Yazarlar Yunanistana bile balık satabilirken eksik olan şeyler

Yunanistan’a bile balık satabilirken eksik olan şeyler

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yeni Şafak · YAŞAR SÜNGÜ - Yunanistan’a bile balık satabilirken eksik olan şeyler

Eylül ayından aralık ayına kadar farklı rengi ve tadıyla, eşsiz aromasıyla sezonun olgunlaşan ilk limonu mayer. Bundan dolayı çok kıymetli.

Mayer limon dedikleri limon portakal ve mandalina birleşimi.

Şeklinin elips olması ağacındaki çiçeklerin misler gibi kokması mayer limonunu diğer türlerinden ayıran en büyük özelliği.

Narenciyenin en erken hasat edilen ürünü olan mayer limonunun 8 Eylül’de hasadı bitti. 15 Eylül’den (yarın) itibaren de ihracatı bekleniyor.

Türkiye narenciye üretiminde dünyada 8’inci, Avrupa’da 2’inci sırada.

Geçen yılın ihracatı 935 milyon dolar. Bu yılın hedefi 1 milyar dolar.

Dünya limon üretiminde ise 1 milyon ton limon üretim ile 4’üncü sıradayız.

Limonda bu sezon rekolte 1 milyon 46 bin ton olarak öngörülüyor.

İhracat hedefi ise 100 milyon dolar.

Yukarıdaki rakamları veren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 2021 yılında toplamda 49 ülkeye ihracatımızın olduğunu söylüyor. Narenciye ihracatının yüzde 70’ine yakını Slav ülkeleri, Balkanlar, Avrupa ve Irak’a yapılmış.

**

Üretimde söz sahibi olduğumuz bir başka ürün de domates.

Küresel meyve sebze piyasasında ciddi bir aktör olan Türkiye, yıllık 14 milyon ton üretimle domates üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alıyor.

Ülkeye en çok döviz girdisi sağlayan sektörlerden biri.

200’e yakın ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatı 2021 yılında 5,3 milyar dolar oldu.

Sektörün 2021 yılı ihracat rekoruna geniş ürün gamıyla 729 milyon dolarla en büyük katkıyı domates ve mamulleri ihracatı sağladı.

**

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörleri arasında yer alan bir başka ürünlerimiz de Su ürünleri.

Yıllık 1,4 milyar dolarlık su ürünleri ihracatımız var.

Bu oranın yüzde 62’si Muğla ve İzmir’den gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin su ürünleri ihracatının yüzde 68’i Ege Bölgesi'nden 2000’li yılların başında 59 milyon dolar olan su ürünleri ihracatı bugün son 1 yıllık dönemde 1 milyar 578 milyon dolara ulaştı.

Su ürünlerinde son yıllarda yetiştiricilik ürünlerinin miktarı hızla artıyor.

Türkiye bugün dünyanın en büyük Akdeniz levreği ile çipura üretici/ihracatçısı ülke konumunda.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan’ın verdiği bilgilere göre 2022 yılı Ocak-Ağustos’ta alabalık, levrek, çipura, orkinos, somon ihracatı yüzde 16 artışla 895 milyon dolara ulaştı.

100’e yakın ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiriliyor.

Su ürünleri ihracatımızda ilk sıradaki ülkeler; 164 milyon dolarla Rusya, 128 milyon dolarla İtalya, 108 milyon dolarla Birleşik Krallık, 93 milyon dolarla Hollanda, 76 milyon dolarla Yunanistan.

Yani turizm ve denizcilikten geçinen Yunanistan’a bile balık satabilirken bir şeylerin de eksik olduğunu görüyoruz.

**

Türkiye tarımsal üretimde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alırken ihracat ve katma değerli ürün konusunda aynı başarıyı yakalayamıyor.

Muhtemelen bu geride kalışın birden çok sebepleri birden çok da sorumluları var.

"Tarımda katma değerli üretim ve ihracat konusundaki sorunların kaynağı nedir" sorusunun cevabını ararken, olmamız gereken noktanın altında olduğumuza göre buradan çözüm tarafında yer alan gerek devlet tarafı gerekse özel sektör temsilcilerinin yalnızca kendi penceresinden bakmayı tercih ettiğini, ortak çözüm aramak yerine her iki tarafın da kendi önerisinde ısrarlı olduğunu anlıyoruz.

Özel sektör tarafının temsilcilerinden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, sorun ve çözümleri şöyle sıralıyor;

“Türkiye’nin döviz ihtiyacı nedeniyle ihracatçıların ayaklarına prangalar bağlandı. İhracatta en büyük ihraç pazarları Avrupa Birliği’ndeki resesyon beklentilerine rağmen Türkiye için 2022 yılı sonu için ortaya koyduğumuz 250 milyar dolar ihracat hedefini ağustos ayı sonunda tutturduk.

TCMB’nın ne kadar dövize ihtiyacı varsa, dünya ile entegre olmuş Türk ihracatçısının da o kadar dövize ihtiyacı var.

İhracatçının ayaklarına son dönemde bağlanan prangaları çözün. O zaman çok daha yüksek performans gösterdiğini göreceksiniz.”

Özel sektörün penceresinden görünen bu.

**

Konuya bir de vatandaş penceresinden baktığımızda şöyle bir soru geliyor önümüze; Limonda, narenciyede, domateste, balıkta madem dünyanın en büyük üreticileri arasındayız, neden bu ürünleri pahalıya yemek zorunda kalıyoruz?

a şıkkı; serbest piyasa,

b şıkkı; yüksek maliyetler,

c şıkkı; artan döviz,

d şıkkı ekonomideki genel ahlaki zihniyet,

e şıkkı; hepsi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.