Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Sergimiz Şeyh-ül Hattat için

Kraliçe Victoria Koç Müzesi’nde

Haliç kıyısında hizmet veren Koç Müzesi her geçen gün zenginleşiyor. Müzede geçmişe yolculuk yapmak mümkün.

Nevruz’un tadı yedi sin’de

Osmanlı sarayında nevruz, güneşin koç burcuna girdiği saati gözeterek kutlanırdı. Bugün, hastalıklara şifa olarak “nevruziye” denen bir macun yapılır, “yedi sin” olarak adlandırılan Arapça sin harfi ile başlayan yedi yiyecekle birlikte evin büyüğünün önüne getirilirdi.

Kitapla yüz yıl direndik

Mazalto ve Eliza kardeşler tarafından bir asır önce Kohen Hemşireler Kütüphanesi olarak yola çıkan mekan, Kohen Kitap Kafe olarak Albert Sapan yönetiminde kitapçılığa devam ediyor. İngiltere ve Fransa’daki müzayedelerden el yazmaları getiren, yabancı yayınların Türkiye’deki ilk durağı olan mekan için Sapan, “Biz sadece kitapçı olarak, kitapla zamana direndik” diyor.

Telefona değil çocuğa dokun

İstanbul’un ruhuna beton döküldü

Yüce Diriliş Partisi adına bağımsız İstanbul adayı olan avukat Lütfi Yılmaz, “Yüzlerce yıl büyük devletimize başkentlik yapmış bu şehrin, betonlar arasında yitirdiğimiz ruhunu yeniden gün yüzüne çıkaracağız” diyor.

Savaştan geriye kucak dolusu kitap

Dört yıl boyunca bombalanan Suriye’nin Daraya kentinde, yıkık dökük binaların arasından toplanan kitapları bir kütüphaneye dönüştüren gençlerin hikayesi belgesel oldu… Fransız gazeteci Delphine Minou imzalı ”Daraya: Bombaların Altındaki Kütüphane”, dünyayla kesilen bağlantılarını kitaplarla kurmaya çalışan gençlerin öyküsünü anlatıyor. Ahmed, Muaddamani “Amacımız sadece kitapları kurtarmaktı. Kitapların ilk sayfasına sahiplerinin ismini yazdık. Bir gün savaş biterse hepsini sahiplerine u...

Avrupalıyı korkutan Türk askeri pozu

Sirkeci Postanesi karşısında ilk fotoğrafhanesini açan ancak savaş çıkınca dükkanını kapatıp ordu fotoğrafçısı olan Ferid İbrahim Resmi kayıtlara göre ilk foto muhabir kimliğini alan kişi. Cumhuriyet’ten sonra Atatürk’le birlikte yurt içi gezilerine katılan ünlü fotoğrafçı pek çok tarihi olayın önemli tanığı.

Çiçek ekmenin tam zamanı

Kelebeklerin peşinde dünyayı dolaştı

Uzun yıllardan bu yana Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde kelebek gözlemciliği yapan Ahmet Baytaş, bu narin hayvanların peşinde sayısız maceraya atılmış. Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi’ni hazırlayan Baytaş, bazen günlerce kelebek peşinde koştuğunu, bazen de en ender türleri birkaç dakika içinde bulduğunu söylüyor.

Hamudi savaşa sırtını döndü

Pembe çiçekleriyle bahara kavuşmuş bir ağaç, sonsuzluğa uzanan bir ova, dolunaylı bir gece... Bu dingin sahnenin ressamı Suriyeli Hamudi. Hamudi, diğer kardeşleri gibi doğuştan işitme engelli ve konuşamıyor. Onun dünyayla tek iletişimi resimleri. Suriye’nin içinde bulunduğu savaşa rağmen rengarenk resimleriyle tüm dünyaya umut veriyor.

Kudüs’ün Işıkları perdeye yansıyor

Kudüs’ün Işıkları bir grup Filistinli çocuğun günlük hayatından kesitler sunan bir belgesel. Kutsal şehirdeki bir Ramazan gününün yirmi dört saatini kayıt altına alan belgeseli hayata geçiren yönetmen Abdülgafur Şahin, “Kudüs’ün Işıkları şehri olduğu gibi, tüm canlılığıyla perdeye taşımaya çalıştı” diyor.

Kedili kütüphanenin meşhur müdürü

Geçtiğimiz haftalar dünyanın en iyi 10 kütüphanesi listesine giren Beyazıt Kütüphanesi’nin bir de kitapları kadar meşhur müdürü İsmail Saib Efendi vardı. İsmail Saib Sancar hem ilmiyle hem de kedileriyle sadece İstanbul’da değil dünyaca tanınan bir ilim adamıydı.

Ali’ye baktığımda oğlumu gördüm

Oğlu kanser olan bir babanın değişen hayatına odaklanan “Ali” adlı film vizyona girdi. Ailesinde de kanseri yaşamış biri olan tiyatro oyuncusu Hakan Meriçliler, “Oynamak yerine duyguyu gerçek kılmaya çalışıyorum. Ali’ye baktığımda oğlumu gördüm. Pek çok yerde de oynamadım, duyguyu gerçek kılmaya çalıştım. Çünkü gerçek olduğunda bir mana ifade ediyor” diyor.

Adana yemekleri

Türkiye’nin en özgün ve en lezzetli mutfaklarından birine sahip olan Adana, ülkemizde et ve kebap kültürünün en iyi temsilcilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Askerimizin iki yemeği: Papara ve Hoşaf

Günümüzde, “askerlerimizin Çanakkale Cephesi’nde yediği yemekler” adı altında bir menü biliniyor. Teğmen İbrahim Naci’nin Allah’a Ismarladık adıyla kitaplaştırılan günlüğündeyse, akademisyenlerin ifadelerini doğrular nitelikte cephede yenilen yemeklerle ilgili notlar da var.

Baharı getiren filmler

38. İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı! 5 Nisan’da başlayacak festival 45 ülkeden 187 yönetmenin filmini izleyiciyle buluşturacak. Cannes, Berlin, Venedik’in ödüllü yapımları, Türk sinemasının en yeni örnekleri Nisan boyunca seyirciye sinema şöleni yaşatacak.

İstanbul'un Akvaryumu artık daha da yakın

Florya’daki Türkiye’nin en büyük akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’a Gebze-Halkalı hattının açılmasıyla ulaşmak artık daha kolay. İstanbul Akvaryum Müdürü Dilek Çapanoğlu, 17 bin canlının doğal habitatlarında gibi yaşadığı İstanbul Akvaryum’un evlat edindiği, 11 yeni Gentoo pengueni ile beraber 23 soğuk iklim penguenine ev sahipliği yapmaya başladıklarını söylüyor.

Gazze'de master çocukluk hayalimdi

Rukiye Demir, Gazze'de yüksek lisansını tamamlayan ilk yabancı öğrenci oldu. Şimdi Gazze'ye yerleşen Demir, çocukluk hayalini gerçekleştirdiği için çok mutlu ve hedefinde ise Kudüs'te doktorasını yapmak var.

25 metrekarede İsrail’e direniyor

Filistinli Ayşe Masluhi Kudüs’teki ağlama duvarının yanında bulunan 25 metrekarelik evini İsrail zülmüne karşı korumaya devam ediyor. Yüksek tekliflere rağmen evini satmayan Masluhi, “Benden sonra oğullarım da bu evi İsrail’e satmasın. Bu ev bu toprakların kime ait olduğunun bir belgesidir. İsraillere en büyük meydan okumak bu evde kalmaktır” diyor.

Filozof Ahmed: Yanlışa düşmüşler buyurun!

Aslında bildiğimizi sandığımız kavramlar gündelik hayatın akışında farklı algılara yol açabiliyor. Maskesi ve değneğiyle kavramların felsefik incelemesini yapan “Filozof Ahmed” tiyatro severleri eğlenceli bir deneyime davet ediyor. Ahmed’i canlandıran Süleyman Atanısev, “Ahmed’in filozoflarla, felsefeyle, hayatla, politikayla derdi var. İnsana değer veriyor. Yanlışa düşmüş kişileri, yaşama davet ediyor” diyor.

Modern Avrupa eğitimi icazet sistemine dayanır

Koleksiyoner Enver Beşinci’nin 20 yıllık emeğini taçlandırdığı “Osmanlı’dan Günümüze, İcazetten Diplomaya” adlı çalışma, icazetnameler eşliğinde Osmanlı’daki eğitim sistemine ışık tutuyor. Beşinci, “İcazetnamelerle başlayan süreç bugünkü modern Avrupa eğitim sisteminin temelini oluşturur. Bunu rahmetli Fuat Sezgin ve ABD’li şarkiyatçı George Makdisi doğrular” diyor.

Tarihe geçen bizim kadınlar

Hürrem Sultan’tan Benazir Butto’ya, Marie Curie’den Nene Hatun’a dünya tarihine yön vermiş onlarca kadın... Doğan Hızlan, Günay Kut ve Nurhan Atasoy tarihe yön veren 100 kadını seçti.

Bir döneme tanıklık eden kütüphane

Son Halife Abdülmecid’in kütüphane odası aynı zamanda bir döneme tanıklık etmiş. Kütüphanenin bulunduğu Feriye Sarayları’ndaki oda Abdülmecid’in babası Abdülaziz’in cesedinin bulunduğu yerdi. Kütüphane daha sonra Abdülmecid ile birlikte Dolmabahçe’ye taşındı. Bu odada 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nı takip eden Son Halife yine sürgün edildiğini burada öğrendi. Bugün kitapların bir kısmı restorasyonda olan kütüphane odası, Osmanlı devletinden Cumhuriyet devrine geçişin izlerini taşıyor.

Doğamızın fotoğrafını çektik

Artık Türkiye’nin de bir Kuş Atlası var. Bugüne kadar topraklarımızda yuvalayan, üreyen kuşlarla ilgili derli toplu bilgilerimiz yoktu. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Uzmanı) Kuş Uzmanı Kerem Ali Boyla ve beraberindeki yüzlerce gönüllü Türkiye Üreyen Kuş Atlası’nı geçtiğimiz günlerde tamamladı. Bu çalışmaya göre artık topraklarımızda üreyen üç kuşumuz daha oldu. Aladoğan, akyanaklı arapbülbülü ve sazak mukallidi artık yuvalarını Anadolu’da kuruyor.

Uyumun anahtarını bulabiliriz

Yönetici ve işletme koçu İlker Canbulut’un yazdığı Uyum Anahtarı isimli kitap, yaşamın döngülerden kurtulmak isteyenler için İkigai, Karma, Zen gibi birbirinden farklı düşünceleri örnekler üzerinden anlatıyor.

Fuzuli’ye layık bir beste

Büyük Türk divan şairi Fuzuli’nin en bilinen eseri ‘Su Kasidesi’ oratoryo formunda bestelendi. Eserin bestecisi Pike Axundova, “Bugün böylesine ciddi bir eseri bestelemek benim büyük bir sorumluluk oldu. Çok hevesle çalıştım. Zorluk elbette söz konusuydu ama her beyit kendi müziğini kendisi getirdi” diyor. Su Kasidesi Oratoryosu 19 Mart Salı akşamı CRR Konser Salonu’nda dünya prömiyerini yapacak.

Kasımda Çölde Av başkadır

150 yıllık Çölde Av adlı tablo geçtiğimiz haftalar Sait Halim Paşa Yalısı’ndan alınarak Dolmabahçe’ye getirilmişti. Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız titiz bir restorasyon çalışmasından sonra tablonun Kasım ayında sergileneceği müjdesini verdi.

Kişiliğimizi yediklerimiz belirliyor

İnsan, doğduğu andan itibaren beslenir. Bilim insanlarının ve İslam büyüklerinin ortak ifadesine göre, “İnsan yediği şeydir”. Kişiliği yediklerinden etkilenerek şekillenir.

Popüler diyetler gizli açlığa neden oluyor

Sabri Ülker Vakfı, 4. Uluslararası Gizli Açlık Konferansı’na “Popüler Diyetler ve Sağlık Etkileri: Gizli Açlığa Yol Açar mı?” başlıklı bilimsel oturumla katıldı. Katılımcılar popüler diyetlerin kulaktan dolma uygulanarak gizli açlığa neden olabileceği uyarısında bulundu.

Hızla değişen hayata dijital pencere

Bundan tam elli yıl önce Turgut Uyar yazdığı şiirde şöyle seslenir: “Söylenir ve yarım kalır/ bütün aşklar yeryüzünde”. Bugün hala okurunu kalbinden yakalayan bu dizelerin gölgesinde hızla değişen dünyaya farklı coğrafyalardan sanatçılar dijital bir mercekten bakarak yeniden yorumluyor.

İstanbul’u ebediyyen kaybediyoruz

Reşad Ekrem Koçu’nun ömrünü verdiği ancak yarım kalan eseri İstanbul Ansiklopedisi’ne Salt ve Kadir Has Üniversitesi’nin katkılarıyla yeniden sahip çıkıldı. Koçu, ansiklopediyi hazırladığı 1947 yılında verdiği bir röportajda İstanbul’un tarihi eserlerinin özellikle hamam ve çeşmelerinin yok edildiğini belirterek bir daha yapılması imkansız tarihi eserlere sahip çıkılması için adeta feryad ediyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.