Afrika Haberleri

Sudan'da darbe girişimi: Askerler parti liderlerini tutukladı

Sudan'da bir grup askerin ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı partilerin liderlerini tutukladığı bildirildi.

Afrika’da muhabbet gördük

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki “Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu”nda geçen hafta Angola, Togo ve Nijerya temaslarında gördükleri ilgiye dikkat çekti. Erdoğan, “Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz. Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize aynı samimiyetle yaklaştığını görmekten de ayrıca memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Cezayir BMGK toplantısından çekildi: Kötü niyetler taşıyor

Cezayir, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK), Batı Sahra sorununun görüşülmesi için İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen "yuvarlak masa toplantıları"ndan çekildiğini iletti. Kararın; Fas'ın, Cezayir'i çatışmanın bir tarafı olarak gösterme konusunda kötü niyetler taşıması nedeniyle alındığı ifade edildi.

Türkiye'nin Afrika'da etkisi artıyor

Türkiye, son 20 yılda Afrika'da açtığı büyükelçilikler, koordinasyon ofisleri ve eğitim kurumlarıyla etki alanını genişletti. THY'nin son yıllarda uçuşlarını "katladığı" kıtadan binlerce öğrenci, Türkiye'ye eğitim almaya geldi.

Kültür merkezi kapılarını açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, başkent Abuja’daki Yunus Emre Kültür Merkezi ile Anadolu’nun bilgelik kapılarının Nijeryalılara açılacağını belirtti.

Güney Afrika'da gazetecilerin ekipmanı çalındı

Güney Afrika'da iki gazeteci çalışma yaparken gaspçıların hedefi oldu. Güney Afrika Ulusal Editörler Forumu: "Güney Afrika gazeteciler için çok tehlikeli bir yer haline geliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya gitti. Resmi temaslarına bugün başlayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak. Erdoğan'ın Nijeryalı mevkidaşı Buhari tarafından onuruna verilecek öğle yemeğine iştirak etmesi bekleniyor.

FETÖ’yü dost ülkelerden temizleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo’da mevkidaşı Faure Essozimna Gnassingbe’ya Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesine verdiği destek için teşekkür etti. Erdoğan, “Togo’nun FETÖ ile mücadeleye desteği takdire şayandır. FETÖ belasından dost ülkelerin de temizlenmesini istiyoruz, inşallah bunu başaracağız.” dedi.

Afrika'daki dörtlü zirveden bildiri: Terörle mücadelede iş birliği çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika'daki görüşmesi sonrası dört liderin imzasıyla bildiri yayımlandı. Bildiride DEAŞ ve FETÖ dahil terörle mücadelede iş birliği vurgusu yapıldı, uluslararası topluma salgınla mücadelede vaatlerine uyma çağrısı yapıldı.

Togolu kız öğrenciden Emine Erdoğan'a duygusal mektup: Afrika'ya bir ziyaretçi değil anne gibi geldiğinizi biliyorum

Maveda Gloria adlı 12 yaşındaki Togolu kız öğrencinin Türkiye Maarif Vakfının (TMV) Togo'daki Caisse Kampüsü'nün açılışını gerçekleştiren Emine Erdoğan'a yazdığı mektup duygulandırdı. Gloria'nın mektubunda, "Ülkemdeki kız çocukları adına sizden, eğitimde ve hayatta eşit haklara sahip olabilmemiz için yol göstermenizi istiyorum. Afrika’ya bir ziyaretçi gibi değil, bir anne gibi geldiğinizi biliyorum. Bu sebeple buradaki varlığınız beni çok heyecanlandırıyor. Geleceğimiz sizinle birlikte daha güze...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika programının ikinci durağı Togo'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı olan Togo'da Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe tarafından resmi törenle karşılandı. İki lider baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmelere başkanlık edecek. Ardından basın toplantısı düzenleyecek olan Erdoğan ve Gnassingbe imza törenine katılacak.

Nijerya'da pazar yerine silahlı saldırı: Ölü sayısı 43'e çıktı

Nijerya'nın Sokoto eyaletinde pazar yerine düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e yükseldi. Bölge, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle geçinen bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Nijerya'da pazar yerine silahlı saldırı: En az 30 kişi öldü

Nijerya'nın Sokoto eyaletinde pazar yerine düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Acı haberi duyuran Eyalet Hükümeti Sözcüsü Muhammad Bello, yaptığı açıklamada, bölgeye güvenlik güçlerinin sevk edildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Sudan'da sular durulmuyor: Göstericilere polis müdahalesinde 5 kişi yaralandı

Sudan'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanan hükümet karşıtı protestocuların Başbakanlığa yürüyüşüne polisin müdahalesinde 5 kişi yaralandı. Başbakanlık önünde güvenlik koridoru oluşturan polisler, protestocuları engellemek için gaz bombasıyla müdahale etti. Protestocular, "Barışçıl gösteri" ve "Hükümet düşsün" şeklinde sloganlar attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üç ülkeyi kapsayan ve dört gün sürecek Afrika ziyareti bugün başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TUR" ile Angola'nın başkenti Luanda'ya indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'da heyecanla bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret edeceği Nijerya'nın başkenti Abuja'daki bilboardlara, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari'nin fotoğraflarının yer aldığı afişler asıldı. Afişlerde "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" sözleri yer aldı.

Nijerya'da çetelerin iletişimini kesen ordu 250 kişiyi etkisiz hale getirdi

Nijerya'da silahlı çetelerle mücadele kapsamında geçen ay ülkenin kuzey bölgesinde iletişim hatlarının kesilmesinin ardından en az 250 çete üyesinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Tunus'taki Nahda Hareketi: Yeni hükümet kurulurken anayasa ihlal edildi

Tunus’taki Nahda Hareketi, yeni hükümetin kurulma sürecinde anayasanın ihlal edildiğini savundu. Nahda Hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Necla Buden Ramazan başkanlığında oluşturulan 'emrivaki hükümet'e kuruluş sürecinde anayasa prosedürlerine uyulmadığı için karşı çıkıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Dünyanın gözü Türk SİHA'larında: Etiyopya ve Fas da satın almak istiyor

Türk İHA ve SİHA'larına karşı dünya çapında ilgi giderek büyüyor. Etiyopya ve Fas da Türkiye'den silahlı insansız hava aracı almak için talepte bulundu. Yetkililer, yapılan anlaşmaların yedek parça ile eğitim konularını da içerebileceğini söyledi.

Bir ülkede daha koronavirüs aşısı zorunlu oluyor

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da kamu çalışanlarına yeni tip koronavirüs aşısı zorunluluğu getirileceği bildirildi. Aşı kartı ya da PCR test sonucunu göstermeyen çalışanların iş yerlerine girmelerine ise izin verilmeyecek.

THY bir kente daha sefer başlatıyor: Afrika'daki destinasyon sayısı 61'e çıktı

Türk Hava Yolları (THY), Angola'nın başkenti Luanda'ya başlattığı seferle uçuş ağını genişletmeye devam ediyor. THY, bugün Luanda'ya ilk uçuşunu gerçekleştirerek Afrika kıtasında sefer düzenlediği destinasyon sayısını 61'e çıkardı.

Cezayir'den Macron'a cevap: Osmanlı bizi Haçlıya karşı korudu

Fransız sömürgeciliğini meşrulaştırmak için “Osmanlı da Cezayir’i sömürgeleştirdi” diyen Macron, gerekli cevabı yine Cezayir’den aldı. Cezayir Alimler Birliği Başkanı Abdurrezak Kasum, “Osmanlı, Cezayir’e sömürgeci olarak gelmedi, Haçlı saldırılarına karşı Cezayirlilerin davetiyle geldi” ifadelerini kullandı.

Sierra Leone'de 20 yıl sonra bir ilk: İdam cezası kaldırıldı

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de milletvekillerinin idam cezasının kaldırılması için oy kullanması ardından Devlet Başkanı Julius Maada Bio da kararı onayladı. Alınan karar doğrultusunda ülkede 20 yıldan fazla süredir yürürlükte olan idam cezası kaldırıldı.

Harameyn’in ilk fotoğrafları

Mısır ordusunda mühendis ve harita uzmanı olarak görev yapan Muhammed Sadık Bey’in, 1861’de trenle Hicaz’a yaptığı yolculuk, onun tarihe geçmesine de yol açtı.

Afrikalılar olmasaydı Fransa olmazdı

Yıllarca sömürgeleştirdiği Afrika’da istenmeyen adam ilan edilen Fransa’nın lideri Macron’a bir darbe de Malili üniversite öğrencisinden geldi. Geçen hafta “Fransa olmasaydı Mali olmazdı” açıklaması yapan ve büyük tepki toplayan Macron’a cevap veren Afrikalı bir genç, “Afrikalılar olmasaydı bugün Fransa olmazdı. Bize yardım etmeye geldiğinizi söylemekten vazgeçin” ifadeleri ile Fransız lideri adeta yerden yere vurdu.

Sözleşmesi feshedildi: Cezayir'deki metro Fransız ortak olmadan faaliyete geçti

Cezayir'in başkentinde koronavirüs nedeniyle bir süredir çalışmasına ara verilen ve Fransız şirketle sözleşmesi feshedilen metro faaliyete girdi.

Nijerya'da ele geçirildi: Değeri 4 milyon dolar

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın ticari bölgesi Lagos'ta, 4 milyon dolar değerinde karıncayiyen pençesi ele geçirildiği bildirildi.

Mısır Hava Yolları'ndan İsrail'e ilk uçuş

İsrail ile Mısır arasında 1979'da imzalanan barış anlaşmasından bu yana, ilk kez Mısır Hava Yollarına (Egypt Air) ait bir uçak Tel Aviv'e sefer düzenledi. Mısır Hava Yolları, Kahire-Tel Aviv arasında haftada 4 sefer düzenleyecek.

Cezayir'den Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a kınama

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir'i "Fransa'ya kin beslemekle" suçlamıştı. Cezayir yönetimi, Fransa'nın işlediği sayısız sömürge suçunun Cezayir halkına karşı yapılmış bir soykırım olduğunu belirterek Macron'a sert tepki gösterdi.

Tunus Meclisi'nden Cumhurbaşkanı Said'e veto

Tunus meclisi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in, yasama organının çalışmalarını dondurmanın da aralarında bulunduğu olağanüstü yetkileri elinde toplamasını reddettiğini açıkladı.

Mısır'dan Türkiye açıklaması: İlişkilerimiz gelişme gösteriyor

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerin gelişme gösterdiğini bildirdi.

Mülteci kampındaki Arakanlı Müslüman lider suikasta kurban gitti

Bangladeş'in güneyindeki bir mülteci kampında Arakanlı Müslümanların (Rohingya) bir lideri silahlı kişilerce vurularak öldürüldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+