Afrika Haberleri

Suudilerden yardım istemiyoruz

Sudan’da darbe sonrası S. Arabistan ve BAE’nin askeri geçiş konseyine 3 milyar dolarlık yardımı sokağa dökülen onbinlerce kişi tarafından protesto edildi. Konsey başkanı general el-Burhan ise göstericileri ‘ihmalkar kalmayacağız’ sözleriyle tehdit etti. Askeri konseyin darbeci olduğunu söyleyen muhalifler mücadeleye devam edeceklerini duyurdu.

152 milyon çocuk işçilik yapıyor

ILO raporuna göre, tüm dünyada 73 milyonu tehlikeli işlerde olmak üzere 152 milyon çocuk işçi bulunuyor. Tarım, yüzde 70,9’luk oranla çocuk işçilerin en fazla olduğu sektör durumundayken, tarımı sırasıyla hizmet ve sanayi sektörü izliyor.

Hafter kan kaybediyor

Libya'da başkent Trablus'u ele geçirmek için saldırıya geçen Halife Hafter güçleri, Suvani-Zehra ekseni ve Aziziye'de büyük darbe aldı. Trablus'un doğu ve orta bölgelerinin batıya göre daha sert çatışmalara sahne olacağı tahmin ediliyor.

Libya'daki uyuyan hücrelerin Hafter'in Trablus saldırısına etkisi

Libya'da General Hafter'in başkent Trablus'a yönelik birkaç koldan başlattığı saldırının ardından cephe arkasında Hafter'e bağlılığını ilan eden uyuyan hücrelerin aktifleşmesi, beş yıl önce Bingazi'de yaşananları hatırlattı. Misrata ve Zintan'dan takviye birliklerin getirildiği başkentte, Bingazi senaryosunun tekrarlanması uzak bir ihtimal olarak dursa da Hafter'in uyuyan hücreleri, Trablus'u koruyan güçler için sürekli bir tehdit unsuru oluşturuyor.

Cezayir'de iki eski ordu komutanı tutuklandı

Cezayir'de iki emekli komutan Bay Said ve Şentuf Habib'in askeri yargının emriyle tutuklandığı açıklandı.

Yemen katilleri Libya'da

Yemen'de iç savaşı başlatan Birleşik Arap Emirlikleri şimdi de Libya’yı karıştırmak için harekete geçti. Başkent Trablus’a saldıran darbeci General Halife Hafter’e aktif destek vermeye başlayan BAE, İHA’larla bombardıman yaptı.

Afrika Birliğinden Sudan'a çağrı: Sivil yönetime geçin

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Muhammed, Sudanlı taraflara ülkeyi adil ve şeffaf bir seçime taşıyacak sivil bir geçiş hükümeti üzerinde anlaşmaya varmaları çağrısı yaptı.

Sudan'da Ömer el-Beşir'in hapishanede olduğu doğrulandı

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, devrik lider Ömer el-Beşir'in hapishanede olduğunu açıkladı.

El Beşir yemek yemeyi ve ilaçlarını almayı reddediyor

Birkaç gün önce kan pıhtılaşması nedeniyle tedavi gören Sudan'ın devrik Cumhurbaşkanı, yemek yemeyi ve ilaçlarını içmeyi kabul etmiyor. El Beşir, tedavisinin ardından Hartum'daki konuk evine götürüldü. 19 Aralık'ta ekonomik kriz nedeniyle olaylar patlak vermiş, 30 yıllık el Beşir dönemi sona ermişti.

Cezayir'de 24 cumhurbaşkanı adayı

Eski Cumhurbaşkanı Buteflika rejiminin sembol isimlerine karşı gösterilerin devam ettiği Cezayir'de 4 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanı seçimine 24 adaylık başvurusu olduğu bildirildi.

Sudan'da üst düzey yöneticiler cezaevine gönderildi

Sudan'da devrik Cumhurbaşkanı Beşir'e bağlı üst düzey kişilerin yakalanarak cezaevine gönderildiği bildirildi. Beşir'in de geçtiğimiz hafta başkentteki Kuber Merkezi Hapishanesi'ne nakledildiği bildirilmişti.

Ellerinizi Libya’dan çekin

ABD’nin Libya’da darbe yapmaya çalışan eski ordu komutanı Hafter’e destek açıklaması ülkede sert tepkiyle karşılandı. Sokağa dökülen Libyalılar, “Ellerinizi üzerimizden çekin” çağrısı yaptı. Hafter’in Trablus’a saldırılarında sivil yerleşim bölgeleri bombalanıyor. Trablus ve çevresindeki çatışmalarda ölenlerin sayısı 220’ye ulaştı.

Sudan'ın devrik liderinin kardeşleri gözaltına alındı

Sudan'ın devrik lideri Ömer el-Beşir'in kardeşleri yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı. Beşir'in de dün, ev hapsinde tutulduğu ordu karargahı yakınındaki resmi konutundan başkent Hartum'daki Kuber Merkezi Hapishanesine nakledildiği bildirilmişti.

Botsvana'da nadir rastlanan mavi elmas bulundu

Bostvana'da şu ana kadar ülkede keşfedilen en büyük mavi elmas çıkarıldı. Dünyada nadir görülen 20 karatlık elmasa "Okavango Mavisi" adı verildi.

Somali'de bomba yüklü araçla saldırı: 4 ölü, 5 yaralı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Eş-Şebab'ın üstlendiği saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Sudan'da varlıkları açıklama zorunluluğu getirildi

Askeri Geçiş Konseyi, tüm devlet kurumlarına yurt içi ve yurt dışındaki banka hesapları ile mevduatlarını açıklama zorunluluğu getirdi. Hükümet kurumlarından bu konulardaki bütün beyanatları Sudan Merkez Bankasındaki yetkililere teslim etmeleri isteniyor.

Hafter güçleri sivillere saldırdı: 4 ölü

Libya’da Hafter güçleri, başkent Trablus’ta yerleşim bölgelerine saldırdı. Saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti, 20 sivil yaralandı.

Rusya Sudan'daki yeni yönetimi tanıdı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Moskova'nın Sudan'daki yeni yönetimi tanıdığını açıkladı.

Libya'da bilanço ağırlaşıyor: 174 ölü, 756 yaralı

DSÖ, Trablus'taki çatışmalarda 14'ü sivil 174 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. OCHA da 18 bin sivilin yerinden edildiğini açıkladı.

Cezayir’de protestolar istifa getirdi

Cezayir'de göstericilerin görevi bırakmasını istediği isimlerden Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz istifa etti.

Sudan'ın muhalefet gösterilere devam kararı aldı

Sudan'da halkın sokaktaki gösterileri devam ediyor. Muhalif gösterileri organize eden bağımsız oluşum Sudan Meslek Odaları, ordunun sınırlı temsil edildiği, egemen ve sivil bir meclis istediklerini ve bu talepleri karşılanana dek gösterilerini sürdüreceklerini açıkladı.

Afrika Birliğinden Sudan'a 15 günlük süre

Nijerya'nın Afrika Birliği Daimi Temsilcisi Adeoye, bugünden itibaren 15 gün içerisinde yönetimin sivil bir hükümete devredilmesini talep ettiklerini belirterek "Bu yapılmazsa Sudan'ın Afrika Birliği üyeliği otomatik olarak askıya alınacak" dedi.

Sudan'da ordu göstericileri dağıtıyor

Sudan'da ordu Genelkurmay Karargahı önündeki göstericileri dağıtmaya başladı. Bunun üzerine muhalifler, halka meydanlara inme çağrısı yaptı. Bedi Salih isimli gösterici; "Bozuk nizam ortadan kalkıp hak sahibine verilinceye kadar meydanlardayız. Yeni Sudan'ı inşa edeceğiz inşallah." ifadelerini kullandı.

Arap Birliği'nden Sudan Askeri Geçiş Konseyi'ne destek

Sudan Askeri Geçiş Konseyi'ni desteklediğini açıklayan Arap Birliği, uluslararası topluma ülkedeki istikrar ve uzlaşıyı desteklemeleri çağrısında bulundu.

Sudan'da askeri konsey hükümet için aday göstermeyecek

Sunda'da Askeri Geçici Konsey Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi gelecek olan hükümetin siyasi gruplar ve partiler tarafından oluşturulacağını, Askeri Konsey'in aday göstermeyeceğini söyledi.

Libya'da General Hafter'e bağlı savaş uçağı düşürüldü

Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı güçler, Trablus'un güneyinde General Halife Hafter'e bağlı bir savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu.

Sudan protestolarının sembolü: Alaa Salah

Sudan'da 4 aydır devam eden protestolar son haftalarda yoğunlaştı ve askeri darbeyle sonuçlandı. Muhaliflerin darbeyi ve askeri yönetimi kabul etmemesi sebebiyle halen sokaklarda olduğu Sudan protestolarının sembolü bir kadın oldu.

Fas'ta öğretmenler grevi sonlandırma kararı aldı

Sözleşmeli öğretmenler, Fas Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle yapılan anlaşma sonucu 6 haftadır devam eden greve son verdi.

Sudan'ın Türkiye talebi

Sudanlı Araştırmacı Yazar Mayada Kemal Eldeen, "Sudan'da darbe ile beraber yeni bir süreç başladı. Türkiye, Sudan'da meydanı boş bırakmamalı, açılan boşluğu başka güçlerin doldurmasına izin vermemeli" ifadesini kullandı.

Sudan'da muhalefetin 7 talebi var

Sudan'da muhalefet 7 talep yerine getirilene dek oturma eylemleri ve isyanın devam edeceğini duyurdu. Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan 6, emniyet teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başlamıştı.

Sudan’daki Körfez darbesi

Sudan’da 30 yıllık el Beşir yönetimini darbe ile indiren Avad bin Avf’ın yerine gelen Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Körfez ülkeleriyle yakın ilişki içinde olan bir isim. ‘Gölge’ isim olarak değerlendirilen Burhan’ın, Yemen’deki görevi sırasında BAE ile yoğun görüşme trafiği içinde olduğu ve sık sık bu ülkeye gittiği biliniyor.

Ömer el-Beşir başkentte ev hapsinde

Sudan'da ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Muhammed Hamdan Daklu, devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in başkent Hartum'da ev hapsinde olduğunu belirtti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.