Ziyaretçilerini 190 yıl öncesine götüren müze duygulandırıyor

Osmanlı-Rus Savaşı'nda bir tabur askerin şehit olması nedeniyle literatüre "Kanlı Tabya" olarak geçen tabyada kurulan interaktif özellikli Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, ziyaretçilerine duygu dolu anlar yaşatıyor.

Türkiye'nin Venedik Vardiya’sı

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde yer alan Türkiye Pavyonu, “Vardiya” isimli projeyle açıldı.

Necip Fazıl vefatının 35. yılında mezarı başında anıldı

Eyüpsultan Belediye Başkanı Aydın, "Üstadın, medeniyetimiz, gençliğimiz, kültür hayatımız için örnek ve önder bir insan olduğunu düşünüyorum" dedi.

İstanbul Devlet Tiyatrosu sezonu 21 ödülle kapattı

29 oyunu sanatseverlerle buluşturan İstanbul Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunu 14 yeni oyun ve 21 ödülle kapattı.

Türkiye sahnesi çok dinamik

İngiliz kemancı Charlie Siem, bu akşam şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası'yla Aya İrini Müzesi'nde sahne alacak. Türk izleyicisini çok hevesli bulan Siem, “Türkiye'nin klasik müzik sahnesi çok dinamik” diyor.

Üstat Necip Fazıl Kısakürek gideli 35 yıl oldu

Şair, yazar ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 35. yıl dönümünde anılıyor. Şair, aktivist, yazar, gazeteci... Kitapları ve şiirleriyle hala rehber olan usta şair Necip Fazıl Kısakürek'i rahmetle anıyoruz. Peki Necip Fazıl Kısakürek kimdir? İşte detaylar...

Türk pullarının 155 yıllık serüveni sergileniyor

PTT Pul Müzesi'nde, 1863 yılından bugüne kadar basılmış yaklaşık 8 bin pul yer alıyor ve PTT'nin kuruluşundan günümüze kadar posta ve haberleşme alanında hizmetlerini sunarken kullandığı objeler sergileniyor.

Üsküp’te dualarAkif Emre için

Kalp krizi sonucu geçen yıl hayatını kaybeden yazarımız Akif Emre’yi Üsküplü dostları unutmadı. Üsküp Murat Paşa Camii’nde Akif Emre için hatim duası yapıldı. Yazarın dostlarından Prof. Dr. Adnan İsmaili, “Akif Emre, müstakim çizgisinden taviz vermeyen Balkan Müslümanları açısından çok önemli bir isimdi” dedi.

Mehmet Akif'in yeni bir şiiri ilk kez yayınlandı

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un, daha önce hiç yayımlanmamış "Allah" isimli şiiri, ilk kez 'Dergah' dergisinin 339. sayısında edebiyatseverlerle buluştu.

’Nöbetçi Tiyatro’da bu hafta: ‘Tamamen Doluyuz’ sanatseverlerle buluşuyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, sanatsal faaliyetlerden yazın da yararlanılması için hayata geçirdiği ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulaması ile sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. ‘Tamamen Doluyuz’, Ankara’da Küçük Tiyatro sahnesinde bu hafta perdelerini açtı.

'Judith' 45 yıl sonra İstanbul'da yeniden sahnelenecek

"Apollo ve Dafne" kantatı ile ilk Türk balesi "Judith" 30 Mayıs'ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak. İDOB, sezonun son bale prömiyerini dünya repertuvarına giren ilk ve tek Türk balesi Judith ile yapacak.

524 yıllık Kur'an Topkapı Sarayı'na teslim edildi

Hattat Şükrullah Halife tarafından yazılmış olan 524 yıllık Kur'an-ı Kerim, muhafaza eden Aydın ailesi tarafından sergilenmek üzere Topkapı Sarayı'na teslim edildi.

Necip Fazıl Kısakürek doğumunun 114. yılında anılacak

Fikir adamı, şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 114. yılında 'Şiirin, Düşüncenin, Davanın Zirvesi' konferansında yad edilecek.

Tarihin en büyük definesi San Jose bulundu

300 yıl önce Kolombiya açıklarından batan San jose isimli İspanyol savaş gemisi otonom araçla bulundu, gemi tarihin en büyük batığı olarak gösteriliyor. Batıktaki madenlerin 18 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Asırlık Mushaf-I Şerif yeniden basıldı

Sülüs, celî ve ta’lik hatlarıyla yazdığı pek çok eserle tanınan ve nesih yazı stilinin en güzel örneklerini veren Hattat Hasan Rıza Efendi’nin asırlık Mushaf-ı Şerif’i daha önce hiç denenmemiş tekniklerle yeniden basıldı.

Hırvatistan'da 'Türk Filmleri' rüzgarı

YEE ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 7. Türk Filmleri Haftası Hırvatistan'da 'Ayla' filmi ile başladı.

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 9 film vizyona girecek. Kudret Sabancı'nın yönetmenliğini üstlendiği 'Hürkuş: Göklerdeki Kahraman' Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un hikayesini beyaz perdeye taşıyacak.

Dönüşümün İzler’ini anlatıyor

İstanbul Şehir Üniversitesi geçen yıl taşındığı Dragos’taki merkez kampüsünün geçmişine ışık tutan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘İzler: Tekel Fabrikası’ndan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne sergisi, bölgedeki mimari ve sosyal dönüşümü gözler önüne seriyor.

Gaziantep'e '7 Güzel Adam Kütüphanesi'

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Akif İnan'ın hayalini, rüyasını gerçekleştirme noktasında çok mütevazı ama son derece iddialı adımlar attık" dedi.

Modern yeraltı camisi ödüle doymuyor

Klasik cami mimarisinden farklı bir forma sahip olan ve yeraltına inşa edilen Büyükçekmece'deki Sancaklar Camisi, ibadete açıldığı günden bugüne sayısız ödüle layık görüldü.

Türk filmleri YEE ile dünyayı dolaşacak

YEE ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğinde Zagreb, Amman, Beyrut, Budapeşte, Bükreş, Kazan, Londra, Rabat, Tahran, Viyana ve Varşova'da Türk Filmleri Haftası düzenlenecek.

'Osmanlı Sonrasında Devinen Şehirler'

Basın fotoğrafçılarının 1920 ve 1930'lu yıllarda çektiği fotoğraflarla, Osmanlı'dan sonraki süreçte Ankara, Belgrad, İstanbul ve Saraybosna'daki değişimi anlatan serginin açılışı yapıldı.

Adana Film Festivali için başvurular başladı

Adana'da 22-30 Eylül'de düzenlenecek 25. Uluslararası Adana Film Festivali'nde yapılacak yarışmalara başvurular başladı.

Peygamber aşkıyla yazıldı

Hattat Ferhat Kurlu ve tezhip sanatçıları Numan Aydın ve Deniz Akın’ın hazırladığı eserlerden dijital olarak oluşan Esmaü’n Nebi adlı hat sergisi Yıldız Holding’in Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda açıldı. Sergiyle eş zamanlı bir de kitap yayımlandı.

Cesaret ve kahramanlık timsali: Nene Hatun

Osmanlı tarihinin Osmanlı-Rus savaşında "Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar" diyerek bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun'un bu cesareti ve fedakarlığı, Türk kadınının kahramanlığını gözler önüne seriyor. Nene Hatun'u vefatının 63. yılında saygı ve minnetle anıyoruz...

Surre Alayı’nın izinde

Osmanlı dönemindeki hac yolculuğunu anlatan ‘Haremeyn, Hac; Mukaddes Yolculuk’ sergisi Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde açıldı. Serginin küratörü Erkan Doğanay, “Mekanda 200 yıl önceki atmosferi oluşturmaya çalıştık. İnsanlar girdiği zaman, gerçekten zamanında oldukça meşakkatli ve mübarek bir yolculuğa çıkıldığını anlıyor” diyor.

14. Uluslararası Antalya Gençlik Festivali düzenlendi

Antalya'da düzenlenen Uluslararası Antalya Gençlik Festivali kapsamında 5 ülkeden 150 genç, Antalya'da geleneksel kıyafetlerle gösteri sundu, şarkı söyledi.

'Playland sorumluluğunu biliyor' projesi geliyor

Okulların kapanmasına kısa bir süre kala 'Playland sorumluluğunu biliyor' isimli proje öğrencilere büyük bir eğlence aracı olacak. Öğrenciler yıl içerisinde gösterilen ders başarısı, sosyal etkinliklerde görev alma, öğretmenlerine, arkadaşlarına ve çevreye karşı olumlu tutum sergileme gibi ölçütler doğrultusunda belirlenecektir.

İstanbul içinkitap vakti

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl 37. kez düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın İstanbul’daki resmi açılışı dün yapıldı.

Eserleriyenidenyayımlanıyor

Yazar Oktay Akbal’ın romanları ve öyküleri, 95. doğum yılında tekrar yayımlanıyor. Kitapların editörlüğünü üstlenen Sevengül Sönmez, “Akbal, günümüz okurunun yeniden tanıması gereken bir yazar” diyor.

Hedef 10 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı

İstanbul'daki müzelerin hedefi, 10 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşmak. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, "Bugüne kadar en yüksek ziyaretçi sayısına sahip olan 2015'i geçeceğimizi ve 2018'de 10 milyonun üzerinde müze ziyaretçisinin olacağını düşünüyoruz." dedi.

Amatör sinemacıların Cannes hayali gerçek oldu

İzmir'de amatör olarak film çeken bir arkadaş grubunun kendi imkanlarıyla çektiği, çocuk gelinleri ve çocuk anneleri anlatan film, 71. Cannes Film Festivali'nde kısa film seçkileri arasına girmeyi başardı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.