Ramazan Haberleri Ramazan Haberleri
Sadakataşı 30 ülkeye ramazan yardımı ulaştırdı
Sadakataşı 30 ülkeye ramazan yardımı ulaştırdı
Sadakataşı Derneği ‘‘Ramazanda Biriz Sofrada Beraberiz’’ çağrısıyla gerçekleştirdiği Ramazan çalışmaları kapsamında Türkiye ile beraber 30 ülkeye yardım ulaştırdı.
Buruk bayram: Bir yandan İsrail belası bir yandan virüs
Buruk bayram: Bir yandan İsrail belası bir yandan virüs
Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksâ’nın terör devleti İsrail’in saldırısına maruz kalması, içinin siyonist çizmesiyle kirletilmesi, Gazze’de Müslümanların adeta soykırıma uğraması, İslâm âleminde bayram sevincini gölgeledi. Korona yüzünden sevdiklerimizle buluşmalar, sarılıp kucaklaşmalar da başka günlere kaldı.
Şükür ayı ramazanın son iftarı Edirnede yapılacak
Şükür ayı ramazanın son iftarı Edirne'de yapılacak
Müslümanlar için büyük öneme sahip üç ayların en değerlisi, sağlık ve şükür ayı ramazanın son iftarı Edirne'de yapılacak. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yapıcı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ramazanın buruk geçtiğini söyledi. Yapıcı; "Ramazan ayı yeniden doğuşu ve kendimizle buluşmayı temsil eder. Bu nedenle her şeye rağmen ramazanı içimizde hissedebildik." diye konuştu.
Hafız, Şair, Tanburi, Bestekar, Hattat Kemal Batanay
Hafız, Şair, Tanburi, Bestekar, Hattat Kemal Batanay
Son devrin en önemli, hezarfen şahsiyetlerinden, hattatlarından, Kur’an-ı Kerim ile ünsiyetini hiç zedelememiş sağlam bir hafız, zarafet dolu yüreğinin helecanıyla yazan bir şair, gönlünde daima terennüm ettiği kadim musikiyi en iyi bir şekilde öğrenen, öğreten, dinleyen, dinlettiren, dini, ladini bir çok eserin bestekarıdır Kemal Batanay.
İdlib’te bayram hazırlıkları başladı
İdlib’te bayram hazırlıkları başladı
Suriye'nin İdlib kentinde yaşayanlar, Ramazan Bayramını hazırlıklarına başladı. Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen İdlib halkı, kötü ekonomik koşullara rağmen alışveriş için sokaklara kurulan tezgahları doldurdu.
Emirsultan Camii Ramazan Bayramı namazıyla birlikte kapılarını açıyor
Emirsultan Camii Ramazan Bayramı namazıyla birlikte kapılarını açıyor
Bursa’da 600 yıllık tarihi Emirsultan Camisi’nin restorasyonunda sona gelindi. Depreme karşı özel paslanmaz çelik millerle delinip içten adeta örümcek ağı gibi örülerek güçlendiren cami, Ramazan Bayramı namazında yeniden ibadete açılacak.
Afganistanın Ankara Büyükelçisi Ramin ülkesinin ramazan geleneklerini anlattı
Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Ramin ülkesinin ramazan geleneklerini anlattı
Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, ramazan ayının en önemli mesajlarının insanın kendine dönmesi, kendini inşa etmesi ve fark etmesi olduğunu belirtti. Ramin; "Ramazanın önemli mesajları insanın kendine dönmesi, kendini inşa etmesi, kendini fark etmesidir. Çocukken ben de öğleye kadar oruç tutardım. Çocukken yaptığımız bir başka şey de iftar saati ezanı duymak için dışarda beklemek, ezan okunur okunmaz da oruçlarını açabilsinler diye eve koşup iftar vakti geldi diye büyükleri haberdar etmekti" sözleriyle ramazanda yaşadığı güzellikleri anlattı.
Camiler bayram namazı için pırıl pırıl
Camiler bayram namazı için pırıl pırıl
Ankara Kahramankazan Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde ilçe genelindeki cami ve mescitleri dezenfekte edip, temizleyerek bayram namazına hazır hale getirdi.
Yetim ve öksüz çocukların dilekleri bayram hediyeleri oldu
Yetim ve öksüz çocukların dilekleri bayram hediyeleri oldu
Gaziantep Valiliği öncülüğünde hayırsever vatandaşların desteğiyle yetim ve öksüz çocuklara yönelik başlatılan "Bir Çocuk Bir Dilek" kampanyasında 2 bin 300 çocuğun dileği gerçekleştirildi. Yetim ve öksüz çocuklar için hazırlanan Ramazan Bayramı hediyeleri, yapılan törenin ardından adreslerine gönderildi.
Yetim çocukların yüzü gülecek
Yetim çocukların yüzü gülecek
Bursa İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Şubesi, hayırseverlerin yardımıyla yetimlerin yüzünü güldürecek. Bursa’nın 17 ilçesindeki yetkililer vasıtasıyla yetimlere bayramlık ve ailelerine gıda yardımı yapıldı.
İdlib’de kadınlar ikinci el kıyafetlerden bayramlık üretiyor
İdlib’de kadınlar ikinci el kıyafetlerden bayramlık üretiyor
Suriye’nin İdlib kentinde yaşayan kadınlar bağışlanan ikinci el kıyafetlerden yoksul çocuklar için bayramlık üretiyor. Yardım merkezinde çalışan Meryem Jeblavi, “Gönüllü olarak bu merkezi kurduk. Farklı kişiler tarafından verilen kullanılmış giysileri bu merkezde geri dönüştürüyoruz. Bu girişimin amacı kamplardaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak. 3 yaşından 13 yaşa kadar uygun ve güzel kıyafetler üretebiliyoruz” dedi.

İftar topu bile İsrail’i korkutuyor
İftar topu bile İsrail’i korkutuyor
Kudüs’te Osmanlı’dan yadigar iftar topu geleneği Ramazan’ın ayrılmaz bir parçası. Topu ateşleme görevini ailesinden devralan Recai Sanduka, “İntifada yıllarında işgal güçleri barut üretimine engel oldu. Geleneği korumak konusunda ısrarcı oldum. Namlunun içine ses bombası koymak konusunda anlaşmaya vardık. 22 yıldır böyle yapıyoruz” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.