Ortadoğu Haberleri

ABD vatandaşlarına terör saldırısı uyarısı!

ABD'nin Dubai Büyükelçiliği'nden körfez ülkelerine yönelik terör saldırısı uyarısı geldi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada; ABD vatandaşlarına yönelik saldırılar düzenlenebileceği yönündeki raporların takip edildiği belirtilirken, vatandaşların da dikkatli olmaları istendi.

Katiller sürüsü!

Karabağ’da Azerbaycan ordusu karşısında eriyen Ermenistan, Berde şehrine saldırdı. Ermenistan’ın attığı misket bombaları Berde’nin en işlek iki kavşağında bulunan sivillere ait ev, araç ve iş yerlerine isabet etti. Saldırıda 21 sivil yaşamını yitirdi, 40 kişi yaralandı.

Türk ürünlerine yönelik boykot kampanyasına İslam dünyasından tepki yağıyor

İslam dünyasından siyasetçi, düşünür, ilim adamı, akademisyen, diplomat, gazetecilerin bir araya geldiği Düşünce ve Stratejik Araştırmalar Forumu, Türkiye'nin "dost ve stratejik ortakları" kategorisinde yer alan bazı ülkelerin Türk mallarına yönelik yarı resmi boykot çağrılarını "insanlık dışı ve adaletsiz" olarak nitelendirdi.

İran medyasında Macron öfkesi: Paris iblisi

İran'ın başkenti Tahran'da muhafazakar çizgide yayın yapan Vatan Emrooz gazetesi birinci sayfasında İslam'a ve Müslümanlara hakaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u şeytan şeklinde çizip "Paris İblisi" yazdı.

Doğu Kudüs'teki Ortodoks Başpiskoposu'ndan hakaretlere tepki: Müslümanlara hakaret etmek tüm dini sembollere hakaret etmek gibidir

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'teki Rum Ortodoks Başpiskoposu Atallah Hanna, Fransa'da Müslümanlara yönelik hakaretlere tepki gösterdi. Hanna, “Müslüman kardeşlerimize hakaret etmek, tıpkı dünyamızdaki tüm dinlerde tüm dini sembollere hakaretler etmektir. Hakaretler, bütünüyle ve ayrıntılı olarak reddettiğimiz ve kınadığımız bir konudur” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan, hakaret içerikli karikatürleri kınadı: İslamı terörle ilişkilendiren her türlü girişimi reddediyoruz

Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlere tepki gösteren Suudi Arabistan, İslamın terör ile ilişkilendirilmesini reddettiklerini duyurdu.

İdlib’de Rus provokasyonu: 70 ölü

Rusya, İdlib’te ateşkesi kanlı bir katliamla bozdu. Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam grubunun Duveyle’deki eğitim alanını hedef alan uçaklar ardı ardına bomba yağdırdı. İçtima sırasındaki askerler ve aralarında sivillerin bulunduğu 70’e yakın kişi öldü.

Rus savaş uçakları, muhaliflerin eğitim kampını vurdu

Rus savaş uçakları, Suriye'nin İdlib ilinde muhaliflerin eğitim kampını vurdu, çok sayıda asker hayatını kaybetti.

Boykotta Katar farkı: Fransız ürünleri birer birer yasaklanıyor

Fransa'da İslam karşıtı açıklamaların art arda gelmesi ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Müslümanları hedef alan söylemleri İslam dünyasında protestolara yol açtı. Müslüman ülkeler İslam karşıtı açıklamalara karşı Fransız ürünlerini boykot etmeye başladı. Fransa'ya karşı boykotu küresel düzeyde yürüten Arap ülkelerinde, Katar öne çıktı. Katar'da onlarca süpermarket zinciri Fransız ürünlerine yasak getirdi. Snoonu ve QTamween teslimat uygulamaları da Fransız ürünlerini listesinden çıkararak harek...

İsrail'den Sudan'a normalleşme hediyesi: 5 milyon dolarlık un

İsrail normalleşme anlaşması sonrası Sudan'a 5 milyon dolarlık un göndereceğini açıkladı. Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun, "Sudan ile huzurlu bir barış için sabırsızlanıyoruz ve hemen oraya, yeni dostlarımıza 5 milyon dolarlık buğday unu gönderiyoruz." ifadesini kullandığı belirtildi.

Savaş suçu işliyor

Cephede hezimete uğrayan Ermenistan sivilleri hedef alırken, bir yandan da halkını canlı kalkan olmaya çağırıyor. Ermeni Başbakan Paşinyan’ın bu tavrı savaş suçu olarak yorumlandı. Uzmanlar Paşinyan yönetimini ağır bir faturanın beklediğini söyledi.

Gubadlı da özgür

Azerbaycan 31 Ağustos 1993’te işgal edilen Gubadlı kent merkezini Ermenistan işgalinden kurtardı. Böylece kurtarılan şehir merkezi 4’e çıktı. Gubadlı’nın özgürlüğünü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Twitter hesabından duyurdu.

Husilerden Suudi Arabistan'ın güneyindeki hava üssüne SİHA saldırısı

Yemen'deki Husiler, silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan Hamis Muşayt kentindeki Kral Halid Hava Üssü'nü hedef aldıklarını açıkladı.

YPG/PKK’lı teröristler Fransa karşıtı gösteri yapan gruba ateş açtı: 2 yaralı

Suriye’nin Deyrizor kentinin doğusundaki Graniç kasabasında terör örgütü YPG/PKK militanları, Fransa’yı protesto eden halka ateş açarak 2 kişiyi yaraladı.

Suudi Arabistan'ın boykot çağrıları işe yaramadı: Türkiye'den ithalat arttı

Suudi Arabistan'da Türkiye'ye karşı boykot çağrıları ticaret rakamlarına yansımadı. Reuters'in haberine göre Suudi Arabistan'ın Türkiye'den ithalatı Ağustos ayında önceki aya göre artış gösterdi. Suudi İstatistik Genel Müdürlüğü'ne göre, Türkiye'den yapılan ithalatın değeri Temmuz ayındaki 693,4 milyondan Ağustos ayında 833,6 milyon riyale (222,28 milyon dolar) yükseldi.

Suudi Arabistan'dan Fransa'ya utanç verici destek: Müslümanlar, bulundukları ülkelerin yasalarını sorgulamasın!

Dünya genelinde Müslümanlar Fransa'da İslam karşıtı açıklamalara destek gösterirken, Suudi Arabistan'dan Fransa'ya destek geldi. Suudi Arabistan merkezli Dünya Müslüman Birliği yaptığı yüz kızartıcı açıklamada Müslümanları azınlıkta oldukları ülkelerin uygulamalarına ses çıkarmamaya, yasalarına uymaya çağırdı.

Katar'daki büyük marketler zinciri Türk ürünlerine destek kampanyası başlattı

Körfez ülkelerinde gayriresmi olarak başlatılan boykot çağrılarına karşılık, Katar'daki büyük marketler zincirlerinden "Al Rawnak"ın Türk ürünlerini tanıtma kampanyası, Katarlılar ve ülkede yaşayan yabancılar tarafından büyük ilgi gördü.

Suudi Arabistan ile İsrail normalleşmesi ABD seçimlerinden sonra duyurulacak

Suudi Arabistan ve ABD arasındaki normalleşmenin, ABD Başkanlık seçimlerinden sonra gerçekleşeceği iddia edildi. Washington'un arabuluculuğunda İsrail ile Umman arasında yürütülen müzakerelerde sona yaklaşıldığı ve iki ülkenin anlaşmaya vardığı duyurusunun ABD'de gelecek ay gerçekleştirilecek başkanlık seçiminden önce yapılabileceği savunuldu.

Libya Ordu Sözcüsü: Cellat ve kurbanın eşit tutulduğu hiçbir barış sürecine güvenmiyoruz

Libya Ordusu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, ülkedeki krize siyasi çözüm bulmak için yürütülen görüşmelere ilişkin, "cellat ve kurbanın eşit tutulduğu hiçbir barış sürecinin başarısına güvenmediklerini" ifade etti.

Önce HTŞ’ye baskın ardından vize iptali

İdlib’de HTŞ’nin toplantısını drone ile bombalayarak örgütün 14 yöneticisini öldüren ABD, saatler sonra Türkiye’deki büyükelçilik ile konsolosluk binalarında vize işlemlerini askıya aldı. Elçilik karara, “ABD’yi hedef alan muhtemel kaçırma ve terör saldırıları”nı gerekçe gösterdi.

Filistin yönetimi Sudan’ın İsrail ile normalleşme kararını kınadı: Reddediyoruz

Filistin yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, "Filistin topraklarını gasp eden işgal devleti İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini reddediyor ve kınıyoruz. Filistin yönetimi, Filistin halkının meşru haklarını ve menfaatlerini korumak için gerekli kararları alacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Esed rejiminin Şam müftüsü bombalı saldırıda hayatını kaybetti

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin Şam müftüsü Muhammed Adnan Afyoni'nin aracına yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

Lübnan'da hükümeti kurma görevi Hariri'ye verildi

Eski Lübnan Başbakanı Hariri'ye yeniden hükümet kurma görevi verildi. Hariri yaptığı açıklamada, yeni hükümeti hızlıca kurma sözü verdi.

Ürdün'de günlük en yüksek koronavirüs vaka sayısı kaydedildi

Ürdün'de 2 bin 648 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle, şimdiye kadar görülen en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. Ülkenin Başbakanı Beşir el-Hasavne dün alınan kararları açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında yıl sonuna kadar cuma günleri sokağa çıkmanın yasak olacağını duyurmuştu.

Filistin ve Ürdün'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istişare çağrısına destek: Erdoğan sorunu teşhis edip tedavisini de söylüyor

Filistin ve Ürdün'deki bazı önemli siyasi gruplar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Müslümanlar arasında istişare kültürünün yayılması çağrısına destek verdiklerini açıkladı. Erdoğan'ın Müslümanların birliğini parçalamayı hedefleyen mezhepçi projeler ve fitneler gibi Müslümanların gerilemesinin nedenlerini teşhis ettiğini söyleyen İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, "Erdoğan'ın çabaları, teşhis girişimiyle sınırlı kalmıyor; Kur'an-ı Kerim ve sünnete yönelmek olan tedavisini de söylü...

ABD ve BAE fonu İsrail işgaline akacak

BAE ve İsrail arasındaki normalleşme şimdilik yüzeysel prosedürlerle gelişme yolunda olsa da, varılan anlaşmalar gereği İsrail'e akacak fon, işgal devletinin Filistinliler üzerinde baskısını artıracak. İsrail ve BAE arasında başlayan resmi görüşmelerde iki ülke arasında ekonomik ve siyasi iş birlikleri ele alındı. Varılan anlaşmalar neticesinde özellikle Kudüs'te tuhaf bir geçiş trafiği yaşanacak. Filistinliler Kudüs'te kontrol noktalarına tabi tutulurken, BAE vatandaşları aynı bölgede rahatça g...

Ürdün'de koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni karar: Yıl sonuna kadar cuma günleri sokağa çıkmak yasak

Koronavirüsün dünya genelinde yükselişinin sürmesi üzerine ülkeler de tedbir amaçlı yeni kararlar almaya devam ediyor. Ürdün hükümeti de yeni kararlar alan ülkeler arasında bulunuyor. Ülkenin Başbakanı Beşir el-Hasavne alınan kararları açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında yıl sonuna kadar cuma günleri sokağa çıkmanın yasak olacağını duyurdu.

BAE'den resmi talep geldi: İsrail'de büyükelçilik açıyor

BAE normalleşme adımları kapsamında İsrail'de büyükelçilik açıyor. Bugün BAE'den resmi talep İsrail'e iletildi. BAE Dışişleri Bakanı Danışmanı Ömer Saif Gobaş, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan'ın İsrail'de büyükelçilik açmak için gönderdiği mektubu Bakan Ashkenazi'ye sundu.

Suudi krallığı çöküşün eşiğinde: BAE ile ortaklık monarşinin sonunu getiriyor

BAEile ortaklık, Katar'a darbe, Cemal Kaşıkçısuikastı ve daha niceleri. Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selmanyaptığı skandal hatalar ve BAE kılavuzuyla monarşinin sonunuhazırlıyor. Bir zamanlar bölgeselbir güçolan ülke şimdi istikrarı bozan savaş yanlısı bir ülkehaline geldi. Muhammed bin Selman yıkıcı politikalarını tersine çevirmek, Yemen'deki savaşısona erdirmek, Katar ile uzlaşmak ve İran'ı etkisiz hale getirmekiçin Körfez ve Arap birliğini güçlendirmek yerine, işgaldevleti İsrail ile no...

Kerkük'te 45 kişiye ait toplu mezar bulundu: DEAŞ dan şüphe ediliyor

Irak'ın Kerkük şehrinde polislerin bölgede güvenlik devriyesi yaptığı sırada DEAŞ tarafından öldürüldükleri düşünülen 45 kişilik toplu mezar bulundu.

Normalleşme sonrası BAE'den İsrail'e ilk ziyaret

Eylül ayında imzalanan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet temsilcileri, İsrail'e ilk resmi ziyaretini bugün gerçekleştiriyor. BAE heyeti, İsrail ile iki taraf arasında ticari seferlerin kolaylaştırılması için de bir dizi anlaşma imzalayacak.

İsrail için vizeyi kaldıran ilk Arap ülkesi: BAE, karşılıklı vizeyi kaldırıyor

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında karşılıklı olarak vizenin kaldırılacağı belirtildi. BAE'nin, İsrail için vizeyi kaldıran ilk Arap ülkesi olacağı bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+