Yenişafak Pazar Haberleri - Yenisafak.com

Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Tüm yıla yayılan bir festival: Gedik Sanat

Geçen yıl kurulan ve bu yıl artık ben buradayım diyen bir “Gedik Sanat” var karşımızda. Farklılığın gücüne inanan ve bu eksende edebiyattan müziğe içinde farklı disiplinleri en sıra dışı örnekler ile sunan Gedik Sanat adeta yıl boyunca devam eden bir festival niteliğinde.

Altan Gürman’la tanışma zamanı

Dolapdere’deki yeni mekanında sanatseverlerle buluşan Arter’in süprizlerinden biri uzun yıllardır gündemde olmayan bir sanatçının, Altan Gürman’ın restrospektifine ev sahipliği yapmasıydı... Türkiye’deki sanat tarihi yazımında ismi arka planda kalan Gürman’ın işleri yıllar sonra bu denli kapsamlı bir sergide buluştu. 1965-1976 yılları arasında çalışan ve henüz 41 yaşında hayat veda eden Gürman ile tanışmak için güzel bir fırsat. Sanatçının “terör”, “savaş”, “çevre”, “su” gibi konulara atıfta bul...

Eserler piyasa çıktıkça yeni rekorlar gelecek

Osman Hamdi Bey’in başyapıtlarından biri daha rekor kırdı! 1880 tarihli “Kuran Okuyan Kız” tablosu İngiltere’deki müzayedede 44 milyon 12 bin TL’ye satıldı. 2004’te Kaplumbağa Terbiyecisi’ni bünyesine katan Pera Müzesi’ne ressama olan ilgiyi sorduk. Genel Müdür Özalp Birol “Osman Hamdi Bey’in belli kalitedeki eserleri halen ilgi görmekte... Üst düzeydeki eserleri piyasaya verildiği müddetçe bu durum devam edecek gibi gözüküyor” diyor.

Suriye mutfağıyla akrabayız

Türk Mutfağı’nın çok sevilen bir çok tadı Suriye topraklarından çıkıp gelmiştir. Mutfak bir halkın çeyiz sandığıdır. Eskiyen ama yıpranmayan tarih kitabıdır. Coğrafyamızın, yaşadığımız acı tatlı olayların, icad ettiğimiz araçların, geçtiğimiz yolların izlerini taşır.

Sanata yapay zeka etkisi

Yapay zeka ve robot teknolojisi sanat alanında da kendini gösteriyor. Yapay zeka ürünü tablonun rekor fiyata satıldığına değinen Dr. Şebnem Özdemir: “Picasso’nun bir tablosundaki gizli eseri, yapay zeka buldu. Hedefimiz, Türk-Osmanlı eserleri kullanarak dünyaya kültürümüzü taşımaya çalışıyoruz.”

Toprak Anadolu’nun geleceği

Türkiye’nin önemli mimarlarından Prof. Dr. Ruhi Kafescioğlu, toprak yapıların beşiği olan Anadolu’da unutulduğuna dikkat çekiyor ve mucidi olduğu Alker’in, yozlaşan şehirler yerine kasabalaşan köyler getireceğini söylüyor.

Şehir rehberi

Kötülükten Joker doğar

Joaquin Phoenix’in can verdiği Joker, beyazperdede fırtına gibi esmeye devam ediyor. Phoenix’in adeta tiyatro sahnesindeymiş gibi ince işçilikle oluşturduğu karakter sinema tarihine geçmeye aday. Çevresinde yaşadığı şokların, üst üste gelen kötülüklerin etkisiyle dönüşüme giren Joker şiddet, dürüstlük ve saygı gibi kavramlarını sorgulatıyor.

Enstitü yeniden podyumda

1940’larda hayatımıza giren, Kraliçe Elizabeth ve Farah Diba’yı giydiren, Hollywood yıldızlarına defileler sunan olgunlaştırma enstitüsünün yıldızı yeniden parlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan çalışmayla enstitüler kapsamlı dönüşüm ve yenilenme sürecine alındı.

Aliya şerefli bir kalemdi

Bosnalı şair ve yazar Abdullah Sidran’dan, vefatının 16. yılında Aliya İzzetbegoviç’i dinledik. Sidran, “Aliya yazılarına yaptığım bazı eleştirileri kabul etmese de çok şerefli bir tavır sergilerdi. Eleştirilerimi sayfaya eklerdi ve ‘Şair Abullah Sidran ile ihtilaf yaşıyoruz’ yazardı” diyor.

Geldi ceviz mevsimi

Farklı kültürlerde bambaşka yerlere sahip olan cevizin mevsimine hoş geldiniz. Vücut ve beyin gelişiminde, hastalıkla mücadelede başrolde olan cevizin tatlıdan tuzluya birçok yiyeceğin hazırlanmasında kullanılıyor. Sizin için patates, helva ve kıtırlı tarifler hazırladık.

El yazmalarını yeniden okumak

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 17 Ekim’den itibaren “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.

Babamın yeminiydim

İspanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası öncesinde yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla tüm Türkiye’nin desteğini alan taekwondocu Meryem İyin, “Babam dedemden etkilenip bir yemin etmiş, o sayede bana hep destek oldu” diyor.

İyi ki müziğe döndüm

90’lı yılların parlayan önemli isimlerinden biri varsa hiç şüphesiz bu yıldızlardan biri usta vokal ve yorumcu Cansu Koç’tu. 12 yıl ara verdi müziğe. Bu büyük ayrılığın sebebini sorduk. Anadolu rock ve pop sanatçısı Cansu Koç belli ki bir süre müziğe küsmüş bunun sebebini açık açık öğrenemesek de “öyle olması gerekiyordu” dedi Koç ve ekledi: “bunun için pişman değilim ama iyi ki müziğe döndüm”

Bilge çocuklar Mars’a çıkacak

Anadolu’nun dört bir yanından yüzlerce çocuk Mars’ta bir hayatın hayalini kurdu. Bilge Çocuk Dergisi’nin düzenlediği Mars’ta Hayat yarışmasının sonuçlarının açıklanmasıyla da ödüller dağıtıldı. Yarışmada ilk üçe giren Yusuf Çağrı Güler, Nezaket Sena Özgüner ve Didem Ülkü Demirci’nin ortak hayalleri gelecekte bilim insanı olabilmek.

İstanbul’un film mevsimi

İstanbul peşpeşe ev sahipliği yapacağı film festivalleriyle sinefillerle buluşmaya hazırlanıyor. 18-25 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 7. Boğaziçi Film Festivali’ni Kasım’da gerçekleşecek Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali takip edecek. Kapanışı ise 13-15 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali yapacak.

75 yıldır unutulmayan acı

Türk İslâm medeniyetini hedef alan Rusya, 1944 yılında hem Kur’anlar’ı hem de oyalı yazmaları topladı ve binlerce Kırım Türkü’nü Orta Asya’ya sürgüne gönderdi. 75 yıldır dinmeyen acının hikayesini 5 yaşında sürgünü yaşayan Alime Abibulayeva’dan dinledik.

Kitaplarla geleceği kurtardılar

Gazeteci Mike Thomson, haber için gittiği Suriye’de savaşın bambaşka bir yüzünü gördü ve “Suriye’nin Gizli Kütüphanesi”ni yazdı. Thomson, onların kuşatmanın acımasızlığından kaçıp kütüphaneye sığındıklarını ve hem geleceklerini hem de özgürlüklerini koruduklarını söylüyor.

Siyaseti bırak sanat konuşsun

Son yıllarda festivallerdeki filmler yerine siyasi içerikler konuşuluyor. Sanatın önüne geçen festivallere son olarak Adana Altın Koza Film Festivali dâhil oldu. Gelişmeleri yapımcı Ahmet Edebali, yönetmen Biket İlhan ve yönetmen Nazif Tunç ile konuştuk.

İki kıta at üstünde buluştu

Bu yıl 4.kez düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin en özel konuğu Arjantin geleneksel sporu Pato’nun oyuncularıydı. Kökbörü’yle benzer olan bu oyun için iki farklı kıtada bulunan sporcular, at sırtında buluştu.

İstanbul’un kayıp suları haritası çıktı

Sanatçı Elmas Deniz’in 16. İstanbul Bienali’nde sergilenen “Kayıp Sular” adlı çalışması, 1920’lerden bugüne İstanbul’un farklı semtlerinde yer alan fakat bugün olmayan akarsu ve derelerini ortaya çıkarıyor.

İstanbul’un kayıp suları haritası çıktı

Sanatçı Elmas Deniz’in 16. İstanbul Bienali’nde sergilenen “Kayıp Sular” adlı çalışması, 1920’lerden bugüne İstanbul’un farklı semtlerinde yer alan fakat bugün olmayan akarsu ve derelerini ortaya çıkarıyor.

Mülteci kadınların işi olacak

Danimarkalı Ann Due Hermannsen, lise yıllarında İslamiyeti seçmiş, şimdi 37 yaşında ve hala ailesi Müslümanlığın onun için geçiçi bir heves olduğunu düşünüyor. Tüm baskılara rağmen o yılmamış ve yolundan dönmemiş. Şimdi ise arkadaşı Lise Nielson ile kurduğu Femme Future derneği ile mülteci kadınlara el uzatıyor. Hermannsen, “Mülteci kadınların bir işe ihtiyacı var. Yeniden hayata bağlanmalarını ve kendi işlerini kurmalarını sağlayamak zorundayız” diyor.

İçinizdeki çocuğu korkutun

M. Ömer Koç’un özel koleksiyonundan oluşan 60 sanatçıya ait 100 kadar eserin yer aldığı “İçimdeki Çocuk” sergisi Abdülmecid Efendi Köşkü’nde gezilebilir. Tavsiyemiz sergiyi gezerken dikkatli olmanız çünkü içinizdeki çocuk biraz korkacak.

Türlü türlü hamur aşı

Orta Asya’dan getirdiğimiz geleneklerden biri de hamur işleri. Kış öncesinde yapılan hamur işi ürünler kurutularak pratik yemekler için kullanılabiliyor. Bunun için hamurları yumurta, süt gibi protein içeren besinler kullanmadan hazırlamalıyız ve oldukça iyi kurutmalıyız ki uzun süre dayanabilsin.

Daha çok çaba gerekiyor

İklim krizi büyüyor, dünya giderek daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Krizi büyüten ülkeler arasında ABD, Çin, Rusya ilk sıralarda. Türkiye, pek çok ülkeden daha iyi bir noktada olmasına rağmen hala atması gereken adımlar var.

440 kadınla yüzleşme vakti

Grafik tasarımcısı Vahit Tuna, 2018 yılında öldürülen 440 kadını temsilen 440 çift ayakkabıyı Kabataş’tak bir duvara astı. Ayakkabılar 6 ay boyuncu duvarda kalacak. Tuna, “Herkesin uzun bir süre bu cinayetlerle yüzleşmesini istedim” diyor.

Gençler ata sporuna sevdalı

“Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” diyerek yola çıkan Etnospor Kültür Festivali 4. kez düzenleniyor. Yurt içi ve yurt dışında birçok ödül kazanan Milli Okçu Berkin Aras, “Festivale gelen at sevdalısı gençler ve çocuklar ata sporumuzu yakından tanıyıp harekete geçecektir” diyor.

50 bin eser aranıyor

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Türkiye’de 100 imam hatip lisesinde faaliyete geçen “Z Kütüphane” projesi kapsamında öğrencilerin eğitim öğretim hayatları boyunca aktif kullanmaları amacıyla okul kütüphanelerine kitaplık, masa, sandalye ve bilgisayar gibi ekipmanlar tedarik etti ve internet imkanı sağladı.

Reis Bey’le yola çıktık

Özer Ravanoğlu öğrenciyken bir grup arkadaşıyla önce Yaprak Kitabevi’ni daha sonra da harçlıklarıyla Ötüken Yayınları’nı kurduklarını anlattı. Ravanoğlu ilk kitap olarak kitabevlerinin müdavimi olan Necip Fazıl Kısakürek’in Reis Bey adlı eserini bastıklarını söylüyor.

Kentsel dönüşümde sonuç hüsran

İstanbul’da deprem kapımızı çaldı. Bu afete hala hazır olmadığımız da ortaya çıktı. Mimar Sinan Genim kentsel dönüşümün doğru şekilde yapılmadığını söylüyor. Genim’e göre biz sadece yapıları yeniliyoruz.

Mesaili çalışmak artık demode

Türkiye’ye kurumsal wellbeing uygulamasını getiren girişimci Melis Abacıoğlu, teknoloji çağında mesai kavramı ortadan kalkacak ve kurumlar çalışanlarını iyi hissettirecek “Wellbeing”e yönelecek diyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.