Kültür Sanat Haberleri

Sivas'ta 125 yıllık cami altın suyu kullanılarak restore edildi: Türkiye'de örneği az

Sivas'ın Altınyayla ilçesinde bulunan, kök boya ve altın suyu kullanılarak restore edilen 125 yıllık Merkez Cami, bitkisel temalı motifleriyle dikkat çekiyor. Altınyayla İlçe Müftüsü Seyit Ali Gündüz, caminin Türkiye genelinde örneğine az rastlanan bir cami olduğunu belirterek, "Özellikle tavan süslemeleri bakımından da az rastlanan bir camidir. Cami içi duvarlarında yapılan raspa sonucu kalem işi bezemeler vardır. Bunun yanında güzel beyitlerle camiyi yapan ustalar tarafından ve yine aynı şekil...

Antik Çağ’dan modern zamanlara: Felsefenin karanlık tarihine yolculuk

“Modern Felsefenin Karanlık Tarihi” Antik Çağ’dan modern zamanlara uzanan bir felsefe tarihi okuması sunuyor. Türkçe’de ilk kez yayımlanan kitapta ABD’li felsefeci Prof. Dr. Bernard Freydberg, düşünce sistemlerinin karanlıkta kalan oluşum sürecini felsefecilerin görüşleriyle gün ışığına çıkarıyor. Felsefe tarihine ışık tutan kitapta Antik Çağ felsefecilerinden modern çağın düşünürlerine kadar pek çok ismin düşünceleri yer alıyor. Ayrıca felsefe tarihine dair okunabilecek kitaplar da haberimizde.

Dini yayıncılığın hafızasıydı

Gonca Yayınları’nın kurucusu ve sahibi Hasan Başpehlivan vefat etti. Vefatı yayın dünyasında üzüntüyle karşılanan Başpehlivan dün kılınan cenaze namazının ardından Gaziosmanpaşa Karlıtepe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Enver Paşa'nın Libya müdafaası

İtalyanlar ulus devletini geç kurmuşbir Avrupalı millet olarak sömürgecilik yarışının bir parçasıolmak istiyordu. Gözlerine kestirdikleri yer ise bugün de aynıacıları yaşayan Trablusgarp'dı. Denizden komşuları olan Trablusgarp'ıişgal edeceklerdi. İmparatorluk o sırada birçok konuda iç mücadeleveriyordu. İtalyanlar buna güvenip hiçbir sorunla karşılaşmadan bölgeyi işgal edeceklerini düşündüler. İtalya’ya yakın olan bu toprak parçası İstanbul’a epeyuzaktı. Enver Paşa ve vatanperver Türk subayları ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimizin Anadolu'daki varlığını kabullenemeyenler Ayasofya üzerinden kin kustular

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sümela Manastırı 2. Etap Açılış Töreni ve Trabzon Ayasofya Camii Restorasyon Sonrası Açılış Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında, "Tarihi eserleri koruma noktasında Batılı ülkelerin Türkiye'ye söz söyleme hakkı yoktur. Diğer inançların sembollerini hedef alan bir millet olsaydık, 5 asırdır elimizde olan Sümela Manastırı'nın yerinde şu an yeller eserdi" dedi. Erdoğan, "15 Ağustos'ta Ortodoks vatandaşlarımız, Sümela Manastırı'nda restoras...

Sazın öyküsünü öğrenmek için 10 bin kilometre gitti: Berlinli müzisyenin bu yolculuğu film oldu

Berlinli müzisyen Petra Nachtmanova, saz çalan az sayıdaki Batı Avrupalı müzisyenlerden biri. 10 bin kilometre aşarak sazın doğum yeri Horasan'a gitti. Onun bu serüveni ise 'Saz' ismiyle film oldu.

Tarihçilerin Kutbu: Halil İnalcık

"Tarihçilerin Kutbu" olarak nitelendirilen Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının 4. yılında anılıyor. Halil İnalcık, Osmanlı ve Balkan tarihi üzerine ortaya koyduğu eser ve tezlerle bu alanlarda doğru bilinen birçok yanlışı düzeltti. Eserleriyle dünya genelinde haklı bir şöhretin sahibi olan İnalcık, birçok saygın akademisyenin de yetişmesini sağladı. İnalcık için vefatının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile çok sevdiği Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in türbesinin de bulunduğu Fat...

Ayasofya'nın 86 yılı: Darbecilerin ilk işi ezanı susturmak olmuştu

Ayasofya 24 Kasım 1934 günü camiden müzeye çevrilmişti. Aradan 46 yıl geçtikten sonra ilk ezan okunurken yapının içerisinde yer alan Abdülmecit Mesciti de ibadete açılmıştı. 1980 darbesi ile hem ezan susturulurken hem de mescit kapatılmıştı. Müze olduktan sonra geçen 86 yılda Ayasofya ile ilgili yaşananları haberimizde derledik.

64 yıl sonra bir ilk: 2020 Nobel Ödül Töreni bu yıl gerçekleşmeyecek

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak görülen ve 1956'dan beri her yıl aralık ayının ikinci haftasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Nobel Ödül Töreni’nin bu yıl salgın nedeniyle gerçekleştirilmeyeceği duyuruldu.

Türkiye'nin kültür hazinesi vefat etti: Asım Gültekin kimdir?

Türkiye'de uzun yıllar yaptığı kültürel çalışmalarla tanınan ve birçok derginin yayına başlamasına öncülük eden Asım Gültekin vefat etti. Geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yuman 45 yaşındaki Gültekin, Türkiye'nin en önemli basın kuruluşlarında yazılar yazdı, dergilerin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Gültekin’in vefatı sebebiyle siyaset ve kültür-sanat dünyasından birçok isim taziye mesajları yayımladı. Peki Asım Gültekin kimdir?

Sanat neye yarar?

Okurla buluştuğu sene büyük tartışmalara yol açan “Sanat Neye Yarar?” kitabında John Carey, “Şimdiye değin herhangi biri tarafından sanat eseri olarak görülen herhangi bir şey sanat eseridir, o şey sadece o insanın gözünde sanat eseri olsa bile” diyerek sıra dışı bir saptamada bulunuyor. Kitap ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları tarafından Türkçe yayımlıyor.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Hareketli Afiş ve Resim Artırılmış Gerçeklik Sanal Sergisi

Bu yıl, 4. Yıl dönümünü andığımız “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi birlikteliğiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Ekinliği kapsamında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü tarafından gerçekleştirilen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Hareketli Afiş ve Resim Artırılmış Gerçeklik Sanal Sergisi” ile anıyoruz.

Ayasofya Camii için ödüllü makale yarışması

Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasının ardından İlim Yayma Vakfı tarafından Ayasofya'nın geçmişine ışık tutan tarihi öneminin ve niteliğinin daha iyi anlaşılmasına yönelik bilimsel makaleler yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla makale yarışmasında birinciye 5 bin TL ödül verilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Ekim 2020.

Fatih'te tarihi surlarda çökme meydana geldi

İstanbul Fatih'te tarihi surların bir bölümünde çökme meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler yıkılan sur ve çevresine güvenlik şeridi çekerek önlem aldı.

Ağaoğlu’ndan veda: Bugün doğup büyüdüğü Ankara’da toprağa verilecek

Yazdığı romanlarla bu toprağın 90 yıllık hikayesini anlatan bir dönemin yasaklı yazarları arasında olan Adalet Ağaoğlu dün vefat etti. Ağaoğlu bugün doğup büyüdüğü Ankara’da toprağa veriliyor.

Türkiye - Azerbaycan: Bir ananın iki oğlu

Hafızası olmayan toplumlar yok olmaya mahkumdur. Türklerin devletini bir cihan imparatorluğuna dönüştüren Fatih, fethettiği İstanbul’a girerken atının sırtından inmiş hocası Akşemsettin’in atının eyerini tutarak şehre girmişti. Tonyukuk’a saygıda kusur etmeyen Bilge Kağan ile Akşemsettin’in atını taşıyan Fatih aynı hafızanın ürünüydü. Bu hafızanın adı da töreydi. Rus’un pışpışlamaları ile çapına bakmadan Azerbaycan’ı kışkırtmaya çalışanlar tarihe göz attıkları zaman görecekleri gerçek Oğuzlara s...

Iğdır'da bulunan bitki ve midye fosilleriyle ilgili bilimsel çalışma başlatıldı: Milyonlarca yıl önce yaşayan canlılara ait

Iğdır'da bulunan yaprak ve midye fosillerinin hangi türlerden olduğunun ve tarihi geçmişinin belirlenmesi için bilimsel çalışma başlatıldı. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, "Uzman arkadaşlarımız yetkin oldukları konularda çalışmalar yapacak. Bu çalışmaların sonucunda daha net bir bilgi paylaşılacak. Bulunan fosiller çok muazzam bir görüntü arz etmektedir" dedi. Dr. Öğretim Üyesi Okan Özbakır da, "Bölgemizin jeolojik dönemler içerisinde suyla, denizlerle kaplı olduğu ortada...

İzmir'de inşaat kazısında tesadüfen bulundu: 2 bin yıllık altın taç ve mezar kalıntıları dikkatleri üzerine çekti

İzmir'in Alsancak semtinde bir binanın inşaatında çalışan işçiler, Roma döneminde yaşamış bir soyluya ait olduğu düşünülen altın taç ve mezar kalıntıları buldu. Bölgenin 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesine karar verildi. Çevrede, Müze Müdürlüğü uzmanları tarafından sondaj kazısı gerçekleştirilecek ve inceleme yapılacak.

Usta oyuncu Jale Aylanç hayatını kaybetti

Türk sinema ve tiyatrosunun önemli isimlerinden Jale Aylanç hayata gözleirni yumdu. 'Unutursam Fısılda', 'İlk Öpücük' gibi filmlerde, 'Dengi Dengine', 'Yeşil Deniz', 'Suskunlar' gibi dizi ve filmlere hafızalara kazınan Aylanç’ın yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medya üzerinden birçok başsağlığı mesajı yayımlandı. Peki, Jale Aylanç kimdir, kaç yaşında vefat etti?

Ekşi maya, yerel un, gerçek tohumuyla Anadolu ekmeği: Nihayet dergi temmuz sayısında ekmeği masaya yatırdı

Pandemi sürecinde toplumdan izole bir şekilde yaşarken sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız ekmek fotoğrafları ile yeni bir keşif yapmış gibi yaşadık. Sağlıklı ekmek yemek için birbirimizle yarışırken bizzat ekmek memleketi olan bu topraklara haksızlık etmiş olacağız ki Nihayet dergi yeni sayısında ekmeği masaya yatırıyor.

Antalya'da falezlerde bulunan çantadan Roma dönemine ait heykel çıktı

Antalya'da falezlerinde bulunan çantada, Roma dönemine ait 2 bin - 2 bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen tarihi heykel bulundu. Polis ekipleri, yaklaşık 50 kilo ağırlığındaki heykeli, 40 metrelik falezlerden battaniyeye sararak çıkardı.

Duygu dünyamızda silinmez izler bırakan şair: Erdem Bayazıt

Şiir anlayışını öncelikle "Büyük Doğu" ve Sezai Karakoç'la biçimlendiren, Müslümanların emperyalizme başkaldırışını yansıtan şiirleri büyük ilgi gören yazar ve şair Erdem Bayazıt'ın vefatının üzerinden 12 yıl geçti.

Dünyadaki nadir yerleşim yerlerinden Stratonikeia Antik Kenti'nde bin 720 yıllık fiyat listesi

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin 500 yılık Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan 200'den fazla ürünün yazılı olduğu bin 720 yıllık fiyat listesi, tarihe ışık tutuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Hem büyükelçiler hem yabancı basın mensupları destek talep ettiler

"Sağlıklı Turizm Güvenli Kent" tanıtım toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye'de oturtmuş olduğumuz (Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı) sertifikasyon sistemini hem büyükelçilere hem yabancı basın mensuplarına yerinde deneyimleme şansı verdik. Bizzat kendi ağızlarından, 'Çok başarılı bir sistem, detaylı çalışılmış bir sistem, lütfen bizim ülkemizde de uygulanması için destek verir misiniz?' diye bizden talep ettiler" dedi.

Server Vakfı, kitabı yarışma ile sevdiriyor

Server Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği ‘Kitap Oku, Burs Kazan’ kampanyasında başvurular başladı. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Bulut, “Amacımız, kitap okumayı sevdirmek ve yazmaya özendirmek” dedi.

Tarihin 100 Akı: 2012 yılında yayın hayatına başlayan Derin Tarih Dergisi'nin 100.sayısı bayilerde

“Tüm bildikleriniz tarih olacak” sloganıyla 2012 yılının Nisan ayında yola çıkan Derin Tarih Dergisi 100. sayısını yayınladı. “Tarihin 100 Akı” sloganıyla çıkan özel sayıda, görüşler, geçmişte ses getiren makaleler ve derginin yolculuğu yer alacak.

Kültürel diplomasisi Türk dizileri: Pandemi döneminde dünyanın dört bir yanından takip ediliyor

Dünyanın dört bir tarafında büyük ilgiyle izlenen Türk dizileri, pandemi sürecinde Kafkasya ve Orta Doğu’da yakından takip ediliyor. Diziler Bosna Hersek, Kosova ve Sırbistan’dan Şili, Arjantin, Meksika ve Brezilya’ya kadar dünyanın her yerinde en çok izlenenler listesine girdi. Türkiye’nin tanıtımı ve bilinirliğine katkısının yanısıra ürün tanıtımına da hizmet eden dizilerin ekonomiye katkısı dikkat çekiyor. 2013’te 150 milyon dolar olan dizi ihracat hacmi, 2017’de 350 milyon dolara, 2018’de 50...

Trabzon’un önemli 3 turizm merkezi tamamlandı: Temmuz’un son haftası ziyarete açılacak

Trabzon’da restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı, Ayasofya Camii ve Kızlar Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Temmuz ayının son haftasında ziyarete açılacak. Yüksek dayanımlı çelik tel ağlarının yamaca gerildiği sistem ile korunacak olan Sümela Manastırı’nda restorasyon sürecinde manastırdaki fresklerin ve yapıların zarar görmemesi için koruyucu iskeleler kuruldu. Çatlayan 10 bin tonluk kayada çalışmalar sürdüğü Sümela’da çatlayan bu kaya 16 m...

Sanat eleştirmeni Karagöz: Fatih'in tablosu aslında İstanbul'a dönmüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Christie's Müzayede Evi'nden 935 bin 250 sterline satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresi hakkında basında yer alan bazı bilgiler tartışmalara yol açtı. Konuyla ilgili açıklamalar yapan sanat eleştirmeni Samed Karagöz, yaptığı değerlendirmede tablonun geçmişini ve hakkında bilinen yanlışları dile getirdi. Tablonun İstanbul'da yapılmadığını belirten Karagöz, "Fatih Sultan Mehmet'in tablosu İstanbul'a dönüyor şeklinde medyada çok haber çıktı. Fakat...

Kubbealtı’ndan 4 özel kitap

Kubbealt Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı kuruluşunun 50. Yılı anısına dört kitabı özel baskıyla yeniden okurla buluşturdu. İlk üç kitap Sâmiha Ayverdi’nin kaleminden. Dördüncü kitap ise Ahmet Yüksel Özemre’nin Üsküdar’da Bir Attar Dükkanı adlı hatıra kitabı.

Faysal Soysal'ın son filmi Ceviz Ağacı Cannes Film Festivali'nde

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği, Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip ve Mert Yavuzcan’ın oynadığı ‘Ceviz Ağacı’ (Silenced Tree), tarihinde ilk defa online olarak düzenlenen Cannes Film Festivali’nde izlendi. Covid -19 pandemisi nedeniyle bu yıl yarışmanın yapılmayacağı festivalde, 60 ülkeden katılan filmler ”Cannes Online" ismiyle açılan markette sinema severlerle buluşuyor.

Bu rezalete izin vermeyin: Satanizm pedofili dinsizlik teması olan sergi açılamaz!

Sırp sanatçı Marina Abramovic’in performanslarındaki satanist ritüelleri tepkilere neden oluyor. Abramovic’in geçtiğimiz aylarda İstanbul’daki Sabancı Müzesi’nde Akbank sponsorluğunda düzenlenen Akış-Flux adlı sergisi koronavirüs nedeniyle ertelenmişti. Serginin yeniden açılacağı öğrenilirken sanatseverler, sapkın etkinliklere izin verilmemesini istiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+