Kültür Sanat Haberleri

Vakıf eserlerinin fotoğrafları yarışacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü, “Vakıf Medeniyeti Fotoğraf Yarışması” düzenliyor. “Objektifinle Geleceğe Miras Bırak” temasıyla düzenlenen uluslararası yarışmanın bu yıl ikincisi yapılıyor.

Hayvan hakları dizisi film oluyor

Hayvan haklarına dikkat çekip, sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla internette yayınlanan “Dikkat Köpek Var” dizisi, sinemaya uyarlanıyor.

Sultan gömlekleri Bosna’da

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, peygamber efendimizin doğum günü etkinlikleri vesilesiyle bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde “Dualı Sultan Gömlekleri” isimli serginin açılışı gerçekleşti.

İrfani türküler: Halk Müzikleri Festivali başladı

Bu yıl 4.’sü düzenlenen İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali, İrfani Türküler konseriyle açıldı. Aralarında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Yavuz Bingöl’ün bulunduğu saz ve söz ustalarından oluşan İrfani Türküler grubu, seslendirdikleri geleneksel türkülerle dinleyicilerden büyük beğeni topladı.

Başkentin günlük hayatı fotoğraflarda

Fotoğraf sanatçısı Selçuk Azmanoğlu, Ankara’nın çeşitli mekânlarından oluşan fotoğraflarını sanatseverlerle buluşturdu. Başkentin günlük hayatını anlatan fotoğraflar, Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde 23 Ekim’e kadar görülebilecek.

Aslan Hürkuş yeni maceralara atılıyor

TRT ortak yapımı “Aslan Hürkuş: Görevimiz Gökbey” adlı üç boyutlu animasyon filmi, 21 Ekim’de vizyona girecek.

Taksim Camii kültüre ev sahipliği yapıyor

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Farklı noktalarda, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği festivalin duraklarından birisi de Taksim Camii Kültür Merkezi.

Dergi Günleri sona erdi

Dünya Dergiler Birliği tarafından bu yıl edebiyatçı yazar Mevlana İdris Zengin anısına gerçekleştirilen “13. Uluslararası Dergi Günleri” sona erdi. Destekleyenler arasında Albayrak Medya’nın da bulunduğu fuarı, 40 binden fazla okur ziyaret etti.

Hatt-ı Müstakim Çifte Minareli Medrese’de

Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı “Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi” Üsküdar’dan sonra Erzurum’da tarihi Çifte Minareli Medrese’de sergilendi.

Saatlerin içinde zaman yolculuğu

“Zamanda Bir Gezinti: Her Şeyin Bir Saati Var” isimli sergi Cezeri’den, günümüz mekanik saatlerine kadar çeşitli aletler üzerinden saat ve zaman ilişkisini gözler önüne seriyor. Fatih Belediyesi’nin hazırladığı zaman üzerine düşünmenizi sağlayacak sergi, zaman ölçümünün yıllar içerisinde nasıl değiştiğini, saatin dünya ve kültürümüzdeki yerini anlatıyor. Edebiyatımızdan da çeşitli referansları bulunan sergi, ziyaretçilere saatler arasında zamana yolculuk imkânı sunuyor.

Esenler’in jürisi belli oldu

Esenler Film Günleri kapsamında düzenlenen “Esenler Kısa Film Yarışması” bu yıl 11-15 Kasım’da gerçekleşecek. Üçüncü kez çok sayıda sinema filmini ve sektör profesyonellerini seyircilerle buluşturacak olan festivalin jürisi belli oldu.

Antika Festivali başladı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleşen Çukurcuma Antika ve Sanat Festivali, müzikten müzayedeye çeşitli etkinliklerle ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.

Korkut Ata’ya iki Türk yapımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Uluslararası Sinema Derneği tarafından “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” bu yıl ikinci kez düzenlenecek. Festivalde Türkiye’yi temsil edecek filmler de belli oldu.

Kırık taşlarla arazi sanatı

Aralarında yabancıların da bulunduğu 20 sanatçı, neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında bulunan Şanlıurfa Karahantepe Ören Yeri’nde, binlerce küçük taşı bir araya getirerek “Kırık Taşlar Sonsuz Dönüşüm” arazi sanatı performansı sergiledi.

Türkçe’den verdiğimiz kelimeler sergisi

Türkçe üzerinden başka dillere geçen kelimelerin, geçtiği dillerde hayatın önemli bir parçası olduğunu göstermek amacıyla hazırlanan ‘Türkçe Verintiler Sergisi’, Başkent Kültür Yolu kapsamında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Eski Sümerbank Kampüsü’nde açıldı.

Eşit değiliz hiçbirimiz

KADEM’in düzenlediği ve sanatçı Hilal Büşra Cebeci’nin hazırladığı “Gölge/Shade” video art projesi sanatseverlerle buluştu. “Varoluşta eşitlik, sorumlulukta adalet” kavramının bir anlamda üzerine düşmüş “gölge”leri aralamak istediklerini belirten Cebeci, “Bir yüzün içinde iki göz var ama asla aynı ve eşit değiller” dedi.

Yeni Şafak’a NFT ödülü

“Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin gala gecesinde NFT ödülleri kapsamında, basın dalında gazetemiz Yeni Şafak’tan Halime Kirazlı’ya da ödül verildi.

Çocukların Erdoğan sevgisi kitap oldu

Yönetmen, yazar ve televizyoncu Fatma Korkutata Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmak isteyen çocukların sesi oldu. Korkutata, Erdoğan’ın hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerdeki çocuklarla ilişkisinden etkilenerek “Tayyip Dede” isimli bir kitap kaleme aldı.

Kubrick’le Napolyon’u çekmek isterdim

Birçok ödül alan kült filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick sergisinin, Londra, Paris, New York, Madrid, Berlin, Seul gibi kentlerden sonra yeni durağı İstanbul Sinema Müzesi oldu. Serginin yeni durağı Tokyo olması planlanırken, Nulook yönetiminin uğraşları sonucu İstanbul Sinema Müzesi’ne getirildi.

Sanatın yolu Beyoğlu’ndan geçer: AKM’den Galataport’a kadar her durağında ayrı bir etkinlik

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin başlamasıyla, İstanbul’un göz bebeği tarihi ilçe yeniden hareketlendi. AKM’den başlayıp Galataport’a kadar her durağında ayrı bir etkinlik olan festivali, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’la konuştuk. Beyoğlu’nun tarihten gelen öncü rolü olduğunu söyleyen Yıldız, kültür ve sanatla insanları bir araya getirdiğini belirtti.

4. Dünya Göçebe Oyunları'nı yaklaşık bir milyon kişi ziyaret etti

Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, "Sayılara baktığımızda bir milyona yaklaşık bir ziyaretçi akınına uğradık. Özellikle dün alanımız çok çok yoğundu." dedi.

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali'ne başvurular başladı

Uluslararası Kızılay Dostluk Filmleri Festivali bu yıl 22-25 Aralık 2022 tarihleri arasında takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Beşincisi düzenlenen festivalin yarışma başvuruları başladı. Sinemacılar 10 Ekim’e kadar festivale ‘dostlukfilmfestivali.com’ adresinden başvurabilecek. Festivalde bu yıl ilk kez bir belgesel yapıma ‘Kızılay İnsani Bakış’ ödülü verilecek.

'Dijital Neslin Müslüman Bilinci' kitabı günümüz çağının sorunlarına farklı bir yaklaşımla dikkat çekiyor

“Dijital Neslin Müslüman Bilinci” kitabı, popüler kültürün etkisi altına aldığı, dijital kirliliğin hat safhaya ulaştığı, doğru ile yanlış, hak ile batıl arasında ayrımın yapılamadığı yaşadığımız bu çağda müslümanca düşünmek ve yaşamak için yazılmış bir eser olarak okuyucuya ulaşıyor.

Tarihi yazıt Hollanda’dan Türkiye’ye getirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şile Bozgoca Camii’ne ait tarihi yazıtın yapılan çalışmalar neticesinde Hollanda’dan Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

'13. Uluslararası Dergi Günleri'ne ilk günden yoğun ilgi

Dünya Dergiler Birliğince bu yıl Mevlana İdris Zengin anısına gerçekleştirilen "13. Uluslararası Dergi Günleri", edebiyatseverlerle buluştu.

Dergi Günleri Sirkeci Garı’nda

Dünya Dergiler Birliği bu yıl 13. kez Dergi Günleri’ni gerçekleştiriyor. Mevlana İdris anısına düzenlenecek olan Dergi Günleri’nin açılışı bugün yapılacak.

Çocuklar Kitap Fuarı’nda buluşuyor

Eyüpsultan Belediyesi, çocukları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla bu yıl ikinci kez Eyüpsultan Çocuk Kitapları Fuarı’nı düzenledi.

Çalıkuşu’na sansürü ortaya çıkarmıştı: Dostları N. Ahmet Özalp'i anlattı

Geçtiğimiz cumartesi kaybettiğimiz N. Ahmet Özalp, edebi ve fikri eserlerinin yanında arkeolojik kazı misali yaptığı inceleme çalışmalarıyla Reşat Nuri ve Refik Halid’in eserlerindeki sansürü ortaya çıkarmasıyla da biliniyor. “Çalıkuşu” romanının 1939’da yapılan altıncı baskısında dini bir anlamı çağrıştıracak unsurların ayıklandığını Özalp’ten öğrenmiştik.

TRT Belgesel sezonu açtı

TRT’nin belgesel kanalı TRT Belgesel, yeni yayın dönemi açılışını AKM’de gerçekleştirdi. Kanalın süren ve yayınlanacak olan içerikleri etkinlikte duyuruldu.

Diyarbakır'da 'Kültür Yolu Festivali'ne 2 bin sanatçı katılacak

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, "Sur Kültür Yolu Festivali, 2 binden fazla sanatçının katılımıyla 600’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu festivallerle şehirlerimizin soyut ve somut kültürel mirasına yatırım yapıyor ve ülkemize kalıcı eserler kazandırıyoruz.” dedi

Contemporary’nin neresindeyiz?

Dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya getiren Contemporary İstanbul, Türkiye’den geleneksel sanatçılara yer vermedi. Tezhip sanatçısı Prof. Dr. Münevver Üçer’le fuarı gezerken, gelenekli sanatçıların bu tarz etkinliklerde yer almama sebebini sorguladık. Üçer, eserlerini galerilere götürdüklerinde, motifleri veya Arapça harfleri gördükleri anda reddettiklerini söylüyor.

Komet’e veda: Ressam ve şair Gürkan Coşkun hayatını kaybetti

Ressam ve şair Gürkan Coşkun, bilinen adıyla Komet hayatını kaybetti. Kanser nedeniyle 81 yaşında yaşamını yitiren sanatçı için bugün Mimar Sinan Üniversitesi’nde tören düzenlenecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+