Yazarlar Bağ-Kur primleri can sıkacak

Bağ-Kur primleri can sıkacak

Yılmaz Yıldız
Yılmaz Yıldız Gazete Yazarı

Bağ-Kur''a tâbi esnaf ve sanatkarla diğer bağımsız çalışanlar ve tarım sektöründe kendi adına çalışanların zamanında ödenmeyen prim borçları için Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Yasa hükümlerinin uygulanacak olması prim borçlularına icra yolunu açtı. Bağ-Kur''luların zamanında ödenmeyen prim borçlarının tahsilinde Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Yasa''nın uygulanacak olması esnaf ve sanatkarlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Bağ-Kur''da yeni düzenleme

Yasaya göre, Bağ-Kur üyelerinin zamanında ödenmeyen prim borçları için, Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Yasa hükümleri uygulanacak. Yasayla ayrıca, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde mağdur olan Bağ-Kur''lulara da kolaylık sağlanıyor. Buna göre, depremzedelerin prim, fark ve gecikme zammı borçları daha önceki erteleme sürelerinin bitim tarihlerinden itibaren 30 Haziran 2001''e kadar ertelenecek. Ertelenen borçların 1 Temmuz-31 Aralİk 2001 tarihleri arasında aylık taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme zammı ve farkı uygulanmayacak. Bu arada, isteğe bağlı sigortalıların geriye dönük borçlarını 31 Aralık 2001 tarihine kadar ödemeleri halinde, hak ve mükellefiyetlerinin devam ettirilmesi sağlandı. Buna göre, 4 Ekim 2000 tarihinden önce isteğe bağlı sigortalı olanların sigortalılıkları, 30 Haziran 2001 tarihine kadar birikmiş tüm prim borçlarını, bu tarihten itibaren 6 aylık süreye ilişkin prim borçlarıyla birlikte 31 Aralık 2001 tarihine kadar ödemeleri şartıyla devam ettirilecek.

İstanbul Bakkallar Odası Başkanı Boran Elmas: "Kendi güvenliğim için kendi isteğimle girdiğim sistemde, paramı yatırmadım diye hapis yatacağım. Böyle bir şey nerede görülmüş?"

Doğan Bektaş (Lokantacı): "Primler yüksek. Zaten iş yok. İnsanlar nasıl ödeyecek. Esnaf borcunu ödeyemiyorsa icraya gitmek yerine, Bağ-Kur''la ilgili sosyal hakları sınırlansın."

Neşat Pişkin (Marketçi):"Zaten esnaf zor durumda. Kirasını zor ödüyor. Bu uygulama esnafı hepten bitirir. Hiç değilse borçların tahsilini, krizi atlatıncaya kadar erteleseler."

Kredi takibi arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kazım Barışık, 108 bin sicilli üyeden 68 bininin Bağ-Kur''a 150 trilyon lira prim borcu olduğunu, kredilerdeki takip oranının da krizden sonra yüzde 50''ye yükseldiğini söyledi. Barışık, Adana''da yılın ilk 5 ayında 715 esnaf ve sanatkarın iş bıraktığını açıkladı.

Esnaf dünyaya internetle açılacak

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Mehmet Ali Susam, küçük sanayi sitelerinin faaliyetlerini dünya pazarlarına taşıyacak bir internet ağı oluşturacaklarını söyledi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişen teknolojiyi kendi uğraşlarıyla yakaladıklarını ifade eden Susam, Türk sanayicisi ve esnafının Avrupa pazarlarına girmesi için devletten destek beklediklerini kaydetti.

Kriz taksiciyi de vurdu

Ekonomik krizden etkilenen taksi piyasası, şoför çıkarıyor. 18 bin taksinin bulunduğu İstanbul''da krizin ardından dönüşümlü çalışan sürücülerden 6-7 bininin işsiz kaldığı bildirildi. İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu, yaptığı açıklamada, ekonomideki durgunluk nedeniyle taksi piyasasında büyük bir müşteri kaybı ve işsizlik yaşandığını söyledi. "Artık taksiye binecek vatandaş kalmadı. İstanbul taksicisi kan ağlıyor" diyen Kaçanoğlu, şunları söyledi: "Sabahleyin taksi duraklarına bakın, göreceksiniz ki taksi duraklarında yüzlerce araba park etmiş müşteri bekliyor. Eskiden böyle miydi? Taksici esnafı, 5-6 aydan beri bu sıkıntıları yaşıyor."

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.