Tiyatro bileti için gece yarısı kuyruğa girdiler

Adana'da, 20. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'ndeki oyunları izlemek isteyenler, bilet bulabilmek için gece yarısı kuyruğa girdi.

Coğrafyamızın hafızasını hatırlattım

Yeni kitabı 'Tanklar Kabe’ye Dayanmadan’ı KETEBE Yayınevi’nden okura sunan İbrahim Karagül, okurlarıyla CNR Kitap Fuarı’nda bir araya geldi. Bu kitapta İslam coğrafyasının hafızasını anlattığını söyleyen Karagül, “Türkiye’nin siyasi mücadelesinin entelektüel altyapısını bizim sağlamamız ve güçlendirmemiz gerek” diyor.

Bu sergimdehesap veriyorum

Ressam Onay Akbaş, İş Sanat Kibele Galerisi''nde ‘Kıyısız Dalgalar’ adını verdiği sergisiyle kendisine ve sanatına hesap verdiğini söylüyor.

'Alija'nın senaristi 'Bilge Kral'ı anlattı

Gazeteci-yazar Tezcan, "Aliya İzetbegoviç'in hayali gerçekleşmiş olsaydı, bugün Avrupa'nın en güçlü devleti Yugoslavya'ydı ama emperyalistler bu potansiyelin farkında oldukları için ırkçılık damarından girip birbirine düşürdüler" dedi.

Evin içinde ev var

Arter'in yeni sergisi "Boş Ev" sanatseverlerle buluştu. Can Aytekin'in işlerinden oluşan sergi eşyaların ağırlığından ve yaşamsal gereksinimlerin kalabalığından arındırılmış bir evin bölümlerini tuvallere taşıyor.

Çanakkale’ningizli kahramanıydı

Çanakkale Kara Muharebeleri’nde 250 kişilik birliğiyle İngilizleri durduran Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın hayatı belgesel oldu. Zaferin 103. yıldönümünde yayınlanacak belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç, “Geriye kalan 94 mektubundan yola çıkarak Çanakkale’nin gizli bir kahramanını anlattık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'den işimiz bitmeden çıkmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkçenin yanlış kullanımının son dönemde daha da arttığını vurgulayarak, "Dilimizin zenginliğini kendi elimizle yok ettiğimiz bu cinneti terk edeceğimize inanıyorum" dedi. Yabancı dildeki tabelalara da tepki gösteren Cumhurbaşkanı, "Değiştirilmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Artuklu Belediyesi'nden gençler için bilgi evi

Artuklu Belediyesi, gençlerin eğitimine katkı sunmak amacıyla projelendirdiği Bilgi Evi’ni bin 205 metrekarelik alanda 3 katlı binasıyla hizmete açtı. Bilgi evinde kültürel ve sanatsal faaliyetlerle gençler için samimi ve faydalı bir ortam oluşturulması amaçlanıyor.

Akif’in istiklal mücadelesini sürdürüyoruz

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ilk kez Devlet Tiyatroları sahnesine taşındı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen “Mehmet Akif” adlı oyunun yönetmeni Cahit Çağıran, “İstiklal ve İslam şairi Akif’in mücadelesini anlattık. Bu mücadele 100 yıldır sürüyor. Şimdi de Afrin’da istiklal mücadelesindeyiz” dedi.

Devlet Tiyatroları perdelerini ücretsiz açacak

Devlet Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde 39 oyunun ücretsiz sahneleneceğini açıkladı. Toplamda 8 bin 500 kişinin ücretsiz tiyatro izlemesini sağlayacak etkinlikte, 7 oyun da çocuklar için sahnelenecek.

Yunus Emre'nin 100 şiiri Kazakçaya çevrildi

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Kazak iş adamları ve Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin katkılarıyla Yunus Emre’nin 100 şiiri ilk kez Türkçeden Kazakçaya çevrilerek kitap olarak basıldı.

MESAM Başkanı seçilen Coşkun Sabah: Şerefle kabul ettim

MESAM'ın yeni başkanı seçilen sanatçı Coşkun Sabah, "Devletin güvenip verdiği bu görevi geri çevirmem olmazdı. Şerefle kabul ettim" dedi. Sabah ayrıca, 3 ay sonra yapılacak başkanlık seçimine ise şartlar uygun olursa aday olabileceğini belirtti.

Selman Cahit’ikaybettik

Gazetemizin emektar ismi Selman Cahit, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 56 yaşındaki Cahit, dün ailesi, sevenleri ve çalışma arkadaşları tarafından dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

'Kemençeyi ağlatan adam' Nihat Doğu hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziğinin en önemli keman üstatlarından biri olarak kabul edilen Nihat Doğu 88 hayatını kaybetti. 1951'de başlayan sanat hayatı boyunca, Müzeyyen Senar, Zeki Müren ve Bülent Ersoy gibi önemli sanatçılarla beraber sanat icra etti.

Fatih'in dizeleri gençlere emanet

Fatih Sultan Mehmet’in kaleme aldığı şiirler, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından hat yazısıyla yazılarak bir kitap haline getirildi. Proje direktörü Prof.Dr. Hüsrev Subaşı, “Gençlerimiz bu denli kültürel derinliği olan devlet adamlarımızı daha çok tanımalı" dedi.

'İstiklal Şairi' Mehmet Akif Ersoy için Saraybosna'da anma töreni

Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı "milli mutabakat metni" İstiklal Marşı’nın, TBMM'de kabulünün üzerinden 97 yıl geçti. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 'Bosna Hersek'te Mehmet Akif'i Anmak ve Anlamak' konulu konferans düzenlendi.

"Akif'in bütün şiirleri ezberlenmeli"

Şair ve yazar Lütfü Şehsuvaroğlu, "Akif'in bütün şiirleri ve Safahat baştan sona Türk neslinin ecdadına saygısı bakımından ezberlenmesi gereken eserlerdir" dedi.

Mavera Vakfı'ndan 'Kudüs' yarışması

Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı, kuruluşunun 5. yıldönümünde Kudüs Konulu Ödüllü Deneme Yarışmasıyla üniversite öğrencileri ile bir araya geliyor.

Kitap fuarına 'Ketebe' damgası

İstanbul’un ikinci büyük uluslararası kitap fuarı oku temasıyla yarın başlıyor. Albayrak Medya Grubu bünyesinde kurulan Ketebe Yayınevi fuarda ilk kez okurla buluşmanın heyecanını yaşıyor.

Hattatları himaye ettiler

Harf İnkilabı'ndan sonra hattatları Mısır'a götürerek himaye eden Kavalalı Mehmed Ali Paşa Ailesi'nin hatıraları Sabancı Müzesi'ndeki 'Boğaziçi’nde Bir Hanedan: Kavalalı Mehmed Ali Paşa Ailesi’nin İzleri Atlı Köşk’te' sergisinde canlanıyor.

Ercan Yazgan hayatını kaybetti

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ercan Yazgan, tedavi gördüğü hastanede kalbinin durması sonucu yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Ertuğrul Bey için kellesini ortaya koyan İbnül Arabi'nin sözleri mest etti

TRT1'in reyting rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul'da Sultan'ın Ertuğrul hakkındaki hükmü açıkladığı esnada ortaya çıkan İbnül Arabi'nin sözleri seyircileri ekrana bağladı. Ertuğrul Bey için kellesini ortaya koyan İbnül Arabi, Saadeddin Köpek'i amacına ulaştırmadı. İşte İbnül Arabi'nin o sözleri...

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 9 film vizyona girecek. Selçuklu dönemini anlatan ilk yapım "Direniş Karatay", gerçekleri gün yüzüne çıkartıyor. "Pervane" Afganistan'ın baskıcı dönemini anlatan animasyon sinemaseverleri bekliyor.

Mirasını hayranı olduğu Bollywood yıldızına bıraktı

Hindistan'da ocak ayında hayatını kaybeden kadının banka hesabında bulunan para ve değerli eşyalarını, hayranı olduğu Bollywood yıldızı olan oyuncu Sanjay Dutt'a bıraktığı ortaya çıktı. Banka yetkilileri oyuncu Dutt'a bilgi verdi.

Engin Altan Düzyatan için İstanbul'a geldiler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayın yapan MBC kanalının Türk dizilerini yayından kaldırma kararından sonra gözler Ortadoğu’ya çevrilmişti. Katar’ın önemli TV kanalı Al Jazeera, ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinde rol alan Engin Altan Düzyatan için Türkiye'ye geldi.

Kahramanlık senfonisi

Besteci Can Atilla, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı anısına bir senfoni besteledi. Yarın akşamı seslendirilecek eser, “Senfoni No. 2 57. Alay Gelibolu” adını taşıyor. Atilla, “Ağıtsal bir ifadeyle; savaşların tüm çaresizliğini gözler önüne seren bir dünya senfonisidir. Eserin iç sesi, 57. Alay ruhudur” diyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığından Kılıçdaroğlu'nun 'MESAM' açıklamasına tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kılıçdaroğlu'nun Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliğine ilişkin açıklamalarına tepki göstererek "Sayın Bakanımıza ve Bakanlığımıza yönelik ithamları mesnetsiz ve asılsızdır. Bakanlığımız, MESAM Genel Kurulu öncesinde tespit edilen hukuka aykırılıkları gidermek ve seçim sürecini sağlıklı bir şekilde yürütmek üzere, yasaların Bakanlığımıza tanıdığı hak ve yetkileri kullanmıştır" ifadelerini kullandı.

Kadın halk ozanı Ayten Gülçınar silahlı saldırıda hayatını kaybetti

Türkiye'yi temsil etmek üzere UNESCO'dan davet alan Sivaslı halk ozanı ve şair Ayten Gülçınar, nişanlısının oğlu Hüseyin B. tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Emine Erdoğan: Kadınların var olmadığı demokrasi başarıya ulaşamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. Emine Erdoğan, "Kadınların olmadığı bir siyaset, ekonomi, bürokrasi eksik kalır. Kadınların var olmadığı bir demokrasi mücadelesi, başarıya ulaşamaz" dedi.

Selçuklu dönemini anlatan yapıt: Direniş Karatay

Oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, "Direniş Karatay" filminin son dönemlerde yapılmış en önemli filmlerden biri olduğunu belirterek, "Selçuklu dönemini anlatan ilk yapım ve seyirciyi çok büyük sürprizler bekliyor. Bu ilk, devamı gelecek inşallah" dedi. Film, 9 Mart'ta vizyona girecek. İşte Direniş Karatay'ın fragmanı...

Yeşim Soydan hayatını kaybetti

Yeşilçam'ın oyuncusu Yeşim Soydan bugün vefat etti. Oyunculuğunun yanı sıra gazeteci ve yazar kimliğiyle de öne çıkan Soydan, bugün öğle saatlerinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Bakan Kurtulmuş'tan Türk dizilerinin Arabistan'da yasaklanmasına tepki

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Suudi Arabistan'ın MBC Medya grubuna ait kanallarda Türk dizilerinin yayınına son verilmesine ilişkin, "Kimin hangi filmi seyredeceğine masa başında oturup, üç siyasetçi karar veremez. Bu devirler çoktan geride kaldı" diyerek tepki verdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.