Kültür Sanat Haberleri

Üç kıtanın yetim çocukları acılarını resmetti

Yetim Vakfı'nın, Ressam İlhami Atalay ve Cemal Toy öncülüğünde "Hayallere Değen Resimler" uluslararası projesi kapsamında, 3 kıtadaki 13 ülkeden yetim çocuklar hayallerini 1001 resimle anlattı. Resimlerin yer aldığı sergi, Ali Emiri Kültür Merkezi'nde açıldı. Serginin ardından salon programı ile proje yetim dostları sanatseverlerle buluştu. Yetim çocuklar, yaşadıkları sıkıntıları acıları ve hüzünleri resimlerine yansıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrıda bulundu vatandaş akın etti

Anadolu'nun Orhun Abideleri olarak da bilinen ve dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin yoğun ziyaretine uğruyor. Özellikle ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ve “Tavsiye ediyorum, Ahlat’a muhakkak gidin” çağrısının ardından Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı çok sayıda ziyaretçi akın ediyor.

2 bin 700 yıllık en zengin antik kent bulundu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden arkeoloji çalışma ekibi, 3 yıl süren araştırma sonucunda 2 bin 700 yıllık Limnai Antik Kenti'ni keşfetti. Göçmenler tarafından kurulan antik kentin en büyük özelliği ise Gelibolu Yarımadası'nın en zengin kentlerinden biri olması.

Bu mumyalar ilk defa görücüye çıktı

Mısır Müzesi 116. yıl dönümü kapsamında hazırladığı sergide tam 214 esere ilk kez yer verdi. Mısır tarihine meraklı kişiler tarafından ziyaret edilen müzede Firavun Tutanhamon koleksiyonuna da yer verildi. Koleksiyon daha önce Başkent Kahire'nin batısındaki Büyük Mısır Müzesi'nde bulunuyordu.

İstanbul’un müzikkutusunu açıyoruz

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “İstanbul ve Müzik Araştırma Programı” özel bir panelle başladı. Prof. Dr. Baha Tanman, programın İstanbul’un çok yönlü müzik kültürünün araştırılabilmesi için önemli adım olduğunu dile getirdi.

İyi okur zam dinlemedi

Bu yıl 37.’si düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı yoğun katılımla sona erdi. Sekiz gün süren fuar 611 bin 444 ziyaretçiyi ağırladı. Kağıt sıkıntısıyla birlikte artan kitap fiyatları ise iyi okuru etkilemedi. Yayıncılar, yapılan zamlara rağmen gerçek okurların kitaba olan ilgisinde değişiklik olmadığını dile getirdi.

Çingene Kızı mozaiği Türkiye'ye geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Çingene Kızı mozaiği parçaları 26 Kasım’da Türkiye’ye geliyor” açıklamasını yaptı.

Antalya'da 1000 yıllık Viking kılıcı bulundu

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında 9 veya 10. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen Viking kılıcı bulundu. Viking kılıcıyla ilgili çalışma ve araştırmayı yapan Dr. öğretim üyesi Feyzullah Şahin, "Bu Viking kılıcının Patara'ya nasıl geldiğini belirlememiz çok zor. Ancak bulunan kılıç Patara Antik Kenti'nin tarihine yeni bir ışık tutacak" dedi.

Hayat pratiktendaha kıymetli

Klasik müziğin genç yıldızlarından Fransız piyanist Lucas Debargue, Avrupa’nın önemli oda müziği toplulukları arasında gösterilen Basel Oda Orkestrası eşliğinde yarın akşam İş Sanat Sahnesi’ne konuk oluyor.

Her sanatçıkültürünün ürünüdür

Ressam Can Göknil’in yarım asırlık sanat hayatını yansıtan retrospektifi ziyarete açıldı. 73 yaşındaki Göknil , “Sanatçının kendi özgün dili ve anlatımı olması lazım. Zaman geçtikçe anladım ki herkes kendi kültürünün ürünüdür” diyor.

Dünyada ondan hızlısı yok

Dakikada 765 nota vuruşuyla 'Dünyanın en hızlı piyanisti' olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Peter Bence, 22 Kasım'da İzmir'deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde sahne alacak.

Genç okurlar yeniyi seviyor

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün sona eriyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temalı fuarda gençler yeni çıkan kitapları, genç yazarları tercih etti. Beyaz Zambaklar Ülkesinde ve Satranç gibi klasikler ise ilgi görenler arasında yer aldı.

Tiyatro bizibirleştiriyor

İstanbul Tiyatro Festivali İtalyan Piccolo Teatro’nun sahneleyeceği Komik Tiyatro oyunuyla başlıyor. 18. yüzyıla ait oyunu güncel yorumuyla sahneye taşıyan yönetmen Roberto Latini, “Klasikler, görünürlüğün ve görünmezliğin birleşimidir. Tiyatro ise bir arada tutmaya yetkindir” diyor.

Unesco’ya müziğimizle adayız

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bugünlerde Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa’da Müzik sempozyumu düzenleniyor.

El arabasıyla arşiv kurtardı

Gazeteci yazar Sadık Albayrak için yapılan saygı gecesinde Albayrak’ın dostları buluştu. Akademisyen Durali Yılmaz, “Sadık Albayrak’ı elinde bir el arabasıyla yarısı çürümüş arşiv belgelerini kurtarmaya çalışırken tanıdım. Bugün Bab-ı Meşihat belgeleri onun sayesinde var” dedi.

Bir garip şair: Orhan Veli

Türk edebiyatının en özgün ve yenilikçi şairlerinden Orhan Veli Kanık, 68 yıl önce bugün 36 yaşında hayata gözlerini yumdu. Şiirlerinin yanı sıra hikaye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser ortaya koyan usta şair, "Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda", "İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı", "Gün olur alır başımı giderim" isimli şiirleriyle adından günümüzde de sıklıkla bahsettiriyor.

Hattuşa Antik Kenti'nde bulunan bu küpler 3800 yıllık

Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşa Antik Kenti'nde bazı kült ritüellerde kullanıldığı tahmin edilen yapının iki ayrı bölümünde 3500 ve 3800 yıllık küpler bulundu. Küplerde baklagiller, hububat ve sıvı yağların saklandığı tahmin ediliyor.

Dünya sinemasıMalatya’da yarışıyor

8. Malatya Uluslararası Film Festivali film gösterimleri ve söyleşilerle sürüyor. Uluslararası Uzun Metraj Yarışmasında ise dünya sinemasından öne çıkan filmler var. “Süleyman Dağı”, “Turunç Günleri”, ”Aşırı Küçük Bir Nesne” gibi çarpıcı filmlerin yarıştığı festivalin kazananı yarın belli olacak.

Efsanelere konu olmuştu Elazığ'da ortaya çıkarıldı

Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesinde gün yüzüne çıkartılan Ejderha olduğu ve taşa dönüştüğü dilden dile anlatılan 800 yıllık geçmişe sahip "Ejderha taşı" ortaya çıkarılarak koruma altına alındı.

Yarım asır sonra fark edilen hata

Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı Kırsal Yaylaköy Mahallesi'nde bulunan caminin mihrabının 50 yıl sonra yanlış yere yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine cemaatin namaz esansında kıbleye doğru durması için cami girişine ve cami içine 'Kıbleye dikkat' tabelaları asılarak yanlışlık giderildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Adil olunursa Türkiye Eurovision'a katılır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘daha adil bir sistem’ olması halinde TRT’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na tekrar katılabileceğini belirtti.

Türk resmine İstanbul’dan baktık

İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı Başkanı Mehmet Çebi’nin koleksiyonundan hazırlanan İstanbul Resimleri Müzesi açılışa gün sayıyor… Çebi, müzenin 1840’lardan günümüze Türk ve yabancı ressamların İstanbul konulu eserlerineyer verdiğini dile getirdi.

İdeolojiyi değiltoplumu yazdı

37.İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu Selim İleri, adına düzenlenen özel bir panelde konuşuldu. Doğan Hızlan, “Toplumu yazmak, belli bir ideolojinin, inancın tekelinde değildir. Selim’i hiçbir zaman ideolojik bazı ölçütlerle değerlendirmedim” dedi.

Musiki mirasımızayeni bir pencere

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 245. Yıl albümünü hazırladı. Kültürel öğeleri evrensel melodilerle harmanlayan projenin genel sanat yönetmeni Prof. Adnan Koç, bu çalışmanın kökü mazide olan Türk müziği mirasına yeni bir pencere açacağını dile getirdi.

Yüzünü dünyaya çeviren festival başladı

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, başladı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Bu festival Malatya’ya bir renk kattı” ifadelerini kullandı.

Her kitap yeni bir coğrafya

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temalı fuarda ilk kez yer alan Ketebe Yayınları Yönetmeni İsmail Demirci, “Balkan, Latin, Arap ve Türk edebiyatının seçkin örneklerini yayınlıyoruz. Kütüphanemizde her kitapta yeni bir coğrafya hayat bulacak” dedi.

8. Malatya Film Festivali'nin Onur Ödülü üç isme verildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 8'incisi düzenlenen "Malatya Uluslararası Film Festivali" dün akşam başladı. Festivalde, sinema sanatçıları Şener Şen ve Perran Kutman ile yönetmen Osman Sınav'a "Onur Ödülü" verildi.

Cem Yılmaz bahane üretenlere kızdı: Benim de arkamda kimse yok

Oyuncu, yapımcı ve komedyen Cem Yılmaz, 8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle bir araya geldi. Yılmaz, gençlerin sürekli "Ağabey arkamda kimse yok" demesine karşılık olarak şu cevabı verdi: İyi de benim de kimse yok. Ben de boş bir A4 kağıdıyla başlıyorum, alıyorum kalemi Arif V 216'yı yazıyorum. Acaba bunu kim beğenecek, yapmaya layık bulacak, para koyacak?

Türkiye senfonisi

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın “Cumhuriyet Bestecileri” konserinde Türk Beşleri’nin Anadolu motiflerinden etkilenerek besteledikleri eserleri dinleyiciyle buluştu.

Değerlerimizçizgi romandacanlanıyor

Milli hikayeciliğin öncüsü Ömer Seyfettin’in altı öyküsü çizgi roman şeklinde yayımlandı. Kaşağı, Forsa, İlk Namaz gibi öyküleri resmeden Yücel Kaya “Kültürel değerlerimiz unutuluyor. Bu eserlerle çocuklarımıza değerlerimizi aşılıyoruz” diyor.

Ufkumuzu açacak eserler olacak

VakıfBank Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Vakıfbank Kültür Yayınları ‘benzersiz eserleri okuyucuyla buluşturma’ mottosuyla 20’yi aşkın eserle yayın dünyasına merhaba dedi. Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, toplumu aydınlatan, şuuru yüksek, ufuk açıcı ve nitelikli eserlerle yayıncılık yapacaklarının altını önemle çizdi.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 10 Kasım'da açılacak

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10 Kasım'da kapılarını açacak. Yurt içi ve yurt dışından 800 yayın evi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda, Albayrak Medya Grubu'nun bünyesinde bulunan Ketebe Yayınları da yer alacak. Yazarlarımız, Taha Kılınç, Sadık Yemni, Remzi Şimşek, Elif Genç, Mehmet Cemal Öztürk TÜYAP'ta kitaplarını imzalayacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.