Yazarlar Yıldızı parlatılacak yerel ürünler, sütteki dalga ve istihdam

Yıldızı parlatılacak yerel ürünler, sütteki dalga ve istihdam

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Anadolu’da üretilen yerel ürünler hızla dünya pazarındaki yerini alırken Türkiye’nin marka değeri de artıyor.

Coğrafi işaretli ürün konusunda atağa geçen Türkiye’de 10 yıl önce 109 olan coğrafi işaretli ürün sayısı, 633’e yükseldi.

Aydın inciri, Aydın kestanesi, Malatya kayısısı, Gaziantep baklavası ve Milas zeytinyağı Avrupa Birliği’nden tescil alırken, Adıyaman’dan Samsat taplaması, Karaman’dan Ermenek helvası gibi 81 ilden daha önce birçok kişinin duymadığı yöresel ürünler tescil için sırada bekliyor.

Peynirden zeytinyağına, dokumadan fırıncılığa kadar 81 ilden farklı farklı kategorilerde ürünler coğrafi işaret alırken, AB’ye tescil konusunda da çalışmalar devam ediyor.

Gaziantep baklavasının AB’den tescil alması da baklavanın “Yunanlılara mı yoksa Türklere mi?” ait olduğu tartışmasını bitirmişti.

“Coğrafi işaretli Kars gravyer peyniri artık dünya arenasında diğer peynirle rekabet gücüne sahip oldu. Diğer ülkelerin gravyer peynirleriyle yarışarak kilogram başına katma değerini de artırdı. Aynı zamanda gastro turizmin hareketlenmesine de katkı sağladı. Bu yüzden belediyelerimizin bir an önce bölgelerindeki ürünlerin envanterlerini çıkarıp coğrafi işaret alma konusunda başvurularını bekliyoruz. Böylece coğrafi işaretle bölgelerine de ekonomik katkı sunabilecekler” diyen Dış Patent Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Karaca, Çumra kavunu, Malatya Pirpirimli acılı ayran, Yuntdağı el halısı, Midyat Zeynebi üzümü gibi birçok ürünün tescil alarak bölgelerin yıldızlarını parlatabileceğini söylüyor.

Yukarıda sayılanlardan belki de çok daha fazla, Anadolu’nun birçok yerinde unutulmuş, kıyıda köşede ihtiyarların hafızalarında kalmış, ya da bölgenin dışına çıkamamış yerel ürünlerimiz var.

Sadece ekonomik anlamda değil, gelecek kuşaklara bilgi aktarımı ve kültürel değerler için de coğrafi işaret önemli, yani Karaca haklı.

**

Bugün dünya süt günü. 72 ülkede 586 farklı etkinlik ile gündeme getirilen Dünya Süt Günü ülkemizde 1991 yılından bu yana kutlanıyor.

Süt gününde süt sektöründe durum nedir?

Türkiye süt ürünleri ihracatında vites büyütmüş.

Türk süt ürünleri sektörünün 2022 yılı ihracatı 581 milyon dolar.

En çok ihraç edilen ürün 193 milyon dolarla süt tozu ve krema. 143 milyon dolarlık peynir ve lor ihracatı yapıldı, Peynir altı suyundan 81 milyon dolar, yağ ihracatından da 16 milyon dolar döviz geldi

Mısır, Irak, Cezayir, Çin en çok ihracat yapılan ülkeler.

TÜİK rakamlarına göre 2020 yılında 23 milyon 503 bin 790 ton çiğ süt üretilirken, 2021 yılında bu üretim yüzde 1,29 azalarak 23 milyon 200 bin 306 ton olarak gerçekleşmiş.

Dişi hayvan kesimlerindeki artış üretim miktarında önemli bir düşüşe sebep olmuş. Bu düşüşün gerçekte daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Salgın süreci çiğ süt üretimini ve süt tüketimini etkilemezken, son dönemde girdi fiyatlarının ithalata bağlı olması dolayısı ile kur artışı karşısında maliyetlerin yükselmesi önce çiftçileri sonrada tüketici denilen halkı olumsuz etkiledi.

Doların aşırı yükselişi ile yem fiyatlarındaki ani artışlar süt fiyatlarında aşırı dalgalanmaya neden oldu.

Sokak sütü olarak isimlendirilen üreticiden tüketiciye direk olarak gelen sütün fiyatı son dönemde marketlerde satılan pastörize sütün fiyatını geçmişti, şimdi aradaki fark biraz daha açıldı.

Bu durum medyada sokak sütünün sağlıksız olduğu yönünde yapılan bilimsel! içerikli haberlere halkın itimat etmediğini gösteriyor.

Pastörize sütten sokak sütü denilerek itibarsızlaştırmaya çalışılan ancak tutmayan sokak sütüne yöneliş arttı gibi.

Bu yöneliş, küçük aile işletmeciliğinin yeniden canlanmasına vesile olursa daha da güzel olur.

**

Eyüpsultan Belediyesi, 1 Haziran Çarşamba günü yani bugün Zal Mahmut Paşa Külliyesi önünde Kariyer ve İstihdam Fuarı’nın 3.’sünü düzenliyor.

Fuara, aralarında Havaş, Koton, MNG Kargo, Air Clinic, Qnbfinansbank, İŞKUR, SGK, Köfteci Yusuf, Easy Travel, My Staff, Pronet, GOP Hastanesi ve İGA gibi alanında öncü firmaların bulunduğu yaklaşık 30 firma katılacak. Fuar sayesinde bugüne kadar 2 bin 500 kişi işe başlamış.

Düzenlenen fuarla emek ve sermayeyi buluşturarak ekonomiye katkı sağlayanları tebrik etmek lazım.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.