Yazarlar Akdenizde Libya üzerinden yarma harekatı gerçekleştiriyor Türkiye

Akdeniz’de Libya üzerinden yarma harekâtı gerçekleştiriyor Türkiye!

Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan Gazete Yazarı

2015 ve 2016 yıllarıydı... Neredeyse her hafta büyük bir terör olayı patlatılıyordu ülkemizin belli başlı büyük şehirlerinde... Art arda hem de!

Dışarda ise, Irak ve Suriye üzerinden Türkiye çembere alınmış, YPG / PKK teröristleri besleniyor, zaman zaman onlar salınıyordu üzerimize!

Tam bir cehenneme dönmüştü ülke!

15 Temmuz darbe ve işgal girişimiyle içerden ve dışardan yapılan saldırılar ve Türkiye’yi kuşatma girişimleri, ulaşabileceği en zirve noktaya ulaştı.

Ama millet, bütün bu aşağılık girişimlere, hıyanetlere, içerden ve dışardan Türkiye’yi önce cehenneme çevirip, yaşanılamaz bir ülke hâline getirip sonra da işgal ederek parçalama girişimlerine destansı bir direnişle cevap verdi 15 Temmuz akşamı tankların altına yatarak...

TÜRKİYE HEM OYUN-BOZUYOR HEM DE OYUN-KURUYOR!

Türkiye’nin hem içerden hem de dışardan dört bir taraftan kuşatıldığı, terör hâdiselerinin art arda yaşandığı o cehennemî atmosferde, şunu haykırdım hem televizyonlardan hem de buradan:Türkiye, müttefiklerini artırmak, düşmanlarını azaltmak zorundadır!

Hükümet, bu çağrılarımı dikkate aldı. Rus uçağını düşürerek Türkiye’yi tam anlamıyla boğmak isteyen FETÖcü hainlerin ve onların efendileri Batılı emperyalistlerin bütün oyunlarını bozacak bir adım atarak çağrımın gerçeğe dönüşmesini sağlamış oldu.

Elbette Rusya’yla ilelebed bir dostluk kurmak kolay iş değil. Geçmişte yaşadıklarımıza, Moskof Mezalimi gibi zorlu bir geçmişe rağmen Türkiye’nin bütün oyunları bozacak bir adım atması ve Rusya’yla stratejik ilişkiler geliştirmesi gerekiyordu.

İki taraf da bütün tezgâhlara ve engellemelere rağmen yakınlaşma ihtiyacı duyuyordu. Hem de şiddetle ve aciliyetle!

İki ülkenin yöneticileri de, uçak hâdisesine rağmen, basiretle hareket ettiler ve Batılıların oyunlarını püskürtecek stratejik bir ittifak geliştirdiler.

15 Temmuz NATO darbe ve işgal girişiminin püskürtülmesinde,toplum olarak tanklara karşı göğsümüzü siper eden direnişimiz kadarRuslarla yapıldığını tahmin ettiğim “gizli anlaşma”nın da rolü olduğunu düşünüyorum.

15 Temmuz direnişinden sonra Batılı emperyalistler çılgına döndüler: Bir yandan Mısır’da İhvan’a karşı Sisi alçağına darbe yaptırdılar; öte yandan Türkiye’de meşrû hükümete ve halka karşı girişilen darbe girişimine “darbe” bile demediler!

Demokrasi, boş laftır, Batılıların çıkarlarını koruduğu sürece bir anlamı vardır!

Demokrasiyi bile bir sömürgeleştirme ve köleleştirme aracı olarak kullanıyor Batılılar!

Bu kadar düşük bunlar!

15 Temmuz’u püskürtünce, ardından Fırat Kalkanı harekâtıyla inisiyatifi ellerimize almaya başlayınca, Batılı emperyalistler, Yahudilerin desteğini de alarak bir yandan ikinci İsrail olarak çıbanbaşı olacak bir terör devletinin kurdurulması girişimlerini hızlandırdılar, öte yandan da Doğu Akdeniz’e askerî yığınak yaparak bu kez Türkiye’yi denizden kuşatmaya çalıştılar.

TÜRKİYE’NİN YARMA HAREKÂTI

İşte Libya’yla yaptığımız münhasır bölge anlaşmasıtam böyle bir zaman diliminde geldi:Hem oyun-bozucu hem de oyun-kurucu parlak bir anlaşmaydı bu; ve bu, bütün Batılı emperyalistleri -Rusya da dâhil!- şaşkına çevirmeye yetti!

Türkiye, hiç beklenmedik bir zamanda beklenmedik bir yarma harekâtı gerçekleştirmiş ve bütün oyunları tersyüz etmişti!

Libya’ya asker göndermemiz elbette riskli! İyi de risksiz bu tür büyük adımları atabilmek mümkün değil ki!

Irak ve Suriye tezkereleriyle Libya tezkeresini aynı kefeye koymak hem akılcı değil hem de son derece yanlış!

Bu arada Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta beklenmedik bir ânda Tunus’a beklenmedik bir ziyaret yapması, dış politika tarihimizde benzerine pek az rastlanacak türden imajinatif bir ataktı.

Ezcümle, Türkiye, Libya’da tam anlamıyla bir yarma harekâtı gerçekleştirdi. Libya stratejisi, Türkiye’nin dış politikasında kilometre taşı işlevi görecek, bundan sonraki süreçte, benzer imajinatif atılımların gerçekleştirilmesinin önünü de açmış olacak.

Kıbrıs’a yaptığımız çıkarma kadar önemli bir yarma harekâtı gerçekleştirmiş oldu Türkiye Libya’yla kurduğu çok yönlü ilişkiyle!

İçerde -başta eğitim olmak üzere- yaşanan bazı gelişmelerle moralimizin bozulduğu bir sırada bu yarma harekâtı biraz rahat nefes almamıza imkân tanıdı.

Bu tür yarma harekâtlarının yoz, yozlaştırıcı, laik ve bizi celladına âşık edici sömürgeci eğitim sistemine karşı da gerçekleştirilmesini diliyorum.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.