Yazarlar Influencer marketing alanında 38 milyon fenomen

Influencer marketing alanında 38 milyon fenomen

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

10 yıldır var olan bu sektörü, Covid-19 ile beraber dünyanın eve kapanması sürecinde sosyal medyaya olan ilgilinin yüzde 70 oranında artması ve kişilerin dünya genelinde ortalama 6 saatini internette geçirmesiyle daha yakından tanıdık.

Verilere göre; influencer marketing sektörü dünya genelinde son 5 yılda 6 kat büyüdü ve 10 milyar dolarlık hacme ulaştı.

Uzmanlara göre, sektör online hayatın hızlanarak devam ettiği 2021 yılında da yükselişini sürdürerek, 15 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak.

Etkileyici pazarlama ya da özgün adıyla Influencing, sosyal etkiye sahip olan internet ünlülerinin onaylarını veya ürün yerleşimlerini içeren bir sosyal medya pazarlaması türü.

Salgınla birlikte patlama yapan bir sektör.

Sektör patlama yapınca bu alanda yüksek kazanç fenomen sayısını da patlattı.

İnfluencer marketing alanında fenomen sayısı dünya genelinde 38 milyona ulaştı.

**

Influencer marketing hizmeti veren ajanslar ve platformların sayısı da 5 yıl önce dünya genelinde 190 adetti, bugün bin 500 oyunculu bir sektöre dönüştü.

Influencer marketing çalışmasını markalar şimdilik kendi ekipleriyle yapıyorlar ancak bu alanda hizmet veren uzman şirket sayıları da artıyor.

Markalar mikro fenomenleri neden daha fazla tercih ediyor?

Çünkü markalar tanıtacakları özel ürünün değerinin korunmasını istiyor.

Araştırmalar mikro fenomenlerin makro fenomenlere göre Instagram’da 3, Youtube’da 4 kat daha fazla etkileşim aldığını ortaya koyuyor.

Ayrıca birden fazla platformda yer alan bir fenomen ile influencer marketing yapıldığında TikTok Youtube’dan 10 kat, Instagram’dan ise 5 kat daha fazla etkileşim alıyor.

**

Influencer marketing; özel takipçi kitlesine sahip ve kendi alanında uzman olan kişilerin onayını alan ürünü takipçilerine anlatmalarıyla meydana gelen bir pazarlama çeşidi.

Peki, bu çalışma nasıl gerçekleşiyor?

Öncelikle influencer marketing yaparken şunları sormak lazım: Nasıl bir strateji uygulayacağım?

Medya planlama süreci, benim pazarlama alanımda nasıl bir rol oynayacak. Bu sürece ne kadarlık bir bütçe ayıracağım?

Hangi hedefleri koyacağım?

En önemlisi de hangi fenomen ile çalışacağım ve kampanyayı nasıl kurgulayacağım?

Bu sorular, influencer marketing yapmak isteyen tüm markaların aklını meşgul ediyor.

**

SEM Genel Müdürü İhsan Ceyhan Solak, başarılı bir influencer marketing kampanyası için markalara şöyle önerilerde bulunuyor:

Türkiye’de influencer marketing bütçeleri, markaların tanıtım bütçelerinin yüzde 20’sine ulaşmış durumda.

Özel gün ve dönemlerde bu oran yüzde 35’lere ulaşıyor.

Birçok farklı kanalda influencer marketing çalışması yapılıyor.

Influencer marketing çalışmalarında fenomen seçiminde markaların kafası karışık.

Markalar ‘Kimi seçmeliyim, takipçi sayısı çok olanı mı yani makro denilen 500 bin ile 1 milyon takipçisi olan influencer’ı mı, yoksa mikro denilen 15 binden küçük ama belli bir kitleye seslenen influencer’ı mı’ diye düşünüyorlar.

**

Sürekliliğin önemine dikkat çeken Solak’a göre fenomen kendi kitlesini en iyi bilen, o kitle ile günden güne geliştirdiği iletişimin alt yapısına sahip tek kişi.

O kişi, kitlesine uygun bir kurguyu ‘doğal’ yollardan üretebilmeli. Üretebiliyorsa siz de onunla çalışmalısınız. Bırakın işini yapsın.

Marka renkleri ile onları giydirmek, marka söylemleri ile konuşturmak, marka imajına sokmak bu işi sıradan bir reklamdan bir adım öteye geçiremez.

**

Yani takipçi sayısını artırmak için sosyal medyada maymunluk yapanlar, saçma sapan videolar çekerek ünlü olmaya çalışanlarla markanızı tanıtamaz, ürünlerinizi pazarlayamazsınız diyor.

Bunlarla yola çıkılmaz, kalıcı olmanız için daha profesyonel çalışmalısınız diyor.

**

Her türlü kültürel varlıklarımızı kısa vadeli kazançlarımız uğruna harcayarak önce dibe vuracağız.

İşin cılkı çıkacak.

Toplumun etkin ve yetkin kesimlerinde, “Ne oluyor, nereye gidiyoruz yahu” sesleri artacak.

Sonra kaybetmeye tam alışmaya başladığımız bu varlıkların kıymetini bir şekilde anlayacak ve yavaş yavaş kendimize geleceğiz.

Yani “Sular bulanmadan durulmaz” kaidesi bu alanda da işleyecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.