Afrika Haberleri

Katar ve Libya arasında güvenlik iş birliği mutabakat muhtırası imzalandı

Katar ve Libya arasında, terör ve organize suçla mücadelede koordinasyonu öngören güvenlik iş birliği mutabakat muhtırası imzalandı. İki ülke arasında imzalanan mutabakat muhtırasının ardından iki taraftan da ikişer temsilcinin içinde yer alacağı iki ülkeyi ilgilendiren güvenlik meselelerini ortak biçimde takip edecek bir komitenin kurulması kararlaştırıldı.

Fas skandal karikatürlerin yayınlanmasını şiddetle kınadı

Fas, Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanmasına tepki gösterdi.

Gine’nin seçimi Conde

Gine’de 18 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Alpha Conde, geçici sonuçlara göre % 59,49 oy alarak ilk turda seçildi. Conde’nin en yakın rakibi Cellou Dalein Diallo % 33,5’te kaldı. Conde Batı sömürgeciliğine karşı ülkesinin bağımsızlığı ve kalkınması için mücadele eden lider olarak öne plana çıktı.

Gine'de Alpha Conde ilk turda seçildi

Batı Afrika ülkesi Gine’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut cumhurbaşkanı Alpha Conde yüzde 59,49 ile ilk turda kazandı. Conde’nin en yakın rakibi Cellou Dalein Diallo’nun ise yüzde 33,5 oy aldığı açıklandı.

BM duyurdu: Libya'da kalıcı ateşkes

Birleşmiş Milletler (BM), Cenevre'deki 5+5 Ortak Askeri Komite toplantılarının dördüncü turunda, Libyalı tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığını duyurdu.

Dilenerek hafızlık yapan 60 öğrenci 'Ramadan Hafızlık Merkezi'nde eğitim alacak

İHH İnsani Yardım Vakfı, Burkina Faso’da dilenerek hafızlık yapmak zorunda kalan 60 öğrencinin barınma, eğitim ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Ramadan Hafızlık Merkezi’ni hizmete açtı.

Dün Trump'ın duyurduğu pazarlık sonrası Sudan ABD'ye 335 milyon doları ödedi

Dün ABD Başkanı Trump, sosyal medya hesabı üzerinden Sudan ile yaptıkları pazarlığı duyurmuştu. Trump'ın paylaşımında Sudan'ın 335 milyon dolar ödemesi karşılığında 'Terörü Destekleyen Ülkeler' listesinden çıkarılacağı belirtilmişti. Sudan Maliye Bakanlığının bugün yaptığı açıklamaya göre söz konusu miktardaki paranın transferi gerçekleşti. Açıklamada, "Tazminat miktarını, öz kaynaklarımızla temin ettik. Altın ihracatından elde ettiğimiz gelirleri kullandık" ifadeleri yer aldı.

Sudan 'Terörü Destekleyen Ülkeler Listesi'nden çıkarılma sözü için teşekkür etti

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan’ın Terörü Destekleyen Ülkeler Listesi'nden çıkarılacağı duyurdu. Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Sudan'ı Terörü Destekleyen Ülkeler Listesi'nden çıkarma sözü dolayısıyla Trump'a teşekkür etti. Burhan; "Bu adım, Sudan’daki tarihi değişim ve Sudan halkının özgürlük, barış ve adalet için verdiği mücadele ve fedakarlıklar sebebiyle büyük takdiri hak ediyor." ifadelerini kullandı.

Darbeci Hafter'in suçlarını saklayan Adalet Bakanı El İdris'e ceza

Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın, Başkanlık Konseyi'ni, darbeci Halife Hafter'in suçlarını rafa kaldırmakla suçlayan Adalet Bakanı Abdullah El İdris'i insan hakları dokümantasyon komisyonundaki görevlerinden aldığı ifade edildi.

Sudanlı selzedeler için inşa edilen Türk köyündeki konutlar teslim edildi

Türk Kızılay ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının (STK) Sudan'da geçen yıl selde evlerini kaybedenlere yönelik inşa ettiği kalıcı konutlar teslim edildi. Tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya kalan Sudan için İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) İnsani Yardım Platformu üyesi 20'den fazla STK 17 Eylül 2019'da "Sudan'ın Yaralarını Birlikte Saralım" sloganıyla yardım kampanyası başlatmıştı. Kampanya ile ...

Libya'nın Terhune kentinde beş yeni toplu mezar bulundu

Libya'da Hafter'e bağlı milislerin bir dönem harekat üssü olarak kullandığı Terhune kentindeki Rabta kazı alanında bulunan beş toplu mezardan cesetler çıkartıldı. Hafter yanlısı Kaniyat milisleri, Terhune'yi kontrol ettiği dönemde, şehirdeki muhalif gördüğü sivil halkı ve rakip gördüğü aşiretleri yargısız infaz etmekle suçlanıyor.

Afrika kıyılarından İspanya'ya düzensiz göçmen akını: 1 yılda 8 bin göçmen geldi

Kanarya Adaları'na bu yıl, 2019'a göre yüzde 700 artışla 8 binden fazla düzensiz göçmen geldi. Gran Canaria, Lanzarote ve Tenerife adalarının kıyılarına geldiği ifade edilen haberde, daha sonra geçici olarak bu bölgelerdeki göçmen barınma merkezlerine ya da koronavirüs salgı sebebiyle boş olan otellere götürüldükleri kaydedildi.

Yemen'deki Husiler: Tüm esirler için takas yapmaya hazırız

Yemen'deki İran destekli Husiler, hükümet ile yaptıkları anlaşma kapsamında alıkoydukları kişilerin tamamı için "esir değişimi" yapmaya hazır olduklarını duyurdu. Husi, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin destekleyici ve iyimser uluslararası tavırları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Etiyopya'da çöl çekirgeleri tarlaları istila etti: Bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyorlar

Etiyopya'da çöl çekirgelerinin tarım alanlarını istilası kameralara yansıdı. Etiyopya Tarımsal Dönüşüm Ajansı, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ülkenin Oromiya eyaletinde ilaçlama yapmak için gittiği bir tarım alanını istila eden çekirge sürülerinin görüntülerine yer verdi.

Birleşmiş Milletler Somali’de 2,1 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM), acil yardım ulaştırılamazsa yıl sonuna kadar 2,1 milyon Somalilinin şiddetli açlıkla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı. Kuraklık koşullarının oluşması halinde 2,6 milyon yerinden edilmiş kişinin bulunduğu Somali'de daha fazla göç hareketi yaşanabileceği kaydedilen raporda, ülkede 850 bin çocuğun da yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olduğuna işaret edildi.

Libya'daki en büyük petrol sahası Şerara'da petrol pompalama işlemi başladı

Libya'daki en büyük petrol sahası Şerara'da mücbir durumun kaldırılmasının ardından Ras Lanuf Limanı'na ham petrol pompalama işleminin başladığı belirtildi. Mücbir sebebin kaldırılmasına ilişkin açıklamanın ardından petrol sahasını denetleyen Akakus Şirketi'ne, kamu güvenliğini ve güvenlik standartlarını gözeterek üretim düzenlemelerinin başlatılması yönünde doğrudan talimatlar verildiği aktarıldı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki çatışmalarda 6 ayda 91 çocuk öldürüldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) kuzeydoğusundaki Ituri eyaletinde 6 ayda yaşanan çatışmalarda 91 çocuk hayatını kaybetti. İsyancı grupların saldırılarında 60 okulun kullanılamaz hale getirilmesi dolayısıyla 45 bin çocuk eğitimden uzak kaldı.

Mısır'ın El-Ezher Üniversitesi Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerini ırkçı olarak nitelendirdi

Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam dinini hedef alan sözlerini ırkçı olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

Afrika'da son koronavirüs tablosu: Vaka sayısı bir milyon 506 bini aştı

Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı bir milyon 506 bini geçti. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 36 bin 288’e yükseldi.

BAE’den 150 uçak dolusu silah

BM, BAE’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunu delerek darbeci Hafter’e verdiği destekle ilgili gizli rapor hazırladı. Rapora göre Abu Dabi yönetimi, Ocak-Nisan aylarında Hafter’e Mısır üzerinden Rus kargo uçaklarının kullanıldığı 150 uçuşla silah ve teçhizat gönderdi. Hafter’e deniz yoluyla jet yakıtı da sağlandı.

15 yılda Afrika’nın 836 milyar doları çalındı

BM raporu Afrika’nın zenginliğinin nasıl sömürüldüğünü ve soyulduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora göre 15 yılda kıtadaki yasadışı sermaye çıkışı 836 milyar doları buldu. Para çıkışı, önemli miktarda altın, elmas ve platin gibi yüksek değerli emtia ile yapılıyor. 1961’den beri 14 Afrika ülkesinin ulusal rezervlerini elinde tutan Fransız hazinesi, Afrika’dan yıllık 500 milyar dolar kazanç sağlıyor.

Gizemli hastalık hızla yayılıyor: 34 fil hayatını kaybetti!

Güney Afrika ülkelerinden Zimbabve'de henüz teşhis edilemeyen bir hastalık hayvanlar arasında hızla yayılıyor. Gizemli hastalık nedeniyle telef olan fillerin sayısı son bir ay içerisinde 34'e çıktı.

Mali’de Fransa’ya isyan

Mali’nin başkenti Bamako’da Fransa’nın ülkedeki askeri varlığına karşı protesto gösterisi düzenlendi. Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan, ellerinde Fransa karşıtı döviz ve pankartlar taşıyan kabalalık, Macron aleyhine sloganlar attı. Fransa’nın 2014’ten bu yana Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad’da 5 bin 100 askeri var.

Mozambik'te şiddet olayları nedeniyle 300 bin kişi yerinden oldu

Mozambik'in kuzeyinde devam eden şiddet olayları nedeniyle 300 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) komşu ülkelere sığınan Mozambik vatandaşlarına yardım etmek için acil olarak ayda 4,7 milyon dolara ihtiyaçları olduğunu duyurdu. WFP'nin Mozambik Temsilcisi Antonella D'Aprile, şiddet olaylarının insanları yiyecek ve geçim kaynaklarına erişimden mahrum bıraktığı Cabo Delgado'da ortaya çıkan insani durumdan derin endişe duyduğunu bel...

İHH'dan Sudan'da sel mağdurlarına destek

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Sudan'da selden etkilenen ailelere gıda yardımında bulundu. İHH, selden en çok zarar gören Sinnar eyaletinde 875 aileye gıda paketi, battaniye, cibinlik ve hijyen paketi dağıttı.

Türk Kızılay Sudan'da sel mağduru binlerce kişiye insani yardım ulaştırdı

Türk Kızılay, Sudan'daki sel felaketinde başkent Hartum'un en çok etkilenen bölgelerinden Kalakle'deki 432 aile ile ülke genelinde yaklaşık 5 bin kişiye gıda kolisi dağıttı.

Libya Savunma Bakanlığı: Hafter'in olmadığı her türlü siyasi çözüme açığız

Libya Savunma Bakanı Nemruş, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in yer almadığı her türlü siyasi çözüme açık olduklarını söyledi. Öfke Volkanı birliklerinin kahramanlıklarıyla gurur duyduklarını aktaran Nemruş, ülkeleri için canlarını feda eden, düşmana yenilgiyi tattıran şehitlerin unutulmayacağını kaydetti.

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde'nin 'bakana dayak' görüntüleri kurgu çıktı; Bir iş adamına ait

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya düştükten sonra Türkiye'de ses getiren Gine Devlet Başkanı Alpha Conde'nin 'zaafiyet gösterdiği için Çalışma Bakanı'nı tekme tokat dövdüğü' görüntüler Conde'ye ait olmadığı ortaya çıktı. Görüntülerdeki kişinin aslında bir iş adamı olduğu ve çalışanını korumalarının gözü önünde dövdüğü ortaya çıktı.

Başbakan Faiz es-Serrac: Yeni kurulacak hükümete görevlerimi teslim etmek istiyorum

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac "Ekim ayı sonunda görevlerimi yeni kurulacak hükümete ve yürütme meclisine teslim etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Nijerya'da bir köyü basan silahlı grup 21 kişiyi kaçırdı

Nijerya'da köy basıp insan kaçırma girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Kaduna eyaletine bağlı Udawa köyüne silahlı kişilerin düzenlediği baskında 21 kişi kaçırıldı. Olay sonrası bölgeye çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi. Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Anayasal düzenin tesisi için Mali halkının yanında olacağız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mali'deki askeri darbe sonrasında anayasal düzenin tesis edilmesi için Türkiye olarak her zaman Mali halkının yanında olacaklarını söyledi.

Sudan'da sel felaketi: 102 kişi yaşamını yitirdi

Afrika'nın en geniş üçüncü geniş ülkesi olan Sudan'da şiddetli yağışlar hayatı felç etti. Yaklaşık 42 milyon nüfusa sahip olan ülkede aşırı yağış sebebiyle binlerce ev zarar gördü, sel felaketi ve taşkınlarda şu ana kadar 102 kişi hayatını kaybetti. Doğu Afrika olan ülkede, 3 ay acil durum ilan edildi. İşte Sudan’daki selde son durum, nerede olduğu ve ülkeye dair tüm detaylar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+