Yazarlar Yenişehirli Avni, 29 çeşit deli tespit etmiş içinde biz de varız

Yenişehirli Avni, 29 çeşit deli tespit etmiş içinde biz de varız

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

'Delinin biri kuyuya bir taş atar, 40 akıllı onu çıkarmaya çalışır' misali ABD başkanı Trump’ın Kudüs kararının başta İsrail ve ABD olmak üzere hiçbir ülkeye ne ekonomik ne siyasi olarak bir şey kazandırmayacağı ve herkese çok şey kaybettireceği ortada iken neden böyle bir adım attı?

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Yenişehirli Avni, 29 çeşit deli tespit etmiş içinde biz de varız
Haber Merkezi 03 Aralık 2017, Pazar Yeni Şafak
Yenişehirli Avni, 29 çeşit deli tespit etmiş içinde biz de varız yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Şimdi herkesin cevabını aradığı soru bu.

Başkan olduğunda siyasetten anlamadığını itiraf ederken, kafasının ticarete çalıştığını söylemişti.

Kudüs kararı ile kafasının ticarete de çalışmadığı kesinleşti.

Bundan sonra yönettiği kukla İslam yöneticilerinin halka hesap verme işi daha da zorlaşacağı için İslam dünyasının kaynaklarını sömürmesi daha pahalıya mal olacak.

Şer gördüğümüz bu karar, İslam dünyasının uyanıp silkinmesine ve birleşmesine vesile olur inşaallah.

**

37 yıl önce İsrail’in tek taraflı ilan ettiği ve hiçbir ülkenin de tanımadığı Kudüs’ün başkent ilan edilmesi kararını tanıdığını açıklayan ABD Başkanı Trump’ın hangi deli türüne girdiğini Yenişehirli Avni 150 sene önce açıklamış.

Yenişehirli Avni’nin (1827- 1884) kaleme almış olduğu ve hem güldüren hem düşündüren bir içeriğe sahip olan kitabında tam 29 çeşit deliden bahsediliyor.

Peki nasıl deliler bunlar? Dünyabizim'de Funda Emişen yazmış;

Eser mesnevi nazım şeklinde yazılmış, ayrıca deliler ve delilik adına yazılmış olan ilk müstakil eser olarak biliniyor.

**

Avnî’ye göre deli, “biçimsiz davranış sergileyen kişi” değil, “toplumsal geleneklere uymayan sıra dışı hareketler sergileyen kişi”dir.

Şair bu kişiliklerin tutarsızlıklarını bazen bizzat kendi ağızlarından, bazen de kendi yorumlayarak mizah yönüyle anlatıyor.

Eserde yer alan başlıca deli tiplemeleri ise şöyle:

Nizâm-ı Âlem Delisi: Kendi haline bakmadan dünyayı düzeltmeye kalkar. Dünyanın düzeninden, haktan ve adaletten sürekli şikâyet eder ve onlara kendince bir düzen getirir.

Neme Lâzım Delisi: İnsanların durumu kendisini pek ilgilendirmez. Bir düzen kurulmuştur, böyle gelmiş böyle gider. Bu dünya düzelmez der. Nizâm-ı âlem delisinin tam zıddıdır. Kaza ve kadere ittiba etmek en doğrusudur.

Nasihat Delisi: Halk onun bir şeyler bildiğini zanneder fakat o cahildir.

Süvâri: Ömrünü atlara adamış olan bu kişi, atlardan başka hiç bir şeyle ilgilenmez. Kendini toplumdan soyutlamıştır. (Bu tipi, günümüz sosyal medya tutkunlarına, spor ve siyaset fanatiklerine benzetebiliriz.)

Obur: Tek amacı yemektir. Herşeye yiyecek gözüyle bakar.

Havadis Delisi: Tüm dünyanın siyasî gündeminden haberdardır.

Kuruntulu: Ağlamış suratlı olan bu kişilik, ne Lokman Hekim’in ilaçlarına güvenir, ne de Cebrail’in yanında kendini güvende hisseder. Cennet’e girse dahi gülmez.

Hasud: Kendinden başka hiç kimsenin rahat olmasını istemeyen bu deli tiplemesi ise, Hindistan’da biri kâr etse kendisi Sudan’da zarara uğramış gibi hisseder.

Tembel: Nefes almaktan bile yorulur. Bir lokma ekmek için gece gündüz çalışmak onun için bir zulümdür.

Geveze: Tüm dünyanın havadisini bilir ve oradan oraya laf taşımayı çok sever. Çıkarları için önce Katolik mektebinde hoca olur, sonra da tercüman olarak Endülüs’e gider. Orada kendini Yahudi olarak tanıtır ve bol miktarda altın elde eder.

**

Deli tiplerine bakarak, kendimizi, yakınlarımızı, Trump’ı, İslam dünyasını bu kategorilere göre inceleyebiliriz.

 • Türk Sanatının Yapı Taşları
 • Bülent Ecevit Üniversitesi, geleneksel Türk sanatlarının ustalarını bir araya getirmiş.
 • Kasım ayında yaptığı organizasyon kapsamında Hüsn-ü Hat, Tezhip, Cilt, Katı’ Ebru, Çini, Minyatür, Ahşap Oyma, Kalem İşi, Mozaik olmak üzere 10 sanat dalından 12 sanatçı ve 27 eser sanatseverlerle buluşturdu. Sonra da bu sergiye katılan sanatçılarla eserlerini kitaplaştırdı.
 • Çok da iyi yaptı. Kitapta yer alan sanatçıların isimlerini de söyleyelim;
 • Hüsn-i Hat: Turan Sevgili, Faruk Dinçer Elatlı, Tezhib; Münevver Üçer, Cilt; İslam Seçen; İznik Çini; Nursen Güven, Güvenç Güven, Katı’; Dürdane Ünver, Ebru; Hikmet Barutçugil, Minyatür; Gülçin Anmaç, Ahşap Oyma; Hüsamettin Yivlik, Kalem işi; Kaya Üçer, Mozaik; Meyçem Ezengin.
 • Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Başarının 4 adımı

1-Hayal edeceksin

2-İnanacaksın

3-Yeteri kadar çalışacaksın

4-Sabredeceksin.

 • Mutluluğun sırrı
 • * Hocam, bana mutluluğun sırrını söyler misin.
 • * Aptallarla sakın tartışma.
 • * Mutluluğun sırrı bu kadar basit olamaz hocam.
 • * Haklısın evladım.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.