YazarlarAlnı açık yaşlanmak bayramdır

Alnı açık yaşlanmak bayramdır

Yaşar Süngü
YaşarSüngüGazete Yazarı

Bu bayram kasapların et satarak değil, kurban keserek, kıyma çekerek para kazandığı bir bayram.

Birinci gün kurban kesmede hayvan başına 500 lira alan kasaplar, ikinci gün de kilosunu 2 buçuk liradan çektikleri kıyma ile bayramın en çok çalışan ve kazananları.

500 lira az para değil, kasaplığa heves ettirecek kadar iyi. 

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: Alnı açık yaşlanmak bayramdır
Haber Merkezi31 Ağustos 2017, PerşembeYeni Şafak
Alnı açık yaşlanmak bayramdır yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Büyükbaş kurban kesim bedelinin kelle başına 500 liraya çıkması acemi kasapların medyada haber olmasının önemli sebeplerinden biri olmalı!

Bayramın birinci günü hastaneleri dolduran 3 binin üstünde acemi kasap bu kurban bayramının klasiklerinden biri oldu.

Her bayram gün gün çetelesini tuttuğumuz trafik kazalarını saymıyorum.

O her bayramın klasiği.

Trafikte canavarlaşan, direksiyon başına geçince yolları kendine, kuralları başkasına ait zanneden, insana saygısız hız ve haz tutkunu insanlara ne zaman dönüştük?

***

Kurban bayramı sadece İslam dünyasını değil, onlarca farklı ülkelerde kestirilen kurbanlarla küresel ekonomiyi de hareketlendiren en önemli organizasyonlardan biri.

Ekonomiyi hareketlendirirken toplumsal dayanışmayı artırarak da ekonominin insan için olduğunu hatırlatmak gibi önemli bir faydası da es geçilmeyecek kadar önemli.

Kırmızı etten deriye, bıçak satışından şeker ve tatlı satışlarına, bayram ziyaretleri dolayısıyla ulaşımdan bayramlık giysi alışverişine, oradan da çocuklara verilen bayram harçlığına kadar küçük büyük onlarca sektörü ve insan topluluklarını harekete geçiriyor.

***

Yurtdışında resmi ve özel sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen kurban organizasyonları da küresel ekonominin canlanmasına katkı sağlıyor.

Bunun dışında bu kadar çok hayvanın besiye alınması ve uzun süreyle bakılmaları dolayısıyla ekonomik olarak ciddi bir hareketliliğe yol açıyor.

Beslenme amaçlı hayvan alımları için ödenen para, yem, veteriner hizmetleri önemli bir yekûn tutuyor.

Bunun yanı sıra, hayvanların satış merkezlerine nakilleri, satış yerlerinde yer kiraları ve kişisel masraflar, kesimler için kasaplara ödenen para, sakatat ve derilerin satılmasına kadar birçok ticari faaliyet, bu dönemde yaşanıyor ve bütün bunlar ekonomik anlamda büyük meblağlara ulaşıyor.

Kurban büyük bir para hareketliliğinin olduğu önemli bir ekonomik ve sosyalleşme faaliyeti.

***

Avrupa’da 1 kg etin fiyatı 3 euro yani 4 dolar, ABD’de bu rakam 5 dolar seviyesinde. Türkiye’de ise 1 kg etin fiyatı 17 dolar.

Kişi başı et tüketimi ABD’de 93,9 kg, Avrupa’da 71 kg, Türkiye’de 6,2 kg.

Uzmanlara göre, Türkiye’de hayvan var ama et yok. Çünkü büyükbaş hayvan ırkı, etçi ırk değil, Türkiye sütçü ırktan et elde etmeye çalışan tek ülke.

***

Sosyal medyada Can Yücel’in şiiri olarak paylaşılan ancak kime ait olduğu bilinmeyen güzel bir şiir var, bayramı anlatan:

Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan...

Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık...

Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır.

Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “çok şükür bugünü de gördük” diyebilmek...

Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.

Yoğun bakımda sancılı geceyi ya da kangren olmuş bir ilişkiyi bitirmek de öyle...

En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.

Bir sürpriz paketinden çıkan hediye, tatlı bir şekerlemede üstüne serilen battaniye, saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne bayramdır.

“Ona güvenmiştim, yanılmamışım” sözü bayramdır.

Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak da bayram...

Yeni eve asılan basma perdeler, alın teriyle kazanılmış ilk rızkın koyulduğu çerçeveler, yüklü bir borcun son taksiti ödenirken sıkılan eller bayramdır.

Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi bayramdır.

Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram...

Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur.

Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler.

Deseler de böyle delilik, bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır.

Her gününüz bayram olsun..!