T Ü R K İ Y E ' N İ N    B İ R İ K İ M İ
G Ü N D E M 6 ŞUBAT 2006 PAZARTESİ
  Ana Sayfa
  Gündem
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Aktüel
  Spor
  Yazarlar
  Televizyon
  Sağlık
  Bugünkü Yeni Şafak
 
  657'liler Ailesi
  Bilişim
  Çalışanın Sesi
  Diziler
  Düşünce Gündemi
  İzdüşüm
  Kültür-Sanat
  Nar-ı Beyza
  Okur Sözcüsü
  Röportaj
  Sinema
  Yemek
  Zamanda Yolculuk
 
  Bize Yazın
  Abone Formu
  Temsilcilikler
  Reklam
  Künye
 
  Arşiv

  Yeni Şafak'ta Ara
 

İki başçavuş da takdirname zengini

Şemdinli'deki patlamadan 13 gün sonra olaylara adı karışan Başçavuşlar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in 'taktirname' ile ödüllendirildiği ortaya çıktı. Kaya'nın 17, İldeniz'in ise toplam 18 taktirnamesi var

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım'da yaşanan Umut Kitapevi'nin bombalanmasına adı karışan Jandarma Başçavuşlar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in 'başarı ödülü' aldıkları ortaya çıktı. Olaylardan 13 gün sonra Hakkari İl Komutanı Albay Erhan Kubat imzasıyla astsubaylara takdirname verildi. Kaya ve İldeniz'e verilen ödüle gerekçe olarak 'başarılı çalışmaları' gösterildi. Yeni Şafak, ikinci Susurluk olarak nitelendirilen Şemdinli olaylarıyla ilgili gizli kalan bir bilgiyi açıklıyor. 9 Kasım'da Umut Kitabevi'nin sahibi Seferi Yılmaz'a yönelik bombalama olaylarına karışan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in 'amirleri' tarafından ödüllendirildiği anlaşıldı. Patlamadan sonra 'güvenli bir yerde' tutulan astsubaylar, ilk sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. Daha sonra 28 Kasım tarihinde Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'ya 5 saat ifade veren Kaya ve İldeniz, tutuklanarak Van Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Patlamanın ardından tam 19 gün dışarda kalan Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in, tutuklanmadan 6 gün önce başarı ödülü aldıkları öğrenildi. Ali Kaya ve Özcan İldeniz, patlama günü Şemdinli'de görevli olarak bulunuyordu. İki astsubayın görevlendirme yazısı Hakkari Jandarma İl Komutanı Albay Erhan Kubat tarafından imzalanmıştı. Astsubaylar Kaya ve İldeniz'e ödülü veren isim de Albay Erhan Kubat oldu. Takdirname olarak verilen başarı ödülü 22 Kasım 2005 tarihini taşıyor. Şemdinli'deki patlamadan tam 13 gün sonra verilen takdirnamelerin gerekçesi ise astsubayların 'başarılı çalışmaları' olarak gösterildi.

ALİ KAYA 17. ÖDÜLÜNÜ ALDI

Astsubayların 9 Kasım patlamasından sonra ödül aldığı bilgisi, TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu'na sunulan bir raporda yer aldı. Bilindiği gibi, Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Mehmet Çörten'in Meclis'e süpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Yeni Şafak tarafından ortaya çıkarılmıştı. Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu'na 'kahve ziyaretinde' bulunan Tuğgeneral Çörten, Şemdinli olaylarına ilişkin bir dosya sunmuştu. Dosyada, Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in 22 Kasım 2005 tarihinde ödül aldığı bilgisi yer alıyor. Her iki astsubayın sicili de başarı ödülleri ile dolu. Jandarma İstihbaratın Şemdinli Sorumlusu olan Özcan İldeniz'in 18, Hakkari Jandarma İstihbarat Kısım Amiri olan Ali Kaya'nın ise 17 takdirnamesi bulunuyor.

SIVACIOĞLU 'ŞERH' DÜŞTÜ

Tuğgeneral Mehmet Çörten tarafından komisyona verilen dosyada ilginç bilgiyer yer alıyor. Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu, dosyada yer alan bilgi ve belgeleri ayrıntılı bir şekilde incelemiş. Astsubaylara ödül verildiğini belirten satırların altına Sıvacıoğlu 'ödül verilmiş' diye şerh düştü.

 • VELİ TOPRAK / ANKARA

  Kritik olaylarda gerekçe yazılmaz

  Jandarma Teşkilatı, başarılı çalışmaları bulunan mensuplarını takdirname ile ödüllendiriyor. Ancak kritik olaylarda başarı gösteren, örneğin terörle mücadelede aktif çalışan subay ve astsubaylara ödül verilirken 'gerekçe' takdirnameye yazılmıyor. Böyle bir durumda takdirnameyi veren amir, genellikle "Başarılı çalışmanı memnuniyetle müşahede ettim, başarıların devamını diliyorum" ifadesini kullanıyor. Ödül verilirken "hiyerarşi" devreye giriyor. Astsubaya en üst amirinden ödül verilmesinden sonra "silsile" halinde diğer amirleri de ödül veriyor. Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in Albay Erhan Kubat'ın dışındaki amirleri tarafından da ödüllendirildiği kaydedildi.


  Geri dön   Yazdır   Yukarı


 •  ANKET

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği

  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Spor | Yazarlar
  Televizyon | Sağlık | Bilişim | Diziler | Künye | Arşiv | Bize Yazın
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Yeni Şafak
  Tasarım ve içerik yönetimi: Yeni Şafak İnternet Servisi