Yeni Şafak Pazar Eki Haberleri

Mutfakta bu hataları yapmayın

Yaz aylarında sıcaklardan ötürü besin zehirlenmeleri artıyor. Bu rahatsızlıkların önüne geçmek için mutfakta yemek hazırlarken yapılan ufak hataların farkına varmak gerekiyor.

Vişne ile üç başka tat

Tarihi kıymeti yüksek ve her daim el üstünde tutulan vişnenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu kadim meyve ile yapabileceğiniz konserve, tarhana ve muhallebi tariflerini sizinle paylaşıyoruz.

Kuş bakışı Türkiye çok güzel

Yönetmenliğini Ekrem Doydu’nun üstlendiği “Kuş Bakışı Türkiye” isimli belgesel serisiyle Türkiye’nin 81 ilini kuş bakışı görüntülendi. Çok uzun zaman diliminde Türkiye’nin karış karış tüm şehir ve önemli tarihi zenginliklerinin çekildiği “Kuş Bakışı Türkiye” isimli çalışmalar sırasında yurdun dört bir yanını görüntüledi.

Çinli ressamın gözünden mülteciler

Yunan sahillerinde bekleyen göçmenleri çizdiği resimleriyle tanınan Çinli sanatçı Liu Xiaodong, Amerika'da açılan Diğer Güneşlerin Sıcaklığı: Küresel Yerinden Olma Hikayeleri sergisine katıldı.

Pankartların dili değişti

Bu sene bazı ODTÜ’lü öğrenciler öyle pankartlar açtı ki, siyasi göndermeli mesajlar gölgede kaldı. Törende, En’âm Suresi’nden bir ayet pankartta taşındı. “Evrensel değerleri öne çıkartmak istedik” diyen mezun Ebru Burkuk ve arkadaşı Yeni Zelanda’daki törer saldırısına dikkat çekti. Tıbbiyeli Hikmet’i hatırlatan Hacettepe Tıp mezunları ve çocuk gelinlere dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi öğrencileri de onlara katıldı.

Asıl 15 Temmuz araştırmaları yıllar sonra yapılacak

Tarihimizdeki bütün büyük olaylar gibi darbelerin etkileri de sözlü ve yazılı kültürümüzde kendisine yer buldu. Darbeler üzerine araştırmalarda bulunan Serhat Aslaner, 15 Temmuz hakkında yapılan yayınları bir araya getirdi. Neşriyat tarihimizde en fazla içerik üretilen olay olduğuna dikkat çeken Aslaner, “Özensiz hazırlanmış, ‘siz neden bir çalışma yayınlamadınız’ sorusuyla karşılaşmamak için çıkartılan kitaplar da var. Öznel ve nesnel akademik metinlerin üretilmesi için biraz daha zaman gerekiy...

Cambaz’ın çeşmelerinin gözü yaşlı

15 Temmuz şehidi, çalışma arkadaşımız Mustafa Cambaz, camilerden sonra İstanbul çeşmelerini kayıt altına almak için çalışıyordu. Şehadet sonrası kimi çöplük olmuş kimi yol altında kalmış çeşmelerin yaşlı gözlerini ondan başka gören olur mu bilmiyoruz... Cambaz’ın çeşmelerle olan maceralarını yakın arkadaşı gazeteci Mehmet Şeker’den dinledik.

Mağara hastanesi kurtuluşumuzdu

“Halep’teki Son Adamlar” belgeseli ile Oscar’a aday olan Suriyeli yönetmen Feras Fayyad yine oscarlık bir belgesel çekti. Suriye’nin Doğu Guato kentinde altı yıl boyunca yer altında hizmet veren hastanenin müdürü Dr. Amani’nin hikayesini anlattı. Personelin çoğunun kadınlardan oluştuğu hastanede binlerce hayat kurtardılar. Dr. Amani, “Yer altındaki bu mağara hastanesi bizim ve hastaların kurtuluş olmuştu.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz’de ferahlayın

Türkiye’de her geçen gün kültür turlarına yönelenlerin sayısı artıyor. Tabi tercihlerin başında ise Karadeniz turları var. Samsun’un Nebiyan Dağı’ndan Trabzon Akçaabat’a, Uzungöl’den Rize Zil Kale’ye Karadeniz turuna çıkmak isteyenlere bir rota hazırladık.

Oyuncağını yapıyorsa rahat bırakın

Muammer Kavazoğlu, ‘Atma! Tamir Olsun, Çocuklara Umut Olsun’ projesiyle kullanılmayan, hasar görmüş oyuncakları tamir edip ihtiyaç sahibi çocuklarla buluşturuyor. Çocukluğunda kendi imkanlarıyla araba, uçak yapan Kavazoğlu, bugün de çocuklar için oyuncak tamir ediyor ve şöyle diyor: “Eğer ki çocuklarınız kendi oyuncağını yapıyorsa onlara kızmayın. Bırakın yapsın, ileride belki de tüm dünyaya faydası olan bir proje üretirler.”

Katar’ın ilk rotası İstanbul

Dünyayı dolaşan Arap yelkenlisi, Fath El Kheir (Hayır Kapısı) İstanbul’da Rumelihisarı’na demirledi. Katar’ın 2022’de ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası’nın tanıtımı için yola çıkan yelkenli, Akdeniz ülkelerini gezerek hem ülkesinin Dünya Kupası ev sahipliğini hem de geleneksel Katar kültürünü tanıtacak. Katar Devleti İstanbul Başkonsolosu Mansoor Bin Abdulla Al-Sulateyn, “Katar ve Türkiye kardeş ülke. Bu nedenle ilk rotamız İstanbul oldu” dedi.

Ortadoğu için İstanbul bir kavşak

Ürdünlü genç sanatçı Fadi Haddadin İstanbul’daki ilk sergisini açtı. Kelimat Sanat Galerisi’nde açılan Kırmızı Yaz isimli sergisiyle sanatseverlere sorular sorduğunu söyleyen Hadadaddin, “Ortadoğulu sanatçılar için İstanbul önemli bir kavşak” diyor.

Yaşam en güzel sanat

Müzik kariyerine sayısız albüm ve ödül sığdıran usta sanatçı Ömür Göksel, 26. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi oldu. “Sevemem Artık” ile 70’li yıllara damga vuran Göksel, 57 yıllık müzik serüvenini anlattı: “En güzel sanat güzel yaşama sanatıdır. Hem sanata susuzluğumu giderdim hem güzel bir hayat seçtim” diyor.

Doğanın ritmi Ege duraklarında

Gezi yazarı Melih Uslu bizi bu kez Ege âşıkları Çetin Altan’ın, Halikarnas Balıkçısı’nın, Azra Erhat’ın peşinden az bilinen koylara, köy pazarlarına götürüp, yavaş akan zamanın içine çekiyor. Gezmek isteyenler için Ege’nin birbirinden güzel duraklarını bir araya getiriyor.

Kamp çocukları sinemaya koşuyor

Ürdün’deki Zaatari kampında, sekizinci yılını dolduran Suriyeli çocuklar için bir sinema salonu açıldı. Fransız yönetmen Xavier Giannoli’nin 2017 yılında kampı ziyaretinin ardından başlattığı projenin ürünü olan “Cinema Zaatari”de önümüzdeki günlerde büyükler için de film gösterimleri olacak.

Serinlemek isteyene nane

Yaz aylarında masamızdan nane eksik olmuyor. Naneli dondurma veya buz gibi bir limonata aklımıza ilk gelenler. Naneyi mide bulantısına, boğaz ağrısına, gribe karşı kullanırız. Arap kültüründeyse çok sevilen bir nane çayı tarifi var.

İştah kabartan Denizli lezzetleri

Dünyanın yedi harikasından biri olan Pamukkale’nin yer aldığı şehir Denizli, yöresel yemekleri ile iştah kabartıyor. Geleneksel Ege mutfağının güzel örneklerini de içinde barındıran Denizli’ye yolunuz düşerse farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Kitapla yola çıkıp eko köy kurduk

Yaşadığı köyü bir eko köye dönüştüren Bedriye Berber Engin, Kurşunlu Köyü’nü yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline getirdi. Yaptığı çalışmalar ile köyden şehre göçü durdurup geri dönüşlerin başlamasını sağlayan Engin, “Kitapla yola çıkıp eko-köy kurduk” diyor.

Ahşap şehirde kendini korumuş

Ahşap üzerine çalışma yürüten Danimarkalı sanatçılar Randi Jørgensen ve Katrine Malinovsk, İstanbul Modern’in “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı” kapsamında İstanbul’daydı… Şehirdeki zanaatkarla buluşan ikili 2020 yılında açılacak sergi için üretime geçecek. Jørgensen ve Malinovsk, “Şehrin birçok yapısı bu noktada bizi çok etkiledi. Büyük yapıdaki ahşap mimari hala kent merkezinde… Yüzyıllara dayanan birikimin tek bir kentte omuz omuza var olabilmesi çok etkileyici” diyor.

Gazze’ye kırmızı halı serelim

Filistinli yönetmen Fady Hanona, “Gaza” adlı belgesel film ile çok sayıda ödül aldı. Genç yönetmen ödüllerden elde ettiği geliri, Gazze’de maddi imkansızlıklar yüzünden düzenlenemeyen Kırmızı Halı Festivali’ne bağışladı.

İnsanlık sınavını Aylan’la kazanacağız

Suriye’deki savaştan kaçarken bindikleri botun batması sonucu cansız bedeni Bodrum’da kıyıya vuran Aylan’ın yaşadıkları film oluyor. Ömer Sarıkaya, senaryosunu yazdığı ve yönettiği Aylan Bebek filmi ile ilgili, “Sadece Aylan'ın değil birbirinden farklı mültecilerin hayatlarını da anlattık. Bebeğin ailesi filmin adı Alan Kurdi olsun istiyor. Ben bunu kabul etmiyorum. Bu filmde kimlik değil insanlık anlatılıyor. İnsanlık sınavını Aylan’la kazanacağımıza inanıyorum.” diyor.

Sanatın gemisi mülteci taşıyor

El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve kızı Valeria'nın kıyıya vurmuş cansız bedenleri, İtalya'da göçmenleri kurtardığı için cezalandırılan kaptan Carola Rackete, Türkiye'de küçük bir kıvılcım ile Suriyelilere yönelen öfke patlamaları. Peki sanat tüm bu olumsuz bakışları değiştirebilir mi? Dünyanın birçok ülkesinde sanatçılar yaptıkları eserlerle toplumu mültecileri anlamaya davet ediyor. Sanatın gemisinin taşıdığı mülteciler, yeni ufuklara yelken açıyor.

Sağ ayağımı attım 30 bin kazandım

Türkiye’nin en yaşlı Youtube fenomeni, Darülaceze sakini Süslü Füsun geçtiğimiz hafta katıldığı bir yarışma programında kazandığı ödülü Sosyal Hizmet Şehri projesine bağışladı. Darülaceze’de hayatını yeniden bulduğunu söyleyen Füsun Teyze, “Sağ ayağımı atarak içeri girdim. 30 bin lira kazandım. Kazanınca da seve seve bağış yaptım” diyor.

İyilik iki ülkenin karakteri

Tahran’da başlayan ayrılığın etkilediği hayatları Türk Japon dostluğu üzerinden anlatan “Yuvaya Dönüş”te Megumi Masuki rol alıyor. Japonya’da 2019’un “Türk Kültür Yılı” ilan edilmesinin önemine değinen Masuki, “Ertuğrul battığında nereden geldiği bilinmeyen insanlara yardım edildi. Türkiye de kötü bir şey yaşandığında kim olduğuna bakmadan yardım etti. İyilik iki ülkenin karakteri, zaten içimizde olan şeyler. Ruhlarımız çok yakın” diyor.

Ekolojik cami geleneğin parçası

İngiltere’de geçtiğimiz hafta Avrupa’nın ilk ekolojik camisi açıldı. Peki ekolojik cami İslam gelenekleri içinde nasıl bir yere sahip? Mimar Celaleddin Çelik, endüstiri devriminden önce inşa edilen tüm tarihi camilerimizin zaten ekolojik olduğunu hatırlatıyor. Mimar Zeynep Şanlı Iqbal ise, “Geleneksel İslam mimarisinde bu yaklaşımın yeni bir şey olmadığını da dile getirmek gerekir” diyor.

Masa başında eğleniyoruz

Çiniyi duvarlardan indirip gündelik hayatımıza sokan ve ülkemizde henüz yeni yeni tanınan İspanyol tarzı çinilerin öncüsü olan Özlem Varol, Marmaris’ten İstanbul’a tersine göç edenlerden. Kurduğu Masa Başı Atölye için herkese açık çağrıda bulunuyor ve ekliyor “Masa Başı hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.”

Minyatürde anlam üzerine yoğunlaştık

Minyatürler hem tarihi bir vesika hem de güzelliğin göz önünde tutulduğu bir ihtiyaç. Destan ve şiirleri çizmeden önceki düşünme araştırma döneminin önemine değinen Özbek sanatçı Kamol Mirzaev, “İslâm’da tasvire izin yoktur ama iyilik ve kötülüğün farklarını, güzel olanı anlatmak için minyatürü kullanıyoruz. Tek boyutta meseleyi anlatmanız gerekiyor. Minyatürde anlam üzerine çalışıyoruz daha çok ve bu sanatı kültürün, iyiliğin, güzelin temsili olarak görüyoruz” diyor.

Öyküsü fotoğrafa sığmayan kadınlar

‘Hayatın İçinde Kadın’ yarışması farklı bölgelerden kadınların hikâyelerini anlatıyor. Malatya’da halay çeker gibi çalışan, erkek kardeşine bakan ve Van’da zorlu şartlarda hayvancılık yapan bu güçlü kadınların fotoğraflarının hikâyesini dinledik.

Ne yerseniz ona dönüşürsünüz

Bir sihirli yemek olsa öfkelendiğimizde sakinleşsek ya da mutlu olsak. Bu bir ütopya gibi görülebilir. Ancak her insan vücudunu iyi tanır, doğru zamanda doğru besinler tüketirse davranışlarının değişmesi mümkün. Bu gerçekliği Master Şef Deniz Orhun ve Araştırmacı yazar Kutsi Akıllı, “Yedikleriniz Davranışlarınız Olur!” ile anlatıyor. İkilinin yaptığı araştırmalar, yediklerimizin davranışlarımızı etkilediğini ortaya koyuyor.

Sarmanın tadına doyum olmaz

Yöreye göre etli ve zeytinyağlı pişen asma yaprağı sarmalarına yine o kadar lezzetli alternatifler var. Dut yaprağı, kiraz yaprağı bir kaç örnek olabilir. Yine labada, pazı, ebe gümeci yaprakları, tadına doyulmaz sarmalar yapmak için kullanılabilir.

Sıcak günlere hafif lezzetler

Yaz günlerinin en güzel yemeği kuşkusuz hafif ve lezzetli salatalar. Yılın en sıcak günlerinde masanızı birbirinden güzel salatalarla donatmak için birbirinden lezzetli tariflerimiz var. Keçi peynirli kabaktan, bezelye salatasına yaz günlerinin hafif lezzetleri burada...

Eski bir sokakta İstanbul’u dinlemek

İstanbul’u bir uçtan diğer uca elli yıl boyu fotoğraflayan Ara Güler en sevdiği sokağı Rumelihisarı’ndaki Amiral Fahri Engin olduğunu söyler. Fotoğrafçımız Sedat Özkömeç ile birlikte Ara Güler’in sokağından İstanbul’u seyrettik.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.