Yazarlar Kamplarla gelen umut ve ufukta beliren ışık

Kamplarla gelen umut ve ufukta beliren ışık…

Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Yeni Şafak · Yusuf Kaplan - Kamplarla gelen umut ve ufukta beliren ışık...

Türkiye yapay gündemlerle boğuşuyor, enerji ve kan kaybediyor… Ekonomik krizden geçiyoruz ama pes etmiyoruz…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muazzam bir konut devrimine imza attı. Umarım bu konutlar, ev almayı imkânsızlaştıran rant sektörüne büyük darbe vurur da toplum rahat nefes almaya başlar…

BİNA’DAN ÖNCE İNSAN VE BEYİN ŞART!

Ekonomik kriz çok etkili olsa da bu ülkenin en yakıcı sorunu bina sorunu değil, insan ve beyin sorunu.

Cemaatler, STK’lar hep binaya yatırım yaptılar ve ülkenin yoksul çocuklarına kol kanat gerdiler elbette ki.

Yurt, barınak sorununu biz bir şekilde hallederiz. Ama bizim öncelikli olarak şehir inşa edecek, o binaları, yurtları, konutları bizim mimarimizden, insan yüzlü, güneşin ışığını, tabiatın nimetlerini bile adil bir şekilde paylaştıran bizim adalet, hakikat ve merhamet ilkeleri üzerinden hayata çeki düzen veren medeniyetimizden beslenerek inşa edecek parlak nesillere, öncü kuşaklara ihtiyacımız var.

Artık binadan önce insan yetiştirmek ve beyin’e odaklanmak zorundayız. Yoksa istiklalimizi koruyamaz, istikbalimize emin adımlarla koşamayız.

MTO YAZ KAMPLARI…

İşte Medeniyet Tasavvuru Okulu (MTO) hem insan yetiştirecek insanları yetiştirecek hem de bunu bizim medeniyet dinamiklerimiz ekseninde gerçekleştirecek, hakikatten süt emen, tabiatla ve insanla barışık şehirler ve dünyalar inşa edecek öncü kuşakları hazırlamak için kuruldu.

Üç yaşında henüz. Ama hiçbir üniversitenin yapamadığı, hayal bile edemediği bir şeye soyunduk bu yaz: Ülkemizin dört bir köşesinde gerçekleştirilen akademik kamplar yapıyoruz.

Tarih Felsefesi ve İbn Haldun Kampı’mızı Çorum’da yaptık. Çorum’da tarih yazdık. Çorum Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın Bey ve ekibi kampımızı adım adım takip ettiler, çok güzel destek verdiler.

Liseli parlak MTO talebeleri kampa damgalarını vurdular, muazzam sunumlar yaptılar.

Ardından Konya’da İslâm Düşüncesi ve Gazâlî Kampı’mızı düzenledik. Konya Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve ekibi, özellikle de Genel Sekreter Ercan Uslu Bey çok güzel ilgilendiler bizimle. Konya’da da Konya’ya yaraşır, leziz, ruh dolu, nefis sunumların yapıldığı bir akademik kamp yaptık.

KOCAELİ’NİN UMUDU VE UFKU

Son kampımızı geçen hafta sonu Kocaeli’nde yaptık. Kamptan bir kaç gün önce Kocaeli Belediye Başkanımız iktisat doçenti Tahir Büyükakın Hocamla başbaşa iki saat süren güzel bir toplantı yaptık. Tahir Hoca, ufku, vizyonu büyük, derdi büyük, hayalleri, rüyaları büyük bir Başkan.

Gençlik çalışmaları konusunda Klavuz Gençlik çalışmasıyla Ak Parti Belediyeciliğinde devrim yaptı, öncülük yaptı, önceki başkan İbrahim Karaosmanoğlu Beyle birlikte çıktıkları yolculukta.

Klavuz Gençlik çalışması, uluslararası ödüller aldı, büyük ses getirdi, başka belediyelere de neler yapılabileceğine dair güzel örnek oldu.

Tahir Başkan’la geleceğimizi inşa edecek kalıcı, köklü, uzun soluklu gençlik ve eğitim çalışmasını nasıl yapabileceğimizi konuştuk enine boyuna. Etelektüel çap ve eğitimde ruh üzerine odaklanılması gerektiği konusunda fikir birliğine vardık.

Gençlik Kampları konusunda da devrim yapıldı. İçerden dışardan herkesin istifade edebileceği enfes kamplar yapıldı Kocaeli’nde.

Biz de geçen hafta Bilim Felsefesi ve Metaverse Kampı ile Film Estetiği ve Tarkovsky Kampı’mızı bu kamplarda yaptık. Muazzam bir kamp oldu. 7’den 70’e her yaş grubundan katılımcı vardı. Çocuklarımız, gençlerimiz ve kampa katılan bütün MTO talebesi kardeşlerimiz için kamptaki kardeşlik havası, sunumlardaki entelektüel kalite ve özgünlük çok güzel, verimli ve diriltici oldu.

KOCAELİ KAMPIMIZ BENZERSİZ BİR TAD VE RUH BIRAKTI…

Kamplarımız çok verimli, güzel geçiyor…

Ekim’de Mimarlık Düşüncesi ve Sinan, Müzik Felsefesi ve Itrî, Medeniyetimizin Dili ve Yunus’un Ufku başlıklı üç önemli kamp daha düzenleyeceğiz. Ülkemizin entelektüel hayatına derinlik, akademik hayatına diriltici ruh katıyoruz…

İnanılmaz kardeşlik destanları yazıyoruz…

Yaptığımız diriltici bir yolculuk… Çileli, yorucu, uzun soluklu bir yolculuk…

O yüzden meyveleri lezzetli oluyor. Yazılan makalelerde görüyoruz bunu.

Çok nefis makaleler ve sunumlar gördük, gözlerimiz yaşardı sevinçten. Sinemadan felsefeye, müzikten bilim felsefesine, eğitim felsefesinden siyaset düşüncesine kadar birbirinden farklı alanlarda kışkırtıcı, besleyici nefes kesici bir yolculuk bu. Hem çaplı, öncü, parlak kuşaklar yetiştiriyoruz hem de çok güzel Müslümanlar!

10 yılda 100 yın tohumlarını ekeceğiz diye çıktık yola. Tam bir kök-hücre çalışması yapıyoruz. Geleceğimizi inşa edecek zehir gibi öncü, parlak insanlar, güzel, çaplı Müslümanlar yetiştiriyoruz.

Hamdolsun Rabbimize.

Bize, daha henüz yolun başındayken meyvelerini görmeyi, tatmayı nasip etti. Şükürler olsun.

Kocaeli’de düzenlediğimiz iki kampımızda görev alan, katkı veren, herkesi güler yüzle karşılayıp en iyi şekilde ağırlayan başta Kocaeli MTO temsilcimiz Zafer Sevil kardeşim olmak üzere, Nazan Arı, Sabri Akyıldız, Ziyaüddin Ayerden, Saime Bayraktar, Hümeyra Binbay, Aysel Çetinkaya, Mehmet Gökduman, Muharrem Güleç, Merve Güçlü, Gülender Kale, Şükran Karahasanoğlu, Muhammet Kılıç, Sevdenur Kılıç, Abdülkadir Kızılboğa, İsa Koç, Emine Memiş, Beyza Öner, Ayşenur Özkurt, İlknur Öztürk, Ersin Sarpel, Melih Şengüler, Elif Şura, Nur Banu Ustaoğlu, Zehra Betül Yazıcı, Aysel Zengin kardeşlerimize ve yine başta Burak Saygılı kardeşim olmak üzere, Yusuf Öztürkmen, Sümeyye Balcı, Beyzanur Özkan, Feyza Karabacak’tan oluşan İstanbul ekibimize, Yusuf kardeşim ve ekibinden oluşan çekim ekibimize gösterdikleri olağanüstü gayretten ötürü yürekten teşekkür ediyorum.

Kocaeli BB Başkanımız Tahir Büyükakın Hoca’ya ve bütün ekibine de gösterdikleri nazik ama anlamlı evsahipliğinden ötürü kalbî teşekkürlerimi iletiyorum. Kocaeli’ni sevdik biz. İnşallah yine geleceğiz…

Düzenlediğimiz yedi akademik kampla benzersiz bir entelektüel çabaya imza atmış oluyoruz. Benzeri olmayan bir çaba bu. Hem kalitesi, hem kapsamı hem de sahiciliği ve samimiyeti bakımından umut olan, ufkumuzu aydınlatacak bir ışık sunan, sessiz, mütevazı ama çakıl taşlarını temizleyen, yapı taşlarını döşeyen uzun soluklu bir çalışma. Allah yardımını esirgemesin. Siz de dualarınızı esirgemeyin.

Vesselâm.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.