Yazarlar Sahanın sesi

Sahanın sesi

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

“Eskiden kırsalda üretimden kopan insanlar şehirlere göç öder, kendisine orada hayat bulmaya çalışırdı. Artık oralarda da hayat çok pahalı. İnsanların bu hayat pahalılığında yerinde kalmaktan, üretmekten başka çareleri yok.

Üreticiler, sürekli fiyat talep eden’ konumunda olmaktan yoruldu.

Sürekli artan fiyatlar karşısında zorlanan vatandaş da durumdan memnun değil.

Gelin sahanın sesine kulak verin. Somut adımları hep birlikte atalım.” dediler.

Diyenler kimler?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ahmet Erken ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Genel Başkanı Sencer Solakoğlu.

Ne istiyorlar?

*Ulusal Süt Konseyi (USK) tavsiye fiyatının belirlediği sürelerde çiğ süt /yem paritesinin 1,5 olması için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatları düşürülmeli,

*Kaba ve kesif yemlere gelen zamlara yönelik tedbir alınmalı,

*Çiğ süt fiyatları aylık olarak belirlenmeli,

*Üreticiye istikrarlı gelir sağlayacak piyasa oluşturulmalı,

*Çiğ süte verilen 20 kuruşluk prim desteği en az 1 lira seviyelerine çıkartılmalı,

*Damızlık hayvanların kesilmesini engelleyecek tedbirler hayata geçirilmeli.

Ortak çözüme davet eden sütçüler cephesinden gelen sahanın sesi böyle.

**

Sahadan bir ses de mobilya sektöründen. Sesin sahibi mobilya yatırımcıları.

Kime sesleniyorlar? Yenilikçi ürünlere kafası çalışan gençlere.

Türk mobilya sektörü yüksek katma değerli ürün üretmek için yarışma düzenlemiş.

Düzenleyen kim? Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği.

Yarışmanın ismi; I. Ezber Bozan Tasarım Yarışması.

Amaç; yarışma ile paralel olarak tasarımcıların sanayicilerle en erken ve en sağlıklı şekilde buluşmasını sağlamak.

Geçen seneki yarışmaya 70 üniversiteden toplamda 92 tasarım ve mimarlık bölümleri öğrenci ve profesyonel toplam 677 başvuru gelmiş.

Yarışmacılar hem iş dünyasında çevrelerini (networklerini) genişletmiş hem de iş teklifleri almışlar.

Ödül kazananlardan Profesyonel Kategori birincisi Erdener Atasayar, yurtdışı eğitim bursu ödülü ile dünyanın en prestijli tasarım okullarından olan NABA’dan kabul almış.

Şimdi aynı yarışmanın ikincisi düzenleniyor. II. Ezber Bozan Tasarım Yarışmasına son başvuru tarihi: 10 Temmuz. Yarışma’nın teması “SMART”. Ödül de 220 bin liraya çıkarılmış. Ödülün dışında dereceye giren yarışmacılara staj ve iş bulma konusunda da aracılık yapılacak. Bu kez rekor başvuru bekleniyor.

**

Sahadan gelen son iki ses ise dijital dünyadan.

- Türk oyun girişimcileri Anıl Evci ve Haris Sevinç tarafından kurulan Awkay Technologies, ilk projesi olan blockchain tabanlı bilgisayar oyunu The Unfettered’a global yatırımcıların katıldığı yatırım turunda 2.5 Milyon Dolar yatırım aldı. Oyun, NFT ve Metaverse öğelerinin yanısıra ücretsiz olarak oynanmasıyla öne çıkıyor.

- İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek girişimlerinden, kişiselleştirilmiş bankacılık pazaryeri TeklifimGelsin, ilk yılında 3. yatırımlarını alarak tohum yatırım turunu tamamladı. İhsan Cem Zararsız ve Ertuğrul Hakan Biri tarafından kurulan TeklifimGelsin.com 2.4 milyon dolar değerleme ile melek yatırımcılardan tohum yatırımını aldı.

**

Ses, hayattır, hayatın varlığına dair bir işarettir. Bir yerde ses varsa orada can vardır; Ya ağrının sesidir o, ya da sevincin.

Hayatın içinden gelen farklı seslere kulak vermez hep aynı sesi dinlersek sağırlaşırız.

Önyargısız, çevrenizdeki bütün sesleri iyi dinlerseniz, sizin de sesinizi dinlerler. Gelen sese kulak verirseniz, iş ya da sosyal hayatınızda kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız, hep kazanırsınız.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.