Yazarlar Besleme Medya, nereden koşuyor?

Besleme Medya, nereden koşuyor?

Tamer Korkmaz
Tamer Korkmaz Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

BİR YIL ÖNCE: Düşünce kuruluşu Center for American Progress, “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adlı bir rapor yayınladı.

Raporda, Medyascope, Gazete Duvar, T24 ve Bianet gibi haber sitelerinin yurtdışından fonlandığı bilgisi yer aldı.

Andrew O’Donohue, Max Hoffman ve Alan Makovsky üçlüsünün yazdığı raporda 2016-2019 yıllarında NED’nin (National Endowment for Democracy) Türkiye’deki muhalif gazeteciliğin desteklenmesi için sağladığı finansmanı tam altı kat artırdığı vurgulandı.

Mevzubahis raporu hazırlayan Center for American Progress’in yöneticileri Michael Werz ile Max Hoffman 2019’da İstanbul BB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyareti yapmıştı.

BİR YIL SONRA: ABD merkezli Chrest Foundation, Türkiye’de fonladığı medyanın listesini yayınladı.

On binlerce dolar hibe alan kuruluşlar arasında Medyascope, P24, Serbestiyet ve 140Journos da bulunuyor.

Mister Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope, fonlananların zirvesinde yer alıyor.

***

Chrest Vakfı, Türkiye’de medya dışındaki kuruluşları da fonluyor.

Bunlardan biri de TESEV: Yani, yıllarca CIA’in “Sivil Örümcek Ağı” kuruluşu NED tarafından fonlanan ve Nafiz Jan Paker’in tam on yedi sene boyunca başkanlığını yaptığı şu malum TESEV!

DERİN ŞEBEKE

“Demokrasi” maskesi/kılıfı altında CIA için Psikolojik Harekât avına çıkan NED’in 2006’daki direktörü Morton Abramowitz idi.

Abramowitz, 1989-1991 yıllar arasında ABD’nin Ankara Büyükelçisiydi. Bir başka deyişle; Türkiye’deki Baronsal Gladyo, 1990 senesinden itibaren Laik Aydın cinayetlerine giriştiğinde, Abramowitz Ankara’daydı!

Locaefendi Fetullah, 1992 yılında ilk kez ABD’ye gittiğinde; Kasım Gülek ve baldızı Aylin Devrimel Radomisli’nin (Pentagon’da Albay’dı) aracılığıyla Morton Abramowitz ile buluşmuştu.

***

Vaktiyle CIA tarafından kurulan NED’nin Türkiye’deki medya kuruluşlarını fonlaması, yıllar öncesine dayanıyor.

Merhum Uğur Mumcu, 1989’da Profesör Aydın Yalçın’ın sahipliğindeki Yeni Forum adlı Amerikancı dergiyi NED’nin fonladığını belgelemişti.

Yeni Forum’un NED’den aldığı paranın ilk taksiti 50 bin dolardı.

***

NED’nin katkılarıyla 16 Eylül 1991’de Bodrum Yalıkavak’taki Club Monakus’ta derin bir toplantı düzenlenmişti.

Amerikan istihbaratçılarının, CIA’den destekli “Radio Liberty” mensubu Amerikalı yöneticilerin ve Türkiye’deki medyadan bazı isimlerin katıldığı işte bu toplantıda Graham Fuller ve Paul Henze de yer almıştır.

Meşhur CIA mensubu Paul Henze, Yeni Forum’un yazarlarındandı.

Vaktiyle 27 Mayıs (1960) darbecilerinin danışmanlığını yapmış olan Mister Yalçın’ın “Can Dostları” arasında, (Enver Altaylı’nın Hocası) Ruzi Nazar da (CIA) vardı!

FİKRİ TAKİP: SİYASİ AYAK

15 Temmuz’dan (2016) birkaç gün evvel; Enver Altaylı, CIA Ajanı Brunson ve Meral Akşener’in gizlice buluştuğunu bir de burada hatırlatalım.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsü başarılı olsaydı…

“Yurtta Sulh” Cuntası, Meral Akşener’i “Başbakan” TESEV’ci Nafiz Jan Paker’i de “Cumhurbaşkanı” olarak atayacaktı!

FON-TROLLÜ MEDYA

NED, 2012’de Paralel Yapı’nın kanatları altındaki Taraf paçavrasına da finans desteği sağlamıştı.

Taraf’ın eski “Yazı Müdürü” yani Paralel Bavulcu Mehmet Baransu’nun mesai arkadaşı mı; epeydir, Ali Babacan’ı & Abdullah Gül’ü destekleyen gazetede yazıyor!

***

2018’in Nisan’ında Rahmetli Necmettin Erbakan için düzenlenen ödül töreninde Gül ile Karamollaoğlu salona birlikte girmişlerdi.

Böylece çok yakın siyasi birlikteliklerinin ilk görüntüsünü vermişlerdi.

Erbakan Ödüllerinin, Medya alanındakine Ruşen Çakır layık görülmüştü!

Diriliş Postası’nın “cuk oturan” tabiriyle Fon-Trollü Medyadan -Mister Çakır!

***

Ruşen Çakır’ın, Yurttaş Aydın Doğan’ın sahipliğindeki Milliyet’te çalıştığı dönemde yaptığı haberlerden “özellikle birisini” tam da burada hatırlatalım.

27 Şubat 1995’te Milliyet’te yayınlanan haber “Erbakan, çok tehlikeli biri” başlığını taşıyordu!

Haberin spotunda; Çakır’ın Amerikalı diplomata Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan hakkındaki izlenimlerini sorduğu ve “Tehlikeli biri! Çünkü çok zeki” cevabını aldığı yazılmıştı.

***

İşte bu haberden 23 yıl sonra, Kontrollü pardon Fon-Trollü Ruşen Çakır’a verilen ödül; “Hiçbir Psikolojik Harekât saldırısının neticede ödülsüz kalmayacağını” göstermişti!

UZAKTAN KUMANDALI

Kendilerini “Bağımsız Medya!” diye tarif eden Haber sitelerini, Youtube kanallarını vs. en başta ABD olmak üzere Batılılar finanse ediyor.

ABD’nin/Batı Cephesinin namı hesabına ve Türkiye’nin aleyhine “Psikolojik Harekât” icra ediyorlar. “Kirli Propaganda” yapıyorlar.

Ezcümle…

Fonlayanlar, öyle “Hayırseverlik” kurumu falan değil; fonladıklarına emir ve talimat da veriyorlar!

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.