Ortadoğu Haberleri

Suriye'de yakalanan PKK'lı terörist sivilleri hedef aldıklarını itiraf etti

Suriye'nin Tel Abyad ilçesinde Türk güvenlik güçlerince yakalanan H.H, terör örgütü YPG/PKK'nın bölgedeki sivillere karşı bombalı saldırılarını nasıl düzenlediklerini anlattı. Terörist ifadesinde, "Barış Pınarı Harekatı başlayınca YPG/PKK örgüt mensupları Rakka'ya kaçtı. Ben Tel Abyad'ı terk etmedim ve evimde ikamet etmeye devam ettim. Bu tarihten sonra sınır faaliyetine devam edemedik. Motosikletin selesi altına bomba konulduğunu söylediler. Motosikleti Ayn Arus'ta patlatmam halinde 300 dolar ...

Bilgisayar oyunları koronavirüs sürecinde yükselişini devam ettirdi

Monster Notebook Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) İlhan Yılmaz, salgın döneminde turizm, hava yolu taşımacılığı gibi sektörlerin olumsuz etkilendiğini ancak e-ticaret, gıda marketleri, sağlık gibi sektörlerin ise büyük ilgi gördüğünü, oyun ve oyun bilgisayarı sektörünün yükselişinin devam ettiğini belirterek, "Oyun dünyasına gösterilen ilgideki bu artış, bilgisayar ve donanım tüketimlerine de yansıdı. Bu artışın devam edeceğini öngörüyoruz." dedi.

El-Ezher Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasından rahatsız oldu

Mısır'da yaşanan darbe sonrası siyasetin kuklası haline gelmekle eleştirilen ve açıklamaları ile büyük tepkiler toplayan El-Ezher'in önde gelen isimlerinden Abbas Shuman, "Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi İslam öğretileri ile çelişiyor" iddiasında bulundu. Türkiye'nin Ayasofya kararı İslam coğrafyasındaki birçok ülkeden destek bulurken, Sisi rejimine bağlı kurumun söz konusu açıklaması tepki topladı.

ABD ordusuna lojistik malzeme taşıyan konvoyu İran destekli güçler ateşe verdi

Irak'ta dün gece saatlerinde sıcak gelişmeler yaşandı. Ülkenin güneyinde ABD öncülüğündeki koalisyona malzeme ve ekipman taşıyan 3 tır ateşe verildi. Kimliği belirsiz olan saldırganların İran destekli milislerden oluştuğu iddia edildi.

Hafter'e petrol anlaşması için Körfez'den izin çıkmadı: Kesinti devam edecek

Libya'da Halife Hafter, sunduğu şartlar kabul edilene kadar petrol üretim kesintisinin devam edeceğini açıkladı. Körfez ülkeleri, Libya petrollerinin piyasaya girmemesi için Hafter güçlerine uzun süredir baskı yapıyordu. Taraflar arasındaki petrol uzlaşmasına rağmen, Hafter güçleri kontrolündeki petrol bölgelerinden ihracata izin vermedi.

Libya'da Hafter güçleri safkan at çiftliğini de yağmaladı

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, başkenti ele geçirmek amacıyla başlattığı saldırı sırasında ünlü safkan atları barındıran çiftliği de yağmaladı. Eş-Şaab Safkan At Yetiştirme Çiftliğinin kurucusu İmad eş-Şaab:- "Çiftliğin kapılarını arabalarla kırarak içeri girmişler. Atlar, insanlık dışı biçimde taşınarak çalınmış. Bazılarının bacaklarına ateş açılmış. Çiftliği mezbahaya çevirmişler. Atların kanı adeta sel olup akmış." ifadelerini kullandı.

Erdoğan Ayasofya'yı 1994'te vaat etmiş: Yeniden Müslümanların camisi olacak

Ayasofya'nın zincirleri bugün itibariyle kırıldı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kararın hemen akabinde Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Erdoğan, Ayasofya'nın yeniden cami olmasının vaadini, 26 yıl önce uluslararası yayın yapan Al-Mujtama Dergisi'ne verdiği röportajda dile getirerek, "Ayasofya Müslümanlar için yeniden cami olacak" demiş.

Suriye'de İran destekli gruplara hava saldırısı gerçekleştirildi: 35 terörist öldü

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ilinde, Beşşar Esed rejimi saflarında yer alan İran destekli yabancı terörist gruplara ait bir konvoya aidiyeti bilinmeyen savaş uçaklarınca düzenlenen saldırıda 35 terörist öldü.

Azez yakınlarındaki bir çadır kampında yaşayan Suriye'li Ebu Safa: Yardımlar gelmezse açlıktan ölürüz

Rusya’nın BM yardımlarını veto etmesinin ardından Halep’in kuzeyindeki Katme’de çadır kampın sakinleri endişeli. Ebu Safa, “Yardımların Suriye’ye girmesi engellenirse bizler açlıktan ölürüz” dedi. Eşini kaybeden 5 çocuk annesi Üm Muhammed de “Yetmedi mi?” diye sordu.

Hamas Sözcüsü Sami Abu Zuhri: Filistin'i bir kutu şeklinde tutmaya çalışıyorlar

TVNET'teki programa katılan Hamas Sözcüsü Dr. Sami Abu Zuhri, ilhakın başlangıç noktası olan Batı Şeria'nın işgalci İsrail'in Filistin'i bir kutu şeklinde bırakmaya çalıştığını belirterek, '' İlhak edilen yerler ziraat ve ekonomi açısından en önemli yer. Trump'ın bir takım seçim planları var. ABD'deki Yahudi lobisinin onu desteklemesi için bu ilhakı kabul ediyor. Netanyahu ve Trump'ın arasında da özel bir durum var. Evangelizm. Onların ortak noktası bu'' söylemlerinde bulunarak ilhakın sebepleri...

Darbeci Sisi Türkiye'ye meydan okuyor: Hafter'e destek için Libya sınırında tatbikat başlattılar

Libya'yı işgal altında tutan Hafter milislerini destekleyen, Mısır'ın darbeci Sisi yönetimi, sınırda tatbikat başlattı. "Kararlı 2020" tatbikatının Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gerçekleştireceği askeri tatbikatlara karşı gözdağı vermek için başlatıldığı iddia edildi.

Türkiye için sokağa çıkın: Libya Müftülüğü işbirliğini gösterilerle desteklenmesini istedi

Libya Müftüsü Şeyh Sadık el-Gıryani, Türkiye’nin meşru hükümete verdiği desteği överek vatandaşlara ilginç bir çağrı yaptı: Trablus halkı 2-3 ay öncesine kadar neler yaşadığını, her gün başlarına füze yağdığını ve bu durumdan çıkmalarına kimin yardımcı olduğunu biliyor. Bu nedenle hakkın sahibine teslim edilmesi gerek. Türkiye’nin Libya ile işbirliğini destekleyen kalabalık gösteriler düzenlenmeli.

Üç milyonu açlıktan öldürecek: Rusya'nın veto inadı yüzünden Suriye'de milyonlar aç kalabilir

Suriye’de Esed rejiminin bombalarla öldürdüğü sivilleri Rusya da açlığa mahkum etmek istiyor. Moskova, Öncüpınar ve Cilvegözü’nden BM kanalıyla giden insani yardımları veto etti. Bir çözüm bulunamazsa İdlib’deki 2,8 milyon kişi, Halep’in kuzeyinde de 300 bin kişi açlık kriziyle karşı karşıya kalacak.

İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria’da bir Filistinliyi şehit etti

İşgalci İsrail askerleri, Batı Şeria’nın Selfit kentinde askerlere molotofkokteyli attığı iddiasıyla Filistinli bir genci şehit etti.

İsrail güçleri Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 18 Filistinliyi gözaltına aldı: Biri üniversite öğrencisi

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ün çeşitli bölgelerinde 18 Filistinliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasından bir tane üniversiteli kız olduğu belirtildi. İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Libya'dan Rusya'ya Wagner çağrısı: Paralı askerlerini ülkemizden çek

Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, Hafter saflarında savaşan Rus paralı askerlerini ülkeden çekmesi için Kremlin'e bir çağrıda bulundu. Rusya paralı askerlerinin petrol sahalarını ele geçirmeye çalıştığına vurgu yapan Es-Sunni, "Rusya'dan harekete geçmesini ve vatandaşlarını geri çekmesini istiyoruz.'' dedi.

Mısır’ın Nil çaresizliği: Etiyopya’yla Hedasi Barajı bilek güreşini kazanamadı

Darbeci Sisi yönetimi altında Mısır, askeri ve ekonomik bağımsızlığını kazanmaya çalışan Sahra Altı Afrika ülkelerinin kendi haklarını talep etmesi ve almaya başlaması karşısında şaşkın ve çaresiz.

Hafter'in insan fırınları: Terhune’de“ İnsan fırınları” ortaya çıkarıldı

Libya’da Fransa ve BAE’nin desteklediği darbeci Hafter yine vahşet ile gündemde. Daha önce Hafter’den temizlenen bölgelerde 11 toplu mezar bulan hükümet, bu kez “işkence zindanları”yla karşılaştı. Bir insanın oturabileceği yükseklikte olan hücreler, üst taraflarında ateş yakıldığı için “insan fırını” olarak nitelendiriliyor.

PKK Suriye’de yine çocuk kaçırdı: PKK Suriye'de bir haftada ikisi kız olmak üzere dört çocuğu daha kaçırdı

PKK’lı teröristler Suriye’de işgal ettiği bölgelerde çocukları kaçırarak zorla silah altına almaya devam ediyor. Terör örgütü işgalini sürdürdüğü Ayn el-Arab (Kobani) ilçesi ile ülkenin kuzeydoğusundaki Kamışlı ve Dırbesiye’de son bir haftada yaşları 11 ile 15 arasında değişen 2’si kız, 4 çocuğu kaçırdı. Aileler, çocuklarının serbest bırakılmasını istiyor.

Kavuşma sevinci: Kızılay ayrı düşen binlerce aileyi biraraya getirdi

Suriye’deki çatışmalar nedeniyle ayrı düşen minik bebek Ahmed ile annesi Hadice 1,5 yıl sonra Hatay’da buluştu. Anne ile çocuğunun birbirlerine sarıldığı anlar herkesi duygulandırdı. Hadice, Ahmed’e hamileyken İdlib’de bombardımana yakalandı. Ağır yaralandı ve eşini kaybetti. Suriye’de tedavisi sırasında doğum yapan Hadice ardından Türkiye’ye sevk edildi. Hadice’nin İdlib’deki oğlunu bulan Kızılay, şimdiye kadar savaşın ayrı düşürdüğü tam 4 bin 89 aileyi bir araya getirdi.

Hafter militanları Libya'nın petrol zenginliğine darbe vurdu: 6,5 milyar dolarlık zarar var!

Libya'da petrol bölgelerini elinde tutan darbeci Hafter güçlerinin petrol üretimi konusunda uyguladığı kesinti nedeniyle ülke 6.5 milyar dolar zarar etti. Ülkede 200'den fazla petrol kuyusu çalışamaz hale gelirken, burada üretimi yeniden sağlamanın maliyeti 100 milyon doları aşacak.

Libya hükümetinden önemli toplantı: Türk şirketlerin ülkeye dönüşü ele alındı

Libya'nın başkenti Trablus'un Hafter militanlarından temizlenmesi ile birlikte Türk şirketlerin ülkeye dönüşü bekleniyordu. Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac liderliğinde hükümet ve devlet kurumları dün gerçekleştirdikleri toplantıda Türk şirketlerin ülkeye dönüşünü ele aldı.

Milyar dolarlık haraç istiyor: Veliaht Prens’in taht oyunu devam ediyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, rakip prensleri hedef alan “yolsuzluk” kılıflı operasyonlarında yeni hedefi ülkenin güçlü isimlerinden Muhammed bin Nayef. 4 ay önce bir baskında gözaltına alınan Bin Nayef’ten “soruşturma” kapsamında zimmetine geçirdiği iddia edilen 15 milyar dolar geri isteniyor. Miktarın neye göre hesaplandığı ise bilinmiyor.

İnsani yardıma veto: Rusya'nın yardım kapısını kapatması sonrasında bölgede yeni bir kriz patlak verecek

Rusya, Suriye’ye yardımların girdiği Öncüpınar Sınır Kapısı’nı kapatmakla tehdit ediyor. 2014’ten beri yardımların ulaştırılmasına imkan sağlayan BM Güvenlik Konseyi kararının süresi 10 Temmuz’da bitiyor. Vetolarıyla yardım kapılarını 4’ten 2’ye indiren Moskova, bu kez Babüsselame’ye açılan Öncüpınar’ı devre dışı bırakmak istiyor. BM’nin 6 ayda 1613 yardım konvoyu geçirdiği kapı kapanırsa, özellikle İdlib’de yeni kıtlık patlak verebilir.

BAE’nin intiharı: Vatiyye Üssü'ne yapılan saldırıyı BAE'nin üstlenmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi

Vatiyye Üssü’ne yönelik saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri üstlendi. Tansiyonun üst seviyede olduğu cephe hattında Türkiye destekli Libya ordusu karşı operasyona başladı. Rusya’nın Cufra’ya gönderdiği modernize Pantsir’lerden biri vuruldu, Rus paralı askerlerden 3’ü öldü, 7’si de yaralandı.

Tel Abyad'da bombalı terör saldırısı: 3'ü çocuk 6 sivil öldü, 7 sivil yaralandı

Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Tel Abyad ilçesinde bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında, ilk belirlemelere göre 3'ü çocuk 6 sivil öldü, 7 sivil yaralandı.

SİHA'lar Cufra Hava Üssü yakınlarında Pantsir-S1 sistemini imha etti: 3 Rus paralı askeri öldü

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne ait SİHA'lar, Cufra Hava Üssü'nde konuşlu Rus üretimi Pantsir-S-1 hava savunma sistemini imha etti. Operasyonda 3 Rus paralı askeri hayatını kaybederken, 7 asker de yaralandı.

BM: Esed savaş suçu işliyor

BM Suriye Araştırma Komisyonu, Esed rejiminin İdlib'de sivilleri, sağlık kuruluş ve çalışanlarını kasten vurarak savaş suçu işlediğini açıkladı.

Türk Deniz Kuvvetleri Libya açıklarında dev bir tatbikata hazırlanıyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında yapacağı tatbikat için NAVTEX ilan etti. Tatbikatın gerçekleşeceği alanların adları Barbaros, Turgut Reis ve Çaka Bey olarak belirlendi. Doğu Akdeniz'de geçen ay Türk Hava Kuvvetleri ile dev bir tatbikata imza atan Deniz Kuvvetleri, bölgedeki hakim güç olduğunu bir kez daha ortaya koymuştu.

Rusya'nın Suriye'de kirli planı: Yardımların girdiği Öncüpınar Sınır Kapısı'nı kapattırarak çocukları aç bırakmakla tehdit ediyor

10 Temmuz'da dolacak olan Suriye'deki mağdurlara yardımların yapılmasına olanak sağlayan BMGK kararına Rusya yeni dönemde veto hakkını kullanarak Öncüpınar Sınır Kapısı'nı kapatmakla tehdit ediyor. Daha önceki vetolarıyla yardımların yapıldığı sınır kapılarının sayısını 4'ten ikiye indiren Rusya, bu sefer de Babüsselame'ye açılan Öncüpınarı BMGK'de veto hakkını kullanarak kapattırmak istiyor. 3 milyondan fazla mağdura ulaşan yardımların özellikle gıdaya ihtiyaç çocuklara ulaşması için kullanılan...

Libya: Vatiyye Üssü, Hafter'in sahip olmadığı ileri teknoloji uçaklarla vuruldu

Libya Savunma Bakanlığı, başkent Trablus'un batısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne düzenlenen hava saldırısında kullanılan uçakların "ileri teknoloji" olduğunu ve yabancı bir güç temin etmediği sürece ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in bunlara sahip olamayacağını belirtti.

Türkiye olmasa perişan oluruz: Türkiye’den başka Türkmenlere yardım eden yok

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, “Türkiye’den başka Türkmenlere yardım eden yok. Türkiye olmasa, orada halimiz çok perişan olur. Türkiye’ye minnettarız” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+