Düşünce Günlüğü Düşünce Günlüğü
Merkel’den sonrası tufan!
Merkel’den sonrası tufan!
Merkel, kriz dönemlerinde izlediği stratejiler ve ortaya koyduğu çözümlerle dikkat çekerken, izlediği politikalarla hem kapitalizmi, hem de liberal demokrasiyi savunan biri olarak Alman siyasetinde öne çıktı. Helmut Kohl gibi CDU ile özdeşleşmedi. Kendini hep partiden biraz ayrı tuttu. Almanya siyasi siteminin dışında, fakat sistemin içinde güvendikleriyle çalıştı. CDU içerisinde, kendisine yönelik geniş tabanlı bir muhalefetin oluşmasına da izin vermedi. Son yapılan CDU Genel Kurulu’nda öne çıkardığı aday Armin Laschet’in seçilmesi ve Laschet’in başbakan adaylığı yine Merkel’in gücü ile oldu.
27 Mayıs cuntasına destek olanlar için utanç anıtı dikelim
27 Mayıs cuntasına destek olanlar için utanç anıtı dikelim
Bugün Başbakan Adnan Menderes’in yakın tarihe kara bir leke olarak geçen idamının 60. yıl dönümü. Hukukçu Ramazan Arıtürk, hukuka ihanet ederek cuntacılara kılavuzluk eden akademisyenler ile kurulan kukla mahkemelerde görev alan savcı ve hakimleri temsilen “utanç abidesi” yapılmasını teklif etti.
Hedefler ve anahtar sonuçlar
Hedefler ve anahtar sonuçlar
Günlük hayatın koşuşturmasında, gerek işle gerekse kişisel gelişimle ilgili olarak kendine hedefler koyup onu hayata geçirememek, günümüz insanının en büyük sorunlarından birisidir. ..
Mesele bilimle çatışma değil, nefse uyma
Mesele bilimle çatışma değil, nefse uyma
Araştırmalara göre dinden uzaklaşmanın ana sebebinin bilim veya derin tefekkür olmadığı anlaşılıyor. Asıl etmen, hümanist öğretinin şekillendirdiği bir psikoloji ile dini ahlak ve ahkamı sorgulamak iken, bilim veya inancın özüne yönelik düşünceler epeyce geride kalıyor.
Afrika’ya stratejik yatırım zamanı
Afrika’ya stratejik yatırım zamanı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son iki ay içerisinde altısı yüz yüze olmak üzere, toplamda 15 Afrika ülkesi lideriyle görüştü. Özellikle küresel salgın ve buna dayalı dünyanın sürüklendiği ekonomik istikrarsızlık ile küresel ısınmanın getirdiği birçok sorunla mücadele edilirken, orta vadeli programın bir parçası olarak Afrika ihmal edilmedi...
Çekin ellerinizi kahraman Türk kadınından!
Çekin ellerinizi kahraman Türk kadınından!
Biz Türkler tarih boyunca kadınlarını hiçbir zaman zincire vurmamış bir milletiz. Böyle bir hadsizliği toplum olarak yaşamadığımız gibi, mizansen olarak bile kabul etmemiz mümkün değildir. O kadınlar ki yaşı ne olursa olsun eşi, evladı, kardeşi cephede iken evinde kalıp kaderini beklememiş, çarşafıyla, örtüsüyle, şalvarıyla düşmana karşı cesurca savaşmıştır.
İslamofobi endüstrisinin çarkları dönüyor
İslamofobi endüstrisinin çarkları dönüyor
ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ile başlayan süreç; ülke içindeki siyasi ve toplumsal karmaşa, insani kriz, muhtemel göç dalgaları, patlayan bombalar ile yaşanan can pazarı ve bölgedeki güç dengeleri itibarıyla dünya kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılıyor. Bu tartışmalara İslam’a ve Müslümanlara yönelik sinsice tezgahlanan bir İslam karşıtlığı da eşlik ediyor. Afganistan’daki gelişmeleri takip ederken, meseleye çarkları yeniden döndürülmeye başlanan İslamofobik algı operasyonları açısından da bakmak gerekiyor.
İsrail’in siber istihbarat stratejisi
İsrail’in siber istihbarat stratejisi
İsrail’in mevcut siber istihbarat kapasitesinin sahada uygulamasına bakıldığında, dış istihbarat servisi MOSSAD’ın yanısıra İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) bünyesinde kurulan özel birimlerin de önemli rolü bulunmaktadır. Bu kapsamda 2010 yılında IDF bünyesinde kurulan Ünite 8200, Ünite 848’in devamı niteliğinde bir birimdir. Bu birimler ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) kuruluş modeli örnek alınarak oluşturulmuştur.
Boşnakça değil, Bosnaca
Boşnakça değil, Bosnaca
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Boşnakların anadilinin “Boşnakça” değil de “Bosnaca” olduğunu ve dilimizin Bosnaca olarak adlandırılması için kendi vatanımızda mücadele ettiğimizi söylediğimde, konuya dair çokça soru gelmişti. Ben de meseleyi detaylı olarak anlatmanın yerinde olacağını düşünerek bu yazıyı kaleme aldım...
Özbekistan, Orta Asya’nın kalbi ve kaderi
Özbekistan, Orta Asya’nın kalbi ve kaderi
Kardeş ülkeler Özbekistan ve Türkiye’nin köklü ve kuvvetli kültürel bağları vardır. Rusların Orta Asya işgali sırasında bir müddet coğrafyalarımız birbirinden uzak kaldı ancak Özbekistan bağımsızlığını ilan ettiğinde bağımsız devlet olarak ilk Türkiye tanıdı. ..
Kur’ân-ı Kerim zamanla sınırlandırılamaz
Kur’ân-ı Kerim zamanla sınırlandırılamaz
Hz. Muhammed’in yaşadığı çağın bilimsel bakımdan durumu sebebiyle Kur’ân-ı Kerim’de bilimsel yönü olan açıklamaların insan eseri olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Prof. Keith Moore: Kur’ân’daki bilgiler, Kur’ân’ın sürekli olarak zamanın önünde gittiğini gösteriyor.
Almanya tarihinde kara bir leke
Almanya tarihinde kara bir leke
Geçtiğimiz haftalarda Almanya yakın tarihinin en önemli ve en uzun davası ile ilgili karar Yargıtay tarafından onandı. Sonuç mağdur ailelerin ve kamuoyunun beklentilerini karşılamadığı gibi, vicdanları da rahatlatmadı. Zihinlerde birçok soru işareti cevapsız kaldı. NSU terör ağının tüm yönleriyle aydınlatılmaması ve yargılama sürecinde de soruşturma sürecinde olduğu gibi bir dizi skandalın gerçekleşmesi kamuoyunda olayların ve terör ağının büyük ölçüde örtbas edildiği kanaatini oluşturdu.
S-400’ün savunma sanayiine stratejik etkisi
S-400’ün savunma sanayiine stratejik etkisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl sonunda Rusya ziyareti sırasında ikinci alay S-400 uçaksavar füze sistemlerinin satın alınmasının ayrıntılarını görüşmeyi planladığını, Karadağ ziyareti dönüşü uçakta bulunan gazetecilerle yaptığı sohbette duyurdu. ..
Batı karşıtlığımızın eğrisi doğrusu
Batı karşıtlığımızın eğrisi doğrusu
Aydınlanma ile başlayan ve Sanayi Devrimi ile devam eden süreçte azgın bir büyüme ve tahakküm anlayışı tüm değerlerin üstünde yer almıştır. Bu değer tanımaz ilerleme fikrinin, “medenilik” ve “evrensellik” örtüsüyle maskelenmesi gerçeği gizleyemez. Bu yıkıcı anlayış ve sonuçlarından sadece Müslüman toplumlar değil diğer tüm toplumlar da dini, iktisadi ve içtimai olarak derin bir şekilde etkilenmişlerdir. Hatta denebilir ki, bu anlayış bilfiil dünyadaki yaşamı tehdit eder hale gelmiştir bugün.
Acıdan kaçıp öfkeye sığınmak
Acıdan kaçıp öfkeye sığınmak
Çok zor zamanlardan geçtik, hala da geçiyoruz. 2020 Mart ayı ile başlayan korona süreci bitti bitecek derken bir yılı aşkın bir süredir hayatımızda var olmaya devam ediyor. ..
Beşinci yılında Türkiye Maarif Vakfı: Eğitimde gelecek perspektifi
Beşinci yılında Türkiye Maarif Vakfı: Eğitimde gelecek perspektifi
Tarihteki gibi günümüzde de Anadolu, kavimlerin ve medeniyetlerin çekim merkezi oluyor. Bugün Türkiye Maarif Vakfı, 84 milyon insanın milli mefkûresini eğitim yoluyla dünyaya taşıyor. Geleceğimize yönelik toplumsal bir konsensüs oluşturmak ve herkesi kapsayan milli mefkûreyi inşa etmek eğitimin olmazsa olmaz ön şartıdır.
İzlerin izinden
İzlerin izinden
Dünyada var olan her denge ve döngü parçası, her can onun için ilahi bir emanetti. İnsan hakları, kadın hakları, hayvan hakları… Birbirini tamamlamak üzere yaratılanların, birbiriyle yarıştırıldığı, post modern dönemde tüm hakları tekeline alanların canına okumadan bırakmadığı ne varsa, onda gerçek kıymetine kavuşmuştu.
Katılım bankacılığı kavramının önemi
Katılım bankacılığı kavramının önemi
Katılım Bankacılığı kavramının iki önemli özelliği bulunmaktadır. Birincisi açık, anlaşılır, sade ve kısa olması; ikincisi kar ve zarara katılmayı esas alan bankacılığı tam ve doğru olarak ifade etmesidir.
İşlenen nesil pas tutmaz!
İşlenen nesil pas tutmaz!
İnsan yetiştirmeye azmetmiş olanlar, öncelikle gençlerin zekâsını işlemelidir. Henüz ilkokula başlayan küçük çocuklardan hayâta atılmaya hazırlanan üniversiteli gençlere kadar her talebeye mutlaka ‘öğrenmenin öğretilmesi’ gerekir.
Salgında sürdürülebilir eğitim kazanımları
Salgında sürdürülebilir eğitim kazanımları
Kitlesel göçler, depremler, yangınlar, salgınlar, savaşlar; değişimlerin ve dönüşümlerin de sebepleridir. Daha çok olumsuz sonuçlarıyla bildiğimiz bu olaylar, süreçte edinilen tutum ve davranışlar ile sonuçlardan çıkarılan derslere bağlı olarak bazı olumlu değişimlere kapı aralayabilmektedir...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.