Afrika Haberleri

Türk denizcileri kaçıran korsanlarla irtibat kuruldu

Nijerya açıklarında 15 Türk denizciyi kaçıran korsanlar, şirketin Almanya şubesiyle iletişim kurdu. Boden Denizcilik'ten yapılan açıklamada, mürettebat ile bağlantı kurulduğu belirtilerek "15 mürettebatın tamamının sağlık durumlarının iyi, yara almamış ve birlikte olduğu bilgisi elde edilmiştir" denildi.

Çad Cumhurbaşkanı adayından seçim öncesi mezunu olduğu Trakya Üniversitesi'ne ziyaret

Trakya Üniversitesi mezunu Malloum Yoboide Djeraki, ülkesi Çad'da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu. Djeraki, seçimler öncesi Türkiye’ye gelerek mezunu olduğu üniversiteyi ziyaret etti. "Türkiye'yi seviyorum ve burada çok güzel anılarım var. Türkiye ile olan güzel ilişkilerimizi daha da üst seviyeye taşımak istiyorum. Umuyorum ki buraya bir sonraki ziyaretimi cumhurbaşkanı olarak yapacağım" dedi.

5 gün oldu arayan olmadı

Nijerya’da korsanların kaçırdığı Mozart adlı gemideki 15 Türk mürettebatın ailelerinin endişeli bekleyişi 5. gününde. Rehinelerden Hamza Orhan’ın babası Sezai Orhan “Dua ediyoruz, sağ salim dönmelerini bekliyoruz” dedi. Saldırıda hayatını kaybeden Azerbaycanlı mühendis Farman İsmailov’un cenazesi özel uçakla yola çıktı.

Türkiye'nin Librevil Büyükelçiliği: Azeri kardeşimizin cenaze nakil işlemlerini yapıyoruz

Türkiye'nin Librevil Büyükelçiliği, Nijerya'da korsanların gemi saldırısı sonucu hayatını kaybeden Azerbaycanlı mühendis Farman Ismayılov'un cenaze nakil işlemlerinin sürdüğünü bildirdi. Naaş, Türk Hava Yolları'na ait uçak ile Türkiye üzerinden Azerbaycan’a ulaştırılacak.

Muhafız olmayınca saldırdılar

Korsanların kaçırdığı 15 Türk denizcinin bulunması için Dışişleri ve İstihbarat seferber oldu. Bir Azerbaycanlı denizcinin öldüğü baskının detayları da netleşiyor. Gine Körfezi’nde seyreden gemiler genelde silahlı muhafız çalıştırıyor. Ancak Mozart’ı takibe alan korsanlar gemide muhafız olmadığını fark edince Nijerya’nın 180 mil açıklarında saldırıya geçti.

Senegal'deki doğal yaşam parkında aslanlar değil ziyaretçiler "kafese" koyuluyor

Senegal'in başkenti Dakar'a yaklaşık 70 kilometre mesafedeki "Ranch de Bandia" isimli aslan ve doğal yaşam parkının ziyaretçileri, açık alanda dolaşan aslanların yakınına, kafesli araçlara binerek gidiyor. Parkın yöneticilerinden Cristophe Dering; "Ziyaretçiler, aslan gibi vahşi bir hayvana belki de hayatlarında ilk kez bu kadar yaklaşma şansı buluyor. Aslanları, hayvanat bahçelerinde küçücük kafeslere hapsetmek yerine insanları kafese koyuyoruz. Böylece onların yaşam alanlarına da saygı duyuyor...

Bakan Karaismailoğlu: Saldırıya uğrayan gemimiz Gentil Limanı'na demirledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, "Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğrayan gemi saat 11.00'de Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi." ifadelerini kullandı.

Nijerya açıkları 2020'de korsanların 'en çok gemi mürettebatı kaçırdığı bölge' oldu

Geçen yıl korsanlar tarafından gerçekleştirilen 135 gemi personeli kaçırma olayının yüzde 95'i, "Mozart" isimli Türk konteyner gemisinin de saldırıya uğradığı Nijerya açıklarında yaşandı, bu saldırıların dünya ekonomisine etkisi 818 milyon doları buldu.

Türk gemisine korsan saldırısıyla ilgili büyükelçiden açıklama: Botlarla gideceğiz

Türkiye'nin Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan geminin Gabon'un Port-Gentil Limanı'na 10 mil uzakta olduğunu ve limana ulaşmasını beklediklerini belirterek, "Gemimizin limanın sınırlarında demirlemesini sağlamaya çalışıyoruz. Demirlendiği anda da botlarla gemiye doğru gideceğiz." dedi.

Korsan saldırısına uğrayan Türk gemisiyle ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama: Gemi Gabon'da limana yaklaşıyor

Nijerya açıklarında seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi, silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. 19 kişilik mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 4. kaptan Furkan Yaren'le görüşerek bilgi aldı. Bakan Çavuşoğlu, ''Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi limana yanaşmak için bekliyor. Gabon'dan da tekne personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız'' açıklamasında bulundu.

Türk gemisine korsan baskını: Türkiye harekete geçti

Nijerya açıklarında seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı. Gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. Erdoğan, gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdı.

Sahra Çölü'ne 42 yılda dördüncü kez kar yağdı

Cezayir’in Naama eyaletinin Ain Sefra kasabasında termometrelerin eksi 3 dereceyi göstermesiyle Sahra Çölü’ne kar yağdı. Kasabaya 42 yıldır 4’üncü kez yağan kar eşsiz görüntüler oluşturdu.

BM Libya Özel Temsilciliğine Slovak diplomat Jan Kubis getirildi

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliğine Slovak diplomat Jan Kubis atandı. Jan Kubis, daha önce BM Lübnan Özel Koordinatörü ve BM Irak Özel Temsilcisi olarak da görev yapmıştı.

Rusya Orta Afrika Cumhuriyeti'ne hava desteği vermek istiyor

Rusya, ülkede artan güvenlik sorunlarına karşı destek vermek amacıyla Orta Afrika Cumhuriyeti yetkilileriyle hava sahasını kullanmak için görüşmeler yapıyor. Yaklaşık yüzde 80'i silahlı gruplarca kontrol edilen ülkede, Değişim İçin Vatanseverler (CPC) koalisyonu çatısı altında toplanan isyancı gruplar başkent Bangui’yi ele geçirmek için saldırı başlatmıştı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde gizemli hastalık: 10 günde 62 kişi öldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde 1-9 Ocak tarihlerinde 62 kişinin "gizemli hastalık" nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Fransa Mali’de çıkmaza girdi

Fransa Mali'deki operasyonlarına hız verdi. Mali üzerinden Libya'ya silah gönderen ve Nijer'den uranyum alan Fransa terörle mücadele bahanesiyle ülkenin her yerine saldırılar düzenlemesine rağmen başarıya ulaşamıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden Dr. Murat Yiğit, Fransa'nın bölgede varlığını sürdürme konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle karmaşanın artığına vurgu yaptı.

Mehmetçikten Libya ordusuna üs savunma eğitimi

Askeri Eğitim, İş Birliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında Libya'da bulunan TSK personeli, Libya ordusuna yönelik eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Milli Savunma Bakanlığı, "TSK personelimiz, Libya Ordusunun uluslararası standartlara ulaştırılması için çalışmalara devam ediyor" sözleriyle eğitimlere dair yeni fotoğraflar paylaştı.

64 bin Etiyopyalı çatışmalar nedeniyle Sudan'a sığındı

Etiyopya'nın Tigray bölgesindeki çatışmalardan kaçarak Sudan'a sığınanların sayısı 63 bin 904'e ulaştı. Afrika'daki sığınmacı yükünü en fazla sırtlanan ülkelerden Sudan'da çoğunluğu Güney Sudan'dan olmak üzere 1 milyondan fazla sığınmacı bulunuyor.

Somali ordusunun terörle mücadelesine Türkiye desteği

Açlık ve kuraklığın yaşandığı dönemde Somali’ye maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Türkiye, ülkenin terörle mücadele çabalarına da destek sağlıyor. Bugüne kadar Türk askeri tarafından eğitilen beş Somali Piyade Taburundan dördü başkent Mogadişu kırsalında terörle mücadele operasyonları icra ediyor.

BM Doğu Afrika ülkelerini uyardı: Yeni çekirge istilaları başlayabilir

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA), Afrika'nın doğusunda yeni çöl çekirgesi istilasının başlayabileceği uyarısında bulundu. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebildiği için gıda güvenliğine büyük tehdit oluşturuyor.

Facebook'tan dijital darbe: Uganda hükümet yetkililerinin hesapları kapatıldı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, 14 Ocak'ta parlamento seçimlerine hazırlanan Uganda'da, seçim öncesi kamuoyundaki tartışmaları manipüle etmekle suçlanan Ugandalı hükümet yetkililere ait hesapları kapattığını duyurdu.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi: Yemenlilerin üçte ikisi temiz suya erişemiyor

ICRC, Yemenlilerin üçte ikisinin güvenli ve temiz su ile sağlık hizmetlerinden yoksun olduğunu duyurdu. Yemen'de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı: Demokrasi deneyimimizi ABD ile paylaşmaya hazırız

ABD Kongre binasının basılmasını "şok edici" olarak nitelendiren Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, "Güney Afrika Cumhuriyeti olarak barışçıl şekilde demokrasiye geçiş deneyimimizi ABD ile paylaşmaya hazırız" dedi.

Libya İçişleri Bakanı Başağa: Türkiye'nin desteğiyle büyük bir operasyona hazırlanıyoruz

Libya İçişleri Bakanı Başağa, ülkenin batısındaki militanlara ve insan kaçakçılarına yönelik Türkiye destekli büyük bir operasyon yapmaya hazırlandıklarını açıkladı. Başağa operasyona ABD'nin de destek vermesi çağrısında bulundu.

Kenya gazetesinden ABD'ye: Muz cumhuriyeti kim şimdi?

ABD'de yaşanan kaos dünyanın gündemine oturdu. Kenya Daily Nation gazetesi ABD'de yaşanan tarihi olayları “Muz cumhuriyeti kim şimdi?” başlıklı bir haberle verdi. Gazetede çıkan haberde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ofisini basan Richard Bigo Barnett'in fotoğrafına yer verildi.

Gana parlamentosunda çatışma

Gana ordusu, parlamentoda yaşanan çatışmaları bastırmak için müdahalede bulunduğunu açıkladı.

Fransa Müslümanları bombaladı: Mali'de en az 100 ölü

Afrika’da kötü bir sicile sahip olan Fransa, Mali’de bir düğüne hava saldırısı düzenledi. Bounty ve Kikara köylerini hedef alan hava saldırısında en az 100 kişinin öldüğü belirtiliyor. Sahel bölgesinde 5 bin asker bulunduran Fransa, Mali’de son on günde 5 askerini saldırılarda kaybetmiş, Savunma Bakanı da bu nedenle ağır eleştiriler almıştı.

Karamsarlık ve umut arasında Afrika

Ülkelerin sınırlarının kapanması, sokağa çıkma kısıtlamaları vb. alınan önlemler ülke ekonomilerinin 2020 yılındaki büyüme oranlarına negatif şekilde yansıdı. Salgının olmadığı koşullarda yapılan tahminlerde Afrika kıtasındaki ekonomik büyümenin yüzde 3,9 ila 4,8 olacağı öngörülüyordu. Afrika Kalkınma Bankası, kıta ekonomilerin Kovid-19 salgınını iyi yönetmesi durumunda 2021 yılında toparlanabileceğini açıklaması iyimserlerin devam ettiğinin bir göstergesi.

Etiyopya Sudan'ı topraklarını işgal etmekle suçladı: İkili anlaşmaya uyulmalı

Etiyopya, Sudan'ı kuzeybatı sınırındaki topraklarını işgal etmekle suçladı. Sudan'ın Etiyopya topraklarına girmesinin Etiyopyalı çiftçilerin tarım ürünlerinin zarar görmesine ve insanların yerinden olmasına yol açtığını kaydeden Etiyopya-Sudan Sınır Komisyonu Üyesi Büyükelçi İbrahim Endris, Sudan'ı ikili anlaşmaya uymaya çağırdı.

Hafter'in müttefikleri havlu attı yeni savaşa girmek istemiyorlar

Libya'da gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter tarafından atılan yeni savaşın adımları müttefikleri Rusya, Fransa ve Mısır tarafından reddedildi. Hafter'in önde gelen Avrupalı destekçisi Paris, onun bu savaş söylemine hevesle yaklaşmadı ve tüm tarafları "düşmanlıkların yeniden başlamasından kaçınmaya" çağırdı. En önemli destekçilerinden biri olan Rusya ise, sahadaki Rus güvenlik şirketi Wagner'e bağlı paralı askerleriyle, Libya'da yeni bir savaş senaryosunu reddettiğinin sinyallerini verdi.

Fransa ordusu Mali'de helikopterlerle düğün alanını bombaladı iddiası: 100 sivil katledildi

Fransız ordusunun geçtiğimiz pazar günü Güney Afrika ülkesi Mali’de helikopterlerle bir düğüne helikopterler ile operasyon düzenlediği ileri sürüldü ve saldırıda 100'den fazla sivilin katledildiği ortaya çıktı. Katliamın duyulması üzerine Fransa Ordusu yetkilileri Fransa basınına konuşarak saldırının 'silahlı gruplara yönelik' olduğunu iddia etti. Mali kaynakları ise hava saldırısında Bounti köyündeki düğünün bombalandığını ve aralarında çocukların da olduğu en az 100 sivilin hayatını kaybettiği...

Fransa ordusu Mali'de helikopterlerle düğün alanını bombaladı: 100 sivil katledildi

Fransız ordusunun geçtiğimiz pazar günü Güney Afrika ülkesi Mali’de helikopterlerle bir düğüne silahlı saldırı düzenlediği ve 100'den fazla sivilin katledildiği ortaya çıktı. Katliamın duyulması üzerine Fransa Ordusu yetkilileri Fransa basınına konuşarak saldırının 'silahlı gruplara yönelik' olduğunu iddia etti. Mali kaynakları ise hava saldırısında Bounti köyündeki düğünün bombalandığını ve aralarında çocukların da olduğu en az 100 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı. Büyük bir katliama sahne...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+