Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Çöpsüz bakkal mümkün

Çöpsüz Bakkal’dan alışveriş yapmak için yanınızda kendi kabınızı götürmeniz gerekiyor. Çünkü beş kadın tarafından kurulan bu bakkalda her şey var, çöpe neden olacak plastik atıklar yok. Üstelik girişim doğa dostu üretim yapan üreticilerle tüketiciler arasında köprüler de kuruyor.

İçinde sen de varsın bir çağrı aslında

İçinde Sen de Varsın adlı albümüyle müzikseverlerin karşısına çıkan Seran Bilgi, böyle bir beste olmadığı halde bu ismi kapak için seçmiş. Bilgi yakınlarının ‘deli işi’ dediği müzik kariyerini anlattı.

Çocuklar Göbeklitepe’yi tanıyacak

Açık Diyalog, çocukları 2018 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası kalıcı listesine giren ve ‘tarihin başladığı yer olarak kabul edilen’ Göbeklitepe’yle tanıştıracak.

İlham perimiz Anadolu’dan kadınlar

Bir Anadolu Kraliçesi olan Puduhepa’nın hikâyesinden yola çıkan Renan Tan Tavukçuoğlu, Anadolu’nun kadın süper kahramanlarını bugüne taşıdı. Anadolu kahramanlarını, bugünün çocuklarıya bez bebekler ve kitaplar aracılığıyla tanıştıran Tavukçuoğlu, “Çocuklarımıza Anadolu’nun gerçek kahramanları ilham olmalı” diyor.

Ecdat emanete sahip çıkmış

Kudüs deyince aklımıza elbette Mescid-i Aksa geliyor. İlk kıblemiz ile anılan bu mübarek kentteki mescitlerin her biri tarihe tanıklık etti ve etmeye devam ediyor.

Herkes ben ne yapabilirim desin

Deliler ve Veliler Derneği, kuşa ihtiyacı olandan, 25 bin liralık tedavi masrafı olana kapısına bir ihtiyacı ile geleni boş göndermiyor. Derneğin kurucusu Ali Denizci, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan herkese yardım ettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Hayatımın bir döneminde sokaklarda yaşadım ve hiç aç kalmadım. Sokaktaki adamın halinden anlıyorum. İnsanlar duyarsız hale gelmiş. Halbuki herkes ben ne yapabilirim derse sorunların çoğu çözülür”

180 yıllık rotanın hikâyesi

Pera Müzesi’nde açılan “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” başlıklı sergide farklı bakış açılarına sahip Türk fotoğrafçılarının gözünden 180 yıl önceki rotanın hikayesi var. Proje iki buçuk yılda tamamlanmış.

Yarışçılık sahada öğrenilir

Off-road yarışlarında Sınıf-1 kategorisinde başarı gösteren ilk ve tek kadın sporcu olan İlayda Hancı Korkut, Sınıf-3’te de kupa kazanmaya devam ediyor. Yarışmalarda deneyimli olmanın altını çizen sporcu, “Yol notlarına bakıp hazırlanırken burayı nasıl geçerim diye düşündüğüm etapları yarış sırasında korkmadan geçebiliyorum. Yarışçılık sahada öğrenilir” diyor.

Kitaplar da yetim kalır

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz klasik Türk cilt sanatının en önemli isimlerinden İslam Seçen, ömrünü kitapların yaşamasına, yani cilt sanatına adamıştı. Seçen, 1960’lı yıllardan itibaren sayısız önemli eserin restorasyonunu da gerçekleştirdi.

Hamsi sofraya döndü

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti hamsi sadece ülkemizde değil, dünyanın pek çok coğrafyasında severek tüketiliyor. Hindistan’da baharatlarla harmanlanıyor, İspanya’da salatası yapılıyor. Ukraynalılar ise hamsi kuşu gibi dolmasını pişiriyor.

Portekiz melodileri İstanbul’a taşınıyor

Portekiz müziğinin başarılı seslerinden António Zambujo Türkiye’ye geliyor. Sanatçı, 24 Ocak 2020 akşamı İş Sanat’ta gerçekleşecek olan konserinde duygu yüklü şarkılarıyla müzikseverlerin karşısında olacak.

Karanlık dünyaya umut ışığı oldular

Tanzanya’da yaşayan Amina Gumbo, Fatima Mwaita ve Ramadan Said’in karanlık dünyaları aydınlandı. Katarakt hastalığından muzdarip olan bu üç insan Yeryüzü Doktorları’nın düzenlediği kampta ameliyat edildi. Kolaylıkla tedavi edilebilen hastalık nedeniyle Afrika’da kör olan binlerce insan daha var.

Haydi buyurun Mevlevi sofrasına

Yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan tarihi yarımadada yer alan Matbah Restaurant, buram buram tarih kokan ambiyansı ile 7-17 Aralık Mevlana’yı anma haftası süresince mevlevi sofrasının birbirinden özel tatlarını müşterilerine sunuyor.

Afgan mutfağı evlere geliyor

Afganistan mutfağı süt, süt ürünleri ve hayvansal yağların etkisinde, besleyici ve lezzetli tarfilere sahip. Tavuktan ızgara kuzuya damak tadımıza uygun yiyecekleri Afgan usulüyle pişirmek sofralarımıza da renk geretirebilir.

Genlerinizin size mesajı var

Sağlık teknolojileri ve özellikle genetik alanında kaydedilen güncel gelişmeler ışığında, geleneksel tıbbın “hastalık” merkezli yaklaşımı; kişiselleştirilmiş tıp adı altında “hasta” merkezli tanı ve tedavi süreçlerine kayıyor. Durum böyle olunca da doğum haritamız çıkmışçasına artık köklerimizden bu yana getirdiğimiz tüm hastalıklar ve duygu durum genlerimiz bize bir mesaj veriyor. İşte bu mesajı okuyabilirsek daha hastalanmadan çözümünü bulmuş olacağız.

Tanzimatla müzikten koptuk

Şair, yazar ve müzisyen Savaş Barkçin’in “40 Makâm 40 Anlam” kitabı Ketebe Yayınları arasından çıktı. Müzikten ve kendimizden kopuşun irtibatını vurgulayan Barkçin, iki asırdır Batı’ya benzer tanımlamalar ve açıklamalar denediğimizi, böylece hem müzikten hem de kendi tarihimizden koptuğumuzu söylüyor.

Soğuk günlerde şifa bu çorbada

İstanbul İkitelli’de bulunan Ali Kestaneci Et Lokantası, içinde bulunan kolajen nedeniyle tam bir şifa kaynağı olan ve özel olarak taş fırında 12 saatte pişirilen etli ilikli kemik çorbasını müşterilerine sunuyor.

Zeytin direnişi

İsrail, Filistin’in can damarı zeytinlikleri bu sene de hasat zamanı hedef almaya başladı. Filistin halkı ise ağaçların başında nöbet tutuyor.

Dava stresini doğada atıyor

Beş yıldır kuş fotoğrafları çeken Cumhuriyet Savcısı Vedat Soğukpınar, negatif davaların yükünü bu sayede atıyor. Doğadaki huzurun avcılar tarafından bozulduğuna değinen Soğukpınar, “Bizler, kuşları fotoğraflayarak ölümsüzleştirirken, avcılar ise kuşları öldürme peşinde” diyor.

Mücadele sıfırdan başladı

Kırım’ın bağımsızlığına ömrünü adayan Mustafa Kırımoğlu, 76 yaşında olmasına rağmen mücadeleye devam ediyor. Adına düzenlenen saygı gecesinde bir araya geldiğimiz kahraman, “Kansız şekilde Kırım’a dönüşü başlattık. 2014’te Ruslar geldi ve biz sıfırdan başlamak durumunda kaldık. Halkımız büyük tehlikede” diyor.

Diziler bizim cevherimiz

Arap ülkelerinden Meksika’ya kadar farklı coğrafyalarda seyirci bulan Türk dizileri dünyayı kasıp kavuruyor. Şimdi sıra daha da iyi prodüksüyonlarla ülke imajımızı istediğimiz biçimde şekillendirmekte... Haluk Bilginer’in aldığı Uluslararası Emmy Ödülü ile gözler yeniden Türk dizilerine çevrildi. TÜRSAK Başkanı Elif Dağdeviren, “Türkiye iyi prodüksüyonlarla imajını şekillendirebilir. Anadolu topraklarından 100 yıllık Hollywood işi çıkar. Efsanelerimizden tarihi olaylara kadar burası dokunul...

Çağrı’yla sinemayı keşfettik

40. sanat yılını geride bırakan Abdülbaki Kömür çizgi, ezgi ve tiyatro alanında çalışmalarda bulundu. Çağrı sayesinde sanata bakışını değiştiren Kömür, “İmam Hatipli’ydim ama film benim bütün bilgimi sıfırlamıştı. Sanatı güzellik için kullanmalıyız diye düşündüm” diyor.

Öğrencileri için savaşa devam

Halep’te 25 yıl öğretmenlik yapan Nur El-Huda Haffar ya da onu herkesin bildiği adıyla Um Vesim. Onun hayatı, engelli iki oğlunun tedavi ve eğitiminde başarılı olunca tamamen değişmiş. Emekli olduktan sonra kendini engelli çocukların eğitimine adamış. Önce Halep’te bir okul açmış. Savaş ve yaşadığı kenti terk etmek yolundan alıkoymamış. İdlip’te yeniden bir okul kurmayı başarmış. Şimdi 50 öğrenci ve ailelerinin hayatına dokunan Um Vesim, ilerde engelli çocuklar için daha çok okul açmayı hedefli...

Her sofrada mandalina

Havalar soğudukça yeni lezzetler de soframıza gelmeye başladı. Bunun ilk haberici mandalina. Bugünlerde sofralardan eksik olmayan mandalinayla hem pastalar hem de salatalar yapabilirsiniz.

Kerpiç ülkemizin simgesi

Binlerce yıllık kerpiç yapı tecrübesine sahip olan ülkemizin bu önemli tekniği dünyaya duyurması gerekiyor. Kırk yıldır kerpiç üzerine çalışan Prof. Dr. Bilge Işık, “Kerpiç, bizim ülkemizin kültürünü temsil ediyor. Ülkemizde kerpiç mimariyi canlandıracak adımlar atabilirsek dünyada da başarılı oluruz” diyor.

Çingene Kızı’ndan daha güzelleri var

Gaziantep Zeugma Muzalar Evi’ndeki kazı çalışmaları Prof. Dr. Kutalmış Görkay önderliğinde devam ediyor. ‘Çingene Kızı’ eseriyle bilinen alanda yalnızca 10 evde çalışıldığını belirten Görkay, bine yakın ev olduğunu ve yeni keşiflerin beklendiğini söylüyor.

Pes etmeyen kahramanlar

Türkiye’nin dört bir yanı pes etmeyen kahraman öğretmenlerin hikayeleriyle dolu. Öyle ki; onları ne engeller yıldırabiliyor ne de coğrafyanın sert koşulları… Tek bir öğrencinin hayatına dokunabilmek yeterli onlar için. Hepsinin gerçekleştirdiği mucizeler, yönünü değiştirdiği hayatlar var.

Kültür toplumun manevi harcıdır

Binlerce yıldır Anadolu toprağında yeşeren kültür sanatın bu toplamdaki farklı insanları birarada tutan değerler olduğunu söyleyen Hüseyin Yayman, kültürel değerlerimizin siyasetten çok daha güçlü olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bir Aşık Veysel, Neşet Ertaş bu toplumun ortak değerleridir. Çünkü kültür sanat bu toplumu bir arada tutan manevi bir harçtır. Bir tutkaldır.”

Selimiye Cami restore edilecek

Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camisi ibadete ve ziyarete kapatılmadan restore edilecek. En son 1982 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçirilen Selimiye Camisi’nin restorasyon projelerinin Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandı.

Daha az televizyon daha çok dijital dünya

Dünyada yaşanan dijitalleşme ile birlikte televizyon izleme oranları da düşerken, geçen yıl günde 3 saat 34 dakika televizyon izlediğimiz ortaya çıktı. Bu rakam 2006 yılında ise 5 saat 8 dakika olarak kaydedildi.

İbnü’l-Arabî’yi dünyaya anlattı

Fransız İslam düşünürü Michel Chodkiewicz, İbnü’l-Arabî çalışmalarıyla tanınıyor. Bu alanda yaptığı katkılardan dolayı Dost İslâm’a Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü almak üzere ise kızı Claude Addas bugün programa katılacak. Addas, babasının İbnü’l-Arabî ile ilgili çalışmalarını önemini şöyle anlatıyor: “Babam Batı dünyasına onun öğretilerini tanıtmakta önemli bir rol oynadı; o bir tercüman, yüzyıllar boyunca onun mesajını yaymakta muvaffak olan tercümanlardan biri.”

Beş asrın hattatları bir arada

Hat sanatının Osmanlı’dan günümüze önemli eserleri Kadim sergisi için bir araya geldi.Teşvikiye’deki Biriz Sanat Galerisi’nde açılan sergi, yüzlerce yıllık önemli eserlerinin bugünden geleceğe ulaşmasını hedefliyor. Serginin küratörü Mert Yüksel, “Amacımız geçmiş ve gelecek arasında köprü kurabilmek” diyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.