Afrika Haberleri

Macron'un "Fransa Hafter'i desteklemedi" çıkışına Serrac cephesinden cevap: Geç kaldınız

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Libya'da günden güne mevzi kaybeden darbeci Hafter'le ilgili kullandığı "Biz hiç destek vermedik" çıkışına Başbakan Serrac'ın Ulusal Mutabakat Hükümeti'nden cevap geldi. Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, "Bizler, 14 ay boyunca yani Hafter'in başkente yönelik saldırılarının başladığı günden itibaren Cumhurbaşkanı Macron'dan bu saldırıyı reddeden bir açıklama beklemiştik. Macron'un açıklamaları çok geç geldi, eğer ki bu saldırının başında olsaydı sahadaki yans...

Wall Street Journal: Rusya Hafter güçlerini tahkim etti, 100 ton banknot gönderdi

Rusya'nın, Libya'da isyancı general Halife Hafter'e yardım için kuvvet yolladığı iddia edildi. Wall Street Journal ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.

Ümit Burnu'ndaki Osmanlı mirası Ebubekir Efendi

Güney Afrika’ya Osmanlı Devleti tarafından 1862'de ülkedeki Müslümanları eğitmek ve aralarındaki ihtilafları çözmek için gönderilen Ebubekir Efendi, Cape Town’da ömrünün sonuna kadar Osmanlı Devleti'ni temsilen görev yaptı.

Libya ordu sözcüsü Kanunu: İki bölgenin kurtarılması her zamankinden daha önemli

Libya’nın Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti ordusu sözcüsü Albay Muhammed Kanunu, “Sirte ve El Cufra’nın kurtarılması her zamankinden daha önemli” dedi.

Rusya petrolü yağmalıyor

Rus paralı askerleri Wagner, Trablus güneyindeki Şerara petrol sahasını ele geçirdi. İşgale tepki gösteren Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa “Görülmemiş Rus kötülüğü”, “Yabancı savaşçıların Libya’nın petrolünü ve yeraltı kaynaklarını ele geçirmesinin tehlikeli bir örneği” yorumunu yaptı.

Libya ordusu: Sirte ve Cufra'yı paralı askerlerden temizlemek zorunluluk oldu

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, Sirte ve El-Cufra kentlerinin, Rus paralı askerlerinden temizlenmesinin zorunluluk haline geldiğini belirtti. Kununu, Wagner paralı askerlerinin, Cufra üssü ve havaalanını güneydeki petrol sahalarını kontrol altına almak için bir komuta merkezine dönüştürdüğünü aktardı.

Rusya Libya’ya hâlâ asker taşıyor: 11 kargo uçağıyla sevk ettiler

Libya’daki askeri varlığını inkar eden ve meşrû Trablus hükümetini Hafter’le anlaşmaya zorlayan Rusya, ülkeye Suriye’den paralı savaşçı taşımayı sürdürüyor. Moskova son olarak Libya’da Gırdabiyye Askeri Hava Üssü’ne 11 kargo uçağıyla İran destekli teröristleri nakletti. Rus ordusu, bölgeye Pantsir hava savunma sistemlerinden 6 tane daha sevk etti.

UNESCO’dan düşündüren rapor: 258 milyon çocuk yoksulluk nedeniyle okula gidemiyor

BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) dün açıkladığı rapora göre dünya genelinde 250 milyondan fazla çocuk eğitim hakkına ulaşamıyor. UNESCO Küresel Eğitim İzleme Raporu’nda çocukların eğitim alamamasının başlıca nedeni olarak yoksulluk gösterilirken korona salgınınında eğitim hakkına erişimdeki eşitsizliğin daha da arttığı belirtildi.

TSK, Libya'da tam teçhizat sahada: Sivillerin evlerine dönmeleri için mayın imha çalışmalarını sürdürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bomba ve mayın imha ekipleri, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin başkent Trablus'tan çekilirken tuzakladığı mayın ve patlayıcıların imha çalışmalarına devam ediyor.

Darbeci Hafter’in Suriyeli paralı askerlerle yaptığı sözleşme ortaya çıktı: Operasyon başına 10 dolar

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in Suriyeli paralı askerleri yetiştirdiğine ilişkin belgeler yayımlandı. Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin yayımladığı belgelerde, darbeci Hafter saflarına katılacak Suriyeli paralı askerlerin aylık 200, operasyon başına ise 10 dolar ek ücret aldığı ortaya çıktı.

Libya'nın tamamen kontrolü için Cufra Hava Üssü darbeci Hafter'den temizlenmeli

Başkent Trablus'un güneydoğusundaki Cufra Hava Üssü, Libya’nın petrol limanlarının kontrolü kadar ülkenin tamamının darbeci Hafter milislerinden temizlenmesi için stratejik bir askeri nokta olarak değerlendiriliyor.

Somali'de Türk askeri eğitim üssünü hedef alan intihar eylemi son anda önlendi

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Türk askeri eğitim üssü önünde intihar saldırısında bulunmak isteyen bir kişi askerler tarafından fark edilerek etkisiz hale getirildi.

İDDEF, 33 Ülkede Kurban Bereketini Paylaşacak

İDDEF, 2020 yılı yurt dışı kurban organizasyonunu Afrika, Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 33 ülkede gerçekleştirerek vekalet yoluyla emanet aldığı kurbanların etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

Darbeci Hafter'in yolsuzluğu belgelendi

Libya hükümeti, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in mali yolsuzluk yaptığını kanıtlayan iki belge yayımladı.

Libya Ordu Sözcüsü Kununu’dan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin sözlerine tepki: Kulağımızın birinden girip diğerinden çıkıyor

Libya Ordu Sözcüsü Kununu, "Kulağımızın birinden girip diğerinden çıkan açıklamalar yapanlara, vakitlerini boşa harcamamalarını ve dikkatlerini ülkelerindeki teröre vermelerini tavsiye diyoruz” dedi.

Darbeci Hafter'in Sözcüsü Mismari: Libya hükümeti Mısır'daki piramitlere adlarını yazmak istiyor

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'in Sözcüsü Mismari, "Libya Başbakanı Serrac'a bağlı güçler 'Mısır'ın güvenliğine saygılıyız' diyorlar. Her gün, 'Sina geleceğiz, piramitler geleceğiz.' 'Piramitlere adımızı yazacağız.' diyorlar" ifadesini kullandı.

Libya'da petrol kesintilerinin son 157 gündeki maliyeti 6 milyar dolar

Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkede yaşanan petrol kesintilerinin son aylarda neden olduğu zararın 6 milyar dolara yaklaştığını açıkladı. Ulusal Petrol Kurumu verilerine göre, Hafter'in neden olduğu üretim kesintileri, günlük 800 bin varil üretim kaybı ve yaklaşık 55 milyon dolar zarar doğuruyor.

Libya hükümetinden Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’ye sert tepki: Savaş ilanı sayarız

Libya hükümeti, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Libya'ya yönelik askeri müdahale tehdidi içeren beyanlarını, Libya'nın içişlerine karışma ve "savaş ilanı" olarak gördüğünü açıkladı.

Madagaskar koronavirüse karşı geliştirdiği 'bitkisel ilacı' kapsül formunda üretecek

Madagaskar'ın yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği bitkisel ilaç Covid Organics'i (CVO) kapsül şeklinde üreteceği bildirildi. Madagaskar, talep üzerine bu ilacı Haiti dahil 20'ye yakın ülkeye göndermişti.

Libya’nın UMH ordusu sözcüsü Kanunu: Türk askeri darbeci Hafter'e karşı mücadelemizde bize ağabeylik yaptı

Libya’nın Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti ordusu sözcüsü Albay Muhammed Kanunu, darbeci Halife Hafter'e seslendi: Hafter asla barışın bir parçası olmayacaksın, Tarhuna halkına karşı Hafter'in işlediği iğrenç soykırım suçlarını dünyaya açıklayacak uluslararası bir soruşturma bekliyoruz. Hafter'in terörist olduğunu tüm dünya gördü" dedi.

Dünyayı endişelendiren rekor: Nüfusun yüzde biri yersiz yurtsuz

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), dünyada geçen yıl zorla yerlerinden edilenlerin sayısının rekor seviyede artarak 79,5 milyona ulaştığını, bunun dünya nüfusunun yüzde 1’ini oluşturduğunu ve dünyada en fazla yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin birinci sıradaki yerini koruduğunu bildirdi.

Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'a operasyon: Terör örgütünün 41 üyesi öldürüldü

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeydoğusunda, terör örgütü Boko Haram'a yönelik operasyonlarda 41 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda örgütün rehin aldığı 40 kişi de kurtarıldı.

Libya’da darbeci Hafter’e bağlı komutan hücrede konuştu: Türkiye ile Trablus hükümeti arasındaki anlaşmayla moralimiz daha da bozuldu

2014 yılından bu yana Hafter saflarında bulunan ve darbeci generale bağlı hava kuvvetlerini komuta eden Ali Yusuf Muhammed, tutulduğu hücrede, önemli bilgiler paylaştı.

ABD kanıtlarını sundu: Rus uçakları Libya'da uçuyor

ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya'nın, El Cufra Hava Üssüne P-8 Terek erken uyarı radarları konuşlandırdığını ve bu üsteki Rus uçaklarının kalkış yaptığını gösteren uydu fotoğraflarını yayınladı.

Somali'deki Türkiye Maarif Vakfı Okuluna yakın bölgede patlama sesi duyuldu

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türkiye Maarif Vakfı Okuluna yakın bölgede patlama sesi duyuldu.

Rusya: ABD Libya’da ateşkes çabalarına katkı sağlarsa bu çok olumlu olur

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Libya’da ateşkes çabalarını güçlendirmek için etkin olması halinde bunu olumlu karşılayacaklarını bildirdi.

NATO, Rusya'nın Libya ve Suriye'de artan faaliyetlerinden endişeli: Durum çok tehlikeli

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Libya'daki durum çok tehlikeli olmaya devam ediyor. Toplu mezarlar hakkında çıkan raporlardan derin endişe duyuyor ve BM'nin bunların soruşturulması çağrısını destekliyorum" dedi.

Çad Sağlık Bakanı: Elimizde sadece Türkiye'den gönderilen 25 solunum cihazı var

Çad Sağlık Bakanı Mahmud Yusuf Hayal, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede tıbbi ekipman sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, "Elimizde sadece Türkiye'den gönderilen 25 solunum cihazı var" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığınca hazırlanan, arasında bir de ambulansın yer aldığı tıbbi malzemeler, Milli Savunma Bakanlığına ait A400M tipi kargo uçağıyla 26 Mayıs'ta Çad'a ulaştırılmıştı.

Reuters duyurdu: Libya'daki iki askeri üs Türkiye'ye geçecek

Türkiye ve Libya, ülkedeki iki askeri üssün Türk Ordusunun kullanımına açılması için görüşmeler yapıyor. İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan Türk yetkili, tarafların Vatiyye Hava Üssü ile Misrata'daki deniz üssünü masaya yatırdığını söyledi.

Libyalı General: Sirte bizim için kırmızı çizgidir

General Dırah, Zafer Yolları Harekatı'nın, Sirte ve Cufra'yı kurtarma hedefleriyle devam ettiğini kaydederek, Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu'na bağlı birliklerin bu harekata katkıda bulunmak için Sirte hattına geldiğini ve tüm hazırlıklarını sürdürdüklerini aktardı.

Libya ordusunun hazırlıklarını sürdürdüğü Sirte cephe hattındaki bölgeler görüntüledi: Türk ordusuna teşekkür ettiler

Libya ordusu, Zafer Yolları Harekatı'yla hedeflediği Sirte kentinin açıklarında hazır bekleyişini sürdürüyor. Ordu birlikleri, savaş uçakları tehdidine karşı çöl ve düzlük alanda geniş biçimde, küçük gruplar halinde konuşlanıyor. Libyalı askerler, Hafter milislerinin tuzakladığı mayınların temizlenmesi için çalışan Türk ordusuna teşekkür etti.

Libya ordusu: Rus paralı askerleri Sirte kentindeki evlere bomba tuzaklıyor

Libya ordusu, darbeci Halife Hafter’e bağlı Rus paralı askerlerin Sirte kentinin batısındaki kırsala mayın döşediğini, evlere ise bomba tuzakladığını duyurdu. Sirte ve Cufra Operasyonu Dairesi Sözcüsü Yarbay Dırah, "Sirte kentindeki kaynaklarımız, Rus paralı askerlerinin Sirte kentindeki evlere bomba tuzakladığı ve kentin batı kesimlerine ise mayın yerleştirdiğini teyit etti" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+