Bayrak inmez

Suriye sınırına yakın Sugediği Mahallesi’ndeki tepeye halkın geçen yıl diktiği bayrak direği şiddetli rüzgarın etkisiyle devrilince vatandaşlar seferber oldu.

Tanklar sınırı geçti

F-16’ların ardından kara harekatı için hazırlığa hız verildi. Çok sayıda tank ve zırhlı araç Kilis Öncüpınar’dan Suriye’ye girdi.

Son Dakika: Afrin'e Zeytin Dalı operasyonunda dakika dakika son gelişmeler

Fırat Kalkanı Harekatı ile sınır hattının terörden temizlenmesinin ardından, Afrin'e operasyon gündeme gelmişti. Adeta bir terör yuvasına dönüşen Afrin'in, PKK/PYD'den temizlenmesi için düğmeye basıldı. Savaş uçaklarımızın bombardımanıyla birlikte ÖSO birlikleri de ilerleyişine başladı. TSK, saat 17.00'de başlayan operasyonunun "Zeytin Dalı Harekatı" olarak açıkladı. TSK, 18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKKlı ...

Koştuğu için rehin alındı!

Geçtiğimiz günlerde havalimanında gözaltına alınan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Cemil Tekeli’nin tur otobüsüne doğru koştuğu için gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Moskova: ABDprovoke etti

Rusya, “Pentagon, Suriye’deki ABD yanlısı gruplara modern silah temin ederek provokatif adımlar attı. Cenevre süreci tehdit altına giriyor” açıklaması yaptı.

Siviller Halep’e doğru gidiyor

PKK ve uzantılarının baskılarıyla Suriye’de yaşam mücadelesi veren siviller, operasyonla birlikte rahat bir nefes aldı. Zeytin Dalı ile birlikte PKK’nın elinden kurtulmayı başaran binlerce sivil, Afrin’den Halep’e doğru kaçmaya başladı.

Taarruz coşkusu

Zeytin Dalı Harekâtı ile birlikte ÖSO savaşçıları da Afrin’e yönelik taarruza başladı. Operasyondan saatler önce Azez bölgesine geçen ÖSO güçleri, ordu nizamına girdi, Türk bayrakları ve ÖSO bayraklarıyla içtima düzeni aldı.

Şimdi zafer zamanı

Türkiye terörle kuşatılma planına karşı dün harekete geçti. Fırat Kalkanı ile kesilen terör koridorunun şimdi de batı kanadı Afrin terörden temizleniyor. Erdoğan’ın "Fiilen başladı" sözleri ile büyük hava harekatına start verildi. Saat 17.00’de 72 savaş uçağı 7 bölgedeki 108 hedefi vurdu. Yakıt depolarından mühimmat depolarına kadar çok sayıda yığınak imha edildi, terör yuvaları yok edildi. Aynı anda ÖSO birlikleri karadan Afrin'e yöneldi.

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor

Hatay’ın Hassa ilçesindeki sınır birliklerinde yer alan fırtına obüsleri, Afrin’deki PKK/YPG-PYD hedeflerine son 1 saat içerisinde 12 atış yaparken, yaklaşık 30 tank sınırın sıfır noktasına konuşlandırıldı.

ÖSO doçkalarıyla Afrin sınırında

Hatay’ın Hassa ilçesindeki sınır noktasına Özgür Suriye Ordusu birlikleri, Afrin harekatında kullanacakları doçka yüklü pikaplar konuşlandırıldı.

PYD'nin zorla silah altına aldığı örgüt mensupları teslim oluyor

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında hava saldırıları başlatmasının ardından terör örgütü PYD/PKK'nın zorla silah altına aldığı bazı üyelerinin kendisine sığındığını bildirdi.

Kızılhaç: Yemen'deki insanlara temiz içme suyu verilemiyor

Kızılhaç, Yemen'de 15,7 milyon kişiye temiz içme suyu ve kanalizasyon hizmetinin verilemediğini açıkladı. Kızılhaç komitesinin su krizine sürdürülebilir çözüm bulmak için yerel idarelerle görüşüldüğünü ifade etti.

Suriye'ye nota verildi

Dışişleri Bakanlığı'nın İstanbul Temsilciliği vasıtasıyla Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu'na Zeytin Dalı harekatı hakkında nota verdiği bildirildi.

Türkiye Amerika'nın silah deposunu havaya uçurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK/PYD'nin silah deposunu imha etti. 72 savaş uçağıyla gerçekleştirilen operasyonda, ABD'nin PYD'li teröristlere verdiği silahlar büyük patlamaya neden oldu.

TSK PKK/PYD'nin en kritik noktalarından birini vurdu

Türk savaş uçakları terör örgütü PKK/PYD'nin en kritik noktalarından biri olan işgal altındaki Minniğ askeri havaalanını vurdu.

Rusya, İran ve Türkiye Suriye kongresine katılım listesinde anlaştı

Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, "Foruma katılacaklar listesi üzerinde anlaşmayı başardık" açıklamasını yaptı.

Rus güçleri Afrin'den çekildi

Rusya Savunma Bakanlığı, "Rus askerlerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Afrin’deki Rus askerleri Tel Rıfat’a sevk edildi" dedi.

PKK/PYD sivillerin çıkışına izin vermiyor

Türkiye, Afrin operasyonuna hazırlanırken, köşeye sıkışan terörist örgüt, sivilleri kalkan yapmaya hazırlanıyor. Sivil halk hassasiyetinin önceliklendirildiği operasyonda düğmeye basılması için sahadaki koşulların oluşması bekleniyor.

'PYD'nin temizlenmesi tüm Ortadoğu'nun hayrına'

Bayırbucak Türkmen Bölgesi 2. Sahil Tümeni Komutanı Solak, "PYD/PKK'nın Türkiye ve Suriye üzerindeki hain planlarını bilmekteyiz. Teröristlerin temizlenmesi tüm Ortadoğu için atılacak hayırlı bir adımdır." dedi.

Göçmenler karlı sınırda donarak öldü

Lübnan'a gitmeye çalışan sekiz Suriyeli göçmen, dağları aşamayıp sınıra yakın bir yerde hayatını kaybetti. Cesetleri bulunan göçmenler arasında çocuklar da var.

TSK: İdlib'e 3 gözlem noktası açıldı

TSK'dan gözlem noktalarına ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, İdlib bölgesinde, 3 gözlem noktası tesis edildiği bildirildi.

İsrail 6 Türk vatandaşını serbest bıraktı

Kayseri'den gittikleri Kudüs'te gözaltına alınan 6 iş adamının serbest bırakıldığı bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi "yeniden adaylığını" açıkladı

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi yönetimine el koyan darbeci Cumhurbaşkanı Sisi mart ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını kamuoyuna duyurdu.

ABD’den Kudüs’te Arnona formülü

ABD merkezli The New York Times gazetesi, Başkan Donald Trump’ın açıkladığı “ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararının”, 2019 yılına kadar hayata geçirilebileceğini iddia etti.

Her şeye hazırız

ÖSO’nun İdlib’deki üst düzey komutanlarından Seyif Hikmet, Afrin operasyonu öncesi Yeni Şafak’a konuştu. “Topraklarımızı kurtarmak için savaşacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm gücümüzle Afrin’e saldıracağız” diyen Hikmet, Afrin’in ardından sıranın Münbiç ve Fırat’ın doğusuna geleceğini söyledi.

Diplomatik tuzak

‘PKK ile değil DEAŞ ile mücadele’ çağrısında bulunarak Afrin harekâtında Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan ABD’nin diplomatik oyununu emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu yorumladı.

Ve düğmeye basıldı

Türkiye ve dünyanın kilitlendiği Afrin harekatında kritik eşik aşıldı. Türkiye, Rusya yönetimiyle mutabakata vardı. Afrin’de gözlemci olarak bulunan Rus askerleri ilçeyi terk edip Esed kontrolündeki bölgelere çekilmeye başladı. Son asker çıktığında terör örgütü PKK’ya yönelik en büyük harekat başlayacak.

Bizi PKK’dan kurtarın

Afrin harekatı, Suriye’nin kuzeyini PKK’lı teröristlerden temizlemenin sadece bir adımı olacak. Sırada işgal altındaki Münbiç var. Münbiç halkı ve kanaat önderleri de Yeni Şafak aracılığı ile Türkiye’ye bir çağrıda bulunarak “Bizi PKK’dan kurtarın” dedi.

Çocuklara zorla silah verdiler

Afrin’de kapana kısılan PKK/PYD, çocukları özellikle de kız çocuklarını zorla silah altına alıyor. Terör örgütünün Güneydoğu’daki hendek teröründe olduğu gibi çocukları ön saflara sürebileceği belirtiliyor.

ÖSO Afrin operasyonu için Türk bayraklarıyla bekliyor

Türkiye'nin Afrin operasyonu öncesi hazırlıklar son aşamaya girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e girmesi an meselesiyken Özgür Suriye Ordusu güçleri de operasyonlarda yer almak için hazır kıta bekliyor. Türk bayraklarıyla ÖSO birlikleri gövde gösterisi yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas Wallström ile telefonda görüştü

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile son siyasi gelişmeleri görüştü.

İsrail polisinin gözaltına aldığı Türklerin kimliği belli oldu

Kudüs'te işgalci İsrail güçlerince gözaltına alınanların Kayseri'den Kudüs'e giden iş adamları olduğu bildirildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.