Yazarlar Kafası karışıklar için zihin açıcı bir "gezi" klavuzu-1

Kafası karışıklar için zihin açıcı bir "gezi" klavuzu-1

Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan Gazete Yazarı

Önce şu tespitin altını kalın harflerle çizelim: Bir kişinin hakkı bile kutsaldır. Ancak Türkiye"de yaklaşık iki yüzyıldır, çoğunluğun azınlığa değil, azınlığın çoğunluğa tahakkümü, hak gasbı vardır.

Bu nedenle Türkiye"de yaşanan şey, her şeyden önce, hak mücadelesi değil, azınlığın tahakkümünü koruma mücadelesidir. Önce bunu konuşmalı sözümona insan-hakları savunucuları, özgürlük-düşkünleri!

O yüzden Türkiye"de yaşanan gösterilerin bir görünen / iç boyutu, bir de görünmeyen / dış boyutu olduğunu göremiyoruz. Türkiye"nin kalemşörleri, bu gösterilerin görünen yüzünü de, görünmeyen yüzünü de bihakkın göremedi, hâlâ da tam olarak göremiyor maalesef.

Meselenin görünmeyen / dış yüzünü, biraz daha görünür kılmaya çalışacağım bu yazıda. Yarınki yazıda Alain Badiou"nun küreselleştirilen nihilist, hedonist ve neopagan "çocuklarının" Türkiye"deki kolanlarını yazacağım.

TÜRKİYE, KÜRESEL SİSTEMLE HESAPLAŞIYOR… İLK KEZ!

Türkiye, Türkiye"nin "altını oymaya", önünü tıkamak için "numara üstüne numara" yapmaya ve bugüne kadar sistemle anlaşılmasına rağmen Türkiye"ye "madik atmaya" çalışan küresel sistemle hesaplaşıyor beyler! Bunu görelim!

Küresel sistemin lordları, dünya büyük bir ekonomik krizin eşiğinden geçerken Türkiye"nin istikrarlı bir şekilde büyümesinden, küresel sermayenin uzantısı faiz lobisinin, "karanlık çevreler"in, "İstanbul dükalığı"nın iplerinin kesilmesinden fenâ hâlde rahatsız oluyorlar.

28 Şubat soruşturmalarında sıra faiz lobisine, Türkiye"nin finans, medya ve kültür dünyasına keyiflerince hükmeden İstanbul dükalığına geliyor çünkü…

KAPİTALİZMİN KOMUNİST, HEDONİST, NİHİLİST, "BADİOU"CU ÇOCUKLARI FÂŞ OLURKEN…

O yüzden kapitalizme karşı, tabiat düşmanlığına karşı, özgürlük düşmanlığına karşı yapılan bu gösterileri, tabiat düşmanı, özgürlük düşmanı kapitalistlerin finanse ediyor olmaları oldukça ironik ve anlamlıdır.

Komünist-kapitalist ittifakı ilk kez fâş oluyor Türkiye"de belki de!

Kapitalistlerin komünist, nihilist, hedonist -cins adam Alain Badiou"cu!- çocukları, en çok Amerika tarafından, kapitalist Avrupa tarafından destekleniyor!

Bu zokayı yutalım mı şimdi?

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ, DOMİNO ETKİSİ YAPACAK VE TÜRKİYE"NİN ÖNÜNÜ İNANILMAZ BİR ŞEKİLDE AÇACAK

Hiç beklenmedik bir zaman diliminde, beklenmedik bir şekilde ve süratle Kürt sorununun çözümü konusunda Türkiye"nin büyük bir başarı gösteriyor olması, küresel sistemin lordlarını çıldırtıyor.

Hem ekonomik kaynaklarının kurutuluyor olması, hem de jeo-politik ve jeo-stratejik oyunlarının püskürtülüyor olması, Kürt sorununu başından bu yana kaşıyan, kışkırtan, besleyip büyüten Almanya, Fransa, İsrail, İngiltere ve Amerika"nın bütün oyunlarının boşa çıkarılması anlamına geliyor.

Kürt sorununun çözülmesi, "domino etkisi" yapacak kadar hayatî ve Türkiye"nin önünü inanılmaz bir şekilde açacak hayat-bahşedici bir atılımdır.

Bu, Türkiye"de barış, güven ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi, dolayısıyla Türkiye''nin bölgesel bir güç olma yolculuğunun önündeki psikolojik, stratejik ve siyasî bariyerlerin yıkılması demektir çünkü.

TÜRKİYE, ÖNALIRKEN…

Ve daha önemlisi de, küresel sistemin lordlarının gelecek senaryolarının suya düşmesi ve bölgenin geleceğinin şekillendirilmesinde Türkiye"nin bölge ülkeleriyle birlikte ortak bir yürüyüşe -nihayet!- soyunmaya başlaması demektir.

İşte bu, küresel sistemin çatırdamasıyla ve bütün mazlum halkların önlerinin açılmasıyla sonuçlanacak küresel bir bahar havasının tohumlarının ekilmesi çabasıdır.

Bu nedenle Taksim"de başlayan olaylar, başlangıç değil, sonuçtur. Türkiye"nin bağımsızlaşma sürecini önleme girişiminin sonunun başlangıcı yani.

Taksim"deki göstericiler, bunları anlayabilecek durumdalar mı acaba? Ne yazık ki, hayır.

Hayır; çünkü kendileri üzerinden büyük bir oyun tezgâhlandığını anlayabilecek algılama biçimlerine sahip değiller… Değiller; zira algı/lama kapılarının kapanması olarak tanımladığı ayartıcı "pornografik algılama biçimi", tek varoluş biçimleri… O yüzden küresel postmodern kültürün Türkiye klonları sözkonusu göstericilerin dertleri hedonist, nihilist, dekadant / sefih bir özgürlük kavgası vermek yalnızca…

ERDOĞAN, İÇERİYİ DEĞİL, KÜRESEL SİSTEMİ GERİYOR… ÇILDIRTIYOR HATTA!

Şunu unutmayalım: Türkiye ile küresel sistem(in lordları) arasında kapalı kapılar ardından inanılmaz bir savaş yaşanıyor.

Bu savaşın açıkça dillendirilmesi, Türkiye"nin kendi kuyusunu kazmasıyla sonuçlanır.

O yüzden Başbakan"ın söylediklerini değil, söylemediklerini, söyleyemediklerini anlamaya, alt metnini okumaya çalışmakla yetinmek zorundayız, ne yazık ki.

Başbakan Erdoğan, Mağrip dönüşü sergilediği performansla Türkiye"yi mi geriyor; yoksa küresel sistemi ve onların yerli uzantılarını mı?

Ya da şöyle soralım: Türkiye"nin yaşadığı gerilim, Türkiye içinde yaşanan gerilim midir; yoksa Türkiye"nin küresel sistemin lordlarıyla yaşadığı gerilim mi?

Hiç kuşkunuz olmasın ki, Türkiye, gerçekte, küresel sistemin lordlarıyla gerilim yaşıyor. Başbakan Erdoğan"ın Fas, Tunus ve Cezayir dönüşü yaptığı konuşmalar, asıl küresel sistemin lordlarını çıldırttı, çileden çıkardı.

ERDOĞAN"DAN, AB"NİN "TEPE"SİNİ "ŞAPA OTURTAN" TOKAT GİBİ, KLAS CEVAPLAR

Türkiye"de yaşanan hâdiseler dolayısıyla Başbakan Erdoğan"ın yaptığı konuşmalar, küresel sistemin lordlarının, Türkiye"yi -özellikle son iki yıldır- kapalı kapılar ardında köşeye sıkıştırma girişimlerine verilmiş en klas cevaptır.

Hele de Avrupa Birliği"nin tepesindeki kadroya İstanbul"da verdiği tokat gibi cevaplar, Batılıların uykularını uzunca bir süre kaçıracak zekâ ve basiret dolu cevaplar olarak tarihe geçti şimdiden.

Şundan emin olun ki, Başbakan"ın konuşmaları, Batılı başkentleri kelimenin tam anlamıyla "şapa oturtan" kıvrak ve zekice konuşmalar olarak gerekli mahfillere ulaştı çoktan.

Türkiye, yakın tarihinde belki de ilk kez zekice ve klas yöntemlerle küresel sistemle hesaplaşmaya başladı.

BİR ÇAĞ DEĞİŞİMİNİN EŞİĞİNE SÜRÜKLENİYORUZ…

Ancak Türkiye"nin küresel sistemle hesaplaşmasının başarıya ulaşmasının önünde Türkiye"deki elitlerin ve entelijansiyanın aslâ göremediği, Özal döneminden itibaren tohumları ekilen, 10 yıllık AK Parti iktidarında meyvelerini veren ayartıcı ama yıkıcı bir bariyer var.

Bu bariyer, İzmir ve Ankara"daki gösterilerde değil, Taksim"deki gösterilerde gün ışığına çıktı: Türkiye"nin 30 yıllık liberalleşme politikalarının sonucu olarak ortaya çıkan hedonist, nihilist, neo-pagan kültürel kodların ürünü yeni nomad (göçebe), hibrid (melez) postmodern zevk/sizlik/lerin, tadların (banalliğin), hızın (aslında donma"nın) ve hazın (ayartı/lma/nın) izini süren dromokrasi çağı kuşağı.

Aslında bir çağ değişimi yaşıyoruz. Farklılıkları yok eden, düzleştiren, bütün dünya ölçeğinde tek tip hedonist, nihilist, neo-pagan kültürü küreselleştiren postmodern bir çağ bu.

Yarınki yazıda, dromokrasi çağının ve kuşağının portresini çizeceğim ve yazar müsveddesi, esaslı cümleler kurmaktan âciz, oportünist tiplerin neden işi küfürnameler yazmaya götürecek kadar dekadansın eşiğine sürüklediğini ifşa edeceğim.

Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Adana Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Adıyaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Afyon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ağrı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Amasya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ankara Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Antalya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Artvin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aydın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Balıkesir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bilecik Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bingöl Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bitlis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bolu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Burdur Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bursa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çanakkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çankırı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çorum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Denizli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Diyarbakır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Edirne Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Elazığ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzincan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzurum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Eskişehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gaziantep Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Giresun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gümüşhane Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hakkâri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hatay Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Isparta Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mersin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İstanbul Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İzmir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kars Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kastamonu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kayseri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırklareli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kocaeli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Konya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kütahya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Malatya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Manisa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kahramanmaraş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mardin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muğla Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Nevşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Niğde Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ordu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Rize Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sakarya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Samsun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Siirt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sinop Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sivas Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tekirdağ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tokat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Trabzon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tunceli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şanlıurfa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Uşak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Van Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yozgat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Zonguldak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aksaray Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bayburt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırıkkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Batman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şırnak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bartın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ardahan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Iğdır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yalova Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karabük Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kilis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Osmaniye Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Düzce Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
Adana Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Adıyaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Afyon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ağrı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Amasya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ankara Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Antalya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Artvin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aydın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Balıkesir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bilecik Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bingöl Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bitlis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bolu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Burdur Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bursa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çanakkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çankırı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Çorum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Denizli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Diyarbakır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Edirne Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Elazığ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzincan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Erzurum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Eskişehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gaziantep Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Giresun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Gümüşhane Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hakkâri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Hatay Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Isparta Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mersin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İstanbul Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
İzmir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kars Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kastamonu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kayseri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırklareli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kocaeli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Konya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kütahya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Malatya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Manisa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kahramanmaraş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Mardin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muğla Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Muş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Nevşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Niğde Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ordu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Rize Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sakarya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Samsun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Siirt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sinop Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Sivas Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tekirdağ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tokat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Trabzon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Tunceli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şanlıurfa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Uşak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Van Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yozgat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Zonguldak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Aksaray Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bayburt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kırıkkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Batman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Şırnak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Bartın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Ardahan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Iğdır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Yalova Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Karabük Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Kilis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Osmaniye Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
Düzce Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.