Kültür Sanat Haberleri

Oscar adayları açıklandı

Bu yıl 91. kez verilecek olan Oscar ödülleri için adayları kimlerin açıklayacağı dün belli olmuştu. Bugün ise 24 Şubat gecesi sahiplerini bulacak Oscar adayları açıklandı.

Bu kafede her şeyin ücreti kitap okumak

Samsun'da, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile SAMİMDER'in iş birliğinde "Millet Kıraathanesi" formatından esinlenerek açılan "Kitap Kahve" adlı mekanda, öğrencilere kütüphane hizmetinin yanı sıra ücretsiz çay, çorba ve gözleme ikram ediliyor.

2018'de en çok ziyaret edilen müze Topkapı Sarayı oldu

2018'de Bakanlığa bağlı müze ve ören yerleri ziyaretçi akınına uğradı. Müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı, 2017'de 20 milyon 509 bin 746 iken, 2018'de 28 milyon 144 bin 670 kişiye ulaştı. 2018'de en çok ziyaret edilen müze, 2 milyon 980 bin 450 kişiyle Topkapı Sarayı Müzesi oldu.

Padişahların giysileri aslına uygun hazırlanıyor

Konya Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerleri tarafından, 36 Osmanlı padişahı ile son halife Abdülmecit Efendi'nin kıyafetleri aslına uygun dikilip Konya Büyükşehir Belediyesi Kalehan Ecdat Bahçesi'nde sergilenecek.

Şehir mimarisinde geleneğe bağlıydı

İstanbul’un mimari yapılanmasına katkılar sağlayan Bilge Mimar Turgut Cansever vefatının 10. yılında anıldı. TYB İstanbul Şubesi’ndeki etkinlikte konuşan Cansever’in kızı Emine Öğün, “Geleneğin özünü anlayıp yeni şehirler yapmak gerektiğini söylerdi. Mekana zulmetmeyen bir bakışı vardı” dedi.

Konser salonunda sema olmaz

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği “Arka Oda Toplantıları’nın konuğu tanbur sanatçısı Refik Hakan Talu oldu.

Don Kişot’la hayal kuracağız

Cervantes’in başyapıtından operaya uyarlanan ve prömiyeri 1910 yılında yapılan “Don Kişot” ilk kez Türk seyircisiyle buluştu. Eseri sahneye uyarlayan rejisör Recep Ayyılmaz, “Bugünden 5 asır geriye bakacağız. Eserin anlattığı her şey güncel... Realizm, romantizm, hayalperest bakış açıları hala günümüzde var olan duygular. İnsan hayal kurmaya hala devam ediyor” diyor.

Yanlış kata indi çinileri buldu

Londra’da Victoria and Albert Müzesi’nde yanlış bindiği asansörle tarihi çinilerin bulunduğu depoya inen öğretim görevlisi Hayal Güleç, Türkiye’den kaçırılan 44 eseri ortaya çıkardı. Osmanlı dönemine ait 67 çininin fotoğraflarını çeken Güleç, Türkiye’deki tarihi eserlerden sökülmüş 44 çiniyi belgeleriyle tespit etti. Çiniler, şimdi geri getirilmeyi bekliyor.

Bindiği yanlış asansör tarihi aydınlattı: Türkiye'ye ait eserleri ortaya çıkardı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Victoria and Albert Müzesi’nde yanlış bindiği asansörle tarihi çinilerin bulunduğu depoya inen öğretim görevlisi Hayal Güleç, buradaki 44 eserin, Türkiye’deki tarihi yapılardan götürüldüğünü arşiv belgeleriyle tespit etti.

Sanat bizi birleştirecek

Albayrak Holding ana sponsorluğunda bu yıl 6’ncısı düzenlenen Geleceğin Ustaları Yarışması’nda dereceye giren sanatçılar, Albayrak Holding İcra Kurulu Üyesi Mesut Albayrak’ın da katılımıyla ödüllendirildi. Türkiye’nin Endonezya Büyükelçisi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, “Geleneksel sanatlar bizi bir araya getirecek” dedi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da “Yarışmaya 61’i yurt dışından 214 sanatçı katıldı. Zeytinburnu yurtdışında da bilinen bir yer oldu” ifadelerini kullandı.

Tatilde müzeye

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yarı yıl tatiline giren 18 milyon öğrenciyi müzelere davet etti. Cumhuriyet’in ilanına tanıklık eden Cumhuriyet Müzesi, Çingene Kızı mozaiğinin yer aldığı Gaziantep Zeugma Müzesi, kültürümüze ışık tutan Etnografya ve Anadolu Medeniyetleri müzeleri, dünyanın 8’inci harikası olarak gösterilen Ayasofya Müzesi, öğrencilere derslerde öğrendiklerini görerek hafızalarına yerleştirme imkanı veren müzelerden sadece birkaçı.

Göbeklitepe Şanlıurfa'ya ilgiyi arttırdı

"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de çıkarılan eserlerin sergilendiği ve "Türkiye'nin en büyük müzesi" unvanına sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi'ne, "Göbeklitepe Yılı" dolayısıyla ilgi arttı.

Poe’nun kaotikdünyası sürüyor

Karanlık öykülerin, gizemli şiirlerin yazarı Edgar Allan Poe 210 yaşında. Poe’nun seçme öykülerinden oluşan ‘Kuyu ve Sarkaç’ ile ‘Şehrazat’ın Bin İkinci Gece Masalı’ adlı kitaplarının çevirmeni Selma Aksoy Türköz, “Poe, okuyucuya kaotik diyebileceğimiz bir dünyadan sesleniyor. Jules Verne’den Stephen King’e birçok yazarın yapıtında onun izleri var” diyor.

Erdoğan Fazıl Say konserinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da piyanist ve besteci Fazıl Say’ın “Truva Sonatı” isimli konserini izledi. Konserin ardından sahneye çıkan Erdoğan, Say’a teşekkür ederek Aşık Veysel’in “Kara Toprak” plağını hediye etti. Fazıl Say, bir süre önce annesinin vefatı dolayısıyla kendisini arayan Erdoğan’ı, Ankara’daki konserine davet etmişti.

Cami tasarımlarıyarışacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla camilerin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi amacıyla “Cami Tasarımı Fikir Yarışması” düzenleniyor.

Yıllarca saklandı 460 milyon yıllık çıktı

Bodrum’da yaşayan iş adamı Hasan Güleşçi, 40 yıl boyunca 130 ülkeden topladığı 7 bin deniz kabuğunun yer aldığı koleksiyonunu 6 yıl önce Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. 130 civarında aileye mensup yaklaşık 7 bin adet deniz kabuğundan oluşan koleksiyonun içerisinden çıkan 460 milyon yıllık deniz kabuğu fosili araştırmacıları heyecanlandırdı.

Korsanla mücadelede 2 milyon materyal ele geçirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca geçen yıl düzenlenen 1192 operasyonda korsan ürünleri sattığı belirlenen 1285 kişi hakkında işlem yapıldı. Denetim komisyonları, 2017'de tahsis edilen 200 lazer şifre okuyucu ve 350 karekod okuyucu cihaz kullanıyor. Böylece bandrollerin orijinalliği ile eserlere ilişkin tüm bilgiler tespit ediliyor.

Edebiyat dergilerine usta kalemlerin damgası

Aslı Uçar “1950'ler Türkiye’sinde Edebiyat Dergileri”nde, edebiyatımızın belki de en ateşli yıllarındaki yayınları ve tartışmaları kaynak göstererek değerlendiriyor. Can Yücel’den Nurullah Ataç’a, Orhan Kemal’den Attilâ İlhan, Yaşar Kemal ve Peyami Safa’ya kadar bu dergilerden hangi usta kalemler geçti ve iz bıraktı?

Osmanlı'nın at kültürünü yansıtan Ahır Köşkü restore edildi

Osmanlı Devleti'nde saltanat atlarının bakımı ve barınması için tahsis edilen, dönemin at kültürünü yansıtan önemli bir miras olan ve Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'nca 8 yıl süren restorasyon çalışmaları kapsamında ihya edilen Beylerbeyi Sarayı yerleşkesindeki Ahır Köşkü'nün, müze olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

Modern dünyada anne olmak 16 karede

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, "Hal Beden Zihin" isimli uluslararası sergiye ev sahipliği yapıyor. Ressam Okutan, 16 bağımsız kareden oluşan eseriyle dünyanın çeşitli yörelerindeki anneleri ve bu annelerin çok farklı koşullarda çocuklarına annelik yaptıklarını eserine konu yaptığını aktarıyor.

Osmanlı yadigarı taş köprüler baharda onarıma alınacak

Edirne'deki tarihi Tunca ve Meriç köprüleri bahar aylarında onarıma alınacak. Edirne Valisi Canalp, Meriç Nehri'nin debisinin arttığı dönemlerde sürüklenerek köprü ayaklarında biriken kütük ve ağaç parçalarının da en kısa sürede temizleneceğini kaydetti.

Kazı çalışmasını sürdüren heyetlere finansal destek geliyor

Kazı sezonunu tüm yıla yaymayı planlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, 12 ay boyunca kazı yapacak ve profesyonel arkeologlar bulunduracak kazı heyetlerine finansal destek sağlayacak. Bakanlık tarafından, kazı çalışmalarının yanı sıra müze, kurtarma kazısı, temizlik çalışmaları, yüzey ve su altı araştırmalarını da içeren faaliyetler için geçen yıl 30 milyon liralık bütçe ayrılmıştı.

Müzede selfie

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini ziyaret edenler, “Müzede Selfie Günü” kapsamında kültürel varlıklarla öz çekim yaptı. Sosyal medyada üne sahip olan blogger, Instagrammer ve youtuberlar, takipçileriyle birlikte müzelerdeydi.

Cevdet’ten geriye kalanlar kıymetli

Derya Kılıçlar, Mavi Marmara’da şehit olan eşi gazeteci Cevdet Kılıçlar’ı, “Cevdet - Bir Şehidin Hikâyesi”nde anlattı. Kitap, Türkiye Yazarlar Birliği’nin 10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde ‘ilk kitap’ ödülüne layık görüldü. Kılıçlar, “Ondan geriye kalanlar kıymetli. Adım adım şehadete nasıl gittiğini anlatmak istedim” diyor.

Kubbe-i Hadrayenileniyor

Mevlana Müzesi’nin en çok dikkati çeken bölümü Kubbe-i Hadra’yı süsleyen turkuaz renkli çinilerin, 1960 yılından bu yana en kapsamlı tamiratı yapılacak.

Türkiye yeni kitap üretiminde dünyada söz sahibi

Kocatürk, Çukurova 12. Kitap Fuarı kapsamında geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, okuma alışkanlığının arttırılması açısından fuarların önemine değindi. Kocatürk, "Türkiye'deki bağımsız yayıncılık, 2017'de 60 bin yeni kitap üretti. Bununla yeni kitap basma ve üretme konusunda dünya yayıncılığında 6. sıraya yükseldik" dedi.

Devlet Tiyatrolarından dünya klasiklerine özel hafta

DT Genel Müdürü Mustafa Kurt, bu hafta gerçekleştirilecek klasikler haftasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün farklı bölgelerinde sahnelenen dünyaca ünlü yazarların 8 klasik oyunu, 21 Ocak'a kadar 45 temsille Ankara seyircisiyle buluşacak.

Göbeklitepe 1 milyon turiste hazır

Dünya Kültür Mirası Göbeklitepe, turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin ardından 1 milyondan fazla turist için hazırlıklarını tamamladı. Şanlıurfa Müzesi Müdürü ve Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Celal Uludağ, Göbeklitepe'ye ilginin arttığını belirterek "Şimdiden bunun etkilerini görmeye başlıyoruz. Birçok turizm acentesi tarafından bağlantılar kurulmaya başlandı" dedi.

Eleştirmenler Roma dedi

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un “Roma” filmi ABD’de 24. Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri’nde “En İyi Film ve En İyi Yabancı Film” dahil, 4 ödül kazandı.

FrankensteinBağdat’ın yıkık sokaklarında

Iraklı yazar Ahmed Saadavi’nin tüm dünyada ses getiren romanı “Frankenstein Bağdat’ta” Türkçe’de. ABD’nin paramparça ettiği Bağdat sokaklarındaki cesetleri konuşturan Saadavi, “Frankenstein’in Ortadoğu’nun gerçekliğini temsil ettiğini düşünüyorum” diyor.

Tarihi konak 'Adana Mutfak Müzesi' olacak

Adana Büyükşehir Belediyesince restore edilen 19. yüzyıldan kalma konakta, Çukurova'nın zengin mutfak kültürü gelecek nesillere aktarılacak. Son rötuşların ardından tarihi yapının, Çukurova'nın zengin mutfak kültürü Adana Mutfak Müzesi olarak düzenlenecek.

Göbeklitepe'de bulunan figürlerden kıyafetler tasarlanacak

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe'de bulunan dikili taşların üzerindeki hayvan figürlerinden yola çıkılarak tasarlanacak kıyafetler, düzenlenecek defilede sergilenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yılı turizmde "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmesinin ardından yıla yakışır bir organizasyonu kamu ve özel kuruluşların desteğiyle gerçekleştirilecek.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.