İstanbul Zagreb'etaşındı

62 ülkede 140 irtibat noktasında yürüttüğü faaliyetleriyle Türk dilini, kültürünü, sanatını dünyaya tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de İstanbul’un en özel mekânlarını objektifine yansıtan Fotoğraf Sanatçısı M. Refik Tekinalp’in, “İstanbul: Geçmişten Geleceğe” adlı kişisel sergisini sanatseverlere sundu.

Bin turna kuşuİstanbul’da

İki farklı ülkenin iki önemli ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil ve Miki Oshita Yeditepe Bienali kapsamında Bin Turna Kuşu isimli ortak bir esere imza attı. Darphane-i Amire’de sanatseverleri bekleyen sergide turnalar ebrulu. Japon inanışına göre turna kuşlarından bin tane yaparsan dileğin gerçek olurmuş.

28 Şubat’ınsancılarındankurtuldum

Vatikan’da akademik çalışmalar yapan Dr. Betül Avcı, “Türkiye’de 28 Şubat’ın yaşanmaya başladığı dönemde eğitimim için Vatikan’a gittim. İstanbul Üniversitesi’nde kıyıda köşede namaz kılamazken Vatikan’da hiçbir sorun yaşamadım” diyor.

Besinler güneşe kalkan oluyor

Havalar ısınıyor, yaz yüzünü göstermeye iyiden iyiye başladı. Beslenme desteğiyle de daha sağlıklı bir yaz geçirmek mümkün. Bu hafta güneşin zararlı etkilerine kalkan olacak bol beta karoten, C vitamini, E vitamini, likopen içeren birkaç tarif paylaşalım istedik.

Dansın ritmi İş Sanat’ta yükseliyor

İş Sanat, Lyon merkezli dans topluluğu Pockemon Crew’un “3-2-1… Kayıt!” isimli sıra dışı performansına ev sahipliği yapacak.

Renkli aktiviteler kaçmaz

Eğlence ve sanat dolu aktivitelerle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Tepe Nautilus, çocuklara özel yaratıcı atölyeler düzenlemeye devam ediyor.

Mezuniyet oyunu sahneleniyor

İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi 2018 mezuniyet oyunu “Shakespeare mi? Çocuk Oyuncağı’’, 25 Nisan’da 19:00 ve 27 Nisan’da 13:00’te Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde İBBŞT Çocuk Şenliği’nde seyirciyle buluşacak.

Asıl faciayı yalı kültüründe yaşadık

Türk kültürü üzerine yaptıkları çalışmalarla tanıdığımız Necdet Sakaoğlu ve mimar Sinan Genim ‘le yalı kültürü ve bu yalıların tarihimizdeki yerini konuştuk. Yalı kültürünün dünyada sadece İstanbul’da yaşandığına değinen Sakaoğlu, zamanla bu kültürün yerini lümpenliğe bıraktığının altını çiziyor.

Müzik aleti insanı terbiye eder

Neyzen Fikret Bertuğ ile sazına olan aşkını, dünyanın farklı yerlerinde çektiği fotoğrafları, pazarlardan satın aldığı yedi binden fazla taş plağı, dönemin önemli müzisyenleriyle olan hatıralarını konuşmak üzere bir araya geldik.

ODTÜ’yü köyüne getirdi

Yaklaşık 6 yıldır Bayburt’un Beşpınar Köyü’nde Fen Bilimleri Öğretmeni olarak görev yapan Emre Özel, çocukların sadece ders kitaplarından değil yaşayarak öğrenmesi için çalışıyor. Sürekli yeni projeler üreten Özel, son olarak hayata geçirdiği “Bilim Otobüsü” projesiyle köy okullarındaki öğrencileri bilimle buluşturuyor. Özel, “Bu otobüste sunduğumuz tüm imkanlar bir tek ODTÜ’de var. Bir dağ köyünde olmamız hayallerimizi gerçekleştirmemize engel değil” diyor.

Necip Fazıl’ın kitaplarımatbaadaykentükenirdi

Türk basın dünyasının duayen isimlerinden, yazar, yayıncı ve tarih araştırmacısı Yalçın Toker, hayallerinin peşinden gitmeye devam ediyor. 81 yaşında Toker Yayınları’nı yönetmeye devam eden emektar kalem, “Necip Fazıl’ın kendi hazırladığı anlaşmalarla 7 kitabını yayınladık. Üstad’ın kitapları matbaadayken tükenirdi” diyor.

Filistin İsrail savaşıdünya festivallerinde

İsrail Filistin gerginliği dünyada yapılan film festivallerinde de devam ediyor. Geçtiğimiz Ocak ayında Fransa’da yaşanan kriz bu defa İKSV’nin düzenlediği İstanbul Film festivalinde de devam etti. İsrail devletinin parasal olarak daha güçlü olduğu için festivallerde boy gösterdiğini söyleyen Filistinli yönetmenler Arap dünyasından kendilerine destek istiyor.

Singapur'u keşfetme zamanı

Pera Müzesi, Singapur’un görünmeyen yüzünü keşfe davet ediyor! “Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi, yaşamını Singapur’da sürdüren fotoğraf sanatçılarının özgün bakış açılarını yansıtıyor ve ülkedeki gündelik hayatın “sıradan” kabul edilen manzaralarını yeni bir bakışla izleyicilere sunuyor.

Münih’te mülteci sergisi

Sanatçı Şinasi Göktürkler, Almanya Münih’te 5. kişisel sergisini açtı. “Edeltraud – Deutsche Sparche und Kultur” tarafından düzenlenen sergi, Camerloherstr. 56. adresindeki salonlarında ziyaretçilerini bekliyor.

İçimizdeki AraplaraTürkçe frekans

Araplar’a yönelik yayın yapan ilk FM radyosu Misk İstanbul’da açıldı. Misk Fm’in müdürü Abdurrahman Münir İstanbul’da yaşayan Araplar’ın Türk kültürüne uyumu için harekete geçtiklerini söylüyor ve ekliyor: Kulağınız bizde olsun!

Sefer tasındankutulara

Bir zamanlar ortadireğin vazgeçilmezi sefer tasları, birçok mutfak eşyası gibi maziye karıştı. Bugün çoğu insan için pek bir şey ifade etmiyor. Şimdi onun yerini teknolojiyle donatılmış yemek termosları ve kutu yemekler aldı.

Naocan engel tanımıyor

Doç. Dr. Hatice Köse, otizmli ve işitme engelli çocuklara yapay zeka ile eğitim veriyor. Köse, “Öğretmenler ve doktorlardan çocukların doğru cevabı bildiği halde cevap vermediğine dair şikayetler alıyoruz. Çünkü stres altında. Robot onu sakinleştiriyor” diyor.

Tahin Konya'dan lezzet Day Day'dan

Her yerde tahinli çörek, elmalı turta var ama insanları Beyazıt'taki Day Day'a çeken bir hikmet var. Bu lezzetin peşinden gidip soluğu Day Day Pastanesi'nde alıyoruz. Tahinli çöreğin meğer tahini çifte kavrulmuş ve taş değirmende çekilmiş olarak Konya'dan, esmerliğini veren dut pekmezi de Malatya'dan geliyormuş.

Bir dünya acıyı kayda geçtik

Türk Kızılayı, dünyanın farklı coğrafyalarında şahit olduğu acıları “Samir’in Rüyası” ve “3 Kadın” adlı iki yeni belgeselle ele aldı. Yaşananları bu yolla hazıfalara kaydetmeyi amaçladıklarını belirten yönetmen Armağan Pekkaya, "Bu belgesellerde acının yanında umudun gücünü de gösteriyoruz" diyor.

İsyanetmekşarttı

Suriye'deki iç savaşın ilk günlerine odaklanan ve olayların özünü anlatmayı hedefleyen "Kardeşim İçin Dera" filmi önümüzdeki günlerde vizyonda olacak. Tek amaçlarının bir derdi anlatmak olduğunu söyleyen filmin yönetmeni Murat Onbul, "Bu filmi izleyenler Suriyeli kardeşlerimizle empati kuracaklar. Onların nasıl bir zorlu süreçten geçtiklerini görecekler. İlk isyanın başladığı Dera ile derdin özünü anlattığımıza şahit olacaklar"diyor.

Troya hepbizimdi

Çanakkale, 2018’in ‘Troya Yılı’ ilan edilmesinin ardından sayısız projeye ev sahipliği yaptı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Bütün dünyanın göz bebeği olan Troya Antik Kenti’nin Anadolu’ya ait olduğunu tüm dünyaya anlatacağız” diyor.

Otlardan aş çıkardık

Görür görmez tanıyacağınız eflatun çiçekli, dikenli bu bitki kenger. 1980’lere kadar sokak satıcısının elindeki bir kabın içerisinde, suda parça parça duran sakızının eşsiz lezzetini belki hatırlarsınız.

Bütün dünyasavaş alanım

Kadınların sosyal hayatta var olabilmesi için uzun yıllar çalışmalar yürüten Bangladeşli aktivist Shireen Hug, şimdi de ülkesindeki mülteci kadınlar için projeler yürütüyor. Mülteci kadınların maruz kaldığı insan ticareti ve fuhuş endüstrisine karşı koymaya çalışan Hug, “Ben de bir mülteciydim ve onlar için mücadele etmeye devam edeceğim. Bütün dünya savaş alanım” diyor.

Afrika’yı gören duyarsız kalamaz

Oyuncu Gamze Özçelik, kurduğu yardım derneği ile Afrika’dan Asya’ya, Suriye’den Arakan’a elinin yettiği her yere yardım götürmeye çalışıyor. Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini belirten Özçelik, manevi yolculuğunun yeni olmadığını söylüyor ve ekliyor : “Belki de nasıl inanman gerektiğini bilmiyordum. Allah’a bana doğruyu göstermesi için çok dua ettim. O da beni çok şükür bu hayır yoluna iletti.”

Nazım evimizdençıkmazdı

Azerbaycan milli edebiyatının yaşayan en büyük ismi Anar’ın şair olan babası Resul Rıza, Nazım Hikmet’in en yakın arkadaşlarından biriydi. Anar, “Nazım Hikmet Bakü’ye geldiğinde ilk bizim eve uğrardı”diyor.

Heritage'de buluşalım

Restorasyon, arkeoloji ve müzecilik teknolojilerini tek çatı altında buluşturan “HERITAGE İstanbul” fuarı 12 Nisan’da başlıyor.

Okumaya bize gelin!

Öğrencilerin, araştırmacıların, akademisyenlerin ve okuma sevdalıların gözdesi kütüphanelere ilgi her geçen gün artıyor. Peki İstanbul’un en çok ilgi gören kütüphaneleri hangileri? Yazar, akademisyen ve araştırmacılardan dokuz kişilik bir ekip kurup sorduk. İşte İstanbul’un en gözde mekanları: İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Kütüphanesi, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Taksim Atatürk Kitaplığı, Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü K...

Yeditepe sanata çıkar

‘Yeditepe Bienali’ geleneksel sanatları ilk kez ‘bienal’ çatısı altında buluşturuyor. 600’ün üzerinde sanatçının 3 bine yakın eserle katıldığı bienal Tarihi Yarımada’da 30’a yakın tarihi mekanın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bienalin küratörü Serhat Kula ile bir araya gelip bir harita çıkardık.

Milli ressamlığı Üsküdar’da başlattı

Türk mimarisini ve geleneksel hayatı resimle kayıt altına alan ve kendi ekolünü oluşturan Hoca Ali Rıza’yı öğrencisi Süheyl Ünver şu cümlelerle anlatıyor: ”İnsan onun yanından mutlaka bir şey öğrenerek ayrılır. Hiçbir şey öğrenmese de sukutun bir çok yerde fazilet olduğunu öğrenir. Rıza Bey iyi ahlaklı sevimli ve ressam olarak doğmuştur. Peygamberimiz gibi kamil insan olarak yaşadı”

Düğünlerin Süpermen'leri: Damatlar

Evlilik hazırlığı içinde olan çiftler, düğün günlerinin yaklaşmasıyla birlikte stresli bir döneme giriyor. Düğün gününde her şeyin kusursuz olması ve gelinleri mutlu etmek görevi damatlara düşüyor. Biz de damat adaylarının bu özel günlerini sorunsuz geçirebilmesi için birkaç tüyo derledik.

Arakanlılar için söyleyeceğiz

Uluslararası Etno Müzik Festivali bugün kapılarını açıyor. İlk kez gerçekleşecek olan festivalde altı ülkeden 16 sanatçı ağırlanıyor. Festivalin sanatsal programını oluşturan müzisyen Şirin Pancaroğlu, “Şifa bulacağımız içerik ve nitelikte, çok usta müzisyenlerin aşkla müzik yaptıkları; hem ağlayacağımız hem neşeleneceğimiz ve bunun arasındaki tüm duygu hallerini deneyimleyeceğimiz bir festival.” diyor.

Çocuk evde pişen yemeğe alışmalı

Zeynep Köksal Yaykıran, memeden mamaya ve katı gıdaya geçiş rehberi olarak ‘Eline Sağlık Anneciğim’ adlı kitabı hazırladı. 130’dan fazla tarifi ebeveynlerle buluşturan Yaykıran, tarifleri yetişkinlerin de tüketebileceğini belirterek ekliyor: “Yemeğe itiraz eden çocuğunuzu zorlamayın. Zamanla evde pişen yemeğin yeneceğini öğrenmeli.”

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.