Ortadoğu Haberleri

Devlet televizyonundan çarpıcı itiraf: İsrail’e misilleme yapıldı

Umman açıklarında İsrail bandrollü bir ticaret gemisine yapılan saldırı ile ilgili İran devlet televizyonundan flaş bir açıklama geldi. İran hükûmeti adına yayın yapan Al-Alam kanalı, Tel Aviv yönetiminin Suriye’de geçen hafta gerçekleştirdiği saldırılara misilleme olarak, İran’ın İsrail nakliye gemisini vurduğunu açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid: İran durdurulmalı

İsrail'e ait bir nakliye gemisinin Tanzanya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giderken Hint Okyanusu'nda saldırıya uğramasının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid dünyaya İran'ın "durdurulması" yönünde çağrı yaptı.

BAE şimdi de Kuveyt’i tehdit ediyor

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclis’e darbesine destek veren Birleşik Arap Emirlikleri’nin yeni hedefi Kuveyt. BAE’li yazar Hüseyin Muşarbek’in “Bugün Tunus’ta uyandık, yarın da Allah’ın izniyle Kuveyt’te uyanacağız. Amin deyin” sözleri bunun işareti olarak görülüyor. Darbe çığırtkanlığı Kuveyt’te sert tepkiye yol açtı.

Dera’da kıyım!

Dera’da Esed, sivil katliamı yaptı. el-Beled Mahallesi’ne kara harekatı başlatan rejim güçleri, halk ve muhaliflerin direnişiyle karşılaştı. Geri çekilmek zorunda kalan rejim sivil halkın üzerine füze ve roketler yağdırdı. Saldırılarda 18 sivil hayatını kaybetti.

İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria'daki gösterilerde 79 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini inşa ve genişletme faaliyetlerini protesto etmek isteyen Filistinlilere müdahale etti, 5’i gerçek mermiyle olmak üzere 79 Filistinli yaralandı.

Tunus İstihbarat Servisi Başkanı görevden alındı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Pazar günü Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve Meclis'in yetkilerini 30 gün boyunca dondurduğunu açıkladı. Ülkede son olarak istihbarat servisi başkanı görevden alındı. Tunus medyası: Tunus istihbarat direktörü Al-Azhar Longo'nun görevden alındığını duyurdu.

Tunus’ta darbeciler Başbakan’ı darp etmiş

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclis’e darbe yaptığı 25 Temmuz gecesi, darbeye direnen Başbakan Meşişi’nin darp edildiği ortaya çıktı. Bu sırada Kartaca Sarayı’nda Mısırlı güvenlik personeli de bulunuyordu. Meşişi’nin o gece kameralar karşısına çıkmamasının nedeninin baş ve yüzündeki darp izleri olduğu belirtiliyor.

Esed Dera’da baskına uğradı

Mültecileri ülkeye çağıran ama diğer yandan yeni göçleri tetikleyen Esed rejimi ülkenin güneyindeki Dera’da şokla karşılaştı. 25 gün önce El Beled Mahallesi’nde yaşayan muhaliflerden silahlarını teslim etmelerini isteyen rejim anlaşmaya rağmen saldırı başlattı. Tank ve top saldırılarına karşı misillemede bulunan muhalifler 22 güvenlik noktasını ele geçirdi. 70 asker ve İranlı milis esir alındı.

Darbeci Sisi'nin mahkemeleri 24 İhvan mensubuna idam cezası verdi

Mısır'da darbeci Sisi'nin mahkemelerinden yine idam kararı çıktı. İki ayrı davada yargılanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu 24 kişi hakkında idam kararı verildi.

İsrail askerlerince şehit edilen 12 yaşındaki Muhammed toprağa verildi

İsrail askerleri tarafından işgal altındaki Batı Şeria'da dün vurularak hayatını kaybeden 12 yaşındaki Filistinli Muhammed el-Allami’nin cenazesi, törenle toprağa verildi.Cenaze töreni sonrası yaşanan olaylarda, İsrail askerleri şu ana kadar 12 Filistinliyi yaraladı

Irak’ta askeri helikopter düştü: 5 ölü

Irak’ın Selahaddin ilinde Irak Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopterin düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti.

İsrail Savunma Bakanı Gantz: “İsrail ‘Pegasus’ suçlamalarını ciddiye alıyor”

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, casus yazılım Pegasus hakkındaki suçlamaları İsrail’in ciddiye aldığını ve yazılım lisanslarının sadece terörle mücadele kapsamında devletlere verildiğini ifade etti.

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği roketli saldırı

Afganistan'dan tüm askerleri çeken ABD Başkanı Joe Biden'ın Irak'ı teskin için muharip görevde asker bırakmama açıklamasına rağmen Amerikan hedeflerine roket saldırıları devam ediyor. ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınına iki roket atıldığı haberi geldi.

ABD'den Peşmergeye bir haftada ikinci askeri yardım

Geçtiğimiz günlerde Peşmerge güçlerine 70 zırhlı araç yardımı yapan ABD bu sefer de içerisinde Hummer tipi zırhlı araç ve ambulansların yer aldığı 59 adet askeri aracı Peşmerge Bakanlığına Erbil'de törenle teslim etti

Tunus’ta bu kez yargı darbesi

Tunus’ta 25 Temmuz’da Meclis’e darbe yapan Cumhurbaşkanı Kays Said, partiler ve halkın direnişiyle karşılaşınca yargı üzerinden yeni bir adım attı. Tunus yargısı, güya yasa dışı yabancı fon temin ettikleri iddiasıyla ülkedeki iki büyük siyasi hareket olan Nahda ve Tunusun Kalbi partileri hakkında soruşturma açtı. Soruşturma için “siyasi tasfiye girişimi” yorumları yapılıyor.

Ailenizle BAE’ye gitmeyin: Dubai'de gizli kamera skandalı

Muhalifleri gözetlemek için İsrail’den siber yazılımlar alan BAE bu kez “otel odasına konulan kamera”yla gündemde. Dubai’yi ziyaret eden Suudi Arabistan vatandaşı odasında bulduğu gizli kamerayı sosyal medyada paylaştı. Sosyal medyada başlayan “Ailenizle BAE’ye gitmeyin” kampanyası da hızla yayıldı.

İşgalci İsrail kuvvetleri 12 yaşındaki Filistinli çocuğu göğsünden vurarak öldürdü

İsrail kuvvetleri, işgal altında olan Batı Şeria'da yer alan El-Halil kentinde 12 yaşındaki Filistinli bir çocuğu gerçek mermiyle vurdu. Göğsünden ağır şekilde yaralanan çocuğun hastaneye kaldırıldığı ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği açıklandı.

ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler

ABD yönetimi, Suriye'de binlerce masum sivili katleden Beşşar Esed rejimine bağlı üst düzey güvenlik görevlileri ve silahlı örgüt liderlerini yaptırım listesine aldı. Sekiz hapishanenin de yer aldığı listede, Esed rejiminin sivillere yönelik "amansız bir savaş yürüttüğü" ve en az 14 bin kişiyi de hapishanelerde işkenceyle öldürdüğü ifade edildi.

Troll ordusundan siber operasyon: BAE, Suud ve Mısır’dan Tunus manipülasyonu

Katar Üniversitesi’nden Akademisyen Marc Owen Jones’un resmî Twittter hesabı üzerinden yürüttüğü araştırma, Tunus’taki darbe girişiminin ardındaki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Mısır desteğini gözler önüne serdi.

Planı daha büyük bir darbeydi: Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in darbe planı böyle ifşa oldu

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Keys Said'in yaptığı darbenin etkileri sürüyor. Said'in yapacağı darbe 23 Mayıs'ta Middle East Eye adlı haber sitesinden David Hearst'ın yazısıyla ifşa edilmişti. Darbe planına göre Said, düzenleyeceği anayasa ile tüm kontrolü elinde toplayacak ve başbakan ve parlamento başkanı gibi üst düzey isimleri sarayında tutuklatacaktı...Middle East Eye sitesi o darbe planının yazıldığı belgeleri yayınladı. İşte o planın ayrıntıları...

Tunus Cumhurbaşkanı bazı üst düzey devlet yetkililerinin görevlerine son verdi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in bazı üst düzey devlet yetkililerini görevden aldığı belirtildi. Kararlar kapsamında Başbakanlık Divan Müdürü El-Muiz Lediniallah el-Mukaddem, Hükümet Genel Sekreteri Velid ez-Zehebi, Başbakan danışmanları Reşad bin Ramadan, Seşim et-Teysevi ve Müfdi el-Mesedi, Devrim ve Terör Operasyonları Şehitleri ve Gazileri Heyeti Başkanı Abdurrezzak el-Keylani görevlerinden azledildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: İsrail Gazze'de Filistinli aileleri yok etti

İşgalci İsrail kuvvetlerinin mayıs ayında Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıları araştıran İnsan Hakları İzleme Örgütü, "açıkça savaş suçu işlendiğini" açıkladı. Raporda, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında yakınında herhangi bir askeri hedef bulunmayan 62 Filistinliyi öldürdüğü ve aileleri tüm fertleriyle "yok ettiği" kaydedildi.

Tunus’ta Meclis darbeye direniyor: Anayasayı çiğneyen Kays Said zorda

Tunus Meclisi’ndeki partilerin çoğu Cumhurbaşkanı Kays Said’in darbe girişimine karşı duruyor. Parlamentoda en çok milletvekiline sahip olan Nahda Hareketi, siyasi partilerin yanısıra STK’lara demokrasinin ve ülkedeki kazanımların korunması için çalışma çağrısı yaptı. Darbeye karşı sivil direnişten çekinen Said, bir ay sürecek gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Başbakan Hişam el Meşişi ise darbeye boyun eğerek görevini devredeceğini duyurdu.

ABD’den Tunus’ta Mısır senaryosu: Blinken’ın sözleri Kerry’yi hatırlattı

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in başını çektiği darbe girişiminin ardından ABD’den destek gibi açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, resmî twitter adresi üzerinden paylaştığı mesajlarda, darbeci Kays Said’le görüşmesine yer verdi.

Canlı yayın yapan muhabire motosiklet çarptı: Ne olduğunu anlayamadan savruldu

Mısır’da trafikten yayın yapan muhabire motosiklet çarptı. Saniye saniye kaydedilen görüntüler ülkenin gündemine oturdu.

BAE-Fransa’dan ortak darbe

BAE Veliaht Prensi Zayed’in danışmanı Dhahi Khalfan, 3 gün önce, “İyi haber, yeni bir darbe geliyor” diyerek darbeyi haber verdi. BAE ve S. Arabistan ile ilgili ifşaatlarda bulunan ‘@mujtahidd’ isimli hesap BAE’nin darbecilere 5 milyar dolar vaat ettiğini duyurdu. Yeni Şafak’a konuşan Nahda liderlerinden Refik Abdüsselam da BAE’yi işaret etti. Aynı şekilde Fransa, Türkiye-Tunus yakınlaşmasından rahatsızlık duyuyordu.

Tunus'a bu kötülüğü yapmayın

İslam dünyasında “sandık ve milli irade” istemeyen güçler, demokrasisi Arap ülkelerine örnek gösterilen Tunus’ta darbe yaptı. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said meclisin yetkilerini el koyup, Başbakan el Meşişi’yi görevden aldı. Gannuşi, meclis kapısını zincirleyen askerlere “Tunus’a bu kötülüğü yapmayın” diye seslendi.

ABD'den Peşmerge'ye askeri yardım

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine askeri araç yardımında bulundu. Askeri yardımın, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin "terör örgütü DEAŞ ile mücadele için ABD'li askerlerin Irak'taki varlığına ihtiyaç kalmadığını" söylemesinin ardından gelmesi dikkati çekti

Dünya Müslüman Alimler Birliğinden Tunus'taki darbeye tepki: Dinen ve ahlaken caiz değil

Dünya Müslüman Alimler Birliği ve Birliğin eski başkanı Yusuf el-Karadavi ile Nobel ödüllü Yemenli aktivist Tevekkül Kerman Tunus'taki darbeye tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "Tunusluların iradesine ve seçilmiş kurumlarına darbe yapılarak tek taraflı adımlar atılması, tehlikeli bir iştir; dini, ahlaki ve örfi olarak caiz değildir." ifadeleri kullanıldı.

İşgalci İsrail askerleri tarafından vurularak yaralanan Filistinli genç hayatını kaybetti

İşgalci İsrail askerleri tarafından yaklaşık 2 ay önce işgal altındaki Batı Şeria’da vurularak ağır yaralanan Filistinli Yusuf Nevvaf Muharip, bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Tunus'taki darbede BAE parmağı: Dört gün önce 'yeni darbe geliyor' paylaşımında bulundular

Tunus’ta yaşanan darbeden dört gün önce, Birleşik Arap Emirlikleri'nin etkili isimlerinden biri olan Dubai Emniyet Müdür Yardımcısı Dhahi Khalfan'ın, Müslüman Kardeşler’e atıfta bulunarak "İyi haberler, Kardeşliğe yeni bir güçlü darbe geliyor" paylaşımında bulunduğu ortaya çıktı.

İsrail askerleri işgali itiraf etti

İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrailli yerleşimcilerin terörüne İsrail ordusunun ortaklığı, yayınlanan bir raporla belgelendi. İsrail ordusunda görev yapmış 36 eski İsrailli askerin ifadeleriyle oluşturulan “On Duty” adlı rapor, Filistin topraklarındaki yerleşimci terörüne ordunun koruma sağladığını ve destek olduğunu ortaya koydu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+