Kültür Sanat Haberleri

Evliya Çelebi’nin son durağı Yeditepe

Evliya Çelebi Seyahatnamesi uzun süreden sonra yeniden okurla buluşuyor. Seyit Ali Kahraman tarafından günümüz Türkçe’siyle hazırlanan 20 kitaptan oluşan 10 ciltlik eser Ekim ayından itibaren Yeditepe Yayınları arasında çıkacak. Her ay bir cildinin yayınlanacağı eser 10 ayda tamamlanacak.

Mete’ye adadı

Ünlü yazar Paulo Coelho, yeni kitabı “Okçu’nun Yolu”nu okçulukta fenomen haline gelen olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz’a adadı.

12. Dergi Günleri başlıyor

Uluslararası Dergi Günleri kapılarını 12. defa dergicilere ve dergi dostlarına açmaya hazırlanıyor. 29 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında tarihi Sirkeci Garı'nda, Asım Gültekin anısına düzenlenecek olan fuarın ana teması geçtiğimiz yıl vefat eden dergici yazar Asım Gültekin olacak.

Halep’i hatırladıkça biz oluruz

Halep’in 400 yıllık Osmanlı dönemini anlatan “Hatırladıkça Biz Oluruz” sergisi Azez’de açıldı. Ticaretten tarıma, dini hayattan eğitime, günlük hayata ışık tutan belgeler devlet arşivlerindeki 200 bine yakın Halep belgesi arasından seçildi. Sergiyi düzenleyen Yunus Emre Enstitüsü’nün başkanı Prof. Şeref Ateş, “Geçmişimizi yeniden hatırlayarak yeniden barış ortamı sağlayabiliriz” dedi.

Kayseri'de 8 asırlık mezarlıkta yapılan kazı tamamlandı: Eyvan tipi kümbet çıktı

Kayseri'de 8 asırlık Seyyid Burhaneddin mezarlığında geçen 3 Ağustos’ta başlayan kazı çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar sonucu mezarlıkta Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait eyvan tipi kümbet (anıt mezar) bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, "3 Ağustos'ta başlayan kazı çalışmalarının sonuna geldik. Artık yapıyı koruma seviyesine geçtik. Bundan sonra proje restorasyonuna geçeceğiz" dedi.

En çok o gün ağladım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın 23 Afrika ülkesindeki izlenimleri “Afrika Seyahatlerim” adıyla kitaplaştı. Somali’ye 2011’deki ilk ziyaretini unutamadığını anlatan Erdoğan, “Açlıktan yavrularını kaybeden annelerin acısını hissetmek için tercümana gerek yoktu. O gün ağladığım kadar hayatım boyunca hiç ağlamadım” ifadelerini kullanıyor.

Troya Müzesi'ne Avrupa'dan özel ödül

Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nin girişinde bulunan Troya Müzesi, Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü'ne layık görüldü. Troya, Avrupa Yılın Müzesi ve Avrupa Müze Akademisi Özel ödüllerinin her ikisini alan ilk Türk müzesi oldu.

İletişim Başkanlığından New York'ta iki sergi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ABD'nin New York kentinde "Amerikalı Osmanlılar" ve "Efsanelerle Ayasofya" adlı iki sergi düzenleyecek.

Genç sanatçılara büyük ödül çağrısı

İstanbul Havalimanı’ndaki kültür sanat etkinlikleri İGART kapsamında tek çatı altında toplanıyor. Ressam Hüsamettin Koçan’ın önderliğinde kurulan yönetme kuruluyla birlikte ilk dönemde yapılacak 17 Sanat Projeleri Yarışmaları’nın ilki 35 yaş altı genç sanatçılar arasında düzenleniyor. Kazanan projeye büyük ödül 1 milyon lira olarak açıklandı.

Fatih Sultan Mehmet'in ordusunun İstanbul'a girdiği kapı madde bağımlıları ve evsizlere mesken oldu

Fatih Sultan Mehmet’in ordusunun İstanbul’a girdiği kapı artık madde bağımlılarına ve evsizlere mesken oldu. Kaderine terk edilen kapının iç kısmında yatak, yorgan gibi eşyalar görülürken, duvarlarda ise sprey boya ile yazı yazıldığı görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Aşkın Türkçesi Yunus Emre' paylaşımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı dolayısıyla bir film hazırladı. UNESCO iş birliğiyle hazırlanan filmin tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Harput Kısa Film Festivali sona erdi

Elazığ'da bu sene birincisi düzenlenen Harput Kısa Film Festivali sona erdi. Festivalde 'kısa film', 'belgesel' ve 'deprem ve afet' temalı eserler arasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bu zamanda tiyatro her yaştan seyirciye

Bu yıl 22 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 25. İstanbul Tiyatro Festivali dopdolu. “Bu zamanda tiyatro” sloganıyla yola çıkan festivalde yurtdışından ve Türkiye’den toplam 25 tiyatro, performans ve dans gösterisini ağırlamaya hazırlanıyor.

Sokaktan cazın sesi yükseliyor

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl 1-10 Ekim tarihleri arasında 10 farklı mekanda, Türk Caz sahnesinden 100’ ün üzerinde sanatçının birbirinden özel performansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl da dopdolu.

1900’lerden kalma aşı vesikası: Tarihi tekerrürleri gözler önüne seriyor

Koronavirüs ile birlikte insanların hayatına karantina, pandemi ve aşılama gibi terimler girdi. Aşılama ve aşı kartı gibi terimler de salgın sürecinde en çok konuşulan terimlerin başında gelirken, 1900’lerde Osmanlı döneminden günümüze gelen çiçek aşısı vesikası tarihin tekerrür ettiğinin en büyük delili oldu. Kadıköy’de bir sahafta bulunan tarihi aşı vesikası tarihin tekerrürünü gözler önüne serdi.

Altmış darbesinin kara günleri beyaz perdede: Elli Kelimelik Mektuplar

27 Mayıs 1960 askeri darbesini, Yassıada’ya sürgün edilen dönemin bakanlarından Tevfik İleri’nin hayatı üzerinden anlatan ‘Elli Kelimelik Mektuplar’ filmi yarın vizyona giriyor. TRT ortak yapımı olan film darbenin ardından yapılan yargılamanın haksızlıklarına ve o dönem tutukluların ve ailelerinin yaşadığı acılara ayna tutuyor. Filmde İleri’nin, sadece elli kelime yazma hakkı verilen mektuplarla hayata tutunması konu ediliyor.

Rasat sergisi Artweeks@Akaretler’de

Geleneksel ve modern sanat eserlerini toplumla buluşturma hedefiyle bugüne kadar çok sayıda organizasyona imza atan Yıldız Holding, bu kez Sanat Koleksiyonu’nda yer alan birbirinden özel eserlerden oluşturduğu “Rasat Sergisi” ile Artweeks @Akaretler’de sanatseverlerle buluştu.

Türk matbuat tarihine yolculuk

“Matbaanın Ön Sözü Basmacı İbrahim Efendi Müteferrika Sergisi” Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’nda açıldı. Sergide ilk Türk matbaası olarak tarihe geçen Müteferrika Matbaası’nın öyküsü eserler üzerinden ele alınıyor.

Fahrelnissa Zeid’i okuma sanatı

20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından biri olarak kabul edilen Fahrelnissa Zeid’in (1901-1991), yaşamı ve sanatı hakkında yazılmış en kapsamlı yayınlardan biri olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli kitap Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıktı.

ABD mahkemesi Türkiye'nin 'Yıldız Avcısı' biblosunun iadesi için açtığı davayı reddetti

ABD mahkemesi, Anadolu'da milattan önce 3 bin yılına ait olduğu düşünülen "Guennol Stargazer" (Yıldız Avcısı) biblosunun iadesi için Türkiye'nin Cristie's müzayede evi ve ABD’li hedge fon milyarderi Michael Steinhardt aleyhine açtığı davayı reddetti.

İstanbul'da bulunan 5 Bizans Ayazması'ndan biri Sultanahmet'teki bu binanın altında

İstanbul Fatih'te bulunan üç katlı bu binanın bodrum katında Bizans Dönemi’nden kalma taban mozaikleri ve İstanbul’da bilinen 5 Bizans Ayazması'ndan biri yer alıyor. Ayazmanın duvarında Hz. Meryem'in yüzünün yarısı tahrip edilmiş silüeti ise dikkat çekiyor.

Frankfurt'ta Türk Korteji

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) desteğiyle Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen “7. Türk Tiyatro Festivali” kapsamında, Almanya’ya işçi göçü çerçevesinde giden birinci nesli temsilen "Göçün 60'ıncı Yılı Korteji" düzenlendi.

Rus Kızılordu Korosu'ndan Haluk Levent paylaşımı

Koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyuran şarkıcı Haluk Levent’e, Rus Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu 'geçmiş olsun' mesajı gönderdi. Vidoeyu sosyal medya hesabından yayınlayan şarkıcının paylaşımı kısa sürede binlerce beğeni aldı.

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında hayata geçirilen Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TRT kurumsal iş ortaklığı ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonuyla düzenlendi. Festivalin YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanan ödül töreninde Türk diasporasının önemli sanatçıları arasında yer alan ve 2016 yılında Hollanda'nın en prestijli ödülü Ediso...

'Gurbette' fotoğraf sergisi Bursa'da

Hollanda’ya resmi olarak 1964 yıllardan itibaren göç eden Türklerin karşı karşıya kaldıkları sorunları ve güzellikleri konu alan ‘Gurbette’ fotoğraf sergisi 2-30 Eylül tarihleri arasında Bursa'nın merkez ilçesi Nilüfer Belediyesi'nde bulunan Konak Kültürevinde ziyaretçilerini bekliyor. 2 Eylül 2021 saat 19:30'dan itibaren ziyaretçilere açık olan sergi saat 20.00 de Hollanda Büyük Elçilisi Marjanne de Kwaasteniet ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in katılımı ile gerçekleştirilecek.

MSB'ye bağlı müzeler üç hafta boyunca ücretsiz

Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100'üncü yıl dönümü nedeniyle, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı müzeler ile müze gemiler, 23 Ağustos-13 Eylül 2021 tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Neşet Ertaş'ın hayatı film oluyor

'Bozkırın Tezenesi' olarak tanınan halk ozanı, Abdallık geleneğinin son temsilcilerinden Neşet Ertaş'ın hayatı beyaz perdeye aktarılacak.

İletişim Başkanlığından yeni proje: Drone'lar Türkiye'nin tanıtımı için uçacak

İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Drone Festivali'nde, 12 profesyonel FPV Drone pilotu, Türkiye'nin 12 şehrinde tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri görüntüleyecek. İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir, "Bu projenin, bu dönemde gerçekleştiriliyor olması bizim açımızdan çok kıymetli. Zira Türkiye'nin tanıtımı, Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtım stratejilerine katkısı anlamında önemli bir yerde görüyoruz bu projeyi" dedi.

Kral mezarı turizme kazandırılmayı bekliyor

Bursa’nın İznik ilçesindeki Helenistik döneme ait tek eser olan 2200 yıl öncesine ait kral mezarı, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Ara Güler'in siyah beyaz İstanbul fotoğraf sergisi açıldı: Galata Kulesi’nde ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye’de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi Ara Güler’in siyah beyaz İstanbul fotoğraflarından oluşan bir seçki Galata Kulesi’nde ziyarete açıldı.

San Sebastian Film Festivali'ne iki Türk filmi katılacak

İspanya'nın uluslararası boyutta en prestijli sinema etkinliği olan San Sebastian Film Festivali'ne bu yıl iki Türk filmi katılacak.

Antik kentin üzerinde yaşıyorlar

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde günümüzde Hisar Mahallesi adıyla bilinen tarihi bölge, Antik dönemde bir sınır kenti olan Attuta’nın üzerinde yaşıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+