• Tarihe göre sırala

Türklere Orlando'dan kira garantili ev

ABD’nin Florida eyaleti Orlando bölgesinde ilk etabı 2018 yılının aralık ayında tamamlanacak Breeze De Mar gayrimenkul projesindeki konutlar Türkiye’de satışa sunuluyor.

Konutta pay kapma yarışı

Türkiye’nin ilk gayrimenkul sertifikası ihracı için talep toplama süreci TOKİ garantörlüğünde Park Mavera 3 projesinde yarın başlıyor. Proje ofisini her gün bin 200 kişi arayarak bilgi alırken, 27 aracı kuruluş da talepte bulundu.

Şubatta 101 bin konut satıldı

Yıla hızlı başlayan ve yüzde 13 artış gösteren konut satışları şubatta 101 bin adedi aştı. Bir önceki aya göre yüzde 6,4 artış gösteren konut satışları geçen yılın aynı ayına göre ise aynı seviyelerde kaldı. İlk iki ayda satılan konut adedi 196 bin 857 oldu. Ocak ayında 95 bin 389 bin konut satılmıştı.

Günlük evlere 2 milyon lira ceza

İstanbul'da ağırlıklı olarak suç örgütlerinin kullandığı günlük evleri kiraya veren emlakçı ve mülk sahiplerine ceza yağdı. Yılın ilk 3 ayında tespit edilen bin 210 günlük kiralık evin 550'si kapatılırken, emlakçı ve mülk sahiplerine 2 milyon 22 bin 501 lira para cezası verildi.

Ucuza konut şansı

Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin, gayrimenkul sertifikası sayesinde müteahhit tarafından bankaya faizin, tedarikcilere vade farkının ödenmeyeceğini belirterek, "Bu sayede konut daha uygun fiyatlara mal edilecek, yatırımcılar daha uygun fiyatla konut alabilecek." dedi.

'Kira fiyatları İstanbul genelinde ortalama yüzde 25 geriledi'

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kira fiyatlarının İstanbul genelinde yüzde 25 gerilediğini belirterek, "Daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Zaten düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu" dedi.

"Kira fiyatları İstanbul genelinde ortalama yüzde 25 geriledi"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kira fiyatlarının İstanbul genelinde yüzde 25 gerilediğini belirterek, "Daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Zaten düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu." dedi.

Konutta 20 yıla varan kredi imkanı

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneğinin (İMSİAD) başlattığı "240 Aya Kadar Vadeli Konut Kredi" kampanyasına Bursa'dan 6 banka katıldı.

Tapu harçlarındaki indirim inşaat sektörünü canlandıracak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu var. İnşaat sektöründe hareketlenme olsun, beraberindeki diğer sektörler de canlansın istiyoruz" dedi.

Sağlıklı villa dönemi

İnsanların sağlıklı beslenmek için organik gıdalara yöneldiği gibi inşaatlarında ve villa gibi özel mülklerde de artık doğal, sağlıklı ve maliyet açısından en uygun olan yapı ve malzemelerin tercih ediliyor.

1+1’ler tahtını büyük eve kaptırdı

Geçen yıla kadar alım kolaylığı ile tercihte öne çıkan ve talep nedeniyle fiyatı yükselen 1+1’ler tahtını daha büyük konutlara kaptırdı. Emlak Konut GYO’nun öncülüğünde başlayan kampanyalara sektörün genelinin eşlik etmesi de büyük eve talep artışında etkili oldu. Talep fiyatı da yukarı çekti.

Prefabrik evlere olan ilgi son yıllarda artıyor

Dayanıklılığı ve normal evlere göre maliyetinin düşük olmasıyla dikkat çeken prefabrik evlere olan ilgi son yıllarda artmaya başladı.

Denizli’de 18 bin 332 konut yapılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli'de TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile yaptığı toplantıda, il genelinde yapılacak konut projelerini açıkladı.

Denizli’de 18 bin 332 konut yapılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli'de TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile yaptığı toplantıda, il genelinde yapılacak konut projelerini açıkladı.

Efekta Mimarlık kentsel dönüşüm projeleriyle MIPIM’de

Dünya çapında gerçekleştirdiği farklı ölçekteki mimari tasarımları ile üst düzey nitelikli projelere imza atan Efekta Mimarlık, Türkiye’ye kazandırdığı kentsel dönüşüm projeleriyle dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’e damga vuruyor. Kahramanmaraş, Okmeydanı, Esenler bölgesinde yaklaşık 6 milyon metrekarelik alanda, Fikirtepe’de 6 adada toplam 1 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri, Türkiye’den fuara katılan bin proje arasında yıldızı parlayan projeler olar...

MIPIM’de Türkiye’ye büyük ilgi

Türkiye, 14-17 Mart 2017 tarihlerinde Fransa Cannes'da gerçekleştirilen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 2017'nin ilk gününde uluslararası yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı.

Emlakçıların yasa beklentisi

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, Türkiye genelinde 18 oda ve 22 derneğin imza attığı "Emlak Danışmanlığı Kanun Taslağı"nın bir an önce yasalaşmasını beklediklerini bildirdi.

Günübirlik ev kiralayanlara ceza yağdı

Sakarya Emniyet Müdürlüğü apartlara yönelik olarak yapılan araştırmada 11 ev sahibine bildirimde bulunmadıkları gerekçesiyle 10'ar bin 383'er lira para cezası verdi.

Dev şirketin taşınmazları satılıyor

Kavuklar Grubu'nun İzmir'in Bornova, Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerindeki 5 gayrimenkulü satışa çıkarıldı. İhalesi 20 Mart 2017 tarihinde gerçekleşecek gayrimenkullerin toplam bedeli 92 milyon 250 bin TL olarak belirlendi.

Cayma süresi 24 ay

Ön ödemeli konut satışında sistem tamamen değiştirildi. Buna göre, cayma hakkı süresi 36 aydan 24'e çekildi. Şirketin yüzde 2 olan tazminat alma hakkı ise 8'e çıkarıldı.

Ön ödemeli konut satışına düzenleme

Tüketici, ön ödemeli konut satışında sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar herhangi bir gerekçe göstermeksizin sözleşmeden dönebilecek. Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı, sözleşme bedelinin yüzde 8'ine kadar tazminat ödenmesini isteyebilecek.

Gurbetçi ucuz konutu yoklamaya başladı

Yabancıya konut alımında sağlanan KDV istisnası yurtdışında yaşayan Türkleri de kapsayınca ana vatanda ev sahibi isteği arttı. Müteahhitler son dönemde satış ofislerini yurtdışında yaşayan Türklerin sıkça aradığını ve konut fiyatları hakkında bilgi aldıklarını söylüyor. Birçok firma, gurbetçiye özel kampanya da hazırlamaya başladı.

İstanbul'un en popüler ilçeleri

İnternet üzerinden gerçekleşen proje ziyaretleri, satış rakamlarına da yansımış görünüyor. Geçen yıl İstanbul'da en çok yeni konut satışı gerçekleşen ilçeler, aynı zamanda internetten en çok proje bakılan lokasyonlar oldu.

Gayrimenkul sertifikası sektöre hareketlilik kazandıracak

Türkiye'de ilk kez Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde uygulanacak gayrimenkul sertifikası sisteminin, sektöre hareketlilik getirmesi bekleniyor.

43 liraya ev fırsatı

TOKİ önderliğinde Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası ihracı Park Mavera 3'te başlıyor. Pay başına 42.5 lirayla halka arz edilecek sertifikayla küçük yatırımcı projeye ortak olurken, inşaatçı da faizsiz finansmana erişecek.

İlk gayrimenkul sertifikası bugün görücüye çıkıyor

Hükümet, gayrimenkul sertifikasını görücüye çıkarmadan önce yatırımcının haklarını güvence altına aldı. Yeni düzenlemeye göre, ihraçtan gelecek para müteahhide parça parça ödenecek. Böylece projenin yarım kalma ihtimali önlenecek.

Canikli'den 'gayrimenkul sertifikası' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Gayrimenkul Sertifikaları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'le ev veya iş yeri projelerinin tamamının gayrimenkul sertifikası ile finansmanının mümkün kılındığını belirterek, "Aynı zamanda, bu projelerin gayrimenkul sertifikasının yanı sıra başka finansman kaynakları ile de finanse edilmek istenmesi durumunda gayrimenkul sertifikası yatırımcılarının haklarına zarar vermeden projenin sadece sertifika ihracına konu edilmeyen bölümleri üzerinde kısm...

Bir ayda 2,1 milyar TL'lik ciro

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER), 1 Şubat'ta başlattığı "20 yıl vade" kampanyasında bir ayda 2 bin konut satılırken, yaklaşık 2 milyar 100 milyon TL'lik ciro elde edildi.

İstanbul kentsel dönüşümle 'depreme karşı' güçleniyor

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürü Hüseyin Kaya, İstanbul'da 1999 Marmara depreminden sonra yaklaşık 50 bin riskli bina tespit ettiklerini belirterek, "İstanbul'da riskli olduğu için yıkılan bina sayısı yaklaşık olarak 19 bin ve bu da 88 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. Halen yıkım çalışmaları devam eden birçok ilçede, birçok bina var" dedi.

Ev fiyatları uçtu

Tamamlandığında dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenen 3.havalimanı güzergahında satılık konutlarda metrekare fiyatlarında son üç senede yüzde 72'lere varan artış görüldü.

Gayrimenkul sertifikası geliyor

Hükümetin 2016 yılı eylem planında yer alan ve geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Gayrimenkul Sertifikası uygulamasının ilki, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde, Makro İnşaat'a ait Başakşehir Park Mavera 3 Projesi'nde gerçekleştirilecek.

Lüks konutlar bomboş

Yıllardan beri "Emlak balonu" olarak yorumlanan Çin'in "Hayalet şehirleri" her geçen gün artmaya devam ediyor. Bazıları yapılan lüks konutlar için "Kriz yaklaşıyor" dese de, bazıları "Konutlar yaşanmak için inşaa ediliyor, spekülasyon için değil" yorumunu yapıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.