500 yıllık ödeşme Amerika kıtasının intikamı

21. Yüzyıl’ın Hernan Cortes’i Donald Trump’ın Avrupa seferi, 500 yıl önce zenginliği Avrupalı işgalciler tarafından çalınarak transfer edilen Amerika’nın adeta intikam töreniydi. Beyaz Saray’da başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günden itibaren, ülkesinin Avrupa’nın güvenliği için harcadığı paranın büyüklüğünden ama buna karşılık muhatap oldukları nankörlükten dem vuran Trump, 11 Haziran’da Brüksel’e gelerek, bir mafya babası edasıyla NATO müttefiklerine raconu kesti.

NSU davası: Almanya’nın utanç günü

Medya tarafından‚ Dönerci-Cinayetleri’ olarak adlandırılan NSU cinayetleri Almanya’da yaşayan Türklerin Alman devletine olan güvenini derinden sarstı.

Siber uzay dış politika alanı mı?

Siber uzay denilen alan çok karmaşık ve derin bir yapıda olduğu için henüz hiçbir devlet son saha denilebilecek yerlere ulaşabilmiş değildir. Bu kapsamda, “dark net, dark web, deep web” gibi isimler verilen ve içerisinde aklımıza gelebilecek her şeyin cereyan ettiği bir “derin alan” da yer almaktadır ki bu durum tehlike arz ettiği kadar fırsatlar da sunabilir.

‘Germany First’ Merkel’e kaybettirecek

Asiye Bilgin - AraştırmacıMerkel şimdiye kadar iç siyasette gücünü Almanya’nın Avrupa Birliği’ndeki güçlü konumundan, Avrupa Birliği içerisindeki gücünü ise Almanya içerisindeki otoritesi ve gücünden aldı. Şimdilerde iki taraf da Merkel’in gücünü sorgular pozisyonda. İç siyasette zayıflayan Merkel, Avrupa Birliği içerisindeki taleplerine destek bulmakta zorlanacağa benziyor.

15 Temmuz ruhunu hatırlamak ve diri tutmak

Bugün yine geriye dönüp baktığımızda 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir lider olarak halk üzerinde ne kadar etkili olduğunu ve milletin iradesine sahip çıkma konusunda ne kadar tavizsiz olduğunu hatırlıyoruz. FETÖ’nün kalkışmasına rağmen o durumda bile “Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar hayatımda, bundan sonra da zaten böyle bir şey tanımamız söz konusu değil” diyerek milletin emanetine sahip çıktığını hatırlıyoruz.

Güney Çin Denizi’nde stratejik rekabet

Şimdi “Büyük Türkiye” vakti

Anayasamızdaki yeni esaslar çerçevesinde devlet teşkilatının işleyişine dair düzenlemeler gündemde. Türkiye’yi yoğun bir fikrî, zihnî ve amelî uğraş bekliyor. “Devlet”i konuşacağız; “yönetim”i konuşacağız, “bürokrasi”yi ve “bürokratı” konuşacağız, “kamu hizmeti”ni konuşacağız; hasılı “Büyük Türkiye”yi konuşacağız.

Dolar son nefesini verirken…

ABD Doları güçleniyor ama adeta ölmeden önce son kez çok sağlıklı görünen hastalar gibi. 1971’de dolar ile altının bağı koparıldığından bu yana tüm dünya paraları dolara bağlı. Yani aslında hepsi karşılıksız. Hepsi sınırsız basılıyor. Yani aslında bugün tüm kağıt paralar doların kötü birer taklidi. Karşılıksız ve sınırsız para basmayı bugün devletler (ve IMF) doğuştan gelen bir hak gibi görüyor.

Yeni sistem, yeni seçim, yine Erdoğan

Niteliksel sapmalar derinleşerek çoğalıyor

Üretme-yenileme ve yayılma yeteneklerini kaybeden kültürlerin içe kapanmaktan başka yapabilecekleri hiç bir şey yoktur. Muhafazakârlık ve konformizm, değişime ve yenilenmeye kapalıdır. Muhafazakâr ve konformist bünye ya da gelenek, gerçekleşmeyen umutlar ve beklentiler biriktirir.

Türkiye’de yeni dönem ve AB: İki yol haritası

Türkiye 24 Haziran sonrası yoluna yeni ve etkin bir yönetim sistemiyle devam edecek. Her ne kadar Avrupalı ülkeler bu sisteme, demokrasi ve insan hakları kılıfıyla karşı çıksalar da esas mesele Türkiye’nin daha bağımsız ve aktif dış politika izleme noktasında güçlenmesi. Avrupalı ülkeler ya Türkiye’nin yeni duruşunu kabul edip, ortak çıkarlar alanında işbirliği yapacak ya da daha çetrefilli ve çatışmalı yolu tercih edecek.

İlk hedef Doğu Akdeniz

Türkiye’nin yeni sistemi seçmiş olması üzerimizdeki baskıyı azaltacak değildir ancak Türkiye’nin NATO, AB ve bölge ülkelerine karşı elini güçlendirmiştir. Artık Türkiye’nin bölge ülkeleri ve Batı mekanizmaları ile ilişkilerinde daha güçlü bir duruş göstereceği dönem başlamıştır. Yeni dönem uluslararası kuruluşlar, örgütler ve devletleri Türkiye ile işbirliği içinde çalışmaya itecektir.

Amerika’nın dış politikasıkrizle karşı karşıya

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri BakanıAmerika’nın politikaları, İran halkının Amerika hükümetine güvenmeme nedenlerine bir örnek olduğu gibi, dünya ve özellikle Batı Asya bölgesindeki adaletsizlik, şiddet, terörizm, savaş ve güvensizliğin önemli ve temel nedenlerindendir. Bu politikalar, ağır maddi ve insani fatura ve dünyadaki ülkelerin kamuoyunun tamamına yakınında ciddi izolasyon yaratmanın dışında, saygıdeğer ve çağdaş Amerika halkına da yararı olmadığı gibi sadece sayılı Amerikalı ölümcül ...

Niteliklerden feragat etmek

Türkiye’ninF–35’le imtihanı

ABD Kongresi eski alışkanlıklarını devam ettirerek, siyasi mülahazalarla, Türkiye’ye daha önce farklı konularda olduğu gibi şimdi de F-35’ler üzerinden yaptırım uygulama yolunu seçmiş görünüyor. ABD ile Türkiye’nin son dönemde ayrışan çıkarları ve öncelikleri bu konuda en önemli etkenlerden biri. Ne var ki aynı ABD Kongresi’nin Yunanistan, Rus yapımı S300 sistemini aktif hale getirdikten sonra nasıl bir sessizliğe büründüğü herkesin malumudur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın24 Haziran’da ilk turda seçi...

Suriyelilerin gözünden seçimler

Körfez’in sonu mu?

Kandil operasyonu ve alan hakimiyeti

Türkiye, Irak’ın kuzeyinde onlarca yıldır PKK terörüne ev sahipliği yapmakta olan Kandil’e operasyonu gündemine aldı. Asıl mücadele bundan sonra başlayacaktır. Düzenlenen operasyonların başarılarının boşa gitmemesi ve dökülen şehit kanlarının zayi olmaması için Türkiye’nin BM, NATO, AGİT veya herhangi bir ittifak veya koalisyonun bölgeye yerleşmesine, barış gücü veya müdahale gücü oluşturmasına izin vermemesi gerekir.

Hayvan haklarından mülteci düşmanlığına

Tarihi el sıkışmalardan, tarihi çatışmalara giden yol

Trump ve Kim’in el sıkışma pozları, uluslararası meselelere jeopolitikten ziyade romantizm penceresinden bakan çevrelerde 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılışında olduğu gibi, somut bir karşılığı olup olmadığı meçhul iyimserlik fırtınası estirdi. Ancak tarihi tecrübeler, bu el sıkışma “pozlarının” her zaman dünyaya saadet getirmediği gerçeği ile sabit.

Terör baronuna barışçıl maske takmak

PKK’nın katlettiği emekçilerin ve ailelerinin Demirtaş’a söyleyecek çok sözü var. PKK’nın katlettiği Necmettin öğretmenin inşaat işçiliği yapan babasının elbette söyleyecek sözleri var. Yol, baraj ve inşaat şantiyelerini basarak PKK’nın katlettiği işçilerin ailelerinin elbette söyleyecek sözleri var.

Sözcüklerin emperyalizmi

İslam toplumlarında, bir tür İslami burjuvalaşma yaşandığı için, demokrasilerle bütünleşme eğilimleri de güçleniyor. İslam dünyası toplumlarında akademik akıl, demokrasilerin emperyalist ihtirasların maskesi olabileceğini göremiyor.

Singapur zirvesi Uzun yolun başlangıcı

TANAP yeni bir başlangıçtır

TANAP, Azerbaycan ve Türkiye’nin Güney Kafkasya, Karadeniz, Kuzeydoğu Avrupa ve Orta Doğu ile stratejik ilişkilerini genişletecek ve onun gerçek anlamda bir enerji köprüsü rolü oynamasına yol açacaktır. Şimdiden bölgedeki doğalgaz üreticisi olan birçok ülkenin TANAP aracılığı ile Avrupa’ya gaz satma niyetinde olması bunun işaretidir.

Örnek bir Müslüman âlim, Prof. Dr. Mehmet Nazif Şahinoğlu

Sorumsuz iyimserlikler

Toplumlarımızda propagandanın dili, kitleselleştirme ve türdeşleştirme girişimleri, toplumlarımızın fikir üretme yeteneğini yok ediyor. İslam dünyası toplumlarında fikir üretme yeteneğinin kaybı, çok derin, çok hayati bir tartışma konusu olmalı iken, ne yazık ki bugün bir sorun olarak görülmüyor.

Deizm mi sekülerleşme mi?

Dindar kesimin refah seviyesinin artması, sosyal olanaklar, güzel ve pahalı eve, arabalara ve yaşama kavuşmaları, konforun onları esir almasına yol açtı. Radikal eğilimler yerini komformizme bıraktı. Bu dönemde dindar kesim arasında sekülerleşme eğilimleri arttı. Burada sekülerleşmeden kastımız din ve dünya hayatının ayrılması, sosyal hayatın kompartımanlara bölünmesidir.

Kur’ân bağlamında ümit ve karamsarlık

Her şeyin Allah’ın takdirinin bir eseri olduğuna inanan bir kimse, başına gelecek bütün işlerin Allah’ın bir yazgısı/takdiri olduğuna inanır. Kendisine düşen, tedbirleri almakta atalet ve gevşeklik göstermemektir. O’na olan güvencinin tam olmasıdır. Bu psikolojik ve ruh haline sahip bir mümin, asla karamsarlığa ve ümitsizliğe düşmez.

Bir yanda ideolojik bütünlükler,bir diğer yanda İslami parçalanmalar

Her iki Batı (Amerika ve Avrupa) dünya çapında bir ideolojik bütünlük ve egemenlik oluşturdukları halde, İslam dünyası toplumları İslami bir bütünlük oluşturamayacak ölçüde büyük bir çaresizlik içerisindedir. Arap-İslam dünyasının, İran’a karşı İsrail’le işbirliği yapabildiği bir dönemden geçtiğimizi kaydetmek bu çaresizliğe işaret eder.

Solingen faciası ve Avrupalı Türklerin güvenliği

Almanya’da siyasetçiler sadece Nazi partisi AfD ile ilgili yanlış tutumlarıyla değil, aynı zamanda en az Naziler kadar tehlikeli olan PKK ve FETÖ gibi terörist yapılara sağladıkları imkanlarla da dikkat çekiyor. Alman siyaseti aşırılıkların her türlüsü ile mücadele etmesi gerekirken, onları kullanmayı tercih ediyor.

Dünyanın en tehlikeli fikri: Transhümanizm

28 Şubat: Gaspedilen haklar-sarsılan itibarlar

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.