• Tarihe göre sırala

İstanbul'un en rekabetçi ilçeleri belli oldu

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi tarafından yürütülen "İstanbul Rekabet Endeksi" araştırmasına göre, kentin en rekabetçi ilçeleri Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy ve Üsküdar olarak sıralandı.

Konutta bayram mesaisi

Ramazan Bayramı tatilinde ev almak isteyenler için yeni kampanyalar başladı. 3 günlük tatili fırsata çevirmek isteyen inşaat firmaları, farklı seçeneklerle konut alıcısının karşısına çıkacak. Konut projelerinin satış ofisleri de bayram boyunca açık olacak.

Devletin kasasına 3.2 milyar lira

Türkiye ekonomisindeki şahlanma, gayrimenkul sektöründeki dev ihalelere doping etkisi yaptı. Emlak Konut GYO’nun iki haftada yaptığı 9 milyarlık 5 dev ihale sayesinde devletin kasasına 3.2 milyar lira girdi.

Dar gelirliye ucuz kiralık ev

Kalkınma Bakanlığı’nın öncülüğünde devletin portföyündeki konutlar dar gelirli vatandaşa düşük fiyatla kiralanacak. Projeyi, TOKİ veya İller Bankası gibi bir devlet kurumu hayata geçirecek.

Miami’de kira garantili konuta yerli yatırımcılardan ilgi

ABD’deki yapılan projeleri yerli yatırımcılarla buluşturan firmalardan Novrum, son olarak Miami’nin önemli müteahhit şirketlerinden Related Gruba ait W Hotel&Residence projesini Türkiye’de tanıttı.

Çimento ihracatında İsrail yükselişe geçti

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından 2017 yılının ilk 3 aylık verileri paylaşıldı. Bu yılın ilk çeyreğine dair açıklanan rakamlara göre, üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 13,4’ü ihracata konu oldu. Mart ayının ihracat lideri yine Suriye olurken; İsrail ise en fazla ihracat artışının yaşandığı ülke oldu.

Konut satışları patlayacak

Türkiye’de uygulanmaya başlanan, ‘Gayrimenkul Alana Vatandaşlık’ hakkı satışları patlatacak. Özellikle Körfez Ülkeleri’nin bu düzenlemeye daha yüksek ilgi göstermeleri de beklentiler arasında.

Kanal İstanbul'un adı yetti

İstanbul’un çehresini değiştirecek dev projelerden Kanal İstanbul’un geçeceği güzergâhta adı geçen Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy, şehrin gelecek vadeden bölgeleri arasına girdi.

İki günde 890 milyon lira

Emlak Konut GYO iki gün içinde düzenlenen ihalelerden kasasına 890 milyon TL koydu. Satışa sunulan projeler bir yana düzenlenen konut ihalelerinde ortaya çıkan fiyatlar sektörde önemli hareketin yaşandığına ve gayrimenkulün parlak günlerine koşacağına işaret ediyor.

Müşteri kapma çekişmesi

Bankalarda mevduat yarışı hızlandı. Yeni gelen müşteriye yüzde 13’lere varan getiri sağlayan kampanyalar, parayı mevduatta park etti.3 aylık mevduat 2 ayda yüzde 5 artarak 811 milyar liraya yükseldi. Ban-kaların bu yarışına müteahhitlerin karşı hamlesi ise konut satışlarında düşüş olmaması için tasarrufları bozdurmayan kampanyalar oldu.

Kira sözleşme bitişi için 5 altın tavsiye

Sözleşme süresi bitiyorsa önünüzde iki seçenek var demektir: Yeni bir ofise taşınmak ya da mevcut ofiste kira yenilemek. Peki bu aşamada neler yapmak gerekiyor? İşte işinize yarayacak 5 tavsiye.

TOKİ’den yüzde 20 indirim

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yüzde 20 indirim kampanyasını eylülde yapacakları müjdesini verdi.

Gayrimenkulde ihale hareketliliği

Emlak Konut GYO’un düzenlediği ihalelerin ilk 3’ü yapıldı. Firmaların birbiryle yarıştığı ihalelerde fiyatlar da yukarı taşındı. Zeytinburnu Beştelsiz ihalesinde en yüksek teklif 350 milyon lira, Riva’da 1 milyar liraya çıktı. Şimdi gözler İzmir Alsancak için 12 ve 14 Haziran’da, yapılacak ihalelere çevrildi

500 lira nakitle ev

TOKİ Başkanı, alt gelir sınıfından insanların da ev sahibi olabileceğini söylerken, "Ankara’da 400-500 nakitle TOKi’den ev almak isteyen vatandaşlarımız hemen alabilir" dedi.

TOKİ kentsel dönüşümde 125 bin konut rakamına ulaştı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 54 vilayet 125 alanda yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışması kapsamında şimdiye kadar 125 bin konut üretti.

Günlük evlere kira belgelendirme zorunluluğu getirildi

Haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında kiraya ilişkin belge zorunluluğu getirildi

Milyoner Araplar sıraya girdi

Türkiye’den vatandaşlık hakkı elde etmek isteyen bin 500 Suudi Arabistanlı milyoner şartların tam olarak işlemesini bekliyor. Türkiye’ye doğrudan ve dolaylı yaklaşık 2 milyar dolar getiren Merosa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Katipoğlu, körfez ilgisinin çok daha yukarı taşınabileceğini söylüyor.

Demirde fiyat spekülasyonuna nokta

Demir fiyatlarında yaşanan spekülatif tartışma ithalat vergisi indirimiyle noktalandı. Referandum sonrası oluşan yoğun talep nedeniyle artan fiyatların bir aya kadar normalleşmesi bekleniyor.

Konutta Türkçe harekatı

Emlak Konut GYO hayata geçireceği projelerinde Türkçe isimlere dönüş için adım attı. Emlak Konut, yapımı tamamlanan projelerde olmasa da yeni projelerde Türkçe isim kullanılmasında hassasiyet gösterecek.

Ev alana 15 bin 575 lira

Bankada hesap açıp 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara, ilk evini aldıklarında devlet maddi destek sağlıyor. Aile Bakanlığı'nın Nisan ayı verilerine göre, 26 Ağustos 2016'da hayata geçen uygulama kapsamında, 12 bin kişi 13 farklı bankada açılan hesapta toplamda 57 milyon lira biriktirdi.

Binalarda yeni dönem seneye başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, şehir hayatının en büyük sorunlarından biri olan gürültü kirliliğine karşı binalarda kullanılan yalıtım sistemlerinin teknik kuralları belirlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan ve bir yıl sonra yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, artık binalarda konuşma gibi doğrudan bitişik odalara iletilen sesin, bu mekanlarda yaşayanları olumsuz etkilememesi için ilave önlemler alınacak.

Evin bedelini düşük gösterene çifte ceza

Tapu harcının eksik ödenmesi durumunda hem alıcı hem satıcı cezalı duruma düşecek.

'Ev alayım derken vergi kaçakçısı olmayın'

Gayrimenkul alım satımında tapu harcının azaltılması için mülkün değerinin düşük gösterilmesi, alıcıya da satıcıya da vergi cezası getiriyor.

ABD'de ev almak için 131 bin lira şart

Pek çok kişinin "Amerika'da yaşamak istiyorum" hayali olabilir. Ancak bu o kadar kolay değil. Ev almak için aylık ödenecek miktar 131 bin liraya kadar varıyor.

Sur Yapı Marka’dan 3 bin istihdam

Sur Yapı’nın 650 milyon dolarlık yatırımla hayata gecirdigi Marka projesinin alışveris merkezi, 1 Haziran’da Bursa Nilüfer'de ziyaretcileriyle buluşacak. Ekonomiye destek için çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Altan Elmas, “Marka AVM’yi kısa sürede bitirdik. Böylece 3 bin kişiye iş imkanı oluşturduk” dedi.

TOKİ arsalarına 205 milyon liralık teklif

Turyap tarafından satışa çıkarılan ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) mülkiyetinde bulunan 7 ildeki 59 arsasına 205 milyon TL teklif alındı.

Dakikada 2,5 konut satıldı

Türkiye genelinde yılın ilk 4 ayında 440 bin 226 konut satıldı Günde ortalama 3 bin 668,55 konut el değiştirirken, satılan konut sayısı saatte 152,85 dakikada ise 2,54 oldu. Türkiye genelindeki satışların yaklaşık yüzde 35'inin gerçekleştiği İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplam 153 bin 611 konut el değiştirdi

Dakikada 2,5 konut satıldı

Türkiye genelinde yılın ilk 4 ayında 440 bin 226 konut satıldı Günde ortalama 3 bin 668,55 konut el değiştirirken, satılan konut sayısı saatte 152,85 dakikada ise 2,54 oldu. Türkiye genelindeki satışların yaklaşık yüzde 35'inin gerçekleştiği İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplam 153 bin 611 konut el değiştirdi

Nisan'da 114 bin konut satıldı

Türkiye genelinde nisanda 114 bin 446 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 11,2 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,6 artış kaydetti.

Konutta Türklerin gözdesi Miami yabancılarınki İstanbul

Türkiye yabancı konut yatırımcısının gözdesi olmaya devam ederken çok sayıda Türk de ev sahibi olmak için ABD'yi tercih ediyor.

Babacan Holding 11. İstanbul Gayrimenkul Fuarı’nın ana sponsoru oldu

Babacan Holding, gayrimenkul sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan 11. İstanbul Gayrimenkul Fuarı’nın ana sponsoru oldu. 20-21 Mayıs’ta Hilton Convention Exhibition Center’da gerçekleşecek olan fuara 52 firma ve 250 proje katılacak.

Körfeze tanıtıma çıktı sırada Avrupa var

Kordon İstanbul’u satışa çıkarıp, 3 projede inşaata başlayan ve 4 proje için hazırlıkları hızlandıran Ege Yapı, yurtdışı tanıtımına başladı. İlk durak Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt oldu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, hedeflerinin Körfez ülkelerini tamamlayıp Avrupa turuna çıkmak olduğunu söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.