Kültür Sanat Haberleri

Füruğ’a söz vermiştim

Ünlü şair Füruğ Ferruhzad’ın hayatını konu alan “Yaralarım Aşktandır” oyununda sahneye çıkan Nazan Kesal, şiirlerini okuyup çok etkilendiği şaire yıllar önce verdiği bir sözü tutarak bugün sahneye çıktığını dile getirdi.

Ayasofya konuşulacak

Mimarlık tarihinin başyapıtlarından Ayasofya, sanat, kültür ve yapı teknolojisi bağlamında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin düzenlediği “Uluslararası Ayasofya Sempozyumu”nda değerlendirilecek.

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı'yla Fatih Sultan Mehmet'in Avrupa seferleri beyaz perdeye taşınıyor

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 9 film vizyona girecek. Aksiyon ağırlıklı dönem filmi "Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı", Fatih Sultan Mehmet'in Avrupa seferlerini beyaz perdeye taşıyacak.

Şiddetli yağmurun toprağı aşındırmasıyla gün yüzüne çıkan antik steller müzeye taşındı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, şiddetli yağmurların toprağı aşındırması sonucu ortaya çıkan antik mezar stelleri, müzeye taşınarak koruma altına alındı.

Ecdadı hatırlatan ödüllü kare

ESDER’in düzenlediği Yaşayan Vakıf Eserleri fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü Gümüşhaneli fotoğrafçı Mustafa Zengin’e verildi. Yarışmanın sponsoru Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran,”Ecdadımızı tanıtmak, ihya etmek için yola çıktık” dedi.

Necip Fazıl’ın savaş yazılarına İngiltere’den ilgi

TBYM Birliği’nin yeni aktörü TURCA, çeviri kitaplarla dünyaya açılıyor. Başkan Emrah Kısakürek, “Her ülkenin talebi farklı. Necip Fazıl’ın kitaplarıyla gidildi ama İngiltere’deki yayıncı 1939-1945 arası savaş yazılarını istedi” dedi.

Efes Antik Kenti 2 milyon ziyaretçiye yaklaştı

Tarih turizminin bilinen merkezlerinden Efes Antik Kenti'ni 2019'da önceki yıla göre yüzde 22,5 artışla 1 milyon 810 bin kişi ziyaret etti. Tüm ören yeri ve müzelerin toplam geliri de 43 milyon 46 bin 730 lira olarak gerçekleşti. Gelirlerin 39 milyon 613 bin liralık bölümü, Efes'in de aralarında yer aldığı ören yerlerinden geldi.

En iyi 10 klasik sahnede

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün farklı bölgelerinde sahnelenen dünyaca ünlü yazarların 10 klasik oyunu, 14-18 Ocak tarihleri arasında “Klasikler Haftası”nda 55 temsille Ankara seyircisiyle buluşacak.

Tiyatro oyunu için akıl hastanesinde eğitim aldılar

Akıl hastanesinde geçen öyküsüyle hafızalara kazınan "Guguk Kuşu" eserini tiyatroya taşımak isteyen İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde eğitim alarak gözlem yaptı. Rejisör Yunus Emre Bozdoğan, "Onların bakışları, enerjileri, konuşmaları, davranışları nasıl diye anlamaya çalıştık. Tüm bunları sahneye taşımak için uğraştık" dedi.

Geleneksel sanat hapsedildi

Ölüm ve doğum arasında bir serüven vaat eden “Hiç” sergisi Teşvikiye Biriz Sanat Galerisi’nde açıldı. Hattat ve tezhip ustası Muhammed Mağ, “Sanatlarımızı, geleneği bozmadan aktarmakla vazifeliyiz. Hat, sanat camiası tarafından belediye salonlarına ve mabetlere hapsedildi” dedi.

Fransa Milli Kütüphanesi: En güzel imza Kanuni Sultan Süleyman'ın

Fransa Milli Kütüphanesi arşivindeki 'en güzel imzanı' Kanuni Sultan Süleyman'a ait olduğunu belirten bir paylaşım yaptı.Kütüphanenin Twitter hesabından Kanuni Sultan Süleyman'ın I. François'e yazdığı mektuptaki imzası paylaşıldı.

Fırtına nedeniyle çatısına ağaç düşen 234 yıllık tarihi sebil zarar gördü

Kabataş’ta fırtına nedeniyle kökünden kopan ağaç 234 senelik olan ve şuan kafeterya olarak kullanılan tarihi Koca Yusuf Paşa Sebilinin çatısına düştü. Düşme sonucu sebilin çatısında hasar oluşurken, ağaç ise itfaiye ekipleri tarafından testereyle kesildi.

Film kısa hayat çok zor

Saldırı altındaki Suriye’nin İdlib kentinde yaşananları aktivist gençler anlattı. “İdlib 2020” adlı kısa film, yeni yıla yılbaşı kutlamaları yerine bombalar altında giren şehrin hikâyesini yansıtıyor. İdlibli gençler bu filmle dünyanın dikkatini yaşanan insanlık dramına çekmeyi amaçlıyor.

Hem akademik hem sanatsal

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı’nda akademik çalışmalarını sürdüren dokuz sanatçı bölüm başkanı Doç. Dr. Hilal Kazan’ın yönlendirmesiyle ortak bir sergide buluştu. Sergi, aynı zamanda geleneksel sanatla kavramsal sanatı buluşturdu.

Göbeklitepe 2019'da rekora koştu: 63 bin 415 kişiyle en çok ekimde ziyaret edildi

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, 2019'da 412 bin 378 kişiyi ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u "Göbeklitepe Yılı" ilan etmesinin ardından yoğun ilgi gören ören yeri, geçen yıl 63 bin 415 kişiyle en çok ekimde ziyaret edildi. Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı Rahime Yaşar, "2018 yılında başlayan kültür turu talepleri 2019'da tavan yaptı ve bu Şanlıurfa ile bölgeye inanılmaz bir katkı sağladı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Leyla ile Mecnun tiyatro oyununu izledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenen "Leyla ile Mecnun" oyununu izledi. Oyunun bitiminden sonra sahneye davet edilen Erdoğan oyunun yazarı İskender Pala'yı ve oyuncuları tebrik etti.

Dolmabahçe Sarayı'nı 2019'da 1 milyon 306 bin kişi gezdi

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı çatısı altında bulunan tarihi saray, köşk ve kasırları ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında yeni bir rekor kırıldı. Dolmabahçe Sarayı, 915 bini yabancı turist olmak üzere, 1 milyon 306 bin kişiyi konuk etti. Bahçe ziyaretçisinde en çok ilgi gören, 15 bin ziyaretçiyle Küçüksu Kasrı oldu.

Meleklerin Renkleri bir aşkın hikayesi

Meleklerin Renkleri, Rus ressam Nelly Akchurina’nın İstanbul’da açtığı ilk kişisel sergi. Sanatçı daha önce Rusya’da 70’ten fazla sergiye katılmış. 2014 yılındaki İstanbul ziyaretinde aşık olduğu bu kentte sergi açmayı hayal eden sanatçı, Türkiye’ye ziyaretlerinin Türk temalı bir seri çizmek için ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Ara Güler sergisine yoğun ilgi: Günde 2 bin 500 kişi ziyaret etti

İletişim Başkanlığı tarafından 23 Aralık’ta Taksim Meydanı'ndaki Dijital Gösterim Merkezi’nde açılan "Ara Güler Dijital Fotoğraf Sergisi"ni binlerce kişi ziyaret etti. 23 Aralık’ta açılan sergi, günde 2 bin 500’den fazla sanatseveri ağırladı. Yarın kapanması planlanan sergi, 9 Ocak'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

180 yıllık hikaye

1839’da Marsilya’dan Doğu’nun tarihi şehirlerine uzanan ilk fotoğraf yolculuğu 180 yıl sonra Türk fotoğrafçıları tarafından yeniden yapıldı. Çekilen kareler bir sergide buluştu.

2019'da en çok izlenen 10 filmden 6'sı yerli yapım oldu

En çok izlenen filmler arasında ilk üç sırayı yerli yapımlar "7. Koğuştaki Mucize", "Recep İvedik" ve "Organize İşler Sazan Sarmalı" aldı. Türk spor tarihine damga vuran Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatan "Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu" filmi 2019'un en çok izlenen 7. yapımı oldu.

Ruhumuzu aydınlatan şair

Türk edebiyatının en kıymetli kalemlerinden şair Sezai Karakoç’a Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Diriliş Yayınları’nı ziyaret ederek belgeyi takdim eden üniversite rektörü Prof. Alim Yıldız, Karakoç için “Ruh dünyamızı aydınlatan bir diriliş eri” ifadesini kullandı.

Türk-Rus yapımları artacak

Türk dizilerinin dünyadaki yükselişi Rusya’da da kendini gösteriyor. Günümüz izleyicisinin unuttuğu diziler, bu ülkede izlenme rekorları kırıyor. ‘Kurt Seyit ve Şura’nın yapımcısı Vladimir Ignatiev, “Ortak duygusal değerlerimiz var. Oyuncuların görünümü, aile münasebetleri tanıdık geldiği için Türk dizileri Rusya’da tercih ediliyor” diyerek yeni yapımların artacağını söyledi.

Edebiyatımızın genç isimleri ödüllendirildi

11. İstanbul Edebiyat Festivali kapsamında verilen ödüller sahiplerini buldu. “Hikaye” dalında Serkan Üstüner, “Roman” dalında Şule Köklü ödüle layık görüldü.

Sanatla dolu bir yıl

2019 boyunca İstanbul kültür ve sanat adına önemli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Contemporary Istanbul’u 74 bin kişi ziyaret etti. 16. İstanbul Bienali de sayısız ilgilisiyle buluştu. Çağdaş sanatın görünürlüğüne katkıda bulunmayı hedefleyen Arter, yeni binasında 7 farklı sergiyle açıldı.

Akif sadece Akif değildir

Milli şairimiz Mehmed Akif Ersoy’un hayatını kaleme alan Yusuf Tosun, Akif’i bütün yönleriyle gençlere tanıtmak gerektiğinin altını çizerek, “Akif sadece Akif değildir o bir çağ, ekol ve aynı zamanda bir tarihtir” dedi.

ÖNDER 4. Kültür Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından dördüncüsü düzenlenen Kültür Sanat Ödüllerinin teması bu yıl 'ehliyet ve liyakat' olarak belirlendi. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen törende onur konuğu olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, ÖNDER Özel Ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'ndan aldı. Birbirinden değerli isimlerin katıldığı programda, "Yılın Okul Dergisi Ödülü"nü Tenkid dergisi, "Yılın Okul Kültür Sanat Projesi Ödülü"nü Günümüz Evliya Çelebileri Projesi, "Yılın...

Hadrianaupolis'te 1800 yıllık 'adak levhası' bulundu

"Karadeniz'in Zeugması" olarak adlandırılan Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmaları sırasında 1800 yıllık adak levhası ortaya çıkarıldı. Karabük Üniversitesi (KBÜ) Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ersin Çelikbaş, "Hadrianaupolis çalışmalarında 1800 yıl öncesine ait ve üzerindeki yazıtta 'Glaukos'un oğlu Herakledes bunu sundu' yazan bir adak levhası ortaya çıkarıldı. Levhaya yöresel bir kıyafet giydiği anlaşılan, sağ elinde buğday başakları tutan...

Mevlana Müzesi Şeb-i Arus haftasında ziyaretçi rekoru kırdı

Konya Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, "Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 50 artışın tespit edildiği törenler haftasında Mevlana Müzesi, kış mevsiminin ziyaretçi rekorunu kırdı" dedi.

Suların çekilmesiyle ortaya çıkan höyüğün 12 bin yıllık olduğu belirlendi

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Tahtaköprü Barajı’nın su seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkan Hamamlar Höyüğü’ndeki arkeolojik çalışmalarda tarihi bulgulara ulaşıldı. 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen höyüğü kurtarmak için kazı çalışmaları sürüyor.

11. İstanbul Edebiyat Festivali yarın başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Fatih, Zeytinburnu, Pendik ve Sultanbeyli belediyelerinin desteğiyle düzenlediği, bu yıl 11’incisi yapılacak olan İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor. 26-27-28 Aralık tarihleri arasında “Edebiyat ve Gençlik” temasıyla İstanbullulara edebiyat şöleni yaşatacak olan festivalin açılışı, 26 Aralık Perşembe günü (Yarın) saat 11.30’da TYB İstanbul’un mekânı olan Kızlarağası Medresesi’nde yapılacak.

Tanburi Sadun Aksüt için saygı gecesi

Türk Mûsikisi’nin usta sazendelerinden Tanburi Sadun Aksüt için Esenler'de saygı gecesi düzenleniyor. Yaklaşık 40 yıl boyunca yüzlerce öğrenci yetiştiren Aksüt, yaşamı boyunca oluşturduğu arşivini İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ne bağışlamıştı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.