Ortadoğu Haberleri

İsrail'deki Hayfa Üniversitesi araştırması: Türk donanması Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma

İsrail'de bir üniversitede yapılan araştırmada Türk donanmasının, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma olduğu belirtildi. Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve Ocak 2021'de yayımlanan araştırmaya göre, son yirmi yılda Türk donanması, çehresini ve gücünü değiştirdi.

Filistin’de ‘yerleşimci’ terörü azdı: İşgali genişletmek için

Filistin’de Yahudi yerleşimci terörü durmak bilmiyor. BM raporuna göre 2020’de 771, bu yılın ilk 3 ayında 210 saldırı kayda geçti. El-Halil, Kudüs, Nablus ve Ramallah’a yapılan saldırılarda 133 Filistinli yaralandı. Filistinlilerin, topraklarını terk etmeleri için yapılan saldırılarda 9 bin 646 zeytin ağacı ile 184 araç da zarar gördü.

MSB açıkladı: Gara'da 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Gara'da tespit edilen 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Fas'ın 13 adet Bayraktar TB2 satın almak için sipariş verdiği iddia edildi

Suriye, Libya ve Azerbaycan’da büyük başarılar elde eden ve adından sıkça söz ettiren Bayraktar TB2 SİHA'lar bir ülkenin daha dikkatini çekti. Fas'ın 13 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) sipariş ettiği iddia edildi.

Binali Yıldırım ve ailesinden Lübnan’da mültecilere Ramazan yardımı

Sadakataşı Derneği, Ramazan çalışmaları kapsamında AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve ailesinin destekleriyle Lübnan'da yaşayan Filistinli ve Suriyeli mülteciler ile Türkmen ailelere gıda ve zekât yardımında bulundu.

Haşdi Şabi'den Türkiye'ye tehdit: Elimizde bol miktarda roket var

İran destekli Haşdi Şabi örgütünün çatı oluşumu Asaib Ehlil Hak'ın sözde lideri Kaysa Khazali, Türkiye'nin Sincar ve Telefer'e olası operasyonlarına ilişkin, "Bu gerçekleşirse şüphesiz silahlarımıza sarılacağız. Ben şahsen silahımı alıp savaşacağım." dedi. Türkiye'yi tehdit eden Khazali, "Türklere söylüyorum, dünyadaki en iyi kabiliyetlerden birine sahibiz. Elimizde bol miktarda roket var." ifadelerini kullandı.

TİKA abluka altındaki Gazze'de 5 bin 320 aileye ramazan yardımı yaptı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin halkına yönelik ramazan yardımları kapsamında İsrail ablukası altındaki Gazze'de ihtiyaç sahibi 5 bin 320 aileye gıda kolisi dağıttı.

İşgalci İsrail güçleri teravih namazından çıkan Filistinlilere saldırdı

İşgalci İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’da teravih namazı kılınmasının ardından evlerine dönen Filistinlilere saldırdı. Çıkan olaylarda 5 Filistinli gözaltına alındı.

Aksa’yı yalnız bırakmayın: İşgalci güç insanlıktan çıktı

İsrail, Ramazan ayının ilk iftarı için Mescid-i Aksa’da ezan okunurken hoparlörün kablosunu kesti. Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, İsrail’in devam eden saldırılarına karşı Filistinlilere, Ramazan ayını geçirmek için Aksa’ya gitmeleri çağrısı yaptı.

Mısır’la karşılıklı ziyaret dönemi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkilerde başlayan yeni dönemde karşılıklı ziyaret ve görüşmelerin olabileceğini söyledi. Mısır’a büyükelçi atanması konusunun henüz görüşülmediğini belirten Çavuşoğlu, konunun bakan yardımcıları düzeyindeki toplantıda gündeme gelebileceğini açıkladı. Çavuşoğlu bugün Ankara’da Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya gelecek.

İsrail'den Türk donanmasına övgü: Bölgenin en güçlüsü

İsrail’de yer alan Haifa Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Maritime Policy Strategy isimli oluşum, Türkiye’nin donanma gücünün bölgedeki en güçlü donanma haline geldiğini yazdı.

Erbil Uluslararası Havalimanı'na füze saldırısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil Uluslararası Havalimanı'na yönelik saldırının drone ile gerçekleştirildiğini duyurdu.

Doğu Afrikalı 32 bin düzensiz göçmen Yemen'de mahsur kaldı

Daha iyi bir yaşam umuduyla Körfez ülkelerine ulaşmaya çalışan 32 bin Doğu Afrikalı düzensiz göçmen, Yemen'de mahsur kaldı. Kovid-19 salgını ve kısıtlamaları, tutuklamalar ve suistimallerden ötürü göçmenler, son aylarda yeniden ülkelerine dönmeye çalışıyor.

Yemen’de taciz ve işkence kol geziyor

Türkiye’de yaşayan Yemenli gazetecilerin kurduğu “Yemen Medya Kulübü” İstanbul’da ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Yemen krizinin nedenleri ve yıkıcı savaşta işlenen suçların faillerinin kim olduğu konusundaki tespitler, Türk gazetecilere anlatıldı.

Mossad saldırısının detayı ortaya çıktı: Natanz’ı 9 ay geriye götürdü

İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin Natanz’a Mossad sabotajı sonucu büyük darbe aldığı belirtildi. İstihbarat kaynakları tesisteki patlama sonucu çalışmaların en az 9 ay geriye gittiğini kaydetti. İsrail’in saldırıya uzun süredir hazırlandığı belirtilirken, sabotajın geçen hafta masaya oturan İran ve ABD’ye mesaj niteliği taşıdığı da değerlendiriliyor.

Esed’in kimyasalı kanıtlandı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Esed’in 2018’in şubatında Suriye İdlib’de sivillere yönelik kimyasal silah kullandığını doğruladı. Örgütün raporunda Serakib’in doğusuna atılan silindir bombasının bölgeye sarin gazı yaydığı, 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve hayvanların telef olduğu açıklandı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: Türkiye ile diyaloğa istekliyiz

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ülkesinin Türkiye ile iki tarafın da faydasına olacak diyalog ve uluslararası hukuk kurallarına uygun ilişkiler kurulmasında istekli olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin konuşan Şukri, “Türkiye’nin son dönemdeki açıklamaları ve jestlerini takdir ediyoruz” dedi.

Libya ile kader birliği yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye’de Libya Millî Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile bir araya geldi. Erdoğan basın toplantısında “2 dost kardeş millet olarak bekalarımız ve ay yıldızlarımız için yüzyıllardır kader birliği yaptık” diye konuştu. Doğu Akdeniz olmak üzere birçok kritik konunun ele alındığı görüşmelere Dibeybe ve beraberindeki 14 bakan, 5 başbakan yardımcısı da katıldı. Erdoğan, “Libya ile imzaladığımız deniz yetki anlaşması konusunda kararlılığımızı tekrar teyit ettik. Tü...

Suriye'de Esed rejimi güçleri 2018'de Serakip'te kimyasal silah kullandı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Esed rejimi güçlerinin İdlib'in güneydoğusundaki Serakib ilçesinde Şubat 2018'de kimyasal saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri: Türkiye’nin adımlarını takdir ediyoruz

Mısır Dışişleri Bakanı Sahih Şükri, Türkiye’nin son zamandaki açıklamaları ve adımlarını takdirle karşıladıklarını belirterek, "Kahire, Ankara ile her iki ülkenin de çıkarına olan diyaloğun oluşturulması ve ilişkilerin tesis edilmesinde istekli" ifadelerini kullandı.

Natanz’a Mossad sabotajı

İsrail medyası dün İran’ın İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde meydana geldiği iddia edilen “kazanın” ardında istihbarat servisi Mossad’ın olduğunu belirtti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Cumartesi günü ziyaret ettiği Natanz Nükleer Tesisi’nde elektrik dağıtım ağında dün bir kaza meydana geldiği iddia edilmişti.

Mısır Süveyş Kanalı'nın günlerce kapanmasına yol açan gemiyi tazminat alana kadar alıkoyacak

Mısır, geçen ay Süveyş Kanalı'nda yaptığı kaza sonucu 6 gün boyunca deniz trafiğinin durmasına neden olan "The Ever Given" isimli dev konteyner gemisinin yol açtığı zarar tazmin edilinceye dek alıkonulacağını duyurdu. Geminin kanalı yaklaşık 1 milyar dolar zarara uğrattığı düşünülüyor.

Irak Başbakan Büyük Fav Limanı'nın temelini attı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkenin güney ucundaki Basra'da Büyük Fav Limanı Projesi'nin inşası için düzenlenen temel atma törenine katıldı. Büyük Fav Limanı Projesi'nin sadece Basra değil, tüm kentlerin imarına ve geliştirilmesine katkı sağlayacağını da ifade eden Kazımi, bunun Irak'ı bölge ülkelerine "ekonomik köprü" olarak bağlayacağını vurguladı.

17 yıl İsrail hapishanesinde kalan Filistinli genç sağlığından ve hafızasından oldu

Çoğunu hücre hapsinde geçirdiği 17 yıllık tutukluluğun ardından serbest bırakılan 35 yaşındaki Filistinli Mansur eş-Şehatit aile bireylerinin çoğunu tanıyamadı. Mansur'un babası El-Hac Yusuf Şehatit; "İlk 3 yıl aralıksız, diğer sürede ise aralıklı şekilde yaklaşık 13 yılını hücre hapsinde geçirdi. Çoğu zaman elleri ve ayakları da kelepçeliydi. Bir yandan tecrit diğer yandan hapishane görevlilerinin kötü davranışları, Mansur'u sağlığından ve hafızasından etti" dedi.

Kabe’de Kovid-19 gölgesinde Ramazan hazırlığı: Tedbirler en üst seviyede

Ramazan ayına kısa bir süre kalırken, koronavirüse karşı Mescid-i Haram’da tedbirleri yoğunlaştırdı. Kabe günde 10 defa dezenfektan ile temizlenecek. Umre ziyaretinde maske takmak zorunlu olurken, teravih namazları cemaatsiz şekilde 10 rekat olarak kılınacak.

Mescid-i Aksa yüzlerce Filistinlinin gönüllü çalışmasıyla ramazana hazırlandı

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa yüzlerce Filistinlinin gönüllü çalışmasıyla ramazana hazırlandı. Filistin 1948 İslami Hareketi’ne bağlı 48 Igatha İnsani Yardım Derneği Başkanı Gazi İsa; "Çocuklarımızı, kadınlarımızı ve erkeklerimizi buraya, Mescid-i Aksa’ya bağlılıklarını güçlendirmek için getiriyoruz dedi. İsa; Harem-i Şerif’in avlularını yıkadıklarını, etrafını nasıl düzenlediklerini ve kabristanları nasıl temizlediklerini an...

Esed'in derin krizi: Bir kilo et memur maaşını geçti

Suriye’deki Esed rejimi 10 yıldır devam eden iç savaşın en derin krizini yaşıyor. ABD’nin yaptırımları, PKK’nın petrol bölgelerini işgali ve rejimin ateşkese rağmen yeni cepheler açması ekonomik çöküş getirdi. 3 bin 500 Suriye Lirası’nın 1 dolar ettiği ülkede 50 bin lira maaş kazanan memurlar bu parayla 1 kg et bile alamıyor. Etin kilosu Şam’da 60 bin lirayı buluyor. Ekmeğin paketi de 3 bin lira ve kıtlık kapıda.

Mescid-i Haram'a 'izinsiz' girenlere para cezası

Suudi Arabistan yönetimi, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ramazan ayı boyunca belirli sayıda ziyaretçinin alınacağı Mescid-i Haram'a, izin belgesi olmadan girenlere para cezası uygulanacağını duyurdu.

Tel Rıfat bölgesinde 4 terörist etkisiz hale getirildi

MSB: Fırat Kalkanı bölgesindeki Mehmetçiklerimize Tel Rıfat bölgesinden taciz atışı yapan 4 PKK/YPG'li terörist, etkisiz hale getirildi.

Süveyş Kanalı’nda sıkışan geminin etrafını kazan operatör: 21 saat kazdım mesaim ödenmedi

Mısır’ın Süveyş Kanalı’nda 23 Mart'ta karaya oturan Ever Given adlı geminin kurtarılması için başlatılan tortu ve kumların çıkartılması çalışmasına katılan ekskavatör operatörü Abdullah Abdul-Gawad, "21 saat kanal kazdım. Mesaim ödenmedi." dedi.

İsrail ABD'nin Filistin'e yardımlarını yeniden başlatmasını hazmedemedi: Hayal kırıklığına uğradık

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın askıya aldığı Filistin yardımları, ABD Başkanı Joe Biden tarafından yeniden başlatıldı. Söz konusu kararın ardından İsrail, ABD'ye tepki gösterdi. Resmi kaynaklardan yapılan açıklamada, "Karar bizi hayal kırıklığına uğrattı" denildi.

İsrail Suriye’ye karadan da girmiş

İsrail işgal ordusuna ait özel güçlerin Suriye topraklarına bir kara operasyonu düzenlendiği ortaya çıktı. İsrail Today gazetesi, yıllar sonra ilk kez gerçekleştirilen bu gizli harekatın ayrıntılarına yer verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+