YazarlarPolat Alemdar kötü bir yatırımdı

Polat Alemdar kötü bir yatırımdı

Yaşar Süngü
YaşarSüngüGazete Yazarı

“Çocukken plajda dolaşırken bulduğum boş şişeyi bakkala getirip kasaya koyduğumda bakkal elime para koydu;

-Bu ne parası dedim.

-Depozito dedi.

-Ne demek o dedim.

-Getirdiğin boş şişenin bedeli dedi.

-Plajda bir sürü boş şişe var onları getirirsem onlar için de para verecek misin dedim.

-Tabii ki dedi.”

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Polat Alemdar kötü bir yatırımdı
Haber Merkezi15 Ekim 2017, PazarYeni Şafak
Polat Alemdar kötü bir yatırımdı yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bakkalla bu diyaloğu yaşayan Raci Şaşmaz çağırdığı arkadaşlarıyla plajdaki bütün şişeleri toplayarak epey para kazanmış.

Borsada halka açık Denge Holding’i satın alan Pana Yatırım Holding’in sahibi Raci Şaşmaz başından geçen bu hikayeyi satın alma ve ortaklığın duyurulduğu toplantıda anlattı.

***

Kurtlar Vadisi ile dizi hayatına başlayan ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’la zirveye ulaşan yapımcı ve senarist Tayyar Raci Şaşmaz, inşaat sektöründe Katarlı bir ortakla ciddi yatırımlara soyunmuş.

Yakın bir zaman içerisinde medya alanında da bir halka arzla uluslararası arenada çok farklı bir fon oluşturmayı düşünüyor.

Televizyon ya da gazete kurmaya sıcak bakmıyor çünkü iyi bir içerik ürettiğinde bütün kanalların kendisine ait olduğunu düşünüyor.

***

Raci Şaşmaz kim?

Kurtlar Vadisi dizisi ile ağabeyi Necati Şaşmaz’ı Polat Alemdar namıyla bir dönem gençlerin kahramanı yapan yapımcı ve senarist.

Elazığlı Şaşmaz kardeşlerin kurduğu Pana Film’in 2003’te yayına girip 97 bölüm sürmüş olan Kurtlar Vadisi dizisi aksiyon, mafya ve derin devlet dizisiydi.

Kesintisiz on yıl boyunca o dönemin gençliği, devlet içinde devlet olan, kanunların üstünde bir kimlikle, yeri geldiğinde devleti kurtaran, yeri geldiğinde de sokaklarda hakimiyeti sağlamak için adam öldüren Polat Alemdar hayranlığıyla büyüdü.

***

Paylaştıkça kazancın çoğaldığını şu sözleriyle anlatıyor;

Yıllar önce duyduğum bir söz vardı: ‘Kazandıkça zengin olursun’.

Bunu yaşadım, kazandıkça zengin olmuyorsunuz.

Sonra para harcamaya başladım.

Dedim ki; harcayınca zengin olursun. Baktım öyle de değil.

Anladım ki; paylaştıkça zengin oluyorsunuz.

Bu zenginlikten kastım, insanlarla olan ilişkileriniz ve birliktelikleriniz, cebinizdeki değil.

O yüzden ben öncelikle başarıyı paylaşmak istiyorum.

Başarıyı paylaşabilirsek, bunun kazançsız olma ihtimalinin olduğunu düşünmüyorum.

Tutmayacak bir senaryoyu yazmam.

***

Yaptığı yatırımlarla Kurtlar Vadisi dizisinden çok kazandığı anlaşılan Şaşmaz kardeşler bu alanda başarılarını ispat ettiler.

Ancak Polat Alemdar karakteri yapımcılarına çok iyi para kazandırsa da kötü bir rol model olduğu için bana göre iyi bir yatırım değildi.

O yüzden de Şaşmaz kardeşlerin bu ülkenin bir evladı olarak bu halka iyi bir rol model borçları var.

Mafya bozuntusu bir Polat karakteri yerine kanunlara saygılı, cesur, bu halkın değerlerini yaşayan bir erkek ve kadın kahraman üretmek.

Aslında gençliğe uygun rol model üretimi vatandaşın vergisiyle işleyen bir devlet kanalı olan TRT’nin yapması gereken asli bir görevdir.

Yapmadığı için de borçludur.

***

Tarihte haksızlıklara karşı cesurca karşı çıkan bir sürü kahramanlar günümüze uyarlanarak yeniden gençliğin kahramanları haline getirilebilir.

Hiç bulamasanız bile Hz. Muhammed’in (sav) peygamberliğinden önce katıldığı ve yıllar sonra “şimdi olsa yine katılırım” dediği Hılfu’l-Fudul gibi harika bir örnek var.

Mekke’nin saygın yaşlıları tarafından kurulmuş ve haksızlıklara karşı fakirin ve mazlumun yanında yer aldıkları erdemliler işbirliği anlamına gelen Hılfu’l-Fudul günümüz şartlarına göre hikayeleştirilebilir.

Kimsenin kapı komşusunu tanımadığı, hırlı mı hırsız mı olduğunu önemsemediği, kapıların arkasında hangi acıların yaşandığını bilemediğimiz şehirlerde yaşıyoruz.

Mahalle bazında kurulacak benzer bir işbirliğine yönelik bir senaryo belki bu milletin zengin, fakir, genç, yaşlı, ihtiyaç sahibi ile varlıklı arasındaki kopan bağlarını yapıştırabilir.

***

Senaryo kıtlığı mı var?

Hayır.

Tarihi zenginlik ve tarihi kimlikler konusunda dünyanın en zengin milletiyiz.

Ama dizi ve filmlerdeki rol modellerimiz batıdan çalıntı.

Yağ var, un var, şeker var, helva yapacak biri yok.

Ne demişti Aliya İzzetbegoviç, hatırlayalım:

Savaş, ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir.