Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Kahramanlara mektuplar tiyatro sahnesinde

15 Temmuz şehit ailelerinin kapısını Yeni Şafak Pazar olarak bir yıl sonra çaldık ve şehitlere mektup yazmalarını istedik. Okurla buluşan bu mektuplar geniş yankı uyandırmıştı. Bugün ise o mektuplardan yola çıkılarak Kurtuluş Senfonisi adlı oyun ilk kez 15 Temmuz gecesi Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda seyirciyle buluşacak.

Fotoğraf ve mektuplar tarihe not düşüyor

15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişimine karşı sokağa çıkan ve isimlerini kanlarıyla tarihe yazan şehitlerimizi unutmadık. Darbeci askerlerin kurşunlarına hedef olan 15 Temmuz Şehitlerini ve mesai arkadaşımız Mustafa Cambaz’ı bir kere daha minnetle anıyoruz.

Bizi ve katliamı unutmayın kızım

Tam 25 yıl geçti Srebrenitsa Katliamı’nın üzerinden. 11 Temmuz 1995 yılında Sırplar tarafından 8 binden fazla Müslüman Bosnalı katledildi. Bugün 78 yaşındaki Suhra Maliç bu katliamda iki oğlunu şehid verdi. O acıyı hiç unutamadı. “Benim Fuatım çok heybetliydi tek başına birkaç kişinin yemeğini yerdi öyle gösterişli uzun ve geniş bir çocuktu ama onu bulduklarında parçalanmıştı” diyen Maliç Türkiye’ye sesleniyor: “Bizi ve katliamı unutmayın kızım"

Açık havada beş vakit mola

Namazgahlar pratikte açık havada namaz kılmak için hazırlanmış alanlardı. Ancak namaz ibadetinin yanında yolcuların dinlendikleri, kervanların geçtiği, hac ve asker uğurlamalarının yapıldığı pek çok fonksiyona sahip mimari eserlerdi. Çoğunlukla açık alanlar oldukları için daha ziyade yaz mevsiminde kullanılan tarihi namazgah adreslerini derledik.

Güzel kokulu yemekler

Yaz aylarının en büyük sorunu ter kokusu. Peki yiyeceklerin güzel ve kötü ter kokusuna sebep olduğunu biliyor musunuz? Bol su ve antioksidan içeren yiyeceklerle bu kötü kokuların önüne geçmek mümkün. İşte ferah ve lezzetli iki salata tarifimiz.

Işık saçan hayallerimiz

Bir tasarımcı için şüphesiz ki en büyük yetenek hayal kurmaktır. Bundan daha önemli bir yetenek varsa kurduğunuz hayali gerçeğe dönüştürmek. 26 yaşındaki Hakan Zeybek bunu öylesine kurguluyor ki yaptıkları, görenleri hayran bırakıyor. Tasarımcı Zeybek; telefondan, hesap makinesinden, kasetlerden, vantilatörden hatta öyle ki steteskoptan bile abajur yapabiliyor.

Politik baskılarla bozukluk düzelmez: Cinsel karmaşa ailede başlıyor

Prof.Dr. Zeki Bayraktar, Freud, Jung ve Adler gibi psikolojinin kurucularının eşcinselliği psikoseksüel bir bozukluk olarak tanımlarken güncel psikiyatrinin siyasi baskıların da etkisiyle böyle bakmadığını söylüyor.

Sanatçılar için zor ama verimli bir dönemdi

SAHA Derneği Direktörü Çelenk Bafra, pandemi yüzünden kesintiye uğramış ya da pandemi sürecine özgü yeni işler geliştirecek 15 farklı sanat projesine teşvik amaçlı fon oluşturduklarını belirterek sanatçılara açık çağrı yaptı.

Aslında meydan okuyorum

Filistinli şarkıcı, besteci ve yapımcı “Omar Kamal” Ortadoğu’dan dünyaya açılan bir yıldız. Arap dünyasının Frank Sinatra’sı olarak adlandırılan Kamal’a bu benzetme uzun vadede sanatınızın önüne geçmez mi diye sorduğumuzda “Bu benim için hem bir meydan okuma hem de büyük bir gurur” yanıtını verdi.

Ödemle savaşan yiyecekler

Yaz aylarının en önemli sorunlarından biri artan sıcakla birlikte vücutta oluşan ödem. Ödemi vücuttan atmak için Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan karbonhidratlı yiyeceklerden uzak kalmamızı onun yerine bol sıvı tüketmemizi öneriyor.

Ecdadın yadigarı: Beş asırlık cami Ayasofya

2018 yılında vefat eden Semavi Eyice, bugüne kadar Ayasofya üzerine yapılan en önemli çalışmalara imza atan sanat tarihçi ve Bizans uzmanı olarak biliniyor. Ayasofya’yı Fatih Sultan Mehmet’in emaneti olarak gören Eyice’nin gözünden Ayasofya’nın dünden bugüne dikkat çeken hikayesi.

Gül diyarından lezzet

Ham doğa hem tarihi zenginlikleriyle dikkat çeken Isparta’yı mutlaka gezilecek yerler listenize alın. Özellikle doğal güzelliğin yanında tarihe meraklıysanız Yalvaç, Sültüce civarını öneriyor güller diyarından Çakal Helvası tarifini veriyoruz.

Rengarenk elbiseler dolaptan çıktı

Günün her saati farklı aksesuarlarla kullanabileceğiniz elbiseler bu yaz hiç olmadığı kadar fazla seçeneğe sahip. Rahat ve sofistike dengesini koruyan 2020 yaz elbiseleri şehirden tatile, ofisten davetlere kadar çok yönlü ve uzun soluklu. Maxi boyları, nerdeyse 2 beden büyük bol kesimleri ile hiç olmadıkları kadar muhafazakar da görünüyorlar.

BAKSI 20. yaşını maskelerle kutluyor

Doğduğu köye yıllar sonra hayalleriyle dönen ressam Hüsamettin Koçan burada açtığı müzeyle hem uluslararası ödüller aldı hem de sanat dünyasına yeni bir pencere açtı. Bu yıl çeşitli etkinliklerle 20. Yaşını kutlamaya hazırlanan Baksı Kültür ve Sanat Vakfı’nın ve Baksı Müzesi’nin kurucusu Hüsamettin Koçan, bu etkinlikleri oluştururken Anadolu’nun kültürel mirasından ilham aldıklarını söylüyor.

Küfüre karşı tek yürek olmalıyız

KADEM, sosyal medyada “Küfürsüz hayat mümkün” sloganıyla yeni bir kamyanyayı hayata geçirdi.Dernek Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu “Kadınların hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan, onurlarına zarar gelmeden, inancı, bedeni, şahsiyeti ve ideolojisi üzerinden yaftalamayacakları bir sosyal medya dilinin oluşmasının hepimizin sorumluluğu olduğuna inanıyorum”diyor.

600 sanatçıyla çevrimiçi sanat

Akademisyen ve sanatçı Lütfü Kaplanoğlu’nun başlattığı Uluslararası İstanbul Engravist Baskıresim Etkinlikleri 600 sanatçıyla çevrimiçi olarak görülmeyi bekliyor. Baskıresmi tanıtmayı hedefleyen sanatçı, “Anadolu’nun katmanlar halindeki kültür envanterinin içinde kendimi aradım. Resimde özellikle kültürel kodlar üzerine gerçeklerimi aradım. Çalışmalarımı belleğimde yer etmiş imgelerin içinde gezerek betimlerim” diyor.

Limon dolmasına yer açın

Farklı yörelerde farklı şekillerde yapılsa da Anadolu’nun ortak lezzetlerinin başında dolma gelir. Sıcak ve soğuk olarak sofrada yerini alır. Peki hiç limon dolması denediniz mi? Bu hafta sizi bildik yemeklerin farklı lezzet tonlarıyla tanıştırıyoruz.

Dini yayıncılıkta düşüş masada

Dini yayınlarda çıkan kitaplarda son yıllarda büyük düşüş var. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru “2013 de 53 milyonluk dini yayınlar sekmendi yaklaşık Türkiye’deki yayıncılığın yüzde 16’sına tekabül ederken 2019 yılına geldiğimizde bu rakam 36 milyona düşmüş ve Türkiye’deki toplam yayıncılığın içindeki payı da yüzde 8 olmuştur” dedi.

Karikatür çevirmene ihtiyaç duymaz

Yüz yıllık Yeşilay, bağımlılığa sanatla dikkat çekmeye devam ediyor. 4. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nda birinci olan Fethi Gürcan Mermertaş, “Şiir, öykü roman gibi sanatlar farklı toplumlara ulaşabilmek için çevirmene ihtiyaç duyar ama yazı içermeyen bir karikatürü her toplum kolayca anlayabilir. Bir dil bir insan, iki dil iki insan, karikatür dili 7 milyar insan diyebiliriz” diyor.

İlham perin ataların olsun

Pandemi sonrası tüm ülkeler yeniden ekonomik güç için savaşacak. Biz ise bu yarışta kendi topraklarımızdan ilham alarak tasarlayacağımız birbirinden değerli ürünlerle kendi markamızı oluşturabiliriz. Dünyada marka yarışlarında fark yaratmada kültürel kodlarımız bize yol gösterecektir.

Hatıratlar ölüyor ruhu sosyal medyada

Sosyal medya ve edebiyat ilişkisi uzunca bir süredir sanatçıların, yayıncıların, edebiyat dergilerinin gündeminde. Bir şairin, sarsıcı bir imgeyi, bir şiiri tek başına taşıyabilecek bir dizeyi takipçilerini diri tutmak için paylaştığına çokça tanık olduk. Edebi hatıratlar da sosyal medyanın gücü karşısında kitaplaşmadan tüketiliyor. Yüz yıldır bitmeyen “Şiir ölüyor mu?” tartışmalarının üzerine “Hatırat edebiyatı ölüyor mu?” sorusu gelebilir.

Fatih’in portreleri

Fatih Sultan Mehmed’in ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıktığı tahmin edilen portresi Londra’daki müzayedede satılınca gözler yeniden Fatih’in portrelerine çevrildi. Geçmişten bugüne yerli ve yabancı ressamlar tarafından farklı dönemlerde pek çok Fatih portresi yapıldı. Bu eserlerden en ünlüsü hiç şüphesiz Londra’daki National Gallery koleksiyonunda yer alan Bellini imzalı ve 24 Kasım 1480 tarihli portre. Ancak bu portre dışında çeşitli koleksiyonlarda da Fatih portresi bulunuyor ve bunl...

Şiirli dilin temelleri

Hikayeleriyle bilinen Sait Faik Abasıyanık’ın derlenmemiş ilk şiirleri araştırmacı yazar Necati Tonga tarafından keşfedildi. Tonga, “Sait Faik edebiyata şiirle başlamıştır. Hikâyelerindeki şiirli dili biraz da şairliğinde aramak lazım. Bu sebeple şiirlerinin de ayrıntılı şekilde değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Kızılay müzesi kahramanları hatırlattı

Çanakkale Ağadere’de açılan Kızılay müzesi, «İki Hilal Tek İstikbal» adlı sergiyle açıldı. Askerlerin dışında kahraman olarak görülen sağlık çalışanlarımız da hatırlandı. Özellikle esirleri tedavi eden, öğrencileri savaştan kurtaran ilk Türk hemşire Safiye Hüseyin Elbi’nin hayatı dikkat çekiyor.

Mutluluğunuza virüs girmesin

Yaklaşık üç aydır kapalı olan nikah salonları 15 Haziran’da açıldı. Düğün salonları ise 1 Temmuz tarihinden itibaren kapılarını açıyor. Pandemi süreciyle birlikte düğünlerde gelinlik modeli seçiminden, organizasyonuna, eğlencesinden fotoğraf çekimine altın alışverişinden takı takmaya kadar birçok farklı uygulamaya gidildi.

Bisiklet sizi hayata katar: Bugünlerde işe gitmenin en güvenli yolu

Pandemi süresinde en çok tartışılan konuların başında toplu taşıma araçları geldi. Özellikle büyük şehirlerde virüsün yayılmasında önemli rol oynayan toplu taşımalar insanların korkulu rüyası. Durum böyle olunca daha risksiz olan başta bisiklet olmak üzere diğer tek kişilik ulaşım araçları tercih edildi. Biz de Yeni Şafak Pazar eki olarak şehirler bisikletçilere hazır mı, bisikletle beraber hangi araçların kullanımı arttı, bisiklet seyahatinin zorlukları ve keyifli yanları neler gibi sorulara c...

Sağlıklı sporun ip uçları

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için spor yapmak şart. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor musunuz? Doç. Dr. Esrullah Hayta spor yaparken omurga sağlığı korumanın kurallarını hatırlatıyor.

Büyük sanatkar 100 yaşında

Geleneksel ebru sanatını dünyaya tanıtan Mustafa Düzgünman büyük dayısı hattat Necmettin Okyay’ın tavsiyesiyle bu alana yöneldi. Kendini her zaman Necmettin Okyay’ın çırağı olarak kabul eden Mustafa Düzgünman’ın doğumunun 100. Yılı. Kubbealtı Vakfı’nın 50. Kuruluş yılı anısına basılan özel kitap dizisinde Düzgünman’ın aktar dükkanını anlatan Üsküdar’da Bir Attar Dükkanı kitabına da yer verdi.

Bilime güvendik

Akademisyen Can Ceylan pandemi döneminde bilim kurulunun aldığı kararları ve belirlediği kurallara toplum olarak uyduğumuzu belirtiyor ve sebebini halkın bilime ve bilim adamına saygısı ve güveni olarak açıklıyor.

Yalan habere neden inanırız: Teknoloji artıyor beyinlerimiz köreliyor

Bu hafta beynimizin sırlı dünyasını nörolog Sevda Sarıkaya ile konuştuk. Son yıllarda hızla artan yalan haberlerin neden bu kadar hızla yayıldığı Sarıkaya beynimizin işlevselliğiyle açıklıyor ve şöyle diyor: “Kaygıdan kaçmak için duyduklarımızı kendi inanç sistemimize göre yorumlar ya da bizi onaylayan yalan haberlere çok daha rahat inanırız. Haber alma araçları çeşitlilik gösterdikçe aynı haberin farklı biçimlerini de duyabiliyoruz. Karmaşık gerçekleri kabul etmektense basit kurgulara kanma eği...

Sofralarınız çiçeklensin

Son yıllarda yemekleri rengarenk çiçeklerle süslemek moda. Tabakların çiçek açtığı bu dönemde biz de size çiçeklerle yapılan birbirinden lezzetli yemek tarifleri vereceğiz.

Tebeşirle hazinemizi işaretliyor

Geçtiğimiz haftalar Burcu Meltem Arık kızı Sumru ile birlikte İstanbul’un sokaklarında kendiliğinden yetişen bitkilerin, ağaçların ve bu ağaçların üzerinde öten kuşların, yerde açan çiçeklerin ismini tebeşirle yazaram bunu sosyal medyada paylaştılar. Bu etkinlik büyük ilgi gördü. Arık İstanbul’da 2 bin 500 farklı bitki türü ve binlerce canlıyla birlikte yaşadığımızı hatırlatarak bu büyük zenginliğe dikkat çekmek istediklerini dile getirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+