Yazarlar Kafasını farklı çalıştırabilenler

Kafasını farklı çalıştırabilenler

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okulda kullanılan sanayi makinelerinden dolayı yüksek gelen elektrik faturalarını ödemekte zorlanıyordu.

Okulun elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden üretmeyi planlayan okul idaresi, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı” kapsamında proje hazırlayarak Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) sundu.

Projenin kabul edilmesiyle çatıya kurulan 260 güneş paneli ve rüzgar gülü sayesinde aylık elektrik faturası yarıya düşürüldü. Böylelikle öğrencilerin kullandığı sanayi makinelerinin elektrik ihtiyacının yarısı karşılanmış oldu. Okul 10 yıldır güneş enerjisiyle elektriğini karşılıyor.



Adına kompakt piramit çiftlik deniyor. Bir kerede üç yolla besin üretiyor; çiftçilik, su ürünleri ve kümes hayvanları yetiştiriciliği. Tasarımcısı Burkina Faso’da yaşayan bir çiftçi. Adı Kevin Douamba. 600 bitki, 200 balık ve 200 kümes hayvanı yetiştirmek için tasarlanmış. Güneş enerjisiyle çalışan bu çiftlikte en üst katta tavuklar yaşıyor. Bir alt kattaki balıklar tavukların düşen atıklarından besleniyor. Balıkların yüzdüğü suyla domates ve marullar sulanıyor.

Çiftlik güneş enerjisiyle çalışıyor. Hiçbir kimyasal kullanılmıyor. Yerel iklim ve toprağın durumundan etkilenmiyor. Çok katlı çiftliğin tasarımı buharlaşmayı azalttığı için fazla su harcanmıyor. Burkina Faso’da bunun gibi 200 kompakt çiftlik kurulması planlanıyor.



Form Düğme’nin uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda düğmeye dönüştürdüğü dünyanın en büyük çevresel atıkların başında gelen pet şişeler, tekstil sektöründe dünyanın öncü firmaları tarafından kullanılıyor.

Düğmeler H&M, Tommy Hilfiger, Zara, Mango, Massimo Dutti, Ted Baker, River Island, Next, Scotch&Soda, Marco Polo ve Daniel Hechter gibi dünyanın birçok moda devi tarafından tercih ediliyor. Şirketin polyester düğme üretiminin yüzde 20’lik kısmı pet şişe geri dönüşümünden oluşuyor.

Bu oranın yakın gelecekte çok daha fazla olmasını hedefleyen firma, İspanya, İngiltere, İtalya, Romanya, Almanya, Hindistan, Çin ve Bangladeş gibi ülkelere bu ürünleri ihraç ediyor. Firma sadece plastik şişeden düğme ile yetinmemiş. Korozo, boynuz, kemik, kokonat, tahta, pamuk ve sedef gibi doğal hammaddelerden de üretim yapıyor.



Türk mobilya sektörünün markaları Adore, Çilek, Doğtaş Kelebek, Gündoğdu, İşbir, Kilim ve Nurus, dünya ticaretinden aldıkları payı artırmak, olumlu ve olumsuz tecrübeleri ışığında ortak akıl ile F-TR Furniture Partners isimli yepyeni bir platform kurdu.

Yurtdışı pazarlardaki zorlu rekabeti aşmak için güç birliği yaptılar.

Özellikle dünyanın büyük ölçekli mobilya ithalatçıları olan “Amerika, Almanya, İngiltere ve Fransa” gibi zorlukları çok olan ülkelerde; Ar-Ge çalışmaları ve pazar araştırmaları, onların kültürlerini ve tercihlerini, tüketici alışkanlıklarını anlamanın yanı sıra olması gereken ürün ve ambalaj standartlarını yakalama çalışmaları yapacaklar, ortaklarına ve diğer Türk firmalarına danışmanlık yapacaklar.

Alışılmışın dışında farklı stratejiler, yeni iş fikirleri, firmalar arası ortak projelerin geliştirilmesi ve katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için ortak akılla çalışacaklar.

Küresel bazda mobilya sektörü, 200 milyar dolarlık bir küresel hacme ulaşmış durumda. Dünyanın en büyük 8. ihracatçısıyız. Hedef 2023 yılında, ilk 5 ülke arasına girmek. Grubun sadece yurtdışında toplam 550 adet mağazası var. Toplam 530 milyon dolar cirosunun yüzde 20’sini ihracat oluşturuyor.

İç pazarda birbirleriyle, dış pazarda birlikte yabancı rakiplerle rekabet edecekler.

“Birlikten kuvvet doğar.” Sözünü kendilerine rehber edinmişler.



“Çalışmayınca olmuyor, çalışınca da yaşamaya vakit kalmıyor” diyor adam ve şu soruyu soruyor kendine; “Abicim biz napıyoruz tam olarak dünyada.”

Bu soruya gelebilmek önemli.

Kafalardaki alışılmış ezberler ancak böyle bozulur.

Fikir üretiminde de ezber bozma zamanını yaşıyoruz.

Herkesin bildiği öğrencilere sorulan klasik bir soru vardır; Su dolu bir küveti kova ile mi daha çabuk boşaltırsın, yoksa maşrapa ile mi?

Cevap: Tıpayı yerinden çıkarırsın.

Söylemek istediğim buydu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.