Yorum Haberleri

Altın tahttan gelen bayram selâmı

Yahyâ Kemâl; Osmanlı gücünün artık târih sahnesinden çekilmeye hazırlandığı dönemde, bu devletin mânevi açıdan iki temelinin olduğunu ifâde etmişti. Şâir; bunlardan birisinin Ayasofyâ’nın minârelerinden yükselen ezan, diğerinin de Topkapı Sarayı’ndaki Has Oda’da kesintisiz bir şekilde okunan Kur’ân-ı Kerim olduğunu söyleyerek kültür kodlarımıza dikkat çekmişti.

FETÖ ile mücadele samimiyet ve kararlılık gerektirir

Artık FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) olarak tarihin kayıtlarına geçen terör örgütünün 16 Temmuz 2016’daki kanlı darbe girişimi; Türk milletinin tarihi boyunca uğradığı en hain, en kalleş, en alçak harekettir. Türk milleti, tarihinde hiçbir zaman bu çapta bir ihanete, bu boyutta bir düşmanlığa ve kindarlığa muhatap olmamıştır. Bu hain darbe girişimi milletimizin dillere destan fedakârlık ve kahramanlığı sayesinde önlendiyse de bu ihanetin barındırdığı geniş kapsamlı tehdit kolay kolay bu ülkenin ...

Güçlü Türkiye’nin doğduğu gün

15 Temmuz’da meydanlarda gösterilen irade hem siyasi hem de askeri karar vericiler için güçlü bir meşruiyet zemini oluşturuyor. Balkanlar ve Kafkasya’da kalıcı barışın tesisinin güçlü Türkiye ile mümkün olduğu bir defa daha görüldü. Şimdi Türkiye vatan denilen kavramı yeniden düşünmek için önemli bir kavşakta. Kardeş coğrafyalarla kurulan ilişkilerin derinliği, güçlü Türkiye’nin nefesini de belirleyecek. Türkiye sosyolojisi özgüven kazanmış şekilde yeni, güçlü bir hikaye yazmaya hazırlanıyor.

Suriye’nin elini bırakmayalım

Yanıbaşımızdaki insanlık dramı devam ediyor. Biz kendi hayatlarımızın koşuşturmacası içinde kaybolup gitmişken, Suriye’de bir çocuk gözlerini çadırda açıyor, ev biliyor. Bir genç kız karnesini, aldığı takdir belgesini özenle saklıyor. Bir anne güneşin sıcağından çocuklarını nasıl koruyacağını düşünüyor. Onlar zor şartlar altında olsa da yaşamaya devam ediyor ve vakıflarıyla, kurumlarıyla ellerini tutan bir ülke var, Türkiye. O elleri bırakmamamız lazım.

İsrail’in saldırganlığı Arap rejimlerinin suskunluğu

Arap ülkelerinin Filistin davasında büründükleri anlamsız sessizliğin hissettikleri rejim güvenliğine yönelik tehditler ile yakından alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülkeler için İsrail ve İsrail’in yayılmacı politikası artık tehdit olmaktan çıkmış bulunuyor. Bu rejimler kısaca, İsrail’e, “bizim vatandaşlarımızı da öfkeye gark edecek çok fazla gürültü çıkarmadan işini hallet” diye mesaj gönderiyorlar.

Trump sonrası ABD’nin değişen İsrail politikası

İsrail’in Trump döneminde yakaladığı maksimum kazanç dönemi sona ermiş, ABD yönetimi geleneksel Ortadoğu politikasına dönüş yapmıştır. Başta İsrail-Filistin sorunu olmak üzere bölgenin tüm meselelerini Obama dönemindeki gibi bir perspektifle çözmeye çalışacağı anlaşılan ABD, bu kapsamda tekrar İran nükleer anlaşmasına katılmak için uygun zemini hazırlamaya çalışırken, İran tehdidi nedeniyle bir araya getirilen İsrail-Sünni Arap devletleri eksenine ise mesafeli durmaktadır.

Dünyanın gündemi yükselen Afrika ve Türkiye

2002 yılında AK Parti’nin iktidarı ile Türkiye siyasi ve ekonomik alanlarda çok yönlü ve olumlu bir değişim yaşadı. Bunun dış politikaya yansımasının en belirgin noktası Afrika ülkeleri ile ilişkilerde gözlemlendi. Türkiye’nin geçmişin içe kapanık monoton devlet ve dış politika mantığını bir kenara bırakması özellikle Sahraaltı Afrika ülkeleri ile yürütülen yapıcı diplomasi faaliyetlerinin meyveleri kısa sürede ekonomik ilişkilere de yansıdı.

Papa’nın Irak ziyaretinin teo-stratejisi

Papa’nın ziyaret öncesi gönderdiği mesaj ve seçtiği slogan ile Mısır’ı daha rahat işgal etmek isteyen Napolyon’un kullandığı selamlamayla özdeşim kurmaya dönük ortak sembol ve ilkelere dikkat çekilmesi ilginç bir benzeşimden ziyade bir zihniyeti yansıtması bakımından son derece önemlidir.

Körfez’i dizayn projesi başarısız oldu

Geçmişte Lübnan iç siyasetini karıştırma politikası başarısız olan BAE-Suudi ekseninin Katar ablukasını kaldırması Körfez bölgesinde de müdahaleci dış politikanın gerilediğini ortaya koyuyor. Son dönemde BAE’den gelen “Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz” şeklindeki açıklama yeni dönemde Körfez’de iddialı ve maceracı politikalardan vazgeçileceğine yönelik başka bir işaret olarak okunabilir.

Geleceğin eğitimini tartışmak

Yeni toplumsal ihtiyaçlara cevap verebilmek, dördüncü sanayi devriminin gerektirdiği beceri ve işgücünün yetiştirilebilmesi açısından eğitimin hayatla, bilimle, teknolojiyle bağını uygulamalı bir şekilde kurmak yeni dönemde üzerine yoğunlaşmamız gereken meselelerden birisi olmalıdır.

Ortadoğu denkleminde Katar Türkiye ekseni

Katar’ın Körfez ve Arap dünyasının dışındaki bölgesel güç olarak gördüğü Ankara ile işbirliklerini, Türkiye’de daha çok yatırım yapması ve ticari hacmini artırması gibi birçok alanda kuvvetlendireceği görülebilir. Bu bakımdan Katar’ın bölge ülkeleriyle işbirlikleri, uzlaşması ve anlaşmalar imzalamasının Türkiye ile ilişkilerine olumsuz refleks vereceğini söylemek doğru olmaz.

Milisleşme kültürü Irak’ın kaderi mi?

İran yanlısı milis grupların son dönemde ABD güçlerine yönelik saldırı dozunu artırması Şii milislerle Irak Başbakanı Kazımi’yi karşı karşıya getirdi. Bağdat sokaklarında Asaib Ehlil Hak’ın mensuplarının gövde gösterisi yapmasına karşılık Irak Başbakanı Kazımi de yanına Terörle Mücadele Kurumu (TMK) komutanlarını alarak başkent sokaklarında boy gösterdi. Bununla birlikte Kazımi’yi kulaklarını kesmekle tehdit eden Ketaib Hizbullah liderlerinden Askeri’ye tutuklama kararı çıkarıldı. Kazımi’nin İra...

İsrail‘in İran hamlesi ve Körfez

Trump yönetiminin İran’a karşı askeri müdahale sinyalleri verdiği bir dönemde Muhammed bin Selman-Netanyahu arasındaki gizli görüşme, bu görüşmede Mossad başkanının da hazır bulunması ve bu görüşmeden çok kısa bir süre sonra İran nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade suikastı Orta Doğu siyasetinde yeni gerilimlere işaret etmekte. Fahrizade suikastının arifesinde Suudi petrol tesislerine son yılların en şiddetli saldırılarından birinin gerçekleşmiş olması İran’a yönelik bir ask...

Yedi İklim’in Sezai Karakoç Özel Sayısı

Mütefekkir ve şair Sezai Karakoç, 87 yaşında, 1933 doğumlu. Sadece şiirleriyle değil, edebiyatın çeşitli türlerinde yazdıklarıyla yaşayan en önemli edebiyat ve sanat adamımız. Onun edebiyata, bize kattığı en mühim şey, Müslümanca bir bakış açısı, Müslümanca bir üsluptur.

Erdoğan ve Aliyev

Azerbaycan’da bir deyim var, “Halkın gözü terazidir.” diye... İşte o terazinin bir gözünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir gözünde ise emperyalist güçler ve planları var. İki kardeş Cumhurbaşkanının olduğu göz ağır geldiği sürece sırtımız yere, dizimiz toprağa gelmez.

Alman güvenlik teşkilatında ırkçılık virüsü

Siyasetçilerin, güvenlik teşkilatı içerisinde büyüyen Neonazi ideolojisinin gerçek boyutları ile yüzleşmek istememesi anlaşılır ancak önlem alınmaz ise on yıllardır devam eden bu kurumsal problem katlanarak büyüyecek. Polisin demokrasi ve özgürlük temelinde hareket etmediğini gören toplumun ideolojik yozlaşma süreci katlanarak devam ediyor. AfD gibi Hitler güzellemesi yapan bir partinin eyalet bazında seçmenin %5’inden %30’una kadar geniş bir yelpazede destek görmesi, toplumun, siyasetçinin ve b...

Azerbaycan işgale son vermekte kararlı

27 Eylül`de Ermenistan`ın saldırısından sonra Azerbaycan ordusunun başlattığı karşı taarruzla 26 yıldır işgal altında olan Azerbaycan toprakları işgalden kurtarılmağa başladı. Resmi bilgilere göre, Azerbaycan ordusu 2 hafta içinde 2 kasaba, 1 şehir ve 34 köyü işgalden kurtardı. Resmi olmayan bilgilere göre ise daha birkaç kasaba ve şehir Azerbaycan ordusunun kontrolünde ama bu kasaba ve şehirlerin çevresindeki dağlar işgalci birliklerden temizlenmediği için resmi olarak açıklanmıyor.

YTB: Güçlü Türkiye güçlü diaspora

21. yüzyılın ilk çeyreğinde Türkiye, dış politikada önemli bir ölçek değişimine gitti. Bu değişim ortaya konan güçlü, aktif ve çok yönlü vizyon ile sağlandı. Bu süreç bir takım yeni kurum ve kuruluşlara olan ihtiyacı da doğurdu. Bu kurumlardan biri olan ve Türkiye’nin birikim ve hizmetlerini, faaliyet alanlarında tüm dünyaya ulaştıran Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da 2010 yılında kuruldu.

Karabağ için sosyal medya desteği

Savaşın nabzı cephede, propagandanın nabzı sosyal medyada, özellikle Twitter ve Facebook’ta atıyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev zafer müjdesini bizzat Twitter’dan iletiyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev savaşın seyrini anbean Twitter’da değerlendiriyor, dünya kamuoyunu bilgilendiriyor. Bu hem bilgi kirliliğinin hem de gri propagandanın önünü kesmek için oldukça önemli. Pandemi başlarken Azerbaycan Cumhurbaşkanının bir sloganı vardı. “Biz birlikte güçlüyüz” diye. Aynı slogan T...

Maskesiz nine

Zor bir zamandayız, o kadar zor ki insanlar geçmişin savaşlarına ve kandırmalarına “sevinir” hâldeler. Şimdiki zaman şimdi değildir, birkaç saniye içinde yok olup gider, şimdiki zamanın hiçbir garantisi yoktur. Şimdiki zaman görülmemiş bir köleliğe dönüşmüştür. Bilimsel değerlerin anlamını ve bilimin sunduğu imkânları kaybetmeye başlamıştır. Kültüre ve kültürlü olana yönelik sevgiyi soldurmaya başlamıştır.

Azerbaycan-Türkiye stratejik ortaklığı Doğu Akdeniz’de

Azerbaycan-Türkiye Stratejik Ortaklık Anlaşması’nın 10. yıldönümünde her iki ülke karşılıklı olarak sınavlardan başarılı çıkmaktadır. Doğu Akdeniz konusunda Azerbaycan’ın Türkiye’ye desteği stratejik müttefikliğin bir gereğidir ve Bakü, Ankara’yı yalnız bırakmamaktadır. Diğer taraftan, Akdeniz’in enerji ve ticaret yollarının güvenliği Azerbaycan’ı da yakından ilgilendiriyor ve bu yolların müttefikinin kontrolünde olması stratejik tercihidir.

Akdeniz stratejisi ve Fransa

Akdeniz’in Fransa için öneminde enerji, Çin’in ‘Tek Kuşak, Tek Yol Girişimi’ ile değişen deniz ticaret rotası ve Afrika öne çıkan başlıklardır. Fernand Braudel’in “Akdeniz birleşik bir bölgedir” ifadesinde tanımlandığı gibi Akdeniz, son dönemde bu faktörlerin etkisiyle Doğu Akdeniz ile son dönemde daha öne çıkmaktadır. Kara hakimiyet teorisini kaleme alan Halford Mackinderde Doğu Akdeniz’i kalpgâh yani merkezi bölgeye giden deniz ticaretinin odak noktası olarak tanımlayıp teorisinde önemli bir y...

Macron’un Türkiye kabusu ya da kayıpların ‘Fransa’sı

Toplumların kök hücresi aile: AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yazdı

Aile; milletin kurucu unsuru, devletin yapı taşıdır. Eğer biz kök hücre mahiyetinde olan aileyi sağlam bir şekilde sürdürür, koruyabilir, desteklersek diğer toplumsal çözülmeleri de onarabilecek şifayı toplumun içerisinde canlı tutmuş oluruz.

Almanya’nın Doğu Akdeniz politikası

Almanya’nın ve Türkiye’nin yaptığı açıklamaların büyük ölçüde birbiriyle benzerlik göstermesi, Almanya’nın Doğu Akdeniz’de konumlanmasına ilişkin önemli mesajlar içermektedir. Türkiye’nin verdiği mesajlarda Libya’nın inşası anlamında Türkiye ve Libya hükümetinin diplomatik görüşme ve anlaşmalarla bulundukları ortak zemine dahil olan Katar, İtalya ve Malta’ya Almanya’nın da eklenmesiyle ortak zeminin genişletilme çalışmalarının sürdüğü değerlendirilebilir.

Siyonist-Körfez işbirliğinin ilk adımı: İsrail-BAE normalleşmesi

İsrail “ortak düşman” ve “ortak dost” etrafında birleşebileceği Arap devletleri ile uzlaşı arayışı bir gerçeklikken Arap devletlerini bir bütün olarak değil tek tek ele almaktadır. İsrail’in bugüne kadar başarmış olduğu şey de budur. Uyguladığı diplomasinin etkin olup olmamasının ötesinde Arap devletlerini kendisine karşı yekpare olarak düşman ya da dost algısı oluşturmak yerine devletlerin tek tek çıkarlarına odaklanmalarını sağlamak İsrail’e mevzi kazandıran stratejidir. Böylelikle Filistin da...

Doğu Akdeniz’de son kriz: Türkiye’nin pozisyonu

Türkiye bölgede tırmanmanın getireceği risklerin farkındadır ancak riskler Yunanistan ve Mısır için çok daha büyüktür. Bu riskleri AB’nin kontrol etmesinin zor olduğu yaşanan son krizde Avrupa diplomasisinin yalpalamasından, AB içi bölünmelerden görülmektedir. Keza Brüksel’in Ankara karşısında elinde fazla havuç ve sopa yok. Tüm bu hususlara rağmen Ankara kararlı ama sağduyulu bir tavır sergilemektedir.

Beyrut patlaması ve Lübnan halkının açmazları

Bu aşamada sorulması gereken soru şu: Lübnan halkı patlamayla birlikte son haddine ulaşan toplumsal krizi gerçek bir siyasi değişim için kullanmayı başarabilecek mi? Zira mezhepçiliğin ne olursa olsun Lübnan toplumunun damarlarına işlemiş olması bir yana, iç savaşın yeniden doğmasından çekinilerek kanlı çatışmalardan uzak durulması toplumun yumuşak geçiş taraftarı olduğunu gösteriyor.

İsrail’in Suriye iç savaşında oyun planı

İsrail’in salt güvenlik endişeleri ile Suriye savaşına müdahil olmadığı ortadadır. İsrail’in Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan ile olan ilişkilerindeki pozitif ivmenin Suriye savaşındaki tutumu ile doğru orantılı olarak yükseldiği düşünülünce İran karşıtlığı üzerinden Suriye ve Lübnan topraklarına yapmış olduğu müdahaleler yeni ortaklıkların kapısını açmıştır. Öte yandan İsrail’in ana söylemi Suriye-Lübnan aksından İran’ı çıkartmak olsa da gözardı edilmemesi gereken pragmatist bir yaklaşım söz ...

Rusya’ya Akdeniz’den bakmak

Rusya’nın Libya’daki varlığını arttırması, Suriye’deki gücünü askeri ve ekonomik açıdan maksimize etmesi, rastlantı değildir. Zira artık Akdeniz gücü haline gelen bir devletten söz ediyoruz. Üstelik küresel bazda ABD ile rekabet, bölgesel zeminde, farklı aktörlerle işbirliği ve çelişkileri eş zamanla yürüten bir siyaset aklı gündemdedir.

Türkiye-Azerbaycan tatbikatının stratejik anlamı

Türkiye ve Azerbaycan ordularının müşterek askeri tatbikatı üç nedenden kaynaklanmaktadır. Birincisi, bu tatbikatlar iki ülke arasında daha önce yapılan anlaşma ile düzenlendiği için meşrudur. İkinci neden Azerbaycan-Türkiye taşımacılık yollarının güvenliğinin korunmasıdır. Tatbikatın üçüncü nedeni bölgesel sorunların çözümünde devam eden diplomatik müzakerelerde Türkiye ve Azerbaycan’ın pozisyonunun askeri açıdan desteklenmesidir.

İnternetten alışveriş ve ticari ahlak

Ticari ahlak, malların ve hizmetlerin sunulurken belirtilen satış vaatleriyle aynı olması, ürünlerin sadece satılana kadar değil tüketiminde de arkasında durulması, tüketicinin korunması yasalarına uyulması, paydaşlara ve ortaklara karşı şeffaf olunması ile sağlanacak ticari bir erdem olarak tanımlanmaktadır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+