Kültür Sanat Haberleri

Antik kentte birinci veya ikinci yüzyıla ait olduğu düşünülen medusa başı bulundu

Düzce'de Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında medusa başı bulundu. Milattan sonra 1. veya 2. yüzyıla ait olduğu sanılan, Yunan mitolojisinde "gözlerine bakanı taşa çeviren, yılan saçlı dişi canavar" olarak bilinen medusa başı 60 personel ve 6 arkeologla yürütülen çalışmada bulundu.

Diyarbakır'da bin 800 yıllık keşif: Bizim için heyecan verici bir durum

Tarihi Sur ilçesinde, "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'teki arkeolojik kazılarda bulunan su kanalının 6,5 metre uzunluğunda, 75 santimetre yüksekliğinde ve 40 santimetre genişliğinde olduğu tespit edildi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız "Roma döneminden kalma böyle bir su atık kanalının tespit edilmesi bizim için heyecan verici" dedi.

TİKA Kerkük'te Osmanlı döneminden kalan tarihi mekanlar ziyaret etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'ndan (TİKA) bir heyet, Irak'ın Kerkük kentinde Osmanlı döneminden kalan tarihi mekanları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Restorasyonu TİKA tarafından yapılan Kerkük Kayseri Çarşısını ziyaret ettiklerini belirten TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz, Kerkük Kalesi, Nakışlı Minareli Cami ve Osmanlı kışlasında da incelemelerde bulunduklarını kaydetti.

Milli Saraylardan "Topkapı Sarayı'na yönelik asılsız haber"e ilişkin açıklama: Bilinçsizce dikilen ve kendiliğinden yetişen ağaçların kaldırılmasından ibaret

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, 23 Kasım'da bir gazetede yer alan Topkapı Sarayı ile ilgili haber üzerine, "Söz konusu haberde 'ağaç katliamı' diye iddia edilen faaliyet, Topkapı Sarayı'nın alt bahçelerinde yer alan ve Bizans döneminden kalma manastır-sarnıç gibi yeraltı yapılarının üzerine yakın dönemde bilinçsizce dikilen ve kendiliğinden yetişen ağaçların Bilim ve Değerlendirme Kurulu kararları çerçevesinde kaldırılmasından ibarettir" açıklamasını yaptı.

Usta yazar Mustafa Kutlu'nun bir eseri daha tiyatro oyunu oluyor: Mavi Kuş 24 Kasım'da ilk kez sahnelenecek

Mustafa Kutlu'nun "Mavi Kuş"u tiyatroseverlerle buluşacak. Başakşehir Tiyatro Akademisi tarafından hazırlanan ve 30 kişilik kadrosuyla dikkati çeken oyun, 24 Kasım'da sahnelenecek

Celal Hoca rahmetle yad ediliyor

Türkiye’nin ilk İmam Hatip Lisesi Müdürü Mahmut Celaleddin Ökten, vefatının 59. yılında anılıyor. Ökten’in oğlu Prof. Dr. Sadettin Ökten, babasının imam hatiplerde hem dini hem de fen ilimlerinin okutulması için büyük çaba harcadığını anımsatarak, “Hocaya göre doğada geçerli olan fizik kanunlarının vazıı da sosyal hadiseleri düzenleyen vazıı da aynı kaynak yani Cenab-ı Allah’tır. Böylece bütüncül bir eğitim sistemi ortaya konmuş oluyordu” dedi.

İznik'te bina yapılacak arsada bulundu: Üzeri özel yöntemle kapatıldı

Bursa’nın İznik ilçesinde yıkılan bir evin arsa temelinden Bizans dönemine ait olduğu öğrenilen dev bir küp ve tarihi ev kalıntıları çıktı. Arsada yapılan kazı nedeniyle oluşan derin çukurun çevredeki binaların zarar görmemesi için özel yöntemlerle kapatılacağı öğrenildi.

Bursa pandemiye rağmen kültür sanata doyacak: Herkes için her yerde etkinlik

Bursa, 2021 yılında da kültür ve sanata doyacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi, salgın döneminde yaptığı kültür sanat etkinliklerine sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarıyla 2021 yılında da çoğaltarak devam ettirecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, “Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz etkinliklerden geriye kalan, halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerinde gördüğümüz ışık oldu. Biz o tebessümü kaybetmemek ve o ışığı söndürmemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” ...

Ödüllü yapım Kış Bahçesi Londra yolcusu

Senarist Mustafa Deniz’in “Kış Bahçesi” adındaki kısa filmi, 20 Kasım’da Londra’da izleyiciyle buluşacak. Yurt dışındaki film festivallerinden ödülle dönen ve birçok özel seçkiye kabul edilen filmin başrolünde, yönetmen Mustafa Deniz’in annesi Şengül Deniz oynuyor. VakıfBank’ın sağladığı destekle çekilen film, iki çocuk annesi bir kadının vefat eden kocasından hatıra kalan bir bahçeyi yaşatmaya çalışmasını konu ediniyor.

Beyoğlu'nda anlamlı bir sergi: Karabağ'ın kurtuluşunu anlatan fotoğraflar ilgi odağı oldu

Beyoğlu Belediyesi tarafından hazırlanan "Karabağ Azerbaycan'dır Zafer Sergisi" İstiklal Caddesi'nde açıldı. Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki işgalini sonlandıran son çatışmalara ve zafere ilişkin fotoğraflara yer verilen sergi, yoldan geçenlerin ilgi odağı oldu.

Vaniköy Camii eski haline dönecek

Pazar günü çıkan yangında büyük zarar gören 355 yıllık Vaniköy Camii, Kalyon Vakfı tarafından ihya edilip 2 yıl sonra ibadete açılacak. Caminin yenilenmesi için İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kalyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Mehmet Vani Vakfı arasında protokol imzalandı.

Tarihi Vaniköy Camisi'nin restorasyonu 2 yılda tamamlanacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangında kullanılamaz hale gelen Vaniköy Camisi'nin restorasyon projesinin iki yıl içerisinde tamamlanmasını öngördüklerini açıkladı. Yerlikaya, "İstanbul 6 Nolu Koruma Bölge Kurulu, 24 Kasım 2020'de toplanarak yapının hasar durumu ve yapılması gereken acil müdahalelerle ilgili kararları alacak, ardından hazırlanmış olan restorasyon projesinde gerekirse revizyonlar yapılacak. İvedi biçimde restorasyon uygulamasına başlanacaktır veya restorasyon kurtarmaz, rekonstrü...

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Ahmet Kekeç kimdir?

Geçtiğimiz günlerde gazeteci-yazar Ahmet Kekeç'in oğlu Mehmet Hasan Kekeç babasının korona virüse yakalandığını duyurmuştu. Durumunun ağırlaşması sonrası yoğun bakıma alınan ünlü gazeteci bugün hayatını kaybetti. İlk hikaye kitabını 24 yaşında İyi Şeyler adıyla yayınlayan usta gazeteci son olarak köşe yazılarını Akşam gazetesinde yazıyordu.

2020 yazma eserler yılı: Bin 440 eser Kültür ve Turizm Bakanlığı koleksiyonuna eklendi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2020 yılında bin 440 yazma eserin koleksiyonuna eklendi. Bakanlık bünyesindeki yazma eser sayısı böylece 216 bin 587'ye çıkarken, toplam eser sayısı ise 670 bin 104 oldu. Yazma eserleri koruyabilmek amacıyla "1001 Eser Projesi" yürüten Bakanlık, 2020 Ekim ayı itibarıyla toplam bin 406 eseri restore etti. 2021 yılı hedefleri doğrultusunda 220 eserin daha restorasyonunun tamamlanması planlanıyor.

Adana'daki tarihi eser operasyonunda ele geçirildi: İlk tıp diploması olduğu iddia edildi

Adana’da düzenlenen operasyonda, aralarında kil tablete yazılmış ilk tıp diplomalarından birinin de bulunduğu iddia edilen 2 bin 428 parça tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Sarıkeçili Yörükleri, Anadolu'nun bin yıllık konargöçerlik kültürünü sürdürüyor

Anadolu'da konargöçerlik yaşam tarzının son temsilcilerinden olan Sarıkeçili Yörükleri, kışın yüzünü göstermesiyle ılıman iklimin etkili olduğu Mersin'e geldi. Zorlu yolculuk öncesi, evi bildikleri çadırları söken, yufka ekmek, peynir ve yoğurt hazırlayan Sarıkeçililer, Torosların zorlu yollarını develeri ve keçileriyle arşınladı. Çadırını kuran 60 yaşındaki Hatice Uçar, "Çadırda doğduk, büyüdük, başka bir yerimiz yok. Hayatta kon-göç, kon-göç yaparak uğraşıyoruz" dedi.

Asya İslam tarihinin en önemli liderlerinden: Altın çağ yaşatan imparator “Ekber Şah”

Asya İslam tarihinin en önemli liderlerinden Ekber Şah, VakıfBank Kültür Yayınları'ndan çıkan “Ekber Şah” isimli kitapta tüm yönleriyle inceleniyor. Babür İmparatorluğu’na altın çağ yaşatan hükümdar, tahta çıkışından iktidar mücadelelerine dek kapsamlı olarak anlatılıyor.

Uzayda film çekme yarışı: Rusya, Tom Cruise'a rakip olacak

Dünyaca ünlü aktör Tom Cruise ve Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'in, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir uzay filmi çekeceklerini açıklamalarının ardından bir hamle de Rusya'dan geldi. Rus uzay ajansı Roscosmos, uzayda çekilecek filmde oynayacak kadın oyuncuyu bulmak için seçmelere başladı.

Komedi zihni açık tutar

Komedyen ve radyocu Serdar Gökalp’in kendisini oynadığı “Son Şaka” vizyonda. Dinamik ve macera dolu bir hikayesi olan filmin senaristi Fatih Mutlu, “Sadece ‘salgın bizi çok bunalttı, hadi kafa dağıtalım’ diyerek değil, zihnimizi açık tutmak için de komediye ihtiyacımız var” diyor.

Yedi İklim’den Karakoç’a armağan

Yedi İklim Dergisi, düşünce dünyasının öncüsü üstat Sezai Karakoç için üçüncü kez özel bir sayı çıkarttı. Karakoç’u anlamaya yönelik üçü şiir olmak üzere tam olarak 68 metin, 68 yazar tarafından kaleme alındı. Dergi, “Onun yazdıkları, öncelikle İslam coğrafyasında yaşayan Müslümanların, sonra da bütün insanlığın duyması gereken bir mesajdır” açıklamasını yaptı.

Müzik dünyasından acı haber: Timur Selçuk hayatını kaybetti! Timur Selçuk kimdir?

Türk müziğinde önemli bir yere sahip olan piyanist ve besteci Timur Selçuk hayatını kaybetti. 1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca 'Devlet Sanatçısı' unvanını alan 74 yaşındaki Selçuk'un herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığı öğrenilirken, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülüyor.

Sümela Manastırı tekrar ziyarete kapatıldı

Türkiye’nin dünyaca ünlü turizm merkezlerinden olan ve 5 yıl aradan sonra 29 Temmuz 2020’de ziyarete açılan Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı taş düşmelerini önleme çalışmaları kapsamında 31 Ocak 2021 tarihine kadar tekrar ziyarete kapatıldı.

Ödüllü yazardan yeni öykü kitabı: Ölümsezen

Yaşar Nabi Nayır ödüllü yazar Mehmet Erkan’ın edebiyat yolcuğundaki 10’uncu kitabı ”Ölümsezen” okuyucuları ile buluştu. Yediveren Yayınları’ndan çıkan kitap, yazarın 2005 yılından bu yana yazdığı ve bazıları Varlık, Hece Öykü gibi edebiyat dergilerinde yayımlanan 10 öykülük özel bir seçki.

Yunanistan’a ‘Ayasofya’ şoku: UNESCO cami olmasında sakınca olmadığını açıkladı

Yunanistan’ın Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesine ilişkin şikayeti UNESCO’dan döndü. Türkiye’ye gelerek incelemelerde bulunan UNESCO temsilcisi, Ayasofya’nın cami olmasında bir sakınca olmadığına karar verdi.

Türkçe’de ilk kez okurla buluştu: İngiltere iç savaşının perde arkası

Düşünce tarihinin en etkili isimlerinden İngiliz filozof Thomas Hobbes’un “Behemoth ya da İngiltere İç Savaşının İçyüzü” eserini Türkçe’de ilk kez okurla buluştu. Hobbes bu eserinde çok sesliliğin, demokratik hakların ve bireysel düşüncenin önemine dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri açıklandı

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne layık görülen isimler açıklandı. Kültür tarihi alanında Sadettin Ökten, sosyal bilimler alanında İsmail Kara, edebiyat alanında İbrahim Tenekeci, sinema alanında Derviş Zaim, müzik alanında Özdemir Erdoğan ve koleksiyoner Mehmet Çebi ödüle layık görüldü. Vefa ödülünün de Necmeddin Okyay'a verilmesi kararlaştırıldı.

Çocukların medya ve bilgi okuryazarlığı için 'Bilgi Kaşifi Projesi'

Yanlış bilginin yayılması dünyanın en büyük salgını olarak nitelendirildiği bir çağda çocuklar doğru bilgiyi nasıl ayırt edecek? Çocukları çevrimiçi dünyadan uzak tutarak koruyamayacağımız bir zamanda olduğumuzu söyleyen ve bu yüzden erken okuryazarlık, okuma kültürü oluşturma ve kütüphane kültürünü geliştirmek için çalıştıklarını söyleyen Kütüp-Anne Platformunun kurucusu ve yöneticisi Merve Yavuzdemir, Bilgi Kaşifi Projesi'ni başlattıklarını duyurdu. Yavuzdemir, "AB Sivil Düşün Bizi Bağlayan Şe...

Türkiye'den üç nadir lokomotif modeli Londra Bilim Müzesi’nde

Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, demiryolu ulaşımının tarihine bu kez Londra Bilim Müzesi ile ortaklık ediyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan üç lokomotif modeli, dünyanın önde gelen müzelerinden Bilim Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Sergi, zanaatlarıyla modern dünyanın inşasında ilham olan model ustalarının eserlerini meraklılarıyla buluşturuyor.

Kastamonu'da ezber bozan kazı: Kahin Tepe'de bulunan eserler Göbekli Tepe'deki buluntulardan daha eski

Kastamonu Valisi Avni Çakır, Araç ilçesinde yürütülen ve Akeramik Neolitik döneme ait öğütme taşı, süs eşyası gibi eserlerin yanı sıra eski döneme ait bir tapınağa da ulaşılan Kahin Tepe’de yürütülen kazı çalışmalarını inceledi. Vali Çakır, Kahin Tepe’sinde bulunan eserlerin Göbekli Tepe’deki buluntulardan daha eski olduğunu düşündüklerini belirterek, “Medeniyet ilk olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da yerleşmiş gibi gözüküyordu ama bu keşifle birlikte işler değişecek” dedi.

Yazar Ali Emre: Tarih akışını değiştiren Zengi, Selahaddin ve Baybars film olmalı

Daha çok şiirleri ile tanınmasına rağmen Türk İslam kahramanlarını kaleme aldığı 'Baybars Şark'ın Kalkanı', 'Nureddin Zengi Şark’ın Kandili' ve 'Selahaddin Şarkın Kartalı' kitapları ile de adından söz ettiren şair ve yazar Ali Emre, kitaplarını yazma serüvenini anlattı. Gerçeklerin sanat yoluyla anlatılarak yaşatılması gerektiğini söyleyen Emre, " 'Hafıza inşası' asla hafife alınmaması gereken bir cehd alanıdır. Bu üçlemeyi hem tarihe düşkün bir okuyucu hem de coğrafyamızda yaşanan büyük acılar,...

Erzincan 2. Uluslararası Kısa Film Festivali gala gecesiyle son buldu

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle düzenlenen "Erzincan 2. Uluslararası Kısa Film Festivali" gala gecesiyle sona erdi. Festivalde, Raşit Algül'ün yönettiği "Ronaldo" filmi birincilik, Mahdi Iravani'nin yönettiği "Poshte Panjerh ha (Camların arkasında)" filmi ikincilik, Enis Manaz'ın yönettiği "Le periple d'abella (Abella'nın yolculuğu)" filmi de üçüncü oldu.

Hülya Koçyiğit: Sevda ile hizmet eden Cumhurbaşkanımızın olmasından çok büyük gurur duyuyorum

Türk sinemasının usta oyuncularından Hülya Koçyiğit, bir söyleşi programında sinema hayatını anlattı. Türkiye'yi dünyanın vicdanı olarak gördüğünü belirten Koçyiğit, "Ülkesine böylesine bir sevda ile hizmet eden Cumhurbaşkanımızın olmasından çok büyük gurur duyuyorum. Bir insan eserleriyle anılır. O da bu ülkenin her bir köşesine, geleceğe eserler bırakıyor. Aynı zamanda bütün dünyadaki mağdur insanlara da kucak açıyor ve hepimiz onlara yardım ediyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+