Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Cennet hurması sofralarda

Bu mevsimin en güzel meyvelerinin başında Trabzon hurması ya da diğer adıyla Cennet hurması gelir. Tatlı yerine tüketeceğiniz bu meyveden ayrıca harika tarifler deneyebilirsiniz.

Zanzibar'dan mis kokulu pilav

Yemek yazarı Kevser Aydoğdu geçtiğimiz yaz Zanzibarlı kadınlarla mutfakta harika tatlar denedi. Butecrübesini ve onlardan öğrendiği pilav tarifini Yeni Şafak Pazar okurlarıyla paylaşıyor.

Sosyalmedya aileyiböldü

Medya bilimleri üzerine çalışan Güney Koreli akademisyen ve yazar Prof. Dr. Dong Hoon Ma, yeni medyayı okumayı henüz öğrenemediğimizi söylüyor. Prof. Dr. Hoon Ma, “Sosyal medyanın refahı bizim dünyamızı tehlikeye sokuyor. Çünkü bu medya toplum için ortak bir vizyon sağlamıyor. Toplumları ortak rüyadan, ideadan uzaklaştırıyor” diyor.

Birlikte büyük bir aileyiz

15 Temmuz Derneği 36 şehirde ikamet eden şehit ailelerini Antalya’da buluşturdu. Çocuklar gönüllerine göre dört gün boyu eğlenirken şehit aileleri birbirleriyle hem acılarını paylaştı hem de birbirlerini teselli etti.

Tayland’ın mültecileri çaresiz

Suriye savaşından kaçan yaklaşık bin Filistinli , aylandlı yetkililerin zulmüne uğruyor. 2011 yılından bu yana Tayland’da yaşayan mülteciler her gün haksız tutuklamalara ve ev hapsine maruz kalıyorlar. Filistinli aktivist Fatma Caber, “Türkiye hep mazlumların yanında oldu. Bu mülteciler için bize de yardım etmesini umuyoruz” şeklinde konuşuyor.

Şık Dervişçok yönlübir sanatçı

2013’de hayata veda eden şair, tasarımcı, çevirmen Sait Maden hakkında bir belgesel çekildi. Belgeselin yönetmeni Miraç Güldoğan’la Maden’in 1950’lerde Varlık dergisinde çıkan ilk şiirinden Cemal Süreya ile dostluğuna, Türk tasarım tarihine getirdiği yeni anlayıştan çevirmenliğine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ZAMAN MEKANDAN KOPTU

Mimar tarihçisi Prof. Dr. Uğur Tanyeli, “Mütereddit Modernler” kitabında eski doğruları yeni zamanlara uyarlayan mimarları inceliyor. Sıfır noktasından başlayıp düşünmenin yolu olmadığına değinen Tanyeli, “Mütereddit modernlerin en büyük özelliği genelde birlikte anılan zaman ve mekanı ayırmalarıdır” diyor.

Dünyanın duvarını şiirle boyadı

Tunuslu sokak sanatçısı El Seed, dünyanın her yerindeki binalara Arapça şiir ve alıntılar yazıyor. Cape Town’a Nelson Mandela’nın sözlerini, Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki tel örgülere Koreli şairin şiirini ve daha pek çok mekana eserlerini kazıdı. Sanatçı asıl amacının, “Tercüme gerektirmeyecek derecede güzel sanat yapmak” olduğunu söylüyor.

Gemuhluoğlu kültür ordusu kurdu

Yazar ve aktivist Fethi Gemuhluoğlu’nun dostluk felsefesi üzerinden doğan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, 14-15-16 Aralık tarihlerinde düzenlenecek.

Edebiyat festivali başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin işbirliğiyle geleneksel olarak her yıl düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali, 10 ve 15 Aralık tarihleri arasında Sultanahmet’te gerçekleşecek.

Edebi değil ama en önde

Altmışlı yıllarda Babıali’ye çevirmen olarak giren Sevin Okyay bugüne kadar çeşitli yayınevlerinde ve gazetelerde çalıştı. Çeviri yapmaya devam eden Okyay dünya klasiklerinin her dönemde okurunun olduğunu söylüyor. Günümüzde öne çıkan kitaplarla ilgili ise önemli bir eleştirisi var: “Edebi değeri olmayan kitaplar hiç olmadığı kadar önde.”

Silikon Vadisi’niTürkiye’de kuracağım

Kırk yedi yıldır üniversite sınavında üstün başarılı öğrencileri ödüllendiren Altın Gençler uygulaması bu yıl 120 öğrenciye ulaştı. Gelecek için umutlu olan gençlerden Abdülkerim Elmacı, “Herkes yurt dışını merak ediyor ama ben Türkiye’de bir Silikon Vadisi kurmayı hayal ediyorum” diyor.

Yeryüzünekardeşlikbıraktık

Yeryüzü Doktorları yıllardır dünyanın dört bir yanına şifa dağıtıyor. Şu ana kadar 47 ülkede, 782 bin 835 muayene gerçekleştiren derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yahyahan Güney, yeryüzüne sevgi ve kardeşlik bıraktıklarını söyleyerek şunları belirtiyor: “Merhamet, iyi niyet ve ahlakınızla bir bölgeye gittiğinizde başarıya da ulaşıyorsunuz.”

Hızlı ama zor sanat

Cemal Reşit Rey Sergi Salonu’nda 16 sanatçının 70 eseri beğeniye sunuldu. Uluslararası Pastel Sanatı Sergisi’nde eserleri yer alan sanatçıların 10’u Çinli idi. Sergiye katılan Çinli ressamlardan Wei Song ve Sun Wei pastelle çok daha hızlı resim yapıldığını ancak çok zor bir sanat olduğunu ifade ediyor.

Diyette ilk insana dönüyoruz

İlk çağlarda insanlarının ne yediği, nasıl giyindiği, yaşadıkları alanları nasıl oluşturduğu herkesin ilgisini çekiyor. Öyle ki organik beslenmenin yükselmesiyle eski çağlara ait beslenme biçimleri diyet adı altında yeniden hayatımıza girdi.

İtalyan yemeklerinisevdirmeye geldik

İtalyan Mutfak Haftası bu yıl üçüncü kez İstanbul İtalya Başkonsolosluğu tarafından organize edildi. Bu etkinliği Türkiye'de gerçekleştirmenin kendileri için önemli olduğunu söyleyen İstanbul İtalya Başkonsolosu Elena Sgarbi, "İtalyan yemek kültürünün tanınmasını ve farkındalığın artmasını hedefliyoruz. Çünkü Türkiye ve İtalya'da yemek, her iki ülkenin kültürel kimliğini oluşturuyor" diyor.

Helal ürünüherkeskullanmalı

Dünya Helal Zirvesi’nde bir araya gelen uzmanlar her geçen gün büyüyen helal ürün pazarını masaya yatırdı. Hacmi her geçen gün büyüyen sektör hakkında konuştuğumuz Avrupa Helal Kalkınma Ajansı direktörü Dr. Adel Sabir, “Müslümanlar kadar gayrimüslümler de helal ürünleri tercih edebilir. Çünkü katkılardan arındırılmış olması tüketici için güven vericidir” dedi.

Zeytin ağacımız çok markamız yok

Zeytin ve zeytinyağının faydaları yıllardır sık sık yinelenir. Ancak ülkemizde zeytinyağı tüketimi birçok Akdeniz ülkesine göre çok az. Biz de, merkezi Kuveyt’te olan MRESCO Türkiye Group CEO’su Oya Zingal ile sektörü konuştuk. Dünyaya kafa tutacak kadar zeytin ağacımız var ama bir markamız yok diyen Zingal, devletin Avrupa’da olduğu gibi zeytin üreticilerini desteklemesi gerektiğini söylüyor.

İslam Doğu’yuve Batı’yı aşar

Malay coğrafyasının son dönemde yetiştirdiği en önemli alim Seyyid Muhammed Nakib el-Attas’a 15. Dost İslam’a Hizmet Ödülü verildi. Onun ödülünü alan öğrencisi Prof. Dr. Wan Mohd Nor Wan, tüm dünyada eserleriyle büyük ilgi gören el-Attas’ın, İslam’ın hem Doğu’yu hem Batı’yı aştığına olan inancına vurgu yaptı.

Saygı da restorasyona dahil

Galata Mevlevihanesi, Ayasofya, Bulgar Kilisesi restorasyonlarında görev alan yüksek mimar Fikriye Bulunmaz bu günlerde Feshane’yle ilgileniyor. Restorasyonda doğallığın önemine değinen Bulunmaz, “Hristiyan inancına göre kilisenin apsis kısmına bayanlar giremiyor. İnşaat sırasında girip çıktım ama restorasyon sonrası girmedim. Kültürel, dini ve insani değerlere saygı da restorasyona dahil” diyor.

İştenatılınca mecburen gazeteci oldum

İstanbul Müftülüğü’ne bağlı Şeriyye Sicilleri'nin bulunduğu mahzene her gün el arabasıyla inip çürümüş belgeleri gün yüzüne çıkaran gazeteci yazar Sadık Albayrak, sekiz yıl arşiv uzmanı olarak çalıştığı kurumdan uzaklaştırılmış. Albayrak, "Çürümüş belgeleri çıkarıp yazmaya başladığım için beni devlet memurluğundan attılar" diyor ve ekliyor: "İşten atılınca mecburen gazeteci oldum."

Othello namaza durdu

Londra’da İngiliz Touring Tiyatrosu’nun yeni Othello uyarlaması dikkatleri üzerine çekti. Bu kez izleyiciler sahnede namaz kılan ve duaları Arapça okuyan bir karakterle karşılaştılar. Shakespeare’in Mağripli siyahi bir komutan ile Venedikli soylu bir kadının aşkını anlattığı oyunda ilk kez Othello’nun Müslüman kimliği öne çıktı.

Yeni nesle miraseski nesle hatıra

Yeni sezon programıyla sanat hayatına canlılık ve renk katan İş Sanat, 7 Aralık’ta pop müziğin sevilen ismi Emre Altuğ ve Sinema Senfoni Orkestrası’nı ağırlıyor.

Yeni nesle miraseski nesle hatıra

Yeni sezon programıyla sanat hayatına canlılık ve renk katan İş Sanat, 7 Aralık’ta pop müziğin sevilen ismi Emre Altuğ ve Sinema Senfoni Orkestrası’nı ağırlıyor.

Dengeyi kurmazsak aileyi kaybederiz

3. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde bir araya gelen uzmanlar iki gün boyunca ailenin güçlendirilmesi üzerine fikirlerini tebliğler halinde sundu. Zirveye katılan Portekizli psikiyatr Dr. Margarita Neto, çalışma ve aile yaşamı arasındaki dengeyi kurmamanın aile kurumuna zarar vereceğine dikkat çekti.

İzledikçetanırsınız

Arakan’da Rohingyalı Müslümanlara uygulanan soykırım halen devam ediyor. Ahmet Hashim Ullah, 15 yıl mülteci kamplarında yaşayan ve Kanada’ya kaçmayı başarmış Rohingyalı bir genç. Şimdilerde ise “Ben Rohingya’yım” adlı filmin başrol oyuncusu. Kamplarda her günün bir kabus gibi olduğunu söyleyen genç oyuncu, “Kimse Rohingyalıları tanımıyor. Biz bu filmle anlatmaya çalıştık” diyor.

Üç Silahşor ruhunuVerdi’yle yakaladık

Alexandre Dumas’nın ünlü Üç Silahşor romanı Devlet Opera ve Bale Sahnesi’nde. Eser, ödüllü koreograf Volkan Ersoy ve Armağan Davran tarafından bale sahnesine aktarıldı. “Romanda geçen dönemin müziğini yakalayabilecek en iyi bestecinin Verdi olduğuna karar verdik” diyen Ersoy, Üç Silahşor’un baleyi ilk kez seyretmeye gelecek olanlar için de ideal bir eser olduğunu söylüyor.

Kışın favori içeceği

Lokum gibi kebap

Şifa kaynağıkara havuç

İçinde vücut sıvılarını dengeleyen besin öğelerinin bulunması, A ve C vitaminlerini içermesi kış nimetlerinden biri olan kara havucu tam bir şifa kaynağı haline getiriyor. Turşu yapımında kullanılan, suyu mor renkli, hafif tatlı bu havuç pilavların, çorbaların yapımında kullanıldığında güzel bir renk katarak hoş bir görüntü oluşmasını sağlıyor.

Dünyanın ilk mutfağı: Şanlıurfa

Şanlıurfa’nın yemek kültürü insanlık tarihi kadar eski. Tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe’de buğdayın atasının ortaya çıkması bunun bilimsel kanıtı. Çiğköfteden kebaplara, hasır künefeden cennet çamuruna bu haftaki lezzet durağımız dünyanın ilk mutfağı Şanlıurfa oluyor.

Milli birliğimiz için türkü derliyorum

Halk müziğine uzun yıllar solist, yönetici, koro şefi, derlemeci, notist ve akademik yayınlar yoluyla hizmet veren Mehmet Özbek, bugüne kadar 300’e yakın türküyü derleyerek ilk kez TRT repertuvarına kazandırdı. Özbek derleme yapmaktaki amacını “Türkülerle milli birliği sağlamak” olarak açıklıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.