Yazarlar Yapısal dönüşüm adımlarını piyasalar nasıl karşıladı?

Yapısal dönüşüm adımlarını piyasalar nasıl karşıladı?

Şahap Kavcıoğlu
Şahap Kavcıoğlu Gazete Yazarı

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’nin hemen akabinde düzenlenen basın toplantısıyla “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” açıklandı. Türkiye ekonomisindeki gündemin reform olduğunun altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uygulanacak reformları sıralarken finans-bankacılık, tarım, enflasyon, vergi, yargı, hukuk ve eğitim alanlarını işaret etti.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Şahap Kavcıoğlu : Yapısal dönüşüm adımlarını piyasalar nasıl karşıladı?
Haber Merkezi 09 Nisan 2019, Salı Yeni Şafak
Yapısal dönüşüm adımlarını piyasalar nasıl karşıladı? yazısının sesli anlatımı ve tüm Şahap Kavcıoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Yapısal Dönüşüm Adımları açıklandıktan hemen sonra da TCMB Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte yurt dışına yaptıkları ziyaretle, Avrupa ve ABD’deki fon yöneticileri ve yatırım şirketleri ile bir dizi görüşmeler yaparak programı ve yapılacak yapısal reformları anlattılar.

Şimdi yapılacak ilk şey, artık 2023 yılına kadar tüm yapısal reformları optimum şekilde hayata geçirerek güçlü ekonomiyi inşa etmek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yılsonuna kadar izlenecek yol haritasını da bu doğrultuda açıkladı.

Öncelikle açıklanan bu program, bugüne kadar hazırlananlardan farklı olarak tüm ilgili bakanlıklarla beraber koordineli bir şekilde hazırlanmış. Hazine ve Maliye Bakanlığı reformları gerçekleştirirken, diğer bakanlıklar ve kurumlarla farklı stratejik dönüşümleri de eş zamanlı gerçekleştirecek. Bu durum, piyasalar açısından özellikli bir öneme sahip. Çünkü, daha önceleri çok başlılıktan şikayet eden piyasalar, ekonomi patronunun olaya hakim bir yönetim sergilediğinden emin oldu.

Yeni programa göre vergi mimarisi kapsamında istisna ve muafiyetler azaltılacak, kurumlar vergisi düşürülecek, kamu bankalarına toplam 28 milyar TL DİBS verilecek. Konkordatolar yeni bir yasal çerçeve ile ele alınacak, kıdem tazminatı reformu gerçekleşecek.

Takvime göre, mayıs ayında tarımda Milli Birlik, sanayide ise yerlileştirme projeleri açıklanacak. Ağustos ayında İhracat Master Planı belli olacak. Eylül ayında Turizm Master Planı ile Lojistik Master Planı kamuoyunu duyurulacak. Bireysel Emeklilik Fonu (BES) ve Kıdem Tazminatı Reformu, Sosyal Güvenlik Reformu, İstihdam Eğitim Planlaması ile Yargı Reformu içinse yıl sonuna kadar süre tanındı.

İş dünyası; 2019 yılında atılacak adımları içeren reform paketinin ülke gerçekleri dikkate alınarak hazırlanmış bir paket olduğu konusunda ikna olmuş durumda. Yeni Ekonomi Programı, disiplin, dengelenme ve değişim olmak üzere üç ayak üzerine kurulmuştu. Değişim döneminin yapısal reformlarla gerçekleştirilecek olması, iş dünyasının beklentilerini de karşılamaktadır.

Ağustos ayından bugüne kadar geniş yelpazede iş dünyasının katkı ve raporları da alınarak hazırlanan programla ilgili en çarpıcı değerlendirmeyi İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç yaptı. Avdagiç; “Reform paketi, ekonomi yönetiminin Türkiye’nin değişim ve dönüşüm sürecini, reformist bir akılla yönetmek istediğini açıkça ortaya koyuyor. Yapısal Dönüşüm Adımları, reformist bir aklın yansımasıdır.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç ayrıca, programın reel sektörün beklentilerini karşılayan ekonominin temellerini güçlendiren nitelikte olduğunu kaydetti. İş dünyasının memnuniyeti;

Kurumlar Vergisi’nin kademeli olarak düşürülecek olmasından,

Tarımda Milli Birlik Projesi’nin açıklanacak olmasından,

Vergi sistemini değiştirerek güven veren bir sistemin oluşturulmasından,

Kıdem tazminatı konusunun çözüme kavuşturulmasından,

Bankacılık sisteminin güçlendirilmesinden,

Sanayinin yerlileştirilerek yerli ürünlerin ön plana çıkarılmasından,

İhracat master programının devreye sokularak ihracat ağırlıklı büyümenin sağlanmasından,

Türkiye’nin coğrafi konumunun avantaja çevrilerek lojistik merkezi haline getirilmesinden,

Genç nüfusu olan ülkemizde istihdama yönelik eğitim planlaması yapılmasından,

Küçükbaş canlı hayvan sayısının 45 milyondan 100 milyona yükseltilecek olmasından

Hal Yasası’nın çıkartılmasından ve

Tarım ve hayvancılıkta atılacak adımlarla sebze ve meyve fiyatlarının gerileyecek olmasından kaynaklanmaktadır.

Ayakları yere basan, uygulanabilir, etkili, yapısal sorunlara reçete içeren etkili bir paket. Yapısal dönüşüm adımları ekonomimizi geliştirip, güçlendirecektir.

Reformların zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesiyle üretim ve ihracat daha da artacaktır. Böylece hem istihdam artacak hem de işsizlik düşecektir. Alınan tedbirler sayesinde bankacılık ve finans sektöründe yaşanacak rahatlamayla piyasalara hareketlilik gelecektir. Kısaca;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ifade ettiği gibi büyük ve güçlü Türkiye için ihracata dayalı, teknolojik üretimi önceleyen, rekabetçi, katma değerli ürün üretimi alt yapısını tamamlamış bir ekonomi dönüşümü gerçekleşecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.