Afrika Haberleri

Riyad’dan darbeye tam destek

Suudi Arabistan Tunus’ta darbe yapan Cumhurbaşkanı Kays Said’e, Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan’ı göndererek destek verdi. Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da “Kays Said’in aldığı kararlara saygı duyuyoruz” mesajını iletti.

Tunus demokrasiyi savunacak

Tunus En Nahda Partisi Lideri ve Meclis Başkanı Raşid Gannuşi, ülkedeki darbe girişiminin ardından demokrasiye dönüş çağrısında bulundu. Gannuşi, “Eğer yeni bir hükûmetin oluşturulmasında ve Meclis’in açılmasında anlaşma sağlanamazsa, Tunus halkını demokrasiyi savunmaya davet edeceğiz” dedi.

Siyasi darbe yapan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said: Kimse haklarından mahrum kalmadı

Meclisin tüm yetkilerini donduran, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya alan, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi azleden Tunus Devlet Başkanı Kays Said, gerçekleştirdiği siyasi darbeyi, "Kimse tutuklanmadı. Kimse haklarından mahrum kalmadı. Yasa tam olarak uygulandı" diyerek savundu.

Tunus Devlet Başkanı Said Devlet Televizyonu genel müdürünü görevden aldı

Tunus Devlet Başkanı Kays Said, Tunus Devlet Televizyonu Genel Müdürü Mohammed Lesad Dahiş’i görevden aldı.

Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım

Tunus'taki Nahda Hareketi, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine, ülkenin demokratik kazanımlarının korunması hedefiyle yaşanan son gelişmeler konusunda istişareleri yoğunlaştırma çağrısında bulundu. Hareket ayrıca Cumhurbaşkanı Said'den kararlarından dönmesini ve sorunların çözümünde demokrasiye uygun anayasal çerçevede hareket etmesini istediklerini belirtti.

Tunus'ta darbe girişimi: Başbakan Meşişi görevi teslim edeceğini açıkladı

Tunus'taki darbe girişiminden sonra Başbakan Hişam el-Meşişi'den açıklama geldi. Meşişi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in yeni bir başbakan ataması halinde halkın güvenliğini ve hakkını gözettiği için görevini devredeceğini açıkladı.

Libya açıklarında can pazarı: En az 57 göçmen hayatını kaybetti

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz üzerinden Avrupa sahillerine varmak için yola çıkan düzensiz göçmenleri taşıyan bir botun, Libya açıklarında battığını açıkladı. Elim olayda en az 57 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

Tunus'ta halktan çekinen darbeciler bir ay boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti

Tunus Cumhurbaşkanı Keys Said, Meclisin tüm yetkilerini askıya alarak, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırıp Başbakan Hişam el-Meşişi'yi de görevden aldı. Gelişme sonrası darbe karşıtı Tunuslular sokağa çıkarken, halktan çekinen cuntacılar ise bir ay boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Tunus Cumhurbaşkanı Said gelen tepkilerin ardından kendisini savundu: Kararlarım darbe değil

Meclisin tüm yetkilerini donduran, milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya alan ve Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden alan Tunus Cumhurbaşkanı Keys Said, kendisini savundu. Said yaptığı açıklamada, "Almış olduğum kararlar bir darbe değil. Anayasanın uygulanması." dedi. Said ayrıca, ülke genelinde 27 Ağustos'a kadar akşam 7'den sabah 6'ya kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını ve üç kişiden fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklandığını duyurdu.

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi: Darbe olduğunda sokağa çıkılması gerektiğini Türkiye'den öğrendik

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirliklerini suçladı. Darbenin ve Nahda binalarının hedef alınmasının arkasında BAE medyasının olduğunu vurgulayan Gannuşi, "Darbe olduğunda sokağa çıkılması gerektiğini öğrendik. Türkiye'den aldığımız ders bu. Haberi duyar duymaz dışarı çıktık, önce parti genel merkezine sonra da Meclis binasına gittik ama kapılar yüzümüze kapandı" dedi.

AB ve İtalya'dan Tunus'taki darbeye ilişkin ortak açıklama: Siyasi ve ekonomik istikrar lehineyiz

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Avrupa Birliği AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile Tunus'taki darbeyi görüştü. Konuya ilişkin İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İtalya ve Avrupa Birliği, Tunus'ta siyasi ve ekonomik istikrar lehine ortak taahhüdü yeniden teyit etti." denildi.

Tunus Parlamento Ofisi: Cumhurbaşkanı Said'in tüm kararları geçersizdir

Tunus Cumhurbaşkanı Keys Said'in Meclisin faaliyetlerini durdurma ve Başbakan el-Meşişi'yi görevden almasının yankıları sürüyor. Tunus Parlamento Ofisinden darbeye ilişkin yapılan açıklamada, kararın kesin bir şekilde reddedildiği ve şiddetle kınadığını bildirilirken, "Said'in tüm kararları geçersizdir." denildi.

Tunus'ta devrilmeye çalışılan Nahda Hareketi nedir ve kimlerden oluşuyor?

Tunus'taArap Baharından sonra ilk kez darbe sesleri yükseldi. Tunus’tadarbeyle devrilmeye çalışılan koalisyon hükümeti içerisindeyer alan Nahda hareketi nedir, kimlerden oluşuyor? Tüm bu sorular,Tunus’taki darbe girişimi sonrası büyük merak konusu oluyor.Tunus Cumhurbaşkanı Said, "ülkenin içinde bulunduğuolağanüstü koşullar nedeniyle" meclisin tüm yetkilerinidondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıyaaldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yigörevden aldığını ve kendi a...

Libya'daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'den Tunus'taki darbeye destek

Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter'den Tunus'taki darbeye destek geldi. BAE destekli terör grubunun lideri, "Tunus, Müslüman Kardeşler’e karşı ayaklanmanın ardından gelişiminin önündeki en büyük engelden kurtuldu" açıklamasında bulundu.

Tunus'taki darbeye açıktan destek veren tek isim: Türkiye düşmanı ve Mısır-BAE lobisinin sözcüsü Özgür Anayasa Partisi’nin lideri Abir Musa

Tunus'ta10 yıldan bu yana ilk kez darbe sesleri duyuldu. Yasemin kokulu ArapBaharı'nın ardından sessizlik hakim olan Tunus'ta düngeceden bu yana kargaşa devam ediyor. Ülkenincumhurbaşkanı Kays Said, meclisin tümyetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarınıaskıya aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Said ayrıca, mevcutBaşbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı birbaşbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini de bildirdi.Alınan bu kararın üzerine Meclis Başkanı Gannuşi ülked...

Tunus'un eski liderinden çağrı: Biz de Türk halkı gibi bu darbeyi başarısızlığa uğratabiliriz

Tunus'ta yaşanan darbeye ilişkin ülkenin eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'den, 'direnme' çağrısı yapıldı. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının direnişini anımsatan Merzuki, "Biz de Türk halkı gibi bu darbeyi başarısızlığa uğratabiliriz. Türk halkı çok daha büyük bir darbe girişimini başarısızlıkla sonuçlandırdı" ifadesini kullandı.

Tunus'ta darbe girişimi: Meclis Başkanı Gannuşi ve milletvekilleri parlamentoya alınmadı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in meclisin tüm yetkilerini dondurup, milletvekillerinin de dokunulmazlıklarının askıya alındığını açıklamasının ardından Tunus parlamentosunda bulunan askerler, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ve beraberindeki bir grup milletvekilinin içeri girmesine izin vermedi.

Tunus'taki darbe girişiminden sonra Gannuşi'den açıklama: Hükümet görevinin başında

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşulları" ileri sürerek meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirtti. Said, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını açıkladı. Darbe girişiminin ardından Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, demokratik olarak seçilmiş parlamento ve hükümetin halen görevinin başında olduğunu beli...

Tunus Cumhurbaşkanı Said meclisin tüm yetkilerini dondurdu

Tunus Cumhurbaşkanı Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Said ayrıca, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini de bildirdi. Alınan bu kararın üzerine Meclis Başkanı Gannuşi ülkede darbe olduğunu ve Tunus Cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını açıkladı. Nahda Hareketi Başkan Yardımcısı ise, Başbakan Hişam'ın nerede olduğunu bilmedi...

Fas'tan 'casus yazılımla telefonları dinlediği' iddialarına yanıt

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, İsrail merkezli NSO Group'un ürettiği "Pegasus" isimli casus yazılımı kullanarak "yerli ve yabancı çok sayıda kişinin telefonlarını dinlediği" yönündeki iddiaları ortaya atanların delil getirmesi gerektiğini belirtti.

Madagaskar liderine suikast önlendi

Madagaskar’da devlet başkanı Andry Rajoelina ve üst düzey devlet yetkililerini hedef alan suikast girişimi önlendi. Soruşturma çerçevesinde aralarında iki Fransız vatandaşının da bulunduğu bazı kişiler gözaltına alındı. Madagaskar son bir ayda Haiti ve Mali’den sonra devlet başkanlarına suikast girişiminin yaşandığı üçüncü eski Fransız Sömürgesi ülke oldu.

Madagaskar Devlet Başkanı'na suikast girişimi

Madagascar Devlet Başkanı Andry Rajoelina'nın suikast girişiminden kurtulduğu açıklandı.

Mali’nin geçici Cumhurbaşkanı Assimi Goita’ya bıçaklı saldırı girişimi

Mali’nin başkenti Bamako’da bulunan bir camide namaz kılan geçici Cumhurbaşkanı Assimi Goita’ya kimliği belirsiz iki kişi tarafından bıçaklı saldırı girişiminde bulunuldu.

Güney Afrika'da yaşanan yağma ve şiddet olaylarında ölü sayısı 117'ye yükseldi

Afrika'nın gelişmiş ülkelerinden Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, 9 Temmuz'dan bu yana yaşanan şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 117'ye yükseldi. Olaylarla ilgili şimdiye kadar 2 bin 203 kişi gözaltına alındı. Olaylara müdahale için görevlendirilen asker sayısı 10 bine çıkarıldı.

Haiti'de ABD izi netleşiyor: Suikastçılar DEA ve FBI muhbiri

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise suikastında Amerikan DEA ve FBI muhbirlerinin rol aldığı ortaya çıktı. Bir DEA muhbirinin suikast sonrası kurumuna bilgi verdiği belirlenirken, FBI da iddiaları yalanlamadı. Eski Kolombiyalı asker olan suikastçıların çoğunun Florida merkezli bir özel güvenlik şirketince işe alındığı kaydedildi.

Güney Afrika'da gösteriler ayaklanmaya dönüştü: Ölü sayısı 72'ye yükseldi

Güney Afrika'da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın tutuklanması sonrasında patlak veren şiddet ve yağma olaylarında yaşamını yitirenlerin sayısı 72'ye çıktı. Olaylar nedeniyle şimdiye kadar 1234 kişi gözaltına alındı.

Libya Devlet Konseyi Başkanı: Türk güçleri paralı askerlerle bir tutulamaz

Libya'daki Türk güçlerinin, Libya hükümetinin çağrısı üzerine ve imzalanan meşru anlaşmalar çerçevesinde ülkede bulunduğunu söyleyen Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, "Türk güçleri hariç tüm taraflar gayriresmi ve gayrimeşru yollarla geldi. Bunlar bir tutulamaz ve hep beraber çıkması beklenemez" dedi. Mişri ayrıca, yardım çağrısı yaptıklarında sadece Türkiye'nin yanıt verdiğini ifade etti.

Hafter'in provokasyonuna karşı Libyalılardan Türk bayraklı dayanışma gösterisi

Libya'da gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in kontrolündeki Tobruk kentinde, Hafter milisleri tarafından yola Türk bayrakları serilerek gerçekleştirilen provokasyon girişimi protesto edildi. Başkent Trablus'ta toplanan kalabalık, Türk bayrakları taşıdı. Gösteride, "Türk bayrağına saldıranlara karşı Türk bayrağı taşıyoruz. Çünkü Türkiye'nin, Libya'ya, Filistin'e ve tüm ülkelere yönelik onurlu bir duruşu var" açıklaması yapıldı.

Libya Devlet Konseyi Başkanı Mişri: Kimse Türk güçleriyle paralı askerleri bir tutmasın

Ülkesindeki siyasi krize ilişkin açıklamalarda bulunan Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri, resmi anlaşmalar çerçevesinde Libya'da bulunan Türk güçleri ile paralı askerlerin bir tutulamayacağını söyledi. Mişri, "Libya Libyalıların toprağıdır. İlkesel olarak hiçbir yabancı gücün topraklarımızda olmasını istemiyoruz. Ancak yardım çağrımıza bir tek Türkiye yanıt verdi. Türkiye de bir kurumlar devleti olarak, karşılıklı imzalanan anlaşmalar için meclisinden onay aldı." ifadeleri...

Cezayirli itfaiyecilerin yağmur sevinci

Cezayir’de çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları sırasında yağan yağmur itfaiyecileri ve halkı sevindirdi.

Kamerun’a Cansuyu ile yeni canlar gelecek

Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında kalıcı eserler ortaya koyarak insanlığa hizmet veren Cansuyu Derneği, eserlerine bir yenisini daha ekledi. Kamerun’un Garoua şehrinde 2021 Şubat ayında temeli atılan Meryem Sultan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi törenle hizmete başladı.

Eski bir Fransız sömürgesi: Haiti Cumhurbaşkanı evinde öldürüldü

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise, evinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Moise’nin eşinin yaralı kurtulduğu suikastı duyuran Başbakan Claude Joseph, yönetimin kendisine geçtiğini söyledi. Ülkede acil durum ilan edilerek havalimanı ile sınırlar kapatıldı. 2018’den bu yana istikrarsızlıkla boğuşan Haiti, eski bir Fransız sömürgesi. ABD’nin desteklediği darbelerle siyasi otoritenin zayıf düştüğü ülkede halk yoksullukla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+