Tersakan gölü canlanıyor
YEREL HABERLER

Tersakan gölü canlanıyor

Eskiden çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan, ancak son iki yıldır tamamen kuruduğu için sessizliğe gömülen Tersakan gölü, bu yılki yağışlarla yeniden dolmaya başladı.

Aa Yeni Şafak
Konya'da 2 yıl öncesine kadarf lamingolarla birlikte çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Tersakan Gölü son yağışlarla birlikte tekrar su tutarak canlanmaya başladı. Gölün bu yıl eskisigibi kuş sesleriyle dolması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, Tuz Gölü Havzası'nda bulunan 6 bin 400 hektarlık Tersakan Gölü, 2007 ve 2008 yıllarında bölgede yaşanan kuraklığın etkisiyle, pek çok sulak alan gibi yaz aylarında tamamen kurudu. Göldeki tuzlu suda barınan flamingolar, çeşitli su kuşları, en önemlisi gölde kuluçkaya yatan tek tür olan ve 2004 yılında 50 çift olarak sayılan kılıçgagalar, geçen yıl Tersakan Gölü'nde görülmedi. Bu yıl ise bölge mevsim normallerinin üzerinde yağış alınca, 2 yıldır kurumuş olan Tersakan Gölü, büyük oranda suyla doldu. Pınarlar ve yüzey akımlarıyla beslenen gölde şimdilik kuş türlerine yoğun olarak rastlanmasa da yaz aylarında kuşların yeniden gelmesi bekleniyor. Kuş gözlemcileri, özellikle burada kuluçkaya yatan kılıç gaganın, bu yıl, 2 yıl aradan sonra Tersakan'a yeniden geleceği, buradan sezon sununda yeni çıkardığı yavrularıyla mutlu bir şekilde ayrılacağına inanıyor. Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Ali Önal, Tersakan Gölü'nün geçtiğimiz yıllarda kurumasında, az yağışlar kadar yeraltı suyunun tarımsal amaçlı aşırıkullanımının da etkisi olduğunu söyledi. 1992 yılında sit alanı ilan edilen Tersakan Gölü'nde eskiden olduğu gibi kuş seslerini duymayı çok özlediklerini anlatan Önal, "Tersakan Gölü flamingo ve kılıç gaga dışında turna, sakarca, martı ve su kuşunun önemli barınma alanıydı. Yağışlarla birlikte göl dolunca bu kuşların yaz aylarında yeniden göle gelmesini bekliyoruz. Kuşların elbette bu yıl tamamını beklemiyoruz ancak önemli bir kısmının gelmesi bizi son derece mutlu edecek" diye konuştu. Bölgedeki sulak alanların yağışlarla yeniden canlılık kazanması kadar, havzadaki kirliliğin önlenmesinin de doğal çevre açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Önal, şunları kaydetti: "Konya'dan Tuz Gölü Havzası'na gelen atık suları arıtmak amacıyla Konya Atık Su Arıtma Tesisi yapıldı, atık sular işlenmeye başlandı. Bunun dışında Tuz Gölü'ne ulaşmayan, ancak havzada kirliliğe neden olan kaynaklar var. Bunlardan biri de Cihanbeyli. Havzanın kirlenmesine neden olan, çevredeki insan ve hayvan sağlığını tehdit eden ilçemizin atık su deşarjına bir an önce arıtma tesisi kurulmalı. Bu konuyla ilgili belediye olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çevre ve Orman Bakanlığından da bu konuya ilgi ve destek bekliyoruz. Bakanlığın hibe desteğinden faydalanmak bizim için çok önemli."

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Hatalı sollama facia getirdi!
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.