AKTÜEL

Dünyanın en zeki insanları Türkiye'de

Aa Yeni Şafak
Dünya Zeka Oyunları'nda son 9 yılda 6 kez şampiyon olan Ulrich Voigt, zekasını korumak için alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak durduğunu, hayatın ve bulmacaların zevkini çıkardığını kaydetti.

Dünyanın en zeki insanlarının bir araya geldiği 18. Dünya Zeka Oyunları, Antalya Belek'te başladı. Son 9 yılda 6 kez şampiyon olan ve dünyanın en zeki kişisi seçilen Alman Ulrich Voigt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye unvanını korumaya geldiğini söyledi.

Sürekli bulmaca çözerek ve zamanla yarışarak turnuvalara hazırlandığını belirten Voigt, 'Bulmacaları daha kısa sürede çözmeye önem veriyorum. Bunun için çok antrenman yapıyorum. Çünkü birinci olmak için mümkün olan en kısa sürede soruları çözmelisiniz' dedi.

Almanya'da bulmaca yazarlığı yaptığını anlatan Voigt, geçen yıl da birinci olduğunu, bu yıl kendisine rakip olarak ABD'li yarışmacıları gördüğünü vurguladı. Geçen yıl Mehmet Murat Sevim'in ikinci olduğunu hatırlatan Voigt, sürpriz sonuçların da olabileceğini dile getirdi.

Dünyanın en zeki insanı olmak için özel bir beslenme şeklinin olmadığını ifade eden Voigt, 'Zekamı korumak ve geliştirmek için alkol ve uyuşturucu maddelerden uzak duruyorum, hayatın ve bulmacaların zevkini çıkarmaya bakıyorum. Sürekli soru ve bulmaca çözerek antrenman yapıyorum' diye konuştu.

NEW YORK TIMES BULMACA EDİTÖRÜ WILL SHORTZ

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve New York Times Bulmaca Editörü Will Shortz da şampiyona için Antalya'ya gelenlerden... 1992 yılında ilk şampiyonaya ev sahipliği yapan Shortz, şampiyona fikrini ve yarışma formatını belirleyen kişi.

Shortz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992 yılından önce Doğu Avrupa ülkelerindeki uluslararası kare bulmaca maratonlarında farklı ülkelerden ve dillerden insanların 24 saatte en büyük kare bulmacayı yapmak için yarıştıklarını söyledi.

Her ülkenin kendi dilinde bulmaca hazırladığı için sonuçları karşılaştırmanın mümkün olmadığını dile getiren Shortz, '1992 yılında Games Dergisinde editörlük yaparken New York'ta ilk Dünya Zeka Oyunları şampiyonasını düzenledim. O yıl 12 ülke katıldı. Yarışmalarda kelimeye dayalı bulmaca kullanmadık. Matematik, mantık ve gözleme dayalı oyunlar kullandık. Böylece herkes eşit koşullarda yarışma olanağı buldu' dedi.

Bu yıl 27 ülkeyle en fazla katılımcının yer aldığı şampiyonanın gerçekleştirildiğini belirten Shortz, Antalya'nın da şampiyona tarihindeki en iyi mekan olduğunu bildirdi.

Bulmaca konusunda dünyadaki en önemli otoritelerden birisi kabul edilen Shortz, bulmaca eklerinin gazete satışlarına etkisini de değerlendirdi.

Shortz, şunları söyledi:

'Bulmacaların gazetelerin satışında çok etkili olduklarını düşünüyorum. Bulmacaların kağıtta çözülmesi daha mantıklı ve ideal. Dijital ortamda da bulmacalar satılabilir ama kağıt üzerinde daha kolay ve hoş oluyor. Bulmaca çözmek için gazete satın alan çok sayıda kişi var. Türkiye'de büyük gazetelerin 4 sayfa bulmaca eki verdiğini gördüm. Bu müthiş bir şey. Benim gazetemde sudoku ve kelime bulmacası olmak üzere günde iki bulmaca yayınlıyoruz.'

Kendisini oldukça akıllı bulduğunu anlatan Shortz, 'Sokakta yürüdüğüm zaman kendimi dahi gibi görüyorum ama bu tür yarışmalara geldiğimde kendimi orta zekalı hissediyorum. Bu nedenle bu yarışmalar benim için faydalı' dedi.

GEÇEN YILIN DÜNYA İKİNCİSİ MEHMET MURAT SEVİM

Geçen yıl Belarus'ta yapılan şampiyonada dünya ikincisi olan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Mehmet Murat Sevim de bu yıl birinci olmak için yarışacak.

Sevim AA muhabirine yaptığı açıklamada, zekasını zinde tutmak için devamlı soru çözdüğünü söyledi. Çok zeki olup toplumdan kendisini soyutlayan insanlar olduğunu ama kendisinin bu kategoriye girmediğini belirten Sevim, 'Her zeka seviyesinden arkadaşım var. Okuldaki arkadaşlarım zaten ÖSS'de belli bir puanın üzerinde alarak okula gelen kişiler. Ama sadece zeki insanlar değil, her türlü arkadaşım var' diye konuştu.

Matematik olimpiyatlarına hazırlanırken dergilerdeki soruları çözdüğünü, öğretmeninin yönlendirmesi sonucu da dört yıldır şampiyonaya katıldığını vurgulayan Sevim, 'Geçen sene aldığım bir ikincilik var. Bu sene daha iyisini elde etmek istiyorum' dedi.

Sevim IQ'sunu ölçtürmeye gerek duymadığını sözlerine ekledi.

18. DÜNYA ZEKA OYUNLARI GENEL KOORDİNATÖRÜ ALYANAKYAN

Dünya Zeka Oyunları Fedarasyonu yönetim Kurulu Üyesi ve şampiyonanın genel koordinatörü Kamer Alyanakyan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye olarak her yıl katıldıkları şampiyonaya bu yıl ikinci kez ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Şampiyonanın daha önce 1998 yılında İstanbul'da düzenlendiğini hatırlatan Alyanakyan, Türkiye'nin takım olarak en iyi derecesini 1996'da Hollanda'da düzenlenen şampiyonada üçüncü olarak elde ettiğini kaydetti.

Alyanakyan şöyle konuştu:

'Yarışmacılarımız burada bilgi, dil ve kültür gerektirmeyen; analitik düşünce, mantık ve gözlem yeteneği gibi beceriler gerektiren sorularla yarışacaklar. 27 ülkeden katılımcımız var. 200 kişiyi getirmeyi hedeflemiştik ama yaklaşık 150 katılımcı geldi. Bunlardan 97'si yarışmacı diğerleri konuklar ve takım kaptanları. İlk defa katılan ülkeler var. Türk takımı olarak arkadaşlarımız iyi hazırlandılar. Ama biz onların başarılarının yanında turnuvanın da başarılı geçmesini ve dostluğun kazanmasını istiyoruz.'

Yorum

Savaşın acılarını tuvale yansıtıyor

Savaşın acılarını tuvale yansıtıyor

1

47 yaşındaki Suriyeli Taha Hüseyin, yaşamını sürdürdüğü Kilis'in Elbeyli ilçesindeki Geçici Barınma Merkezi'ndeki sosyal tesislerde açılan resim atöly..

'Horozbina balığı'nda parazit tespit edildi

'Horozbina balığı'nda parazit tespit edildi

2

Sinop Üniversitesi (SÜ) Su ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanlığınca, yaklaşık bir yıldır Karadeniz'deki balık çeşitleri üzerinde ça..

Ediz Hun 'ağır rol' istiyor

Ediz Hun 'ağır rol' istiyor

3

Ediz Hun, Tevfik Fikret ve Namık Kemal'i canlandırmak istediğini, "ağır bir rol" olması durumunda yeniden kamera karşısına geçebileceğini söyledi.

2. Altın Baklava Film Festivali

2. Altın Baklava Film Festivali

4

Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2. Altın Baklava Film Festivali ve Film Akademisi görkemli bir gala ve ödül töreni ile start aldı. Gala gecesi ve törene i..

Ermenice'yi az buçuk Türkçe'yi iyi bilirim

Ermenice'yi az buçuk Türkçe'yi iyi bilirim

5

Artun Altıparmak Türkçe aşığı bir Ermeni olarak gelecek nesillere en doğru şekilde Türkçe'yi öğretmek için sekiz yıl boyu gece gündüz çalışıp bir sözl..

Hoşgörü kenti: Tokaçlı

Hoşgörü kenti: Tokaçlı

6

Aynı cadde üzerinde kilise, havra ve caminin yer aldığı, ezan sesinin çan sesine karıştığı Hatay'da farklılıklar zenginlik olarak görülerek, insanlar ..

Kalem ucundan sanat

Kalem ucundan sanat

7

Mardin'de lise öğrencisi Ramazan Balay, kurşun kalem ucuna neşterle, Türk bayrağı, gemi, kule, tren, namaz kılan insan figürü, Galata, Eyfel ve Pisa k..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgisini halıya işledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgisini halıya işledi

8

Tokat'ta yaşayan 44 yaşındaki Afganistan vatandaşı Cuma İslam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sevgisini 1,5 yılda ilmek ilmek dokuduğu ipek halı..

Yerde Zeugma havada uçan halı

Yerde Zeugma havada uçan halı

9

Modern Talking’de kariyer yaptım

Modern Talking’de kariyer yaptım

10

80’li yıllara damgasını vurmuş, dünyaca ünlü hangi gruplar vardı diye sorulsa hiç şüphesiz ki “Modern Talking” ismi en öne çıkar. İki kere dağılıp tek..

Adanalılar 'bici bici' sezonunu açtı

Adanalılar 'bici bici' sezonunu açtı

11

Adana'da yaz sıcaklarının hissedilmeye başlamasıyla birlikte sıcak sokakların serin tatlılarından 'bici bici' ve 'karsambaç' sezonu da açıldı. Kendine..

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

Dağıtılan Kur'an-ı Kerim'lere dikkat

12

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Ramazan ayı öncesi "promosyon" olarak dağıtılan Kur'an-..

Bakanlıktan o ilacı kullananlara uyarı

Bakanlıktan o ilacı kullananlara uyarı

13

Sağlık Bakanlığı, 100 miligramlık ilaçların 50 miligramlık kutuların içine karıştığının tespit edilmesi üzerine 'Tensinor' tablet tansiyon ilacının pi..

İzmir'de salgın: Ölümcül olabilir

İzmir'de salgın: Ölümcül olabilir

14

İzmir'de son günlerde görülen su çiçeği vakaları paniğe neden oldu. Her gece çocuk acil servisine en az 5 su çiçeği vakası geldiğini söyleyen Ege Üniv..

Diğdem'in organları 7 kişiye umut oldu

Diğdem'in organları 7 kişiye umut oldu

15

Antalya'da yüksekten düşme nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen dün sabah beyin ölüm gerçekleşen 16 yaşındaki Diğdem Fatma Acar..

"Bizler gelir geçeriz ama akıllarda Türkiye kalır"

"Bizler gelir geçeriz ama akıllarda Türkiye kalır"

16

Dizi ve sinema oyuncusu Murat Yıldırım "Arap dünyasında Türk dizilerinin bu kadar sevilmesi, Türkiye adına mükemmel bir durum" dedi.

Karnında taşımadı kalbinde taşıyor

Karnında taşımadı kalbinde taşıyor

17

Karnında taşımamasına rağmen annelik yaptığı engelli üvey kızının hayata tutunmasını sağlayan Saniye Altakhan'e göre annelik öncelikle vicdanda başlıy..

Hastalığı için ilaç bulamıyor

Hastalığı için ilaç bulamıyor

18

Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk edip annesi ve kardeşiyle Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınan, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda ..

Moğolistan’da Türk tarihinin izleri

Moğolistan’da Türk tarihinin izleri

19

TİKA, Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’a 60 kilometre mesafede bulunan Bilge Tonyukuk Anıtları'nın bulunduğu vadide Türk tarihine ışık tutacak yeni k..

"Nobel almak için çalışan alamaz"

"Nobel almak için çalışan alamaz"

20

Nobel ödüllü Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Gebze Teknik Üniversitesi tarafından kendi ismi verilen Biyoteknik ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı'..

+