YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Kültür

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan

  Arşivden Arama


Önyargı ayırdı bizi

Gutterson'un romanından uyarlanan film, insanın insan'a 'insan' gibi bakmadığında ne kadar acımasız olabileceğini gösteriyor.

Amerikan film endüstrisi sayesinde Amerikan tarihine, hatta yakın tarihine aşinalığımız artıyor. Ülke sinemamız diğer türlerde olduğu gibi dönem filmi çekme konusunda da elindeki son derece zengin malzemeyi değerlendirmezken, hatalarıyla, sevaplarıyla kendi toplumunu sorgulamaktan çekinmeyen Hollywood, kamerasını yakın tarihine sabitliyor.

Seyircinin "Shine" filmiyle tanıdığı Scott Hicks, 1950'lerde, hayali San Piedro adasında yaşanan bir dramı anlatırken, II. Dünya Savaşı sırasında Amerika'da yaşanan kriz dönemini de fon olarak kullanıyor. Japonların Pearl Harbour'ı bombaladıkları sırada Amerika'da yaşayan Japon asıllı Amerikalıların yaşadıkları gerilimi, bir cinayeti merkez alarak anlatan filmde, farklı ırklardan iki gencin aşkının 'önyargılara' kurban edilişi de dramın dozunu artırıyor. David Gutterson'un 1995 yılında yayınlanan, 30 dile çevrilen bestseller romanından sinemaya uyarlanan film, 'insan'ın 'insan'a 'insan' olarak bakmadığında birbirine karşı ne kadar acımasız olabileceğini düşündürtüyor.

Savaş başlayana kadar aynı adada dost ve kardeşçe yaşayan Japonlar ve Amerikalıların birbirlerine bakışları bir anda tersyüz olur. Dinleri ve yaşam biçimlerine kadar -küçük geleneksel motiflerini korusalar da- neredeyse tamamen Amerikalı olan Japonlar artık potansiyel düşmandır. Aynı şekilde düne kadar dost bildikleri Amerikalılara şüpheyle bakmaya başlayan Japonlar da benzer bir tedirginlik içindedirler. Tam da böyle bir zamanda yaşanan bir deniz kazası sonucu ölen balıkçının cinayetinden de balıkçının en yakın dostu olan Japon genci Kazuo Miyamoto sorumlu tutulur. Hikâyeyi baştan sona, gazeteci olarak cinayet davasını takip eden Ishmael Chambers'in gözünden izlerken, savaşta bir kolunu kaybetmiş genç adamın, mesleki onur adına verdiği mücadeleye de şahit oluruz. Babasının kurduğu gazeteyi, onun ilkeleri doğrultusunda tarafsız gazetecilikten ayrılmadan ayakta tutmaya çalışan Chambers, toplumun baskıları ve önyargılı tutumlarıyla tâ başından Japon genci suçlu ilan etmelerine rağmen olayın bir kaza olduğunu ispatlamaya çalışır...

AŞKIN SIRLARI (Snow Falling on Cedars)
Yönetmen:Scott Hicks
Senaryo:Ron Bass, Scott Hicks
Oyuncular:Ethan Hawke, Youki Kudoh, Rick Yune

Gülcan TEZCAN


Kağıda basmak için tıklayın.


BAŞKA BİR AÇIDAN İSLAM TARİHİ
Amerikalı bir Müslüman olan Lale Bahtiyar'ın Hz. Muhammed'in Ashabı isimli eseri Nuray Şentürk ve Fahrünnisa Erdem tarafından çevrildi ve İnsan Yayınları tarafından yayınlandı.Eser, her ne kadar peygamberimizin 33 güzide arkadaşını tanıtmak üzere kaleme alınmış ise de muhtasar İslam tarihi mahiyetinde. Ülkemizde pek alışık olmadığımız bir düzende kaleme alınmış olan bu eser tamamen peygamberimizin hayatını anlatmak üzere tasarlanmış. Hz. Hatice anlatılırken Peygamberimiz'e vahyin gelişini; Sümeyye binti Hubbe anlatılırken, Mekke döneminde müslümanların çektiklerini; Cafer b. Ebi Talib anlatılırken Habeşistan hicreti; Hz. Ebubekir anlatılırken Medine'ye hicreti, Hz. Hamza anlatılırken Uhud savaşını.. ve Hz. Aişe'yi anlatılırken de Peygamberimiz'in vefatını öğreniyoruz. Bunlardan başka her bir bölümde anlatılan konuyla ilgili olarak Kuran'da geçen ayetler hatırlatılarak, kitabın basit bir hayat hikayesi olmaktan çıkarılması eserin bir diğer güzel tarafı. Özellikle her bölümün sonunda verilmek istenen mesajın anlaşılıp anlaşılmadığı test ettiren ve olaylar üzerinde tefekkür edilmesini sağlayan sorular kitabı üzerinde çalışılarak okunacak hale getiriyor.


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED
Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...