Doların alternatifleri

Dolar sistemi yani sınırsız-kağıt para çok yakında muhtemelen yeni bir küresel kriz ile tekrar sınırlı-sağlam para sistemine dönecek. Çünkü her sınırsız para sistemi sınırlı paraya dönmüş ve uluslararası para sistemlerinin ortalama ömrüne baktığımızda da petro-dolar sistemi bir hayli yaşlanmış durumda.

Dijital çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı

Gerekçesi ne olursa olsun telefon, tablet, hatta televizyon gibi araçların çocukları bilgilendirme ve eğitme amaçları dışında, onları meşgul edip sessizleştirme amacıyla kullanılması yani ebeveynlerin teknolojik cihazlara ‘’geçici dadı’’ rolü yüklemesi bu konuda yaptıkları/yapabilecekleri en büyük yanlıştır.

Başörtüsü yasağına AYM’den son nokta

Bilinçsizliği seçmek

Çok kutuplu dünyada Türkiye-Almanya ilişkisi

Sistemsel bir arayışı yansıtan Türkiye-Almanya yakınlaşmasını, uluslararası konjonktür de hızlandırmaktadır. Özellikle de İdlib’de meydana gelen gelişmeler ve yeni bir mülteci akımının yaşanması olasılığı, Ankara ile Berlin’i yakınlaşmaya zorlamaktadır. Dolayısıyla mülteci meselesiyle, Almanya’nın Türkiye’ye olan bağımlılığının yeniden gözler önüne serildiği ifade edilebilir.

Rusya’nın İdlib denklemi

Moskova, İdlib’te Hmeymim ve Tartus’ta kendine ait askeri üslerin güvenliğini sağlamaya yönelik bir strateji yürütüyor. Stratejinin ikinci ayağını ise İdlib’in tekrar Esed rejiminin hakimiyeti altına alınması oluşturuyor. İdlib Türk diplomasisi için de zorlu bir test anlamına geliyor.

İdlib kapanı kimi kapacak?

Astana treninin güzergahı ya da Suriye’de döşenen rayların saydamlığı konusunda sonuna kadar şüphe duymamız için sebepler var. Ancak unutulmamalı, uzun süredir Türkiye, Suriye’de real-politik bir gündemi takip ediyor. Ankara için mevcut koşullarda en önemli olan şey, sahada askeri-politik varlığını sürdürmektir.

Körfez’in yeni hinterlandıAfrika boynuzu

Afrika Boynuzu, Avrupa ile Uzakdoğu’yu bağlayan deniz yoluna hakimiyeti nedeniyle siyasi ve ekonomik açıdan büyük önemi haizdir. Bu nedenle küresel ve bölgesel güçler Afrika Boynuzu’ndaki liman, askeri ve havalimanlarının işletmesini almak için rekabete girmiş durumda. Körfez ülkelerinin Afrika Boynuzu ile ekonomik, siyasi, sosyo-kültürel ilişkilerinin tarihsel arka planı bir avantaj olarak gözüküyor.

Basra protestoları ve İran’ın krizi

Irak halkı, yaşanan tüm istikrarsızlıkların ve güvenlik sorunlarının sebebini İran ve onun ülkedeki uzantılarına yüklemeye başlamıştır. Tahran, ABD ve ardından DEAŞ’e karşı uzun soluklu ve yıkıcı bir savaştan çıkmış olan Irak halkını Haşdi Şabi ve Kudüs Gücü gibi unsurlarla baskı altına almaya devam ettiği müddetçe, ülkedeki İran nefretinin tüm ülkeyi sarması içten bile değildir.

Kararlılık ve adanmışlık

Hayata, dünyaya, tarihe, ancak kendi dilimiz, düşüncelerimizle, bağımsız, özgün, İslami içerik üreterek, söz ve eylem üreterek katılabiliriz. İslami düşünce, ancak bütün boyutlarıyla tecrübe edildiğinde, tecrübe ile bütünleştiğinde, anlam ve değer kazanır.

İdlib'de "Meksika Açmazı"

Zirve sonunda açıklanan bildirgenin Türkiye açısından en önemli kazanımları ise hiç şüphesiz, Fırat Nehri’nin doğusunda ABD ile PKK/PYD/KCK örgütünün işbirliğine dair kaygılarının Rusya ve İran tarafından paylaşılarak yüksek sesle dile getirilmesi oldu. Bildirgede verilen bir başka mesaj ise DEAŞ gibi terör örgütleri üreterek, Ortadoğu, Afrika ile Asya’nın enerji ve su havzalarına yerleşmeyi politika haline getirmiş olan ABD’nin bu yaklaşımının Suriye’de kabul görmeyeceğinin altının çizilmesiydi...

Trump politikaları doları tasfiye edecek

Türkiye’de sendikal örgütlenme

Uzun yıllardır azalan sendikalı sayısı 5 yıldır düzenli bir artış trendine girmiştir. İşçilerde örgütlenme oranı ise son 5 yılda düzenli bir biçimde artmasına rağmen yeterli değil. Örgütlenme oranı 2013 Ocak ayında yüzde 9,21’den, 2018 Temmuz ayında yüzde 12,38’e çıkmıştır. Son beş yılda örgütlenme oranı 3 puan artmasına rağmen halen yüzde 12’ler seviyesindedir. Bir başka anlatımla her 100 işçiden sadece 12’si sendikalıdır.

Rusya’nın Esed politikası bir bumerang!

ABD, Zaharçenko’nun ölümünü Suriye ile bağdaştırarak Rusya’yı zor duruma sokacak argümanları Suriye üzerinden oldukça bol elde etti. Çünkü Rusya, Suriye’de savaşan grupların siyasi barış sürecini tehdit ettiğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünün uluslararası hukuk kurallarınca garanti altına alındığını ilan ederek ABD’nin aynı argumanları Rusya’ya karşı Ukrayna’da kullanmasına fırsat verdi.

Freud’un tasavvuf düşmanlığı ve bizimkiler

Türk Konseyi emperyalistlere cevaptır

Türk devletleri arasında farklı birliklerin kurulamamasının en önemli sebebi Türkiye dışındaki Türk cumhuriyetlerinin iktisadî ve askerî alandaki zayıflığıdır. Aynı şekilde bu ülkelerin kendi aralarında sınır uyuşmazlıkları, bölgesel rekabet, ekonomik krizler de birliklerin hayata geçirilmesini engellemektedir. Türkiye, Türk ülkeleri arasında birleştirici bir unsur olabilir. Türk Konseyi’nin Kırgızistan’daki zirvesi Türk dünyasının iç ve dış düşmanlarına karşı birlikte mücadelesi anlamına gelmek...

Paradigmatik özgürlük ve bağımsızlık

Paradigmatik bağımsızlık, özgürlük ve üretkenlik gerçekleştirilinceye kadar, İslami anlamda bağımsız bir gelecek tasavvur ve tahayyül edilemez. İslami medeniyet tasavvur ve tahayyülü sadece duygusal bir klişe, slogan olmaktan öteye gidemez.

Yeni dünya düzeni için planlar yapmak

Türkiye’nin küresel yönetişim hamlesi

Türkiye’deki ekonomik büyümenin artarak sürdürülmesi ve tek taraflı dominasyondan kurtulması mevcut hükümetin öncelikli hedefi durumunda. 2023 ve 2053 gibi uzun vadeli siyasi ülkülerin en tepesinde yer alan “dünyanın en büyük ilk on ekonomisi” arasına girmek ise bu nazarda bizler için, her zaman olduğundan daha fazla, önem arz etmektedir.

Finansal tetikçilik suçüstü yakalandı

TL’nin 1 hafta içinde 1 $ = 4,70 TL. kurundan 7,24 TL. kuruna zıplatılması operasyonu Londra ve New York’taki finansal tetikçilere yaptırıldı. ABD hükümet yetkilileri, açıklamaları ve Trump’ın tweetiyle ateşe benzin dökerek suçüstü oldular. Türkiye ekonomisinde 2018 Mart başındaki 1 $ = 3,85 TL. kurunu 7 TL. ve üzeri seviyeye çıkaracak hiçbir haklı argüman yoktur.

Tüketici şikayetlerine dikkat

ABD tahtına Pekin hamlesi

İklim değişikliği, İran nükleer anlaşması, UNESCO... ABD birçok alanda çekilme siyaseti izlerken, bu boşluğu Çin’in dolduracağı yorumları yapılıyor. Ancak Çin’in stratejisi boşluk doldurmak değil, yeni alanlar açmak. ABD’yi ürküten de tam olarak bu: Çin ABD’nin tahtına göz koymuyor, o tahtı işlevsiz hale getiriyor!

Trump’la başa çıkmak: Çin nasıl yapıyor?

Çin’de üç büyük medya organının birleşmesiyle oluşturulan Çin Medya Grubu Trump’a karşı şu yorumda birleşiyordu: “ABD'nin siyasi rejiminde büyük eksiklikler var, buna karşın Çin 5 bin yıllık medeniyet tarihine sahip. Tüm dünyaya meydan okuyan ABD karşısında Çin, ahlak ve adalet bakımından daha avantajlı bir konumda. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak çok taraflı ticaret sistemini korumak Çin'in boynunun borcudur.”

Transatlantikdüzen dağılıyor mu?

Trump yaptırım kararları ile bir taraftan dünya ticaretini olumsuz etkilerken diğer taraftan 1949 yılında oluşturulan transatlantik güvenlik düzenini yerle bir ediyor. NATO üyesi ülkeleri tehdit ederken Avrupa Birliği’nin şimdiye kadar olduğu gibi kendi güvenlik politikalarını ABD’nin gölgesinde şekillendirme lüksünün olmadığını gösteriyor.

Sembolik özgürlükler

Devleti konuşmak siyaseti

Milletin mukadderatı yalnız ve sadece milletin karar verebileceği bir iştir. Ancak bu kararın hayata geçmesi devlet ile gerçekleşebilir. Bu itibarla devlet ve ona dair her şey, hiçbir zaman millete rağmen değil, her zaman millet ile ve millet içindir.

Dirençli ülke Türkiye

ABD ve AB olmak üzere, küresel güçlerin tamamı dünyayı ortak insanlık evi yerine güç mücadelelerin yaşandığı bir oyun sahası olarak görüyorlar. Böyle bir ortamda Türkiye’nin yapması gereken en önemli şey ‘direnç’ kapasitesini artırmak. Savrulan bir dünyada ayakta kalmak, hem iç hem de dış etkenlere karşı sağlam durabilmek hiç olmadığı kadar önemli bir dış politika hedefi artık.

Çin-ABD krizinde Trump tek sebep mi?

Türkiye’nin kötü gün dostu Katar

AK Parti ve gönül siyaseti

Siyaset millete hizmet etmenin önemli araçlarından biridir. Bizim gibi toplumlar güçlü liderlerin etrafında kenetlenirler. Liderle kurduğu gönül bağını onu hayal kırıklığına uğratacak bir şey yapılmadığı sürece devam ettirir. Bu gönül bağı oy vermenin ötesinde büyük anlam taşır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın idarede istikrar sağlamasının ve siyasette uzun ömürlü olmasının temel nedeni milletle kurduğu güçlü gönül bağıdır.

Yeni bir söz söyleyebilmek için

Devleti düşünmek; en eski, yeni uğraşımız…

Devlet dediğimiz büyük yapı, ait olduğu milletin kültür ve iradesini dikkate alacak tarzda icra-ı faaliyet etmek zorundadır. Bu denklemde siyaset ve idare, mahiyet itibariyle farklı tarafları değil aynı tarafın farklı yüzlerini teşkil ederler. Demokrasi, bu aynîliği zarurî hâle getiren ve güçlendiren şeydir. Zira devletler milletlerin kendilerini ifade tarzından başka bir şey değildir.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.