İhvan'dan İsrail'de sert tepki

Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Yahudi ulus devlet yasasının Filistin meselesinin tasfiyesi olduğunu belirtti.

Mısır'da bulunan lahitin içinden lağım suyu çıktı

Mısır'ın İskenderi'ye kentinde bulunan lahit içindeki suyun, lağım suyu olduğu açıklandı. Batı basınında yer alan haberlerde, bulunan lahitin Büyük İskender'e ait olduğu yer almış ancak Mısır yönetimi bunu yalanlamıştı.

Arap Parlamentosu'ndan 'Yahudi ulus devlet' yasasına ret çağrısı

Arap Parlamentosu, Kuveyt'in talebi üzerine Filistin meselesindeki son gelişmeleri görüşmek için olağanüstü oturum düzenleyerek, işgalci İsrail meclisinde kabul edilen "Yahudi ulus devlet" yasasını reddetme çağrısında bulundu.

Haberini yaptığı şehidin kardeşi olduğunu öğrendi

İşgalci İsrail'in dünkü saldırısından sonra oldukça trajik bir olay yaşandı. Gazze'de yerel bir medya kurumunda çalışan muhabir Nur Ebu Dakka, bölgeye haber yapmak için gittiğinde şehit olanlardan birinin kardeşi olduğunu öğrendi. Şehit isimlerini öğrenmek üzere ofisteki arkadaşının kendisini aradığını ifade eden Ebu Dakka, "Çok ağlıyordum. Arkadaşıma sadece 'O benim kardeşim', 'O benim kardeşim' diyebildim" açıklamalarında bulundu.

Gazze şehitlerini uğurladı

İşgalci İsrail'in saldırısı sonucu şehit olan 4 Filistinli toprağa verildi. 27 yaşında şehit olan Şerif Bedvan'ın naaşının üzeri Türk bayrağıyla örtüldü.

İsrail ateşkese rağmen saldırdı

İşgalci İsrail ordusu, ateşkes sağlanmasına rağmen Gazze Şeridindeki bir gözlem noktasına tank atışıyla saldırdı.

Irak'taki protestolarda bir can kaybı daha

Irak'ın Necef şehrindeki gösteriler sırasında bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Açıklamada, ülke genelindeki gösterilerde yaralanan 45 kişiden büyük bir bölümünün Bağdat, Divaniye ve Zi Kar illerinde görevli emniyet güçlerinden olduğu bilgisi verildi.

Irak'ta mühimmat deposu patladı

Irak'ın Kerbela şehrinde Haşdi Şabi'ye ait bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamada 15 kişi yaralandı.

İsrail'den aynı zulüm: Down sendromlu gence işkence!

İsrail askerleri, Filistin'in El-Halil kentinde down sendromlu bir gence insanlık dışı muamelelerde bulundu. Genci tutuklayan İsrail, işkence yaptı.

Hamas’a rüşvet teklifi

ABD Başkanı Trump’ın Ortadoğu ekibinden üç isim, İsrail işgalini tanıması karşılığında Hamas’a rüşvet teklif etti. Washington Post gazetesinin sayfalarından yapılan ahlaksız teklifte şantaj da yer aldı. Hamas’ın İsrail’in varlığını kabul etmesinin akııllıca olacağını kaydeden üçlü, İsrail’i tanımamanın kötü sonuçları olacağını savundu.

Halep heyecanı

Halep’in Türkiye kontrolüne bırakılmasına ilişkin Ankara ile Moskova arasında mutabakat sağlandığı haberi bölgede heyecana yol açtı.

Hamas: İsrail ile ateşkese varıldı

Hamas, Mısır ve uluslararası tarafların ara buluculuğunda Filistinli direniş hareketleri ile İsrail arasında ateşkese varıldığını duyurdu. İşgalci İsrail askerlerinin dün Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehit olan Filistinlilerin sayısı ise 4'e yükseldi.

İşgalci İsrail Hamas'ı tehdit etti

İşgalci İsrail Savunma Bakanı Liberman, Hamas'ı Yahudi yerleşim birimlerine roket atmakla suçladı ve böyle devam etmeleri halinde Hamas'a karşı saldırılacağını söyleyerek açıkça tehdit etti.

Abbas'tan uluslararası topluma çağrı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, işgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin uluslararası topluma savaşı durdurması için acil müdahale çağrısı yaptı.

İran'da 5 bin erkek eşinden şiddet görüyor

İran'da geçtiğimiz yıl yaklaşık 5 bin erkeğin eşlerinden fiziksel veya psikolojik şiddet gördüğü açıklandı. Adli Tıp Kurumu verilerine göre, geçen yıl ülkede 4 bin 670 erkeğin eşlerinden fiziksel veya psikolojik şiddet gördüğü ifade edildi.

İşgalci İsrail'den Gazze'ye saldırı: 4 şehit

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kentinin doğusunda düzenlediği saldırıda 4 Filistinli şehit oldu. Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl eylemler düzenleyen Filistinlilere işgal ordusu İsrail'in saldırıları devam ediyor.

'İsrail'in projelerine karşı birleşin'

İsrail Meclisi, dün çokça tartışılan 'Yahudi ulus devlet' yasasını kabul etti. Filistin ve dünyada, kabul edilen bu yasaya karşı tepkiler sürüyor. Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Mescid-i Aksa’daki hutbesinde, İsrail’in çıkardığı kanunla Filistinlilerin varlığını inkar ettiğini ve Filistin davasını hedef aldığını söyledi.

İsrail zulmüne yasal zemin: 'Yahudi ulus devlet'

İsrail... 1948'den bu yana Filistin topraklarını fiili olarak işgal eden ve milyonlarca Filistinliyi topraklarından süren ve kendisini zorla 'devlet' listesine dahil eden ülke! İsrail, kurulduğu günden bu yana planladığı her şeyi adım adım hayata geçirdi ve Filistinlileri, kendi topraklarında ikinci vatandaş ilan etti. Dün sabah ise, İsrail Meclisi 'Yahudi ulus devlet' tasarısını onayladı ve işgaline bir kez daha yasal kimlik kazandırmış oldu! İsrail'in tanıdığı bu yasa ne manaya geliyor, hangi ...

Irak'ta alev dinmiyor: İran Sınır Kapısı yolunu kapattılar

Irak'ın Meysan kentinde protestocular İran Sınır Kapısı yolunu trafiğe kapattı. Göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. Savunma Bakanlığı Güvenlik Merkezinden yapılan açıklamada, Bağdat ve diğer bölgelerde kontrolün güvenlik güçlerinin elinde olduğu belirtildi.

Halep iddiası

Türkiye ve Rusya’nın, Esed rejiminin Halep’ten çekileceği ve kontrolün Türkiye’ye geçeceği bir formül üzerinde görüştüğü iddia edildi. Anlaşma sağlanırsa Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep, yeniden imar edilecek, Türkiye ve Avrupa’da yaşayan 3 milyondan fazla mülteci de eve dönecek.

Esed-PKK ‘enerji’ anlaşması

ABD destekli terör örgütü PKK, Suriye kuzeyinde işgal ettiği petrol ve gaz sahalarının işletmesini rejime devredecek.

ABD DEAŞ’ı yeraltına gizledi

Terör örgütleriyle kanlı ittifaklar kuran ABD, DEAŞ’ın yabancı unsurlarını Suriye’nin kuzeyinde bir cezaevi kompleksinde koruyor.

Dünyanın tekırkçıdevleti

İsrail Meclisi, Yahudi Ulus Devlet Yasa Tasarısı’nı onayladı. Kudüs’ü başkent ilan eden yasa Filistinlileri yok saydı. İsrail vatandaşı Araplara uygulanan ırkçı ve ayrımcı politikalar ise ‘yasayla’ sistematik hale getirildi. İsrail’deki Araplar ikinci sınıf vatandaş konumuna düştü. 2011’den beri rafta bekletilen yasa ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” ilan etmesinin ardından meclise sunularak yasalaştı.

Kerkük’te hedef Türkmenler

Kerkük’te Çocuk Hastanesi ve yakınlarında gerçekleşen yedi patlamada 3 kişi öldü, 17 kişi yaralandı. Patlamaların nedeninin havan saldırısı olduğu Kerküklü gazeteci Reşat Salihi tarafından duyuruldu.

İsrail'de apartheid uygulaması yasalaştı

İsrail parlamentosu, tepkilere rağmen 'Yahudi ulus devlet' yasasını kabul etti. Tasarıda, "Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir ve İsrail tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi ana vatanıdır" denilerek ülkedeki 'apartheid' rejimi resmi hale getirildi. Bugüne kadar ikinci sınıf vatandaş olarak görülen Filistinlilere yönelik ayrımcılık bu tasarı ile birlikte yasalaşmış olacak. Öte yandan, İsrail 1948'de vatanlarından sürülen Filistinlilerin geri dönme hakkına kapıları kapatmış...

İşgalci İsrail'den Hamas'a hava saldırısı

İşgalci İsrail'e ait savaş uçakları Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentindeki Hamas'a ait bir mevziye saldırdı.

Suriyeli Reyyan ilk adımını Türkiye’de attı

Suriye'de evlerinin bahçesinde oynarken atılan bombayla bedeni ağır hasar gören, yürüme yetisini ve sol kolunu kaybeden 8 yaşındaki Reyyan, 20 ay sonra ilk adımlarını Türkiye'de attı. Tek başına yürüyebileceği günün hayalini kuran Reyyan, kendisini yeniden hayata bağlayan protez kolunu okşuyor ve kontrol için protezi her çıkarıldığında tekrar kolunu kaybetmişcesine ağlıyor.

İsrail Gazze'de kan döktü: 1 şehit

İşgalci İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bir gözetleme kulesini hedef alan saldırısında 1 Filistinli şehit oldu, 3 kişi de yaralandı.

Fua ve Keferya tahliye ediliyor

Suriye'nin İdlib ilinde rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin kuşatmasındaki Fua ve Keferya beldelerinden karşılıklı tahliyeler başladı. Sivil ve muhalifler, Eys Tepesi geçiş noktasından İdlib'e tahliye ediliyor.

Rakka'da 1236 ceset çıkarıldı

ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin Rakka'da katlettiği sivillere ait toplu bir mezar bulundu. Toprağın altından, 1236 cansız beden çıkarıldı. Tamamı kadınlara ve çocuklara ait...

'Tavrını değiştirmezse ABD ile ilişkilerimiz düzelmeyecek'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs ve mülteciler konusundaki tavrını değiştirmediği sürece ABD ile ilişkilerin düzelmeyeceğini Rusya yönetimine iletti.

İsrail meclisinden tartışmalı yasa tasarısına onay

İsrail parlamentosu 7 yıldır hazırlık aşamasında olan tartışmalı 'Yahudi ulus devleti' yasa tasarısını kabul etti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.