YazarlarBaşbakan olacağım diyordu Olamadı Şimdi de

“Başbakan olacağım” diyordu. Olamadı. Şimdi de…

Tamer Korkmaz
TamerKorkmazGazete Yazarı

Koray Aydın, “2019’da Cumhurbaşkanı adayımız Meral Akşener olacak” dedi. Malumun ilamıdır. Amerikan dış politikasına yön veren Foreign Policy dergisi, geçtiğimiz Nisan ayında dört sayfa methiye sıraladığı Akşener’in adaylığını “Erdoğan’ı korkutacak potansiyeli var” diyerek bir bakıma ilan etmişti!

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: “Başbakan olacağım” diyordu. Olamadı. Şimdi de…
Haber Merkezi15 Ağustos 2017, SalıYeni Şafak
“Başbakan olacağım” diyordu. Olamadı. Şimdi de… yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Akşener’in adaylığını, öncelikle “Erdoğan’ın 2019’daki seçimi ilk turda kazanmasını engellemek ve seçimin ikinci tura kalmasını sağlamakla” alakalı olarak değerlendirmek gerekiyor.

Akşener, MHP’deki artı AK Parti’deki milliyetçi oyların bir kısmını hedefleyecektir…

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldığı takdirde; Erdoğan’ın karşısına çıkacak olan ilk turun ikincisi olan aday etrafında bir blok, bir “karşıt cephe” oluşturmak suretiyle seçimi kazanma hesabı yapacaklardır.

Washington’a bağlı Komprador Burjuvazi ile Paralel’in 2019’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi planının bu minvalde seyredeceği anlaşılıyor.

*

Foreign Policy dergisinin, 2008 yılındaki “Dünyanın İlk 100 Entelektüeli” listesinde Fetullah Gülen Locaefendi de yer almıştı!

Derin Amerika’ya bağlı derginin yazarları arasındaki Edward Luttwak ise 15 Temmuz’daki darbe girişiminin başarısızlığını “Erdoğan’ın öldürülme-

mesine” bağlamıştı!

Cuntacıların “strateji eksikliğine” dikkat çekiyor; “Önce lider gözaltına alınmalı ve öldürülmeliydi” diyerek “eyvah” ediyordu!

Luttwak’ın 1969 yılında ABD’de yayınlanan “darbenin el kitabı” diye tanımlanabilecek bir kitabı vardır. Kitabın Türkçe çevirisi, 1996 yılında “Bir Uzmanın Gözüyle Darbe” adıyla Yaba Yayınları’ndan çıkmıştır.

*

ABD-NATO-FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışmasının ardından haftalarca “sesi soluğu çıkmayan” siyasetçi mi; Meral Akşener’den başkası değildir.

Sahi, neden acaba?

Bu sessizlik, derin bir hayal kırıklığının ürünüydü!

Akşener, 15 Temmuz 2016’nın hemen öncesinde her gittiği yerde mütemadiyen “Başbakan olacağım” diyordu!

Başbakan olamadı; şimdi de 2019’da “Cumhurbaşkanı olma” hayali kuruyor!

Bir an için, Meral Hanım’ın Cumhurbaşkanı seçildiğini varsayalım…

Mesela, FETÖ ile mücadele edecek midir?

Yoksa…

15 Temmuz’da ABD-NATO’nun hesabına Türkiye’yi işgale kalkışan FETÖ’yü “kurtarmaya” mı çalışacaktır?

Meral Hanım’ın, sadece darbe kalkışmasından sonraki derin sessizliği göz önünde bulundurulduğunda bile, işbu sorunun cevabı bellidir!

*

Vaktiyle, Meral Akşener “Hocaefendi’yi bir gün herkes anlayacak. Ne mutlu onu şimdiden anlayana…” demiştir!

Gülen’in dönemin Başbakanı Tansu Çiller’den “bakan yapılmasını istediği” DYP’li iki kadın milletvekilinden birisi Meral Akşener’dir.

Akşener, 8 Kasım 1996’da İçişleri Bakanı olmuştur.

Gülen bu tarihten yedi ay evvel (4 Nisan 1996) Fener Rum Patriği Bartholomeos ile (aslen Dimitris Arhondonis) ilk kez bir araya gelmişti. Görüşme, Polat Rönesans Otel’de yapılmıştı.

Bu görüşmenin gerçekleşmesinde; Alaeddin Kaya ile o dönemde Yeni Yüzyıl gazetesinde çalışan Aslı Aydıntaşbaş aracılık etmişlerdi.

Kapatılan Zaman’ın eski sahibi olan Kaya, günümüzde FETÖ’den tutukludur.

ABD’nin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ile “selfie” çektirdikten sonra; günümüzün Cumhuriyet yazarı Aslı’nın soyadı “Baydıntaşbaş” diye telaffuz ediliyor!

Aslında bir “Siyonist” olduğunu, Beyaz Saray’a vedasından kısa bir süre önce itiraf eden Mister Biden; Cumhuriyet’in eski genel yayın yönetmeni John Dündar için “Büyük Kahraman” demişti!

*

Obama’nın başkanlıktaki ilk döneminde Dışişleri Bakanlığı yapan Hillary Clinton, altı yıl önce Türkiye’ye geldiği zaman (17 Temmuz 2011); İstanbul’da Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş ve Meral Akşener ile ayrı ayrı görüşmüştü.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Bayan Clinton’ın görüşme talebini reddetmişti!

Hillary Clinton, İstanbul’da (Conrad Oteli’nde) Akşener ile yirmi dakikalık bir görüşme yapmıştı. Bu buluşmaya, ABD’nin o dönemde Ankara Büyükelçisi olan Ricciardone de katılmıştı.

Görüşmede Akşener’e eşlik eden ve sol yanında oturan kişi Ali Serim’di.

Dünya, ne kadar küçük! Serim’i, Patrik Bartholomeos’u ziyaretinden de hatırlıyoruz!

*

Fetullah Gülen, Bartholomeos’u çok sever!

Patrik mi; 1996 senesi bitmeden Locaefendi ile ikinci görüşmesini yapmıştı. İkinci buluşma geniş katılımlı bir “dinler arası diyalog” programıydı…

Orada, Patrik Bartholomeos kürsüye çıkmış ve “Sayın Hocamızla birbirimizi çok seviyoruz” demişti!