• İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2021 - İSTANBUL

En Güncel Ramazan Haberleri - Yenisafak.com

En son Ramazan haberleri ve son dakika güncel Ramazan haber detaylarý bu kategoriden takip edebilirsiniz.

İNFOGRAFİK
SÜLEYMANİYE DERSLERİ
Ayasofyadaramazanın ilk cuması
Ayasofya'da ramazanın ilk cuması
Ayasofya Camii’nde ramazan ayının ilk cuma namazı koronavirüs tedbirleri alınarak kılındı. Namazda sosyal mesafenin korunması için sınırlı sayıda cemaate izin verildi. Ramazanın ilk cumasında Fatih, Süleymaniye ve Eyüp Sultan’da da heyecan vardı.
Mardin’de Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin ağzı ’askıda tatlı’ ile tatlanacak
Mardin’de Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin ağzı ’askıda tatlı’ ile tatlanacak
Mardin’de bir tatlıcı, askıda tatlı kampanyası başlatıldı. Hayırseverler tarafından bırakılan tatlılar Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Müşterilerin istedikleri miktarı askıya tatlı bıraktığını vurgulayan işletmeci Fatih Alan, ’’Biz burada kendi adımıza ve onların adına hayır amaçlı müşterilerimize dağıtıyoruz. İnşallah bu tüm tatlıcı ve esnaf arkadaşlarıma örnek olur. Ülkemiz şu an sıkıntıda, herkesin birbirine yardım edip dayanışma göstermesi lazım.
Çocuklarla Ramazanfırsatını değerlendirin
Çocuklarla Ramazan fırsatını değerlendirin
Çocukların Ramazan heyecanının canlı tututlması gerektiğini söyleyen Yazar Hülya Ünal, "Senenin sadece belli bir dönemini kapsadığından bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir. Ramazan başlamadan önce bu ay için özel hazırlıklar yapabilirsiniz. Örneğin evinizde bir mescit alanı oluşturabilir Kur'an-ı Kerim okuma alanı belirleyebilirsiniz" diyor.
Oruçta susuzluk çekmek istemeyenlere aktarlardan lavanta ve ıhlamur çayı önerisi
Oruçta susuzluk çekmek istemeyenlere aktarlardan 'lavanta ve ıhlamur çayı' önerisi
Ramazan ayında oruç sırasında susuzluk çekenlere tavsiyelerde bulunan aktarlar, lavanta ve ıhlamur çayı tüketmenin oruç sırasında susuzluk hissini azaltabileceğini söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Vaka sayıları düşerse yeni kararlar alabiliriz
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Vaka sayıları düşerse yeni kararlar alabiliriz
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan’ın ortasından sonra vaka sayıları aşağılara doğru düşerse teravih namazlarıyla ilgili yeniden karar alabileceklerini söyledi. Erbaş, "Vakalarda bu kadar artış oldu. Teravih namazlarımızı evde, farz namazlarımızı tedbirlere riayet ederek camilerde kılalım dedik. Allah razı olsun, milletimiz anlayışla karşıladı" dedi.
Beşikten mezara bir Kur’an hizmetkarı; Kurra Hafız İsmail Biçer
Beşikten mezara bir Kur’an hizmetkarı; Kurra Hafız İsmail Biçer

1947'de Göynük'te dünyaya gelen kurra hafız İsmail Biçer, henüz 10 yaşındayken hıfzını tamamladı. Hafız Hasan Akkuş 1958'de Göynük'e yaptığı bir ziyaret sırasında Hafız İsmail'in Fem-i Muhsin, yani temiz bir tilavetle okumasından etkilenerek onu yetiştirmek üzere yanına İstanbul'daki Nurosmaniye Kur'an Kursu'na aldırdı. İlk görevine Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nde Müezzin olarak başlayan İsmail Biçer, 1979 yılında Bayezit Camii’ne İmam-Hatip olarak atandı. Çok güzel Kur’an okur, dinleyenleri mest ederdi. Onu tarihî Bayezit Camii’nde dinlemek cemaate ayrı bir zevk verirdi. Camiye özel olarak onu dinlemek için gelenler olurdu. Kur’an’ın yüce ırmağında tertemiz yıkayan Kurra Hafız İsmail Biçer'in hayatından minik notları sizlerle paylaşıyoruz.

Oruç tutan yaşlılara hafif besinleri tüketmeleri önerisi
Oruç tutan yaşlılara hafif besinleri tüketmeleri önerisi
Doç. Dr. Pınar Sökülmez Kaya, "Yaşlı bireyler kronik hastalık, ilaç kullanımı, yaşlanmayla birlikte gelişen beslenme yetersizlikleri nedeniyle risk altındadır. Oruç tutan yaşlı grubun belirli beslenme önerilerini takip etmesi gerekmektedir." dedi.
Camilerde gönüllü temizlik
Camilerde gönüllü temizlik
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerine ‘mahalle gönüllüsü’ olarak katılan vatandaşlar, ramazan ayının gelmesiyle birlikte camilerde gönüllü temizlik çalışması yaptı.
Peygamberler şehri konuklarını koronavirüs tedbirleriyle ağırlayacak
"Peygamberler şehri" konuklarını koronavirüs tedbirleriyle ağırlayacak
İnanç turizminin önemli merkezlerinden "Peygamberler şehri" Şanlıurfa, on bir ayın sultanı ramazanda vatandaşları yeni tip koronavirüs tedbirlerine uygun şekilde ağırlayacak. "Şanlıurfa'daki 2 bin 100 camimizde tüm tedbirler alınmıştır. Vatandaşlar gönül rahatlığıyla ibadetlerini yapabilirler" diyen İl Müftüsü Mehmet Taştan;
"Balıklıgöl çevresinde yeteri kadar denetçi olacak, insanları uyaracak, maskesi olmayana maske dağıtacak ve sürekli beraberlerinde dezenfektan bulunacak" ifadelerini kullandı.
İdlibdeki kamplarda ilk iftar yoksulluğun pençesinde yapıldı
İdlib'deki kamplarda ilk iftar yoksulluğun pençesinde yapıldı
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Beşşar Esed rejiminin saldırıları sonucu yerlerinden edilen sivillerin sığındığı kamplarda ilk iftar yapıldı. 6 çocuk annesi Gade Mustafa, "Ailemizden, akrabalarımızdan uzağız. Köyümden tanıdığım kimse yok bu kampta. Ben yalnızım. Hepsi başka bir yerde." dedi.
Amasya’nın 157 yıllık Ramazan bandosu
Amasya’nın 157 yıllık Ramazan bandosu
Şehzadeler şehri Amasya’da Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur vakitleri öncesi Harşena Kalesi’nin zirvesine çıkarak konser veren belediye bandosu, bu geleneği 157 yıldır yaşatıyor. Vali Masatlı, "Amasya’da ramazanlar diğer şehirlerimize göre daha farklı geçiyor. Bu sene de salgına rağmen, inşallah farklı geçecek" dedi.
Sahurda davul yerine ilahi
Sahurda davul yerine ilahi
Tokat’ın Reşadiye ilçesinde vatandaşlar sahura bir pikaba konulan hoparlörden yükselen ilahı sesleri ile uyandırılıyor. Reşadiye Belediye Başkanı Mustafa Yılmaz’ın sahurda vatandaşlara manevi atmosferi yaşatmak için uygulamaya koyduğu hizmetten vatandaşlar memnun.

Ramazan 2021 (Türkiye). Başlangıç: 13 Nisan, Salı

Bitiş: 12 Mayıs, Çarşamba

Ramazan ayı bereket, rahmet ve gufran ayıdır. Bu ayda Cenab-ı Allah rahmetiyle insanları kuşatır. Günahları bağışlar. Duaları kabul eder. Hayır hususunda yarışan mü’min kullarıyla meleklerine karşı iftihar eder.

 • (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir. (Bakara : 185)
 • Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikafta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara : 187)
 • Enes b. Mâlik"ten rivayet edildiğine göre, Receb ayı girdiği zaman Resûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah"ım! Receb ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (ME3939 Taberânî, el-Mu"cemü"l-evsat , IV, 189)
 • Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.” (N2108 Nesâî, Sıyâm, 5)
 • Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve karşılığını Allah"tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (B38 Buhârî, Îmân, 28)

Oruç kelimesi, sözlükte “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak” anlamına gelir. Terim olarak oruç, tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar şer‘an belirlenmiş ibadeti yerine getirmek niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ifade eder. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.

 • 13 Mayıs Perşembe günü başlıyor.
 • 15 Mayıs, Cumartesi günü bitiyor.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.