Ramazan Haberleri

Hilal göründü

Ramazan bayramının başlangıcını simgeleyen hilal, Türkiye'nin yanı sıra Suudi Arabistan'da da göründü. Buna göre birçok Müslüman ülkede aynı gün ramazan bayramı yaşanacak.

Bakanlıktan "Sağlıklı Bayram Sofrası" önerisi

Sağlık Bakanlığınca, ramazanın ardından yeterli ve dengeli beslenme için neler tüketilmesi gerektiğini gösteren yiyeceklerin yer aldığı örnek "Sağlık Bayram Sofrası" hazırlanarak bilgilendirme yapıldı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde görevli Diyetisyen Hatice Berna Karakaş, ramazanın ardından sağlıklı ve dengeli beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Belgrad’ın tek camiinde buluştular

Belgrad’daki tek cami olan Bayraklı Camii, Ramazan boyunca farklı milletlerden insanları iftar sofralarında buluşturdu. Sofralar, sadece ihtiyaç sahiplerini değil, dostluk arayışı içinde olan farklı din ve milletden insanları da aynı noktada topladı.

Türkiye Nijeryalı kardeşlerini unutmadı

Türk sivil toplum kuruluşları, etnik çatışmalar, salgın hastalıklar ve kıtlık nedeniyle yüzbinlerce insanın açlık sınırında yaşadığı Nijerya'da düzenlediği yardım faaliyetleriyle ihtiyaç sahibi Nijeryalılara ulaşmak için Türkiye ile bu ülke arasında köprü vazifesi gördü.

Çocuklarımıza sahip çıkalım

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocukların dini eğitiminin çok önemli olduğunu söyledi. Çocukların ve gençlerin Allah’ın emaneti olduğunu vurgulayan Erbaş, “Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkacağız. Sahip çıkmazsak bunun vebali, azabı çetin olur. Bunları birbirimize telkin etmemiz gerekiyor” dedi.

Sen de oruç kahramanı olabilirsin

Ayşe Sevim’in Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları arasında çıkan Oruç Kahramanları aslında her çocuğun birer kahraman olduğunun altını çiziyor. Sevim, İslam dininde herkese, çamurda doğana da, sarayda doğana da İnsan-ı Kamil olabilme imkânı tanındığını hatırlatarak, “Kitaplarımı sadece hayal gücüme yaslanarak yazmamaya, onları altına koyduğum ilkeler üzerinde yükseltmeye gayret ediyorum” diyor.

Bayram namazı saat kaçta?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 bayram namazı saatlerini duyurdu. 15 Haziran Cuma günü Ramazan bayramının birinci günü. Müslüman alemi için büyük öneme sahip bu mübarek günde camilere gidilip bayram namazı kılınacak. Peki, her şehirde değişiklik gösteren bayram namazı saat kaçta? İşte Diyanet’in İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya başta olmak üzere Türkiye’deki tüm şehirler için açıkladığı 2018 bayram namazı saatleri.

Gaziantep bayram namazı vakti saat kaçta?

Ramazan bayramı için hazırlıklar başladı. 15 Haziran Cuma günü bayram namazı için camilere akın edecek olan Gaziantep halkı, bayram namazı vaktini merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sayfasında il il değişiklik gösteren Ramazan bayramı namaz vakitlerini duyurdu. Peki, Gaziantep bayram namazı vakti saat kaçta?

Bayramda ölçülü yiyin

Ramazan Bayramı'nda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ramazanın ardından bayramda da kontrollü beslenmek gerektiğini söylüyor. Bayramdan sonra yemek yeme zamanlarında yaşanacak büyük değişiklikler için uyardı.

Muffin Kalıbında Muhallebili Kadayıf Tarifi

Bugün sizlere son yılların en gözde tatlılarından olan Muhallebili Kadayıf tatlısı tarifini paylaşacağız hem de Muffin kalıbında. Birçok kişinin severek yaptığı Muhallebili Kadayıf tatlısını birde bizim tarifimizle deneyin istedik. Ayrıca bayrama sayılı günler kaldı. Kolay bayram tatlıları arayanlara tavsiyemiz. Peki, muhallebili kadayıf tatlısı nasıl yapılır?

Kazakistan'da Ramazan

Baş Müftü Oraz, "Kazakistan bağımsızlığını kazanmasından sonra toplumda özellikle gençler arasında namaz kılan ve oruç tutan kişi sayısı her geçen yıl artıyor. Bunun imanlı bir toplumun yetiştiği anlamı verdiğini düşünüyorum" dedi.

Yabancı gelinlerden iftar

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan yerleşik yabancıların oluşturduğu Manavgat Yaşam ve Kültür Derneği iftar verdi.

32 yıl sonra ilk teravih

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan ve Kanuni'nin Rodos seferinde namaz kıldığı rivayet edilen Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Şaban Ağa Camisi'nde 32 yıl sonra ilk defa teravih namazı kılındı.

İbadetler itikafla kuvvetleniyor

İstanbul’da 225 camiyi itikaf için ayırdıklarını söyleyen İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Ramazan’da oruçla duygular derinleşiyor ve ufuk genişliyor. Teravih namazı, Kur’an tilaveti ve mukabeleyle yoğunluk oluşuyor. Bu durum son 10 günde itikafla tahkim edilmiş (kuvvetlenmiş) oluyor” dedi.

Güzel anlamlı resimli Bayram mesajları

Müslüman alemi için oldukça önemli bir yere sahip 11.Ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in bitmesine sayılı günler kaldı. 15 Haziran Cuma günü bayramın birinci günü. Bayramda sevdiklerinize göndereceğiniz güzel anlamlı resimli bayram mesajlarını bu haberimizde bir araya getirdik. WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabileceğiniz resimli bayram mesajlarıyla, dostlarınızı ne kadar sevdiğinizi gösterin.

Şekerleme ve çikolatada kaliteye dikkat

Bayrama sayılı günler kala çarşı ve pazarlarda hareketlilik başladı. Ramazan Bayramı ile özdeşleşen şeker ve çikolatalar çarşı, pazar ve market raflarını süslerken, bayramda ağızlarının tadını kaçırmak istemeyen tüketicilerin kilogram fiyatı 22-25 liranın altındaki çikolatalar ve 10 liranın altındaki şekerlerin içeriğini kontrol etmeleri önerildi.

Kabe'de Kadir Gecesi

Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olduğu kabul edilen Kadir gecesi, Mescid-i Haram'da yaklaşık 2 milyon Müslüman tarafından idrak edildi. Kabe Başimamı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeysi, tüm İslam alemi ve ümmeti için dua etti.

Günün Yemeği: Malta Erikli Kuzu Pirzola Tarifi

Bugün iftar için sizlere taze baharatlarla lezzetlendirilmiş malta erikli pirzola tarifi paylaşacağız. Evde pirzola pişirmek isteyenlere tavsiye edeceğimiz yapımı kolay malta erikli fırında kuzu pirzolanın kokusu tüm evinizi saracak. Patates, soğan ve sarımsak ile harman edilmiş pirzola, ağzınızda adeta dağılacak. Peki, kuzu pirzola nasıl yapılır? İşte, “bugün ne pişirsem” diyenlere günün yemeği: malta erikli pirzola tarifi sizlerle.

Emine Erdoğan iftar verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın akademisyenler, sanatçılar ve iş kadınları onuruna iftar yemeği verdi.

Tuzla’da Ramazan Bereketi yaşanıyor

Tuzla Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 17 mahalle, 5 site ve Şelale Eğitim Parkı’nda sokak iftarları düzenliyor. Bu yıl Tuzla’da ilkler yaşanıyor.

Paylaşmanın Tam Vakti

İHH, 26 yıllık tecrübenin verdiği güvenle Ramazan 2018 çalışmalarına “Paylaşmanın Tam Vakti” sloganıyla başladı. İHH, Ramazan boyunca 3 milyon kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaştıracak.

İstanbul Ramazanı Saraybosna’da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Kültür AŞ, Bosna Hersek'te Ramazan ayına özel bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında ülkenin farklı bölgelerinde iftar buluşmaları, konferans, sergi, konser ve çeşitli gösteriler yapıldı.

Gönül sofraları Mardin ve Bitlis’te

Mardin Nusaybin’deki iftar tarihi ve kültürel miraslar arasında yer alan Zeynel Abidin Camii bahçesinde yapıldı. İftar programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yaz kursları 25 Haziran'da açılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan ayının bitiminden hemen sonra 25 Haziran’da yaz Kur’an kurslarının başlayacağını belirterek, “Çocuklarımızı, yavrularımızı ve gençlerimizi camilere gönderiniz. Böylece onlar bu fırsattan istifade etsinler. 90 bin camimizin kapıları bütün çocuklarımız için açık” dedi.

Nevşehir’de vatandaşlar orucu 6 dakika geç açtı

Ramazan ayının 27. gününde Nevşehir’de vatandaşlar akşam ezanının 6 dakika geç okunması nedeniyle oruçlarını geç açtı.

TDV'den katliam yaşanan Boşnak köyüne ramazan yardımı

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1993 yılında 116 Boşnak sivilin katledildiği Ahmiçi köyünde yaşayan gazilere ve ihtiyaç sahiplerine gıda kolileri dağıtıldı.

Bayramın tadı: Akide şekeri

Geçmiş tatlar ile gelecek arasında köprü oluşturarak 211 yıllık tarifiyle Osmanlı dönemindeki gibi yapılan akide şekeri, hala cazibesini koruyor.

Baklava nasıl açılır?

Türk mutfağının bilinen en lezzetli tatlılarından olan Baklava, Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte tarifi en çok aranan tatlılar arasında yer alıyor. Farklı baklava tarifleri mevcut fakat önemli olan en güzel tarifi bulabilmekte. Peki, baklava nasıl yapılır? İşte en lezzetli cevizli ev baklavası tarifi ve yapılışı haberimizde.

Ankara'da Bangladeş iftar sofrası

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Allama Sıddıki ve ailesi, ülkelerinin geleneksek yemeklerinin ikram edildiği zengin iftar sofralarını Ankara'daki evlerinde de yaşatıyor.

Günün yemek tarifi: Domates Soslu Köfteli Patlıcan Sarma

Ramazan ayının son haftasında olsak da iftar hazırlıkları için telaşımız hala devam ediyor. Bugün ne pişirsem diyenlere; günün yemek tarifi Domates Soslu Köfteli Patlıcan Sarma tavsiyemiz olacak. Patlıcan kebabını andıran lezzetiyle bugün iftar için oldukça doğru bir seçim olacaktır. Domates Soslu Köfteli Patlıcan Sarma tarifi haberimizde.

Şehit ailesi misafir oldu

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, 15 Temmuz darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit olan Mustafa Avcu'nun ailesini iftarda ağırladı.

Kur'an kursları açılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Kur'an ayı Ramazan'ın hemen ardından 25 Haziran günü yaz Kur'an kurslarımız açılıyor. 90 bin camimizin kapıları bütün çocuklarımız için açık" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.