Ortadoğu Haberleri

Zarif'ten Trump'a tutuklu değişimi teklifi: Ben hazırım yetkim var

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Başkanı Trump'a İran'da tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının ABD'de tutuklu İran vatandaşları ile değiştirilmesi teklifinde bulundu. Zarif açıklamasında "Tutuklu değişimi teklifini masaya koyuyorum. Ben hazırım ve yetkim de var" dedi.

İran'dan ABD'ye Suudi Arabistan tepkisi: İdamlara sessiz kaldınız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD yönetimini Suudi Arabistan'daki idamlara tepkisiz kalmakla suçladı.

Irak'ın kuzeyindeki PKK'ya hava harekatı

Irak'ın kuzeyindeki Hakurk, Zap, Avaşin-Basyan, Gara ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.

YPG/PKK Ermeni terör grubu kurdu

YPG/PKK, Suriye'de işgalindeki bölgelerde Ermeni kökenlerin de aralarında olduğu yabancı teröristlerden yeni bir terör oluşumu kurdu. Örgüt, oluşuma, safında çatışırken ölen Ermeni kökenli Nubar Ozanyan'ın ismini verdi.

Suriye Katar’a hava sahasını açtı

Suriye, Katar Sivil Havacılık Kurumu’nun Bakanlığa yaptığı talebi üzerine, Suriye hava sahasını geçmek için Katar Hava Yolları’na izin vermeyi kabul etti.

Cunta 2030'a kadar yönetimde

Mısır'da yapılan referandumda, görevi darbeyle devralan Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasına olanak tanıyan anayasa değişiklikleri onaylandı.

27 yıl sonra komadan uyandı

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Munira Abdulla, 1991'de geçirdiği trafik kazasının ardından komaya girdi. 27 yıldır komada olan kadın Almanya'da sevk edildiği hastanede gözlerini açtı.

Türkiye’ye karşı ‘Ermeni taburu’

Kendilerini 1915 olayları sonrasında Suriye ve Lübnan’a göç edenlerin torunları olarak niteleyen bazı Ermeniler, Türkiye’ye karşı PKK/PYD çatısı altında yeniden örgütlendi.

Tehlikeli tatbikat

ABD, İran’ı hedef alan petrol ticaretine yönelik yaptırımları sertleştirme kararının ardından Doğu Akdeniz’deki filosunu güçlendirdi. Abraham Lincoln uçak gemisi filosuna, uçak gemisi saldırı grubu da dahil edildi. Tatbikattaki gemilerin gerekmesi halinde Basra Körfezi’ne geçeceği belirtiliyor.

Esed rejiminden İdlib'e yeni saldırı: 7 ölü

Suriye'de rejim ordusu ile İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçlerinin, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki yerleşimlere düzenlediği saldırıda 3'ü çocuk 7 sivil yaşamını yitirdi, en az 6 sivil yaralandı.

İdlib'e hava saldırısı

Suriye'de "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki Felyün ve Kurin köylerine hava saldırıları düzenlendi. Saldırılarda can kaybı yaşanmadı.

200 TIR sevkiyat daha

ABD, Irak sınırından Suriye’deki terör örgütü PKK işgalindeki Deyrizor iline yaklaşık 200 TIR yeni sevkiyat yaptı. Yapı malzemeleri ile iş makinalarının bulunduğu sevkiyat Ömer petrol bölgesine ulaştı. Ekipmanların, buradan ihtiyaç duyulan farklı yerlere nakledileceği belirtiliyor.

UMH güçleri Trablus Havalimanı'nın büyük kısmını ele geçirdi

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı güçler, Uluslararası Trablus Havalimanı'nın büyük bölümünde kontrolünü ele geçirdi.

İran'dan ABD'nin muafiyet kararına tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, ABD'nin muafiyetleri uzatmama kararıyla ilgili yerel ve yabancı tüm ilgili kurumlarla görüşmeler yaptıklarını ve İran'ın bu konudaki tutumunun kısa bir süre içinde duyurulacağını ifade etti.

Rukban Kampı ABD-Rusya arasındaki çekişmenin parçası

Ürdünlü uzmanlar, Suriye'de Beşşar Esed rejimi ile destekçilerinin abluka altında tuttuğu, ABD destekli ÖSO gruplarının kontrolünde yer alan Rukban Kampı'nın ABD ve Rusya arasında bir çekişme sahası haline geldiğini ifade etti. Rukban Kampı Genel ve Siyasi ilişkiler Heyeti Sözcüsü Şükrü Şahab, "Rejimin zorunlu tahliyelerle halktan intikam alacağının, kamp sakinlerini tutuklayacağının ve bizimle hiçbir ilgisi olmayan savaşlara katacağının farkındayız" ifadesini kullandı.

Buzlu hava kütlesine giren yolcu uçağı zarar gördü

Kuveyt Havayollarına ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'a iniş yapmadan önce girdiği buzlu hava kütlesinde zarar gördü.

Esed öldürmek için pazar yerlerini seçiyor

Suriye'de rejim ordusu ile İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçlerinin, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki bir pazar yerine düzenlediği saldırıda bir sivil yaşamını yitirdi, en az üç sivil yaralandı.

Suriye’de hayat durdu

Mısır, Suriye’ye yakıt götüren gemilerin Süveyş’ten geçişine izin vermiyor. ABD ise PKK işgalindeki petrol kuyularından rejime satış yapılmasını yasakladı. Esed yönetimi, tüm bunlara ek olarak Lübnan’dan da petrol alamayınca ülkede hayat durma noktasına geldi. Şam, Humus, Halep, Lazkiye, Tartus, Dera ve Hama’da arabalar çalışmıyor; elektrikler de çoğunlukla kesik

İran’da yolcu otobüsü devrildi: 5 ölü

İran’ın kuzeybatısındaki Loristan eyaletinde bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

Devrim Muhafızları Ordusu'nda üst düzey değişim

İran lideri Ali Hamaney, geçtiğimiz günlerde ABD'nin terör örgütü listesine aldığı Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Caferi'yi görevden alarak yerine DMO Genel Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami'yi atadı.

İsrail işitme ve konuşma engelli Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail askerleri, işgal altındaki El-Halil kentinde 21 yaşındaki Filistinli Bekri'yi işitme ve konuşma engelli olmasına rağmen gözaltına aldı.

Mısır'da halk referandum için sandık başında

Mısır'da darbeyle başa gelen Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasının önünü açacak Anayasa değişikliği referandumu için yurt içinde oy vermeye başlandı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ise referandumu boykot edeceğini duyurdu.

BAE'nin Türkiye karşıtı faaliyetleri

Ortadoğu’nun çıbanbaşı ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’nin bölgede artan nüfuzuna karşısında terör örgütleriyle işbirliğinden, ABD’de İsrail lobisiyle kol kola girmeye ve Osmanlı’ya saldırıya kadar pek çok alanda düşmanca faaliyetler yürütüyor.

El-Arabiya hazırladı Jerusalem Post pişirdi

Ortadoğu’nun yeni müttefikleri S. Arabistan, BAE, Mısır ve İsrail, Türkiye ve Katar’ı hedef alan yalan haberde de ortak hareket etti. Suudi yönetimine yakın El Arabiya, “Sudanlı yetkililer Katar Dışişleri Bakanı’yla görüşmeyi reddetti” başlığıyla kurgu haber servis etti. Mısır’da EgyptToday ve BAE sermayeli 7DNews haberi hemen yaydı. İsrail sağına yakın Jerusalem Post da yalanı, “Katar ve Türkiye, Libya ile Sudan’da güç kaybediyor” yorumuyla verdi.

İsrail işgal güçleri Gazze'de saldırdı: 37 yaralı

İsrail işgal güçlerinin Gazze'de düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine saldırısında yaralanan Filistinli sayısı 37'ye yükseldi. İşgal güçlerinin 30 Mart 2018'den bu yana devam eden barışçıl gösterilere saldırısında 200'den fazla Filistinli şehit oldu.

ABD’den Suriye’de 3 yeni üs

Trump’ın ‘Suriye’den çekiliyoruz’ açıklaması sonrasında dahi Türkiye’nin itirazlarına rağmen PKK’yı silandırmaya devam eden ABD, ülkede 3 yeni üs daha inşa etti. ABD bu üslerle Suriye’nin kuzey ve doğu bölgelerinde yer alan su, petrol ve doğal gaz hatlarını tamamen kuşattı.

İsrail ilhaka hazırlanıyor

İslam dünyasının sessizliği ve ABD desteğinden cesaret alan İsrail, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim bölgelerini ilhak projesini gündemde tutuyor. “İlhak”ı ilk kez 9 Nisan’daki erken seçim öncesinde Netanyahu dillendirmişti. İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, ilhaktan önce ABD’nin önereceği “Barış Planı”nı bekleyeceklerini söyledi. Filistin Trump’ın sözde barış planını reddediyor.

PKK gözünü Suriye'nin kuzeyindeki çocuk ve gençlere dikti

TSK'nin başarılı operasyonları sonucu paniğe kapılan ve eleman temininde zorlanan terör örgütü PKK/PYD/YPG, gözünü Suriye'nin kuzeyinde yaşayan masum çocuklara ve gençlere çevirdi. Örgüt bünyesinde kurulan sözde özel birimle, Suriye'nin kuzeyinde örgütün kontrol ettiği bölgelerde çocuk ve gençler tespit edilerek, zorla silah altına alınmaya çalışılıyor.

Ürdün: Türk yatırımcılar için sanayi bölgesi fikrine açığız

Ürdün Yatırım Bakanı Muhenned Şahade, ülkesinde Türk sanayi bölgesi kurulması fikrine açık olduklarını belirtti. Ürdün serbest ticaret anlaşmasını 2018 yılında tek taraflı olarak durdurmuştu.

Trump'ı gıyabında yargılıyorlar

Yemen'de İran tarafından desteklenen Husiler, ABD Başkanı Donald Trump'ı, Husilerin Siyasi Konsey Başkanı Salih es-Sammad'ı ve korumalarını öldürdüğü suçlamasıyla gıyabında yargılamaya başladı.

Ruhani’den siyonizmi Orta Doğu’dan geri püskürtme çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Orta Doğu ülkelerine siyonizmi geri püskürtme çağrısında bulundu. Ruhani, "Bölgedeki milletler asırlardır yan yana yaşamış ve hiçbir zaman bir sorun yaşamamışlardı. Bir sorun varsa bunun nedeni başkalarıdır. Haydi birlik olalım ve saldırganın varlığını bölgeden atalım" dedi.

İran ordusundan gövde gösterisi

İran silahlı kuvvetleri, "Ulusal Ordu Günü" dolayısıyla ülke genelinde gerçekleştirilen geçit törenlerinde gövde gösterisi yaptı. Başkent Tahran'daki törenle eş zamanlı olarak ülkenin diğer eyaletleri ve Basra Körfezi'nde de askeri geçit merasimleri düzenlendi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.