Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Dijital sanat varmak üzere

Sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen British Council, ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital sanat platformunun dördüncü sergisi ‘Varmak Üzere’yi, sanatseverlerle buluşturdu. Bu yıl ilk defa Türkiye dışında Gürcistan ve Ukrayna’dan da küratörlerin seçildiği ve ortak kürasyonla hayata geçen sergi insanın benliğine erişmeye, bir yurt edinmeye yönelik iç dünyasındaki çabasına odaklanıyor.

Kubbe altında kitap kokusu

Geçtiğimiz hafta ziyarete açılan Millet Kütüphanesi 7 gün 24 saat her yaştan okuru ağırlamaya başladı. Biz de ilk ziyaretçiler olarak geçmişten günümüze 5 milyon kitaba ev sahipliği yapan mekanı gezdik.

Dijitalde nezaketimiz kalmadı

Türkiye’de Y kuşağının yüzde 75’i online tehdide maruz kalıyor. Microsoft, tüm dünyada düzenlenen Uluslararası İnternet Günü özelinde 25 ülkede gerçekleştirdiği Dijital Nezaket Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Çalışmaya göre Türkiye, Dijital Nezaket Endeksi’nde 16. sırada ve dünya ortalamasının gerisinde yer alıyor. Online tehdide maruz kalma oranı globalde yüzde 70’iken Türkiye’de bu oran yüzde 75 olarak dikkat çekiyor.

Televizyon masum kaldı

Diziler, klipler ve filmler yoluyla değişime zorlanan aile kavramı insanlığın temel yapısını oluşturmaya devam ediyor. Siyer Vakfı’nın düzenlediği Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film ve Senaryo Yarışması da “Aile” temasıyla düzenleniyor. Danışma kurulu üyesi İhsan Kabil, Netflix ve youtube gibi platformları hatırlatarak “Görsellik, hayatımızda fazla yer kaplamaya başladı. Eskiden eleştirilen televizyon, internetteki değişik mecraları düşünürsek masum kaldı” diyor.

Misafir tabağında iki lezzet

Lokma dergisinin Şubat sayısında eski günlere hoş bir yolculuk var. Ev oturmalarındaki kadınların birbirlerine ikram ettiği tabaklarda neler neler olmazdı. İşte şimdi o misafir tabağından nostalji kokan iki tarif paylaşıyoruz.

Patara bizim için okuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2020 yılını “Patara Yılı” ilan etmesinin ardından gözler binlerce yıllık Patara’ya yöneldi. Mitolojiye ilham veren bu antik kenti evladı gibi sahiplenip 32 yıldır kazı çalışmalarını sürdüren Havva İşkan Işık anlatıyor.

Dünyanın en güzel sabahları Nemrut’ta

Karlar altında olan Nemrut’ta sezonun açılmasına az bir süre kaldı. Rehber ve fotoğrafçı Bilal Mente, dünyanın en güzel güneş fotoğraflarının Nemrut’ta çekildiğini söylüyor. Adıyaman’a gelen turistlerin Antalya’dan farklı olduğuna değinen Mente, “Göbeklitepe’yle birlikte Nemrut’a gelenlerin de sayısı arttı. Burada her yer tarihi eser” diyor.

Sahada 4 gençle altı ay

Türkiye çağdaş sanat üretimini destekleyen SAHA Derneği’nin kurduğu SAHA Studyo’da altı ayını geçiren Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen dört sanatçı ürettikleri eserleri sanatseverlerle buluşturdu. Taksim’den Kıbrıs’a ve oradan Tuz gölünün kıyılarına uzanan hikayelerinin izinde üretilen eserler dikkat çekici.

MüzeKart’la İstanbul’un keyfini çıkar

Mart ayından itibaren MüzeKart’ın fiyatı 70 liradan 60 liraya iniyor. Müzekartla ücretsiz gezeceğiniz bir rota çıkardık. Bu fırsat kaçmaz!

Cambazlıkla bulduğum evler

Almanya’da mimarlık eğitimi alan Tezcan Sağlam, çizimlerini suluboya ile renklendirmeye başlar. İstanbul ve Anadolu’daki tarihi yapıları resmeden sanatçının “Eski Evler ve Sokaklar” sergisi Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde açıldı. Tezcan, “Ben bu evleri ararken türlü cambazlıklar yapıyorum. Neredeyse gökdelenlerin, avm’leri kaldırıp onların altında arayacağım bu evleri. Bulup çıkarabildiklerim bunlar” diyor.

Evdeki ekmek en güvenlisi

İyi ekmeğin pahalı olduğu günümüzde kendi ekmeğimizi kendimiz yapalım. Tadıyla ve kalitesiyle en güvenli ekmek evde yaptıklarımız. 200 kadar ekmek çeşidi arasından sizin için seçme yaptık.

Fagotla Türk havaları dinlediniz

Türk müziği eserlerini fagotla çalabilmek için sanayide özel parça yaptıran Anton Trofimov, enstrümanıyla Türk müziği icra ediyor. Anton Trofimov, şu an fagotuyla “Sarı Gelin” ve “Yemen Türküsü” başta olmak üzere hemen her parçayı çalabildiğini ve davet edildiği çeşitli konserlerde bunu icra ettiğini dile getiriyor.

Yeni Yemen Karani ile dirilecek

Yemen’in özgürlük hareketinde aktif olarak yer alan Salah Batis, Veysel Karani Türk-Yemen Vakfı Başkanlığını yürütüyor. Üç ay önce kardeşi suikasta kurban giden ve oğlu iki yıl önce kaçırılan Batis, vakıf sayesinde farklı bölgelerdeki Yemenlilere ulaştığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Karani Vakfı, Yemen’i inşa etmek için başlatılan diriliş hareketinin başlangıcıdır.”

Podyuma savaşın mağduru çıkamaz

Moda haftaları artık sadece koleksiyonların tanıtıldığı adresler değil. En son Londra Moda Haftasında hayvan kürkü kullanılmadığı halde hayvan hakları ihlali gerekçesiyle protesto edildi. Peki giysilerde kürk kullanılmaması için yapılan protestolar çocuk işçiler ya da sığınmacılar, savaş mağduru insanlar için neden yapılmıyor? Neden moda dünyası bu kadar iki yüzlü?

Kula’nın şekerli pidesi

Yeraltı zenginliği kadar tarihi ve doğal güzelliğiyle de dikkat çeken Manisa’nın mutfağı da oldukça zengindir. Bu hafta Kula’nın meşhur şekerli pidesi tarifiyle sofranızı şenlendirebilirsiniz.

Mutluluk vadeden yiyecekler

Sigarayı bırakanlar için hem sağlıklı hem mutluluk verici atıştırmalıkları listeledik. Beyne mutluluk veren bazı yiyecekler aynı zamanda sizi fazla kilolardan da koruyacaktır. İşte uzmanından altın değerinde tavsiyeler.

Cumhuriyet gemileri Koç Müzesi’nde

Rahmi M. Koç Müzesi, ‘Zaman Yolcusu Vapurlar’ sergisinin ikinci bölümünde 1922-1936 yılları arasında deniz taşımacılığı yapan ilk buharlı, çelik-demir gövdeli gemilerin aslına uygun tablolarına ev sahipliği yapıyor.

Bahar önce şarkılarla gelir

Çok sayıda dizi ve film müziğine gitarıyla renk veren Dinçer Öztürk, yeni dijital albümü Bahar’ı müzikseverlerin ilgisine sundu.

Dünyanın gözü aslında halıda

Oscar töreninde yine önde kırmızı halıydı. Bu yılki kırmızı halı tercihleri birçok eleştirmen tarafından olumsuz not alsa da, gündemdeki etkisinden bir şey kaybetmedi. Ödüllerin kimlere gittiği kadar kırmızı halıda ne giyecekleri merak edilen ünlüler seçtikleri kostümlerle gelecek yılın gece elbisesi, makyaj ve saç trendlerine yön verebiliyorlar.

Müzik ve mimaride his kaybı var

Müzik ve mimari arasındaki serüvene göre rotasını ayarlayan Alihan Sağlam, yolculuğunu tamamladı. Eskinin ruhuyla anlayışlara göre dört ülkede, dört yapı, dört müzisyen üzerine çalışan genç mimar, “Barkod okuyarak bile müzik yapılabiliyor bugün. Genel olarak mimari ve müzikte his kaybımız var. Verilen önem de kayboldu. İmkanlar kısıtlı olduğunda bir şeye o kadar önem vermeye başlıyorsunuz” diyor.

Gülmeyi unutana ŞakaŞuka

Tiyatronun birleştirici gücüne inanan Şakaşuka Doğaçlama, farklı mesleklerden kırk beş yaş üstü ekibiyle en zor dallardan biri olan doğaçlamanın örneklerini sunuyor. Üç yıldır tanışan ŞakaŞuka ekibiyle buluşup hikayelerini dinledik.

Beethoven sahnede

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, E.C.A. sponsorluğundaki 48. İstanbul Müzik Festivali, 2-25 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Festival bu yıl Beethoven’ın Aydınlık Dünyası temasıyla bestecinin ikonik eserlerine, yeni eser siparişlerine ve ondan esinlenen yeni projelere yer veriyor. Aynı zamanda müzik festivali Beethoven’in tüm eserlerini yorumlayıp kaydeden dünyadaki tek piyanist İdil Biret’in yanı sıra Evelyn Glennie, Konzerthausorchester Berlin&Vikingur Olafs...

Mimaride özümüze geri dönelim

Fransa’da Toprağın Kadınları Yarışması’nda birinci olan mimar Özgül Öztürk, aldığı ödül ile memleketi Elazığ’da topraktan yaptığı binada Anadolu Meleği Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi Projesi’ni hayata geçirdi. Kadın emeğini değerlendirmek için kurulan merkezin binası tamamen ekolojik.

Bana değil resmime baksanıza

20 yaşında genç sanatçı Mia Malik’in tabloları peçe kullandığı için bir anda sosyal medyada alay konusu oldu. Yeni Şafak Pazar’a konuşan Malik, “Bana değil tablolarıma bakın” diyor ve soruyor: Banksy takdir görürken ben Müslüman bir kadın olduğum için mi rahatsızlar?”

İnsanın içini sanat çözecek

Bir sanat eserine baktığınızda ne hissettiğinizi, sizi iyileştirip iyileştirmeyeceğini bilimsel veriler ışığında öğrenme şansınız var mı? Ressam Ebru Ceylan dünyada ilk kez gerçekleşecek olan bir şeye imza atacak. Ziyaretçilerin sergideki eserlere ilgileri ve tepkileri ölçülecek. Ceylan, “Sanat insana iyi geliyor mu gelmiyor mu? Bunu bilimsel olarak ölçümleyeceğiz ve dünyada bir örneği yok” diyor.

Özel çocuklara sinema heyecanı

“Hayal Ortağım” etkinliği sayesinde Ankara Mitat Enç Görme Engelliler İlkokulu’nun 20 öğrencisi sesli betimleme teknolojisi sayesinde hiçbir görsel detayı kaçırmadan sinema salonunda film keyfi yaşadı.

Geriye yalnız gitarım kaldı

Hayatını Muğla’daki karavanında geçiren Şeref Bizel, bir zamanların efsane isimleriyle çalıştı. Kerim Çaplı ve Eric Clapton ile sahne alan Bizel, hazırladığı yeni albümde de blues müziğinin armoni anlayışından dışarı çıkmayacağını belirtiyor ve ekliyor: “Genç müzisyen arkadaşlarımızla aramıza maalesef teknoloji girdi. Doğal seslerin dışında sentetik arayışlar var, müzik zarar görüyor. Onlara söyleyeceğim şey, nota ve armoniyi iyi öğrensinler ve kendi tarzlarını ortaya çıkarsınlar.”

Masallar her anlatımda nefes almalı

Yıllardır büyüklere masal anlatan Judith Malika Liberman, bu kez çocuklar için anlatıyor: Önce Hayal. Binlerce yıldır anlatıla gelen hikayelerin esnek olduğuna değinen sanatçı, “Masallar her anlatımda yeniden nefes almalı. Örneğin Grimm Masalları, 200 yıl önce yazıya dökülmüş. Çok toz birikmiş üzerinde. Modern masalcının işi, eskiden yazıya dökülmüş metinleri tekrar sözlü geleneğe kazandırmaktır” diyor.

Hayat oyun fotoğraf gerçek

Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız çıktığı içsel yolculuğu fotoğrafladı. Fotoğrafın bize sürekli geçmişi hatırlattığını söylerken çıktığı manevi yolculukta ise her şeyin geçici olduğunu keşfettiğini belirtiyor.

Hediye almayı seviyoruz

Yapılan bir araştırmaya göre Türkler aylar öncesinden hediyelerini alıyor. Yİne aynı araştırmaya göre en çok eşimize hediye alınırken ne alsak acaba? diye tedirgin oluyoruz. İlk sırada AVM’ler ikinci sırada ise e-ticaret siteleri hediye alırken ziyaret ettiğimiz adresler.

Harput’u ayakta tutan mutfağı

Depremle sarsılan Elazığ halkına moral olsun diye o bölgede yetişen yerel ürünlerden satın alarak destek olabilirsiniz. Tulum ve keçi peyniri, üzüm pekmezi, cevizi bu kadim şehrin en güzel lezzetlerinden.

Çiçek sevgiyle açtı

Dünyanın ayrı bir önem verdiği 14 Şubat Sevgililer Günü son yıllarda özellikle çiçek satışlarını patlatıyor. Bu özel günün yıldızı olan çiçekler sevginin en naif göstergesi. İzmir’deki üreticiler, Sevgililer Günü’ne kırmızı gül yetiştirmek için mesai yaparken Antalya’dan dünyanın dört bir yanına başta gül olmak üzere çiçek ihraç ediliyor. Peki iç piyasada özellikle en çok kırmızı karanfillerin ilgi gördüğünü biliyor muydunuz?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+