Kültür Sanat Haberleri

Karabük Valiliğinden Paphlagonia açıklaması: Arkeolojik bir dokusu bulunamadı

Karabük Valiliği yapılan inceleme sonucu 'Paphlagonia Geçidi' olarak adlandırılan yer altındaki oluşumun, arkeolojik bir dokusunun bulunmadığını, Safranbolu Kalesi ile bir bağlantısının olmadığını açıkladı.

Altmış dört İslam şehrini fotoğrafladı

Fotoğraf sanatçısı Orhan Durgut “İslam Şehirleri” projesi kapsamında yeni sergisini Özbekistan’da açacak. 64 şehrin çekimlerini tamamladıklarını söyleyen Durgut, “Sergimiz, büyük hadisi alimi, Tırmiz’de medfun İmam Tırmizi’nin misafiri olacak” dedi.

İlk kez sergileniyor

Necip Fazıl Kısakürek’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan “Kökümüze Dönüyoruz” adlı senaryosu ilk kez, yeni açılan İstanbul Sinema Müzesi’nde sergileniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen eseri 27 ayda hazırladı: Dünyada ilk ve tek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, AK Parti İstanbul 7. Olağan İl Kongresi sonrası Bayram Şenocak tarafından hediye edilen ve ahşap dağlama yöntemiyle yazılan Kur'an-ı Kerim'i hazırlayan Münir Erbörü, "Bunun güzel bir yerde tanıtılmasını istiyorum Cumhurbaşkanım' dedim. 'Elbette' dedi" diye konuştu.

Macaristan’da ele geçirilen Türkiye'ye ait tarihi eserler Çavuşoğlu’na teslim edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan temasları çerçevesinde Macarlı mevkıdaşı Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile bir araya geldi. Görüşmede, Macaristan’da ele geçirilen Türkiye'ye ait tarihi eserler teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yapılan Asmacık Cami açılış için gün sayıyor: Selçuklu mimariyle yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Manisa'nın Asmacık Mahallesi'ne yaptırılan 250 kişilik caminin inşaatı tamamlandı. Selçuklu mimarisi ile yapılan 2 katlı caminin tamamlanması bölge halkını mutlu ederken, görkemli caminin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile hizmete girmesi bekleniyor.

Dünyada 3 ülkede yer alıyor: Harran'ın konik kubbeli evleri, özelliğiyle dikkat çekiyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Şanlıurfa'nın Harran ilçesi, konik kubbeli evleriyle ilgi çekiyor. Dışı balçıkla içi ise yumurta akı, toprak, saman ve gül yağı karışımı ile elde edilen karışımla sıvanan evler, yazın serin kışın ise sıcak kalması özelliği ile ziyaretçilerini şaşkına çeviriyor. Harran Kaymakamı Cihat Koç, yerli yabancı tüm turistleri, ilginç görüntüsünün yanı sıra çarpıcı özellikleri ile dikkat çeken kümbet evleri görmeye davet etti.

Harbiye Askeri Müzesi sanal ortamda gezilebilecek

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), vatandaşları ‘Kadim medeniyetimizin şah damarı güçlü kültürümüzdür’ ilkesiyle Harbiye Askeri Müzesi’ni internet sitesi üzerinden sanal geziye davet etti.

Bûtimar 13. ve 14. sayısıyla sizlerle

Kültür sanat dergisi olan Bûtimar'ın Güz/Kış 2021 tarihli 13. ve 14. sayısı okuyucuyla buluşuyor. Bûtimar'ın son sayısı pandemi nedeniyle dijital olarak yayımlandı.

Şubat şehitleri Esenler'de anıldı

Esenler Belediyesi, Şubat ayında vefat eden ve fikirleriyle topluma yön veren Müslüman mütefekkir ve âlimleri “Şahadet Bir Çağrıdır” programıyla andı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Bizim Yunus' Yılı Açılış Töreni'nde konuştu: 'Dünya Dili Türkçe' adıyla bir seferberlik ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Bizim Yunus' Yılı Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Dilini kaybeden bir milletin hafızasını, benliğini hatta inancını kaybedeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üzülerek ifade etmek isterim ki dilimizde çoraklaşma sürecini yaşıyoruz. Yabancı dile verilen önem maalesef Türkçe'mizi gölgede bırakıyor." ifadelerini kullandı. Hep birlikte 'Dünya Dili Türkçe' dememiz gerektiğini kaydeden Cumhurb...

Sanatçılar pandemiye teslim olmuyor

Maskeyi bir kavram olarak sanatla yorumlayan 20 sanatçı Fişekhane’de açılan Maske/Çağrışımlar Sergisi’nde buluştu. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Sanatçılarımız pandemiye teslim olmuyor ve maskeyi yaşamın parçası haline getirerek yeniden hayal kurduruyor. Sanatçının bu tehdit karşısında insanlara morallerini yüksek tutmayı önermesi önemli” diyor.

Nizamiye modeli için çalışıyoruz

Gazeteci-yazar Yusuf Kaplan, kurucusu olduğu Medeniyet Tasavvuru Okulunun (MTO) amacını şöyle özetledi: Yapmak istediğim şey, İbn Haldun, Mimar Sinan ve Mevlânâları yetiştirecek tohumlar ekmek. Benim kafamdaki model, Nizamiye modeli.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı ama definecilerden kurtulamıyor: Çördük Kalesi günden günde tahrip ediliyor

Tokat'ta Helenistik çağdan kalan ve bugüne kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Çördük Kalesi define avcılarının talanına uğradı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hatice Uyanık, "Kalede birçok yerli ve yabancı araştırmacılar incelemede bulundu. Günümüzde ise tescilli olmasına rağmen defineciler tarafından tahrip edilen bir eser. Arkeolojik alanlar zarar görüyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlandı: 2021 Yılı 'Hacı Bektaş Veli Yılı' olarak kutlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre, 2021 Yılı 'Hacı Bektaş Veli Yılı' olarak kutlanacak.

Gaziantep'te 5 asırlık camideki döner taşlı deprem düzeneği görenleri şaşırtıyor

Gaiantep'te 16’ncı yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Bostancı Camii’nin giriş kapısının iki tarafında bulunan sütunlardaki döner taşlarla oluşturulan deprem düzeneği görenleri şaşırtıyor. Biri halen günümüzde dönmeye devam ederken, diğeri ise geçmiş dönemlerde gördüğü hasar nedeniyle hareket ettirilemiyor. Diğer camilerde olmayan özelliğe sahip olan Bostancı Camii’ni bu nedenle çok sayıda meraklı ziyaret ederek düzeneğin nasıl çalıştığı konusunda bilgi alıyor.

Bizim Yunus’tan insanlığın Yunus’una

UNESCO’nun 12-27 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 40. Genel Konferansı’nda 40 C/15 sayılı belgesi çerçevesinde alınan karar gereğince “Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü” Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan’ın desteği ve Türkiye’nin teklifi ile “2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri” arasına alınmıştır.

Hilmi Ziya Ülken’in Sultani’li yılları

Türk düşünce tarihinin önemli ismi Hilmi Ziya Ülken’in İstanbul Sultanisi’ndeki öğrencilik yıllarına ait belgeler ve 11 yaşındaki fotoğrafı ilk kez ortaya çıktı. Dosya, okul müdürü Fatih Güldal tarafından 137 yıllık belgeler arasından keşfedildi. Güldal belgelerin Ülken’in biyografisine katkı sağlayacağını söylüyor.

Bakanlık sözleşmeli sanatçı alacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı 124 sözleşmeli sanatçı alacak.

Tarihi diziler Safranbolu'da üretilen hediyelik savaş aletlerine ilgiyi artırdı: 10 bin TL'ye bile var

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde Demirciler Çarşısı'nda maharetli demir ustaları tarafından hediyelik eşya olarak üretilen kılıç, kama, gürz, mızrak ve kalkan gibi savaş aletleri, 300 ila 10 bin lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor. Demir ustası Muhsin Ünal, "Türk dizilerinde gösterilen savaş sahnelerinden sonra kılıca ilgi arttı. Bize gelip 'Dizilerdeki kılıçlardan yapıyor musunuz?' diye soruyorlar. Bizde isteklerine göre yapıyoruz" dedi.

Hüner Coşkuner hayatını kaybetti

Yakalandığı kemik iliği kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören 58 yaşındaki sanatçı Hüner Coşkuner hayatını kaybetti.

Ortak söz Özdenören

Dünya Dergiler Birliği (DERGİBİR) geçen yıl temmuz ayında vefat eden yazar Asım Gültekin’in “dergilerde ortak gündem hayali”ni gerçekleştirmek için çağrıda bulundu. Yurt içi ve dışından birçok dergi, 2021 yılının ilk sayısında ortak gündem olarak Yeni Şafak yazarı Rasim Özdenören’i belirledi.

Yönetmen ve senarist Yeşim Tonbaz’dan online senaryo atölyesi

"Askıda" ve "Münhasır" adlı kısa filmleriyle ulusal ve uluslararası birçok ödüle değer görülen senarist ve yönetmen Yeşim Tonbaz, online senaryo atölyesi çalışmasına imza atacak.

Aşık Veysel'in torunu açıkladı: 'Çay var içersen, ben var seversen' sözleri dedeme ait değil

Büyük halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun torunu Gündüz Şatıroğlu, sosyal medyada sıkça paylaşılan, "Benim sana verebileceğim çok şey yok aslında. Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen" dizelerinin Aşık Veysel'e ait olmadığını açıkladı. Şatıroğlu, "Dizeleri insanlar sevdiği ve değer verdiği için dedeme atfediyor. Bu çok doğal, çok insani ve kültürümüzle de çok örtüşen bir durum" diye konuştu.

Kısıklı Abdullahağa Camisi’nin 250 yıllık güneş saatine badana yaptılar

Üsküdar’da bulunan tarihi Kısıklı Abdullahağa Camisi’nin minaresindeki 250 yıllık güneş saatinin üstü badanayla boyandı. 2014 restorasyon öncesi fotoğraflarda görünen güneş saatinin, restorasyon sonrası üstüne boya badana yapılarak kapatıldığı ortaya çıktı. Akademisyen Dr. Fatih Köse sosyal medya hesabından “İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli” diye duyurdu.

Yıkıldı, yakıldı, kurşunlandı ama ezan sesi susmadı: Üveys Paşa Camisi 453'ten bu yana ayakta

Aydın’da, 1899 depreminde yıkılmasına, Yunan işgalinde kurşunlanıp, yakılmasına rağmen, Üveys Paşa Camisi’nde 453 yıldan bu yana ezan sesi susmadı. O günlerin izlerini taşıyan tarihi cami hala dimdik ayakta duruyor.

Ketebe artık daha yakın

Kültür dünyasına 3 yılda 415 eser kazandıran Ketebe Yayınları, ‘ketebe.com’dan online satışa başladı. Açılışa özel tüm kitaplarda %50’ye varan indirim var.

Yavuz Bahadıroğlu hayatını kaybetti

Osmanlı tarihinin kıymetli kalemlerinden Yavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) hayatını kaybetti. Vefat haberini oğlu Mücahit Birinci sosyal medya hesabından duyurdu. Nesillere okumayı sevdiren, kitapları ile tarih bilinci aşılayan Yavuz Bahadıroğlu, çeşitli yayınevlerinden çıkan eserleriyle milyonlara ulaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkçeye hak ettiği ihtimamı göstermiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Dil olmadan insan, aile, toplum, millet, kültür ve medeniyetin de olmayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diline sahip çıkmayan, zenginleştirmeyen milletler kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlarda yıkılmaya mahkumdur." ifadelerini kullandı. Ne olduğu belli olmayan harf yığınlarının sosyal medyayı istila ettiğini de belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gençler bir asır önce vefat ed...

Görme engelli çocuklara özel dergi

Albayrak Medya markalarından Bilge Çocuk Dergisi, Görme Engelliler Haftası nedeniyle çocuklar için Braille alfabesi ile oluşturulmuş özel sayı yayınladı.

Hattatlardan 2021’e selam

Albayrak Grubu’nun geleneksel Albayrak Hat Takvimi Sergisi bu yıl kıymetli hattatlar tarafından Kur’ân-ı Kerim’deki “Selâm” âyetlerinden yola çıkılarak hazırlandı. 12 hattatın 12 ay için büyük özenle hazırladığı eserler ketebe.org adresinde ziyarete açıldı.

Sümela Manastırı Mart ayına kadar ziyaretçi kabul edilmeyecek: Güçlendirme çalışması yapılıyor

Dünyaca ünlü Sümela Manastırı’nın taş düşmelerini önleme çalışmaları kapsamında ziyaret yasağının Mart sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Ziyaretçi yasağının uzaması, bölgedeki olumsuz hava şartları yüzünden yavaş ilerleyen çalışmalardan kaynaklandığı öğrenilirken, şu an manastırda profesyonel dağcılar tarafından kaya düşürme ve güçlendirme çalışması yapılıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+