Ramazan Haberleri Ramazan Haberleri
İslam dünyasında takvim sorunu: Bayram neden aynı gün kutlanamıyor?
İslam dünyasında takvim sorunu: Bayram neden aynı gün kutlanamıyor?
Birçok İslam ülkesinde Ramazan Bayramı'nın kutlanacağı günün birbirinden farklılık göstermesi uzun süredir tartışılan bir sorunu yeniden gündeme getirdi. Astronomik ölçümler ve İslami kurumların kararlarında oluşan ihtilaflar nedeniyle Müslüman ülkeler, hemen hemen her yıl benzer sorunu yaşıyor. Müslümanların birlik ruhunu zedeleyen farklılıkların sonlandırılması ancak siyasi iradenin sağlanmasıyla mümkün görülüyor.
Rahmet ve bereket ayı ramazanın son iftarı
Rahmet ve bereket ayı ramazanın son iftarı
Bu yıl yeni tip koronavirüsün gölgesinde hüzünle ihya edilen on bir ayın sultanı, sağlık ve şükür ayı ramazanın ardından yarın, Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sabri Akpolat, "Ramazanın önemli ibadetlerinden biri de fıtır sadakasıdır. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir" dedi.
Mimar Sinanın Selimiyenin provasını yaptığı Cedid Ali Paşa Camisi gelecek ramazanda açılacak
Mimar Sinan'ın Selimiye'nin provasını yaptığı Cedid Ali Paşa Camisi gelecek ramazanda açılacak
Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde Mimar Sinan'ın Selimiye'yi inşa etmeden 20 yıl önce yaptığı Cedid Ali Paşa Camisi, restorasyon işlemlerinin ardından gelecek yıl ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, "Mimar Sinan, Cedid Ali Paşa Camisi'nde Selimiye'nin denemesini yapmış, 20 yıl sonra da Selimiye'yi inşa etmiştir" dedi.
Bu bayram harçlıklar havale yoluyla: Esas bu sene Nerede o eski bayramlar diyeceğiz
Bu bayram harçlıklar havale yoluyla: Esas bu sene 'Nerede o eski bayramlar' diyeceğiz
Hayatın her alanında yeni alışkanlıklara neden olan kovid-19 salgını nedeniyle Ramazan Bayramı’na eski alışkanlıklardan uzak girilecek. Aile büyüklerinin ellerinin öpüldüğü, gönüllerinin hoş edildiği bayram ziyaretleri gerçekleştirilemeyecek, kutlamalar bu sene telefonla veya görüntülü görüşmelerle yapılacak. Her bayramda akıllara gelen “Nerede o eski bayramlar” sorusu bu seneki şartlar nedeniyle daha da bir anlam kazanacak.
Kasırga ve salgının gölgesinde bayram: Arakanlı Müslümanlar salgın gölgesinde bayram yaşayacak
Kasırga ve salgının gölgesinde bayram: Arakanlı Müslümanlar salgın gölgesinde bayram yaşayacak
Bangladeş’teki kamplarda kalan Arakanlı Müslümanlar Amphan Kasırgası’nın ve koronavirüs salgınının gölgesinde bayrama giriyor. Bölgede kasırga nedeniyle 90 barınak yıkılırken, 14 kişide de Kovid-19 tespit edildi. Bölgede acil yiyecek ve sağlık ekipmanı ihtiyacı var.
Ramazan ayının son cuma namazı Kocatepe Camisinde kılındı
Ramazan ayının son cuma namazı Kocatepe Camisi'nde kılındı
Ramazanın son cuma namazı, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin tarafından Kocatepe Camisi'nde kıldırıldı. Şahin, ‘Bir Ömrü Ramazan Gibi Yaşamak’ başlıklı hutbe irad etti.
Vakıflar ecdat coğrafyasını unutmadı: 10 TIR kuru gıda yardımı yapıldı
Vakıflar ecdat coğrafyasını unutmadı: 10 TIR kuru gıda yardımı yapıldı
Vakıflar Genel Müdürlüğü, idaresindeki ecdat vakıflarının vakfiyelerinde yer alan hayır şartlarını yerine getirmek için, Bosna Hersek ve KKTC’deki ihtiyaç sahiplerine 10 TIR kuru gıda yardımı ulaştırdı.
Camilerde bayram namazı kılınmayacak: Minarelerden tekbir getirilecek
Camilerde bayram namazı kılınmayacak: Minarelerden tekbir getirilecek
Koronavirüs nedeniyle bu yıl camilerde bayram namazı kılınamayacak. Diyanet, bayram namazı saatinde minarelerden tekbirler getirileceğini, bayram namazı niyetiyle evlerde dileyenlerin namaz kılabileceğini açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.