Yazarlar Alışverişteki yeni ezberlerimiz

Alışverişteki yeni ezberlerimiz

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Dünyanın belki de 50 yıl sonra ulaşacağı yere bugün pandemi ile geldik.

Ekonomik, sosyal, siyasal eğitim, spor vs gibi her alanda kalıplar kırıldı, ezberler bozuldu. Klasikleşmiş tabirle, küresel dünya düzeninde kartlar yeniden dağıtıldı. Ve “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözünün olduğu yere geldik.

İnternet üzerinden alışveriş imkanının yayılmasıyla Edirne’de üniversite eğitimini bitiren bir öğrenci eşyalarını ikinci el ürünlerin satışa sunulduğu sanal dükkanlarda sergileyerek Kars’ta okula yeni başlayan bir öğrenciye kargo ile gönderebiliyor.

Çocuklar okula gitmeden de eğitimin olabileceğini anlayabiliyor.

İnsanlar işe gitmeden de birçok işin evlerden yapılabileceğini öğreniyor.

Çin’de 5 dil bilen Çinli kız internet üzerinden tanıştığı amcaoğlu ile evlenmek için İzmit’e geliyor.

İstanbul Üsküdar’da Hafız Mustafa’dan aldığı baklavaları internetten sipariş yoluyla memleketi Çin’de satabiliyor.

İlkokul öğrencileri kodlama yapıp sanal oyun üretiyor, fenomen olmak için hikâye kurgulayıp videoya çekerek sanal alemde meşhur olmaya çalışıyor.

Ev hanımları çocuklarıyla yaşadıklarını (mahremiyetini paylaşanları ve her türlü rezilliklerle meşhur olmaya çalışanları savunmuyoruz) sosyal medyada paylaşarak bu alemde kendine bir yer bulabiliyor.

Bu işi çok profesyonel yapanlar bu alandan ekmek yiyor. Bir müddet sonra reklam ve dizilerde oynamaya başlıyorlar.

Bunlar yeni dünyanın özellikle genç kuşaklar açısından görünen, gıpta edilen, özenilen yüzü.

Bir de bu seviyelere gelmek için çabalarken kaybolup gidenler var.

Arada gazetelerin ve televizyon kanallarının yüz kızartıcı, üzücü, haberlerinin yer aldığı üçüncü sayfalara düşenlerin dışında onların sayısını ve hikayelerini bilmiyoruz.

Dünya böyle bir dünya artık.

**

Sanal alemin genişlemesiyle birçok alanda ezberler bozulurken kimi sektörlerde online ticaret, klasik ticareti geçmiş durumda.

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft CEO’su Yüksel Eminoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanan Perakende E-Ticaretin Yükselişi başlıklı rapordaki verileri şöyle değerlendirmiş;

2020 yılında dünyada internet kullanan her 5 kişiden 4’ü e-ticareti deneyimlemiş.

Küresel perakende e-ticaret ile geleneksel ticaret karşılaştırmasından verilere biraz daha ayrıntılı göz atalım: “Market alışverişinde geleneksel ticaret, pandemi etkisiyle hızlı bir artış yaşanmasına rağmen online ticarete oranla yüzde 70’e yüzde 23 ile hala önde.

Giyim ve ayakkabıda ise yüzde 50’ye yüzde 41 oranlarıyla e-ticaret-geleneksel ticaret arasındaki fark giderek azalıyor.

Fakat kitap-film-müzik ürün grubunda e-ticaret, geleneksel alışverişi geçmiş durumda.

Bu sektörde e-ticaret yüzde 60’a yüzde 28’lik oranla geleneksel ticarete büyük bir fark atmış durumda.

Yani her 10 kişiden 6’sı bu ürün grubundaki alışverişini artık e-ticaretten yapıyor.

E-ticaretin klasik alışverişi geçtiği bir başka sektör ise oyuncak alışverişleri.

Oyuncak alışverişinin yüzde 39’u e-ticaretten yapılırken bu ürünlerde klasik ticaretle yapılan alışverişlerin oranı da yüzde 37 ile e-ticaretin gerisinde kalmış durumda.”

**

Geçtiğimiz temmuz ve ağustos aylarında geçen senenin aynı dönemine göre dünya klasiklerinin satışında yüzde 73 artış yaşanmış.

Eylül ayında ise sınav hazırlık ve eğitim destek kitapları satışı yükselmiş ve geçen senenin aynı ayına göre yüzde 39 artmış.

Kitap satışında en çok yükseliş gözlenen ilk üç il ise yüzde 67’lik bir artış oranıyla Uşak, yüzde 64 ile Mersin ve yüzde 61 ile Rize olmuş.

**

Klasiklerin satışının arttığı haberi, İstanbul’da yeni evinin iç dekorasyonunu yaptıran estetik cerrahın kütüphanedeki kitap sipariş işini de iç mimara verdiğini öğrendikten sonra bozulan moralimi epey düzeltti.

Değişime direndiğinde, görmek istemediğinde veya gözünü yumduğunda, güneşin ışığı sadece senin için kapanıyor ama o dünyayı aydınlatmaya devam ediyor.

Dünya da bu arada seni hiç rahatsız etmeden, aynı anda kendi etrafında saatte 1670 km, güneş etrafında saatte 108 bin km hızla dönüyor.

Bilgin olsun…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.