Günün tarifi: 3 peynirli taze baharatlı fırın makarna

"Bugün ne pişirsem?" dediğinizi duyar gibiyiz. İftar sizlere 3 peynirli taze baharatlı fırın makarna tarifini paylaşacağız. Afiyetle yiyeceğiniz bu lezzeti iftara 1 saat kala hazırlayabilirsiniz.

Pakistan'a yardım

Türk Kızılayı, Pakistan genelinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak 2 bin ramazan paketinin dağıtımına başladı. Pakistan Kızılayı Başkanı İlehi de Türkiye'nin her zaman Pakistan’a destek olduğunun belirterek, "Türkiye bize kardeşi gibi davranıyor" dedi.

İftar sofrasında birlik mesajı

BolulularDayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Bolu İli ve İlçeleri Kültür Dayanışma veYardımlaşma Derneği ve İstanbul Geredeiler Derneği tarafından düzenlenen iftaryemeği Bolulu vatandaşları bir araya getirdi. Etkinlikte konuşan Ak PartiBahçelievler İlçe Başkanı Ramazan Açıkgöz, "Hemşehrilerimizle sık sık biraraya gelmeye çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi için bu türetkinlikler oldukça önemli" dedi.

2 bin derecelik sıcağa aldırmıyorlar

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği İzmir’de fırın ustaları, demir ustaları ve dönerciler ocaklarının başında 2 bin santigrat dereceye ulaşan sıcaklığa rağmen zor koşullarda oruçlarını tutuyor.

Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir. Namaz ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, "Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır?" sorusunun cevabını araştırma başladılar. Yatsı namazı toplamda 13 rekattır. İşte detaylar.

New York'ta sokak iftarı

New York'ta yaşayan Müslümanlar, Foley Meydanı'nda göçmen toplumlara destek amacıyla düzenlenen sokak iftarında bir araya geldi. Müslümanlar, Donald Trump yönetiminin göçmenlere yönelik yasaklarını da protesto etti.

24 Mayıs İzmir sahur ve iftar vakti

Müslümanlar için özel olan Ramazan ayı, bu sene de coşkuyla karşılandı. Peki sahur ve iftar vakitleri ne zaman? Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde, İzmir için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 İzmir imsak ve iftar vakti...

Müftülükten iftar

İstanbul Müftülüğü'nün düzenlediği iftar programında, semavi dinlerin temsilcileri bir araya geldi.İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "Ramazan'ın Kur'an ve oruç ayı, af, merhamet, şefkat, sılayı rahim ile başkalarının farkına vararak kimsesizlerin kimsesi olma mevsimi" olduğunu söyledi.

24 Mayıs Ankara sahur ve iftar vakti

Farz ibadeti olan orucu tutanlar Ramazan ayının ikinci haftasına geldi. Diyanetin resmi sitesinde imsak vakitleri açıklandı. İşte 2018 Ankara imsak ve iftar vakti...

24 Mayıs İstanbul sahur ve iftar vakti

İslam aleminin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı Ramazan geldi. Peki sahur ve iftar vakitleri ne zaman? Oruç ibadetini yerine getirecekler için Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 İstanbul imsak ve iftar vakti…

24 Mayıs Gaziantep sahur ve iftar vakti

Müslümanlar için özel olan Ramazan ayı, bu sene de duayla karşılandı. Ramazan ayının ikinci haftasına girdik. İmsak vakitleri ise merak ediliyor. Diyanet resmi sitesinde Gaziantep için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Gaziantep imsak ve iftar vakti...

Nijerya'da iftar

Nijerya'nın başkenti Abuja ve Sokoto eyaletinde ramazan boyunca her gün on binlerce kişi iftar ve sahurda bir araya geliyor. Sokoto Eyalet Vali Yardımcısı Aliyu, Ramazan için eyaletin farklı bölgelerinde 300 çadır kurduklarını ifade ederek, her çadırda yaklaşık 200 kişilik iftar ve sahur sofrası hazırlandığını kaydetti.

24 Mayıs Konya sahur ve iftar vakti

Ramazan ayının ikinci haftasının sonuna doğru ilerliyoruz. Rahmet ve bereket ayı Ramazan'ın imsak vakitleri merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Konya için iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Konya imsak ve iftar vakti...

24 Mayıs Bursa sahur ve iftar vakti

Farz ibadeti olan orucu tutanlar Ramazan ayının ilk haftasının sonuna geldi. Diyanet resmi sitesinde Bursa için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Bursa imsak ve iftar vakti…

24 Mayıs Kocaeli sahur ve iftar vakti

11 ayın sultanı Ramazan ayına 15 Mayıs'ta Hilal'in Güney Amerika'da görülmesiyle girildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Kocaeli için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Kocaeli imsak ve iftar vakti...

İftar sofrasından israf sofrasına

Kur’an-ı Kerim’in indiği Ramazan ayında ibadetlerimiz ile ruhumuzu doyurmaya çalışıyoruz. Ancak oruç ile nefsimizi terbiye etmeye çalışırken iftar sofralarımızı terbiyeden bihaber tutuyoruz. Lüks otellerde ve restoranlarda ailecek yaptığımız iftarlar hoş bir anı olarak kalsa da, bir çorba ile doyduğumuz ve geriye kalan yemeklerin çöpe gittiği gerçeği değişmiyor. İsraf; yoksulu, zor durumda olanı anlamaya çalıştığımız Ramazan ayında iki katına çıkıyor.

24 Mayıs Antalya sahur ve iftar vakti

Mübarek Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirmek isteyenlerin merak ettiği sahur ve iftar vakitleri Diyanet tarafından açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Antalya için 2018 iftar ve sahur vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Antalya imsak ve iftar vakti…

24 Mayıs Adana sahur ve iftar vakti

Milyonlarca Müslüman tarafından tutulan orucun ilk haftasının sonuna gelindi. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyenler için Diyanet, sahur ve iftar vakitlerini açıkladı. İşte 2018 Adana imsak ve iftar vakti...

Şarkın en sevgili sultanı “Selahaddin Eyyubi”

Ramazan ayında sizler için İslam dünyasına yön vermiş kişileri tanıtmaya devam ediyoruz. Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitlerine şiirlerinde bahsettiği Selahaddin Eyyubi kimdir? Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü ne zaman fethetti?

Osmanlı İstanbul’unda Ramazan

Teravih ile sahur arası, Ramazan’ı mahsus bir zaman dilimi haline getiren sayısız âdete ev sahipliği yapardı. Gündüz az çalışıldığı için teravihten sonra uyumak çoğunlukla tercih edilmez; aile sohbetleri, oyunlar, dinî-ilmî meclisler, bazı mekânlarda şiir ve edebiyat sohbetleri gibi geleneklerle Ramazan, kültür ve medeniyetin kurucu unsurlarından biri haline gelirdi. Nihayet dergisi'nden Fatma Sel Turhan Osmanlı İstanbul’unda Ramazan'ı kaleme aldı.

Eski İstanbul Ramazanları

Eski İstanbul Ramazanlarını anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. İşte Eski İstanbul'da Ramazanları merak edenler için bazı detaylar...

Asrın âlimi: Biruni

Bu yaşadığı dönemde Dünya'nın çapını 21. yüzyıldaki hesaptan sadece 16 kilometre şaşarak hesaplaya bilen usta bilginin hikâyesidir. Biruni 30'u aşkın bilim dalı üzerinde çalışma yapmıştır. O yaptığı hesaplamalar sayesinde 1030 yılında kıblenin yönünü tayin etti. Sayesinde tüm Müslümanlar kıbleye doğru olarak dönebiliyor.

Mehmetçik’ten Kosovalılara iftar

Kosova’da Barış Gücü KFOR bünyesinde görev yapan Mehmetçikler, 19 yıldır geleneksel hale getirdikleri iftar buluşmasını bu yıl da düzenledi. İftara 300 Kosovalı katıldı.

67 bin camide mukabele okunuyor

14 asırlık mukabele geleneği Ramazan’da 67 bin 176 camide ifa ediliyor. Hazreti Muhammed’in (s.a.v) bu önemli sünneti için sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde camilerde bir araya gelen vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim okumanın huzurunu yaşıyor.

Arakanlıların zorlu orucu

Myanmar’daki topraklarından sürülen ve komşu ülke Bangladeş’e sığınan Arakan Müslümanları, kaldıkları derme çatma çadırlarda zor şartlarda oruç tutmaya çalışıyor.

İpekten Kur'an-ı Kerim'in 2 yıl süren emekle hazırlandı

Afganistanlı kaligrafi sanatçıları, ipek sayfalı Kur'an-ı Kerim hazırladı. Ayetlerin ipek sayfalar üzerine yazıldığı Kuran'ı Kerim için 305 metre ipek kumaş kullanılırken, 39 kaligrafi sanatçısı görev aldı.

Akşam namazı kaç rekat nasıl kılınır?

İslam'ın beş şartından biri olan ve günün belli vakitlerinde abdest alındıktan sonra yerine getirilen namaz, ibadetlerin en üstünüdür. Akşam namazına saatler kala bu üstün ibadeti yerine getirmek isteyen vatandaşlar için "Akşam namazı kaç rekat nasıl kılınır?" başlığı altında rehber niteliğinde bir haber hazırladık.

Ramazan gelenekleri

Ramazan denince akıllara, yüzyıllardır devam eden gelenekler de geliyor. Son zamanlarda unutulmaya yüz tutan bu geleneklerin bazıları; Samsun, Siirt, Kilis, Gaziantep gibi illerde halen sürdürülüyor. İşte o geleneklerden bazıları...

Günün tarifi: garnitürlü tavuk sarma

İftar için hazırlığı olmayanlara, "bugün ne pişirsem?" diyenlere bugün Garnitürlü Tavuk Sarma tavsiyemiz olacak. Başlangıç için tercih edebileceğiniz Garnitürlü Tavuk Sarmanın yapımı da oldukça kolay.

Ziyaretçi akını

Bilecik’te Ramazan ayı münasebetiyle Şeyh Edebali Türbesi ziyaretçi akınına uğrarken, teravih namazı sonrası 700 yıllık Osmanlı geleneği olan Osmanlı şerbeti dağıtılıyor.

Atıklar muhtaç ailelere yardım kolisi oldu

Malatya'nın Darende ilçesinde, Mustafa İclal Başer Anadolu Lisesince yürütülen proje kapsamında, öğretmen ve öğrencilerin atıklardan yaptığı dekoratif ürünlerin satışından elde edilen gelirle, ihtiyaç sahibi 30 aileye yardımda bulunuldu.

İkindi namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Namaza yeni başlayanlar ve namaz ile ilgili eksikliklerini gidermek isteyenler "İkindi namazı kaç rekat nasıl kılınır?" sorusunun cevabını arıyorlar. Merak edenler için hazırladığımız rehber niteliğindeki "İkindi namazı kaç rekat nasıl kılınır?" sorusunun cevabı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.