Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Şalgam soframızda

Şalgam ayrıca B grubu, A, E ve K vitaminleri ile magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, bakır, kalsiyum, selenyum, manganez minerallerini içerir ve omega-3 kaynağıdır. Bu sağlıklı yiyecekten Anadolu’da yapılan üç yemek tarifi paylaşacağız.

Görme engelli çocuklara özel dergi

Görme engelli çocukların gelişimleri için bilim, tarih, teknoloji gibi birçok içeriği bir araya getiren, eğlendirirken öğreten bir çalışma hazırlayan Albayrak Medya markalarından Bilge Çocuk Dergisi, 7-14 Ocak Görme Engelliler Haftası vesilesiyle Braille alfabesi ile oluşturulmuş özel sayı yayınladı.

Yunus gönülleri aşkla fethetti

“İrfan Türküleri” projesiyle Anadolu ozanlarını ve bestelerini derleyen Ender Doğan, Yunus’un gönülleri aşkla fethettiğini söylüyor. Ender Doğan “Hz. Yunus hayata, insana çok geniş bir perspektiften bakıyor aslında bizler Allah dostlarının bu sevgi ve muhabbet merkezli yaklaşımlarını anlayıp içselleştirebilsek birçok sıkıntıyı bertaraf edebileceğiz” yorumunu yapıyor.

Hastalık günleri sanata dönüştü

Ebru Uygun’un “Hayatı Odalara Böldüm” adlı sergisi ebru sanatını üç boyutlu haliyle yorumluyor. Çocukluk yıllarından beri çeşitli hastalıklarla mücadele eden sanatçı, bu süreçte yaşadığı odalara atıfla sergisini kurguluyor.

Edebiyat dünyası mezatta buluşuyor

Mektuplar, şiirler, imzalı fotoğraflar, kitaplar... Edebiyat dünyası önümüzdeki günlerde mezatta buluşuyor. İstanbul Müzayede’de 21 Ocak’ta internet üzerinden canlı yayınla yapılacak olan satışta edebiyat dünyasında konuşulacak pek çok eser de ilk kez gün yüzüne çıkmış olacak. Necip Fazıl İle Ahmet Hamdi Tanpınar’ın plajdaki fotoğrafları, Şukufe Nihal’in dostu Halide Nusret Zorlutuna’ya yazdığı mektubu, Halit Ziya’nın ve Reşat Ekrem Koçu’nun imzalı kitapları yanında onlarca sürpriz var.

Stres bağışıklığın düşmanı

Stresin bağışıklık sistemine dikkat çeken Diyetisyen Yusuf Öztürk, stres yaratan faktörlerden uzak durmak gerektiğini ve beslenmemize dikkat etmemizi öneriyor.

Bitmeyen dayanışma hikayemiz

Türk Kızılayın 153 yıllık merhamet ve iyilik tarihine ışık tutan “Bitmeyen Dayanışma Hikayemiz: Kızılay” sergisi sanatseverlerle buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Kızılay iş birliği kapsamında, Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisi’nde açılan sergide, Haluk Perk koleksiyonundan seçkin eserler ve materyaller yer alıyor.

Alerjiye karşı süper güç Omega-3 ve brokoli

Bütünleyici tıbbın öncü ismi Amerikalı doktor Leo Galland, alerji salgının nedenlerini ve doğal çözüm önerilerini anlatan “Alerji için çözüm–Nasıl hasta oluruz, nasıl iyileşiriz?” adlı kitap hazırladı. Galland’a göre; “Omega-3 yönünden zengin olan balık yağı ve keten tohumu bağışıklık üzerinde oldukça kuvvetli. Brokoli ise bağışıklığı dengeliyor.”

Dijital faşizm kabul edilemez

Geçtiğimiz yıl 25 bin kişiyle Whatsapp alışkanlıkları üzerine araştırma yapan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcılarına dayattığı sözleşmeyi dijital faşizm olarak yorumluyor.

Bağımsız enerji güçlü Türkiye

Manisa’daki enerji projelerinin toplu açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğal gaz dağıtımına yapılan yatırımın 27 milyar lirayı bulduğunu söyledi. Erdoğan, “Bağımsız enerji, güçlü Türkiye, diyerek mümkün olduğu kadar yerli kaynaklarımıza dayalı bir enerji sektörü kurmayı amaçlıyoruz” dedi.

Portakallı lezzetler

Kış ayının vazgeçilmez meyvesidir portakal. Aynı zamanda C vitamini deposu olan turunçgiller ailesinden bu hafta birbirinden lezzetli iki tarif paylaşıyoruz.

4 mevsim selam

Albayrak Grubu’nun geleneksel Albayrak Hat Takvimi Sergisi bu yıl 7. kez sanatseverlerle dijital ortamda buluştu. Seçkin hattatların Kur’an’ı-Kerim’in “Selam” ayetlerinden yola çıkarak hazırladıkları eserleri 2021 takviminin yapraklarını süslüyor.

Türk sanatının kalbi

Türk sanat tarihinin en önemli duraklarından Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi üç yıl süren restorasyon çalışmasının ardından ziyarete açıldı. Resim tarihinin öncülerini buluşturan, 3 bin 629 eserlik eşsiz koleksiyon, açılışa özel Başyapıtlar ve Zaman’sız İzler sergisiyle taçlandı.

En zengin koleksiyon

IRCICA üç yılda bir düzenlediği uluslararası hat yarışmalarından 1986-2016 döneminde gerçekleşen ilk on yarışmanın ödüllü eserlerini bir albümde yayınladı. İlk defa yayınlanan bu koleksiyon her yarışmada binlerce çalışma arasından seçilen, çeşitli yazı stili dallarındaki en başarılı eserlerden oluşuyor.

Pirinç yerine bulgur

Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru, kolay hazırlanabilen, lezzetli ve bir o kadar da besin değeri yönünden zengin gıdaların, yeni yılda ve gelecekte önemini arttıracağını söylüyor ve birbirinden lezzetli üç tarifi paylaşıyor.

Covid çocukların hayal dünyasına da girdi

Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması kapsamında Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan sosyolojik araştırma raporunda çocukların resimleri analiz edildi. Prof. Dr. Fuat Güllüpınar “Yarışmanın bitimine yakın pandeminin başlamasına rağmen çocukların önemli bir bölümü, bu süreci ve salgının üstesinden gelmeye ilişkin çözüm önerilerini, umut verici ve yaratıcı bir perspektiften resmediyor” diyor.

Semavi Eyice’nin yolundan devam

Fatih-Suriçi İstanbul’u Biyografisi kitabı Fatih Belediyesi tarafından basıldı. Ayşenur Erdoğan tarafından yürütülen çalışmada Fatih, Suriçi, Tarihi Yarımada ve onu oluşturan eserlerle ilgili birçok kurumla işbirliği içinde binlerce çalışma gün yüzüne çıkarıldı. Büyük emek isteyen bu önemli çalışmaya imza atan Erdoğan, Semavi Eyice’yle de iki kitap çalışma imkanı bulmuştu. Erdoğan, İstanbul üzerine çalışmayı Semavi Eyice’den bir miras olarak değerlendiriyor.

Namaz insanı hırslardan korur

Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocalarından Doç. Dr. Esma Sayın, “Dua, namaz ve tasavvufun terapik etkileri, dünyanın ve dünya içerisindeki yalancı hırsların esaretinden bizi kurtararak; bizim kendi özümüze yaklaştırır” diyor.

Çevreye duyarlık İslam ahlakıdır

Çevre sorununu İslam felsefesi üzerinden ele alan Prof.Dr. İbrahim Özdemir, “Kur’an’ın sahibi ile kâinat kitabının sahibi aynıdır” diyor ve ekliyor: “İslam ahlakı Kur’an’a saygı gibi çevreye de saygı gerektirir.”

Pandemide duygusal açlık yaşıyoruz

Psikolog G. Tansu Ocak, karantina ve belirsizliğin yarattığı stresin duygusal yeme davranışına yol açtığını beliriyor. Ocak, stres dolayısıyla kortizol seviyemizin yükselmesiyle kendimizi daha aç hissettiğimizi ve bu yüzden daha çok yemek yediğimizi dile getiriyor.

Dolaplarınızı hafifletin

Yeni bir yıla önce dolaplarınızı boşaltarak sadece ihtiyacınız olan minimal eşyalara yer ayırarak başlayın. Stil danışmanı Atilla Mutlu, öncelikle çok kullanılmış eskimiş eşyalarla vedalaşmayı öneriyor. Ayrıca uzun zamandır kullanmadığınız kıyafetleri eleyerek dolap detoksu yapabilmeniz mümkün.

Ekolojik yapımız altın değerinde

Ekolog, Toprak ve doğa Bilimcisi, doğa fotoğrafçısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu farklı türdeki ağaç ve bitkilerle ilgili sosyal medya hesabından bilgilendirme yapıyor. Türkiye dünya ekosisteminin maketidir” diye konuşan Tüfekçioğlu şöyle devam ediyor: “Ekolojik, kültürel ve tarihi değerlerimiz altın değerinde bunları insanlara göstermek istiyorum.”

Maziye bir bakıver...

Sadberk Hanım Müzesi, 40. yılını “Maziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki” başlığı altında özel bir sergiyle kutluyor. Türkiye’nin ilk özel müzesi Sadberk Hanım Müzesi’nin 19 bin parçalık derya deniz koleksiyonundan seçilen 210 eser “Mâziyi Korumak” sergisinde izleyiciyi, M.Ö 6 bin yılından 20.yüzyıla doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Her gönülde sedası var

”Neyser” adlı çalışmasıyla müzikseverlerin karşısına çıkan neyzen Serkan Kamacı, “Ney, herkesin gönül dünyasında bir sırra işaret ediyor. O sesin karşılığı hepsinde var. Bundan dolayı ciddi manada neyin sadası açısından ciddi bir etkileşim oluyor” diyor.

Sofrada balık keyfi

Kış mevsiminde sofraların baş köşesinde yerini alan balık hem lezzeti hem de vitamin değeri olarak oldukça önemli bir besin kaynağı. Çocuklarda beyin gelişiminde ve bizlerin kalp damar sağlığı için oldukça faydalı omega yağı bulunan balıktan yapılacak iki tarif paylaşıyoruz.

Avrupa Şark’ı hiç anlamadı

Namık Kemal’in “Avrupa Şark’ı Bilmez” adlı makalesinden yola çıkarak aynı isimde bir kitap hazırlayan Prof. Dr. Zeynep Çelik Osmanlı entelektüellerinin bu konudaki fikri birliğine dikkat çekiyor. Avrupalı yazarların imparatorluğun tarihi ve İslam hakkındaki gerçek dışı anlatımlarına tepki gösteren yazıları derleyen Çelik, Tevfik Fikret, Fatma Aliye, Nazım Hikmet, Ahmed Haşim gibi isimlerin şarkiyatçılığa karşı ortak paydada buluştuklarına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Birbirine düşman isimler bile...

Fikir farklı yılbaşı farklı

Bugün olduğu gibi geçmişte de yeni yıla herkes farklı etkinlikler, eğlenceler düzenleyerek girerdi. Yılbaşı kutlamak caiz mi değil mi tartışması ise en az 40 yıldır değişmedi.

Şefkatle sorunları aşın

Bir yandan uzaktan çalışma modeliyle kendi iş yaşamlarının sorumluluklarını yerine getirmeye bir yandan da online eğitim nedeniyle gün boyu evde zaman geçirmek zorunda kalan çocuklarıyla ilgilenmeye çalışan pek çok anne baba, adeta kendileri nefes alamaz hale geldiklerinden yakınıyor. Psikolog Naz Tanoğlu pandemi döneminde ailelerin çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmasının önemini belirterek şunları söylüyor: “Kendinize ve çocuklarınıza karşı şefkatli olun.”

Şifa deposu pırasa

Pırasa sindirimi kolaylaştırıcı, iştah açıcı, sakinlik verici olmasının yanı sıra içerdiği A vitamini ile mukoza ve göz sağlığı için faydalıdır. Maliyeti düşük, ekimi kolay bu besin yüzlerce yıldır soframızı şenlendirmeye devam ediyor. Bu hafta pırasa çorbası ve pırasalı kiş tarifi veriyoruz.

Moda sektörü tesettürü anlamadı

Dünyaca ünlü model Halime Aden geçtiğimiz ay modelliği bıraktığını açıklayarak annesi gibi samimi bir Müslüman olarak yaşamak istediğini bunun moda dünyasında mümkün olamayacağını söyledi. Aden’in alkışlanan bu kararı gözleri tesettürlü fenomenler üzerinden para kazanmayı seçen moda dünyasına çevirdi.

Güzellikle de siyaset olur

Henüz 18 yaşında kaleme aldığı Kara Kutu Demokrasisi adlı kitabıyla siyasi kavgaları eleştiren ve bir anda Hollanda’da gündem olan Dilara Bilgiç, siyasi partilerden birlikte çalışalım teklifleri yağdığını ancak psikoloji alanında çalışmalarını sürdürmek istediğini dile getirdi.

Mehmet Akif’in Mevlana sevgisi

Çocukluk yıllarında tanıştığı Mevlana’nın Mesnevi eserini Mısır’da gördüğü rüyadan sonra baştan sona yeniden okuyan Mehmet Akif İstanbul’a dönüşünde ise Mesnevi şerhinden feyz aldığı Ankaravi’yi Galata Mevlevihanesi’nde ziyaret eder.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+