Afrika Haberleri

İmam Harun’un mirası

Güney Afrika Müslümanlarının yüz akı liderlerinden İmam Abdullah Harun, 1924’te Cape Town’da dünyaya geldi. Annesi küçük yaşta vefat ettiğinden dolayı halası tarafından büyütülen Abdullah Harun, temel eğitimini Cape Town’da tamamladıktan sonra, yükseköğrenim için Mekke’ye giderek zamanının kıymetli âlimlerinden istifade etti.

Kıbrıs hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de yaptığı “Kıbrıs tanınmalı” çağrısının ardından, mesele ilk kez İslam İşbirliği Teşkilatı’nın gündemine taşındı. Türkiye, İslam dünyasından Kıbrıs’ın tanınması yönünde somut adımlar bekliyor.

Nijerya’da camiye silahlı saldırı: 15 kişi hayatını kaybetti

Nijerya’nın Zamfara eyaletindeki bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda 15 kişi hayatını kaybetti. Ağır silahlı saldırganlar, son 2 yılda Nijerya’nın kuzeybatısında binlerce kişiyi kaçırdı ve çok sayıda kişiyi de öldürdü.

Kolera salgını hıza yayılıyor: 10 can daha aldı

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Gombe eyaletinde 10 kişinin kolera salgınından hayatını kaybettiği bildirildi. Salgınla mücadele kapsamında bölgelerde 13 sağlık tesisinin kurulduğunu aktaran Dahiru, bölge halkına tedbirli olunması çağrısında bulundu

Kiliseye düzenlenen saldırıda 45 kişi kaçırıldı

Afrika kıtasının batısında yer alan Nijerya’nın Kaduna eyaletinde bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda 45 kişinin kaçırıldığı bildirildi.

İlk ölüm haberini duyurdular: Ülkede salgın ilan edildi

Uganda'da 24 yaşındaki bir kişi Ebola virüsünden hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı, ülkede ebola salgını ilan edildiğini duyurdu.

Nijerya'da zincirleme trafik kazası: 19 kişi yaşamını yitirdi

Nijerya'nın başkenti Abuja'da yolcu otobüsle iki aracın karıştığı trafik kazasında ilk belirlemelere göre 19 kişi hayatını kaybetti.

Senegal'de yeni hükümet kuruldu

31 Temmuz'da yapılan milletvekili seçimlerinin ardından Senegal'de yeni hükümet kuruldu. Hükümetten yapılan açıklamaya göre, Amadou Ba'nın Başbakanlık görevini yürüteceği yeni kabine 8'i kadın 38 üyeden oluşuyor.

Cezayir Arap Birliği Zirvesi için 10 ülkenin liderine davetiye gönderdi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un özel temsilcilerinin diğer Arap ülkelerinin liderlerine de davet mektubu taşımaya devam ettiği bildirildi.

Somali'de Eş-Şebab'a yönelik operasyonda 18 örgüt üyesi öldürüldü

Somali'de Eş-Şebab terör örgütüne yönelik düzenlenen iki operasyonda 18 örgüt üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

Etiyopya’nın Tigray bölgesinde iki hava saldırısı: 10 ölü

Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde düzenlenen 2 ayrı hava saldırısında en az 10 kişinin öldüğü bildirildi. Etiyopya’nın kuzeyindeki ayrılıkçı Tigray bölgesinde iki farklı hava saldırısı gerçekleştirildi.

Gambiya'da çocuk ölümlerinin ardından parasetamol satışı yasaklandı

Gambiya'da son aylarda yaşanan çocuk ölümlerine ilişkin araştırmalar sürerken parasetamol şurubunun satışına yasak getirildi.

Afrikalılar Kraliçe 2. Elizabeth'e haklarını ‘helal’ etmiyor

İngiliz sömürgesi altında uzun yıllar geçiren Afrikalılar, 2. Elizabeth’in ölümüne üzülmedi. Nijeryalı profesör Uju Anya, “Kimse benden ailemin yarısının öldürülmesinden sorumlu birisi için yas tutmamı beklemesin” dedi. Kenya’da 17 yaşındayken İngilizlere karşı Mau Mau isyanına katılan Gitu Wa Kahengeri de alıkonulduğu kampta yaşadıklarını unutamıyor.

BM: Somali'deki kıtlığı gidermek için en az bir milyar dolar gerekiyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sorumlusu Griffiths, yaptığı açıklamada Somali'de önümüzdeki aylarda yaşanabilecek kıtlığı acilen önleyebilmek için en az bir milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Nijerya kışa kadar Avrupa'ya daha fazla LNG gönderecek

Nijerya'nın petrol kaynaklarından sorumlu devlet bakanı Timipre Sylva, ülkesinin önümüzdeki kışa kadar Avrupa ülkelerine daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) göndereceğini belirtti.

Etiyopyalılar kölelik yolculuğunda kurtarıldı

Kenya Suç Araştırmaları Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre, insan ticareti mağduru olan Etiyopya uyruklu 18 kişi, köle olarak satılacakları Körfez ülkelerindeki varış noktalarına giderken kurtarıldı.

Türkiye'den dost ülkeye yardım eli

Cezayir'deki orman yangını mağdurlarına elini uzatan Türkiye oldu. Gönderilen yardım malzemeleri, Ankara'daki 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından kalkan askeri uçakla ülkeye ulaştırıldı.

BM: Somali'de bu yıl sonunda kıtlık yaşanabilir

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, basına yaptığı açıklamada, Doğu Afrika ülkesi Somali'deki gıda sorununa dikkati çekti. Griffiths, Somali'nin bazı bölgelerinde bu yıl sonunda kıtlık yaşanabileceğini belirtti.

UNESCO: Nijerya'da 20 milyon çocuk okula gidemiyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Nijerya'da okula gidemeyen çocuk sayısının 20 milyona ulaştığını bildirdi.

Nijerya eski Devlet Başkanı Abacha'nın kaçırdığı paraların peşinde

Hükümet, ülkede 1993-1998 yıllarında devlet başkanlığı görevini yürüten General Abacha tarafından İsviçre ve Amerika gibi ülkelere kaçırılan paraların iadesi için çabalıyor. Abacha, beş yıllık görev süresi boyunca kamudan yaklaşık beş milyar dolar çalmakla suçlanıyor. Söz konusu paraların 1998'den bu yana 3,6 milyardan fazla kısmı Nijerya hükümetine iade edildi.

Senegalli diplomat Bathiliy BM Libya Özel Temsilciliğine aday gösterildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Aralık 2021'den bu yana boş olan BM Libya Özel Temsilciliği görevine, Senegalli diplomat Abdoulaye Bathiliy'i aday gösterdi.

Süveyş Kanalı'nda korkutan kaza: Karaya oturan petrol tankeri kanal trafiğini durdurdu

Mısır'ın kuzey doğusundaki Süveyş Kanalı'nda bir petrol tankerinin karaya oturması nedeniyle kanaldaki gemi trafiği akışının kısa süre durduğu bildirildi. Yetkililer geminin römorkörler tarafından kurtarılarak tekrar yüzdürüldüğünü ve kanal trafiğinin açık olduğunu açıkladı.

Türkiye’den Somali’ye uzanan kardeşlik eli neticelerini vermeye devam ediyor

Somali-Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve araştırma hastanesi Kalp merkezi geçtiğimiz ay hasta kabulüne başladı. Tüm koroner işlemlerin yapıldığı tek sağlık kuruluşu olan hastane Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunuyor.

Kamerun'da ayrılıkçıların saldırısında üç asker öldü

Kamerun'un Kuzey Batı bölgesindeki Anglofon'da (İngilizce konuşan) ayrılıkçıların saldırısında üç asker hayatını kaybetti. Ulusal basındaki haberlere göre, Kuzey Batı bölgesine bağlı Nkambe kasabası yakınlarındaki Wat mevkisinde, ayrılıkçılar, devriye gezen askeri konvoya roketli saldırı düzenledi. Saldırıda, üç asker yaşamını yitirdi.

Sömürgecinin gururu incinmiş: Cezayir'de ülkeden kovulmuştu

Macron’un halk tarafından protesto edilerek kovulduğu görünteler için milletvekillerinden ‘Macron’un sırıtması Fransa’yı küçük düşürdü’ yorumları yapıldı. Sosyal medya hesaplarından ise ‘Macron’un Fransa’nın itibarını yerle bir ettiği’ mesajları atıldı.

Macron'dan Cezayir'de küstah açıklama: Türkiye menşeli ağlar Fransa karşıtı propaganda yürütüyor

Enerji krizini çözmek için Cezayir'e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye menşeli ağların Afrika'da Fransa düşmanlığı ve Fransa karşıtı propaganda yürüttüğünü ileri sürdü.

Hava saldırısı Etiyopya'nın kuzey Tigray bölgesini vurdu

Etiyopya sözcüsü, Cuma günü Etiyopya kuvvetlerinin Tigray'ın başkenti Mekele'ye hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

BM'den Etiyopya çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Etiyopya hükümet güçleri ve isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında süren çatışmalara son verilmesi çağrısında bulundu. Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve TPLF lideri Debretsion Gebremichael ile gerçekleştirdiği ayrı telefon görüşmelerinde "etkili siyasi diyaloğu yeniden başlatmak için koşulların oluşturulması" çağrısında bulunduğunu belirtti.

Endonezya’da 6 büyüklüğünde deprem

Endonezya’nın Bengkulu eyaletinde 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yetkililer, depremin tsunamiyi tetikleme potansiyeline sahip olmadığını ve can kaybının yaşanmadığını belirtti.

Nijerya'da kolera salgını: Ölü sayısı 91'e çıktı

Nijerya'da kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 91'e yükseldi. Ülkede temiz su yetersizliği yanında tıbbi müdahalenin etkin yapılamaması, hastalık ve ölüm riskini artırıyor.

Somali’deki Anadolu kartalları

Somali’de güvenliğin sağlanmasında önemli rol alan “Kartal Taburları”nı ülkedeki Türk askerleri eğitiyor. Anadolu Kışlası’nda, subay ve astsubay adayları önce 6 ay hızlandırılmış Türkçe eğitimi alıyor. Daha sonra sıra askeri tarih, askeri coğrafya, harekat yönetimi, istihbarat, yanaşık düzen, mekanik, nişancılık ve atışa geliyor.

Yemen'de yıldırımlar 13 can aldı

Yemen'in kuzeyindeki Hacce ve Amran kentlerinde son 24 saatte yıldırım düşmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+