Terörün zarar verdiği Dört Ayaklı Minare ve iki caminin açılışı yapıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin 3 yıl önce gerçekleştirdiği saldırılarda tahrip olan Dört Ayaklı Minare, Şeyh Matar Camisi, Parlı Sefa Camisi ve Medresesi yapılan restorasyonun ardından Bakan Ersoy'un katıldığı törenle açıldı.

GastroAntep Festivali biber hasadıyla başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep'i Geliştirme Vakfının (GAGEV) ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl ilki yapılan Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep), biber hasadıyla başladı.

Timav 7. Geleneksel Hikaye Yarışması ödül töreni

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) ile Selçuklu Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 7. Geleneksel Hikaye Yarışması'nda dereceye giren imam hatipli öğrencilere, ödülleri törenle verildi.

İkinci Efes'te kayıklar yüzdürülecek

Kütahya'da bulunan ve "İkinci Efes" olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti'nden geçen çayda, Penkalas Projesi ile Roma döneminde olduğu gibi kayıklar yüzdürülecek.

200 sanatçı bienal için zili çalıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 4.Tasarım Bienali yarın başlıyor. “Okullar Okulu” temasıyla gerçekleşen bienal 200 sanatçıyı ağırlayacak. Bienal kapsamında birer okula dönüştürülen altı farklı mekanda eğitim ve tasarım etrafında şekillenen, göçten iklim değişikliğine, teknolojiden kültüre uzanan işler ziyaretçiyle buluşacak.

Karadeniz müziğine yeni bir soluk: Emre Ay

Kazım Koyuncu'ya benzeyen sesiyle dikkatleri üzerine çeken Emre Ay, Karadeniz müziğine yeni bir soluk getirdi.

Türklere özgü 20 alışkanlık

Dijital medyanın mizah alanındaki boşluğunu dolduracak olan gztmzt.com'da birbirinden eğlenceli videolar yer alıyor. Sadece Türklere özgü olan bazı davranış kalıpları insanları bazen güldürüyor bazen de şaşırtıyor. Dünya'da daha önce hiçbir yerde duymadığınız veya görmediğiniz olaylar ülkemizde yaşanabiliyor. Bazı fotoğrafları incelerken ‘’Bunu ben de yapıyorum’’ diyebilirsiniz.

İç dünyaların ressamıydı

Modern sanatın Türkiye’deki öncülerinden Fahrelnissa Zeid’in eserlerinden oluşan “Tutkuya Övgü” sergisi açıldı. “Fahrelnissa Zeid: İç Dünyaların Ressam” adlı kitabın Türkçesi de ziyaretçilerle buluştu. Yazar Adila Laidi-Hanieh, “Bu kitapta Zeid’in farklı yönlerini keşfedeceksiniz” dedi.

Oytun Şanal yoğun bakımda

Televizyon tarihinin en popüler dizilerinden Dallas’ın baş karakteri JR Ewing’i seslendiren Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı 81 yaşındaki Oytun Şanal’ın iki gün önce evinde kalbi durdu. Hastaneye kaldırılan ve yoğun bakımda tedavisi süren Şanal’ın oğlu Cenk Şanal “Organları cevap vermiyor sadece kalbi atıyor. Bekliyoruz” dedi.

İlk filmiyle İngiltere'de ödül aldı

Yönetmen ve oyuncu Recep Çavdar'ın "Av Dönüşü" filmi İngiltere'de Uluslararası Bristol Bağımsız Film Festivali'nde "En İyi Kısa Film" ödülünü kazandı.

Adıyaman'ın en büyük mozaiği

Kommagene Uygarlığı’nın beş büyük kentinden biri olan ve bölge turizmi için büyük önemi bulunan Perre Antik Kent’te bulunan 155 metrekarelik mozaik restore ediliyor.

Osmanlı'dan günümüze 150 yıllık gözlem evi

Osmanlı döneminde hava tahminleri için 1868'de faaliyetlerine başlayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 150. yılını kutlarken, hem gözlem hem de eğitim açısından öne çıkıyor. İlk hedefi depreme yönelik çalışmalar olan enstitü, deprem konusunda gözlem, eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerini tek bir bünye altında toplayan ilk kuruluş olma özelliğini kazanıyor.

Tribünlerde açılan komik pankartlar

Dijital medyanın mizah alanındaki boşluğunu dolduracak olan gztmzt.com'da birbirinden eğlenceli videolar yer alıyor. Taraftarı oldukları takımı desteklemek için açılan pankartlar, kimi zaman eğlenceli ve komik görüntülere sahne olabiliyor. Geçmişten günümüze Türkiye liglerinde açılmış en esprili tribün pankartlarını sizler için derledik.

Mimar Sinan'ın muhteşem zekası: Selimiye'nin sırları

Yaşamı boyunca cami, medrese ve kervansaraylar yapan Mimar Sinan, muhteşem eserleriyle adını tarihe yazdırdı. Selimiye Cami'sinde uyguladığı ilginç ve üstünden yıllar geçmesine rağmen hala şaşırtan detaylar, Mimar Sinan'ın ustalığını gözler önüne seriyor.

20 yıllık hayalini ilçe belediyesinde gerçekleştirdi

Erzurum'da İspir Belediyesi, etnografya müzesini açmaya hazırlanıyor. İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, 20 yıl önce Fransa’da gördüğü müzeyi İspir’de hayata geçiriyor.

Hasankeyf'teki 9 mağara butik otele dönüşecek

Batman'ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyündeki 9 mağaranın butik otele dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar yeni yılda tamamlanacak. Mağaraların butik otele dönüştürülmesiyle tarihi Hasankeyf Kalesi'nin de turizme açılması planlanıyor.

İstanbul’dan Tunus’a sanat yolculuğu

Tunus’ta düzenlenen Kartaca Çağdaş Sanat Festivali bugün açılıyor. Festivalde Arap dünyasından 400 plastik sanatçının 700 eseri ziyaretçiyle buluşacak.

Dünya meselelerinekayıtsız kalamam

Şair Nurettin Durman, sanat hayatı boyunca Eylül ayında yazdığı tüm şiirleri Eylül Şiirleri isimli kitabında topladı. Eserinde farklı konulardan beslenen Durman, “Müslüman bir şair olarak dünyadaki meselelere kayıtsız kalamıyorum” diyor.

Şehir Tiyatroları 3 Ekim'de perdelerini açacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, yeni sezona 3 Ekim'de başlayacak.

Turistin müzelere ilgisi 'yaşayan' konseptle canlanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelerin daha çok yerli ve yabancı turisti ağırlayabilmesi amacıyla sanatsal etkinliklerden kültürel faaliyetlere uzanan pek çok uygulamanın yer aldığı "Yaşayan Müze" konseptinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara hız verecek.

Muhsin Jak Kilby: Mescid-i Aksa'da kıldığım ilk namaz beni çok etkiledi

Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin konulu çalışmalarıyla tanınan fotoğraf sanatçısı Muhsin Jak Kilby, "Mescid-i Aksa'da kıldığım ilk namaz beni çok etkiledi. Özellikle secdedeyken tamamen benzersiz şeyler hissettim. Henüz bu yerlerin Kur'an-ı Kerim'de 'bereketli topraklar' olarak zikredildiğini bilmiyordum" dedi.

Sadece Adıyaman'da var: Abuzer Kebabı

Güneydoğu'nun zengin yemek kültürüyle öne çıkan kentlerinden Adıyaman'ın yöresel tatlarından "Abuzer kebabı" yıllardır sofraları süslüyor. Kıyma, domates, sarımsak ve baharatlarla yapılan bu özel yemek sadece Adıyaman'da yapılıyor.

70'inci Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 70'incisi düzenlenen Emmy Ödülleri'nde kazananlar belli oldu. Drama dalında en iyi kadın oyuncu Claire Foy, en iyi erkek oyuncu Matthew Rhys oldu. HBO, son 20 yılda ilk kez Emmy Ödülleri'nde en çok aday çıkaran kanal unvanını kaybederken, Game of Thrones 22 dalda adaylık elde etti.

Türkiye'de bir ilk: Çoban Müzesi

Malatya'da, 15 üniversitenin destek verdiği ve Türkiye'de ilk olan Çoban Müzesi'nde, çobanların kullandığı malzemeler sergileniyor. 2,5 yıl süren çalışma sonucu müzeyi açtıklarını belirten Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, "Farklı illerden gelen 80 yıllık çoban çarığı, kaval, çaydanlık, lider koyunda bulunan ip, dürbün, süt kovası, silah müzemizde sergileniyor" dedi.

New York'ta Türk-Japon dostluğu

Türk-Japon dostluğunda önemli bir role sahip Ertuğrul Fırkateyni ve İran-Irak Savaşı'nda İran'da mahsur kalan Japonların Türkiye tarafından uçak gönderilerek kurtarılması hakkında yazılan eserler 29 Kasım'da New York'ta seslendirilecek.

Mistik müziklerbuluşuyor

Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali bu yıl 15. kez gerçekleştirilecek. Festivalin dünyanın farklı yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası hâline geldiğini söyleyen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Müziğin etkili gücü sayesinde toplumlararası etkileşimi arttırmayı amaçlıyoruz” diyor.

Top oynamış neslin efsaneleri

Dijital medyanın mizah alanındaki boşluğunu dolduracak olan gztmzt.com'da birbirinden eğlenceli videolar yer alıyor. Zamanın gençlerine ilginç gelebilir ama biz çocukluğumuzda eve kapanıp youtuber olmak yerine sokakta akşam ezanına kadar maç yapıp yara bere içinde eve geri dönerdik.

Bu telefonlar ahşaptan

Bursa’da ahşabı keserek sanat eseri gibi ev telefonları yapan ustanın ürünleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Kıl testereyle ahşabı keserek yaptığı ev telefonlarını satan usta Ali Kalktı, "Telefonlarım büyük ilgi görüyor. Bir telefonu 20 günde ince ince işleyerek bitiriyorum. Telefonları bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen fiyatlarla satıyorum" dedi.

Türkiye'ye para kazandıran yemekler

Türkiye mutfak konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Tatlılardan tuzlulara, yemeklerden mezelere, salatalardan şerbetlere kadar Osmanlı'dan bu zaman uzanan zengin mutfak kültürümüzde bazı yemekler var ki, diğerlerinden biraz farklı. Coğrafi işaretli olan bu 23 yemek, Türkiye ve yöre ekonomisine ekstra para kazandırıyor.

Aydın'a Menderes Müzesi kuruluyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ziyaret için gittiği Aydın'da merhum Başbakan Adnan Menderes Müzesi yapılacağını açıkladı. Bakan Pakdemirli, "Vali Bey, bizden müze için yer istedi. Yetki de Tarım ve Orman Bakanlığı’nda. Ben de kendisine dedim ki ‘doğru insana, doğru aileye bu işi sordunuz.’ Tarım ve Orman Bakanı olarak, bu işi yapmak bizim boynumuzun borcudur.

Pazar Eki'nde bu hafta

Yeni Şafak Pazar Eki, birbirinden zengin içerikli haberleriyle bu hafta da evinize konuk oluyor. Dünya sanatçıları Filistin için ayaklanırken, ülkemizin ünlü yönetmenlerinden biri olan Andaç Haznedaroğlu, Suriyeli mülteci çocuklarla çektiği "Misafir" filmiyle büyük ses getiriyor.

Bağımlılık üzerinden sinemayı okumak

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin işbirliği ile bu yıl sekizinci kez düzenlenecek. Festival kapsamında 8. Uluslararası Altın Terazi Uzun Mertaj Film Yarışması’nın bu yılki Jüri Başkanı Derviş Zaim, “Bu festival Türkiye sineması için bir zenginlik” diyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.