Ayhan teyzenin bakımını bin 100 'kızı' yapacak

Antalya'da Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün tek başına yaşadığı evinden alıp huzurevine yerleştirdiği 74 yaşındaki Ayhan Demirkol'un bakımını, bağışladığı mal varlığıyla yapılan okulun öğrencileri üstlendi. Demirkol, kızların eğitim almasının önemine değinirken onlarla gurur duyduğunu söyledi.

Erzurum'da '1001 Hatim' duası yapıldı

Erzurum'da yaklaşık 500 yıldır sürdürülen "1001 Hatim" geleneği kapsamında okunan 35 bin 512 hatmi şerifin duası için tarihi Ulu Cami'de program düzenlendi. Erzurum'un Kur'an şehri olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, "Bu millet, ezan ve bayrak için Halisdemirler gibi silahını çekip şehadete koşar" dedi.

'Kalemin Ucundaki Sanat' sergisi açıldı

Dünyada sayılı sanatçı tarafından icra edilen "micro art"ın kurşun kalem alanındaki Türk temsilcilerinden Nihat Özcan'ın "Kalemin Ucundaki Sanat" sergisi sanatseverlerle buluştu. Her bir eserin farklı hikayesi olan sergi, Mall Of İstanbul Alışveriş Merkezi'nde 19 şubat'a kadar devam edecek.

Cahit Zarifoğlu kimdir?

"Artist" Sanatçı olarak bilinen Cahit Zarifoğlu, Türk şiirinin en özgün isimlerinden biridir. Geride Türk şiirlerinin ve edebiyatının başyapıtlarını bırakan soyadı gibi zarif insan olan şair, aynı zamanda güreş ve pilotlukla da ilgilenirdi. 31 yıl önce aramızdan ayrılan Yedi Güzel Adam'ın değerli ismi Cahit Zarifoğlu'nun hayatını sizler için derledik.

'Kut'ül-Amare Mehmetçik' tüm dünyada izlenecek

Hazırlık süreci iki yıldan fazla süren ve Kut'ül-Amare kuşatmasının gerçek hikayesini konu edinen "Mehmetçik Kut'ül-Amare" dün akşam izleyicisi ile buluştu. İngilizlerin en ağır yenilgisini anlatan dizi, dünyada TRT Türk ve TRT 1'in yurt dışı sinyallerinden yayınlanarak izlenebilecek.

Kut'ül Amare nedir?

Bu akşam ilk bölümü ile ekrana gelecek olan Kut'ül Amare dizisi merakla bekleniyor. Dizi öncesi yılsosyal medyada "Kut'ül Amare nedir?" sorusu sıklıkla soruluyor. 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanan fakat sonra tarih kitaplarından silinen Kut'ul Amare, Osmanlı tarafından İngilizler'e karşı kazanılmış büyük bir zaferdir. İşte Kut'ul Amare ile ilgili merak edilenler...

Kahve bardaklarına gittiği yerleri çizdi

Çoğu zaman içip attığımız karton kahve bardaklarına çizdiği resimleri satarak 19 ülke gezen maceraperest 23 yaşındaki Berk Armağan, birçok kişinin ve yerlerin resimlerini bardaklara çizdi.

'Perde' çocuklar için açılacak

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının bitimiyle perdelerini çocuklar için açacak ve 9 bölgede 12 oyunu çocuklarla buluşturacak.

Savaş mağduru çocuklar hayallerini tuvale resmetti

Eskişehir Çok Yönlü Destek Merkezince açılan resim kursuna katılan çeşitli ülkelerden mülteci ailelerin çocukları, hayallerini tuvale aktardı. Yediden yetmişe hitap eden sergide çocukların yaptığı resimlerle birlikte anlattıkları hikayeler de var. 19 Ocak'ta açılacak olan sergi sanatseverleri bekliyor.

Bu hafta 6 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta Rüzgar, Umut Avcıları, Enes Batur Hayal mi Gerçek mi ?, Hakaret, Aman Doktor ve Coco adlı filmler sinemaseverlerle buluşacak.

Antalya sokakları motiflendi

Antalya'da tüm objelerin yünden motiflerle kaplandığı, grafiti sanatının bir türü olarak bilinen "Yün Bombası" kapsamında, sokaktaki birçok obje yünden motiflerle kaplandı. 3 ayda 3 bin yumak ip kullanarak motifler elde edildi, objelere giydirildi.

Babam benim ustam

Usta oyuncu Altan Erkekli’nin oğlu Efe Erkekli, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yeni oyunu “Tamamen Doluyuz” ile sahnede. Genç oyuncu, “ Babam çok büyük bir usta, ben ise yolun başında olan bir oyuncuyum. Onu ustam olarak görüyorum” diyor.

Fotoğraf arşivleriyle İslam'a hizmet

Sanatçı Orhan Durgut, 'İslam Şehirleri' projesi ile ortak noktalara vurgu yapmak istiyor. 17 kez Türkiye turu yapan sanatçı Durgut , 81 ili fotoğrafladı. İslam tarihinde önemli olaylara mekan olmuş şehirlerin fotoğraflarını çekmek isteyen sanatçı Durgut, asıl amacın İslam'a hizmet, gelecek nesillere belge bırakmak olduğunu söyledi.

Sokak hayvanlarına konforlu barınak

Malatya Büyükşehir Belediyesince 128 dönüm arazi üzerine kurulan Sokak Hayvanları Bakım Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı, hayvanlara sunduğu konforla dikkati çekiyor. Malatya Belediye Başkanı Çakır, barınağa alınan hayvanların sağlık kontrollerinin yapıldığını, Avrupa standartlarına uygun barınak yapıldığını söyledi.

Ressam Dartar'ın Külliye sevinci

Erzincanlı ressam Serdar Dartar'ın kara kalem çalışması Genel Kurmay Başkanlığınca düzenlenen yarışmada yer aldı. PKK'ya yönelik operasyonda tahliye edilen küçük bir çocuğun resmini çizen ressam Serdar Dartar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye ettiği resmi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görünce mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye iş üretenlerin ülkesi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, ilk biyografi kitabı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tanıtımında, Türkiye'nin iş arayan, iş üreten ülke haline geldiğini belirterek, kimsenin cüret edemeyeceği, cesaret edemeyeceği bir Türkiye olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlber Ortaylı, değişmek isteyen toplumlar içinde en başarılı kavmin Türkiye olduğunu ifade etti.

Bu toprağın bienalini yapıyoruz

İlk geleneksel sanatlar bienali Mart'ta başlıyor. 600’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı bir araya getirecek Yeditepe Bienali'nin küratörü Serhat Kula, yerel kodlarla bir bienal düzenlediklerini kaydediyor.

Çevrilmez kitaba büyük ödül

James Joyce’un yazılması ve çevirisi en zor kabul edilen Finnegans Wake adlı eserini Türkçe'ye kazandıran çevirmen yazar Fuat Sevimay’a İKSV tarafından ödülü takdim edildi. Sevimay, üç yılda çevirdiği kitabı tamamladığında üzerindeki yorgunluğun kalktığını söyledi.

Kayıboyu Camisi'ni tomruk işleyerek tamamlamaya çalışıyorlar

Bilecik'te, zemininde açılan marangozhaneden üretilen tomruk ve keresteden sağlanan gelir ve hayırseverlerin desteğiyle yapılan Kayıboyu Camisi, tamamlanmaya çalışılıyor.

Ata yadigarı Osmanlı camisi yeniden ayağa kaldırılıyor

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki Osmanlı dönemi eserlerinden Kebir Cami'de 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaların da sona gelindi. Özgün mimariyle yapılan camide, engelli vatandaşlarda düşünüldü.

Osmanlı takıları hayır kermesinde

Mücevher tasarımcısı Arda İşler’in Osmanlı Koleksiyonu mücevherleri "Bir El de Sen Ver Kermesi"nde sergileniyor. Açık arttırmaya çıkacak olan mücevherlerin arasında Osmanlı'nın en gözde parçası Hürrem Sultan'ın gözyaşları gerdanlığı 200 bin liraya satışa çıkıyor.

Yaşamla ölümarasında sanatyapıyoruz

Afganistan’ın Herat şehrinde hat sanatını icra eden sanatçılar ‘İslam Medeniyet Hazineleri’ adlı sergiyle Türk hattatlarla buluştu. Ülkelerinin terörle değil sanatla anılması için uğraşan sanatçılardan Abdülcelil Tevânâ, “İntihar saldırıları esnasında çok eserimiz tamamlanamadı. Sanatımızı yaşam ve ölüm arasında icra ediyoruz” diyor.

TRT-2 tekrar açılıyor

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, "Şimdi müjdesini vereyim, nasip olursa tekrar TRT-2'yi yani TRT kültür sanat kanalını açıyoruz. Burada gençlere yönelik çok güzel içerikler üretmeyi hedefliyoruz" dedi. Eren gençlere, özgürce özgün olmayı, üretmekten ve denemekten korkmamalarını tavsiye etti.

Hat harflerin armonisidir

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Özkafa, Sanatın kendi içinde çeşitli ifade biçimleri olduğunu ve konuşarak, savaşarak aktarılamayan hislerin, sanat sayesinde aktarılabileceğini ifade etti. İslam sanatlarının yeni nesile aktaran insanlara minnet borcu olduğunu söyleyen Özkafa, hedefin sanatı geliştirmek olduğunu söyledi.

Sanat art niyetli insanların elinde yıkıcı olur

Ünlü İllüstratör-ressam Necmettin Asma, İslam ve Batı dünyasından önemli kişilerin portrelerini çizerek dikkati çekiyor. Filistinli karikatürist Naci el-Ali'den etkilenen Asma, Filistin ve Kudüs halkını anlatan resimler yapmak istediğini söylüyor.

Lisede yarım kalan keman hayalini 80'inde gerçekleştiriyor

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Tunçözgür, öğretmeninin teşvikiyle ortaöğretim yıllarında başladığı ancak yarım kalan keman eğitimini, 80 yaşında belediyenin açtığı kursta devam ettiriyor. Kalp yaşının genç olduğunu söyleyen Ünsal Tunçözgür, kursa katılan öğrencilerle dede-torun gibi olduklarını ifade etti.

Lisede yarım kalan keman hayalini 80'inde gerçekleştiriyor

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Tunçözgür, öğretmeninin teşvikiyle ortaöğretim yıllarında başladığı ancak yarım kalan keman eğitimini, 80 yaşında belediyenin açtığı kursta devam ettiriyor. Kalp yaşının genç olduğunu söyleyen Ünsal Tunçözgür, kursa katılan öğrencilerle dede-torun gibi olduklarını ifade etti.

Burhan Doğançay'ın tablosu 850 bin liraya satıldı

Türk çağdaş sanatının usta isimlerinden Burhan Doğançay'ın "Red&Black Composition" adlı tablosu, 850 bin, Fahrelnisa Zeid’in "Mona" eseri 750 bin ve "Naughty Boy" isimli eseri ise 600 bin liradan alıcı buldu.

Tarihi garda çikolata festivali

Uluslararası İstanbul Çikolata Festivali, 4-6 Mayıs tarihlerinde Sirkeci Garı'nda düzenlenecek. Konsepti "İstanbul Çikolata Kokusuna Bürünecek"olan festivalde, atölye çalışmaları, sohbetler, özgün lezzetler, etkinlikler ve çeşitli konserlerle renklenecek.

Bir İstanbulbeyefendisinikaybettik

Kalp krizi sonucu kaybettiğimiz şair ve müzisyen Memduh Cumhurdün son yolculuğuna uğurlandı. Yazar ve müzisyen dostları emektar sanatçıyı anlattı: "Çok değerli bir kültür adamıydı. Tarihe, edebiyata aşık, musıkişinas bir İstanbul beyefendisini kaybettik."

Ahşabı dile getiren adam

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşayan ressam Zekerijah Nalic, tarihi yapılardan ıskartaya çıkmış tahtaları toplayarak, onları geleceğe taşımak ve adeta yeniden canlandırmak için üzerlerine resimler çiziyor.

2018 hedefi 36 milyon turist

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2018 yılı hedefinin 36 milyon yabancı turist ve 34 milyar dolar da turizm geliri olduğunu söyledi. Asya ülkelerini yeni pazarlar olarak gördüklerini belirten Kurtulmuş, “Ayrıca sadece deniz turizmine bağlı kalınmamalı. Kış turizmi, doğa turizmi, yayla turizmi gibi turizm alanlarında da çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.