Yorum Haberleri

Merkel’in en büyük krizi

Merkel siyasi hayatı boyunca çok kriz gördü; Bağış Krizi, Finans Krizi, Avro Krizi ve en sonunda Mülteci Krizi. Tüm krizlerde siyaseten güçlenerek çıkmayı başardı. Her ne kadar mülteci krizinden ağır yara alsa da ‘Başaracağız’ diyerek verdiği sözden caymadı, saygınlığını ve arkasındaki desteği kaybetmedi. Ancak yaşadığı sağlık krizini aynı maharetle atlatabilecek mi şüpheli.

Doğu Akdeniz rekabetinde Mısır’ın konumu

İstanbul düşünceleri

Allah’ım! Bu güzel şehirde yaşıyorum” diye şükür ettim. Gerçekten böyle muhteşem bir manzara başka bir şehirde yok. Kız Kulesi, Galata Kulesi, tarihi yarımada, saraylar, Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi; camiler, ecdadın eserleri; Sultanahmet, Ayasofya, Süleymaniye, Yeni Cami ve en son Çamlıca Camii, adeta bu şehrin tapu belgeleri gibi ortada duruyorlar…

Bu İran meselesi değil; bu Çin meselesi

Trump fark etsin ya da etmesin, Orta Doğu’daki mevcut açmaz, Körfez’den çok daha büyük bir mesele. Washington, Avrasya’dan yarım dünya uzakta. Büyük bir fikir olmadan, ABD, Çin ile rekabet edemeyecektir.

Çin ve Türkiye yeni başlangıç arayışı

Amerikan müdahaleciliğinin yeni icadı: Seyir hakkı özgürlüğü ile kuşatmak

Amerika Birleşik Devletleri, kitle imha silahına sahip olduğuna dair kanıtlar elde ettiği bir ülkeyi, ilk hamleyi yapmasına izin vermeden vurabilmek maksadıyla “Önleyici Vuruş”u icat etmiş, daha sonra kimyasal silah bulamamış olsa da Irak’ın işgalinde bu söylemden sonuna kadar yararlanmıştı. İşte “Özgür Seyir Hakkı” da böyle bir Amerikan icadı. Temel mantığı, hedef alınan ülkenin uluslararası sularda deniz ticaretini engelleyecek bir eylemde bulunmasına karşı Amerikan donanmasının vurucu gücünü ...

ABD-İran: Irak’ta bilek güreşinde

Irak, iki ateşin çemberinde. İran Körfez’de ve özellikle de Hürmüz Boğazı’nda ABD’yi tehdit edecek adımlar (ticari gemilere saldırması gibi) atsa da, Irak’ta kontrol ettiği Şii milis güçlerini kullanarak Washington’ın çıkarına zarar vermeye devam edebilir. Ayrıca Tahran-Washington gerilimi tırmandıkça Irak’ın iki ülke arasında vekalet savaşına dönüşmesi kuvvetle muhtemeldir.

Normandiya ruhu devam ediyor mu?

Venezuela-Kolombiya ekseninde vekalet savaşı

Sandık hilelerine aman dikkat!..

Avrupalı seçmen siyaseti yeniden keşfetti

1979 yılında AB seçimlerine katılım oranı AB genelinde %63’lerdeyken bu oran 1994’de %56,8’e, 2004’de %45,6’lara, 2014’de yapılan son seçimlerde ise %43,1’e düştü. Son seçimlerde elde edilen Almanya’da %61,4, AB genelinde %51’lik katılım oranı 45 yıldır artarak devam eden AB siyasetine duyulan ilgisizlikte dönüm noktası oluşturdu. Son yıllardaki göç ve mülteci tartışmaları, küresel ısınma ve ekonomik krizin oluşturduğu sosyal programlar Avrupalı seçmenin AB siyasetine duyarlılığını arttırdı.

Batı Afrika’da Körfez rekabeti

Suudi Arabistan ve Katar kıtada mevcut ittifaklarını desteklemekle birlikte yenilerini inşa etmek istiyor.

Kuşak ve Yol’da yeni dönem Daha yeşil, daha sürdürülebilir

Çin’in 2013 yılında dünya gündemine soktuğu Tek Kuşak Tek Yol projesi, geçen hafta Pekin’de yapılan 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği forumu ile güncellendi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in temelini attığı girişim, özellikle finansal sürdürülebilirlik, yolsuzluk ve çevre konularında eleştirilere cevap verecek bir formatta kurgulandı.

Darbeye karşı milli duruş 27 Nisan’da şekillendi

Suudi Arabistan ve BAE’nin Kızıldeniz stratejisi

BAE bölgeyi zehirliyor

2013 yazında Kahire’de gerçekleşen askeri darbe aslında Arap Baharı’nda karşı devrimcilerin “otoriter istikrar” sloganı altında kendilerini tekrar ileri sürdükleri bir dönüm noktasıydı. Tunus istisnası bir kenara, tüm devrimler ya menfur iç savaşlara sıkışıp kaldı ya da eski rejimlerden sağ kalanların gücü ele geçirdiğini gördü. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve “Küçük Sparta”nın arkasındaki üst akıl, bölgede iddialı bir askeri güç olarak yükseliyor.

Libya darbesinde BAE parmak izi

BAE, çıkarları doğrultusunda kendisi gibi Hafter’i destekleyen Mısır ve Suudi Arabistan ile birlikte Libya’da herhangi bir Müslüman Kardeşler etkisinin önüne geçmek istiyor. Abu Dabi yönetimi, 2013 sonrası Mısır modelini Libya’da uygulamak istiyor; askeri yönetim kurmak, demokrasiyi baltalamak, İslamcıların varlığını zayıflatmak ve ülkeyi BAE’ye bağımlı tutmayı hedefliyor.

Kızıldeniz’de güç mücadelesi: Sudan ve Türkiye

Günümüzde Afrika kıtası jeopolitiği itibariyle dünya genelinde güvenliğin sağlanabilmesi ve ticaretin sürdürülebilmesi için son derece stratejik bir konuma sahiptir. Kızıldeniz söz konusu konumda başat rol oynamaktadır. Türkiye’nin bölgedeki dengeleri değiştirebilecek Sevakin hamlesinin bölge içinden ve dışından birçok aktörü rahatsız etmesi, bu durumun en önemli göstergesidir.

Su uyur, düşman uyumaz…

Çin’in arka kapısı: İsrail

Çinli firmaların İsrailli şirketlerle bu kadar yakın ilişki kurması doğal olarak İsrail’in en yakın müttefiki ABD’yi de rahatsız ediyor. 90’lı yıllarda da Çin’in İsrail’den askeri teknoloji ithal etmesi ABD’yi kızdırmış, “Batı’nın satmadığı askerî teknoloji, İsrail aracılığıyla temin ediliyor. Çin batının ambargosunu İsrail üzerinden yıkıyor” yorumlarına neden olmuştu.

Erzurum’un değerini trafik canavarı aldı

Erzurumlu olmak Dadaş olmaktır, bir ırkın değil bir kimliğin sembolü olarak… Erzurumluyu tanımlayan yöresel bir sıfattır aslında “Dadaş”. Dadaş vatanını sever, dinine bağlıdır.... Muhafazakardır ama tüm inançlara da saygılıdır…. Gözü gönlü toktur Dadaşın…. Fedakardır, vefalıdır… Kısacası bütün erdemlilikleri, yiğitlikleri kendinde toplayan adamdır Dadaş….

Beka konusunda vatandaş olarak sorumluluğumuz nedir?

Beka, özgürlüğün teminatıdır, huzurun sembolüdür, ferahın bütünlüğüdür. Beka, kamu sisteminin garantisi ve kalkınmanın ilk adımıdır. Esaretin yok sayıldığı, cesaretin iri ve diri olduğu bir devlet anlayışıdır. Bu minvalden yola çıkarak değerlendirdiğimizde ülkemiz jeopolitik olarak beka konusuna her zaman önem vermek zorundadır. Devlet nizamı için bu husus öncelikli düşünülen bir stratejidir. Bu konuya yönelik dış güçlerin devletimizin düzenini bozmak üzere yakın zamanda gireceğimiz yerel yöneti...

Erdoğan ve beka meselemiz

Avrupa’yı bölen proje Nord Stream 2

İsrail’de taktik savaşları ve değişim rüzgarı

İsrail siyasetinde, ABD destekli tek lider konumunu sağlamlaştıran Bünyamin Netanyahu, Nisan ayındaki erken seçim öncesi, merkezde kurulan Mavi-Beyaz ittifakı ile hiç beklemediği bir darbe aldı. Mavi-Beyaz’ın kamuoyunun beklediği “güçlü lider” imgesini sunma imkanı olması, 1970’lerden bugüne İsrail siyasetinin domine eden Likud Partisi ve Netanyahu için seçimleri bıçak sırtında bir sürece dönüştürdü.

Güney Asya krizi: Nükleer güçlerin restleşmesi

Afganistan’da kalıcı barış mümkün mü?

Siber evrende kimlik, politikleşme ve linç

Libya: Fransa-İtalya rekabetinde son raunt

NATO’nun 2011 yılında başlattığı “Şafak Yolculuğu” operasyonunun üzerinden tam sekiz sene geçti ama barış hala Libya kıyılarının çok uzağında. Muhalif gruplarla Kaddafi güçleri arasındaki büyüyen kriz, sınırların ötesine geçip, çok aktörlü ve çok boyutlu bir bölgesel krize dönüştü.

Ateşkeste ‘ilerleme’ var anlaşma yok

Küre İttifakı’nın yeni arayışı: Varşova Zirvesi ve yansımaları

Varşova Zirvesi’ne Cemal Kaşıkçı cinayetinin gölgesinin düştüğü de söylenebilir. Kaşıkçı cinayeti ABD ve Suudi Arabistan için bölgede attıkları adımları ciddi anlamda sekteye uğratan bir sonucu beraberinde getirmiştir. ABD’nin Suudi Arabistan üzerinden bölgede geliştirmeye çalıştığı siyaset birçok yönden yara almaya devam etmektedir. Suudi Arabistan ve Fas arasındaki gerilimin büyümesi, Katar ambargosu sonrası Katar’ın tüm girişimlere rağmen zorlu süreci atlatmayı başarması ve OPEC’ten ayrılması...

II. Abdülhamit ve muhafazakar modernleşme

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.