Yazarlar Çöpleri üç boyutlu yazıcıya dönüştüren 3 girişimci genç

Çöpleri üç boyutlu yazıcıya dönüştüren 3 girişimci genç

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Çevremizden yani havadan, sudan, topraktan, yeşilliklerden, ağaçlardan, arılardan, balıklardan, kuşlardan, nesli tükenen hayvanlardan gelen “İmdat, tükeniyoruz” çağrılarını duyarak, üretme ve tüketme biçimlerimizi değiştirmemiz gerekiyordu, yapamadık.

Günlük hay huylara kapıldık ve bir türlü güncelleyemedik hayat tarzımızı aşırı tüketimden beslenen ekonomik sistemin çarklarına direnemedik.

Sahip olma arzumuza yenildik ve kendimizi bitip tükenmez günü birlik doyumsuzlukların kollarına bıraktık.

Yani zayıflarımız çok, gidişat ve hâl karnemiz kırıklarla dolu. Ne sorumlu bir üretici olduk ne de bilinçli bir tüketici.

Oysa sorumluluk duygusu içinde üreten ve tüketen bir toplum olmaya çalışmak, ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamanın temel şartlarındandı.

**

Ancak sorumlu, verimli, yenilikçi, çevreyi koruyan fikirleri ve bu üreticilerin varlığını öğrendikçe kaygılarımızı azalıyor, geleceğe dair umutlarımız yenileniyor.

UNDP Türkiye’nin, yenilikçi, sürdürülebilir ve sosyal fayda sağlayacak girişimlere desteğinin son örneklerinden birini, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan filament üretimi yapan Filamentto ekibi oluşturmuş.

Bizim de dikkatimizi çekti.

Filamentto ekibi geri dönüştürülmüş plastik atıklardan filament üretimi yapıyor.

Doğada atık hâlde bulunan geri dönüştürülebilir plastiklerden üç boyutlu yazıcılarda baskı hammaddesi olarak kullanılan filament üretimi fikriyle Gazelle İnovasyon Girişimcilik ve Araştırma Programı’na (GİGAP) başvuran 30 bin proje arasından seçilerek, faaliyetlerini proje kapsamında Şanlıurfa Teknokent bünyesinde kurulan GİGAP Atölyesi’nde sürdürme şansını yakalayan girişimcilerden biri.

**

Geliştirdikleri iş fikri ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) projesi kapsamında Şanlıurfa Teknokent bünyesinde kurdukları tesiste araştırma-geliştirme çalışması yürüterek, sıfır atık ve sürdürülebilirlik anlayışına yeni bir boyut katmışlar.

Doğada atık hâlde bulunan geri dönüştürülebilir plastikleri kullanarak sanayide birçok alanda kullanılabilen filament üretimi yapan firma, üç boyutlu yazıcılar ile filamentlerden prototip ve nihai ürünler oluşturuyor.

Böylece, atık plastikler yeni fikir ve ürünlere dönüşüyor.

Geri dönüştürülmüş atık plastikten ürün üretimi fikrinin etkilerini yakın çevrelerinde görmeye başlayan Filamentto ekibi üyeleri, bu etkinin daha geniş bir alana yayılmasını, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, kurum ve kuruluşlar, gönüllüler bazında iş ortaklıkları ve atık plastikten katma değerli ürün üretilmesi konusunda bir farkındalık oluşturmasını umuyor.

**

Genç girişimciler, Harran Üniversitesi (HRÜ) bünyesindeki teknokentte faaliyet gösteriyor.

Covid19 salgınına karşı ürettikleri 3D yazıcı desteğiyle yüz siperliği üretmeye başlamışlar. Her bir siperliği bir saat 26 dakikada üretebiliyorlar.

Siperliklerin ilk maliyetini üniversite karşılamış. İlk başta 6 yazıcıyla başlamışlar üretime, talep artınca 14 yazıcıyla üretime geçmişler.

Teknoloji sayesinde siperlik üretiminde kalıp ve makineye ihtiyaç duyulmadığı için ürünün hem maliyeti düşürülüyor hem de hazırlanma süreci hızlı oluyor.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi çalışanları kullanmaya başlamışlar.

Bu siperlikler birincisi sağlık çalışanlarının ellerini yüzlerine götürmesini engelliyor, ikincisi gelen damlacık enfeksiyonlarından koruyor, üçüncüsü ise gözleri koruyor. Aynı zamanda maske ile de kullanılabiliyor.

Siperliklerin sağlık çalışanlarında psikolojik rahatlık sağladığı belirtiliyor.

**

Üretim ve tüketimde israfı azaltacak her adım, bizi güzel bir geleceğe, yaşanabilir bir dünyaya götürecektir.

Bu konu birilerinin yaptığında diğerlerinin de sorumluluktan kurtulduğu bir konu değildir.

Mücadele, tek tek bireyler, resmi ve özel kurumlar olmak üzere herkesin görevidir.

Çünkü zengini fakiri, çiftçisi, eğitimcisi, işçisi işvereni birey ya da devlet herkes aynı suçu işlemektedir.

Tarih boyunca insanoğlunun yaptığı israf sefahati, sefahat sefaleti getirmiştir.

Yıkılan devletler, iflas eden şirketler, dağılan aileler buna şahittir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.