Kültür Sanat Haberleri

Korona günlerinde sanatseverlere 'Leyla Gencer: La Diva Turca' sürprizi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını üstlendiği Leyla Gencer: La Diva Turca belgeselini dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açtı. Küresel koronavirüs salgını sebebiyle eve kapanan sanatseverler, 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’in yaşam öyküsünü anlatan belgeseli İKSV’nin YouTube kanalı üzerinden izleyebilecek.

Evde kal bol bol oku: İşte ücretsiz şekilde okuyabileceğiniz kaynaklar

Evde vakit geçiren her yaştan okura hitap eden kütüphaneler ve kitap siteleri hizmete açıldı. Farklı dil ve coğrafyalardan e-kitap, görsel belge, ve makalelerle verimli vakit geçirmeniz mümkün.

Mustafa Kutlu, bozkırda bilgeleşen bir ruh: Zelzeleler ve seferberlik

Mustafa Kutlu; neon ışıklar ile gökyüzü kaplanmış bir şehir yerine üzerinde yıldızlı göğü izleyebildiği bir kasabayı tercih edenlerin hikayelerini anlatır. Eserlerinde, evine sımsıkı sarılmanın kimliğini korumak ile eş anlamlı olduğunu gösterir. Zaten evini kaybetmenin ne olduğunu annesinden sürekli dinleyen bir insandan da başka türlü hikayeler beklenemez elbet.

İlahiler birlik unsurumuzdur: Her gün yeni şeyler üretmeliyiz

Akademisyen ve tasavvuf musikisi sanatçısı olan Fatih Koca, Yunus Emre ilahilerini söyledikleri bir konserlerinin ekranda uzaktan eğitim programının tenefüsünde gösterilmesini eleştirenlere cevap verdi. Koca, lise eğitim porgramında ilahilerin ders olarak okutulduğunu ve ilahilerin bu toprakların birlik ve beraberliğinin unsuru olduğunu dile getirdi.

Yetişkin ve çocuklara özel 10 film 10 kitap

Film eleştirmeni Burak Göral, Türkiye’nin çocuk seyirci ve ebeveyn odaklı tek sinema sitesi “çocukla sinema” da pek çok liste yayımladıklarını söyledi. İşte Göral’ın önerdiği çocukla sinema sitesinden 10 en popüler film.

Bilge çocuklar evde eğlenecek

Çocuk edebiyatına ve çizgisine yön veren bir kadro ile 2016 yılından bu yana aylık periyotta yayınlanan Bilge Minik ile Bilge Çocuk dergileri salgın nedeniyle çocuklar evde sıkılmasın diye anlamlı bir kampanya düzenledi. Çocuklar, 6 adet Bilge Çocuk veya Bilge Minik dergisine 60 TL yerine sadece 29 TL’ye ulaşabilecek.

Kara Fatma’nın tüfeği bize emanet

Milli Mücadele’nin kadın kahramanı Kara Fatma, Sevtap Çapan’ın rol aldığı “Ben Kara Fatma” adlı oyunla sahneye taşındı. Kara Fatma’nın kullandığı tüfeğin aynısını oyunda kullanan Çapan, “Tüfeği önce taşıyamadım, ne kadar ağır, boyum kadar neredeyse dedim. Tüfeği de davası da ruhu da bize emanet. Bu ağırlığın farkındayız” diyor.

Dergah 30 yaşında: Okurlarına hoş bir sürpriz yaptı

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşında. 30 yılı geride bırakan Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30.yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin Mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi.

Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur hayatını kaybetti

Arabesk müziğin usta ismi Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur, hayata gözlerini yumdu. Nur, uzun süredir böbrek yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle İstinye Devlet Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

Çinide 21. yüzyılı arıyorum

Çiniyle tanışmasının üzerinden otuz yıl geçen Emel Basut Gemici, üretmeye devam ediyor. Atölye ve sergi çalışmalarına devam eden Gemici, “Eski malzemelerden kullanıyorum ama zamanla nasıl kişiliğimiz değişiyorsa sanatımız da değişiyor. 21. yüzyılda neler üretilebilir bunu düşünüyorum, yeni desenler ortaya koymaya çalışıyorum” diyor.

Akif’in maskı ilk kez sergileniyor

Mehmet Akif Ersoy’un özel eşyaları özel bir sergiyle ziyarete açıldı. Heykeltıraş Ratip Aşır Acudoğlu tarafından şairin vefat ettiği 1936’da alçıyla alınan yüzünün kalıbı, 85 yıl sonra ilk defa sergileniyor.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Taceddin Dergahı'nda anıldı

İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümü, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı kaleme aldığı Taceddin Dergahı'nda kutlandı.

İstanbul'da etkinlikler ay sonuna kadar iptal

İstanbul'da koronavirüs tedbirleri kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Şehir Tiyatroları, İSMEK ve İBB'ye bağlı müzelerdeki etkinlikler ve ziyaretler ay sonuna kadar durduruldu.

'Zamansız' temalı Sanat Mevsimi etkinliğine gençlerden büyük ilgi

Türkiye Gençlik Vakfı ve İslam İşbirliği teşkilatı Gençlik Forumu işbirliğiyle düzenlenen 'Sanat Mevsimi' organizasyonu, özgün bir proje olarak yeteneğini ortaya koymak isteyen gençlere kendilerini gösterme yolunda yeni bir kapı aralıyor. Yurtiçi ve yurtdışından projelerin gönderildiği organizasyona başvuru için son tarih 10 Mayıs 2020’ye uzatıldı.

Ömer Seyfettin’in dostlukları

Ömer Seyfettin vefatının 100. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Türk Edebiyatı dergisinin Mart sayısında kapak dosyası Ömer Seyfettin oldu. Çocukluk arkadaşı Aka Gündüz’ün başından geçen bir gönül macerası yazarın bir hikayesine malzeme olurken milli kimliğinin inşasında yaşanan pek çok anı önemli rol oynar.

Nihayet dergiden çok konuşulacak bir sayı: Cinsiyetsiz toplum tehdidi

Bugün cinsel kimliklerin aşındırılması üzerine bilinçli bir çalışmanın yürütüldüğünü rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Kadın ve erkek olmanın, vazgeçilebilir rollerden ibaret olduğu daha yüksek sesle ve daha yaygın olarak dile getiriliyor. Her ay farklı bir dosya konusuyla raflardaki yerini alan Nihayet, Mart sayısında bu söylemin tahlilini yapıyor.

Filistin tarihine ışık tutuldu

Filistin’in Osmanlı dönemindeki yerleşim yerleri, isimleri “Osmanlı Filistini Yer İsimleri Kılavuzu ve Atlası (1516-1917)” ile toplu bir şekilde kitap haline getirildi. Kitabı yayına hazırlayan isimlerden Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, “Dünyaya burada bir Filistin vardı diye haritalarla anlatmak istedik” dedi.

KETEBE yepyeni eserleri ile Liman&Kitap Kafede kitap günleri için düğmeye bastı

Liman&Kitap Kafede yapılacak olan KETEBE kitap günleri için Ankara Bölge Temsilcisi Harun Sertel yeni çalışmaları anlattı.

Biz böyle güzeliz

28 Şubat sürecinde başörtülü genç kızların örtülerini çıkarmaları için söylenen o cümlesi “Böyle daha güzelsin” yıllar sonra bir sergiye isim oldu. Sergiye katılan 16 sanatçı ise o dönemi anlatırken ortak olarak şu mesajı veriyor: Biz böyle güzeliz.

Tarihi surların üzerine ev yapmışlar: Yaşam alanlarını oluşturmuşlar

Bursa'da tarihi milattan önce 2'nci yüzyıla dayanan ve Osmanlı Devleti döneminde hapishane olarak kullanılan Zindan Kapı'nın surlarına yapılan ve tarihi dokuya zarar evler görenleri şaşırtıyor. Osmanlı Devleti'nin güç kaybettiği dönemlerde surların üzerine bu yapıların yapıldığını söyleyen Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sezai Sevim, "Bursa'da surlar, herkesin sahip olduğu, herkese ait bir yapı. Zindan Kapı'nın ayağa kaldırılması lazım. Uzun yıllar...

Matrakçı Nasuh’un çizimleri yol gösterdi

Sanat tarihçisi ve yazar Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Matrakçı Nasuh ile Kanuni Sultan Süleyman’ın şiirlerinden oluşan, aynı zamanda Osmanlı kitap sanatının başyapıtlarından “Muhibbi Divanı” üzerine bir konuşma yaptı. Atasoy, “İbrahim Paşa Sarayı restorasyona alındı. Mimar arkadaş restorasyon üzerine çalışırken ben Matrakçı Nasuh’un çizdiği saray görüntüsünden yola çıkarak, restorasyonun yönünü değiştirecek şeyler yaptım“ dedi.

Başur Höyük'ten çıkan tarihi 'oyun seti'nin eksik parçaları da bulundu

Ilısu Barajı kurtarma kazıları kapsamında Siirt'teki Başur Höyük'te 2012'de gün yüzüne çıkarılan oyun setinin eksik parçaları da ortaya çıkarıldı. Kazı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Haluk Sağlamtimur, "Bu oyun seti çok önemli, Mezopotamya ve Anadolu'yu kapsayan geniş bir coğrafyada tarihlenebilen en erken oyun seti. Bunlar milattan önce 3100 ile 2900 yılları arasına tarihleniyor" dedi. Sağlamtimur, "Bu oyun setinin maalesef tahtasını bulamadık, büyük bir ihtimalle mezarın içinde vardı ama çürüdü gitti....

Padişah ve İmparatoriçe sergide buluştu

“Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe” sergisi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde açıldı. Sergi Avrupa’ya, imparatorluk dışına seyahat eden ilk Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz’in bu günlerine odaklanıyor. Küratör Aylin Koçunyan, serginin ziyaret ve iade-i ziyaret çerçevesinde şekillenen iki farklı ancak birbirini tamamlayan ana eksen etrafında kurgulandığına dikkat çekti.

Tarihi köprüler turizme kazandırıldı: 6 köprünün daha restorasyonu yapılacak

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, tarihi köprüler restore edilerek turizme kazandırıldı. Safranbolu’da, 6 köprünün daha restorasyonu yapılarak turizme kazandırılacak.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne giriş işlemleri e-Devlet'ten de yapılabiliyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, "Vatandaşlarımız Millet Kütüphanesi'ne günübirlik ziyaretlerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını sisteme doğrudan okutarak hızlıca giriş yapabiliyor" dedi.

500 bin dolarlık ’saray saati’ görücüye çıktı: En büyük saat Allah’a ibaret etmektir

2’nci Abdülhamit Han dönemine ait 500 bin dolar değerindeki saray saati kapılarını bugün açan Sanat ve Antika Fuarı’nda sergileniyor. Saray saati hakkında bilgi veren Antikacı Ercan Tepe, "Saat 2’nci Abdülhamit Han döneminde eski Haliç’te yapılmıştır. Bunun benzeri ve bir ufak boyu Londra’da 900 bin paundun üzerinde satıldı. Bizde burada alıcısını bekliyoruz. Bu saat için 500 bin dolar istiyoruz. İçindeki yazı şöyle diyor, ’’Saattin efhamı taattir. Saat encamı saadettir. En büyük saat Allah’a ib...

Arkadaşının evini ararken 1800 yıllık lahit buldu

Çanakkale'de arkeoloji bölümü öğrencisi Özlem Karakaşoğlu, Kemel Köyü yakınlarında bir arkadaşının evini ararken yanlış yola girince ormanlık alanda bir lahit buldu. Yapılan incelemenin ardından lahidin Roma dönemine ait 1800 yıllık olduğu belirlendi. Bunun üzerine Koruma Kurulu, lahidi koruma altına alıp tescil işlemi başlattı.

Elazığ depreminde 4 bin yıllık geçmişe sahip tarihi yapılar etkilenmedi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak'ta meydana gelen, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğündeki depremde birçok mahallede binalarda hasar oluşurken, kentin 4 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Harput Mahallesi'ndeki yapılara ise zarar görmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Kütüphanesi'nin açılışında konuştu: İstanbul'u kıskandıracak bir kütüphane olacak

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliği taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'daki aşırı sağ terör saldırısı ile ilgili, "Büyükelçiliğimiz olmak üzere ilgili tüm birimlerimiz süreci hassasiyetle takip ediyor. Hayatını kaybeden gurbetçi vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Alman makamlarının tüm boyutlarıyla aydınlatmak için her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, "Açı...

İstanbul'da iki bina arasında sıkışan 16 asırlık tarih: Günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Fatih'te bulunan 5. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Arkadios döneminde çıkan isyanın bastırılması üzerine, zaferi taçlandırmak üzere dikilen, günümüzde kaidesi kalan sütun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İki bina arasında sıkışmış halde duran üzerindeki motifleri de kaybolan Arkadios Sütununda derin çatlaklar görülüyor. Osmanlı döneminde kadın esirlerin satıldığı Avrat Pazarı'nın ortasında kaldığı için "Avrat Taşı" adıyla da anılıyor.

Türkiye’den kaçırılan eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde

Türkiye'den yasa dışı yollarla götürülen, İngiltere'de tespit edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucunda iade süreci tamamlanan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit ile milattan önce 3000-2000'e tarihlenen iki boğalı kağnı eseri, ülkeye getirildi.

Tarihi bina 'Şura-i devlet' 54 milyon TL’ye yeniden yapılacak

İstanbul Valiliği, 1869’da yapılan ve bir yangın sonucu 1911 yılında tamamen yanan Şura-i Devlet binasını yeniden yapacak. Bab-ı Ali kompleksinin orta kısmında yer alan, Şura-i Devlet binasının yeniden yapımı 53 milyon 803 bin 175 TL’ye ihale edildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+