Madagaskar'da kaplumbağa etinden zehirlenen 8 çocuk öldü

Madagaskar'ın kuzeyindeki Antsiranana kentinde deniz kaplumbağası etinden zehirlenen ikisi bebek 8 çocuk hayatını kaybetti, 16 kişi ise tedavi altına alındı.

Trablus'ta silahlı çatışma: 9 ölü

Libya'nın başkenti Trablus'ta Mitiga havaalanı yakınlarındaki silahlı karşıt gruplar arasındaki çatışmalarda en az dokuz kişi hayatını kaybetti.

Kamerun'da otobüs uçuruma yuvarlandı: 21 ölü

Kamerun'da bir yolcu otobüsünün uçuruma yuvarlanması sonucu 21 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi yaralandı.

Güney Afrika'da H&M mağazalarına saldırı

İsveç markası H&M'in ırkçılık içeren reklamı ciddi tepki toplamıştı. Güney Afrika'da bir grup aktivist ırkçılık yapmakla suçladıkları H&M'i protesto etmek için, H&M mağazalarının altını üstüne getirdi.

Türkiye Yunanistan'ın alıkoyduğu gemiyle ilgili inceleme başlattı

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği, Türkiye'den Libya'ya patlayıcı madde taşıdığı iddiasıyla Yunanistan sahil güvenliğinin alıkoyduğu gemi hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. Büyükelçilik'ten yapılan açıklamada, "Türkiye'nin tutumu ortada iken ve söz konusu olay araştırma aşamasında iken Libya'da bazı kesimlerin gerçek dışı açıklamalar yapması kınanmaktadır, biz müsaade etmeyiz" ifadelerine yer verildi.

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Es-Sennusi TMV heyetini kabul etti

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sennusi, Türkiye Maarif Vakfı Sudan Koordinatörü Alçep ve ülkedeki TMV okulu yöneticileriyle bir araya geldi.

Sevakin Projesi'nden rahatsız olan ülkelere Sudan'dan yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sudan ziyaretinde, Osmanlı döneminde inşa edilen ancak bugün kullanılmaz halde olan Sevakin adası Türkiye'ye tahsis edilmişti. Mısır ve bazı Körfez ülkeleri, Sudan'ın bu kararından rahatsız oldu. Bu ülkelerdeki eleştirilere yanıt veren Sudan Turizm Bakanı Ebu Zeyd, "Sevakin Projesi'ni Türkiye'den önce BAE'ye sunduk. Fakat fizibilite ve araştırma çalışmalarında ilerleme kaydedilmedi" ifadelerini kullandı.

Sahra Çölü'ne kar yağdı

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra Çölü'ne geçtiğimiz sene 40 yıl sonra ilk kez kar yağmıştı. Sahra Çölü'ne bu yıl da kar yağdı.

Aç, susuz ve huzursuz bir halk: Güney Sudan

2011'de gerçekleştiği referandumla Sudan'dan ayrılarak dünyanın en genç ülkesi haline gelen Güney Sudan, 4 yılını geride bıraktı. İç savaş, açlık ve soykırım tehlikesiyle yüz yüze olan Güney Sudan'la ilgili yapılanlar uluslararası kurumların hakkında raporlardan öteye geçmiyor. Güney Sudan'da istikrarsızlık ve iç savaş nedeniyle 2 milyon kişi göçe zorlandı, on binlerce kişi hayatını kaybetti.

Sudan'da Çad'a kaçırılan 85 kilogram altın ele geçirildi

Sudan'da güvenlik güçleri Batı Darfur eyaletinden Çad'a kaçak sokulmak istenen 85 kilogram altına el koydu.

Türkiye-Sudan İşbirliği Yürütme Komitesi kurulacak

Sudan Devlet Başkanı el-Beşir, Türkiye-Sudan iş birliği yürütme komitesinin kurulmasına karar verdi.

Sudan'dan ABD'ye çağrı: Gözden geçirin

Sudan hükümetinden, ABD'nin ülkeyi Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası çerçevesinde, "Özellikle kaygı duyulan ülkeler" listesine eklemesinden derin üzüntü duyulduğu bildirildi. Sudan, ABD'ye "bu olumsuz adımı tekrar gözden geçirmesi" çağrısında bulundu.

17 yıldır 'kara tahtadan' haber alıyorlar

Batı Afrika ülkelerinden Liberya'da kara tahtaya yazılarak hazırlanan sokak gazetesi, 17 yıldır okuyucularıyla buluşuyor. Şehir merkezine yakın yol kenarında yer alan kara tahta gazete, ülkenin resmi dili olan İngilizce yayın yapıyor.

Nijerya'da silahlı saldırı: 20 ölü

Nijerya'da düzenlenen iki ayrı saldırıda en az 20 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Sudan güney komşularıyla demir yolu projesi planlıyor

Sudan Devlet Başkanı Beşir, ülkesini Güney Sudan ve Etiyopya'ya bağlayacak demir yolu hattı inşa etmeyi planladıklarını belirtti.

Somali Türkiye’yle yeniden doğuyor

Somali, Türkiye’nin desteğiyle ayakta kalmayı başardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011’deki ziyaretiyle kaderi değişen Somalililer, Türkiye’yi stratejik ortak görüyor. Ülkedeki ekonomik iyileşmede Albayrak Grubu’nun da imzası var. Mogadişu Limanı’ndaki istihdam ve kullandığı teknikler, ticari pazarların çeşitlenmesini sağladı.

21 anlaşma Sudan’a çağ atlatır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan temasları esnasında evinde ziyaret ettiği yazar Fatih Ali Hasaneyn, “Erdoğan, unutmadığını gösterdi; vefasını bir kez daha ortaya koydu. Allah için onu çok seviyorum” dedi. Bir dönem merhum Aliya İzzetbegoviç’in danışmanlığını yapan Hasaneyn, Erdoğan’ın ziyareti ve imzalanan 21 anlaşmanın Sudan’a çağ atlatacağını söyledi.

Sudan'dan Türkiye ve Rusya mesajı

Sudan Devlet Başkanı Beşir, ülkesinin bağımsızlığının 62. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda "Devlet Başkanlığının diplomatik çabaları, Rusya ve Türkiye ile stratejik iş birliği anlaşmalarıyla taçlandırıldı. Bu, ülke kaynaklarının kalkınmada kullanılması için fırsat oluşturacak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan 2017'de dünyanın etrafını 4 kez dolaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında yaptığı seyahatlerde dünyanın etrafını 4 kez dolaştı. Yılın ilk ziyaretini Afrika ülkelerine gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yurt dışı ziyaretlerini ise yine Sudan, Çad ve Tunus'tan oluşan Afrika turuyla tamamladı.

Kardeşlik nişanesi olarak Çad'a yeni İstanbul

Çad'ın başkenti Encemine'de ABD Büyükelçiliğinin bulunduğu caddeye "İstanbul" ismi verildi. Caddenin isminin "İstanbul" ile değiştirilmesi "kardeş şehir" ilişkisinin nişanesi olarak nitelendirildi.

Eski futbolcu George Weah Liberya'nın yeni lideri oldu

Liberya'da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turundan Paris Saint-Germain, AC Milan, Chelsea ve Manchester City gibi takımlarda oynayan eski futbolcu George Weah zaferle çıktı.

TİKA Cezayir'de terör mağduru kadınlar için spor merkezi açtı

TİKA Cezayir'in Ben Talha semtinde terör mağduru kadınlar için açılan spor merkezine tadilat ve donanım desteği verdi. Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Poroy, "Bu spor merkezi, semtteki kadınlara hizmet vermek üzere gönüllülük çerçevesinde çalışacak. FOREM ile TİKA'nın iş birliğiyle bu muhite güzel bir tesis kazandırdık" dedi.

Mısır Ariş'te askeri araca saldırı: 7 ölü

Mısır'ın Ariş kentinde askeri araca düzenlenen saldırıda aralarında bir albay ile bir yarbayın da bulunduğu 7 asker öldü.

Başbakan Yıldırım Suudi Arabistan'dan ayrıldı

Başbakan Yıldırım, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Suudi Arabistan'dan özel uçak "CAN" ile Türkiye'ye dönmek üzere hareket etti.

Nijerya'da 47 mahkum hapishaneden firar etti

Nijerya'da bir hapishaneden 47 mahkumun firar ettiği bildirildi. Mahkumların duvarı baltayla kırarak kaçtığını öğrenildi.

BAE'nin Afrika'daki üs planı ertelendi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından, Somali'nin özerk bölgesi Somaliland'da kurulması konusunda anlaşmaya varılan askeri üs projesinin ertelendiği bildirildi.

Sudan'dan 'Sevakin' açıklaması

Sudan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında yapılan Sevakin Adası anlaşmasından rahatsız olan Arap ülkelerine tepki gösterdi. Özellikle Suudi Arabistan basınında yapılan kara propagandaya cevap veren Sudan, bu anlaşmanın kesinlikle Arap ülkelerinin güvenliğini tehdit etmediğini açıkladı.

Sudan: Türkiye ile yakınlaşmanın faturasını ödemeye hazırız

Sudan Enformasyon Bakanı Osman, "Bazıları ateşle oynamak istiyor. Biz, ekonomik ve siyasi olarak bağımsız bir devletiz. Her ne şartlarda olursa olsun Türkiye ile yakınlaşmanın faturasını ödemeye hazırız. Sudan halkının aşağılanmasını kabul etmeyeceğiz" dedi.

Erdoğan'ın ziyareti Çad basınında geniş yer buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çad ziyareti, ülke basınında geniş yer buldu. Erdoğan'ın ziyaretine ülkedeki birçok basın kuruluşu, televizyon ve gazete yoğun ilgi gösterirken, Le Progres gazetesi, "Türkiye, Çad ile arasındaki dostluğu ısıttı" manşetini attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus'ta 'Şehitler Anıtı'nda dua etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011'de yaşanan Arap Baharı sırasında şehit edilenler anısına yapılan 'Şehitler Anıtı'na çelenk bıraktı. Şehitlerin ruhuna Fatiha Suresi okudu, ardından şehitlerin anısına üç el saygı atışı yapıldı.

Tunus'ta güvenlik zirvesi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Tunus Savunma Bakanı Abdulkarim ez-Zubeydi ile görüştü. Görüşmeye Ekonomi Bakanı Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Canikli ile Milli Savunma Müsteşarı Demir de katıldı.

Erdoğan, Tunus Meclis Başkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus Meclis Başkanı Nasır ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, basına kapalı gerçekleşen kabul 45 dakika sürdü.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.