AKTÜEL

Dünyanın en zeki insanları Türkiye'de

Aa Yeni Şafak
Dünya Zeka Oyunları'nda son 9 yılda 6 kez şampiyon olan Ulrich Voigt, zekasını korumak için alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durduğunu, hayatın ve bulmacaların zevkini çıkardığını kaydetti.

Dünyanın en zeki insanlarının bir araya geldiği 18. Dünya Zeka Oyunları, Antalya Belek'te başladı. Son 9 yılda 6 kez şampiyon olan ve dünyanın en zeki kişisi seçilen Alman Ulrich Voigt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye unvanını korumaya geldiğini söyledi.

Sürekli bulmaca çözerek ve zamanla yarışarak turnuvalara hazırlandığını belirten Voigt, 'Bulmacaları daha kısa sürede çözmeye önem veriyorum. Bunun için çok antrenman yapıyorum. Çünkü birinci olmak için mümkün olan en kısa sürede soruları çözmelisiniz' dedi.

Almanya'da bulmaca yazarlığı yaptığını anlatan Voigt, geçen yıl da birinci olduğunu, bu yıl kendisine rakip olarak ABD'li yarışmacıları gördüğünü vurguladı. Geçen yıl Mehmet Murat Sevim'in ikinci olduğunu hatırlatan Voigt, sürpriz sonuçların da olabileceğini dile getirdi.

Dünyanın en zeki insanı olmak için özel bir beslenme şeklinin olmadığını ifade eden Voigt, 'Zekamı korumak ve geliştirmek için alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak duruyorum, hayatın ve bulmacaların zevkini çıkarmaya bakıyorum. Sürekli soru ve bulmaca çözerek antrenman yapıyorum' diye konuştu.

NEW YORK TIMES BULMACA EDİTÖRÜ WILL SHORTZ

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve New York Times Bulmaca Editörü Will Shortz da şampiyona için Antalya'ya gelenlerden... 1992 yılında ilk şampiyonaya ev sahipliği yapan Shortz, şampiyona fikrini ve yarışma formatını belirleyen kişi.

Shortz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992 yılından önce Doğu Avrupa ülkelerindeki uluslararası kare bulmaca maratonlarında farklı ülkelerden ve dillerden insanların 24 saatte en büyük kare bulmacayı yapmak için yarıştıklarını söyledi.

Her ülkenin kendi dilinde bulmaca hazırladığı için sonuçları karşılaştırmanın mümkün olmadığını dile getiren Shortz, '1992 yılında Games Dergisinde editörlük yaparken New York'ta ilk Dünya Zeka Oyunları şampiyonasını düzenledim. O yıl 12 ülke katıldı. Yarışmalarda kelimeye dayalı bulmaca kullanmadık. Matematik, mantık ve gözleme dayalı oyunlar kullandık. Böylece herkes eşit koşullarda yarışma olanağı buldu' dedi.

Bu yıl 27 ülkeyle en fazla katılımcının yer aldığı şampiyonanın gerçekleştirildiğini belirten Shortz, Antalya'nın da şampiyona tarihindeki en iyi mekan olduğunu bildirdi.

Bulmaca konusunda dünyadaki en önemli otoritelerden birisi kabul edilen Shortz, bulmaca eklerinin gazete satışlarına etkisini de değerlendirdi.

Shortz, şunları söyledi:

'Bulmacaların gazetelerin satışında çok etkili olduklarını düşünüyorum. Bulmacaların kağıtta çözülmesi daha mantıklı ve ideal. Dijital ortamda da bulmacalar satılabilir ama kağıt üzerinde daha kolay ve hoş oluyor. Bulmaca çözmek için gazete satın alan çok sayıda kişi var. Türkiye'de büyük gazetelerin 4 sayfa bulmaca eki verdiğini gördüm. Bu müthiş bir şey. Benim gazetemde sudoku ve kelime bulmacası olmak üzere günde iki bulmaca yayınlıyoruz.'

Kendisini oldukça akıllı bulduğunu anlatan Shortz, 'Sokakta yürüdüğüm zaman kendimi dahi gibi görüyorum ama bu tür yarışmalara geldiğimde kendimi orta zekalı hissediyorum. Bu nedenle bu yarışmalar benim için faydalı' dedi.

GEÇEN YILIN DÜNYA İKİNCİSİ MEHMET MURAT SEVİM

Geçen yıl Belarus'ta yapılan şampiyonada dünya ikincisi olan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Mehmet Murat Sevim de bu yıl birinci olmak için yarışacak.

Sevim AA muhabirine yaptığı açıklamada, zekasını zinde tutmak için devamlı soru çözdüğünü söyledi. Çok zeki olup toplumdan kendisini soyutlayan insanlar olduğunu ama kendisinin bu kategoriye girmediğini belirten Sevim, 'Her zeka seviyesinden arkadaşım var. Okuldaki arkadaşlarım zaten ÖSS'de belli bir puanın üzerinde alarak okula gelen kişiler. Ama sadece zeki insanlar değil, her türlü arkadaşım var' diye konuştu.

Matematik olimpiyatlarına hazırlanırken dergilerdeki soruları çözdüğünü, öğretmeninin yönlendirmesi sonucu da dört yıldır şampiyonaya katıldığını vurgulayan Sevim, 'Geçen sene aldığım bir ikincilik var. Bu sene daha iyisini elde etmek istiyorum' dedi.

Sevim IQ'sunu ölçtürmeye gerek duymadığını sözlerine ekledi.

18. DÜNYA ZEKA OYUNLARI GENEL KOORDİNATÖRÜ ALYANAKYAN

Dünya Zeka Oyunları Fedarasyonu yönetim Kurulu Üyesi ve şampiyonanın genel koordinatörü Kamer Alyanakyan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye olarak her yıl katıldıkları şampiyonaya bu yıl ikinci kez ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Şampiyonanın daha önce 1998 yılında İstanbul'da düzenlendiğini hatırlatan Alyanakyan, Türkiye'nin takım olarak en iyi derecesini 1996'da Hollanda'da düzenlenen şampiyonada üçüncü olarak elde ettiğini kaydetti.

Alyanakyan şöyle konuştu:

'Yarışmacılarımız burada bilgi, dil ve kültür gerektirmeyen; analitik düşünce, mantık ve gözlem yeteneği gibi beceriler gerektiren sorularla yarışacaklar. 27 ülkeden katılımcımız var. 200 kişiyi getirmeyi hedeflemiştik ama yaklaşık 150 katılımcı geldi. Bunlardan 97'si yarışmacı diğerleri konuklar ve takım kaptanları. İlk defa katılan ülkeler var. Türk takımı olarak arkadaşlarımız iyi hazırlandılar. Ama biz onların başarılarının yanında turnuvanın da başarılı geçmesini ve dostluğun kazanmasını istiyoruz.'

Yorum

TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

TBMM'den tarihi 'Çerkes Ethem' yanıtı

1

Çerkes Ethem'in ağabeyi Reşit Bey'in kızı mimar ve yazar Güner Kuban'ın (81), Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvurarak, belli çevrelerce "hain" olmakla ..

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

Arılara saldıran ayı 25 kovan bal yedi

2

Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Sedef'in evinin bahçesindeki arı kovanlarına bir süredir dadanan ayı bu kez kameraya..

Romanlar kendi dilleri için sözlük çıkardı

Romanlar kendi dilleri için sözlük çıkardı

3

Mersin'de yaşayan Romanlar, kültürlerini yaşatmak ve kendilerine özgü kullandıkları dilin yok olmaması amacıyla "Romanes-Türkçe" adında sözlük çıkardı..

Uyku problemine inanılmaz çözüm

Uyku problemine inanılmaz çözüm

4

Bir muz, bir tencere ve biraz da su ile neler yapılabilir? Bu üçlü bir araya gelince birçok insanın yaşadığı ve hatta bazılarının hayatını inanılmaz z..

Evliliği kemiren sendrom

Evliliği kemiren sendrom

5

Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar, tükenmişlik sendromunun evliliklerde de yaşanabildiğini, mutsuzluk, yorgunluk ile tahammülsüzlükle başlayan ve ..

Muhtaçlara yardım eden tek maden suyu

Muhtaçlara yardım eden tek maden suyu

6

Türk Kızılayı'nın Erzincan'daki tesisinde üretilen maden suyunun satışından elde edilen gelir, ihtiyaç sahipleri, Suriyeli ile Afgan mülteciler ve Ahı..

Şafak Sezer kalp krizi geçirdi

Şafak Sezer kalp krizi geçirdi

7

Fenalaşarak şekerinin düştüğünü zanneden Şafak Sezer, iki dilim pasta yiyince şeker komasına girdi. Hemen hastaneye kaldırılan Sezer'in şekeri 540'a y..

Tiyatro festivaline 'Bollywood' açılışı

Tiyatro festivaline 'Bollywood' açılışı

8

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen "Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali", bu yıl Türkiye'den ve yurt dışından toplam 10 tiyatro topluluğunun ..

Geleneğe modern yorum

Geleneğe modern yorum

9

İstanbul Modern, geleneksel sanatları güncel tasarımla buluşturan bir platform oluşturdu. Kakma, sedef ve oymanın, moda ve mimari ile buluştuğu proje..

Diriliş Ertuğrul oyuncuları Konya'da

Diriliş Ertuğrul oyuncuları Konya'da

10

Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları Konya'da Kelebekler Vadisi'ni ziyarete gitti. Dizi oyuncuları Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul), Cengiz Coşkun (Turgu..

Miraç Bebek iki dişli doğdu

Miraç Bebek iki dişli doğdu

11

Nevşehir Devlet Hastanesi'nde dün akşam dünyaya gelen Miraç bebek iki dişli olarak doğdu. Çocuk Doktoru olan Zeynep İbişoğlu olayın binde bir gerçekle..

Diriliş Ertuğrul'da 3 veda

Diriliş Ertuğrul'da 3 veda

12

Çarşamba akşamları milyonları ekrana bağlayan ve reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul'un son bölümünde 3 isim birden ölerek diziye veda etti. Dün ..

Bursalı beşizler taburcu edildi

Bursalı beşizler taburcu edildi

13

Bursa'da, annelerinin hamileliğinin 28. haftasında dünyaya gelen ve Tenzile, Hira Nur, Havva, Rabia ve Berfin adları verilen beşizler, doğumlarından 8..

Dünyanın en uzun böceği Çin'de bulundu

Dünyanın en uzun böceği Çin'de bulundu

14

Çin'de, dünyanın en uzun böceği bulundu. Değnek çekirgesi türünde olan dev böceğin boyu ise 62,4 santimetre. Yetkililer bu böceğin, 2008 yılında Malez..

Göbek yağlarınıza el sallayın!

Göbek yağlarınıza el sallayın!

15

Diyetisyen Merve Karademir, fazla kilolardan ve özellikle göbek, bel çevresinde yoğunlaşan yağlardan kurtulma müjdesi verdi. Yaz aylarının gelmesiyle ..

Cemre'nin buluşu hasta annesi için

Cemre'nin buluşu hasta annesi için

16

Türkiye'nin dört bir yanından gelen 300 genç kaşifin, 3 gün boyunca birbirinden ilginç buluşlarını anlatarak yeteneklerini ortaya koyacağı 5. Ulusal Ç..

"Eski dostlar"ın bestecisi hayatını kaybetti

"Eski dostlar"ın bestecisi hayatını kaybetti

17

Türk sanat müziği bestekarı Gültekin Çeki (89), Antalya'da yaşamını yitirdi. Antalya'da 1927 yılında doğan Çeki'nin el bilinen eseri ise bir dönem dil..

Doğru et tüketimi nasıl olmalı?

Doğru et tüketimi nasıl olmalı?

18

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, et tüketimiyle ilgili bilgi verdi. Yaz aylarının gelmesiyle piknik etkinliklerinin daha sık düzenlendiğini söyleyen ..

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

İpek Yolu ekonomik kemeri ve Çin

19

Çin, kimi analistlerin II. Dünya Savaşı sonrasının Amerikan patentli Marshall Planı ile mukayese ettiği ve “tek kuşak, tek yol” sloganıyla ifade edile..

+