YazarlarUğur Mumcu, CIAin Henzesi hakkında ne yazmıştı?

Uğur Mumcu, CIA’in Henze’si hakkında ne yazmıştı?

Tamer Korkmaz
TamerKorkmazGazete Yazarı

1983’te Uğur Mumcu’ya “Ruzi Nazar’ı tanımıyorum” diye ısrarla yalan söyleyen Paul Henze “Komünizmle Mücadele” konseptinin “İdeolojik Dinozoru” olarak tanımlanıyordu!

Özbek asıllı Ruzi Nazar ise “Komünizmle Mücadele” döneminin Türkiye ayağında önde gelen bir başka isimdi.

CIA ajanları Paul Henze ile Ruzi Nazar, Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde birlikte çalışmaya başladıklarında (1959) Yirmi Yedi Mayıs Darbesi’ne bir yıl vardı…

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: Uğur Mumcu, CIA’in Henze’si hakkında ne yazmıştı?
Haber Merkezi23 Ağustos 2017, ÇarşambaYeni Şafak
Uğur Mumcu, CIA’in Henze’si hakkında ne yazmıştı? yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Henze-Nazar ikilisinin Türkiye’de görev yapmaya başladığı tarihten dört yıl sonra (1963’te); Fetullah Gülen, “Komünizmle Mücadele Derneği”nin Türkiye’deki ikinci şubesini Erzurum’da açmıştır.

Ruzi Nazar ile Paul Henze bir CIA projesi olan “Radio Free Europe” için de birlikte görev yapmışlardır.

Bu ikili, Ankara’dan sonra Bonn’daki ABD elçiliğinde de buluşmuşlardı…

Papa Suikastı’nı araştıran Iona Andronov “On The Wolf’s Track” adlı kitabında (Sofia Press, 1983) suikastın perde arkasında P.Henze ile R.Nazar’ın da yer aldığını öne sürmüştür!

*

Dünkü yazımızda sözünü ettiğimiz Mumcu-Henze görüşmesi hakkında; Uğur Mumcu aynen şunları yazmıştı:

Henze, Amerikan haberler merkezinde görevli bir bayan aracılığıyla 1983 yılı Ocak ayının son günlerinde Ankara’da bir yemek vereceğini, bu yemekte bulunmamı istedi. Özür dileyerek gelemeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine Henze, Cumhuriyet gazetesi diplomatik muhabiri Sedat Ergin aracılığıyla görüşme isteğini yineledi. Çoğu yabancı gazeteci ile evimde görüşmekteydim. Henze’nin de evime gelmesini istedim. Geldi, görüştük…

Bana ‘Niçin Papa Suikastı’nı KGB’nin düzenlediğine inanmıyorsunuz?’ diye sordu. Elimizde bu konuda kanıt olmadığını söyledim…

Görüşmemizde Sedat Ergin ve bir gazeteci arkadaşım daha bulundu. Paris’teki Gamma ajansının muhabiri olan Ali Nun, Henze ile benim fotoğraflarımızı çekti. Henze ise Tercüman gazetesinde (19 Ekim 1983) bu görüşmenin benim ‘isteğim ve davetim üzerine’ olduğunu söyleyecek kadar sorumsuzluk içindedir…

Tanıkları yaşayan bu basit olayı bile değiştirerek sunan Henze’nin yaptığı yorumlarda ne gibi yöntemler kullanacağını okurların değerlendirmesine bırakıyorum.”

(Uğur Mumcu’nun “Papa, Mafya, Ağca” adlı kitabının 308. sayfasındaki dipnot; um:ag Vakfı Yayınları)

*

Sedat Ergin, günümüzde Hürriyet gazetesi yazarıdır. Yakın zamana kadar Hürriyet’in genel yayın yönetmeniydi. Bu görevi esnasında ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nden pek bir farkı yoktu!

Paul Henze (1924-2011) ise CIA’deki görevine RadioFree Europe’un politik danışmanı olarak başlamıştı…

Bir de Radio Free Asia var; onu da CIA inşa etmiştir.

Moon Tarikatı’nın Radio Free Asia bağlantıları da CIA şemsiyesi altındadır! CIA’in himayesinde kurulan tarikat, 1954’te Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan Sun Myong Moon’un liderliğinde “derin kulvarda” koşturulmuştur!

ABD’de 1982 yılında yayın hayatına giren Washington Times gazetesi, Moon Tarikatı’na aittir.

Moon’un Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Kasım Gülek, Washington Times’ın ikinci el matbaasını Zaman’ın sahibi Alaeddin Kaya’ya ışınlamıştı!

Washington Times’ta geçmiş yıllarda editörlük yapmış bir gazeteci olan Arnaud de Borchgrave, 1981’deki Papa Suikastı’nın arka planını perdelemek için vaktiyle Reader’s Digest dergisinde yazılar kaleme almış isimlerden birisidir.

O dergide Papa Suikastı’nı Sovyetler ile Bulgaristan’ın üzerine yıkmaya çalışan yazıları yayınlatan da CIA’in kaşar ajanı Paul Henze idi! Henze’nin Ankara’da görev yaptığı yıllardaki en yakın dostu Kasım Gülek’tir.

1950 ile 1959 yılları arasında CHP’nin Genel Sekreteri olan Gülek, Fetullah Gülen’in 1975’te masonluğa girmesini sağlayan kişidir.

*

Casusluktan ve FETÖ’ye yardımdan tutuklanan Enver Altaylı, Ruzi Nazar’ın talebesiydi. Uzun yıllar evvel, Uğur Mumcu’nun yazılarında her ikisinin de çok bahsi geçmiştir!

Ruzi Nazar’ın kızı Zülfiye Nazar’ın kaleminden çıkan “Akıl Oyunları” kitabı ise sonradan “A Beautiful Mind” adı ile filme dönüştü…

(Babası Ruzi, kızı Zülfiye için “Amerikalılar kolaylıkla telaffuz etsinler diye adını Sylvia’ya çevirdik” demiştir!)

Türkiye’de de ilgi gören bu film; öğrencilik yıllarından itibaren paranoid şizofreni olan meşhur matematikçi John Nash’in hayatını anlatıyordu.

Mister Nash’in Türkiye’ye ilk gelişiniAli Rıza Bozkurt organize etmiştir!

“Müthiş Türk” diye tanımlanan Ali Rıza Bozkurt mu; “sırtını Amerikan makamlarına yaslamış” bir işadamıdır.

Tuncay Özkan Kanaltürk’ü kurduğu dönemde; Ali Rıza Bey, onun hemen yanı başında idi…

Ali Rıza Bozkurt, özellikle 1998-2003 yılları arasında Fetullah Gülen Locaefendi ile elemanlarının baş tacı yaptığı bir isimdi!