Kültür Sanat Haberleri

'Mavi Kuş' oyunu seyirciyle buluştu

Yazar Mustafa Kutlu özel hikayelerinden 'Mavi Kuş' tiyatroya uyarlandı. Mavi Kuş, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'ndeki ilk gösterimiyle izleyici karşısına çıktı.

Nazım'ın Kanatları belgeseli izleyiciyle buluştu

30. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında, Nebil Özgentürk'ün yönettiği "Nazım'ın Kanatları" belgeselinin Türkiye prömiyeri yapıldı.

Ahlat’taki tarihi yapılar karekod ile tanıtılıyor

Bitlis’in Ahlat ilçesindeki tarihi Selçuklu Mezar Taşları ve tarihi yapılar ‘karekod’ uygulamasıyla dijital ortamda Türkçe ve İngilizce olarak tanıtılmaya başlandı.

Pamukkale değil Başkale

VAN'ın Başkale ilçesine bağlı Dereiçi köyü yakınlarındaki Pamukkale benzeri travertenler, hayranlık uyandırıyor.

Balıkçılar ağ mesaisinde

Zonguldak'ta trol ve gırgır teknelerini limanlara demirleyerek yeni sezon hazırlıklarına başlayan balıkçılar, yıpranan ağ ve malzemelerinin bakımını yapıyor.

Murat Kekilli Suriye'de 23 Nisan konseri verdi

Şarkıcı Murat Kekilli, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği çocuk şenliğinde konser verdi.

Londra'da Ara Güler sergisi

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Ara Güler sergisi İngiltere’nin başkenti Londra'da açıldı. Ana eksenini Ara Güler'in İstanbul fotoğraflarının oluşturduğu sergide, İngiltere tarihine ve sanatına damga vurmuş Winston Churchill, Alfred Hitchcock ve Bertrand Russell gibi isimlerin portrelerine de yer verildi

Best Of Rumeli ödülleri sahiplerini buldu

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonunca düzenlenen "Best Of Rumeli" ödülleri sahiplerini buldu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR), sunuculuğunu Suzan Kardeş ve Yusuf Emin'in yaptığı törende, 16 isme özel tasarlanan Atatürk heykelleri takdim edildi.

Milli Saraylar'a hafta sonunda ziyaretçi rekoru

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısını yüzde 11 arttıran Milli Saraylar, hafta sonu yeni bir rekora imza attı.

Dergi Fuarı artık Eyüp’te

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Dergi Fuarı yarın başlıyor. Daha önc Sirkeci Garı’nda düzenlenen fuar bu yıldan itibaren Eyüpsultan’daki Feshane Caddesi’ndeki Zal Mahmut Paşa Camisi önünde okurlarla buluşacak.

Gelibolu Mevlevihanesi'nde sema gösterisi

Gelibolu Mevlevihanesi'nde sema gösterisi düzenlendi. Semazenlerin farklı renklerdeki tennureleriyle yaptığı gösteri beğeniyle izlendi.

İnsan en iyi bildiği şeyi yazmalı

Romanları 37 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Stamm İstanbul’daydı. Man Booker finalisti Yedi Yıl ve yeni yayımlanan romanı Uzağın Ötesinde ile sıradan hayatlara odaklanan yazar sorularımızı yanıtladı: “Normal bir insan olarak gördüklerimi yazıyorum. Çehov da böyleydi. İnsan en iyi bildiği şeyi yazmalı.”

Osmanlı geleneği mahyalar ramazana hazırlanıyor

Mahya ustaları, ramazana özel 400 yılı aşkın süredir devam eden geleneği yaşatmak için çalışmalara başladı. Taksim'de bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğünün atölyesinde başlayan hazırlık çalışmalarında mahyalar, ait oldukları camilerin dolaplarından çıkarıldı. Ramazan ayında camileri süsleyecek mahyaların bu yıl teması "infak" olacak.

Geçmişe yolculuğun mekanı: Zaman Müzesi

Konya'nın 5 bin yıllık tarihi mahallesi Sille'de bulunan "Zaman Müzesi", hem bulunduğu mekan hem de Osmanlı'dan Cumhuriyete zamanı ölçen aletleri ile ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Öğrenci dostu film festivali

Uluslararası Ankara Film Festivali'nde başta öğrenciler olmak üzere sinemaseverlerin daha çok film izleyebilmesinin sağlanması için askıda bilet uygulaması yapılıyor.

Selçuklu sultanlarının kabrinde kapsamlı restorasyon

Konya'da Vakıflar Bölge Müdürlüğünce tarafından Alaaddin Camii avlusundaki 8 Selçuklu sultanının türbesinde yürütülen restorasyonda sona gelindi.

Cumhuriyet Misyonerleri VBKY tarafından yayımlandı

Siyaset bilimci Serap Yolcu Yavuz “Cumhuriyet Misyonerleri”nde, 1930 ile 1946 yıllarında genç neslin politik açıdan konumlandırılışını değerlendiriyor. VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) okura sunduğu kitapta Yavuz, “Cumhuriyetin siyasal elitleri gençliği, ‘kurtarıcı, kurucu ve taşıyıcı’ vurgusuyla politik eğitim sürecine paralel biçimde özneleştirir” diyor.

Başakşehir’de sahne genç yıldızların

Gençlik Oyunları kapsamında Başakşehir Tiyatro Akademisi tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Tiyatro Festivali, Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen muhteşem bir finalle sona erdi. Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu, “Başakşehir’in mutluluğun, kültürün ve sanatın başkenti olduğunu tescilledi” dedi.

Kıskançlık esir alır

Ünlü besteci Rachmaninov’un “Aleko” operası İstanbul’da ilk kez sahneleniyor. Rejisör Doğan Çelik, çingeneleri konu eden eserin kıskançlık sonucu işlenen bir aşk cinayetini anlattığını söylüyor Aleko’nun mesajı ise şöyle: “Kıskanç olmayın, insanların özgürlüklerine saygı duyun.”

Askıda Kitap Projesi ile okuma alışkanlığı artırılacak

Samsun'da kültürel ve sanatsal aktiviteler yürüten Pera Sanat'ın sosyal sorumluluk dolayısıyla hayata geçirdiği "Askıda Kitap Projesi" kapsamında oluşturulan kütüphane ilgi görüyor.

3 yaşında çalmaya başladığı piyanoyla 4 yaşında ödül aldı

4. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması'nda en genç katılımcı ödülünü alan Elif Ertunç, piyano çalmaya 3 yaşında başladı

1200 yıllık çınar anıt ağaç olarak tescillendi

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan 1200 yıllık dev çınar ağacı, 'anıt ağaç' olarak tescillenip, koruma altına alındı.

Adını doğaseverlerin koyduğu Saklı Mağara ilgi odağı

Antalya'nın en çok ziyaret edilen antik kentlerinden Phaselis, tarihi kadar doğasıyla da ilgi odağı oluyor. Baharın kendini gösterdiği bugünlerde Phaselis, 2 kilometrelik yürüyüş yolunda vatandaşları ağırlıyor. Antik kentte, adını doğaseverlerin koyduğu 'Saklı Mağara' ise gizemini koruyor.

15 yıldır taştan eser üretiyor

Diyarbakır'da emekli Fransızca öğretmeni Mahmut Nurettin Medyelioğulları (66), 15 yıldır yöreye özgü volkanik bazalt taşından minyatür eserler üretiyor. Medyelioğulları, büyük emekle üretip satmadığı 300'e yakın minyatür ve kabartmaları Müzeler Haftası'nda sergileyecek.

Türk ressamları geçidi

VakıfBank koleksiyonunda yer alan bin 700 tablodan özel bir seçki yapılarak Tophane-i Amire’de açılan “VakıfBank Sanat Koleksiyonu 65. Yıl” başlıklı sergi 21 Nisan’a kadar gezilebir. Sergideki 36 tablo Türk resminin usta isimlerine ait.

Başakşehir'de tiyatro rüzgarı

“Başakşehirli Genç Yıldızlar Sahnede’’ tiyatro festivalinde finale kalan 4 oyun Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi. Öğrencilerin sahne performansı Yılmaz Gruda gibi ünlü jüri üyeleri ve izleyiciler tarafından büyük alkış topladı.

Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali başladı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce Konya'da düzenlenen "Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali", misafir ülkelerden gelen tiyatrocuların katıldığı yürüyüşle başladı.

Baksı Müzesi posta pulunda

PTT AŞ, dünyanın en sıra dışı müzelerinden biri olan ve geleneksel sanatlarla modern sanatları buluşturan Baksı Müzesi adına düzenlediği anma pulu ve posta kartını yayımladı.

Dünyadaki şiddete dur demek için Ergan Dağı'nda imdat çağrısında bulundu

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, dünyadaki şiddet olaylarına dikkati çekmek amacıyla Ergan Dağı’nın zirvesinde çaldığı davul ile imdat çağrısı olan S.O.S. sinyali sesi çıkartarak yardım çağrısında bulundu. Prof. Dr. Mehmet Kavukçu, "Davul ile çıkardığım ses S.O.S. sinyaliydi, çalışmamda mors alfabesinde üç kısa, üç uzun ve üç kısa ile SOS sesini davul ile verdim. Hem yerel, hem ulusal hem de evrensel bir bütün olarak yardım çağrısınd...

Uluslararası Moskova Film Festivali'nde Türkiye rüzgarı

Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapsamında, 18-25 Nisan'da düzenlenecek "41. Uluslararası Moskova Film Festivali"nde Türkiye "onur konuğu ülke" olarak yer alacak.

İzmir'in boyozu yeni tatlarla dünya pazarında

İzmir'in coğrafi işaret olarak tescillenen tatlarından boyoz, farklı damakla hitap etmek amacıyla labne peynir, çikolata, Hindistan cevizi, Antep fıstığı ve incir gibi malzemelerle tatlandırılarak ABD ve Avrupa pazarına sunuldu.

Resimlerini şehri İstanbul'da çizecekler

Son yıllarda özellikle kültür turizmi konusunda önemli adımlar atan Türkiye, İstanbul'un ilk kez ev sahipliği yapacağı bir sergiyle bu alandaki atılımını daha da pekiştirmek niyetinde. Ülkemizde ilk kez düzenlenecek sergi konsepti ile çok sayıda Ukraynalı ressam İstanbul'a gelerek resimlerini üretecekler. Arzu eden sanat severler bu süreç boyunca galeriyi ziyaret ederek resimlerin üretim anlarından eserin bittiği ana kadar gelişen tüm süreci görebilecek.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.