İranlılar kibarTürkler dobra

On bir yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı ressam Maryam Salahi, F Sanat Galerisi'ndeki yedinci sergisi 'Kimlikler Lütfen' ile kimlik, aidiyet duygularına gönderme yapıyor. İranlıların fazla kibarlık ettiklerini söyleyen Salahi, Türkleri de fazla dobra olarak tanımlıyor.

Elli yıl hiçyoruldumdemedi

Ömrünü ilim yoluna vakfeden Alman Tasavvuf Araştırmacısı Annemarie Schimmel’in kendi kaleminden okuyacağınız “Doğudan Batıya” adlı kitap raflarda yerini aldı. 81 yaşında dünyadan ayrılan Schimmel’i Prof. Dr. Mustafa Kara’dan dinledik. Tasavvuf kültürüyle ilgili kapsamlı bir çalışmaaya imza atan Shimmel için Kara, “Elli yıl hiç yoruldum demedi” ifadelerini kullanıyor.

Zaman yolculuğuna çıkacaklar

İş Sanat’ın geçtiğimiz yıldan bu yana kapalı gişe oynayan ve çok sevilen çocuk oyunu Fantastik Hikâyeler Makinesi Ocak ayında bir kere daha sahnede olacak.

Alimlerin torunlarıizlerinden gidiyor

İslam alimleri, yaşadıkları döneme gerek hayat tarzlarıyla gerekse ilimleriyle damga vurdular. İşte bu alimlerinin torunları da dedelerinin yolunu rehber edindiler. A.Cüneyt Köksal, M. Tahir Büyükkörükçü, Ertuğrul Ökten, Sadullah Yıldız, Fatmanur Babalı ve Şeyma Bulut dedelerini anlattı.

Bisiklet kokulu öyküler

Bisiklet tutkunu Gökhan Kutluer'in ilk öykü kitabı "Bulut Fabrikası" okurla buluştu. Kutluer, "Bisikletten hem maddi hem de manevi anlamda beslendim ve hayatıma böylesine derin izlerle kazındığı için onun uğruna bir şey yapmak istedim. Gerçek yaşam öykülerinin içine bisikleti serpiştirdim" diyor.

Terkedilmiş hayvanlar fotoğraf karelerinde

Tepe Nautilus, sokak hayvanları için Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği ile işbirliğinde özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Lezzetiuzaktaaramı

Grandma Nişantaşı, fırın kafe konseptiyle hizmet veren küçük ama bir o kadar sıcak bir mekan. Ekşi maya ekmeklere insanlar kolayca ulaşabilsin diye açılan mekan gün arasında atıştırmak ve lezzetli mi lezzetli tatlı yemek isteyenlerin uğrak yeri.

Yevmiyelipapazaranıyor

İstanbul Bulgar Cemaati Başkanı Vasil Liaze, cemaatlerinin giderek küçüldüğüne dikkat çekiyor. Liaze, "Cemaat olarak 600-700 kişiyiz. Zaten bir tane papazımız var. O da Şişli 'deki merkezkilisemizde. Eğer o da giderse Bulgaristan'dan papaz davet edeceğiz. Yevmiyesini ödeyeceğiz" şeklinde konuşuyor. Liaze, Bulgar Kilisesi'nin önemini ise şöyle anlatıyor: "Buradaki Rum Patrikhanesi Bulgarlar'ın kilise açmasına müsaade etmiyordu. Bugünkü kilise ile beraber Bulgarlar kendi kiliselerine kavuştular. B...

Siyasi filmlerleülkemiz kuşatılıyor

Siyasi söylemlerde sinemanın rolü büyük. Müslümanların terörist, Türklerin vahşi gösterildiğini, Türkiye’nin işgale uğradığını gösteren filmler festivallerden ödülle dönüyor. Yrd. Doç. Erkan Büker, "Türkiye filmler yoluyla kuşatılıyor" diyor.

Kültürel zenginliğinizin sınırı yok

Geleneksel el sanatlarının dünyaya tanıtılması için binlerce zanaatçıyı destekleyen İngiliz Avrupa Tasarım Grubu Başkanı Karin Beate Phillips, Türk el sanatlarının da dünyaya tanıtılması gerektiğini söylüyor. Phillips, “Küçük bir ülke olan Hollanda vaktiyle çalmış olduğu minik lale soğanıyla milyon dolarlar kazanabiliyorsa böylesi bir kültürel zenginliğe sahip Türkiye’nin yapabileceklerinin sınırı yok” diyor.

Portakalısoydumtatlıyakoydum

Kış mevsiminde pazarda, markette, manavda karşımıza çıkan portakal, soğuk algınlığına karşı koruyucu bir meyve olarak biliniyor. Bolca tükettiğimiz bu şahane lezzet ile yapabileceğiniz bir ana yemek ve pelte tarifini sizler için derledik.

Hayallerin peşinde Afrika'dan Türkiye'ye

Afrika’nın çeşitli ülkelerinden gelen oyuncular, futbolun Unkapanı haline gelen Feriköy Stadı’nda form tutmaya devam ediyor. 50’ye yakın oyuncunun başında ise eski Fenerbahçeli Stephan Appiah’ın kuzeni Julius Kugor var. Kugor, “Oyuncular Afrika’da profesyonel olarak oynarken buraya gelip amatör oluyorlar. Onları bedava oynatmak isteyen var. Hepsinin hedefi profesyonel olmak” diyor.

Şampiyondan görülmemiş iyilik

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde tam burslu okuyan görme engelli Huzeyfe Aydın, Türkiye'de bir eksiklik olan 12'nci sınıf Arapça ders kitabını Braille alfabesine çevirdi. Lisedeyken böyle bir kitabın eksikliğini yaşayan Aydın, "Ben üniversiteyi kazandım. Sıra diğer görme engellilerde. Onların gören gözü olmak için uğraşarak önlerindeki engelleri kaldırmak istiyorum" diyor.

Köy odaları akademi yuvamızdı

80 yaşındaki emekli köy öğretmeni Yusuf Karakaya, altı buçuk yılda on binlerce kilometre yol kat etti. 400'ün üzerinde köyü dolaşarak Köy Odaları kitabını yazdı. Köy odalarının Türkiye'nin akademi yuvaları olduğunu söyleyen Karakaya, odaları sağladığı fayda ve toplumdaki yeri bakımından Mescid-i Nebevi'ye benzetiyor.

Osmanlı da kara ölümü tattı

Veba dendiği zaman çoğumuzun aklına Avrupa’da yaşanan büyük salgınlar gelir. Oysa ki Osmanlı İmparatorluğu tam yüzyıl bu hastalıkla mücadele etti. Avrupa’nın “Kara Ölüm” olarak adlandırdığı vebanın Osmanlı'daki etkilerini tıp tarihçisi Nükhet Varlık, ”Akdeniz Dünyasında ve Osmanlılarda Veba “ kitabıyla gün yüzüne çıkardı. Varlık, bilimsel literatürden de yararlanarak Osmanlı'nın hükmettiği topraklarda vebanın doğal tarihini ortaya koyuyor.

Mültecileri ısıtan ateş

Mustafa Erdoğan öncülüğünde Anadolu'nun dans dilini oluşturmak için 17 yıl önce yola çıkan Anadolu Ateşi Güncel mülteciler için "Eden: Bereket Hilali"isimli bir gösteri hazırlıyor. Erdoğan, mültecilerin de yer alacağı bu gösteride onların dramına ışık tutacaklarını ve yeryüzü cenneti olarak tarif edilen Bereketli Hilal'in nasıl cehenneme dönüştüğünü anlatacaklarını söylüyor.

Üsküdar’ın yeni sohbet mahfili

Yayıncılık hayatın kafe konseptiyle devam eden H Yayınları, okurlarına kitap ve kahve kokusunun harmanlandığı sıcak bir ortam sunuyor. Yıllar önce Üsküdar’da bulunan attar dükkanının misyonunu üstlendiklerini söyleyen H Yayınları Yayın Yönetmeni Muhammed Bâkır Köse, “İnsanların ruhunu besleyen sohbet mahfili olmaya çalışıyoruz” diyor.

Kendine yeten çocuklardık

Sokakta oyunla büyüyen nesildi onlar. Bugün her biri kendi alanında önemli çalışmalara imza atmış olan isimlerle çocukluklarına döndük. Nurhan Atasoy, Semavi Eyice, Mustafa Kutlu, Ayla Algan ve Ümit Meriç çocukken oynadıklarını oyunları anlattı. Çocukluğunu Erzincan’da geçiren Kutlu, “Dünya olimpiyatlarını mahalleye taşırdık. Biz, kendine yeten çocuklardık” diyor.

Sadaka ticaretlebereketlendi

Müslüman olduktan sonra İslami mikrofinansla ilgilenmeye başlayan İngiliz finansçı Richard AbdarRahman Chignell, hiçbir kâr amacı gütmeyen Waqf World Growth Foundation'un kurucusu. Sadaka yoluyla ticaret yapıp hayrın devamlı olmasını istediklerini söyleyen Chignell, "Bağışlanan para ile helal olan ürünler üzerinden ticaret yapıyoruz. Elde ettiğimiz karı da vakfa aktarıp çeşitli yardım kuruluşlarına yardım ediyoruz. Ana para ya da kaynağına dokunmadan bu işin devamlı olması için uğraşıyoruz" diy...

Hem babamızhem ustamız

53 yıllık sanat hayatında yüzlerce karakteri canlandıran Yeşilçam'ın usta oyuncusu Münir Özkul, 93 yaşında aramızdan ayrıldı. Hababam Sınıfı'nın Küçük Tuncay'ı Tuncay Akça, Özkul için " O benim babamdı, ustamdı, abimdi, her şeyimizdi" diye konuşuyor. Teoman Ayık ise "Özkul'un Hababam Sınıfı'nda velilere verdiği tiradi hayatımın en büyük dersi oldu" diyor.

Maviyakalılararakip geliyor

Endüstri 4.0 teknolojisinin gelişmesiyle birlikte önümüzdeki 10 yıl içinde fabrikaların kendi kendini yönetmeye başlayacağını söyleyen Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, bu durumun en çok mavi yakalı işçileri etkileyeceğini söylüyor. Yantaç, "Akıllı fabrikalar arttıkça Çin'in ucuz insan gücü avantajının bir önemi kalmayacak. Üretim Çin'den Batı'ya kayacak" diyor.

Atları yakından tanıyın

Emine Gürsoy Naskali tarafından kaleme alınan "At Kitabı" adlı eser, Kitabevi Yayınları tarafından okurla buluştu.

MTTB'nin fikir mimarı Kısakürek

Türkiye tarihinde birçok alana isim yetiştiren Milli Türk Talebe Birliği'nin değişimi hakkında araştırmalar yapan M.Hakkı Akın, "MTTB'nin fikir mimarı Necip Fazıl'dır" diyor.

Kendisiyle kavgası olanbaşarısızdır

'Neden sokakta asık suratlı birbirine saygı duymayan insanlar var?, neden kadınlar eşlerinden şiddet görüyor?' ve bunun gibi pek çok sorunun peşine takılıyoruz. Psikolog Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu da bu soruların cevabını veriyor ve her birey önce kendiyle barışık olmalı diyor. "Karı-koca, ebeveyn-çocuk olarak değil de insan insana konuşabilirsek şiddet son bulur" ifadelerini kullanan Cüceloğlu, sağlıklı bir toplum için evlenmeden önce doğru adımlar atılmalı diyor.

Sorularımız var, hem de çok

Nihayet, dördüncü yılını yeni bir kadroyla karşılıyor. Tasarım, içerik ve hacim olarak da yeniliğe giden derginin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Murat Özel, “Sorularımız var, hem de çok” diyor.

Mutfakların olmazsa olmazı: Limon

İçerdiği bol C vitaminiyle skorbüt rahatsızlığına iyi gelen limon, mutfakların olmazsa olmaz ürünlerinden biri. Çaylara, çorbalara sıkılan, tatlılara enfes bir lezzet katan limonun yemeği hiç yapımıyor. Biz de bugün limon ile yapabileceğiniz br çorba ve tatlı tarifini sizlerle paylaşmak istedik.

Bu iyilikler unutulmaz

2017 yılı birçok güzel anıya şahit olduk. Bunların içerisinde en özel yere sahip olan ise hiç süphesiz ihtiyaç sahibi hayvanlara yardım eli uzatanlar. 'Kuyu' köpeği düştüğü kuyudan el birliğiyle çıkartan itfaiyecileri, elektrik tellerine takılan kuşu kurtarırken akıma kapılıp kolları kesilen çoban Ramazan Taşdemir ve daha nice güzel yürekliler yaptıkları iyiliklerle hepimizin hafızasına kazındı.

Kışın tadımanzarayla çıkar

Havaların soğumasıyla evlere kapanıp televizyon başında vakit öldürmeye başladık. Kış aylarında içimize işleyecek manzaralara sahip güzel ülkemizde gezilebilecek yerleri sizler için derledik. Şehrin gri havasından kaçmak istiyorsanız küçük tatil rotalarımıza göz atabilirsiniz.

Gastronomide haçlı savaşları

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı destekli bir dernek olan Gastronomi Turizmi Derneği, Türk mutfağını dünyaya doğru tanıtmak için çalışırken bir yandan da ülkeye daha fazla gastronomi turisti çekmek için uğraşıyor. Gastronominin ülke politikalarında yer alması gerektiğine söyleyen Boztepe, "Haçlı seferi gibi gastronomide bunun savaşlarını veriyoruz" diyor.

Her bavulda sevgiyeyer vardır

Hande Timor, “Bavulda Sevgi” projesi ile gönüllü gezginlerin katkıları sayesinde dünyanın farklı ülkelerindeki bulunan kurumlarda destek alan çocukların birbirlerine gönderdikleri hediyelerle buluşturuyor. Timor, “her bavulda sevgiye yer vardır.” diyor.

Bizde 'Noel' yok Bayramiyye var

Türk müziği sanatçısı ve bestekar Mehmet Kemiksiz, müthiş bir derlemeci. Tarih boyunca bayramlarda söylenen şarkıları, türküleri ve ilahileri derliyor. Bugün her yerde çalınıp söylenen yeni yıl şarkılarının karşısına bayramiyyeleri koyuyor.

Beş şehir beş adres

Tatlıdan, sanata, tarihten, geziye beş muhteşem kent; Brüksel, Viyana, Strazburg, Budapeşte ve Belgrad. Birbirine yakın konumlandırılmış bu beş şehrin beş güzel mekanıyla Avrupa’da keyifli kısa bir tatil geçirebilirsiniz.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.