https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Ekonomi Ekonomi
01:30
Ekonomi
"Eskişehir'de bulunan kömür rezervi 50 yıl yetecek"
Eskişehir'de bulunan kömür rezervinin Türkiye'ye 50 yıl yeteceği iddia ediliyor. Kömür rezervinin en yoğun olduğu köylerden Beyazaltın'ın Muhtarı Yüksel Girgin, bölgenin çok hızlı gelişeceğini söyledi.
Türkiye'nin 50 yıllık incisi Eskişehir'de bulundu
00:59
Ekonomi
Türkiye'nin 50 yıllık incisi Eskişehir'de bulundu
Eskişehir'de yıllardır devam eden kömür rezervi arayışları sonlandı. Özellikle lületaşının çıktığı bölgede büyük bir kömür rezervinin bulunduğu iddia edilirken, köylüler duruma hem seviniyor hem de üzülüyor. Yaklaşık 5 köyü kapsayan alanda bulunduğu ileri sürülen alanda Türkiye'nin en büyük ve son teknoloji ile bir termik santralinin kurulacağı ileri sürülüyor. Bölgede geniş bir iş sahasının açılması bekleniyor.
Moritanya balıkları Karadeniz hamsisini kurtaracak
00:00
Ekonomi
Moritanya balıkları Karadeniz hamsisini kurtaracak
Geçmişte Anadolu'yu çevreleyen denizler dışında uzak sularda faaliyeti bulunmayan Türk balıkçıları, geçen yıl 2 tekneyle gittikleri Moritanya'da 33 teknelik filoya ulaştı. Bu ülkede balık unu fabrikası kuran Türkler, tuttukları okyanus balıklarını burada işledikten sonra Türkiye'deki balık çiftliklerine gönderiyor. En büyük teknelerin Moritanya'ya gitmesinin Türkiye kıyılarındaki av baskısını önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor.
Hayvanlar artık güneş enerjisiyle sağılacak
00:59
Ekonomi
Hayvanlar artık güneş enerjisiyle sağılacak
Diyarbakır'da hayvancılıkta sağım ve enerji sorunlarının çözümü için GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü (GAPUTAEM) tarafından güneş enerjisiyle çalışan Fotovoltaik Pil Destekli Mobil Süt Sağım Makinesi ve enerji kaynağı geliştirildi. Bölgede artık çoban ve sağımcı bulmanın zor olduğunu belirten GAPUTAEM Müdürü Mehdi Sümerli, buluşun bölge hayvancılığına büyük katkı sunacağını umduklarını ifade etti.
İsviçre'de
00:00
Ekonomi
İsviçre'de "böcekburger" satışta
İsviçre'de protein bakımından zengin un kurdu içeren hamburgerlerin satışına başlandı.İsviçre'nin ikinci büyük süpermarket zincirinin Basel, Bern, Cenevre, Lozan, Lugano, Zürih ve Winterthur kentlerindeki marketlerinin raflarında "böcekburgerler" yerini aldı. Uzakdoğu'da yaygın olan ve dünya genelinde 2 milyar kişinin tükettiği tahmin edilen böceklerin insanlara yönelik satışına izin veren ilk Avrupa ülkesi İsviçre oldu.
Sigortasız çalışma yarınından çaldırma
00:52
Ekonomi
Sigortasız çalışma yarınından çaldırma
Kayıt dışı istihdamla mücadele etmek, farkındalığı artırmak ve bilinçlenmeyi sağlamak üzere bir dizi faaliyet gerçekleştiriliyor. Kayıt dışı çalışan herkese, 'Kayıtlı olun, sigortalı olun, hayata kayıtsız kalmayın' uyarısı yapılıyor.
Sigortan var mı?
00:00
Ekonomi
Sigortan var mı?
Kayıt dışı istihdamla mücadele etmek, farkındalığı artırmak ve bilinçlenmeyi sağlamak üzere bir dizi faaliyet gerçekleştiriliyor. Kayıt dışı çalışan herkese, 'Kayıtlı olun, sigortalı olun, hayata kayıtsız kalmayın' uyarısı yapılıyor.
Sulama kanallarından hem su hem enerji
01:00
Ekonomi
Sulama kanallarından hem su hem enerji "fışkıracak"
Şanlıurfa'da, GAPTEAM tarafından geliştirilen proje kapsamında sulama kanallarının üzerine kurulacak güneş panellerinde üretilecek enerji, tarımsal sulamada kullanılacak. Su kanallarının üzeri kapatılacağı için boğulmalar ile buharlaşmaya bağlı su kayıplarının önüne geçilebilecek, ihtiyaç fazlası enerji sisteme aktarılarak gelir sağlanabilecek .
buyumenin-onundeki-dev-engel-kayit-disi-istihdam
7 KART
Büyümenin önündeki dev engel: Kayıt dışı istihdam
Yeni Şafak
İşverenler, işçiler veya kendi hesabına çalışanlar özellikle vergi, sigorta primi vb. mali yükümlülüklerden kaçınmak, bürokratik işlemlerden kurtulmak amacıyla kayıt dışı ekonomik faaliyette bulunuyor ve elde ettikleri geliri kayıt dışında bırakıyor. Türkiye’de kayıt dışı istihdam oranı ortalama yüzde 34 seviyesinde ve sosyal güvencesiz çalışma ülkemize 65 milyar TL zarar veriyor.Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da sorunu olan ve ekonomiye büyük zararları olan kayıt dışı istihdamla mücadele etmek, farkındalığı artırmak ve bilinçlenmeyi sağlamak üzere bir dizi faaliyet gerçekleştiriliyor. Kayıt dışı çalışan herkese, ‘Kayıtlı olun, sigortalı olun, hayata kayıtsız kalmayın’ uyarısı yapılıyor.
zorunlu-misafirlige-karsi-dask
9 KART
Zorunlu misafirliğe karşı: DASK
Yeni Şafak
Deprem 1999 sonrasında hayatımızın bir gerçeği oldu. "Deprem değil bina öldürür" cümlesinin doğruluğunu ise bizler 17 Ağustos Marmara Depremi ile birlikte gördük. Depremin hemen ardından gelen yılda tüm zararların karşılanabilmesi adına bir kurum doğdu: DASK. "Deprem geçecek, hayat devam edecek” yaklaşımıyla kurulan kurum zararlar karşılanarak deprem gibi felaketlerden sonra yaşamın normale dönmesine aracılık ediyor. İşte DASK ile ilgili tüm merak edilen bilgiler...
gelecegin-enerjisi-ruzgar
7 KART
Geleceğin enerjisi 'Rüzgar'
Yeni Şafak
Doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olan rüzgar enerjisine olan ilgi giderek artıyor. Küresel enerji yatırımlarının yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiği günümüzde, Türkiye'de Rüzgar YEKA ihalesiyle ciddi bir atılım yaşanırken, Avrupa'da fosil yakıt kullanımı azaltılarak rüzgara ağırlık veriliyor. Uzmanlar, Rüzgar YEKA ihalesi gibi yatırımların sıcak para gibi hızla ülkeden çıkamayacağı ve teknoloji transferlerinin önemini vurgulanırken, cari açığa asıl olumlu katkının uzun dönemde gerçekleşeceğini ifade ediyor.
turkiyenin-odeme-yontemi-troy-nedir-nasil-basvuru-yapilir
7 KART
Türkiye’nin Ödeme Yöntemi (Troy) nedir? Nasıl başvuru yapılır?
Yeni Şafak
Kart ile alışveriş yapmak ya da ATM’den para çekmek istenildiğinde kartın sağ alt köşesinde yer alan marka, işlem yapılmasını sağlıyor ve bu markanın arkasında büyük bir teknolojik altyapı bulunuyor. Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası var: “Troy”. Türkiye’ye özel bu platform adını “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” nden aldı ve Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y, harflerinden oluşan kısaltmayla “Troy” oldu. Türkiye'deki tüm bankaların ortak girişimiyle hayata geçirilen ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi: Troy’, teknoloji ve güvenlikte dünya standartlarını yakaladı.
uc-haneliden-tek-haneli-doneme-enflasyon
10 KART
Üç haneliden tek haneli döneme: Enflasyon
Yeni Şafak
Üç haneli enflasyon yılları geride kaldı. Temmuz ayında enflasyon tek hanede geldi. Uzmanlar, enflasyonun daha da düşeceğini tahmin ederken vatandaşlar, "Enflasyon nedir? Enflasyon yükselirse ya da düşerse ne olur?" sorularının yanıtlarını merak ediyor. İşte merak edilenler bilgi kartımızda.
dogal-gazin-altin-cagi-kaya-gazi
6 KART
Doğal Gazın Altın Çağı 'Kaya Gazı'
Yeni Şafak
Gelişmiş ülkelerin enerjiye olan ihtiyacı arttıkça konvansiyonel olmayan ( doğalgaz ve petrol dışı ) enerji kaynaklarına olan ilgi de artıyor. Özellikle ABD'yi ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna yükselten ve küresel petrol ve doğalgaz piyasasında fiyatların düşmesine neden olan kaya gazının üretilmesi birçok ülkenin dikkatini çekiyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye'de de dört havzada kaya gazı rezervlerinin bulunduğu tespit edildi. Uzmanlar, kaya gazının enerji ihtiyacı bakımından dışa bağımlı olan Türkiye için stratejik bir öneme sahip olabileceğine dikkat çekiyor.
toki-tarimkoy-ile-koylunun-yaninda
6 KART
TOKİ ‘Tarımköy’ ile köylünün yanında
Yeni Şafak
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) nitelikli konut üretimine Türkiye’nin köylerinde ve kırsal alanlarında devam ediyor. Tarımköy Projesi kapsamında bugüne kadar binlerce konut üreten TOKİ, böylece altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolları, çocuk parkı ve çevre düzenlemesiyle modern köyler hayata geçiriyor. Proje ile toprağı olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi de veriliyor. Tarımköy Projesi kapsamında her bölgenin ihtiyaç ve özelliklerine göre konut üretimi yapılıyor. Örneğin Erzurum’da kış şartlarına uygun konut üretilirken, Mardin’de yöresel mimarinin ön plana çıktığı konutlar hayata geçiriliyor.
housekeeping-nedir-nasil-is-bulunur
11 KART
Housekeeping nedir? Nasıl iş bulunur?
Yeni Şafak
Kimisi "maid" der, kimisi "meyit", kimisi "katçı" kimisi de "temizlikçi". Ancak onların adı "Housekeping" çalışanları. Turizmde "mesleğin çilekeşleri" olarak da adlandırılan housekeeperların en büyük sorunu ev kadınlarıyla aynı işi yaptıklarının sanılması. Peki bu terim nedir? Housekeeping çalışanları neler yapar? Bilgiler kartlarımızda.
trafigi-azaltacak-uygulamalar
9 KART
Trafiği azaltacak uygulamalar
Yeni Şafak
Metropol İstanbul, artık teknolojiye ayak uydurarak akıllı kent olma yolunda ilerliyor. İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri sunduğu Akıllı Ulaşım Sistemleri sayesinde ulaşımda çevresel etkileri azaltacak şekilde hareketlilik sağlanacak, trafikte güvenlik artacak; yoğunluk azalacak.
askerlik-borclanmasi-nedir-nasil-yapilir
7 KART
Askerlik borçlanması nedir? Nasıl yapılır?
Yeni Şafak
Ülkemizde erkekler askere gidiyor ve askerlik süresinde sigortalı erkek işçi ve memur olarak çalışmak mümkün olmuyor. Bu nedenle askerlik süresinde borçlanma yapılabiliyor. Silâhaltında er veya erbaş olarak veya yedek subay okulunda geçen askerlik sürelerinin borçlanılması, askerlik borçlanması oluyor. Askerlik borçlanması, emeklilik için sigortalılık başlangıcını öne çekme ve eksik prim günlerini tamamlamada çok yararlı bir müessese olarak dikkati çekiyor. Bu anlamda erkek sigortalıların emekliliği hak ediş anlamında ellerini güçlendiriyor.
22-dunya-petrol-kongresi-turkiye-ve-kuresel-enerji-politikalari
8 KART
22. Dünya Petrol Kongresi: Türkiye ve küresel enerji politikaları
Yeni Şafak
Dünya enerji sektörünün en büyük oyuncularının bir araya geldiği 22. Dünya Petrol Kongresi Cumhurbaşkanlığı himayesinde 9-13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kongre kapsamında küresel petrol ve doğalgaz sektörünün güvenliği ve kaynakların geleceği, düşük karbonlu çözüm önerileri, enerjinin verimliliğine yönelik politikalar olmak üzere sektörün altyapı ve yatırım imkânları değerlendirildi. Türkiye, jeopolitik konumu, proaktif dış politikasıyla birlikte bölgede yükselen siyasal bir güç haline gelirken, petrol ve doğalgaz kaynaklarına olan stratejik konumu, üreticiler ve tüketiciler arasındaki anahtar rolüyle küresel enerji politikalarının merkezinde yer almaya devam edecek.
turkiyeden-insa-hamlesi
Türkiye'den 'inşa' hamlesi
23 Ağustos 2017, 04:00
Türkiye, inşaat sektöründe büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda yılın ilk 6 ayına ilişkin olarak Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 oranlarında artış sağladı. Bina ve daire rakamları dikkati çekiyor.
1900da-basliyor
19.00'da başlıyor
23 Ağustos 2017, 04:00
Çamlıca gişelerinde serbest geçiş 19.00 itibarıyla başlıyor. Katar ile Türkiye arasında ilk direkt deniz yolu hattı açıldı.Kurban Bayramı dolayısıyla otobüs biletlerine zam yapılmayacağı açıklandı.Türkiye'de yapılan analizlerde yumurtalarda 'fipronil' maddesi tespit edilmedi.Kamu işçilerine ilave tediyenin birinci yarısı 25 Ağustos'ta, ikinci yarısı 25 Aralık'ta verilecek.
basari-icin-hicbir-sinir-yoktur
'Başarı için hiçbir sınır yoktur'
23 Ağustos 2017, 01:00
"Ortada bir amaç varsa, başarı için hiçbir sınır yoktur." Paul Arden
memur-ve-memur-emeklisi-zammi-belli-oldu
Memur ve memur emeklisi zammı belli oldu!
22 Ağustos 2017, 04:00
4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.Doğum yardımı ödemeleri vatandaşların hesaplarına yatırıldı. McDonald's yaşadığı bir anlaşmazlık sonucu Hindistan'daki 169 restoranını kapattı.ABD'de yaşanan güneş tutulmasının ekonomiye katkısının milyonlarca dolar olduğu belirtildi.İşverenin sağlık sorunlarını gerekçe göstererek savunmasını almadan işten çıkarılan işçinin işe iade edilmesi gerektiğine hükmedildi.
1901-yilinda-cadillac-motor-sirketi-kuruldu
1901 yılında Cadillac Motor Şirketi kuruldu
22 Ağustos 2017, 10:00
Tarihte bugün 1901 yılında Cadillac Motor Şirketi kuruldu.Cadillac, ABD'li lüks otomobil markası ve General Motors grubunun bir parçasıdır. Henry Martyn Leland tarafından kurulan bu şirket adını Fransız kâşif, Detroit şehrinin kurucusu Antoine Laumet de la Mothe, Sieur de Cadillac'tan almıştır.
memura-son-zam-teklifi-aciklandi
Memura son zam teklifi açıklandı
21 Ağustos 2017, 05:00
Memura son zam teklifi açıklandı: 2018 % 3,5 + 3,5,2019 % 4 + 5.Dolar 3.50'nin altına inerek yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi.Ulaştırma Bakanı bayram tatili boyunca tüm yol çalışmalarının durdurulacağını açıkladı.İnternet üzerinden kurbanlık alacak vatandaşlara dolandırılmamaları konusunda uyarı yapıldı.Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere motorinin pompa satış fiyatında 7 kuruş indirim bekleniyor.
devletten-ailelere-tesvik
Devletten ailelere teşvik
21 Ağustos 2017, 03:00
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2017-2018 öğretim yılında, okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak. #eğitim #özelokul #devletdestekleri
para-kazanmak
Para kazanmak
21 Ağustos 2017, 02:00
"Para kazanmak için para gerekmez." Robert Kiyosaki
Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa İstanbul'un BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,33 yükselişle 108.952,73 puandan tamamladı.
Vatandaşın bayram tatili formülü: 5+5 gün!
Vatandaşın bayram tatili formülü: 5+5 gün!
Bayram tatilinin 10 güne çıkması tatilcilerin ikiye bölünmesine neden oldu. Bu hafta sonundan arife gününe kadar 5 gün ya da arife itibariyle 5 günü tatil beldelerinde geçirmeyi tercih etti. Son dakika rezervasyonlarına talep yoğunlaştı. Otellerde doluluk oranları şimdiden yüzde 100'e ulaştı.
50 yıl yetecek kömür rezervi bulundu
50 yıl yetecek kömür rezervi bulundu
Eskişehir'de bulunan kömür rezervinin 50 yıl yeteceği iddia ediliyor. Türkiye'nin en büyük termik santrali Eskişehir'de kurulacak.
Çamlıca gişelerinde serbest geçiş bugün başlıyor
Çamlıca gişelerinde serbest geçiş bugün başlıyor
Çamlıca gişelerinde serbest geçişin bugün saat 19.00 itibarıyla başladı. Serbest geçişle birlikte trafikte yüzde 30 oranında rahatlama yaşanması bekleniyor.
Moritanya balıkları Karadeniz hamsisini kurtaracak
Moritanya balıkları Karadeniz hamsisini kurtaracak
Geçmişte Anadolu'yu çevreleyen denizler dışında uzak sularda faaliyeti bulunmayan Türk balıkçıları, geçen yıl 2 tekneyle gittikleri Moritanya'da 33 teknelik filoya ulaştı. Bu ülkede balık unu fabrikası kuran Türkler, tuttukları okyanus balıklarını burada işledikten sonra Türkiye'deki balık çiftliklerine gönderiyor.
'İlişkilerimizi geliştirmeliyiz'
'İlişkilerimizi geliştirmeliyiz'
Vietnam'da onuruna verilen yemekte konuşan Başbakan Binali Yıldırım "Siyasi iş birliğimizin daha da gelişmesi iki ülke arasındaki ortaklığın temellerini de güçlendirecek ve her iki ülke halkının refahının gelişmesine katkı sağlayacaktır" dedi.
Kamu işçileri için 2017 ek ödeme tarihleri belli oldu
Kamu işçileri için 2017 ek ödeme tarihleri belli oldu
Devlet ve devlete bağlı müesseselerde çalışan işçilere bu yıla ilişkin ilave tediyenin birinci yarısı 25 Ağustos'ta, ikinci yarısı 25 Aralık'ta verilecek.
Nükleer tıpta yerli dönem başlıyor
Nükleer tıpta yerli dönem başlıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezinde (SANAEM) ciddi bir yatırım ortaya konuldu. Tüm tesislerin yatırımı yaklaşık 100 milyon lirayı geçiyor. SANAEM içindeki İkincil Standart Dozimetri Laboratuvarı'nın açılışını da yapacağız. Gelecek dönemde nükleer tıp, enerji, mühendislik alanında büyük bir talep oluşacak. Bu alanlar çok cazip olacak" dedi.
Kazakistan uranyum bankasını açıyor
Kazakistan uranyum bankasını açıyor
Kazakistan, UAEA'nin himayesinde düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum bankası 29 Ağustos'ta faaliyete geçecek.
Skandal bir ülkeye daha sıçradı
Skandal bir ülkeye daha sıçradı
Macaristan Ulusal Gıda Güvenliği Ofisi (Nebih), ülkede üretilen yumurtalarda böcek ilacı fipronil tespit edildiğini açıkladı.
Yumurta krizi Tayvan’a sıçradı
Yumurta krizi Tayvan’a sıçradı
Tayvan’da çiftliklerde üretilen yumurtalarda çok miktarda böcek ilacına rastlandı.
Johnson's bebek pudrası ürünlerinde kanserojen risk hükmü açıklandı
Johnson's bebek pudrası ürünlerinde kanserojen risk hükmü açıklandı
63 yaşındaki Eva Echeverria, onlarca yıl bebek pudrası kullandıktan sonra yumurtalık kanseri olduğunu iddia ederek açtığı davayı kazandı. Bebek pudrasının üreticisi Johnson & Johnson firması 417 milyon dolar tazminat ödeyecek.
İsviçre'de 'böcekburger' satışta
İsviçre'de 'böcekburger' satışta
İsviçre'de un kurdu içeren hamburgerlerin satışına başlandı. İsviçre'nin ikinci büyük süpermarket zincirinin Basel, Bern, Cenevre, Lozan, Lugano, Zürih ve Winterthur kentlerindeki marketlerinin raflarında "böcekburgerler" yerini aldı.
ABD’de güneş tutulması ekonomiye katkı sağladı
ABD’de güneş tutulması ekonomiye katkı sağladı
ABD’de yaşanan güneş tutulmasının ekonomiye katkısının milyonlarca dolar olduğu belirtildi.
Twit atmazsa 2 milyar dolar kaybedecek
Twit atmazsa 2 milyar dolar kaybedecek
Hisse senedi araştırma şirketi Monness Crespi Hardt & Co. analistlerinden James Cakmak'ın raporuna göre ABD Başkanı Donald Trump'ın @realDonaldTrump kullanıcı adlı hesabından tweet atmayı bırakması, Twitter şirketinin beşte birini kaybetmesine yol açabilir. Bu oran, sosyal medya devinin 2 milyar dolarlık piyasa değerine denk geliyor.
Dünyada yaşanabilecek 9 yer
Dünyada yaşanabilecek 9 yer
The Economist dergisi dünyada en yaşanabilir yerleri belirledi. Her sene listede olan Sidney, bu sene yerinden oldu.
Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak
Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak
Kış lastiği zorunluluğu ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanıyor. Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edildi; yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak.
Dünya devi Jeep el değiştiriyor
Dünya devi Jeep el değiştiriyor
Çinli otomobil üreticisi Great Wall, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Jeep için masada. Çinli firma amacın, Jeep markası ile birlikte küresel pazarlara daha hızlı giriş yapmak olduğunu vurguladı.
İki dev birleşebilir
İki dev birleşebilir
Çinli otomobil üreticisi Great Wall Motor Co'dan bir yetkili, şirketin Fiat Chrysler Automobiles'e (FCA) ortak olmakla ilgilendiğini söyledi.
Motorine indirim geliyor
Motorine indirim geliyor
İndirimle birlikte İstanbul'da motorinin litre fiyatı ortalama 4.49 TL seviyesine gerileyecek.
Hyundai kendi rekorunu kırdı
Hyundai kendi rekorunu kırdı
Hyundai Assan, 2002 yılında başladığı ihracatta tarihinin en yüksek seviyesine ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Hyundai Assan, 2017 yılının ilk 7 ayında 120 bin 482 adet ihracat gerçekleştirdi ve 4 milyar liradan fazla ciro yaparak ülke ekonomisine büyük katkı sağladı.
Fransız tankı yola çıkıyor
Fransız tankı yola çıkıyor
Peugeot, tasarımıyla göz kamaştıran tank görünümlü 5008 modelini Eylül’de vitrine çıkaracak. Peugeot Türkiye'nin, bu yıl sonuna kadar 3 bin adet satmayı hedeflediği 5008 modelinin fiyatı 153 bin 900 liradan başlıyor.
Okul servisi uyarısı
Okul servisi uyarısı
Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, okul servislerinde yaşanan sorunların tekrarlanmaması için Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nin toplumcu ve sosyal devlet anlayışına uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
100 kilometreye 1.5 lira yakıyor
100 kilometreye 1.5 lira yakıyor
Tokat'ta 100 kilometreyi sadece 1.5 lira elektrik harcayarak gidebilen 'Gopower' adı verilen elektrikli araç 'Efficiency Challenge Electric Vehicle' yarışmasına katılacak.
Evini dönüştürene sıfır faizli kredi
Evini dönüştürene sıfır faizli kredi
Depreme yönelik tedbirler kapsamında yeni kentsel dönüşüm yasası çıkarılacağını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, binasını kendi değiştirmek isteyen vatandaşlara sıfır faizle kredi verileceğini ve vergiden muaf olacağını söyledi..
Emlak Konut'tan
Emlak Konut'tan "Bizim Mahalle"
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Küçükçekmece'de inşa edilecek Bizim Mahalle projesi ilk etabı ihalesinin 26 Eylül'de, ikinci etabın ise 28 Eylül'de yapılacağını bildirdi.
Ağbal’dan 2B ve tarım arazileri için 7 Eylül uyarısı
Ağbal’dan 2B ve tarım arazileri için 7 Eylül uyarısı
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2B ve Hazine'ye ait tarım arazileri için başvuru ve ödeme süresinin 7 Eylül’de biteceğini belirterek, “Bu zamana kadar başvuru yapmayan vatandaşlarımız 7 Eylül’e kadar yaparlarsa hak sahibi olacak, ödemelerini kaçıranlar da ödeme yaparlarsa arazilerini alabilecek. Bu son şans.” dedi.
Dünya ikincisi olduk
Dünya ikincisi olduk
Engineering News Record dergisinin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde, Türk firmalarının sayısı 46'ya yükseldi.
İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 56 lira ile 2 bin 569 lira arasında değişecek.
Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı
Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapılan mega projelerin depreme dayanıklı olduğunu söyleyerek, "İnşa ettiğimiz her tüneli, her köprüyü, her yapıyı deprem faktörünü ön planda tutarak yapıyoruz." dedi.

Şehirler olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor
Şehirler olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, "17 Ağustos Marmara Depremi'nde yaşadığımız bu ağır tabloyu tekrar yaşamamak adına, 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile şehirlerimizi sağlıklı ve hızlı bir şekilde deprem ve afetlere karşı hazırlıyoruz" dedi.
TOKİ'den Maltepe'ye 305 konutluk kentsel dönüşüm
TOKİ'den Maltepe'ye 305 konutluk kentsel dönüşüm
TOKİ, İstanbul Maltepe'de 305 konutluk kentsel dönüşüm projesine başlıyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan "Başlattığımız kentsel dönüşüm projemizle ilçe yeni bir çehreye kavuşacak" dedi.
İnşaat işlerini bıraktı 60 kişinin patronu oldu
İnşaat işlerini bıraktı 60 kişinin patronu oldu
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde inşaat işleriyle uğraşırken tavsiye üzerine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvuran kişi, kendisine sağlanan hibe desteğiyle 4 milyon liralık yatırım yaparak, 6 bin metrekare alan üzerinde tavuk çiftliği kurdu.
Walmart ve Google'dan dev ortaklık
Walmart ve Google'dan dev ortaklık
Walmart müşterileri, Google Home cihazını kullanarak sesli komutlar ile sipariş verebilecekler.
McDonald’s Hindistan’da 169 restoranını kapattı
McDonald’s Hindistan’da 169 restoranını kapattı
McDonald's franchise şirketiyle yaşadığı bir anlaşmazlık sonucu Hindistan'daki 169 restoranını kapattı.
22 yıldır faaliyette olan Şok Market halka arz kararı aldı
22 yıldır faaliyette olan Şok Market halka arz kararı aldı
İndirim market zinciri Şok'ta ortaklar halka arz için çalışmalara başladı. Arzın 2018 yılında gerçekleştirileceği ifade edildi.
Total'den dev satın alma
Total'den dev satın alma
Fransız petrol şirketi Total, Danimarka merkezli A.P. Moller-Maersk Grubu'nun alt şirketi olan Maersk Petrol'ün tamamını 7,45 milyar dolara satın aldı.
'Çok büyük fırsatlar var'
'Çok büyük fırsatlar var'
Singapur'da Türkiye-Singapur İş Forumu'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım "Türkiye ile Singapur arasında çok büyük fırsatlar var. Bunu bir sinerjiye ve katmadeğere dönüştürmemiz gerekiyor" açıklamasında bulundu.
Işıkkent'ten Las Vegas'a
Işıkkent'ten Las Vegas'a
Fuar İzmir ile Türkiye'nin fuarcılık çıtasını yükselten İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerli firmaların uluslararası pazarlara açılmasında da öncü rol oynuyor. İzmirli ayakkabı imalatçıları, İZFAŞ'ın getirdiği yabancı alım heyetleri sayesinde dünyanın dört bir yanına satış yapmaya başladı. Fuar İzmir'deki Shoexpo'nun ardından Las Vegas ve Güney Afrika'dan önemli siparişler alan İsmail Pehlivan, onlardan sadece biri oldu.
'Valeler kayıt altına alınacak'
'Valeler kayıt altına alınacak'
Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, gelecek yıl ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanların belgelendirilmeye başlanacağını söyledi.