Yazarlar Geleceği görenler her zaman bir adım öndedir

Geleceği görenler her zaman bir adım öndedir

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Küresel devlerin kısa, orta ve uzun vadeli ekonomik ve siyasal hedeflerini belirlerken İslam dünyasını ve özellikle de Türkiye’yi yok saydıklarını düşünürsek ya da dış etkileri olduğundan fazla abartırsak günlük yaşanan olayları doğru okuyamayız.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Geleceği görenler her zaman bir adım öndedir
Haber Merkezi 03 Mayıs 2019, Cuma Yeni Şafak
Geleceği görenler her zaman bir adım öndedir yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Biz unutsak, görmezden gelsek de, beğenmesek de Batı bizim kökenimizin Selçuklu ve Osmanlı olduğunu, İslam dünyasının halifeliğini yaptığımızı, Türk dünyasının ağabeyi konumunda olduğumuzu asla unutmaz.

O her zaman batılının kafasında bir kenarında durur.

Ve bu tarihi bilgi onların ekonomik ya da siyasal kararlarını az ya da çok mutlaka etkiler.

Ancak bizim siyasal ve ekonomik alanda istediğimiz ölçüde güçlü olamayışımızın en önemli nedeni dışarıda değil içeridedir.

Biliyoruz ki Türk Cumhuriyetlerinden İslam dünyasına, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar hepsi ne zaman kendi içinde birlik beraberlik içinde olmuşlarsa güçlü olmuşlar, ne zaman kardeş kavgaları başlamışsa zayıflayıp yoksullaşmışlardır.

O yüzden de Türkiye’nin içeride ve dışarıda önüne çıkan doğal ve yapay engeller nedeniyle ekonomide başarı hikayesi yazması için rakiplerine kıyasla çok daha fazla çalışması gerekiyor.

Önce içerde güçlenmemiz gerekiyor.

Neden?

Toplumsal mutabakatı sağlamış bir ülkeyi hiçbir dış güç zarar veremez.

Zaten uğraşmaz, zayıflamanı bekler ondan sonra hamlesini yapar.

Yani sorun da biz de çözüm de.

**

Sanayici iş insanı Zeynep Bodur Okyay, “Bugün dünya dördüncü sanayi devrimi veya dijital dönüşüm sürecinden geçerken biz, bu endüstri devrimini kaçırmamak için ve zor rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için tabiri caizse ‘kediye kanat takmak’ zorundayız” diyor.

Çünkü bizim ekstra fazladan sorunlarımız var. Ekstra çözümlerimiz de var ama biz sorun üretmeyi tercih ediyoruz.

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Zeynep Bodur Okyay’ın İstanbul’da düzenlenen 14. Sanayi Kongresi’ndeki konuşmasından yeni dünya düzenini ve yapılması gerekenleri öğreniyoruz;

Dünya ticareti bir değişim sürecinde. İş yapış biçimleri yenilendi.

İşlerimizi alışık olduğumuzdan farklı yapma, farklı düşünme zamanı.

**

Ülkemizde her dört gençten birinin ve her altı üniversite mezunundan birinin işsiz olması, memur olma hayaliyle 4,5 milyon gencin devlet kapısında beklemesi, değiştirmemiz gereken temel sorun alanlarımızın başında geliyor.

Eğer gerçekten gelecekte de büyük ve etkin bir ülke olmak istiyorsak; demokrasiden teknolojiye kadar, bugün açık verdiğimiz bütün alanları hızla iyileştirip, yetenek havuzumuzun tamamından yararlanarak, sanayinin merkezinde olduğu bir başarı hikâyesini bir kez daha yazmaya mecburuz. Türkiye’yi dünyanın en iyi saklanan sırrı olmaktan ancak böyle bir irade ile kurtarırız.

**

Küreselleşme ile birlikte gelen karşılıklı bağımlılık, dijitalleşme ile artan bir bağlantısallığa dönüştü ve ekosistemin tüm ilişkilerinde paydaşlar arasında güven oluşturmak ve bunu sürdürebilmeyi başarmak kritik önem taşıyor.

Türkiye’nin dördüncü sanayi devrimini kaçırmamak için büyük çaba göstermesi gerekiyor.

**

Harvard Business School’dan Ted Levitt’in dediği gibi ‘Gelecek, imkanlar görünür hale gelmeden onları fark edenlere aittir’.

Peki, gelecek Türkiye’nin midir?

Neden olmasın?

Bunun da yolu Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı tehditleri toplumsal motivasyona dönüştürebilmesi, toplumsal fay hatlarını ortadan kaldırabilmesinden geçiyor.

**

Teknoloji açığını kapatabilmenin tek anahtarı insan.

Önümüzdeki dönemde, sahip olduğumuz en kıymetli kaynak ‘sermaye’ değil, ‘yetenek’ olacak.

Beşeri sermayenin en iyi şekilde gelişmesi ve sanayinin geleceğini inşa etmesi için de uygun ekosistemin oluşturulması şart.

Hiç şüphesiz, bu ekosistemin temelini iyi bir yatırım ortamı ve iş yapma kolaylığı oluşturuyor.

Ancak bunlar tek başına yeterli değil.

Eğitimin de yarının ihtiyaçlarına göre dönüşmesi gerekiyor.

Yapılması gerekenleri biliyoruz her zamanki gibi ama eksik olan tek şey, yine her zaman olduğu gibi irade galiba.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.