Afrika Haberleri

3 bin yıllık mumya konuştu

Bilim insanları, 3 bin yıllık mumyalanmış Mısırlı bir rahibin ses yolunu üç boyutlu yazıcı ile kopyalayarak rahibin sesini hayata döndürmeyi başardığını duyurdu.

Libya'daki UMH güçleri: Hafter milisleri, Trablus'un Mitiga Havalimanı’nı grad füzeleriyle vurdu

Libya'daki UMH güçleri: Hafter milisleri, Trablus'un dünyaya açılan kapısı Mitiga Havalimanı’nı grad füzeleriyle vurdu.

Sudan cüneyhi dolar karşısında dibi gördü

Ülke, hayat pahalılığı nedeniyle artan gösteriler sonrası ordunun müdahalesiyle rejim ve hükümet değişikliğine gitse de ekonomik krizden bir türlü kurtulamadı.

Burkina Faso'da 2 köye saldırı düzenlendi: 36 kişi hayatını kaybetti

Barsalgho mevkiindeki Alamou ve Nagraogo köylerine kimliği belirsiz kişiler dün öğleden sonra silahlı saldırı düzenledi. Köylerdeki motosikletleri ve Nagraogo köyündeki okulu ateşe veren saldırganlar, ilk belirlemelere göre Alamou köyüde 4, Nagraogo'da 32 kişiyi öldürdü.

Somali'deki bombalı saldırıda yaralanan 4 Türk 6 Somali vatandaşı Türkiye'ye getirildi

Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen terör saldırısında yaralanan 10 vatandaşı taşıyan Türk Hava Kuvvetlerine ait uçak, Ankara Etimesgut Askeri Havaalanına indi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac: Hafter ile bir daha masaya oturmayacağız

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac, "Berlin Zirvesinden çıkan ateşkes kararına saygı duyuyoruz. Hafter ile bir daha masaya oturmayacağız" açıklamasında bulundu.

Somali’de hedef yine Türkiye

Somali’de BAE destekli terör bir kez daha Türkiye’yi hedef aldı. Başkent Mogadişu’da yol yapım projesinden sorumlu Türk inşaat firmasına bombalı araçla saldırı düzenlendi. 3 kişi öldü, 6’sı Türk 20 kişi yaralandı. Şirket yetkilileri, bunun uğradıkları ilk saldırı olmadığını söyledi. eş-Şebab terör örgütünün üstlendiği patlamayı Milli Savunma Bakanlığı sert şekilde kınadı.

İstihbaratın saldırılardan İngiltere ve BAE'yi sorumlu tuttuğu Somali'de Türkler yine hedefte

Türkiye'nin başta ticaret, sağlık ve savunma sanayi olmak üzere pek çok alanda yardım elini uzattığı Somali'de terör örgütleri eylemlerini artırdı. Eli kanlı örgüt El Şebap, son saldırılarında ülkedeki Türkleri hedefine aldı. Somali İstihbaratı, saldırıların sorumlusu olarak BAE ve İngiltere'yi işaret ediyor.

Dışişleri Bakanlığı: Somali'deki terör saldırısını lanetliyoruz

Dışişleri Bakanlığı Somali’de bir Türk firmasının bulunduğu noktaya düzenlenen bombalı terör saldırısına yönelik, “Terör saldırısını lanetliyoruz” açıklamasında bulunuldu.

Türk müteahhitlere bombalı saldırı: 2 Türk vatandaşının durumu ciddi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişi yaralandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi" açıklamasında bulundu.

Obama'dan Trump'a ABD'nin savrulan Libya stratejisi: Terör örgütü DEAŞ ile değişti

2016'da DEAŞ'ın Libya'da etkin olmaya başlamasıyla bu ülkede UMH'ye doğrudan destek vermeye başlayan Barack Obama yönetiminin stratejisi, 2017 başında göreve gelen Donald Trump tarafından da devam ettirildi. Nisan 2019'da ABD aniden askerlerini Libya'dan çekme kararı alırken, Trump'ın Halife Hafter ile telefonda görüşmesi dikkati çekti. ABD'nin Libya politikasındaki bu değişimde, Trump'ın aynı tarihlerde Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri liderleriyle yaptığı görüşmelerin etkili olduğu belirtili...

Berlin Konferansı öncesi büyük buluşma: UMH bünyesindeki tüm unsurlar Trablus'ta buluştu

Libya'nın uluslararası tanınırlığa sahip meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile UMH'ye bağlı tüm siyasi, askeri ve sivil unsurlar, ateşkes süreci ve Berlin Konferansı'nı görüşmek üzere başkent Trablus'ta bir araya geldi.

Kamerun'da Boko Haram 10 kadını kaçırdı

Kamerun'un Uzak Kuzey bölgesinde terör örgütü Boko Haram, bir köyden 10 kadını kaçırdı. Boko Haram'ın 2009'dan beri düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı: Libya'da ateşkese Birleşik Arap Emirlikleri'nin engel oldu

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Libya'da ateşkese Birleşik Arap Emirlikleri'nin engel olduğunu açıkladı.

Sudan'da darbe girişimi bastırıldı: 43 istihbaratçı gözaltına alındı

Sudan'da güvenlik güçleri, İstihbarat Teşkilatına bağlı kapatılan Operasyonlar Biriminin başkentteki merkezine düzenlediği operasyonda, 43 istihbarat görevlisini gözaltına aldı.

Libya'da darbeci Hafter'e bağlı güçler ateşkesi bozdu

Libya’da Halife Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, "ateşkesin sona erdiğini, savaşın devam edeceğini" duyurdu

Hafter milisleri saldırılara devam etmek için toplanıyor

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı kaynaklar, ''Hafter milisleri saldırılarına devam etmek için Trablus'un güneyinde toplanıyor'' açıklamasında bulundu.

Türkiye ve Rusya'nın ara buluculuğunda Libyalı taraflar ateşkesi görüşecek

Libya'daki çatışmaların sonlandırılması için UMH Başbakanı Serrac ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, Moskova'da bir araya gelecek. Sarrac, "Ateşkes anlaşmasını imzalamak gelecekteki anlaşmalar için bir itici adım olacak" açıklamalarda bulundu.

Libya'da ateşkes tehlikede: Darbeci Hafter defalarca ihlal etti

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti Sözcüsü Muhammed Kanunu, ülkenin doğusundaki darbeci lider Halife Hafter'e bağlı güçlerin gece yürürlüğe giren ateşkesi defalarca ihlal ettiğini duyurdu. Kununu, Hafter milislerinin, vatandaşların evlerine baskın düzenlediğini ve mülklerini yağmaladığını ifade etti.

Libyalı tarihçi Salabi: Osmanlılar, Libya'ya halkın talebi üzerine girdi

Türkiye-Libya ilişkilerinin tarihine ait bilgiler Libyalı tarihçi es-Salabi, "Osmanlıların Libya'ya girişi, halkın talebi üzerine olmuştur. Önce Libyalılar, Osmanlıları davet etti. Daha sonra Osmanlılar, Libyalılara, İspanya ve 1530'da onların yerini alan Malta şövalyelerine karşı mücadelelerinde yardım etti" dedi.

Hafter ateşkes çağrılarını reddetti: Saldırılarına devam edecek

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Halife Hafter, ateşkes çağrılarını reddederek saldırılarına devam edeceğini açıkladı. Meşruiyet krizinin 2011'den bu yana sürdüğü Libya'da, uluslararası meşruiyete sahip UMH ile Hafter'e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Nijerya'da silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'nın Plateau eyaletinde düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti. Bölgeye güvenlik güçlerinin sevk edildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Nijerya’da Boko Haram saldırısında 20 asker hayatını kaybetti

Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde Boko Haram tarafından saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 20 asker hayatını kaybederken bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Somali’de İngiliz ve BAE destekli terör

Somali 2’si Türk 90 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından 10 gün sonra yine hedef oldu. Başkent Mogadişu’da meclis binası yakınlarındaki kontrol noktasında bomba yüklü araç patlatıldı, 2 kişi can verdi. Türkiye ile stratejik ilişkiler içinde olan ülkede terör örgütlerini İngiltere ve BAE destekliyor.

Libya'dan ateşkes teklifine yeşil ışık

Libya'nın meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı Devlet Yüksek Konseyi, Türkiye ve Rusya'nın ateşkes çağrısını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Somali'de meclis binası yakınında bombalı saldırı gerçekleşti

Somali’nin başkenti Mogadişu’da hükümet binalarının yakınlarında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu en az 11 kişinin yaralandığı belirtildi.

Fas Başbakanı: Yolsuzluk Arap ekonomilerini içten içe çürütüyor

Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen "3. Yolsuzlukla Mücadele İçin Arap Sözleşmesine Taraf Ülkeler Konferansı"nda konuşan Başbakan Sadeddin el-Osmani, "Yolsuzluk belası, Arap ekonomilerini içten içe çürütüyor. Bu durum bizi ve halkları rahatsız ediyor. Arap ülkelerinin yolsuzlukla mücadele karşısında birlikte çaba sarf etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Trablus’ta katliam

Türkiye’nin asker göndermeye hazırlandığı Libya’da darbeci Hafter bu kez öğrencileri katletti. Trablus’un güneyinde askeri öğrencilerin kaldığı yurdu hedef alan bombardımanda 31 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı. Bombardımanı yapan uçağın BAE’ye ait olduğu belirtiliyor. Trabluslular kan vermek için hastane önünde kuyruk oluşturdu.

Darbeci Hafter Trablus’ta askeri okula saldırdı: 30 öğrenci katledildi

Libya Sağlık Bakanlığı, Hafter güçlerine destek veren yabancı savaş uçaklarının, başkent Trablus’un güneyindeki El-Hadaba bölgesinde bir askeri okula düzenlediği hava saldırısında 30 kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin yaralandığı bildirildi.

Eş-Şebab'dan ABD üssüne saldırı: Savaş uçakları ve helikopterler hedef alındı

Eş-Şebab örgütü, Kenya’da ABD askerlerinin ve Kenya askerlerinin bulunduğu üsse saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. ABD Afrika Komutanlığı da saldırıyı doğruladı. Saldırıda Amerikan savaş uçağı ve helikopterlerinin hedef alındığı ve kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.

TİKA Somali’nin makus talihini değiştiriyor

Somali, Türkiye’nin insani ve kalkınma yardımlarından en çok yararlanan ülkeler arasında yer alıyor. TİKA’nın Ağustos 2011’de bu ülkede faaliyetlerine başlayan Mogadişu Program Koordinasyon Ofisi, açıldığı günden bu yana 120 kapsamlı projeyi hayata geçirdi.

Trablus'ta havalimanına roketli saldırı: Uçuşlar durduruldu

Libya’nın başkenti Trablus'taki tek sivil havalimanına düzenlenen roket saldırıları nedeniyle uçuşlar durduruldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.