T Ü R K İ Y E ' N İ N    B İ R İ K İ M İ
S A Ğ L I K 10 MAYIS 2006 ÇARŞAMBA
  Ana Sayfa
  Gündem
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Aktüel
  Spor
  Yazarlar
  Televizyon
  Sağlık
  Yurt Haberler
  Bugünkü Yeni Şafak
 
 
 
  657'liler Ailesi
  Ankara'da Şafak
  Bilişim
  Çalışanın Sesi
  Diziler
  Düşünce Gündemi
  İzdüşüm
  Kültür-Sanat
  Röportaj
  Sinema
  Yemek
  Zamanda Yolculuk
 
  Bize Yazın
  Abone Formu
  Temsilcilikler
  Reklam
  Künye
 
  Arşiv

  Yeni Şafak'ta Ara
 

45 yaşından sonra tüp bebek şansı sıfırlanıyor

Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, 35 ve üzeri yaştaki kadınlara fazla vakit kaybetmeden tüp bebek yapmalarını önerdi. Yaralı, 44-45 yaşında tüp bebekte başarı şansının sıfıra indiğini söyledi

Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, 35 ve üzeri yaştaki kadınlara çok fazla vakit kaybetmeden, hızlı ve yan yollara başvurmadan, tüp bebek başta olmak üzere etkin tedavi yöntemlerini önerdi. Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, yumurtalık rezervinin giderek düştüğü 35 yaşındaki kadınlara "yan yollarda dolaşmadan", tüp bebek gibi etkin tedavileri önerdi. Yaralı, "35 yaşından sonra gebe kalamama süresinin uzun olması veya evliliğin geç yaşta yapılması halinde, çok fazla vakit geçirmeden, hızlı ve yan yollarda dolaşmadan, tüp bebek başta olmak üzere etkin tedavi yöntemlerine başvurmalıdır"diye konuştu.

ZAMANI İYİ KULLANMALI

Tüp bebek konusunda bilgi veren Yaralı, erkekte sperm yapımının sürekli olduğunu, ancak kadınların var olan yumurtayı kullandıklarını, yeni yumurta yapma şanslarının ise olmadığını anlattı. Prof. Dr. Yaralı, anne karnındaki 5 aylık bir kız bebeğin her iki yumurtalığında 7 milyon yumurta bulunduğunu, bunların daha doğarken 6 milyonunun kaybedilerek bir milyona, 13 yaşındayken 700 bine, 35 yaşında ise 25 bine indiğini kaydetti.

35 yaştan sonra daha hızlı bir kayıp yaşandığını bildiren Yaralı, yumurtaların 35, özellikle de 38 yaştan sonra birinci olgunlaşma bölünmesi esnasında hataya yatkınlaştığını, bu nedenle 35-38 yaşları arasında düşük oranlarının da arttığını belirtti.

35 YAŞ DOĞURGANLIK İÇİN NORMAL

Yaralı, "Aslında 35 çok genç bir yaş ama doğurganlık kapsamında orta şeker bir yaş. 38 yaşından sonra da ayların hesabını yapıyoruz. Dolayısıyla saygın bir tüp bebek merkezinde ortalama olarak başarı şansı, 30 yaşın altında yüzde 54-58'ler arasında, 30-35 yaş arasında ise yüzde 50 civarındadır. 35-38 yaş arasında azalmaya başlar" dedi. 38-40 yaş arasında oranların yüzde 35-40'lara düştüğünü, 40 yaşından itibaren de yaklaşık olarak yüzde 25'ler civarında olduğunu anlatan Yaralı, 44-45 yaşında ise tüp bebekte başarı şansının, sıfıra indiğini belirtti.

Yumurtalıklarınıza dokundurmayın

Tüp bebekte başarının koşullarını da değerlendiren Prof. Dr. Yaralı, her bir basamağın verimliliğinin yüzde yüz olmadığını bildirdi. "Kadının yaşının yanısıra, birtakım bağımsız risk faktörleri vardır ki, bunlar da yumurtalık rezervini azaltırlar" diyen Yaralı, bunlardan biri yumurtalıklarda geçirilmiş kist cerrahisi olduğunu bildirdi. Yaralı, "Hastalarımızın şunu çok iyi bilmeleri gereklidir ki, gereksiz yere hiçbir şekilde yumurtalıklara dokundurulmaması gerekiyor" dedi. Doğurganlık çağında birtakım kistlerin oluşup kaybolabileceğini kaydeden Yaralı, gereksiz cerrahi müdahalenin yapılmamasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Yaralı, sigara tiryakiliğinin de yumurta rezervini etkileyen en önemli etkenler arasında bulunduğunu söyledi.

Geri dön   Yazdır   Yukarı


ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği

Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Aktüel | Spor | Yazarlar
Televizyon | Sağlık | Bilişim | Diziler | Künye | Arşiv | Bize Yazın
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Yeni Şafak
Tasarım ve içerik yönetimi: Yeni Şafak İnternet Servisi