15 Temmuz Darbe Girişimi İfadeler-İtiraflar

İfadeler-İtiraflar

46
sn.
15
Akın Öztürk
Akın Öztürk
Yüksek Askerî Şura üyesi
FAIL
Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) üyesi Orgeneral Akın Öztürk, darbe girişimi akşamı Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na F-16’ların kaldırılması emrini vererek kanlı geceyi başlattı.
Adem Huduti
Adem Huduti
2’nci Ordu Komutanı
FAIL
Darbe girişimine destek veren Orgeneral Huduti, kalkışmanın başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra darbe karşıtı ve emrindeki askerler tarafından derdest edildiğini söyledi.
Mehmet Partigöç
Mehmet Partigöç
Genelkurmay Personel Daire Başkanı
FAIL
'Harekat Yıldırım' adlı sözde darbe planında imzası bulunan Genelkurmay Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç, cuntacılar tarafından 'Genelkurmay Karargah Sorumlusu' olarak görevlendirildi.
Mehmet Dişli
Mehmet Dişli
Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı
SANIK
Mehmet Dişli, darbe girişimi gecesi Genelkurmay başkanı Hulusi Akar’ın odasına girerek kendini darbe karşıtı olarak gösterdi, ardından Akar'a “Yurtta Sulh” konseyinin başına geçmesi için ikna etmeye çalıştı.
Kubilay Selçuk
Kubilay Selçuk
2. Ana Jet Üs Komutanı
SANIK
Darbe girişimi gecesi Akıncı Hava Üssü’nde bulunan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a 'Silahlı kuvvetler bu işe el koydu. Tüm kuvvetlerin dahil olduğu bir şey' diyerek başlarına geçmesi için ikna etmeye çalıştı.
Timurcan Ermiş
Timurcan Ermiş
Konya Jandarma Bölük Komutanı
FAIL
Tuğgeneral Timurcan Ermiş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'yi “Burada ben size bir şey söylemeyeceğim. Akıncılar Kışlası’nda size tebliğ edilecek” diyerek silah zoruyla rehin aldı.
Levent Türkkan
Levent Türkkan
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri
FAIL
Levent Türkkan, Fetullah Gülen'e yıllarca gönüllü olarak hizmet ettiğini, cemaatteki abiler tarafından verilen emirlere harfiyen riayet ettiğini itiraf etti.
Hakan Karakuş
Hakan Karakuş
Akıncı Üssü Filo Komutanı
FAIL
Yarbay Hakan Karakuş, 4. Ana Jet Üssü'nde bulunan darbeci pilotlara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Küliyesi gibi bombalanacak alanların krokilerini verdi.
Hakan Evrim
Hakan Evrim
Akıncı 4. Anajet Üs Komutanı
FAIL
Hakan Evrim, darbeciler tarafından başlarına geçmesi için ikna edilmeye çalışılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a "Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürelim" teklifinde bulundu.
Ali Yazıcı
Ali Yazıcı
Başyaver
SANIK
Ali Yazıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Grand Yazıcı Turban isimli otelde kaldığı bilgisini, 15 Temmuz günü Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nde hazırlık yapan suikast timiyle paylaştı.
Erkan Kıvrak
Erkan Kıvrak
Havacı Yaver
SANIK
Yarbay Erkan Kıvrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konakladığı otelin yer ve isim bilgisini, Marmaris suikast timine paylaşacak olan Başyaver Ali Yazıcı'na verdi.
Ümit Gençer
Ümit Gençer
Kara Harp Okulu Tabur Komutanı
FAIL
Darbe gecesi 'Harekat Yıldırım' adlı sözde sıkıyönetim bildirisini okumakla görevlendirilen Gençer, telefonla gelen "Sen okuma, sivil okusun" emriyle bildiriyi silah zoruyla spiker Tijen Karaş'a okuttu.
Özkan Aydoğdu
Özkan Aydoğdu
2. Zırhlı Tugay Komutanı
SANIK
İstanbul'da sivil halka yönelik saldırılarda bulunan Aydoğdu savcılığa verdiği İfadesinde, "Doğru olduğuna inandığım bir emri uyguladım" dedi.
Mithat Aynacı
Mithat Aynacı
Eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü
FAIL
Eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Mithat Aynacı, FETÖ'cü hainlerin darbe girişimi gecesi Vatan Caddesi'ne gelen bir tank içerisinde sivil polis ekipleri tarafından üzerinde asker üniformasıyla yakalandı.
İlhan Talu
İlhan Talu
Genelkurmay Personel Başkanı
SANIK
Kalkışma gecesi kendisini odasına kitlediğini ve saat 13.00’e kadar beklediğini iddia eden Talu'nun Karargah’ın incelenen güvenlik kameralarında gece 01.00 civarında odasından çıkarak darbeci askerleri komuta katına aldığı ortaya çıktı.
Bilal Akyüz
Bilal Akyüz
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürlüğü
FAIL
FETÖ’nün ‘Kara Kuvvetleri İmamı Akyüz’ün aracından Kur’an-ı Kerim’in arasına gizlenmiş “İl/İlçe belediye başkan hiç canlı olmayacak. Belki de Başbakan da” notu çıktı.
Gökhan Şahin Sönmezateş
Gökhan Şahin Sönmezateş
Hava Kuvvetleri Komutanlığı
FAIL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele baskını yöneten Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş yaşananları dakika dakika anlattı.
Zekeriya Kuzu
Zekeriya Kuzu
Hava Astsubay
FAIL
Marmaris suikastçileri arasında bulunan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın "üs imamı" Astsubay Başçavuş Kuzu, savcılık ifadesinde suikast planının ayrıntılarını ve sonrasında olay yerinden nasıl kaçtıklarına dair bilgiler verdi.
Şükrü Seymen
Şükrü Seymen
Özel Kuvvetler Komutanlığı Tabur Komutanı
FAIL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi düzenleyen timin koordinasyonunu sağlayan Binbaşı Şükrü Seymen, baskın yaptığı otelde polis memuru Mehmet Çetin'i şehit etti. Seymen, saldırıda şehit düşen 2 polisin para ve cüzdanlarını çaldı.
Davut Uçum
Davut Uçum
Kara Havacı Yarbay
FAIL
12 kişilik timle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele baskın yapan Yarbay Uçum, darbe girişimi gecesi Şükrü Seymen ve Ali Aktürk'ün saldırıyı yönettiklerini itiraf etti.
Müslim Macit
Müslim Macit
Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı
FAIL
Külliye ve Jandarma Genel Komutanlığı'nı bombalayan pilot Müslim Macit, Gülen örgütüne lisede katıldığını itiraf ederek örgütün faaliyetleri ve darbe girişimiyle ilgili önemli bilgiler verdi.
Mustafa Azimetli
Mustafa Azimetli
Akıncı Üssü 143. Filo
FAIL
Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı bombalayarak 51 polisi şehit eden Mustafa Azimetli, ifadesinde darbe girişimini saat saat anlattı.
Hasan Hüsnü Balıkçı
Hasan Hüsnü Balıkçı
Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı
FAIL
15 Temmuz gecesi 3 kez bombalanan TBMM'yi hedef alan Pilot Balıkçı, önemli bilgiler verdiği ifadesinde koordinat listesini Hakan Karakuş ve Mustafa Azimeti'den aldığını itiraf etti.
Kerime Kumaş
Kerime Kumaş
Hava Kuvvetleri
FAIL
Darbeci asker grubunu Vodafone Arena'ya indirip ve Boğaziçi Köprüsü'ndeki cuntacı askerleri kurtaran pilot Kerime Kumaş verdiği ifadede "Olayın darbe girişimi olduğunu sonradan öğrendim, yine de verilen emirleri uyguladım" dedi.
Hüseyin Türk
Hüseyin Türk
4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı
FAIL
Darbe girişimi gecesi TBMM'yi 2 kez bombalayan Pilot Hüseyin Türk ifadesinde atışları filo telsizinden almış olduğu koordinatlar çerçevesinde yaptığını ve ilk olarak TÜRKSAT’ı bombaladığını itiraf etti.
Bekir Ercan Van
Bekir Ercan Van
İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı
SANIK
İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, darbe girişimi sırasında TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayan F-16'lara tanker uçaklarla yakıt ikmali yaptırdı, girişim başarısız olunca da üsteki ABD'yi yetkililerden sığınma talebinde bulundu.
Taner Berber
Taner Berber
Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Timi
FAIL
Marmaris saldırısını düzenleyen timde bulunan Taner Berber, emirleri Gökhan Şahin Sönmezateş'in verdiğini belirttiği ifadesinde suikast girişimine dair çok önemli bilgiler verdi.
Fatih Akbulut
Fatih Akbulut
Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı
FAIL
Fatih Akbulut, 15 Temmuz gecesi Özel Harekat Daire Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı gibi bölgelere bombalama yaparak polis ve sivilleri şehit eden savaş uçaklarına gece boyunca yakıt ikmali sağladı.
Ahmet Akalın
Ahmet Akalın
Eskihisar Jandarma Karakol Komutanı Teğmen
SANIK
FETÖ'cü askerlerin 15 Temmuz darbe girişimini planlandığı toplantılara katılan Ahmet Akalın, cuntacı askerlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan için aldığı kararları itiraf etti.
Ali S.
Ali S.
Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı
SANIK
Ali S. savcılığa verdiği ifadesinde darbe girişimine katılan ve F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yapan tanker uçaklarını Üs Komutanı Bekir Ercan Van'ın yönettiğini açıkladı.
İsmail Güneşer
İsmail Güneşer
Bolu 2. Komando Tugay Komutanı
SANIK
Sözde görevlendirme listesinde ismi sıkıyönetim komutanı olarak geçen İsmail Güneşer, Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya'yı arayarak "Sıkıyönetim komutanıyım, müdahale et" talimatını verdi.
A.K.
A.K.
MİT Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi
FAIL
'Baki' kod adını 2 kez görüştüğü Gülen'in koyduğu A.K, ifadesinde 'Gülen'in YAŞ toplantısını istemediğini, cemaat mensubu subayların TSK ve devlet yönetimini ele geçireceklerini' anlatarak itirafçı oldu.
Hızır Özyuva
Hızır Özyuva
Adana İncirlik 10.Tanker Üs Komutanlığı
FAIL
Gece boyunca F-16'ya yakıt ikmalini yapan pilotlar arasında olan Hızır Özyuva, savcılığa verdiği ifadede, darbe girişimi olduğunu götürüldükleri adliyede televizyondan öğrendiğini iddia etti.
Erkan Öktem
Erkan Öktem
Özel Kalem Müdürü
SANIK
Erkan Öktem, 15 Temmuz akşamı cuntacı askerlerin Genelkurmay Başkanlığı'nda arama yapacağı odaların anahtarını alan isimdi.
Muhammet Tanju Poshor
Muhammet Tanju Poshor
Muhafız Alay Komutanı
FAIL
Muhammet Tanju Poshor'un Kosova’daki Barış Gücü Karargâhı’ndaki odasında yapılan aramada "Tayyip ve Ergenekoncuların ölüşü” notunu düştüğü belgeler bulundu.
Hidayet Arı
Hidayet Arı
54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı
SANIK
Darbecilerin sözde görevlendirme listesinde Edirne Sıkıyönetim Komutanı olarak ismi geçen Hidayet Arı'nın ağabeyinin soyadını değiştirdiği, el konulan Kaynak Holding bünyesinde üst düzey yönetici olduğu ortaya çıktı.
Vedat Atak
Vedat Atak
Deniz Binbaşı
SANIK
Atak savcılığa verdiği ifadede, bağış toplantılarına katılmadığı için Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan tarafından tehdit edildiğini iddia etti.
Hava Harp Okulu Öğrencileri
Hava Harp Okulu Öğrencileri
FAIL
Hava Harp Okulu öğrencileri götürüldükleri Sabiha Gökçen Havalimanı'nda "Elebaşı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da kelepçelenerek tutuklanmıştır. İnmek isteyen şimdi insin, ama indiğinde de en yakınından ateş gelebilir' şeklinde tehdit edildi.
Atilla Demir
Atilla Demir
İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü
SANIK
FETÖ ile ilişkisinin olmadığını belirten Demir, örgütle ağabeyinin ilgisinin olma ihtimali bulunduğunu ancak kendisiyle bir irtibatının olmadığını söyledi.
Hulusi Akar
Hulusi Akar
Genelkurmay Başkanı
MÜŞTEKİ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar savcılık ifadesinde, darbe girişiminin yaşandığı gün Tümgeneral Dişli'nin, "Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız" dediğini, kendisinin de "Bunu durdurmalarını söylediğini" ancak ikna edemediğini dile getirdi.
Yaşar Güler
Yaşar Güler
Genelkurmay 2’nci Başkanı
MÜŞTEKİ
Darbe girişimi sırasında cuntacı askerler tarafından rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, yaşadıklarını dakikası dakikasına anlattı.
Galip Mendi
Galip Mendi
Jandarma Genel Komutanı
MÜŞTEKİ
15 Temmuz akşamı Gazi Orduevi’de bulunan Orgeneral Galip Mendi, darbe girişimi sırasında emir subayı Yarbay Murat Yıldız, Tuğgeneral Timurcan Ermiş tarafından rehin tutuldu.
Abidin Ünal
Abidin Ünal
Hava Kuvvetleri Komutanı
MÜŞTEKİ
15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul'da Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünde darbeci askerler tarafından helikopterle Ankara'daki Akıncı Üssü'ne götürülen Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın, savcılık ifadesinde tutuklu eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi Akın Öztürk'ün sık sık ismi geçiyor.
Salih Zeki Çolak
Salih Zeki Çolak
Kara Kuvvetleri Komutanı
MÜŞTEKİ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı tarafından Genelkurmay Karargahı'na çağrılan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak burada rehin alındı. Çıkan arbedede koruma astsubayı darbe girişiminde bulunan askerlerce şehit edildi.
Bülent Bostanoğlu
Bülent Bostanoğlu
Deniz Kuvvetleri Komutanları
MÜŞTEKİ
Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu, darbe girişimi gecesi CNN kanalına 'Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz' açıklamasında bulundu.
Serkan Çoban
Serkan Çoban
Kara Pilot
TANIK
Kara Pilot Üsteğmen Serkan Çoban, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast saldırısı için havalanan helikopterin motorlarını durdurdu.