Teknoloji Teknoloji

Teknoloji Haberleri

turksat-5b-hizmette
TÜRKSAT 5B hizmette
14 Haziran 2022, 05:00
Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 5B'nin performans ve yörünge testleri başarıyla tamamlandı. Aralık ayında uzaya fırlatılan Türksat 5B, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı tören ile hizmete alındı.
selcuk-bayraktar-turk-usaklarinin-basarisini-tum-dunya-gorecek
Selçuk Bayraktar: Türk uşaklarının başarısını tüm dünya görecek
26 Mayıs 2022, 05:00
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar Azerbaycan'da gerçekleştirilen #TEKNOFEST'te konuştu: Türk uşaklarının başarısını tüm dünya görecek.
elon-muskin-twitteri-satin-alma-sureci-neden-askiya-alindi
Elon Muskın Twitterı satın alma süreci neden askıya alındı
17 Mayıs 2022, 04:00
ABD'li girişimci Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter'ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamış ancak 'bot hesap sayısı' nedeniyle satın alımın askıya alındığını duyurmuştu. Şirketin açıkladığı verilere güvenmediğini belirten ve bağımsız araştırma şirketlerini sürece davet eden Musk, Twitter'daki hesapların en az yüzde yirmisinin bot olduğunu kaydetti.
cocuklari-oyuna-getiriyorlar
Çocukları oyuna getiriyorlar
07 Nisan 2022, 04:00
Küçük çocuklar için hazırlanan bazı dijital oyunlar, çocukları sürekli bağırıp çağıran, garip sesler çıkaran karakterlere dönüştürüyor. Sanki birileri onları kontrol ediyor gibi davranıyor. Ebeveynler derdini kimseye anlatamıyor. Youtuberlar sorumluluğun ailelerde olduğunu savunuyor. Sizce bu durumda sorumluluk kimde?
gokturk-1in-gozunden-canakkale-koprusu
Göktürk 1in gözünden Çanakkale Köprüsü
30 Mart 2022, 05:00
eksi-sozlukte-chp-aleyhinde-acilan-konu-basliklari-nasil-yok-ediliyor
Ekşi Sözlük’te, CHP aleyhinde açılan konu başlıkları nasıl yok ediliyor?
28 Mart 2022, 05:00
baykar-teknoloji-lideri-selcuk-bayraktar-istanbulda-edilen-duaya-bakude-amin-denir
BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar: İstanbulda edilen duaya Baküde amin denir
07 Şubat 2022, 05:00
tum-troll-hesaplar-kapatilsa-ne-olur
Tüm troll hesaplar kapatılsa ne olur?
02 Şubat 2022, 06:00
Engelleri aşan uygulamalar
Engelleri aşan uygulamalar
Engellilere yönelik geliştirilen birçok uygulama, onların günlük hayatını kolaylaştırırken yakınlarının ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Navigasyon, sesli okuma, komutla fotoğraf çekip yer bilgisi iletme gibi birçok özellik engellilerin gözü ve kulağı oluyor. ‘Be my eyes’ gibi örnekler ise hepimize çok özel deneyimler sunuyor.
Mesleklere veda mı?: Gelecek yapay zeka uzmanlarının
Mesleklere veda mı?: Gelecek yapay zeka uzmanlarının
Teknolojik yenilikler, mesleklerin dönüşüm hızını artırıyor. Bir uzmanlığın ömrü ilgili alandaki yeni bir keşfe kadar olacak. İlk örneklerini start-up’larda gördüğümüz bu modelde gençler belli bir mesleğe değil yapay zeka gibi iş alanlarına yönelecek. Kapsamı dar ve anlık çözümler sunan faaliyetler öne çıkacak.
Teknolojinin kalbi Üsküdar’da atıyor
Teknolojinin kalbi Üsküdar’da atıyor
Üsküdar’da 2018’de kurulan ve yaklaşık 300 bin çocuğa eğitim verilen Bilim Üsküdar, yaz sezonu boyunca astronomi, havacılık, matematik, doğa bilimleri gibi konularda ücretsiz atölyeler düzenliyor. Bu sayede Üsküdarlı çocuklar, yaz tatilini hem eğlenerek hem de öğrenerek geçiriyor.
WhatsApp durumu belirli kişilerden nasıl gizlenir?
WhatsApp durumu belirli kişilerden nasıl gizlenir?
WhatsApp, son güncellemenin ardından Son Görülme seçeneklerini artırıyor. Böylece isteyen herkes, 'Kişilerim Hariç' opsiyonuyla birlikte durumlarını belirledikleri kişilere kapatabiliyor. Peki ama WhatsApp durumu belirli kişilerden nasıl gizlenir?
Google Haritalarda Karanlık Mod nasıl açılır?
Google Haritalar'da Karanlık Mod nasıl açılır?
Android tarafında aylardır Karanlık Mod desteği sunan Google Haritalar, sonunda iPhone'lar için de kısa süre önce bu temayı aktif etti. Böylece kullanıcılar küçük bir düzenleme sayesinde bu görünümü aktif edebiliyor. Peki ama Google Haritalar'da Karanlık Mod nasıl açılır?
Windows 11de Başlat Menüsünün konumu nasıl değiştirilir?
Windows 11'de Başlat Menüsü'nün konumu nasıl değiştirilir?
Windows 11 ile birlikte güncellenen Başlat Menüsü, ekranın orta kısmına konumlandırılmış durumda. Fakat birçok kişi bu tasarımın dışına çıkarak eski sürümlerdeki gibi Başlat Menüsü'nü sola kaydırmak istiyor. Çok basit bir ayarlamayla Windows 11'de Başlat Menüsü'nün konumunu değiştirip bu işlemi gerçekleştirmek mümkün.
Android telefonlardaki uygulamalar nasıl gizlenir?
Android telefonlardaki uygulamalar nasıl gizlenir?
Android akıllı telefonlardaki uygulamalar basit ve hızlı bir şekilde gizlenebiliyor. Bu sayede uygulamaları meraklı gözlerden uzak tutmak mümkün hale geliyor.
Hayat Eve Sığar uygulamasından AB uyumlu sağlık pasaportu nasıl alınır?
Hayat Eve Sığar uygulamasından AB uyumlu sağlık pasaportu nasıl alınır?
Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulaması hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde geçerli olan AB uyumlu sağlık pasaportu özelliğini aktif hale getirdi. Uygulamanın en güncel sürümüyle bu yeniliğe erişim sağlanabiliyor. Peki ama Hayat Eve Sığar uygulamasından sağlık pasaportu nasıl alınır?
Google Chromeda yanlışlıkla kapatılan sekme nasıl geri açılır?
Google Chrome'da yanlışlıkla kapatılan sekme nasıl geri açılır?
Google Chrome, diğer birçok popüler web tarayıcısında olduğu gibi yanlışlıkla kapatılan sekmeleri hızlıca geri açmayı sağlıyor. Basit bir şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem, eski sekmelere dönmeyi kolaylaştırıyor.
Windows 11 Başlat Menüsünde önerilen öğeler nasıl gizlenir?
Windows 11 Başlat Menüsü'nde önerilen öğeler nasıl gizlenir?
Windows 11, çeşitli özelleştirme seçenekleri sayesinde esnek bir kullanım sunuyor. Özellikle Başlat Menüsü'nde önerilen öğeleri pasif hale getirmek isteyen kişiler ufak birkaç düzenlemeyle bu işlemi gerçekleştirilebiliyor.
iPhonelardan Android telefonlara fotoğraf aktarma nasıl yapılır?
iPhone'lardan Android telefonlara fotoğraf aktarma nasıl yapılır?
Birçok kullanıcı iPhone'lardan Android cihazlara fotoğraf aktarırken farklı yöntemler deniyor. Özellikle çok fazla sayıda fotoğraf devreye girdiğinde işler zorlaşabiliyor. Bu gibi durumlarda bilgisayar kullanarak iPhone'lardaki fotoğrafları Android cihazlara aktarabilir ya da bulut depolama çözümlerine başvurarak işlemi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Peki ama iPhone'lardan Android telefonlara fotoğraf aktarma nasıl yapılır?
Windows 11de araç çubukları nasıl devre dışı bırakılır?
Windows 11'de araç çubukları nasıl devre dışı bırakılır?
Microsoft'un geçen ay tanıttığı Windows 11, kullanıcı dinamiklerini değiştiren bir dizi yenilikle geliyor. Tabii bununla birlikte Windows 10'daki eski düzene alışan birçok kişi, ayarları eski haline getirmek istiyor. Özellikle en çok dikkat çeken ayrıntılardan biri ise araç çubukları. Peki ama Windows 11'de araç çubukları nasıl devre dışı bırakılır?
Facebookun kripto parası Libra, gelecek yıl başında piyasaya çıkıyor
Facebook'un kripto parası Libra, gelecek yıl başında piyasaya çıkıyor
Facebook, geçen sene duyurduğu Libra isimli kripto para biriminin Ocak 2021'de piyasaya çıkacağını açıkladı.
Bitcoin nedir? Bitcoin sisteminin çalışma mantığı nedir?
Bitcoin nedir? Bitcoin sisteminin çalışma mantığı nedir?
Kripto paralar hayatımızın bir parçası haline gelirken birçok kullanıcı da Bitcoin'in ne işe yaradığı merak ediyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin bir şifreleme sistemi. İnsanların kodları para olarak kullandığı Bitcoin sisteminin en önemli özelliği anonim olmasıdır. Bugünlerde bir tanesi 150 bin TL eden Bitcoin'in özellikleri haberimizde...
Hack ile Bitcoin topladılar: Kripto paranın değeri 10 bin doların altına düştü
Hack ile Bitcoin topladılar: Kripto paranın değeri 10 bin doların altına düştü
Dün, Twitter'da birçok ünlünün hesabı hacklenmişti. Bu hacklenen hesaplar üzerinden Bitcoin toplamaya çalışan hackerlar belli bir meblağa da ulaşmayı başarmıştı. Bugün ise kripto paranın değer kaybedip 10 bin dolar altında değerlendiği görüldü. Bitcoin 9 bin dolarda tutunamazsa 6 bin dolara kadar düşmesi öngörülüyor.
Bitcoin yine 10 bin doları aştı
Bitcoin yine 10 bin doları aştı
ABD'de siyah bir adamın göz altına alınırken öldürülmesini protesto etmek için başlayan olayların etkisiyle kripto paralara gelen yoğun alımlara bağlı olarak Bitcoin yaklaşık bir ay aradan sonra yeniden 10 bin dolar sınırını aştı.
HTC akıllı telefonlarla Bitcoin madenciliği yapılabilecek
HTC akıllı telefonlarla Bitcoin madenciliği yapılabilecek
HTC’den yapılan bir duyuru ile geliştirilmeye devam edilen DeMiner uygulaması sayesinde Exodus akıllı telefonlarda Monero (XMR) kripto paranın kullanılabileceği ve XMR madenciliğinin yapılabileceği duyuruldu.
Blokzincir sistemi ile oy kullanılacak
Blokzincir sistemi ile oy kullanılacak
- Polys Ürün Müdürü Roman Aleshkin:- "Müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde, kağıt kullanılarak yapılan oylamaların getirdiği zorlukları anladık. Polys platformuyla sunduğumuz elektronik oylama sistemi, bu sorunların bazılarını çözüyor. Çevrim içi platformla birlikte çalışan bu makine, vatandaşların istedikleri şekilde rahat ve şeffaf bir şekilde oy vermesini sağlıyor"
Eyvah Musk geri geldi: Twittera yeniden talip oldu
Eyvah Musk geri geldi: Twitter'a yeniden talip oldu
Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’tan Twitter ile ilgili U dönüşü geldi. ABD’li iş insanının, davalı olduğu sosyal medya şirketi Twitter için yeniden devreye girdiği ve teklifinde hisse başına 54,2 dolarlık fiyatı değiştirmediği bildirildi.
Dezenformasyonla Mücadele Yasası geliyor: İçeriğinde neler var?
Dezenformasyonla Mücadele Yasası geliyor: İçeriğinde neler var?
"Dezenformasyonla Mücadele Yasası" olarak bilinen basın kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında tüm detaylar açıklandı. Dezenformasyonla Mücadele Yasası kapsamında çok sayıda yenilik hayatımıza girecek. İnternet medyası mensupları basın kartı alacak, kişilik hakları korunacak, künyesiz haber sitesi kalmayacak. İnternet haber sitelerinin süreli yayın kapsamına alınması, Erişim Sağlayıcılar Birliği'nin görev ve yetki alanının genişletilmesi, sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülük ve sorumluluklarına ilişkin ek düzenlemeler yapılması maddeler arasında yer aldı. Bu kapsamda teklifin ilk iki maddesi kabul edildi. İşte 'Dezenformasyonla Mücadele Yasası'nın detayları...
WhatsAppta ekran görüntüsü alanlara kötü haber
WhatsApp'ta ekran görüntüsü alanlara kötü haber
Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın yeni güncellemesinde, 'bir kez görüntüle' mesajlarında ekran görüntüsü alınması engellenecek. Yeni özellikle ilgili bazı bilgiler ortaya çıktı.

Sosyal medya uygulamaları Türkiye’de 1 milyar dolar kazandı
Sosyal medya uygulamaları Türkiye’de 1 milyar dolar kazandı
Sosyal medya uygulamalarını aktif şekilde kullanan Türkiye, bu platformlar için önemli bir gelir kapısı da oldu. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının iç piyasadan elde ettiği gelir 1 milyar doları aşarken başı Instagram çekiyor
YouTubedan izleyicileri kızdıracak karar: Sayıyı yükselttiler
YouTube'dan izleyicileri kızdıracak karar: Sayıyı yükselttiler
YouTube'un geçtiğimiz hafta artık video öncesinde iki reklam yerine 5 reklam göstereceği ileri sürülmüştü. YouTube, artık video öncesinde iki reklam yerine 5 ila 10 arasında reklam göstermeyi test ettiğini duyurdu.

Siber dolandırıcıların yeni yöntemi deşifre oldu
Siber dolandırıcıların yeni yöntemi deşifre oldu
Hackerların kişisel verileri ele geçirmek için izledikleri yol her geçen gün şekil değiştiriyor. Dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisini daha ekleyen hackerlar, kendilerini bilinen e-ticaret sitelerinin işe alım müdürü gibi tanıtarak kurbanlara SMS gönderiyor. Rastgele gönderilen bu SMS’ler, özellikle yakın zamanda e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmış olan kullanıcıları tuzağına düşürerek siber tehditler karşısında açık bir hedef haline getiriyor.
Elon Muska şok: Hissedarlar satışı onayladı
Elon Musk'a şok: Hissedarlar satışı onayladı
Twitter’ın hissedarları, şirketin Elon Musk’a 44 milyar Dolar bedelle satışına onay verdi. Bu karar, şirketi satın almaktan vazgeçtiğini açıklayan Musk ile mahkemede karşı karşıya gelinmesine onay anlamına da geliyor. Twitter yatırımcılarının katıldığı, kısa süren bi konferans görüşmede satış onaylandı. Elon Musk, Twitter'ın anlaşmanın gereklerine uymadığını, platformdaki sahte veya spam hesaplarla ilgili yanlış bilgi verildiğini savunuyordu.
Googlea 25 milyar avroluk tazminat davası
Google'a 25 milyar avroluk tazminat davası
Teknoloji şirketi Google'a dijital reklamcılık faaliyetleri nedeniyle, İngiltere ve Hollanda'da toplam 25 milyar avroluk tazminat davaları açılıyor.
Elon Musk ile Twitter arasındaki kriz büyüyor: Şirket ikiye bölündü
Elon Musk ile Twitter arasındaki kriz büyüyor: Şirket ikiye bölündü
Twitter hissedarlarının büyük çoğunluğu Elon Musk'ın şirketi satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık teklifin kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar oy verme sürecinin bugün tamamlanacağını ancak dün akşam itibarıyla halihazırda yeterli sayıda hissedarın satışın lehinde oy kullandığını söyledi.
Elon Musktan Instagrama eleştiri: Kıskançlığı artırıyor
Elon Musk'tan Instagram'a eleştiri: Kıskançlığı artırıyor
Elon Musk Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Instagram'ı eleştirerek platformu "kıskançlık artırıcı" olarak nitelendirdi. Bloom Institute of Technology'nin CEO'su ve kurucu ortağı Austen Allred, geçtiğimiz günlerde Charlie Munger'ın "dünyanın açgözlülük tarafından değil, kıskançlık tarafından yönlendirildiğini" anlatan bir videosunu tweetledi. Elon Musk, ise daha sonra bu twete "Instagram bir kıskançlık artırıcıdır" yanıtını verdi.
Twitter Circleı tanıttı: Seçilmiş kişiler paylaşımları görecek
Twitter Circle'ı tanıttı: Seçilmiş kişiler paylaşımları görecek
Circle adı verilen yeni özellik mayıs ayından beri test ediliyordu. Şirketten yapılan son açıklamaya göre Twitter Circle artık tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu.Circle'da belirli sayıda kişiyi seçip onlara özel paylaşım yapabiliyorsunuz. Tıpkı Instagram yakın arkadaşlar özelliği gibi çalışan bu özellikle paylaşımlarınızı sadece seçtiğiniz kişiler görebilecek.
TikTok’ta para aklıyorlar: Terörün finansmanı için kullanılıyor
TikTok’ta para aklıyorlar: Terörün finansmanı için kullanılıyor
Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, geçen yılın başından bu yana Türkiye'deki TikTok kullanıcısı yerli ve yabancılara yaklaşık 1,5 milyar lira aktarıldığını tespit etti. MASAK, bazı hesapların bu platformu para aklama ya da terörün finansmanı için kullandığını belirledi.
Resmen onaylandı! iPhone dahil tüm akıllı telefonlar yalnızca USB Type-C ile şarj olacak
Resmen onaylandı! iPhone dahil tüm akıllı telefonlar yalnızca USB Type-C ile şarj olacak
Avrupa Parlamentosu (AP), USB Type-C'nin elektronik cihazlarda standart şarj girişi olmasını öngören tasarıyı onayladı.
Apple parmak izinden vazgeçiyor
Apple parmak izinden vazgeçiyor
Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Apple, son dönemlerde çıkardığı iPhone modellerinde telefona parmak iziyle giriş izni sağlayan Touch ID özelliğine yer vermiyor.
Huawei’den üç kategoride yeni modeller
Huawei’den üç kategoride yeni modeller
Huawei, akıllı telefon tarafında nova 10 Pro, nova 10, nova 10 SE ile birlikte yeni amiral gemisi Mate 50 Pro’yu, akıllı saatler tarafında Watch D ve Watch GT 3 SE ve tablet tarafında ise MatePad Pro’yu tanıttı.
Apple mağazalarının önünde iPhone kuyruğu: Vatandaşlar geceden sıraya girdi
Apple mağazalarının önünde iPhone kuyruğu: Vatandaşlar geceden sıraya girdi
Geçtiğimiz hafta ön sipariş süreci başlayan iPhone 14 serisinin bugün itibarıyla satışları başladı. Satışların başlamasıyla birlikte pek çok vatandaş iPhone satış noktalarında kuyruk oluşturdu. Apple Türkiye, konuyla ilgili olarak yayınladığı basın bülteninde bazı vatandaşların mağazalar önünde gece saatlerinden itibaren beklediğini açıkladı.
Telefonumun tarzı yok
Telefonumun tarzı yok
Binlerce lira ödeyip elimizden düşürmediğimiz süper akıllı telefonlarımızın ne kadar birbirinin aynısı olduğunu fark ettiniz mi? Onlarca şirketin yüzlerce modeli arasında katlanabilir olanlar dışında neredeyse hiç fark yok. Bunun en önemli nedeni ise üretim teknolojilerinin benzemesi ve telefon parçalarının benzer fabrikalardan çıkması olarak gösterilebilir. Tüketiciler ise birbirinden farklı ve renkli kılıflarla telefonlarını kişiselleştirmeye çalışıyor.
WhatsApptan yeni özellikler: 2 GB’lik dosya gönderilebilecek
WhatsApp'tan yeni özellikler: 2 GB’lik dosya gönderilebilecek
Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, iOS kullanıcıları için yeni bir güncelleme yayınladı. İşte güncelleme ile birlikte gelen yeni özellikler.
Avrupa Birliğinden baskı: Telefon güncellemeleri zorunlu olacak
Avrupa Birliği'nden baskı: Telefon güncellemeleri zorunlu olacak
Avrupa Birliği, telefon üreticilerinden cihazlarına en az beş yıllık güvenlik güncellemesi ve üç yıllık işletim sistemi güncellemesi sağlamasını istiyor.
Zorlu ekonomik koşullar Sonyi de vurdu: PS5e pek çok ülkede zam yaptı
Zorlu ekonomik koşullar Sony'i de vurdu: PS5'e pek çok ülkede zam yaptı
Sony popüler oyun konsolu PS5'e İngiltere, Kanada, Avustralya, Japonya, Çin ve Meksika’da zam yaptıklarını duyurdu. PS5’in Avrupa satış fiyatı yüzde 10, İngiltere satış fiyatı ise yüzde 6 oranında artırılırken ABD’de zammın söz konusu olmadığı belirtildi.
Apple’da hacker alarmı
Apple’da hacker alarmı
Teknoloji devi Apple, ‘hacker’ların iPhone, iPad ve iMac’leri tamamen ele geçirebilecekleri bir güvenlik açığına karşı dünyayı uyardı. Uzmanlar, ‘hacker’ların bu şekilde banka hesaplarına da ulaşabileceğini söyledi.
5G İstanbul Havalimanı’nda
5G İstanbul Havalimanı’nda
İstanbul Havalimanı’nda 3 GSM operatörü tarafından 5G teknolojisinin test uygulaması başladı. Test amaçlı faaliyete koyulan 5G şebekesi ile, cep telefonu bu teknolojiye uyumlu yolcular 5G hızını yaşayabilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Havalimanında kurulu 5G servisini, telefonu 5G destekli, 5G abonelerine kullandırmaya başlayacağız" dedi.
iPhone 14 Pro Maxin tasarımı sızdı
iPhone 14 Pro Max'in tasarımı sızdı
Apple'ın önümüzdeki eylül ayında piyasaya sürmeye hazırlandığı iPhone 14 serisi hakkında neredeyse tüm teknik özellikler sızdırıldı. Seri ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Bu kez iPhone 14 Pro Max'in ebatlarını ve tasarımını açığa çıkaran teknik çizimler sızdırıldı.
Turist rehberleri akıllandı
Turist rehberleri akıllandı
Tatilde, tarihi yerleri görmeyi sevenler için sesli ve görüntülü dijital rehber uygulamalarının sayısı her geçen gün artıyor. Aylık veya kullanım başı fiyatlandırılan bu teknolojiler; antik kent, restoran, yöresel pazar ve alternatif gezi rotaları hakkında da bilgi veriyor.
Akıllanan mutfakların vazgeçilmezi Airfryer: Hünerli ellerin yeni gözdesi
Akıllanan mutfakların vazgeçilmezi Airfryer: Hünerli ellerin yeni gözdesi
Robot süpürgelerin ardından küçük ev aletleri piyasasında airfryer yani akıllı fritöz moda oldu. Teknoloji şirketleri, birbiri ardına yeni nesil modellerini müşteriye sunuyor. Cihaz, özellikle normal fırınlara göre 50’de 1 oranında enerji tasarrufu sağlarken; konveksiyon ısısı mantığı ve yağsız kullanımıyla öne çıkıyor.
Tablet alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz: Fiyat- performansa iyi bakın
Tablet alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz: Fiyat- performansa iyi bakın
Artık okul alışverişi listesinde yerini bulan tablet bilgisayar konusunda fiyat performans ilişkisini karşılaştırmak gerekiyor. Cihazların fiyat performans ilişkisini puanlayan siteler mevcut. Sadece birkaç dakika ayırıp en yüksek oy alanlardan bir tercih yapabilirsiniz.
Steve Jobsun kızı iPhone 14le dalga geçti
Steve Jobs'un kızı iPhone 14'le dalga geçti
Apple, merakla beklenen ürünlerini ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikte tanıttı. Şirket bu kapsamda dört farklı modelden oluşan iPhone 14'ün lansmanını gerçekleştirdi.
Akıllı cihazlar bizi gözetliyor: Verilerimizi bize karşı kullanıyorlar
Akıllı cihazlar bizi gözetliyor: Verilerimizi bize karşı kullanıyorlar
Akıllı TV setleri, bilgisayarlar, temizlik robotları, ev güvenliği ile ilgili cihazlar, nesnelerin interneti ile birlikte hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Akıllı cihazlar tarafından yaşamlarımıza dair toplanan veriler üreticilerin maddi çıkarları adına kullanılabilir.
Galaxy Z Flip4 ve Z Fold4 için ön sipariş  başladı
Galaxy Z Flip4 ve Z Fold4 için ön sipariş başladı
Samsung, dün global tanıtımını yaptığı yeni ürünleri Z Flip4 ve Z Fold4’ü Türkiye’de ön siparişle satışa çıkardı. Kullanıcılar için kampanya düzenleyen firma müşterilerine ürünlerin yanında ‘Galaxy Watch4 Classic’ saat hediye ediyor.
Oppo, Reno7 modelini duyurdu
Oppo, Reno7 modelini duyurdu
Oppo, 64MP yapay zeka kamera, ColorOS 12 işletim sistemi ile uzun ömürlü 4.500 mAh pil ve 33W SUPERVOOC hızlı şarj teknolojisi gibi gelişmiş donanımlara sahip Reno7 modelini Türkiye'de satışa çıkardı. Reno ailesinin son üyesinin fiyatı ise 9 bin 299 TL.
Yeni emojiler yolda: Çak bir beşlik emojisi geliyor
Yeni emojiler yolda: Çak bir beşlik emojisi geliyor
Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mesajlaşma uygulamalarının hayatımıza girmesiyle, emojiler duygu ve düşüncelerin karşı tarafa iletilmesinde en çok başvurulan ifade biçimlerinden biri oldu. 17 Temmuz Dünya Emoji Günü için 2022 ve 2023’te yayınlanacak yeni emojilerin müjdesi verildi.
Irobot’tan iki yeni temizlik canavarı
Irobot’tan iki yeni temizlik canavarı
Ev tipi robot süpürge kategorisini 20 yıl önce ortaya çıkaran iRobot, yeni modelleri Roomba j7 ve j7+ ile temizlikte konforu ayağınıza getiriyor. Roomba j serisi akıllı robot süpürgeler, PrecisionVision yön bulma özelliği sayesinde sadece gereken yerlere ulaşıyor, diğer yerlerden uzak duruyor.
Sony gözünü karartı: Akıllı telefonlar DSLR kameraları geride bırakacak
Sony gözünü karartı: Akıllı telefonlar DSLR kameraları geride bırakacak
Akıllı telefonlar için dev sensör üreticisi Sony, mobil kameraların geleceği hakkında yeni detaylar paylaştı. Şirket akıllı cihazların yakın bir zamanda DSLR kameraları geride bırakacağını söylüyor.
Verimlilik fuarının başkentli yıldızı
Verimlilik fuarının başkentli yıldızı
7’den 70’e tüm ziyaretçilerin ilgisini çeken ve onları ileri teknolojiyle kaynaştıran stantları, İvedik OSB ve Teknopark Ankara 4. Verimlilik Fuarı'nda açtı.
Sony, LinkBuds ile kesintisiz iletişim
Sony, LinkBuds ile kesintisiz iletişim
Sony’nin yepyeni kulaklığı LinkBuds sayesinde kullanıcılar, bir yandan dış dünyaya kulak verirken bir yandan da daha net diyalogların ve doğal sesin tadını çıkarıyor.
Google dil bariyerini yıkıyor: Dünyanın her yerinde herkesle konuşabileceksiniz
Google dil bariyerini yıkıyor: Dünyanın her yerinde herkesle konuşabileceksiniz
Google, geçtiğimiz gün düzenlenen I/O 2022 etkinliğinde yeni ürünlerini ve yazılımlarını tanıttı. En çok dikkat çeken ürünlerden biri ise dil bariyerlerini yıkacak olan artırılmış gerçeklik gözlüğü oldu.
Ayakkabı alırken verileri uçtu
Ayakkabı alırken verileri uçtu
Kişisel veri sızıntılarına her geçen gün bir yenisi eklenirken, yaşanan son olayda internet üzerinden ayakkabı almak isteyen kişiler hırsızların hedefi oldu. FLO mağazalarına bağlı “instreet.com.tr” internet sitesinde veri sızıntısı yaşandı.
Dezenformasyonla Mücadele Yasası geliyor: İçeriğinde neler var?
Dezenformasyonla Mücadele Yasası geliyor: İçeriğinde neler var?
"Dezenformasyonla Mücadele Yasası" olarak bilinen basın kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hakkında tüm detaylar açıklandı. Dezenformasyonla Mücadele Yasası kapsamında çok sayıda yenilik hayatımıza girecek. İnternet medyası mensupları basın kartı alacak, kişilik hakları korunacak, künyesiz haber sitesi kalmayacak. İnternet haber sitelerinin süreli yayın kapsamına alınması, Erişim Sağlayıcılar Birliği'nin görev ve yetki alanının genişletilmesi, sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülük ve sorumluluklarına ilişkin ek düzenlemeler yapılması maddeler arasında yer aldı. Bu kapsamda teklifin ilk iki maddesi kabul edildi. İşte 'Dezenformasyonla Mücadele Yasası'nın detayları...
Google yazıyı üç boyutlu nesneye dönüştürecek
Google yazıyı üç boyutlu nesneye dönüştürecek
Google, metni üç boyutlu nesnelere dönüştüren yapay zeka geliştirdi. Şirket, DreamFusion adını verdiği yeni aracın, iki boyutlu veri kümelerini kullanarak üç boyutlu sahneler oluşturduğunu açıkladı.
Yabancı dil kursu cepte: 30dan fazla dil seçeneği
Yabancı dil kursu cepte: 30'dan fazla dil seçeneği
Dijital platformlarda yabancı dil öğrenenlerin sayısı, her geçen gün artıyor. Birçoğu ücretsiz olan farklı içeriklerdeki uygulamalara dilediğiniz zaman çevrimdışı bağlanabiliyorsunuz. Haliyle kurslara gitmeye gerek kalmıyor. Kısa süreli eğlenceli öğrenme teknikleri yanında, video paylaşımları ve konuşma sınıfları öne çıkıyor.
Yargıtay: İnternet dolandırıcılığında zarardan banka sorumlu
Yargıtay: İnternet dolandırıcılığında zarardan banka sorumlu
Yargıtay, hesap sahibinin kusuru ya da dolandırıcıyla iş birliği ispatlanmadığı hâllerde, tüm zarardan bankanın sorumlu tutulacağına karar verdi. Daire, "Banka, hesap sahibinin parasını korumakla yükümlü" dedi.
Elon Musk Ukraynadan sonra İranda Starlink uydu internetini devreye soktu
Elon Musk Ukrayna'dan sonra İran'da Starlink uydu internetini devreye soktu
Elon Musk, ABD'nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımlamasının ardından uydu internet sistemi Starlink'i bu ülkede devreye soktu.
Bakan Karaismailoğlundan 5 ve 6G teknolojilerinde dijital sıçrama müjdesi
Bakan Karaismailoğlu'ndan '5 ve 6G teknolojilerinde dijital sıçrama' müjdesi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G çalışmalarının yerli ve milli olması adına faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, "Hem 5G ve hem de 6G teknolojilerinde dijital sıçrama ile birlikte siber güvenlik en önemli önceliğimizdir." dedi.
Güney Kore gizlilik ihlalleri nedeniyle Google ve Metaya para cezası verdi
Güney Kore gizlilik ihlalleri nedeniyle Google ve Meta'ya para cezası verdi
Güney Kore'nin gizlilik gözlemcisi, tüketicilerin çevrimiçi davranışlarını izinleri olmadan takip ettikleri ve verilerini, reklamlar amacıyla kullanmak için Google ve Meta'ya toplam 100 milyar won (72 Milyon $) para cezası verdi.
MASAKtan TikTok incelemesi
MASAK'tan TikTok incelemesi
MASAK, Türkiye'de yaklaşık 29 milyon kullanıcısı olan sosyal medya platformu TikTok'ta, suç gelirlerinin aklandığına ilişkin iddialar üzerine harekete geçti. Sosyal medya platformundaki para transferleri, mercek altına alındı.
2016 seçimlerinde Trump lehine veri sızdırıldığı iddia edilmişti: Facebook’tan dikkat çeken hamle
2016 seçimlerinde Trump lehine veri sızdırıldığı iddia edilmişti: Facebook’tan dikkat çeken hamle
Facebook'un, araştırma firması Cambridge Analytica ile yasa dışı olarak kullanıcı verilerini paylaştığı iddiasındaki davada çatı şirket Meta, prensipte anlaştı. Facebook kullanıcıları, sosyal ağın Donald Trump'ın 2016 cumhurbaşkanlığı kampanyasında araştırma firmasına vergi sızdırdığı iddiasıyla şirketten tazminat talebiyle dava açmıştı.
Türkiye’nin 2 süper bilgisayarından birisi öğrencilerin kullanımına açıldı
Türkiye’nin 2 süper bilgisayarından birisi öğrencilerin kullanımına açıldı
Dünyanın ilk 500 süper bilgisayarı listesinde yer alan ve Türkiye’nin iki süper bilgisayarından birisi olan Tuzla Belediyesi Teknoloji Merkezi içerisinde bulunan süper bilgisayar, akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrencilerin kullanımına açıldı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Metaverse projesi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Metaverse projesi
Son dönemlerin popüler konularından birisi olan metaverse ülkemizde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla yerli ve milli metaverse şirketi olan Metavision ile ortaklık kurduğunu duyurdu.
NASAnın DART uzay aracının çarptığı Dimorphos asteroidinde parlayan bir kuyruk oluştu
NASA'nın DART uzay aracının çarptığı Dimorphos asteroidinde parlayan bir kuyruk oluştu
ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) isimli uzay aracının, dünyadan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide planlandığı şekilde başarılı çarpmasının ardından asteroidde parlayan enkaz kuyruğu oluştu.
AYAP-1de önemli aşama: İsveç’in faydalı yükünü Türk aracı Ay’a taşıyacak
AYAP-1'de önemli aşama: İsveç’in faydalı yükünü Türk aracı Ay’a taşıyacak
Türkiye’nin ilk Ay görevi için TÜBİTAK UZAY ile İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü arasında bilimsel işbirliği anlaşması imzalandı.
2022 Nobel Fizik Ödülünün kazananları belli oldu: Üç bilim adamı paylaştı
2022 Nobel Fizik Ödülü'nün kazananları belli oldu: Üç bilim adamı paylaştı
2022 Nobel Fizik Ödülü'nü bilim adamı Alain Aspect, John Clauser ve Anton Zeilinger kazandı.
Nobel Tıp Ödülü sahibini buldu
Nobel Tıp Ödülü sahibini buldu
Nobel Tıp Ödülü'nü "Soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi ile ilgili" çalışmaları nedeniyle İsveçli Bilim İnsanı Svante Paabo kazandı.
UFO sandılar ama gerçek bambaşka: Kokpitte heyecan yaratan görüntü
UFO sandılar ama gerçek bambaşka: Kokpitte heyecan yaratan görüntü
15. Hava İkmal Filosu’na bağlı C-17 tipi askeri kargo uçağının kargo bölümünde görev yapan Magliocca sözlerine göre gerçek hiç de sandıkları gibi değildi. Gördükleri bu şey karşısında nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyorlardı. Acaba dünya dışı varlıklarla temasa mı geçmişlerdi? Tüm sürecin 10 dakika içinde yaşanıp sona erdiğini söyleyen Christian Magliocca, “Gerçekten ilginç bir görüntüydü. Hiçbir ekip arkadaşımızın gördüğü şeyi unutacağını sanmıyorum" diyerek ilk gördüklerinde tanımlayamadıkları bu görüntünün neden kaynaklandığını kısa süre sonra öğrendiklerini açıkladı.
5G için hazırız ihaleyi bekliyoruz
5G için hazırız ihaleyi bekliyoruz
Türkiye, önceki teknolojilere göre daha yüksek veri hızı, yüksek kapasite ve ultra düşük gecikme süresi sunan 5G için gün sayıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 5G ihalesi için 2023’ü işaret etmesinin ardından teknoloji şirketleri hazırlıklarını hızlandırdı. Bu amaçla, Vodafone’un 5G’ye yönelik çalışmaları ile Vodafone Türkiye’nin 5G’ye hazırlık süreci, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.
Temiz enerjiye üç destek: Yüründükçe elektrik
Temiz enerjiye üç destek: Yüründükçe elektrik
Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) milli çözümlerle öne çıkıyor. Buna göre, tarımsal arazilerin sulanabilmesi için gerekli enerjiyi güneşten karşılayan MOBİTEM’de seri üretime geçiliyor. Organik atıklardan biyogaz üreten BİOTEM, 12 kilogramlık mutfak tüpüne eşdeğer üretim sağlıyor. Yüründükçe elektrik üreten BASTEM de millet bahçeleri, yaya geçitlerine yerleştirilecek.
İşletmelerde dijital dönüşüm seferberliği: Bakan Varank destek paketini açıkladı
İşletmelerde dijital dönüşüm seferberliği: Bakan Varank destek paketini açıkladı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, GAP Adıyaman Projeleri ile İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Finansman Destek Programı Protokolleri imza törenlerine katıldı. Bakan Varank, törende yaptığı konuşmada "Bölge Kalkınma İdaremiz ile 60 milyon liralık bütçe tutarı olan projelerin 38 milyon liralık finansmanını karşılamış olacağız" ifadesini kullandı.
NASA paylaştı: Son 30 yıldaki en net çekilen fotoğraf
NASA paylaştı: Son 30 yıldaki en net çekilen fotoğraf
NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen son 30 yılın en net Neptün fotoğrafını paylaştı. NASA'nın 1989 yılından bu yana çekilen en net görüntü, geliştirilmesi 10 milyar dolara mal olan bir teleskopla çekildi.
Uzayda en uzun süre kalan insandı: Hayatını kaybetti
Uzayda en uzun süre kalan insandı: Hayatını kaybetti
Aralıksız 437 günü uzayda geçiren kozmonot Valeri Polyakov, 80 yaşında yaşama veda etti.

SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı
SpaceX 54 Starlink uydusunu daha uzaya fırlattı
Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 5 günlük gecikmenin ardından 54 Starlink uydusunu daha Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlattı.
Avrupa Uzay Ajansı: Türkiyenin uzay çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz
Avrupa Uzay Ajansı: Türkiye'nin uzay çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz
Avrupa Uzay Ajansı'ndan Andrea Vena, "Türkiye’nin uzay çalışmalarından dolayı memnuniyet duyuyor ve çalışmalarını da destekliyoruz" dedi. Vena, Türkiye Uzay Ajansı ile çalışmayı dört gözle beklediklerini söyledi
Elektrikli araç bataryalarına koruma kalkanı
Elektrikli araç bataryalarına koruma kalkanı
UL Solutions, yeni elektrikli araç batarya muhafaza malzemesi testi yöntemi Torch ve Grit’i (TaG) duyurdu. Batarya muhafazaları ve bu muhafazaların imal edildiği malzemeler elektrikli araç güvenliğinde büyük önem taşıyor.
Kredili satışta piyasa tıkandı: Sadece kamu bankaları otoya destek veriyor
Kredili satışta piyasa tıkandı: Sadece kamu bankaları otoya destek veriyor
Otomotiv satışları arz eksikliğinin yanı sıra biriken ulaşım ihtiyacına cevap vermeye çalışırken, vatandaşlar krediye ulaşmakta zorluk çekiyor. Sadece kamu bankalarının bu zorlu süreçte elini taşın altına koyduğunu söyleyen MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Finansman sorunu satışları durdurdu” dedi.
TOGGdan merak uyandıran paylaşım
TOGG'dan merak uyandıran paylaşım
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla merak uyandırdı.
Manganın solisti Ferman Akgün TOGG direksiyonunda
Manga'nın solisti Ferman Akgün TOGG direksiyonunda
2022'nin sonunda seri üretime alınacak Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG, geçtiğimiz ay Zorlu Center Levazım Girişi’ndeki alanda sergilenmeye başladı. Büyük ilgi gören aracın direksiyonuna, Manga grubunun solisti Ferman Akgün de oturdu. O anların kareleri TOGG'un resmi Twitter hesabından paylaşıldı. Gönderi kısa sürede binlerce beğeni aldı.
Tesla yapay zekası at arabasını algılayamadı: Tır olarak gösterdi
Tesla yapay zekası at arabasını algılayamadı: Tır olarak gösterdi
Tesla'nın Full Self Driving yazılımının beta sürümüyle yapılan bir sürüşte at arabası bir tır olarak algılandı. Tesla, daha sonra at arabasını bir kamyonet olarak gördü. Son olarak aracın dokunmatik ekranında at arabası, tırın arkasından bir insan yürüyor gibi göründü.
110 km yolu 4 TLye kat eden elektrikli araç üretildi
110 km yolu 4 TL'ye kat eden elektrikli araç üretildi
Şehitkamil Belediyesine bağlı hizmet veren Bilim Şehitkamil’de yetişen lise öğrencileri, 2 elektrikli araç ürettiler. 110 kilometre yolu 4 TL’ye giden arabalar, düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda piste çıkacak.
Honda araç sahipleri dikkat: Otomobil hırsızları iş başında
Honda araç sahipleri dikkat: Otomobil hırsızları iş başında
Honda marka araç kullanan kişileri ilgilendiren hırsızlık tehlikesi birçok araç sahibini etkileyebilir. Honda'nın Accord, Civic ve C-RV modellerini hedef alan otomobil hırsızları bir güvenlik açığı tespit etti. Ortaya çıkan bilgilere göre otomobil hırsızları telsiz yardımı ile Honda araçlarının kapılarını açabiliyor ve motorlarını çalıştırabiliyor.
Bakan Varanktan TOGG için Yapamazsınız diyenlere tepki: Bir kere de mutlu olun
Bakan Varank'tan TOGG için 'Yapamazsınız' diyenlere tepki: Bir kere de mutlu olun
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak, Türkiye'nin yerli otomobili TOGG için yapılan eleştirilere yanıt verdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Varank, "Önce yapamazsınız dediler. TOGG'u yolların tozunu attırırken görünce şimdi de 'Biz size yapamazsınız demedik, satamazsınız dedik' diyorlar. Ya bir kere de mutlu olun be!" ifadelerini kullandı.
2022’de yollarda göreceğiz: Toggda son çeyrek sürprizi
2022’de yollarda göreceğiz: Togg'da son çeyrek sürprizi
2023’ün ilk çeyreğinde trafiğe çıkması beklenen Togg’u bu yılsonunda yollarda görebiliriz. AK Parti’nin Kızılcahamam kampında sunum yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg’un açıklanan takvimden önce trafiğe çıkabileceğini söyledi.
Türkiyede ilk: Elektrikli araç şarj istasyonları için lisans alan 5 firma belli oldu
Türkiye'de ilk: Elektrikli araç şarj istasyonları için lisans alan 5 firma belli oldu
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) elektrikli araç şarj ağı işletmeci lisansı verdiği ilk şirketler belli oldu. Türkiye'de ilk kez bu alanda lisans alan 5 şirket, 49 yıl süreyle şarj istasyonu işletebilecek.
Binmek için değil yatırıma alınıyor: Üçüncü hatta dördüncü aracını alanlar arttı
Binmek için değil yatırıma alınıyor: Üçüncü hatta dördüncü aracını alanlar arttı
Otomobili yatırım için alanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son 1 yılda sektörde gözle görülür şekilde birikimini ve yatırımını korumak isteyenlerin otomobil almaya yöneldiğini söyleyen Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, “Şu an ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü aracını alan müşteri oranımız arttı. ‘Güvenli liman’ yaklaşımı var” dedi.
Kia premiumdan müşteri çekecek
Kia premiumdan müşteri çekecek
Yeni nesil Sportage’ı satışa sunan Kia, premium markalardan pay almayı hedefliyor. Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “Artık premium modeller bile Kia markamızın yeni modelleriyle takasa başladı. İkinci el değişiminde premium araç sayımız arttı” dedi.
Xbox Game Pass ücretsiz oyunları açıkladı
Xbox Game Pass ücretsiz oyunları açıkladı
Son yıllarda oyun severlerin yakından takip ettiği xbox, Game Pass'ta ekim ayı içinde ücretsiz sunacağı oyunları açıkladı. Merakla beklenen isimler özellikle gençlerin oyun listesine şimdiden eklendi.
Halı saha maçlarına teknolojik platform
Halı saha maçlarına teknolojik platform
Teknolojik yenilikler ve girişimler spor faaliyetlerinde de sınır tanımıyor. Futbol sevdamız oyun konsollarında, sosyal medyada ve internetteki farklı platformlarda devam ederken mahalle maçları da mobil ortama taşındı.
Afganistan şiddet içerdiği gerekçesiyle PUBGyi yasakladı
Afganistan şiddet içerdiği gerekçesiyle PUBG'yi yasakladı
Afganistan yönetimini elinde bulunduran Taliban, şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle PUBG'ye yasak getirdi.

GTA 6nın oynanış görüntüleri internete sızdı
GTA 6'nın oynanış görüntüleri internete sızdı
Bilgisayar korsanları, Rockstar Games'in merakla beklenen yeni oyunu GTA 6'nın oynanış videoları ve ekran görüntülerini internete sızdırdı.

Kimlik bilgilerini çalmak için popüler oyunları kullanıyorlar
Kimlik bilgilerini çalmak için popüler oyunları kullanıyorlar
Küresel olarak, hassas verileri toplayan ve popüler oyunlardan bazılarını taklit ederek yayılan kötü amaçlı yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcı sayısı, yılın ilk yarısında 2021'in ilk yarısına göre yüzde 13 artış gösterdi.
Oyun sektörünün gözü İstanbulda olacak
Oyun sektörünün gözü İstanbul'da olacak
Türkiye en büyük oyun sektörü etkinliği Mobidictum İş Konferansı, 5-6 Eylül’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Oyun dünyasının gözde şirketlerinin yanı sıra sektöre girmeye sıcak bakan firmalar da bu etkinlikte yer alacak.
Metaverse’ye olan ilgi büyük oyun şirketini Türkiye’ye çekti
Metaverse’ye olan ilgi büyük oyun şirketini Türkiye’ye çekti
Metaverse’ye en çok yatırım Türkiye’den geldi. Bu gelişme karşısında dünyanın büyük oyun platformlarından biri olan Wider Games, Türkiye’de yatırım yapma kararı aldı.
Oyun sektörüne damga vuran satış: Microsoft Blizzardı bünyesine kattı
Oyun sektörüne damga vuran satış: Microsoft Blizzard'ı bünyesine kattı
ABD'nin teknoloji devlerinden Microsoft, oyun sektörünün önde gelen firmalarından Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Yaklaşık üç milyar insanın oyun oynandığının vurgulandığı açıklamada, satışın Microsoft'un oyun sektöründeki büyümesini hızlandıracağı kaydedildi.
Türk oyun firması 55 milyon dolarlık yatırım aldı
Türk oyun firması 55 milyon dolarlık yatırım aldı
Türk oyun şirketi Spyke Games, 55 milyon dolarlık tohum yatırım aldı. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemimiz için gurur verici, tebrikler." ifadesini kullandı.
Konsol pazarı 2022’de 81 milyar dolara ulaşacak
Konsol pazarı 2022’de 81 milyar dolara ulaşacak
Deloitte’un hazırladığı Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri raporuna göre oyun konsolu pazarı 2022’de dünya genelinde 81 milyar dolarlık hacme ulaşacak. Rapora göre gelecek yıl oyuncu başına elde edilecek gelir de ortalama 92 dolar seviyesine çıkacak.
PlayStation 5te tedarik sorunları nedeniyle üretim hedefleri düşürüldü
PlayStation 5'te tedarik sorunları nedeniyle üretim hedefleri düşürüldü
Küresel çaptaki çip krizi ve beraberinde yaşanan üretim problemleri devam ederken Sony, PlayStation 5'te çeşitli tedarik sorunları yaşandığını ve bunun da üretim hedeflerini düşürdüğünü bildirdi. Şirketin Nisan 2021 - Mart 2022 arasında 1 milyon adet daha az konsol üretimi gerçekleştireceği netleşti.
Mobil oyuncu 25 milyon: 5,5 saat ekran başında geçiyor
Mobil oyuncu 25 milyon: 5,5 saat ekran başında geçiyor
Türkiye’de bir günde televizyon izleme süresi ortalama 5,5 saat. Sosyal medyada harcanan zaman ise ortalama 2 saat 48 dakika. Dijital oyun oynayan kişi sayısı dünyada 1.2 milyar. Türkiye’de ise bu sayı 25 milyon. En fazla mobil oyuncu ise 25-34 yaş grubunda.
DENEYAP Teknoloji Atölyeleri uygulama sınavı 1 Ekimde
DENEYAP Teknoloji Atölyeleri uygulama sınavı 1 Ekim'de
DENEYAP öğrenci seçme sınavı süreci 4.faz kapsamında yapılacak uygulama sınavıyla devam ediyor. İlk aşamayı başarıyla geçen adaylar için ikinci aşama olan DENEYAP Uygulama Sınavı 42 ilde eş zamanlı olarak 1 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.
Yargıtaydan emsal karar: Garanti süresi dolsa da parası istenebilecek
Yargıtay'dan emsal karar: Garanti süresi dolsa da parası istenebilecek
Yargıtay, tüketicileri yakından ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza atarak, cihazların garanti süresi dolduktan sonra ağır ayıptan dolayı kullanılamaz hâle gelmesi durumunda da tüketici haklarının geçerli olduğuna hükmetti.
Bakan Varank: Türkiye inovasyonda tarihinin en yüksek seviyesinde
Bakan Varank: Türkiye inovasyonda tarihinin en yüksek seviyesinde
Küresel İnovasyon Endeksi 2022 raporu açıklandı. Türkiye 14 basamak birden yükselerek 37. sıraya çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, rapora ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Varank, "Türkiye, tarihinin en yüksek seviyesinde. 20 yılda sıfırdan inşa ettiğimiz ar-ge ve inovasyon ekosistemi yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edecek." dedi.
NASAnın Artemis 1 roketi üçüncü kez fırlatılamadı
NASA'nın Artemis 1 roketi üçüncü kez fırlatılamadı
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a dönüş projesi (Artemis I görevi) kapsamında test uçuşuna hazırlanırken, Florida ve Küba'ya yaklaşan tropik fırtına nedeniyle uçuş denemesi 3. kez iptal edildi.
Bilal Erdoğan’ın katılımıyla açıldı
Bilal Erdoğan’ın katılımıyla açıldı
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan’ın katılımıyla Batman Üniversitesi Merkez Kampüsünde "İcathane Laboratuvarı" açıldı.
SSB ile ASELSAN arasında dev anlaşma
SSB ile ASELSAN arasında dev anlaşma
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında 1 milyar 49 milyon lira bedelli Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı.
NASAnın InSight aracı bir ilke imza attı
NASA'nın InSight aracı bir ilke imza attı
Mars'taki sismik aktiviteleri inceleyen araç InSight, gezegene düşen meteorların ses sinyallerini yakaladı. Meteorların Mars atmosferine girip gezegenin yüzeyine çarpmasıyla oluşan şok dalgalarını takip ederek ilk kez Dünya dışındaki bir gezegende meteor çarpmasının sesini kaydetti.
Çöpten ve güneş panellerinden enerji üretimi
Çöpten ve güneş panellerinden enerji üretimi
Düzce’de çöpten enerji üretilen tesiste artık güneş enerjisi de elektriğe dönüştürülerek büyük tasarruf sağlanacak.
Bir milyar dolarlık kripto vurgunu: Paraların gittiği yer belli oldu
Bir milyar dolarlık kripto vurgunu: Paraların gittiği yer belli oldu
Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, DeFi protokollerinden yaklaşık 1 milyar dolar değerinde kripto para ele geçirdi. Çalınan paraların Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programlarını desteklemeye gittiği açıklandı.

Politik çatışma uzaya taşındı: Rusyadan ABDye kritik uyarı
Politik çatışma uzaya taşındı: Rusya'dan ABD'ye kritik uyarı
Rusya, Amerikan uydusunun yörüngede kısmen parçalanarak Dünya'yı çevreleyen diğer uzay araçlarını tehlikeye attığını söyledi.

Hepsiburada Smart by MIMEX: Türkiye’nin ilk akıllı ve kasasız mağaza deneyimi başlıyor
Hepsiburada Smart by MIMEX: Türkiye’nin ilk akıllı ve kasasız mağaza deneyimi başlıyor
Hepsiburada, bir ilke imza atarak Türkiye’nin yapay zekâya dayalı ilk ‘al ve çık’ konseptli yeni nesil akıllı pilot mağazasını İstanbul Mecidiyeköy Trump AVM içinde açıyor.
Troy T200 yerli eğitim uçağının tanıtımı gerçekleştirildi
Troy T200 yerli eğitim uçağının tanıtımı gerçekleştirildi
Bursa'da özel bir şirket tarafından üretilen Troy T200 yerli eğitim uçağının tanıtımı gerçekleşti. Katılımcılar tarafından yoğun ilgi gören uçağın, havacılık sektöründe bir çığır açması bekleniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.