https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Yazarlar Yazar Index
Dünyanın tek örtülü başkanı
Dünyanın tek örtülü başkanı
Güneydoğu Asya'da yer alan 5 buçuk milyon nüfuslu şehir devleti Singapur, geçtiğimiz günlerde ilk kadın devlet başkanını seçti. Yüzde 15'lik Malay azınlığa mensup Halime Yakub (63), yüksek seçim kurulunca iki rakibi Salleh Marican ve Farid Khan, anayasanın gerektirdiği şartları taşımadıkları için daha yarışın başında devre dışı bırakılınca, seçim prosedürüne katılmadan devlet başkanlığı koltuğuna oturdu. Seçilmesinin ardından “dünyanın tek başörtülü devlet başkanı” unvanını da elde eden Yakub, herhangi bir yürütme yetkisi bulunmayan bu sembolik makamda altı yıl kalacak.


Washington Portakalı, niçin bozuk çalıyor?
Washington Portakalı, niçin bozuk çalıyor?
İlk ders 15 Temmuz: Ders zili çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk icraatı; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine içinde Cumhurbaşkanı'ndan mesajlar içeren 15 Temmuz kitapçığını dağıtmak oldu."Ortadoğu Balkanlaştırılıyor mu? 2
Ortadoğu Balkanlaştırılıyor mu? 2
Geçtiğimiz Cuma günü yazdığım Ortadoğu Balkanlaştırılıyor mu başlıklı yazıda, Barzani'nin referandumu kararını değerlendirmiş ve Ortadoğu'da mezhepçiliğin –büyük oranda Türkiye'nin mezhepçiliğe yüz vermeyen karşı hamlesi sayesinde- tutmadığını ve sırada etnisite üzerine kurulan planın olduğunu söyleyerek Balkanlaştırma teriminden söz etmiştim.
O sırrı merak edenler, cevabı nerede bulacak?
O sırrı merak edenler, cevabı nerede bulacak?
Biri diyor ki senede bir milyon kazanmıyorsan, hiç uğraşma.
O bunu lira cinsinden söylerken, öteki dolar olarak düşünüyor.
Bir diğeri ise, asgari ücretle ev geçindirme derdinde.
Ve sırtındaki ağırlık her gün biraz daha artıyor.
Kanaatkâr, tevekkül sahibi Anadolu insanı dendiğinde hangisi akla gelir?

Gözyaşlarımız aynı
Gözyaşlarımız aynı
Cumhurbaşkanımızın BM'de yaptığı konuşmada kullandığı bu ifade levhalık bir güzel sözdür.
Evet, insanlık olarak farklı vasıflarımız ve özelliklerimiz olsa da hepimiz insanız ve gözyaşlarımız farklı değil; hem yapısı farklı değil hem de sebepleri genellikle insanidir.

İstanbul’un kaldırımları işgal altında
İstanbul’un kaldırımları işgal altında
“Ah İstanbul” başlıklı yazım şöyle bitiyordu: “Her gün yürüdüğüm kaldırımların daraldığını görmek ruhumu daraltıyor.”
Sadece benim ruhumu daraltmadığını o yazından sonra aldığım onca mesajdan anladım. İstanbul'un kadim ilçe ve mahallelerinde yaşayan onlarca insanımız bilvesile ulaştılar ve neredeyse “keşmekeşleşmek”üzere olan “İstanbul yaya trafiği”yle ilgili dertlerinden söz ettiler.

Gündemin tahribatı Zihin düzleşmesi
Gündemin tahribatı Zihin düzleşmesi
Yazarlığa başlarken hedefim, gündemin seline kapılmadan, kendi gündemimde yazılar yazmaktı. Hele polemik, kavga, günlük tartışma, günlük olaylara hiç girmeyecektim. Çünkü biliyorum, o girdabın içine bir girdin mi, kendini kaptırıyorsun ve başlıyorsun orada dönmeye. İşte o zaman körlük başlıyor, tıkanıklık başlıyor, kısırlık başlıyor ve zihin düzleşmesi oluyor.


“Bir varil uğruna yâ Rab…”
“Bir varil uğruna yâ Rab…”
İsterdim ki 1945'ten sonra yani tam yetmiş iki yıldır Avrupa'da şöyle ağız tadıyla birbirine sınır meseleleri nedeniyle giren birkaç ülke olsun. Belçika'yı paylaşma isteseydi mesela Almanya ve Fransa.


Internet Yazarları
Gazete Yazarları
Spor Yazarları
Arsiv Yazarları