Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

OSMAN HAMDİ DİJİTALDE

Türkiye’de müzeciliğin kurucusu, bilim, sanat, arkeoloji ve müzecilik anlamında büyük atılımlar gerçekleştiren Osman Hamdi Bey, bu kez dijital sergide anılıyor.

Pandemi ev porselenlerine ilgiyi artırdı

Pandemi döneminde evlere kapanınca ilk değişen yeme içme alışkanlığımız oldu. Evlerde yeniden yemek yapıldığı bu dönemde porselen yemek takımı satışları da patladı.

Tarihin ahengi Zeytinburnu mozaiklerinde

Kazlıçeşme’deki eski belediye binası altında bulunan Zeytinburnu mozaikleri kendine özgü sarı rengi ve motifleriyle dikkat çekiyor. Geç Roma erken Bizans dönemine ait mozaiklerin tanıtım sempozyumunda konuştuğumuz sanat tarihçisi Hayri Fehmi Yılmaz, “İlginç arkeolojik verilere sahip bir alan burası. Zeytinburnu’nun yerleşim tarihinin geçmişi epey derine iniyor. Asıl kıymetli olan yapıların katman katman korunması” diyor.

Perdeler hem evde hem sahnede açılıyor

24. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor. İKSV tarafından 14 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek festival bu yıl hem sahnede hem çevrimiçi platformlarda izleyiciyle buluşacak.

9 bin yıllık objeler hisleri taşıyor

Dokuz bin yıllık zaman dilimini kapsayan ‘Gündelik Yaşamın Arkeolojisi’ adlı sergide Neolitik çağdan Yunan, Roma, Selçuklu dönemlerine uzanan parçalar yer alıyor. Buluşların nesnelere etkisini aktaran Rezan Has Müzesi Koordinatörü Zeynep Çulha, "Teknolojiye göre üretim değişip gelişebiliyor ancak yapımdaki temel his hiç değişmiyor. Objelerle beraber hisleri de taşıdığımızı görüyoruz" diyor.

Bahçeleri yıkmayın gri duvar boyayalım

Muhammed Emin Türkmen, namı diğer MET, Türkiye’nin farklı şehirlerinde graffiti sanatını uyguluyor. En son çalışmasında Trabzon meydanındaki bir duvarda hat ile graffitiyi bir araya getirerek geleneksel ile modern sanatı buluşturdu.

Kentlerin genetiğinde kır var

5. İstanbul Tasarım Bienali’nde İstanbul’un tarihi bostanlarını ele alan Aslıhan Demirtaş, “Kentin genetik kodunda kır var. Bugün kırsaldan beslenmeyen kent yok. Bu bağı bütün olarak görmek için çaba sarfedelim” diyor.

Peygamber sofrasından tarifler

Peygamber Efendimiz yeme içmesine çok dikkat ederdi. Asla aşırı yemek yemez ve sade sofralara otururdu. Biz de bu hafta “O’nun sofrası”ndan iki yemek tarifi paylaşıyoruz.

Unutkanlığın ilacı sanat

‘Gündelik yaşama dair’ temasıyla düzenlenen Akbank 38. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’nda dereceye giren eserler sergileniyor. Sprey boya ile işaret dilini birleştiren sanatçı Hamza Kırbaş, “Teknoloji çağında yaşıyoruz ve imge, ses, ışık akınına uğruyoruz. Toplumsal olaylar üzerinden imgeler sayesinde hafızayı tekrar yenilemeye çalışıyorum” diyor.

Bartok Anadolu yollarında

Klasik müzik tarihinin önemli bestecilerinden Bartok’un 1936’daki Anadolu seyahatine dair bilinmeyenler belgesel oldu.

Koronovirüse karşı annelere tavsiye

Koronavirüse karşı özellikle anne adaylarının ve emziren annelerin dikkat etmesi gerekiyor. Dyt. Rumeysa Kalyenci, anne adaylarının ve emziren annelerin bu dönemde tüketmeleri gereken bağışıklığı güçlendirici besinlere öncelik verilmesini tavsiye ediyor.

Otizme karşı masumiyeti anlattım

Baba oğul ilişkisi üzerinden otizmi anlatan ödüllü yönetmen Ahmet Sönmez, “Sadece Farklı” filminde iletişim probleminin altını çiziyor. Sönmez, “Çocuk bir şekilde masumiyetin dili sayesinde babayla iletişimin yolunu buluyor. Hepimiz temiz bir bakışla iletişim yolunu bulabiliriz. Filmde, otizmli biriyle iletişim kurmanın yolunun masumiyet olduğunu paylaşıyorum” diyor.

157 yıllık vatan hasreti bitti

1863 yılında Erzurum’dan Ümit Burnu’na İslam dinini öğretmek için giden Osmanlı ulemasından Ebubekir Efendi’nin bugün Güney Afrika’da yaşayan 500’ün üzerinde torunu bulunuyor. Türkiye ile bağlarını koparmayan torunlardan 122’sine önümüzdeki hafta törenle Türk pasaportları verilecek. Aileyi temsilen İstanbul’a gelen 80 yaşındaki Ahmet Kemal Atala “Son nefesimi dede toprağında vermek istiyorum artık öz vatanımda yaşamak istiyorum” diyor.

Hastane hayatının şiirsel hikayesi oldu

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çalışan sağlık personelinin günlük hayatına mercek tutan belgesel filmi Maddenin Halleri katıldığı festivallerden ödüllerle döndü. Yönetmen Deniz Tortum doktorların hastanedeki hayatlarını anlattığı filmi üç yıl gibi bir sürede çektiklerini en çok yoğun bakım ünitesi bölümünde zorlandıklarını söylüyor. Tortum, filmin hikayesinin çekimdeki görüntülerle birlikte ortaya çıktığını belirtiriyor: ”Vardığımız sonuçlar ise bilimsel sonuçlardan ziyade daha muğlak, yoruma açı...

Glück’le 52 yıl önce tanıştım

Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Louise Glück’ı Türkçeye çeviren Güven Turan ile konuştuk. Turan, Glück ile 1968 yılında tanıştığını söylüyor ve ekliyor: “İlk kitabı First Born (İlk Doğan) aynı yıl çıktı ve epey uğraşarak kitabı getirttim. Sonra her kitabı çıktıkça takip ettim. Bana göre Glück izlediğim şairler içinde bu ödülü hak eden biri. Şimdi şiirlerinden geniş bir seçki yapacağım.”

Sirkenin 7 faydası

Farklı meyvelerden bitkilere pek çok şeyin sirkesi yapılır. Her biri şifa kaynağıdır. Diyetisyen İpek Ertan son yıllarda popülaritesi artan sirkeyi doğru şekilde kullanınca pek çok hastalığın şifa kaynağı olduğunu söylüyor.

Binlerce yıl tatlanıp çeşitlendi

Üzüm dünyanın en eski tatlarından biri. Dünyada 15 bine yakın çeşidi olan üzümün Anadolu’da da bin 200 türü olduğu biliniyor. Bu hafta size üzümle yapılan belki daha önce hiç denemediğiniz tarifler vereceğiz.

Osmanlı’da Mevlid Kandili merasimleri

Peygamber Efendimizin doğduğu gün Mevlid Kandili olarak kutlanır. Ülkemizde 28 Ekim Çarşamba gecesi idrak edilecek olan Mevlid Kandili öncesi Osmanlı döneminde yapılan törenlere doğru tarihi bir yolculuk yaptık.

Online eğitim obezite riskini artırıyor

Ekran karşısında vakit geçiren çocukların beslenmesine aman dikkat. Uzmanlar online eğitim döneminde çocukların obezite riskinin arttığına vurgu yaparak sağlıklı beslenme önerileri sunuyor. Diyetisyen Nihal Tunçer, teneffüste koşma şansı olmayan çocuklar için ebeveynlere proteini yüksek bulgur pilavı ve kuru fasulyeye sofralarda yer açın diye öneride bulunuyor.

Online yedik online konuştuk

Geçtiğimiz hafta pandemiden dolayı 4. Adana Yemek Festivali online gerçekleşti. Festivalde 400’ün üzerinde yemek tanıtıldı. Bu hafta biz de Adana mutfağından fellah yemeği tarifi paylaşacağız.

Kadında ve doğada tahribat ağır

Tasarımcı Murat Aytulum geçtiğimiz hafta ülkemizde ilk kez online yapılan Mercedes-Benz Fashion Week istanbul ‘da deri kıyafetleriyle hazırlanmış koleksiyonunu tanıttı. Aytulum, yok edilen doğayla şiddet gören kadını tasarımlarında buluşturdu.

Çocuklara gökyüzünde yer açın

Çocuklara uçurtmayı tanıtmak ve sevdirmek için kolları sıvayan Zahit Mungan yaptığı uçurtmalarla, düzenlediği atölyelerle, açtığı uçurtma sergisiyle çocukların gönlünde taht kurdu.

Geçmişe kazılan yol

Binlerce yıllık geçmişe uzanan kazı çalışmaları iki antik kentte pandemiye rağmen devam ediyor. M.Ö 3. Yüzyıla dayanan Roma döneminin mimari yapısını ortaya çıkaran Nsysa Antik Kenti kazıları ve İzmir sınırları içinde bulunan Teos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları yeniden başladı. İki antik kentin hikayesini kazı başkanlarından dinledik.

Kitaplarım mürşidim oldu

Mim Kemal Öke insanlar arasındaki yardımlaşma zincirinin pandemi döneminde kılırdığını düşünüyor. Buna örnek olarak da down sendromlu kızıyla birlikte diğer çocuklar için yaptıkları müzikli terapiye ara vermelerini gösteriyor: “Koronayı affedemiyorum. Bize iyilik yapma sürecimizi durdurdu. Devlet koruması altında öksüz-yetim-engelli çocuklara müzik terapi veriyorduk. Yararlı Ceylanlar Kulübü olarak. Onlarla coşuyor, onlarla onların sayesinde rehabilite oluyorduk. Onlarla konserler verip, insanoğ...

Sanat yeni gerçekle yüzleşiyor

Robotların başrolde olduğu “Acı Reçete #02” Borusan Contemporary’nin Perili Köşk’teki ana galeri mekânına kuruldu. Yeni normal günlerde internetten 7/24 canlı takip edilen çalışmanın küratörü Dr. Necmi Sönmez, “Sanatçının büyülü dünyası tavrını yıkan bir özelliği var, sanatçı yeniden tanımlanıyor. Yeni gerçeklik ile yüzleşmemizi söylüyor” diyor.

Farklılıklar zenginliktir

Coşkun Karademir, Anadolu müziğini bağlamasıyla dünyaya taşıyor. Farklı sanatçılarla ortak projelere imza atan sanatçı “Her farklılık müzikte zenginliktir” diyor. Karademir 21-25 Ekim tarihleri arasında Budapeşte’de düzenlenecek olan Womex 20 etkinliğinde farklı ülkelerden müzisyenlerle bir araya gelecek. Karademir, “Ben bu dostluk dilini müziğimle yakalamaya çalışıyorum ve aynı düşüncelerle çalışmalarıma devam ediyorum” diye anlatıyor.

Herkes hayatında kaybettiğini arar

“Herkes hayatının bir yerinde kaybolur” diyen Tarık Tufan, dokuzuncu romanı Kaybolan ile okuruyla buluştu. Bu kez insanın kim olduğunu bulma serüvenini ele alan yazar, “İçsel çatışmalar büyüdükçe ruhumuz ve kalbimiz anlamı idrak etmenin sınırlarına yaklaşıyor. İçe dönüş sarsıntılı bir yolculuk” diyor.

Azerbaycan mutfağına buyurun

Can kardeş Azerbaycan mutfağını biraz daha yakından tanımak ister misiniz? Sıcak ve lezzetli yemekleriyle öne çıkan Azerbaycan mutfağından bu hafta iki farklı tarif paylaşıyoruz. Afiyet olsun!

Şahit olduğumuz dramı anlattım

Derviş Zaim’in yeni filmi “Flaşbellek” son yıllarda Suriye’de yaşanan dramı ele alıyor. Zaim, şahit olduklarımıza sessiz kalamadığını söylüyor. Filmin çekilme hikayesini Zaim şöyle anlatıyor: “Ortada kanayan bir yara var ve sizin o yaraya ilişkin bir şeyler söylemeniz gerekiyor. Durdurulabilmesi için ahlâken bir şeyleri söylemenizde, tavrınızı ortaya koymanızda yarar vardır. Bu motivasyonlar, filmi yapmamda etken oldu."

ABD seçimlerinde moda rüzgarı

ABD seçimlerinde özellikle gençlerin oy kullanması için moda dünyası harekete geçti. ABD’de 30 yaş altı seçimlerde oy kullanma oranları düşük. Bu tabloyu değiştirmek için moda dünyası hazırladığı kıyafetlerde özellikle gençleri Kasım’da yapılacak başkanlık seçiminde oy kullanmaya ikna etmek istiyor.

Balık için sofrada yer açın

Balık sezonu açıldı. Sofralarda balık artık kış boyu eksik olmaz. Ancak şifa deposu balığı vitamin kaybına uğratmadan tüketmek gerekiyor. Fırında pişmiş, bol limonlu balığın yanında nefis bir yeşil salataya kim hayır diyebilir.

İstanbul seninle başka güzel

Doğumunun 100. Yılı vesilesiyle ressam Ahmet Yakupoğlu sergisi açıldı. Kubbealtı Vakfı’nın internet sitesinde açılan sergide özellikle İstanbul’u anlatan tablolar yoğun ilgi görüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+