Yazarlar Zor zamanlar ülkesiyiz

Zor zamanlar ülkesiyiz

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece Köyü’nde evleri tamamen yangında hasar gören 20 ailenin gıda, eşyaları, hayvanları da evleriyle birlikte kül oldu. Ailelerin ev eşyaları ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarını üstlenen Koruma Şirketler Grubu, 20 aileye buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi gibi her evde bulunması gereken ev eşyalarını ve ürettiği temel temizlik ürünlerini gönderdi.

**

Yangının etkilerini azaltmak amacıyla daha önce Antalya Valiliği'ne 5 milyon lira bağışlayan ve üye odalarıyla birlikte 1.5 milyon fidan dikimi kampanyası yürüten TOBB, şimdi de 1 ay sürecek nakdi yardım kampanyası başlattı.

**

İstanbul Ticaret Odası, orman yangınlarından zarar gören vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi ve yaraların hızla sarılması için TOBB tarafından başlatılan kampanyaya ilk aşamada 4 milyon TL ile katkıda bulundu.

**

Müzisyen Haluk Levent’in kurduğu ve hala başında bulunduğu Ahbap Derneği, Türkiye’nin birçok yerinde çıkan yangınlarda gönüllü ekibiyle birlikte erzak, ilk yardım müdahalesi ya da konakla gibi yardımlar sağladı.

Orman yangınlarına havadan müdahale için helikopter kiraladı.

**

SunExpress, AFAD, AKUT ve itfaiye uzman ekip ve personelini yangın bölgelerine ücretsiz ulaşım desteğinin yanısıra o bölgelere yapılacak yardımları da ücret talep etmeden taşıyacaklarını açıkladı.

Carrefour yangın bölgelerinde yer alan kamu kurumlarına su, gıda ve hijyen malzemesi dağıtımı yaptı.

Migros gereken yerlere ulaştırılmak üzere ihtiyaç malzemesi sevk etti.

Pınar ve Metro Türkiye, Kızılay, AFAD ve yerel yönetimlerle koordine bir şekilde bölgeye yardım ve desteklerini ulaştırdı.

**

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ağaçlandırma kampanyası başlattı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) gençlik şubesi Genç MÜSİAD 1.000 fidan Yaprak dökmeyen ağaç bağışladı.

Turkcell, 50 bin, Aras Kargo 32 bin, Kalyon 30 bin fidan bağışladı.

Garanti BBVA, Vestel, Kibar Holding ve Defacto, Jolly, enuygun, TEMA Vakfı’na fidan bağışında bulundu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), fidan bağışı kampanyası başlattı.

Türk Telekom Tarım ve Orman Bakanlığı’na 100 bin fidan bağışladı.

Borsa İstanbul Grubu, 100 bin adet fidan bağışladı.

Enerjisa Enerji, yangından etkilenen müşterilerinin elektrik fatura ödeme tarihlerini 3 ay vadeyle erteleme karar aldı.

İnsan Vakfı, yangından etkilenenlere destek olmak için 40 gönüllü gönderdi ve “Kardeşlerimiz için acil yardım” adında kampanya başlattı.

**

Ekranların ve sahnelerin tanınan isimleri sosyal medya hesaplarından ihtiyaç listelerini sıralayıp, topladıkları bağışları sahiplerine ulaştırdılar.

İbrahim Çelikkol, Şahan Gökbakar, Furkan Kızılay, halkla ve görevlilerle yangını söndürmek için günlerdir canla başla çalışanlar arasındaydı.

Simge Fıstıkoğlu, Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla yardım çağrısında bulunurken, ihtiyaç sahiplerine kendi imkanlarıyla ulaştı.

Saadet Işıl Aksoy, Hande Doğandemir, yangında bölgeye erzak getirerek destek verdi.

Melisa Aslı Pamuk, yangın bölgesindeki ihtiyaçlar için seferber oldu. Varan Turizm’den destek alan oyuncu, kolilerin yüklenme ve ulaştırılma anlarıyla yakından ilgilendi.

Ece Vahapoğlu, Bodrum’da yaşadıkları bölgede yangın söndürücü aletlerle orman nöbeti tuttu.

Ömür Gedik’in kurucu başkanı olduğu HAÇİKO, afet bölgelerinden kurtarıp tedavi ettikleri hayvanlar için 20 dönüm arazi üzerine yayılacak HAÇİKO Yaşam Çiftliği’ni kuruyor.

**

Avustralya’nın çeşitli eyaletlerinde faaliyet gösteren Türk kökenli kuruluşlar, Türkiye’deki yangınlardan etkilenenler için yardım kampanyası düzenledi.

**

Yangının yerleşim birimlerini yok etmesiyle toplumun tüm kesimlerinde (İsimlerini unuttuklarımız dahil olmak üzere) halkla birlikte devlet millet arasında bir seferberlik ruhu oluştu.

İşte istediğimiz, özlediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz hava buydu.

Bu hava için bir yangın, deprem ya da afet gerekmiyor ama biz zor zamanlar ülkesiyiz herhalde.

Elini taşın altına sokan herkese teşekkürler.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.