• Tarihe göre sırala

'Konutta 20 yıl vade büyümeyi destekleyecek'

Destek Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, konutta vadelerin 20 yıl uzatılmasının konut piyasasını canlandıracağını ve büyümeyi de azımsanmayacak ölçüde destekleyeceğini kaydetti.

Yeni konut seferberliği ile fiyatlar yüzde 25 inecek

Emlak Konut GYO’nun şubat ayında başlayacak 2. konut seferberliğinde konut kredisi faizi 0.50’ye düşürülüp vade 240 aya çıkarılacak. Konut kredisi faizinin yüzde 1’den 0.50 düzeyine inmesinin, konut fiyatında yüzde 25’lik indirime denk geldiği hesaplandı.

Faizlerin inmesi konut kredisi maliyetini yüzde 9 düşürdü

Konut kredisi faiz oranlarının son 1 yılda yüzde 1,07'lerden yüzde 0,88'lere gerilemesi, ev almak isteyen tüketicilerin kredi maliyetini yüzde 9 düşürdü. Faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle 100 bin lira kredi çeken bir vatandaş, 1 yıl önceye kıyasla 15 bin lira daha az ödüyor.

Yapı denetim firmalarına 3,9 milyon lira ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, görevini eksik veya kusurlu yapan yapı denetim firmalarına 2016'da 3 milyon 927 bin 679 lira idari para cezası uyguladı.

Edirne’ye açıldı İstanbul’a kapandı

Bankalarca kullandırılan nakit kredilerin il bazında dağılımı 2016 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,49 artarak 1 trilyon 686 milyar liraya çıktı. Bir yıllık sürede payını en fazla arttıran il Edirne olurken, İstanbul’a verilen kredilerde yüzde 7,28 azalış meydana geldi. Cazibesi yüksek yerlerde de finansmana ulaşım kolaylaştı.

TOKİ Adıyaman'da 48 konutu satışa çıkardı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Adıyaman'ın Gerger ilçesinde inşaatı devam eden 48 konutu "açık satış" yöntemiyle satışa çıkardı.

Büyük konutta fiyat düştü

Yeni konutlarda aralık ayı fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.47 arttı. Metrekare bazında en yüksek artış yüzde 0,90 ile 51-75 metrekareli konutlarda yaşanırken, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0.60 oranında azalma yaşandı. Aralık ayında senet kullanım oranı da yüzde 34 olarak gerçekleşti.

TOKİ’den arsa müzayedesi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul, İzmir ve Adana da bulunan bakım ve akaryakıt istasyonlarının arsalarını “Açık Artırma" yöntemi ile satışa sundu.

Arap işadamları Erzurum’u tanıdı

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Arap işadamları, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şubesi'nin davetlisi olarak Erzurum'a geldi. Arap işadamlarına Erzurum'un cazibe potansiyeli anlatıldı.

Turizm yatırımcısına büyük imkan

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm yatırımcısı için toplam 5 bin 220 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü yapılabilecek 13 arazi ile bir günübirlik tesisini tahsise açacak. Tahsis işlemlerindeki bürokratik işlemleri ise yatırımcı adına Bakanlık takip edecek

Dönüşen evlere faiz desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteği bir yıl uzadı. Vatandaş dönüşüme konu evi için yıl sonuna kadar bankalardan faiz desteği alabilecek.

Müteahhitler tanıtım turuna çıkıyor

Konut alan yüksek gelir grubundaki yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesi, sektörü de harekete geçirdi. Üst gelir grubuna yönelik projeler inşa eden müteahhitler, ekiplerini önce Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak’a gönderecek. Yüz yüze yapılan görüşmelere zaman zaman müteahhitler de katılacak. Sonra ise alıcı adayları Türkiye’de ağırlanacak.

'Vatandaşlık hakkı yabancıya konut satışını ikiye katlar'

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı, tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartı ile satın aldığı ilgili kurumlarca tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin karar gayrimenkul sektöründe heyecan oluşturdu.

Ne zaman ev almalısınız?

Ev satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri doğru yatırımın ne zaman yapılacağıdır. Ev almak için doğru zaman var mıdır? Bu sorunun net bir cevabı yok. Ancak emlak sektöründeki bazı parametreleri takip ederek, kârlı bir konut yatırımı yapabilirsiniz.

Faiz desteği süresi uzatıldı

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğinin süresi bir yıl uzatıldı.

Ev hayali kuran 7 bin kişi konut hesabı açtırdı

Ev sahibi olmayanların konut edinmelerine destek amacıyla başlatılan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulaması kapsamında 4 ayda 7 bin kişi bankalarda konut hesabı açtırdı.

Gayrimenkul satın alana vatandaşlık

Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Konutların sağlamlığı e-beton'dan görülecek

Betonda Elektronik Denetim 81 ile yayılıyor. Böylece inşaatta kullanılan betonların içine konulan çipler sayesinde vatandaşlar satın alacakları ya da oturacakları evin sağlamlığını ‘e-beton’dan öğrenebilecek.

'Müteahhitlik yasasıyla sektöre düzen gelecek'

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, müteahhitlik yasa tasarısı çalışmalarına ilişkin, "Çıkarılacak kanunla, müteahhitliğin çerçevesi belirlenecek, sektör disiplin altına alınarak, ülkemize yurt içi ve yurt dışından daha fazla katma değer sağlanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Değer artış kazancı kamuya

İmar çalışmalarından doğan değer artışınıyla ilgili kamunun talebi sürüyor. Konuyla ilgili çalışmanın devam ettiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Parsel bazında imar tadilatı yapılmasını neredeyse yasaklıyoruz. Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkı kullanırken birisinin torpilli olarak fazladan bir şey yapmasını engelleyecek metin hazırlıyoruz” dedi.

TOKİ’den 76 arsa satışa çıkarıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, İstanbul, İzmir, Konya, Ordu, Sivas ve Trabzon'da toplam 971.623,81 metrekare büyüklüğe sahip 76 adet arsayı (konut, ticaret, turizm, sanayi, akaryakıt ve servis, küçük sanayi sitesi, depolama, spor tesisi,sosyal kültürel tesis, otel, üniversite, özel ilköğretim ve ortaöğretim niteliğinde) toplamda yaklaşık 743 milyon TL muhammen bedelle “Açık Artırma" yöntemi ile satışa sundu.

TOKİ Sur’da tarih ile yeşili buluşturacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, “Suriçi'ne değer katacak, bölgeyi rahatlatacak önemli bir peyzaj projesini hayata geçireceğiz. Çalışma yapacağımız alanın büyüklüğü 110 bin metrekare. İlk etapta yaklaşık 35 bin metrekarelik alanda peyzaj projesi gerçekleştireceğiz" dedi.

'2017 arazi yatırımcılarının yılı olacak'

Aşıklar Grup AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşıkoğlu, son 1 yıldır konut satışında düşüş yaşandığını belirterek, 2017 yılında en karlı yatırımın arazi alımı olacağına dikkat çekti.

Sorunlu adaları özel sektör çözecek

Kentsel dönüşümde özel sektör de elini taşın altına koymaya başladı. Fikirtepe’de 5 adada dönüşüm yapan Teknik Yapı, özel sektör olarak sorunlu adalardaki projeleri bitirmeye talip oldu.

Müteahhitler bankalardan düşük faizli kredi istedi

Faizler düşürüldükçe konuta olan talep artıyor. Bunun en çarpıcı örneği Eylül-Aralık 2016'da yaşandı. Bankalara seslenen müteahhitler, “Faizleri daha da düşürün hem siz hem biz hem de vatandaş kazansın” çağrısı yaptı.

'Aile konutu' kaydı nasıl yaptırılır?

Aile konutu, evli çiftin düzenli yerleşim amacıyla kullandığı ve yaşamını sürdürmek amacıyla ikâmet ettiği evler olarak tanımlanıyor. Aile konutu uygulaması, özellikle kadınları koruma amacıyla Türk Medeni Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle 2002 yılında hayata geçirildi.

KDV iadesi geliyor

Yatırımcının gözü Torba Yasa'da... 16 Aralık'ta TBMM'ye sunulan düzenleme, önemli fırsatlar getiriyor. Tasarının yasalaşması halinde, yatırımcıların inşaat işleri nedeniyle üstlendikleri KDV yüküyle ilgili sıkıntı çözülecek.

Emekliye her yıl ev

TOKİ Başkanı Ergün Turan, "2016 yılı içinde 60 bin konutun yapımını hedeflediğimizi beyan etmiştik. Yukarı yönde revize ederek, 64 bine çıkardık. 2016, TOKİ'nin son 13 yılın en yüksek konut üretimini yaptığı yıldır" dedi.

Konut getirisi borsayı solladı

2016'da birçok kentin konut getirisi Borsada'daki şehir endeksi getirisini geride bıraktı. Yatırımcının konuta olan ilgisini gösteren karşılaştırmaya göre; 12 şehir endeksinden 4'ü borsada 2016'yı ekside kapatırken, aynı şehirler konutta kazandırdı. Konut getirisinde Kocaeli, İzmir, Bursa, Adana, Denizli ve İstanbul öne çıktı. Borsa kazancında ise Kayseri zirvede.

Maliye'den günlük evlere yakın markaj

İstanbul Vergi Dairesi başta yeme içme mekanları olmak üzere bir çok alanda çalışmaları hızlandırdı. Günlük hatta saatlik kiralanan 773 ev de denetlendi. 667’sine tutanak tutularak mükellef haline getirildi

Konut Fiyat Endeksi ekimde arttı

Konut Fiyat Endeksi (KFE), ekimde bir önceki aya göre yüzde 0,47 artarak 222,43'e yükseldi.

504 konut satışa çıkıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başakşehir Kayabaşı'nda yaptığı 504 konutu, açık artırma ile satışa çıkaracak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.