Ortadoğu Haberleri

40 bin dolara satıldı: Einstein yazmış

Dünyaca ünlü fizikçi bilim insanı Einstein'in 1922'de kardeşine yazdığı mektup, İsrail'de açık artırmada satıldı. 40 bin dolara satılan mektupta, Einstein'ın artan milliyetçilik ile anti-semitizmin tehlikelerine karşı görüşleri yer alıyor.

Liberman'ın istifa sebebi

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman istifa etti. İstifa ederken Hamas'ı kast ederek, "Teröre teslim olduk, bu ateşkesin başka bir manası olamaz" diye konuşan Liberman, Netanyahu'ya tepkili.

İsrail Savunma Bakanı Liberman istifa etti

İsrail Savunma Bakanı Lieberman'ın istifa ettiği açıklandı. İsrail, geçtiğimiz gün Gazze'ye bomba yağdırmış, Hamas'ın askeri kolu Kassam Tugayları ise, İsrail'in beklemediği bir karşılık vererek İsrail hava savunma sistemini çökertmişti. Liberman, Gazze'de ateşkes ilan edilmesine tepki göstererek istifa etti: "Hamas'a teslim olduk, bu ateşkesin başka bir anlamı yok" dedi.

Medrese sıralarından cepheye: Hûsîlik

Suikast zinciribozuldu

Terör devleti İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırının bilançosu ağırlaşıyor. Son üç gündeki saldırılarda şehit düşenlerin sayısı 13’e yükseldi. Gazze’ye sızarak Kassam Tugayı Komutanı Bereke ve 6 Filistinliyi şehit eden İsrail’in büyük bir suikast zinciri hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Yeni Şafak’a konuşan Hamas Sözcüsü Zuhri, “İsrail timlerini durdurmasaydık, suikastlar devam edecekti” dedi.

Patronu ele verdi

Türkiye’nin, Kaşıkçı soruşturmasında CIA’ye verdiği yeni bilgiler ortaya çıktı. İnfaz timinin başındaki Mahir Abdulaziz Mutreb’in, vahşi cinayetten sonra Riyad’ı arayarak, “Patronunuza söyleyin, adamlar işlerini bitirdi” dediği belirlendi. Takibe takılan konuşma suikastın Veliaht Muhammed bin Selman’ın talimatıyla işlendiğini kanıtlıyor.

58 gün açlık grevi yapan Filistinli serbest bırakıldı

İsrail, 58 gün açlık grevi yapan Filistinli tutuklu Hıdır Adnan'ı serbest bırakıldı. Adnan, 2012'den bu yana birçok kez gözaltına alınarak " idari tutukluluk" uygulamasıyla hapse mahkum edilmişti.

Hamas: İsrail'e ciddi bir ders verdik

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "İsrail'e ciddi bir ders verdik. Bu İsrail'e bir mesajdır. Direniş gruplarının tutumu, İsrail'in davranışına göre belirlenecek" açıklamasını yaptı.

Hariri: Hükümetin kurulmasını Hizbullah engelliyor

Lübnan Başbakanı Hariri, Hizbullah'ı yeni hükümetin kurulmasını engellemekle suçladı. Hariri, yaptığı açıklamada "Hükümetin kurulması Hasan Nasrallah'ın ifadesiyle ortaya çıkan bir engele çarptı" ifadelerini kullandı.

BM'den Yemen'de ateşkes çağrısı

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Yemen'de tüm taraflara, insani yardımların girdiği en önemli noktalardan liman kenti Hudeyde ve çevresinde ateşkes çağrısında bulundu.

Filistin yönetimi Gazze için olağanüstü toplanıyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail işgal güçlerinin dün Gazze'ye yönelik yaptığı hava saldırılarını görüşmek üzere Filistin yönetimini olağanüstü toplantıya çağırdı. İsrail'in Gazze'ye saldırısında 7 Filistinli şehit olmuştu. Öte yandan Kuveyt, BM Güvenlik Konseyi'ni İsrail'in saldırıları nedeniyle acil toplantıya çağırdı.

Irak'ın kuzeyindeki 5 bölgeye hava harekatı: 19 terörist etkisiz

TSK'nın Irak'ın kuzeyi Zap, Hakurk, Kandil, Avaşin-Basyan ve Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlediği hava harekatında silahlı 19 terörist etkisiz hale getirildi. Son dört günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 57 oldu.

Gazze'de ateşkes sağlandı

Hamas ve İslami Cihad Hareketi yaptıkları ortak açıklama ile Mısır'ın ara buluculuğunda İsrail ile ateşkes sağlandığını duyurdu. Ortak açıklamada İsrail'in ateşkese bağlı kaldığı sürece kendilerinin de buna uyacağı bildirildi.

İran'dan Avrupa'ya götürülmek istenen 6 ton eroin ele geçirildi

İran'ın kuzeybatısındaki Batı Azerbaycan eyaletinde Avrupa ülkelerine götürülmek istenen 6 ton 385 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildiği bildirildi.

Gazze'de 7 şehit

İsrail, önceki akşamdan bu yana Gazze'ye hava saldırıları düzenliyor. Gazze'de aralarında El-Aksa kanalının bulunduğu 7 bina yerle bir edildi. Şehit olan Filistinli sayısı da 7'ye yükseldi.

Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti

İsrail dün gece Gazze'ye bomba yağdırdı. Hamas'ın askeri kolu Kassam Tugayları ise, İsrail'in beklemediği bir karşılık verdi. Kassam askerleri, roketleriyle İsrail'in sürekli övündüğü hava savunma sistemi 'Demir Kubbe'nin zaafiyetini tespit ederek başarısızlığa uğrattı. Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, atılan 400'e yakın roketin sadece 100'ünü önleyebilen İsrail ordusunun hayal kırıklığı Demir Kubbe'yi yenisafak.com'a değerlendirdi.

İran: Prens Selman İranlılara suikast hazırlığında

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Prens Selman'a yakın isimlerin İranlı isimlere yönelik suikast planladığını öne sürdü. Suudi Arabistan'dan konuyla ilgili açıklama geldi: "Bu konuda elimizde güvenilir bilgiler bulunuyor"

İsrail'de sirenler çaldı: Korkuyorlar

İsrail dün gece Gazze'ye saldırdı. Gazze'de bir televizyon binası dahil 7 binayı yok eden İsrail, 5 kişiyi de şehit etti. Gazze'den İsrail yönüne atılan roketler de İsrail'de korku ve paniğe yol açtı. Yahudi yerleşimciler sokağa döküldü.

Mahmud Abbas yurt dışı ziyaretini yarıda kesti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle yurt dışı ziyaretini yarıda keserek Ramallah'a döneceği açıklandı.

Gazze'de okullar ve kamu kurumları kapatıldı

İsrail, dün gece yine Gazze'ye saldırdı. Yıllardır Filistin'i işgal altında tutan İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'deki okullar ve kamu kurumlarında çalışmalara ara verildi.

BM'den İsrail ve Filistin'e Gazze çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ve Filistin'e Gazze'de maksimum itidal göstermeleri çağrısında bulundu.

Münbiç’te terör yemeği!

ABD’li askerler Münbiç’te PKK’nın Kandil kadrosu ile yemekte buluştu. PKK’lı teröristler Şervan Derviş ve Cemil Mazlum gibi isimlerin katıldığı yemek için özellikle “ABD Gaziler Günü” olan 11 Kasım tarihi seçildi. Yemekte, ABD’li komutanlar, terör örgütüne daha fazla destek sözü verdi.

İsrail terörü

Gazze Şeridi’nden 3 kilometre içeri girerek Hamas komutanı Nur Bereke dahil 7 Filistinli'yi şehit eden İsrail dün gece de terör estirdi. Havadan aralarında sivil hedeflerin de olduğu 70 nokta havadan vuruldu. Hamas’a ait El Aksa televizyonunun merkezi 10 füzeyle tamamen yıkıldı.Hamas ise bir askeri otobüsün vurulduğunu çok sayıda İsrail askerinin yaralandığını duyurdu.

2 milyar dolar bütçelisuikast timi

The New York Times gazetesi Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın muhaliflere yönelik suikast planlarının iki yıl öncesine uzandığını iddia etti. Gazete planlardan BAE ve Trump yönetiminin de haberdar olduğunu savundu. Veliaht Prense yakın ekibin hedefinde İranlı Kasım Süleymani ve İran ekonomisi vardı. Time ayrılan bütçe 2 milyar dolardı.

Hamas'tan El Aksa açıklaması: Özgür seslere yapılmış saldırı

Hamas, İsrail tarafından El Aksa televizyonunun vurulmasının ardından yaptığı açıklamada "gerçekliği iletmeye adanmış tüm özgür seslere karşı yapılmış bariz bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

İsrail'in Aksa televizyonunu neden bombaladığı belli oldu

İsrail savaş uçakları, Gazze'de yayın yapan El-Aksa televizyonunu bombaladı. El-Aksa televizyonu, 50 İsrail askerini taşıyan otobüsün roketle vurulma anına ilişkin görüntülerini yayınlayacağını bildirmişti. Bu haberden kısa süre sonra, İsrail savaş uçakları El-Aksa binasını hedef aldı.

AB'den Gazze için taraflara 'ateşkes' çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Gazze Şeridi'nde son birkaç saattir artan gerilimin endişe verici olduğunu belirterek, tüm şiddet içerikli faaliyetlerin acilen sonlandırılması çağrısında bulundu.

İran'da '11 milyon kişiye gıda yardımı' yapılacak

İran Meclisi Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Abdurrıza Azizi, aylık geliri 3 milyon tümenin (yaklaşık 215 dolar) altında olan 11 milyon kişiye gıda yardımı yapılacağını duyurdu.

Riyad kulislerini hareketlendiren toplantı

Suudi Arabistan Kralı Selman, geçen yıl 'yolsuzluk operasyonunda' gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Prens Miteb bin Abdullah ile görüştü. Kaşıkçı cinayeti sonrası Prens Miteb'in adı veliaht prenslik için geçiyordu. Kraliyet Sarayı'ndaki toplantı, Riyad kulislerini hareketlendirdi.

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İsrail işgal ordusu, Gazze'den atılan roketlerden birinin bir otobüse isabet etmesinin ardından Gazze Şeridi'ne hava saldırısı başlattığını duyurdu. Gazze'den atılan roketlerden 1'i ağır 21 İsrailli yaralandı. Ayrıca İsrail'in hava saldırılarında 5 Filistinli de şehit oldu. İşgal güçleri Gazze'de yayın yapan El-Aksa televizyonunu bombaladı. İçerisinde 50 İsrail askerinin bulunduğu otobüs Hamas tarafından füzeyle vuruldu.

Suudi Arabistan 18 kişiyi tutuklamadı: "Çömel bekle" taktiğini uygulayacaklar

Türk Arap Medya Derneği Genel Koordinatörü Fatih Öke, gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili Suudi Arabistan'ın 18 kişiyi tutukladığına inanmadığını söyledi. Gerçek Hayat dergisine konuşan Öke, Suud yönetiminin olayın sıcaklığı geçinceye kadar “çömel bekle” taktiğini uygulayacağını da kaydetti.

Yemen'de çözümün tek yolu: Siyasi uzlaşı

Yemen'de savaş ve çatışmalar nedeniyle insani şartların ağırlaştı. Milyonlarca insan açlık sebebiyle ölümle burun buruna. İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi İNSAMER, Yemen'le ilgili çarpıcı bir rapor hazırladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.