T Ü R K İ Y E ' N İ N    B İ R İ K İ M İ
S A Ğ L I K 21 ARALIK 2005 ÇARŞAMBA
  Ana Sayfa
  Gündem
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Aktüel
  Spor
  Yazarlar
  Televizyon
  Sağlık
  Bugünkü Yeni Şafak
 
  657'liler Ailesi
  Bilişim
  Çalışanın Sesi
  Diziler
  Düşünce Gündemi
  İzdüşüm
  Kültür-Sanat
  Nar-ı Beyza
  Okur Sözcüsü
  Röportaj
  Sinema
  Yemek
  Zamanda Yolculuk
 
  Bize Yazın
  Abone Formu
  Temsilcilikler
  Reklam
  Künye
 
  Arşiv

  Yeni Şafak'ta Ara
 

Estetik uğruna nefesinize neşter vurmayın!

Burun estetiği operasyonlarında karşılaşılan en büyük sorunlar arasında kalıcı burun tıkanıklıkları bulunuyor. Estetiği yapan uzmanın tıkanıklığa yol açmamak için son derece dikkatli olması gerekiyor

Nefes almadaki işlevi dolayısıyla kişinin en hayati organlarından birisi olan burun, aynı zamanda kişinin dış görünümündeki en önemli faktörlerden biri olma özelliğine sahip. Bu nedenle burunlarında orantısızlık bulunan pek çok kişi sosyal yaşantılarında ve psikolojilerinde önemli yer tutan bu orantısızlığı gidermek amacıyla son yıllarda estetik operasyonlara başvuruyor. Ancak burun estetiği operasyonlarında karşılaşılan en büyük sorunlar arasında kalıcı burun tıkanıklıklarına yol açmak da bulunuyor.

CERRAH DİKKATLİ OLMALI

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, burun estetiğini yapan cerrahın burun tıkanıklıklarına yol açmama konusunda son derece dikkatli olması gerektiğini söyledi. Burada cerrahın el maharetinin büyük önem taşıdığının altını çizen Opr. Dr. Haliloğlu, "Burun tipini güzelleştirmek için yapılan müdahalelerle valv açısı daralabilir. Nefes almanın en önemli noktası olan bu bölgede oluşacak sorunlar da burun tıkanıklığı şikayetini arttıracaktır" dedi. Son dönemde yüzde yapılan estetik ameliyatların büyük bir bölümünü burun estetik ameliyatlarının oluşturduğunu kaydeden Haliloğlu şu bilgileri verdi: "Burnun görünümünde burun sırtında ve içinde bulunan kemik ve kıkırdak dokusu büyük önem taşır. Estetik ameliyatlarda burun sırtındaki yapılar önemlidir. Çünkü burnun görünümünü daha çok bunlar etkiler. Burundaki şekil bozuklukları genellikle yapısal veya sonradan oluşan darbeler sonucu oluşur. Şekil bozukluğu bazen burun içindeki herhangi bir ameliyatın komplikasyonu olarak meydana gelebilir. Bu durumda da estetik ameliyat gereklidir. Yapısal olarak gelişen ve hastanın psikolojisini etkilemeyen şekil bozukluklarının, eğer burun tıkanıklığı gibi bir şikayette yapmıyorsa düzeltilmesi gerekmez."

Ameliyat sonrası burun özen ister

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, hastanın ameliyattan hemen sonra burnuna son derece özen göstermesi gerektiğini vurgulayarak şu hatırlatmalarda bulundu:

"Kişinin dikkat edeceği en önemli konu burnuna ve yüzüne bir darbe almamasıdır. Hasta ameliyat sonrası vücudunu yıkayabilir, ancak saçlarını yıkarken başını geriye atarak alçıya zarar vermemeye çalışmalıdır. Ameliyat sonrası burun sırtında, göz altlarında ve yüzde morarma ve ödem oluşur. Morluklar genellikle 10-15 günde azalır, ödem ise 2-3 haftada önemli kısmı yok olurken tamamen kaybolması 6 ay-1 sene sürebilir."

Geri dön   Yazdır   Yukarı


ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği

Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Aktüel | Spor | Yazarlar
Televizyon | Sağlık | Bilişim | Diziler | Künye | Arşiv | Bize Yazın
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Yeni Şafak
Tasarım ve içerik yönetimi: Yeni Şafak İnternet Servisi