Ortadoğu Haberleri

80 ülkeden işgal göçü

2020’de salgına rağmen 80 ülkeden 20 binden fazla Yahudi İsrail’e taşındı. İsrail yeni gelenlere vatandaşlık verip, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistin toprakları üzerine inşa edilen evlere yerleştiriyor.

BAE'nin adım adım ihaneti sürüyor: İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv'de açacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv'de açacağını duyurdu. Tel Aviv'de inşa edilecek büyükelçilik binasının açılış tarihi hakkında bilgi verilmedi. Abu Dabi ve Tel Aviv arasındaki normalleşmenin ardından, BAE'nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs'te mi yoksa Tel Aviv'de mi açacağı bir dönem tartışma konusu olmuştu.

Libya'da mühimmat mayın ve el yapımı patlayıcıların imhasına devam ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı, "Askeri Eğitim, İş Birliği ve Danışmanlık Anlaşması" kapsamında Libya Savunma Bakanlığı timleriyle mühimmat, mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) imhasına devam edildiğini duyurdu. Paylaşımda ayrıca mühimmat ve mayın/EYP'lerin imhasına ilişkin fotoğrafa da yer verildi.

Beşşar Esed talimat verdi: Suriye'de Ayasofya'nın kopyası yapılıyor

Müzeden aslı olan camiye dönüştürülen Ayasofya'nın kopyası Suriye'de kilise olarak Temmuz ayında açılacak. Esed'in yapılması için talimat verdiği kilise aynı zamanda milis anıtı olacak.

Yahudi yerleşimciler Filistinli göstericilere köpeklerle saldırdı

İsrailli Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria'daki El-Halil kenti yakınlarında yerleşim faaliyetlerini protesto eden Filistinlilere köpeklerle saldırdı. Yahudi yerleşimcilerin Mesafer Yatta bölgesindeki toprakları kontrol altına alma girişimlerine yönelik protestoda aralarında gazetecilerin de olduğu bazı Filistinliler yaralandı.

Irak'ta 340 kişinin idamının infazı Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı

Irak'ta terör ve cinayet suçuyla idama mahkum 340 kişinin infaz kararının onaylandı. DEAŞ terör örgütüne bağlı unsurlar, "fiilen işleyen ya da ortaklık yapması sıfatıyla terör eylemlerinde bulunan herkese idam cezası verilmesini" getiren Terörle Mücadele Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre yargılanıyor. Irak Anayasasına göre idam hükümlerinin infazı için Cumhurbaşkanlığının onayı gerekiyor.

İsrail’in siber ikna ordusu

İsrail’in, Arap halkını ‘normalleşmeye’ ikna etmek için sosyal medya üzerinden algı operasyonları yaptığı ortaya çıktı. Son aylarda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas hükümetleriyle anlaşmalar imzalayan İsrail, Arap halkını ikna etme çabasına girdi.

Golf, Trump ve İHA: İran'dan Trump'a tehdit mesajı

İran dini lideri Ali Hamaney, resmi Twitter hesabından, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı tehdit etti. Trump'a benzeyen ve golf oynayan bir kişinin insansız hava aracı tarafından hedef alındığını gösteren bir fotoğraf paylaşıldı.

Bağdat’ta kanlı gün: İki canlı bomba patladı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta son yılların en kanlı saldırısı yaşandı. Bombalı yelek giyen 2 kişi, Tayaran Meydanı’ndaki kalabalık pazar yerinde kendilerini havaya uçurdu. En az 32 kişi hayatını kaybederken, 110 kişi de yaralandı. Saldırıyı üstlenen olmadı ancak Iraklı yetkililer terör örgütü DEAŞ’ı işaret etti.

Hizbullah uyuşturucu baronu oldu

Suriye Ulusal Ordusu, Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerden gelen ısıtıcı yüklü kamyonda 1 milyona yakın uyuşturucu hap ele geçirdi. Hamran’da ele geçen hapların İran destekli Hizbullah’a ait olduğu ve Türkiye ile Avrupa ülkelerine sokulmak istendiği tespit edildi. Hizbullah’ın Suriye’de 4 büyük uyuşturucu fabrikası bulunduğu ve burada üretilen uyuşturucunun daha önce Suudi Arabistan, Kuveyt ve Yunanistan gibi ülkelere gönderildiği belirtiliyor.

Bağdat saldırısındaki güvenlik açığına ilişkin soruşturma: Talimatı Irak Başbakanı verdi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, bugün Bağdat'ta meydana gelen ve onlarca kişinin öldüğü intihar saldırısındaki "güvenlik açığının" acil bir şekilde soruşturulması talimatı verdi. Irak Başbakanı Kazımi, "Güvenlik ve istihbarat kurumlarının karar mercilerindeki çok başlılığa ve dağılmaya izin vermeyiz. Terörle savaşımız bitmedi ve bu uzun vadeli bir savaş" ifadelerini kullandı.

Lübnan'da uygulanan OHAL 8 Şubat'a kadar uzatıldı

Lübnan makamları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı 14 Ocak'tan itibaren 10 gün süreyle başlattığı olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını 2 hafta daha uzattığını duyurdu. Bu arada Lübnan Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Kovid-19 aşısı için talep edilen ücretin yurt dışına gönderildiği kaydedildi.

İsrail Gazze'nin doğusundaki tarım arazilerini sular altında bıraktı

Filistin Tarım Bakanlığı, İsrail'in yağmur sularını biriktirdiği barajları açarak abluka altındaki Gazze Şeridi'nin doğu sınırına yakın tarım arazilerini sular altında bıraktığını açıkladı. Bunun sonucunda Şucaiyye'nin doğusunda yüzlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığını ifade eden Gazze Şube Müdürü Ahmed Fatayır, İsrail'in son senelerde aynı yöntemle özellikle kış aylarında Filistinli çiftçilere ciddi zarar verdiğini aktardı.

Kızılay’ın İdlib’teki iyilik evleri hazır

Türkiye’nin rejim ve Rusya’nın saldırılarından kaçıp İdlib’e göç eden ve burada yaşam mücadelesi verenler için inşa ettiği briket evler hızla tamamlanıyor. Türk Kızılayı’nın Sarmada ilçesinin Mashat Ruhin bölgesinde yaptığı 1228 briket evden 748’i yerleşime hazır hale geldi. 1 oda, banyo, tuvalet ve mutfaktan oluşan 39 m2’lik briket evler her türlü hava şartlarına dayanıklı olacak.

2014-2017 arasında katledildiler: 11 yeni toplu mezar

Irak’taki Avad gözlemevi sözcüsü Ziyad el Senciri, son bir yıldır süren çalışmalarda 11 toplu mezar bulunduğunu duyurdu. Katliamlardan İran destekli Haşdi Şabi milisleri ve DEAŞ sorumlu. Senciri, “Haşdi Şabi 2014-2017 arasında Sünni Arapları tasfiye etmek adına yüzlerce masum insanı öldürdü. Bu insanlık suçunun failleri onlardır” dedi.

Sızma girişiminde bulunan 3 terörist öldürüldü

MSB, Barış Pınarı bölgesine sızma girişiminde bulunan 3 PKK/YPG'li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Ruhani'den Trump açıklaması: Uyguladığı sınırlamalar olmasaydı aşılamaya daha erken başlayabilirdik

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın uyguladığı kısıtlamalar olmasa ülkesinin aşılama programına daha erken başlayabileceğini söyledi. ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının aşı alımını geciktirdiğini belirten Ruhani, "Yaptırımlar, engeller ve aşının satın alınmasıyla ilgili terörist Trump yönetiminin sınırlamaları olmasaydı kesinlikle aşılamaya çok daha erken başlayabilirdik. Bu Amerikalıların İran halkına karşı işlediği bir cinayettir" ifadelerini kullandı.

145 kamp çamur içinde

Suriye’nin İdlib kentindeki çetin hava koşulları mültecilerin hayatını zorlaştırdı. Suriye Müdahale Koordinatörleri Teşkilatı’nın verdiği bilgiye göre 145 kamp yoğun yağışlardan etkilendi, su ve çamur içinde kaldı. Bu nedenle binlerce kişi dışarıda kaldı. Yollar kapandığı için bazı kamplardaki mültecilerin durumu bilinmiyor.

Bakan Akar ve Orgeneral Güler, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ni ziyaret etti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne ziyarette bulundu. Ziyaret sonrasında Bağdat'taki temaslarını tamamlayan Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile Erbil'e geçti.

Milli Savunma Bakanı Akar: Irak'ın DEAŞ'tan temizlenmesinde büyük fedakarlık gösterdiniz

Milli Savunma Bakanı Akar, Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin, bölgedeki istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından kritik önem taşıdığını, iki ülke arasındaki iş birliğinin gelecek dönemde çok daha ileri seviyelere ulaşacağına inandığını kaydetti.

Irak Cumhurbaşkanı Salih Milli Savunma Bakanı Akar'ı kabul etti

Irak Cumhurbaşkanı Salih, resmi ziyaret için Bağdat’a gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Sisi cuntası aralarında Mursi'nin çocuklarının da olduğu 89 İhvan üyesinin mallarına el koydu

Mısır mahkemesi, aralarında ilk kez seçimle işbaşına gelen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mirasçılarının da olduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 89 kişiye ait malların devlet hazinesine aktarılması yönünde karar aldı.

Gazze Şeridi’nin en büyük camisini 300 yıldır Osmanlı motiflerini taşıyor

Mescid-i Aksa’dan sonra bölgedeki ikinci en büyük Gazze Şeridi’nin ise en büyük camisi olan 300 yıllık Büyük Ömer Camii'ni Osmanlı motifleri süslüyor.

Filistinliler seçim kararından memnun olsa da siyasi bölünmüşlüğe çözüm getirmeyeceğini düşünüyor

Filistinliler, seçim kararının ülkedeki iç istikrarın sağlanması yolunda yeni bir başlangıç olmasını ümit ediyor. Gazze Şeridi'nde ikamet eden Ahmed Kunayta; “Sonuçlar uluslararası sisteme uygun olursa kabul edilecektir aksi takdirde 2006’daki seçimlerde olduğu gibi sonuçlara itiraz edilecek ve Gazze ablukasının şiddeti artırılacaktır" dedi. Ramallah’ta yaşayan Ala Rimavi ise "Bence bu seçimler uzlaşıyı getirmeyecek ve bölünmüşlüğün sürdürülmesini sağlayacaktır. Hamas Gazze’de, Fetih de Batı Şer...

İsrailliler Netanyahu karşıtı protestolar 30 haftadır sürdürüyor: Büyük sahtekar

Binlerce İsrailli karantinaya rağmen Başbakan Netanyahu aleyhinde protesto düzenledi. Karantinaya rağmen sokaklarda gösteri düzenleyen protestocular, Netanyahu karşıtı eylemelerini 30 haftadır sürdürüyor.

Türkiye Filistin'de seçimlerin düzenlenmesine ilişkin başkanlık kararnamesini memnuniyetle karşıladı

Dışişleri Bakanlığı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 14 yıl aradan sonra yapılacak milletvekili ve başkanlık seçimlerinin tarihini belirleyen kararnameyi yayımlamasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi.

İsrail Aksa’nın altını oyuyor

İsrail’in, Mescid-i Aksa’nın altında ve çevresinde yaptığı çalışmalar tehlikeli boyutlara ulaştı. Kutsal mescidin çökmesinden endişe ediliyor. Kazı çalışmalarının sesleri mescidin meydanlarında duyulmaya başladı. İşgalci güç İsrail, Burak Duvarı ve meydana yakın bölgelerdeki kazılarını son birkaç gündür yoğunlaştırdı. Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer Kısvani, “Arap ve İslâm ülkelerini, bu yıkımın durması için müdahaleye çağırıyoruz” dedi.

Filistin seçime gidiyor: Devlet Başkanı Abbas kararnameyi imzaladı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, 22 Mayıs 2021'de milletvekili ve 31 Temmuz 2021'de de başkanlık seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Yemen hükümeti Husilerin Taiz'de sivilleri infaz ettiğini açıkladı

Yemen hükümeti, Husilerin ülkenin güneybatısındaki Taiz kentinde "barbarca suçlar" işlediğini ve sivilleri idam ettiğini belirtti. Husileri barbarca terör suçu işlemekle suçlayan Enformasyon ve Kültür Bakanı Muammer el-İryani "Husiler ağaçlara astıkları sivillerin cesetleriyle ve barbarca işledikleri terör suçlarıyla insanlığın yüz karası olduklarını gösteriyor" tespitini yaptı.

Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı: Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın koronadan korunma şekli

Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre'nin Davos kentine giden dünya liderleri ve milyarderlerin kaldığı otel, korona salgını yüzünden kapılarını kapattı. Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ise Dünya Ekonomik Forumu’na AlUla bölgesindeki çölden katıldı.

Türkiye'nin terörden arındırdığı Suriye'nin kuzeyindeki 805 okula kütüphane kuruluyor

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terörden arındırılan Suriye'nin kuzeyinde yer alan 805 okul için kütüphane kuruluyor. İlk kütüphane ülkenin kuzeyindeki Azez ilçesinde açıldı. Türkiye sınırında yer alan Azez, Afrin, Cerablus ve Bab ilçelerinde açılacak okul kütüphanelerinde Arapça, Kürtçe ve Türkçe basılmış kitap ve eserler yer alacak.

Irak'ta 3 milyon insan günlük temel gıdaya ulaşamıyor

BM Dünya Gıda Programı'nın 2020 yılına ait Irak'taki insani duruma ilişkin yayınladığı hazırladığı raporda ülkede yaklaşık 3 milyon insan günlük temel gıda ihtiyacını karşılayamadığı ifade edildi. Sahip olduğu zengin petrol yataklarına rağmen uzun yıllardır, işgal, iç savaş ve son olarak 2014'te terör örgütü DEAŞ'ın büyük saldırılarına maruz kalan Irak, güvenlik ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle ekonomik bir buhran içinde.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+