Yazarlar Coğrafya yalan söylemez

Coğrafya yalan söylemez

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

İstanbul, 2021’de dünya kongre şehirleri sıralamasında bin 234 şehir içinde 32 sıra birden sıçrayarak 12’nciliğe yükselmiş.

Geçen yıl salgın nedeniyle sıralama yapılmamıştı. İstanbul sıralamada 2019 yılında 44’üncü, 2018 yılında 84’üncü, 2017’de de 133’üncü sırada bulunuyordu.

İstanbul’un sıralamadaki bu atlayışını dijital ve hibrit kongrelerin sayısının yükseldiği ve salgın sebebiyle küresel ekonomik kayıpların arttığı 2021’de gerçekleştirmesi önemli tabii.

Araştırmalara göre kongre için gelen yabancılar, İstanbul’u gezmek için gelen turistlerin 3-4 katı seviyesinde harcama yapıyor. Yani gelenlerin ekseriyeti paralı turist. Her biri İstanbul esnafı için ekstra kazanç kapısı demek.

Ayrıca kongre ve fuarların şehirlere uluslararası tanınırlık sağlaması da geleceğe yönelik ciddi bir kazanç.

**

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Başkanı Şekib Avdagiç’in verdiği bilgiler de moral verici; “Gelecek 5 yıl için İstanbul’a kazandırmak istediğimiz 26 uluslararası kongre ve etkinlik var.

2023 yılında 600 katılımcılı Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği Kongresi’nin İstanbul’da yapılması kesinleşti. Bunun dışında 6 kongre için çalışıyoruz. Bunları da kazanırsak 5 binden fazla kongre turistini İstanbul’a kazandırmış olacağız.

Ayrıca katılımcı sayıları 300 ile 25 bin kişi arasında 19 kongreye de destek mektubu, konaklama-ulaşım, sunum ve tanıtım materyalleri gibi birçok araçla destek verdik. Bunlardan da İstanbul için güzel sonuçlar bekliyoruz.”

**

Kongre turizmi konusundaki uzman akademisyenlere göre ise İstanbul, 500’den fazla katılımcısı olan kongreler kategorisinde, dünyadaki birinci destinasyon konumunda olmasına rağmen gerek kongre turisti gerekse elde edilen gelir bağlamında hak ettiği yere gelemedi.

Yine akademisyenler tarafından yapılan araştırma kapsamında bunun nedenlerini anlamak için rekabeti ölçtüğü düşünülen 36 faktörle İstanbul’un güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiş.

Araştırma sonucunda İstanbul tarihi ve kültürel zenginliği, alışveriş imkanı, konukseverlik, ürün çeşitliliği, doğal çevrenin güzelliği ve genel anlamda çekicilik gibi faktörlerde güçlü bulunurken doğal afetlerin zararsızlığı, savaş ve terör olayları, deniz ve kumsalları, ulaşımın etkinliği, güçlü devlet ve engelsiz bürokrasi, politik yapı, işletmelerin pazarlama ve rekabet stratejileri, turizm teşvik politikaları ve altyapı gibi faktörlerde ise zayıf bulunmuş.

Bunlar 2015 yılında yapılan araştırmanın sonuçları.

**

Geçen 7 yılda eksikler tamamlandı mı, güçlü ve zayıf yanlar değişti mi, ya da tamamlanarak güçlendirildi mi bilmiyoruz.

Ama şunu net biliyoruz; Yabancı gezgin ve seyyahların gözünde dünyanın başkenti olarak görülen İstanbul, tarihi, kültürel, doğal ve coğrafi konumuyla turizmin her alanında birinci olması gerekiyor.

Biz bu 12’ncilikten daha yapılacak çok işlerin olduğunu anlıyoruz.

İstanbul’un veya ülke bazında Türkiye’nin 44’üncü sıradan 12’nciliğe yükselmesine odaklanmak yerine, birincilikten 12’nciliğe neden düştüğümüze yoğunlaşmamız gerekiyor.

Aynı şey ekonomi, kültür, spor diğer bütün alanlar için de geçerlidir.

Dünyanın en eski medeniyetlerinin var olduğu bu coğrafya, yani Anadolu toprakları, “Sen her alanda birincisin” diyor, onu dinlemek lazım.

Coğrafya yalan söylemez.

Her alanda ilk üçte değilsek bizde bir şeyler eksik demektir.

**

Dünya turizm örgütü verilerine göre turizm sektörü 2020 yılında 2 trilyon dolar gelir ve 1,6 milyar kişinin seyahatiyle dev bir ekonomik alana dönüştü.

Bu turizm pazarından daha fazla pay almak isteyen ülkelerin turizmi çeşitlendirerek farklılaşmaya gitmeleri kaçınılmaz.

Kongre ve fuar turizmi dört mevsim yapılmasının yanı sıra getirdiği döviz bakımından da diğer turizm çeşitlerinden daha kârlı.

Türkiye’de normal bir ziyaretçinin bıraktığı döviz miktarı ortalama 700 dolar civarında iken bu rakam kongre turizminde ortalama 3 bin dolara kadar çıkıyor.

Üstelik İstanbul 3-4 saatlik uçuş mesafesinde 1,5 milyar insan, 50’den fazla ülke ve 25 trilyon dolarlık bir pazara en yakın şehir.

Yapacağımız tek şey dünyaya İstanbul’u ve Anadolu şehirlerini tanıtmak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.