Kültür Sanat Haberleri

İsrail zulmüne "Yıkılsın İsrail" şarkısıyla tepki gösteren Murat Kekilli: Filistin'e gitmek isterim

Sanatçı Murat Kekilli, işgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için yaptığı "Yıkılsın İsrail" isimli şarkısını anlattı. Filistin'de insanlık dışı olaylar olduğunu ve onları dile getirmeye çalıştığını söyleyen Kekilli, "Uç bir şarkıydı, çok az olumsuz tepki geldi. Orada yaşayan insanların dramını görmek açısında gitmek isterim. Orada yaşanan zulmü yakından görmek isterdim. Filistin’e gitmek isterim" dedi.

Türkiye’nin ilk 'Dokuma Atlası' sergisi açılıyor: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenecek

Anadolu’nun binlerce yıllık dokuma hafızasını günyüzüne çıkaran ve Türkiye’nin yöresel dokumalarını ilk kez biraraya getiren ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesi hayat buluyor. Proje kapsamında hazırlanan ‘Dokuma Atlası Sergisi’ Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda 22 Haziran’da açılacak. Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Türkiye Dokuma Atlası Projesi, Türkiye’nin geleneksel dokumalarına yeniden hayat verme ve onları uluslararası alanda tanıtma amacını taşıyor.

Almanya’da çöpten tarih çıktı: İkisi de 17. yüzyıla ait

Almanya’da bir çöp konteynerinde 17. yüzyıla ait iki değerli tablo bulundu. İlk incelemelere göre tabloların orijinal olduğu tespit edildi. Köln polisi, esrarengiz olayla ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

Kapadokya'nın yapısını bozanlara 200 bin lira ceza

Turizm merkezi Kapadokya'da bölgenin yapısını bozan veya Kapadokya Alanı Hakkında Kanunu ihlal edenlere 500 lira ile 200 bin lira arasında değişen miktarlarda ceza uygulanacak.

“Zaman ve Mekân: Ardahan” Fotoğraf Sergisi yarın açılıyor

Ardahan Üniversitesi tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasının kazananları belli oldu. TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) onaylı, “Zaman ve Mekân: Ardahan” isimli Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda Cüneyd Işık 'Geleneksel Türkmen Kıyafeti' isimli fotoğrafı ile birinci oldu. Ufuk Seferoğlu 'Kaz Taşıyan Çocuk' fotoğrafıyla ikinci seçilirken, üçüncülük ödülü ise Aşık Caner fotoğraflıyla Mehmet Yener'e verildi. Yarışmaya katılan fotoğrafların sergisi yarın Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr....

Uzun metraj yönetmenleri genç sinemacılara tecrübelerini aktaracak

Online Sinema Eğitimi Platformu'nun (OSE) "İlk Film Atölyesi" başlıklı yeni dönem eğitimlerine başvurular alınmaya başladı.

Dünya markası olma yolunda adım adım: Geleneksel Şavşat evi artık tescilli

Artvin’in Şavşat ilçesindeki geleneksel evleri gelecek nesillere aktarmak amacıyla Şavşat Kaymakamlığı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından marka tescili yaptırıldı. Şavşat evlerinin tescil edilmesinin ardından marka olma yolunda basamakları birer birer çıkıyor.

Pandemi koltukları boşalttı: Seyirci tiyatroda yüzde 43.1 sinemada yüzde 69.5 azaldı

Pandemi koşullarındaki kapanma ve yasaklama kararlarının etkisiyle, 2019/2020 sezonunda, tiyatro seyircileri sezon bazında yüzde 43.1 azalarak 4 milyon 492 bin 293 kişiye, aynı dönemde sinema seyirci sayısı da yüzde 69.5 azalarak 17 milyon 226 bin 952 kişiye geriledi.

Türk halk müziğinin 'Yıldız'ıydı: TRT sanatçısı Yıldız Ayhan hayatını kaybetti

Antalya’da zatürre teşhisiyle tedaviye alınan TRT sanatçısı Yıldız Ayhan yaşamını yitirdi. 83 yaşında hayata gözlerini yuman Ayhan'ın cenazesi, yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı: Yurt dışındaki 4 bin 862 kültür varlığı Türkiye'ye iade edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2003 yılından bu yana Türkiye'nin yurt dışında bulunan kültür varlıklarından 4 bin 862'si ülkeye getirilirken, bunlardan 423'ünün iadesi bu yılın ilk 6 ayında sağlandı.

"Geçmişten Bugüne Kudüs 360 Dijital Gösterimi" ziyaretçilerini bekliyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca, "360 Kültür Sanat" projesi kapsamında hazırlanan "Kudüs Dijital Gösterimi", 14 Haziran'da Marmaray Yenikapı İstasyonu'nda açıldı. Sergi, 12 Temmuz'a kadar haftanın 6 günü 11.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Üzücü haberi Emel Sayın paylaştı: Ünlü keman virtüözü Selçuk Tekay hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı Emel Sayın sosyal medya hesanı üzerinden ünlü besteci ve keman virtüözü Selçuk Tekay'ın hayatını kaybettiği duyurdu. Sayın, paylaşımında "Söyleyecek söz bulamıyorum, çok ama çok üzgünüm. Mekanın cennet olsun Selçuk Tekay. Ailene ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum." ifadelerini kullandı.

İstanbul'un altında yolculuk: Tarihi Yarımada’nın altında da tarih var

Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların bulunduğu Tarihi Yarımada’nın altındaki gizemli yapılar, bir bölümü botla yapılan yolculukla görüntülendi. Antik dönemden itibaren İstanbul’un su isalesi için çok önemli olan su kanallarında küp, kemik parçaları ve eşya atıkları olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemil Meriç'i andı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vefatının 34'üncü yılında mütefekkir Cemil Meriç'i rahmetle andı.

'Maoriler' Batılılardan önce Antarktika'yı keşfetmiş olabilir

Yeni Zelanda'nın yerli halkı Maorilerin, Batılılardan asırlar önce 'Buz Kıtası' Antarktika'yı keşfetmiş olabilecekleri ileri sürüldü.

Ketebe Yayın Yönetmeni Çalışkan: Cengiz Aytmatov’un hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak istiyoruz

Cengiz Aytmatov’un ilk kez tek çatı altında toplanan tüm eserleri hakkında bilgi veren Ketebe Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, “Bu kadar iyi bildiğimiz bir yazarın aslında hiç bilmediğimiz yönlerini olduğunu gördük. Aytmatov’un hiç bilinmeyen, henüz dilimize aktarılmamış başka eserleri, hatta çocuk kitapları bile var. Biz bu eserleri de tek çatı altında toplayıp yayınlamak istiyoruz” diye konuştu.

Ahmet Hamdi Tanpınar doğumunun 120. yılında anıldı: Yazılı peçetesi ve senaryo planı ilk kez sergilendi

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hatıralarının yer aldığı ‘Tanpınar’ sergisi, usta yazarın doğumunun 120. yılında Beyoğlu’nda açıldı. Sergide, bir yemek davetinde dostları, Füreya Koral, Hakkiye Koral, Mehmet Ali Cimcoz, Tarık Tekel ve Sebahattin Eyüboğlu’nun Tanpınar için notlar yazıp, imzaladığı peçete ve usta yazarın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanı için hazırladığı senaryo planı ilk kez sergilendi.

Türk dünyasının ortak değeri Cengiz Aytmatov vefatının 13. yılında anılıyor

Türkiye'de "Selvi Boylum Al Yazmalım" adlı romanıyla tanınan, halkını dünyaya 176 dile çevrilen ve 128 ülkede yayımlanan eserleriyle tanıtan Kırgız yazar, devlet adamı, diplomat, gazeteci, büyük düşünür ve Türk dünyasının ortak değeri Cengiz Aytmatov, vefatının 13'üncü yılında yad ediliyor.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin portresi Hollanda’da satıldı: Alıcı Türkiye’den

Hacı Bektaş-ı Veli ve Sarı Saltuk’un resmedildiği 371 yıllık portre Hollanda’da satıldı. Portrenin 40 bin euro'ya Türkiye’den satın alındığı açıklandı.

Dünyada gezilmesi gereken en iyi müzelerden biri oldu

Avrupa’da yılın müzesi seçilen Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa medyası tarafından 2021 yılında Dünya’da gezilmesi gereken 7 müze arasında gösterildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatseverler için projeyi hayata geçirdi: Bu yaz 130 konser düzenlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları sürecinde sanatsal etkinliklerden uzak kalan vatandaşları fiziksel ve sanal ortamda sanatla buluşturmak amacıyla proje başlattı.

İstiklal Marşı'nın kabulünde büyük rol oynadı: 'Milli Hatip' Hamdullah Suphi Tanrıöver'in 55. vefat yıl dönümü

Hitabetiyle şöhret bulan ve İstiklal Marşı'nı Meclis kürsüsünden ilk kez okuyan edebiyatçı, yazar ve devlet adamı Hamdullah Suphi Tanrıöver'in vefatının üzerinden 55 sene geçti.

İlk kez ortaya çıktı: Leonardo Da Vinci Adana’ya gelmiş

Araştırmacı yazar Haluk Uygur, sanat tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ustaları arasında yer alan Leonardo Da Vinci hakkında bugüne kadar hiç duyulmamış bir iddia öne sürdü. Uygur'un, incelediği belgelere dayandırdığı araştırmasına göre Leonardo Da Vinci, Türkiye'ye seyahat ederek Adana ve Toroslar'a geldi. Ziyaretin sebebi ise oldukça ilginç... Da Vinci o tarihte sel afetine çare olabilmesi için davet edildi. Adana'da incelemelerde bulunan Da Vinci özellikle Toroslar’ı ele aldı.

Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor

Cengiz Aytmatov’un tüm eserleri Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Aytmatov külliyatı ilk defa özgün dilinden çevirilerle tek bir çatı altında toplandı.

‘UNESCO TÜRKİYE’ Foto Safari başlıyor

‘UNESCO TÜRKİYE’ Foto Safari projesi kapsamında tüm fotoğraf tutkunlarını, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, 18 UNESCO ana unsurunda yarışacak. 18 ana unsuru görmek isteyen tüm fotoğraf tutkunları safariye katılabiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdurrahim Karakoç ile Cahit Zarifoğlu'nu andı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk edebiyatının önemli şairlerinden Abdurrahim Karakoç ile Cahit Zarifoğlu'nu ölüm yıl dönümlerinde yad etti.

Emine Erdoğan: Teknolojik ilerlemeyle eş zamanlı manevi ilerleme sağlayamıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Sanayi devrimi dediğimiz şey, tabiata olduğu kadar insanın manevi tabiatına da büyük zararlar verdi. Teknolojik ilerlemeyle eş zamanlı olarak manevi ilerleme sağlayamıyoruz" dedi.

Şair ve yazar Cahit Zarifoğlu kabri başında dualar ve şiirlerle anıldı

Şair ve yazar Cahit Zarifoğlu vefatının 34. yılında Küplüce Mezarlığı'ndaki kabri başında Kur'an-ı Kerim tilaveti, dualar ve şiirlerle yad edildi.

"Yarının Kadın Yıldızları" açıklandı: 13 kadın müzisyen seçildi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen "49. İstanbul Müzik Festivali" kapsamında, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) iş birliğiyle hayata geçirilen “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”ndan faydalanmaya hak kazanan 13 genç kadın müzisyen belirlendi.

Usta şair ve yazar Abdurrahim Karakoç vefatının 9'uncu yılında kabri başında dualarla anıldı

Şair ve yazar Abdurrahim Karakoç için vefatının 9'uncu yılında mezarı başında anma programı düzenlendi. AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, "Bu topraklarda bu millet yaşamaya devam ettikçe, o da bu topraklarda duyguları ve düşünceleriyle yaşamaya, var olmaya devam edecek" dedi.

'Halk şiirinin efendisi' Abdurrahim Karakoç'un vefatının 9. yıl dönümü

Türk şiirine kazandırdığı "Mihriban", "İsyanlı Sükut", "Hak Yol İslam Yazacağız", "Gel Gayrı", "Hasan'a Mektuplar", "Vur Emri" ve "Omuzumda Sevda Yükü" adlı eserleriyle tanınan şair ve yazar Abdurrahim Karakoç'un vefatının ardından 9 yıl geçti.

Türk şiirinin 'ilhamı ele geçiren' soyadı gibi zarif şairi: Cahit Zarifoğlu'nun vefatının üzerinden 34 yıl geçti

"Yedi Güzel Adam" şiiriyle hafızalarda ve gönüllerde yer bulan Zarifoğlu şiirleriyle bugünün gençliğine de yol gösteren, alışılmadık söz dizimiyle, imge ve bütünlüğe verdiği önemle tanınan ünlü şair, şiir ve çocuk kitaplarının yanı sıra günlük, roman, deneme ve tiyatro eserleri kaleme aldı. "Artist" sanatçı olarak bilinen ve geride Türk şiirlerinin ve edebiyatının başyapıtlarını bırakan soyadı gibi zarif insan olan şair, aramızdan ayrılalı tam 34 yıl oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+