Teknoloji Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Türk internet abone sayısında rekor artış yaşandı
Türk internet abone sayısında rekor artış yaşandı
İnternetin her haneye girmesi amacıyla gerçekleşen uzun vadeli planlar meyvelerini verirken 2020 yılıyla birlikte yeni bir hedef ortaya atıldı: Geniş bant abone sayısının 80 milyona ulaşması planlanıyor.
Türkiyede ilk kez uygulanacak: Gözleriyle bilgisayar kullanıyorlar
Türkiye'de ilk kez uygulanacak: Gözleriyle bilgisayar kullanıyorlar
Türkiye’de ilk kez Yalova'da uygulanan proje kapsamında spastik engelli bireyler ellerinden bağımsız olarak gözleriyle bilgisayar kullanabilecek.
Yerli 5G projesinde büyük başarı: İlk kez Bakan Varank test etti
Yerli 5G projesinde büyük başarı: İlk kez Bakan Varank test etti
Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında geliştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla demosu yapılan radyolink ile 12 kilometre mesafeden 4K çözünürlüklü görüntü başarılı şekilde aktarıldı. Bakan Varank, "Projede kamu-özel iş birliğiyle gelecek dönemde çok önemli hale gelecek 5G şebekesinin kritik bileşenlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. 5G şebekesiyle ilgili yerli ve milli üretimi teşvik edecek şekilde tedbirlerimizi alıyoruz. Özel sektörümüz ve üniversitelerimiz bu işin asıl üstlenicileri ve onlar da çok önemli başarılar elde ediyorlar. Projemizde bu gibi başarıları önümüzdeki dönemde de yakalayarak Türkiye'de önemli bir açığı gidermiş ve önemli bir güvenlik sorununa çözüm bulmuş olacağız" ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin ilk ve tek YouTube akademisinde ikinci dönem başladı
Türkiye’nin ilk ve tek YouTube akademisinde ikinci dönem başladı

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Youtube Akademi’de ikinci dönem başladı. Medyanın deneyimli isimlerinden 8 hafta boyunca eğitim alacak 15 genç, youtuber olma yolunda ilk adımlarını attı.

YouTube komplo videolarına savaş açtı
YouTube komplo videolarına savaş açtı
Facebook'un aşı karşıtı reklamları engelleme kararının ardından benzer bir hamle de Google'ın sahibi olduğu YouTube'dan geldi. Online video platformu koronavirüs hakkında yanıltıcı bilgiler veren videoları siteden kaldırma kararı aldı.
Vatan Bilgisayarın kullanıcı bilgilerini kaptırdığı ortaya çıktı
Vatan Bilgisayar'ın kullanıcı bilgilerini kaptırdığı ortaya çıktı
Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun bugün yaptığı duyuruyla Vatan Bilgisayar'ın web sitesinde yer alan kullanıcıların bilgilerini hackerlara kaptırdığı ortaya çıktı. Açıklamada belirtilen kullanıcı sayısının ise 27 binin üzerinde olması dikkat çekti.
HES kodu nasıl alınır?
HES kodu nasıl alınır?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında artık pek çok kuruma HES kodu ile giriliyor. Seyahatlerde de HES kodu zorunluluğu şehir içi ulaşıma kadar getiriliyor. Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan HES kodu nasıl alınır? Birçok farklı yöntemle alınabilen HES koduna dair detaylar haberimizde.

iPhone telefonlara güncelleme ile yeni emojiler geldi
iPhone telefonlara güncelleme ile yeni emojiler geldi
Çok sık emoji kullanan insanların uzun süredir beklediği birçok emoji görüceye çıktı. Eğer ki sizde yazıdan daha sık emoji kullanmayı seviyorsanız yeni gelen emojileri bir an önce kullanmaya başlamalısınız.
DNA araştırmaları insan ile köpek arasındaki dostluğunu kanıtladı
DNA araştırmaları insan ile köpek arasındaki dostluğunu kanıtladı
Her zaman söylenen bir laf vardır: 'Köpekler insanın en iyi dostudur' diye. Bilim insanlarının yaptığı DNA araştırmalar bu durumu bilimsel olarak da kanıtladı. Yapılan araştırmalara göre köpekler insan ile ilk temas kuran hayvan türü.
TÜBİTAKtan genç girişimciler için büyük fırsat
TÜBİTAK'tan genç girişimciler için büyük fırsat
Teknoloji alanında gençlere verdiği destek ile bilinen TÜBİTAK'ın yeni girişimcilik programı Bireysel Genç Girişim fikri olan gençleri ihya edecek.
Müthiş proje ile büyük başarı: Artık 5-10 saniyede tespit ediliyor
Müthiş proje ile büyük başarı: Artık 5-10 saniyede tespit ediliyor
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Gazi Üniversitesi'nin ortak çalışmasıyla hayata geçirilen 'Türk Beyin Projesi' kapsamında geliştirilen yapay zeka algoritması, beyin MR'larındaki anormal durumları 5-10 saniyede tespit ediyor. Bu sayede acil hastalara zamanında müdahale edilmesini sağlayarak büyük başarı elde ediliyor.
Titanda garip bir molekül keşfedildi
Titan'da garip bir molekül keşfedildi
Satürn'ün uydusu Titan'da bulunan yeni molekül bilim insanlarını şaşırttı. NASA tarafından garip olarak nitelenen molekül araştırılmak üzere Dünya'ya getirildi.
Rus fizikçilerden geleceğin buluşu
Rus fizikçilerden geleceğin buluşu
Rusya Ulusal Araştırmalar Nükleer Üniversitesinden Rus fizikçiler, nükleer reaktörlerin uzaktan izlenmesinin doğruluğunu neredeyse bin kat artıran bir dedektör geliştiriyor. Bu dedektör birçok konuda çözüm olacak.
Selçuk Bayraktar’dan iddialarla ilgili açıklama: Milli SİHAlar aralıksız uçmaya devam edecek
Selçuk Bayraktar’dan iddialarla ilgili açıklama: Milli SİHA'lar aralıksız uçmaya devam edecek
Baykar Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yerli ve milli İHA ve SİHA’larına ilişkin yayınlanan iddialarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bayraktar, ”Şimdi kendi kendini avutmak için uydurduğunuz yalan ve algıyla tepinip sevinen sizler için, Değişen hiçbir şey olmayacak... Ve Milli SİHA'lar aralıksız uçmaya devam edecek...” ifadelerini kullandı.
Uzaya numune toplamaya gitti kapakları açık unuttu
Uzaya numune toplamaya gitti kapakları açık unuttu
NASA'nın uzaya numune toplaması için gönderdiği Osiris-Rex adlı uzay aracı topladığı numunelerin ardından kapaklarını kapatamayı unuttu. Bennu adlı gök taşı üzerinden toplanan numunelerin kaybolması ihtimali söz konusu.
NASA, Aydaki heyecan veren keşfi açıkladı
NASA, Ay'daki heyecan veren keşfi açıkladı
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopunu kullandı.
Türkiyenin 5G rotası belli oldu
Türkiye'nin 5G rotası belli oldu
Kırsal bölgeler başta olmak üzere mobil haberleşme altyapısı bulunmayan yerlere gerekli imkanı ulaştırmak için başlatılan "seferberlik" yeni bölgelerle devam ediyor. Üçüncü faz çalışmaları kapsamında 2021 yılında 300 yerleşim yerine daha mobil geniş bant haberleşme altyapısı götürülecek.
Porschedesign Huawei watch GT 2 resmen tanıtıldı
Porsche design Huawei watch GT 2 resmen tanıtıldı
Ürün yelpazesini her geçen gün güçlediren Huawei, Porsche Design Wach GT 2'yi tanıttı. Premium segmentte tasarlanan ürün titanyum bağlantı kayışı ile birlikte satışa sunulacak.
Huawei,Mate 40 ile tüm alışkanlıkları değiştirecek
Huawei, Mate 40 ile tüm alışkanlıkları değiştirecek
Çinli teknoloji şirketi Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Mate 40' resmi olarak tanıttı. Dünyanın ilk 5 nanometre 5G cipine sahip olan cihaz, fütüristik Space Risn tasarımı ile de dikkatleri üzerine çekiyor.
Xiaomi Poco X3 NFC, Türkiye pazarına girdi: Fiyatı ve özellikleri de belli oldu
Xiaomi Poco X3 NFC, Türkiye pazarına girdi: Fiyatı ve özellikleri de belli oldu
Çinli telefon şirketi Xiaomi'nin merakla beklenen telefonu X3 NFC, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Poco sersinin bir parçası olarak üretilen akıllı telefonun fiyatı ve özellikleri de dikkat çekiyor.
Uzmanından cep telefon uyarısı: Kaçak yollarla ülkemize giren telefonlar klonlanıyor
Uzmanından cep telefon uyarısı: Kaçak yollarla ülkemize giren telefonlar klonlanıyor
Cep telefonlarının klonlanması konusunda uyarılarda bulunan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyesi, dijital iletişim araştırmacısı Doç. Dr. Kırık, son dönemlerde fiyatlardaki artış nedeniyle vatandaşların ikinci el ya da düşük maliyetli telefonlara yöneldiklerini, bunun da kaçakçıların iştahını kabarttğını söyledi. Kırık, "15 haneli kimlik kodu IMEI telefonun kimliği demektir. O nedenle ister yeni telefon ister ikinci telefon alırken çok dikkat etmeli ve mutlaka IMEI sorgulanmalıdır. Kaçak yollarla ülkemize giren telefonlar klonlanıyor" dedi.
iPhone 12 bu akşam tanıtılacak: Özelliklerden hız dikkat çekiyor
iPhone 12 bu akşam tanıtılacak: Özelliklerden hız dikkat çekiyor
iPhone sevenlerin uzun süredir beklediği gün geldi çattı. iPhone 12 bu akşam tanıtılacak ve telefonda bulunacak özelliklerde eski sürümlere göre değişiklikler olması bekleniyor. Apple bu akşam Türkiye saati ile saat 20.00'de yapacağı etkinlikle birçok yeni ürünü duyuracak. iPhone 12'de ana konseptin hız olması bekleniyor.
Huawei, EMUI 11 betayı kullanıma hazırlıyor
Huawei, EMUI 11 betayı kullanıma hazırlıyor
ABD ile yaşadığı sorunları kendi içerisinde çıkardığı sistemlerle çözen Huawei şimdi de EMUI 11'i kullanıma hazırlıyor. Yapılacak testle birlikte doğrudan kullanıcıların kendisinden geri bildirim alınarak ihtiyaçlara en uygun arayüz sunulacak.
iPhone 12den Samsunga özel strateji
iPhone 12'den Samsung'a özel strateji
Apple, pandemi nedeniyle çıkışını geciktirdiği iPhone 12 için yeni bir strateji geliştiriyor. Samsung'un ana vatanı Güney Kore'de daha erken bir tarihte çıkmayı planlıyor.
Play Station 5in Türkiye satış fiyatı açıklandı
Play Station 5'in Türkiye satış fiyatı açıklandı
Uzun süredir oyun severlerin heyecanla beklediği Play Station 5, Sony tarafından duyurulmuştu. Birçok yeni özellikle gelen Play Station 5'in Türkiye satış fiyatı da belli oldu.
Niğdeli mühendis koronavirüs tedbirlerinin oyununu yaptı
Niğdeli mühendis koronavirüs tedbirlerinin oyununu yaptı
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli bilgisayar mühendisi Sinan Ümit, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine dikkati çekmek amacıyla mobil oyun geliştirdi.
Şiddet içeren oyunlara dikkat: Çocuğu saldırganlaştırıyor
Şiddet içeren oyunlara dikkat: Çocuğu saldırganlaştırıyor
Birçok ailenin şikayetçi olduğu Mavi Balina gibi şiddet içeren oyunlar konusunda bir uyarı da uzmanından geldi. Aile Danışmanı Barış Tuncer aileleri bu oyunlar hakkında uyarırken bu oyunların empati gibi pozitif duyguları öldürdüğünü belirtti.
Güvenlik şirketinden uyarı: Hackerlar PS5i bekliyor
Güvenlik şirketinden uyarı: Hackerlar PS5'i bekliyor
Oyun severlerin uzun süredir heyecanla beklediği PS5'i hackerların da beklediği ortaya çıktı. Kaspersky uzmanlarının iddiasına göre yeni sürümü önümüzdeki ay piyasaya sürülecek olan popüler oyun konsolu PlayStation'a yönelik kimlik avcıları ve dolandırıcılar hamleler yaptığı ortaya çıktı. Temmuz - Eylül 2020 arasında dünya genelinde adında "PlayStation" kelimesi geçen 150'ye yakın şüpheli web sitesi keşfedildi.
Microsoft 7.5 milyar dolara oyun şirketini satın aldı
Microsoft 7.5 milyar dolara oyun şirketini satın aldı
Microsoft, XBOX ile oyun piyasasına hızlı bir giriş yaparken şimdi de oyun şirketi Bethesda'yı satın aldı. Satın almanın 7.5 milyar dolara sonuçlandığı öğrenilirken bu satın alma ile birlikte Microsoft'un oyun sektöründe ağırlığını iyiden iyiye artırması bekleniyor.
Epic Gamesten oyunseverlere jest: Football Manager ve Watch Dogs 2 ücretsiz
Epic Games'ten oyunseverlere jest: Football Manager ve Watch Dogs 2 ücretsiz
Her hafta belli başlı oyunları ücretsiz olarak dağıtan Epic Games'in bu haftaki tercihleri ise Football Manager 2020 ve Watch Dogs 2 gibi çok sevilen oyunlar oldu. Watch Dogs 2 ve Football Manager 2020'nin özellikleri ve sistem gereksinimleri sizin için de uygunsa oyunları ücretsiz indirebilirsiniz.
Xbox Series X ile Xbox Series Sin özellikleri neler? Türkiye fiyatları ne kadar?
Xbox Series X ile Xbox Series S'in özellikleri neler? Türkiye fiyatları ne kadar?
Birçok oyun severin heyecanla beklediği Xbox'ın yeni ürünleri Xbox Series X ile Xbox Series S yakında Türkiye'de satışa çıkacak. Xbox'ların Türkiye fiyatı da belli oldu. Xbox Series X'in özellikleri ise
Oyun geliştirme maratonu başlıyor: Gençler 48 saat oyun geliştirecekler
Oyun geliştirme maratonu başlıyor: Gençler 48 saat oyun geliştirecekler
Türkiye'den çıkan ilk unicorn Peak Games olmuştu. Oyun şirketi milyar dolar üzeri değerleme alan ilk girişim olurken gençler de bu alanda hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Atak, Anka-S gibi Türk savunma sanayisi ürünleri için geliştirdiği oyunlarla adını duyuran OTTO Games, 48 saatlik oyun maratonu düzenliyor.
Googleın Applea milyarlarca dolar ödediği ortaya çıktı
Google'ın Apple'a milyarlarca dolar ödediği ortaya çıktı
Google'ın Apple ile yaptığı anlaşmanın detayları ortaya çıktı. Apple logolu ürünlerde arama motoru olarak kalmak için şirketin her yıl milyarlarca dolar ödediği ortaya çıktı.
Üniversite teknoloji geliştirip ihraç etti
Üniversite teknoloji geliştirip ihraç etti
Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ihracat için ilk yurt dışı görüşmesi yapıldı. Türkiye'nin birçok bölgesinde üniversitelerin yaptığı teknoloji atılımları meyvelerini vermeye devam ediyor.
HuaweiMate 40 Pro, mobil fotoğrafçılıkta açık ara önde
Huawei Mate 40 Pro, mobil fotoğrafçılıkta açık ara önde
Mobil cihazların görüntüleme sistemlerini analiz eden DxOMark sitesi yayınladığı yeni listede Huawei Mate 40 Pro'ya 136 puan vererek ilk sıraya koydu. Yapılan değerlendirmede Mate 40 Pro'nun bir çok özelliği ile diğer ürünler arasında açık ara önde olduğu belirtildi.
Oppo,ekosistemini genişletiyor
Oppo, ekosistemini genişletiyor
Teknoloji dünyasında son dönemde yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettiren Çinli Oppo şirketi, kullanıma sunduğu cihazların birbirleriyle olan bağlantılarını geliştirerek tüketicinin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.
iOS 14 güncellendi: Appledan bir sürü yenilik geldi
iOS 14 güncellendi: Apple'dan bir sürü yenilik geldi
Apple, iPhone 12'nin satışa çıkarılmasından sonra iOS'u da güncelledi. iOS 14.1 gelirken yenilikler de dikkat çekti.
Realme7 Pro 3 dakikalık şarj ile mucizeler sunuyor
Realme 7 Pro 3 dakikalık şarj ile mucizeler sunuyor
Dün resmi olarak tanıtımı yapılan ve Türkiye'de de satışa sunulan Realme 7 Pro, tam kapasite şarja sadece 34 dakikada ulaşırken, 3 dakikalık dolumla kullanıcısına 2.5 saat YouTube, 2 saat Instagram veya 3 tur PUBG deneyimine yetecek kapasite sunuyor.
Realme7 Pronun kamerası Sonye emanet
Realme 7 Pro'nun kamerası Sony'e emanet
Realme, yeni ürünü 7 Pro'da kamerayı dünyaca ünlü teknoloji markası Sony'e emanet etmiş. 64 MP IMX682 Sony kamera kullanılan cihazda, yapay zeka destekli bir çok da filtre bulunuyor.
YaaniMail’in takipçi kitlesi 1 milyonu aştı
YaaniMail’in takipçi kitlesi 1 milyonu aştı
Türk mühendislerin geliştirdiği yerli ve milli e-posta servisi YaaniMail’in kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Kullanıcılarının verilerini Türkiye’deki Turkcell veri merkezlerinde tutan YaaniMail’in hem bireylere hem de kurumlara güvenilir e-posta hizmetini sunduğu belirtildi.
Google Pay, Play Storea geri döndü
Google Pay, Play Store'a geri döndü
Belli bir süre önce Android telefonlarda kullanılan Play Store'dan kaldırılan Google Pay sisteme geri döndü. Google Pay'in niye kaldırıldığı bilinmemekle birlikte birçok kullanıcı uygulamayı aktif olarak kullanıyordu.
Instagrama gelen yeni özellik mesajlaşmayı kolaylaştıracak
Instagram'a gelen yeni özellik mesajlaşmayı kolaylaştıracak
Uzun süre önce Facebook tarafından satın alınan fotoğraf paylaşım platformu Instagram'a gelen yeni özellik ile artık mesajlaşmak kolaylaşacak. Facebook'un mesajlaşma uygulaması Messenger ile Instagram özel mesajının birleştirilmesiyle birlikte iki uygulama için ortak kullanım yolu açılacak.
Gazi Teknoparktan yeni girişimcilere destek
Gazi Teknopark'tan yeni girişimcilere destek
Gazi Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) ile ortak yürüttüğü BİGG Anahtar programı ile Teknopark kapılarını yeni girişimcilere açmayı planlıyor.
SpaceX uzaya 60 uydu daha fırlattı
SpaceX uzaya 60 uydu daha fırlattı
Elon Musk'ın kurduğu şirket uzaya 60 iletişim uydusu daha gönderdiğini açıkladı. Şirketin bu uydularla birlikte ucuz internet için geliştirdiği projesi Starlink'i hızlandıracağı öğrenildi.
Diyarbakırlı çocuklar robotik kodlama öğrenecek
Diyarbakırlı çocuklar robotik kodlama öğrenecek
Çağın en önemli dallarından biri haline gelen kodlama konusundaki atılımlar devam ediyor. Tam donanımlı 2 adet robotik kodlama atölyesi açan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, verdiği eğitimlerle çocuk ve gençleri bilişim dünyasına hazırlıyor.
Anne karnındaki bebeğin hastalıkları yapay zeka ile tespit edilecek
Anne karnındaki bebeğin hastalıkları yapay zeka ile tespit edilecek
Türk bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka anne karnındaki bebekte anomali ya da hastalık var mı tespit edecek.
Türk teknoloji şirketleri globalde Facebook ile iş birliği yapacak
Türk teknoloji şirketleri globalde Facebook ile iş birliği yapacak
Türkiye'nin dijital ekosisteminde yer alan teknoloji şirketleri global pazarlara Facebook ile açılmayı planlıyor. Teknasyon'un hazırladığı yeni iş birliği konseptiyle global başarı hikayeleri yazılması amaçlanıyor.
Siber saldırıya Microsoft önlemi
Siber saldırıya Microsoft önlemi
Hayatın online hale gelmesinin tehlikelerinden biri de siber saldırılar. ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini dolaylı olarak etkileyebilecek büyük çaplı siber saldırı altyapısını engellediğini duyurdu.
Kazak yollarında yeni teknoloji: Müzikli şerit uygulanması başladı
Kazak yollarında yeni teknoloji: Müzikli şerit uygulanması başladı
Kazakistan'da kara yollarında trafik güvenliğini sağlamak amacıyla "müzikli şerit" teknolojisi uygulanmaya başlandı.
TOGG yerli otomobilin bataryasının ayrıntılarını açıkladı
TOGG yerli otomobilin bataryasının ayrıntılarını açıkladı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobilde kullanılacak olan bataryanın avantajlarını, sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşımda, otomobillerin 300 ve 500 kilometre menzile sahip olacağı ve 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar şarj edilebileceği belirtildi.
Jeepin yeni modeli Compass 4xe Türkiyede
Jeep'in yeni modeli Compass 4xe Türkiye'de
İtalyan araba devi Fıat'ın bir markası olan Jeep'in yeni modeli Compass 4xe Türkiye'de satışa çıktı. Hibrit motorlu modeliyle görücüye çıkan arabanın özellikleri arasında motor hacmi dikkat çekiyor.
Ferraridenyeni yol canavarı: Omologata
Ferrari'den yeni yol canavarı: Omologata
Ferrari, V12 motorunu kullanarak özel olarak geliştirdiği yeni yol canavarı Omologata’yı tanıttı. Markanın 70 yıllık köklü GT geleneğiyle oluşturulan , 812 Superfast modeli temel alınarak geliştirilen; Omologata’nın agresif ve keskin dış hatları, tutkunlarını yine kendisine bağlıyor. Bu otomobilin en önemli özelliği ise sadece bir adet üretilmiş olması.
Engellilere ilham oldu: Görme engeli araba aşkını engellemedi
Engellilere ilham oldu: Görme engeli araba aşkını engellemedi
Youtube'da yayınlanan araba konseptli programa konuk olan görme engelli Levent Karadöl otomobiller konusundaki bilgisiyle izleyenleri kendine hayran bıraktı. 7 aylıkken geçirdiği menenjit ile görme duyusunu kaybeden Karadöl çocukluğundan beri arabalara aşık. Aynı zamanda bir hastanede psikolog olarak da çalışan Karadöl'ün hayatı birçok engelli için de ilham kaynağı
Honda SUV: e:concept yenilikleri ile dikkat çekti
Honda SUV: e:concept yenilikleri ile dikkat çekti
Otomobil severlerin merakla beklediği Honda SUV 2020 Pekin Uluslararası Otomotiv Fuarı’nda görücüye çıktı. Elektrikli SUV konsepti ‘Honda SUV e:concept’in dünya prömiyeri gerçekleşirken birçok yeni özellik de tanıtıldı.
Bakan Varanktan TOGGa ön sipariş açıklaması: Değerlendirilebilir
Bakan Varank'tan TOGG'a ön sipariş açıklaması: Değerlendirilebilir
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak, TEKNOFEST 2020 etkinliklerinde yerli otomobile ön siparişten, uzay teknolojisi alanında yapılan çalışmalara kadar pek çok konuda Yeni Şafak Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'e özel açıklamalarda bulundu. Varank, çocukluk yıllarının geçtiği Mahmutpaşa'daki pazarlama tecrübelerine dair de hatıralarını anlattı.
Teslanın yeni pilleri: Enerji kapasitesini 5 kata çıkarıyor
Tesla'nın yeni pilleri: Enerji kapasitesini 5 kata çıkarıyor
ABD'li ünlü girişimci Elon Musk, mevcut pillerin enerji kapasitesini 5 katına çıkaran 'tabless' isimli yeni pillerini tanıttı.
denemedev
denemedev
denemdev
Deneme
Deneme
deneme spot
Huawei Mate X MWC 2019’da tanıtıldı
Huawei Mate X MWC 2019’da tanıtıldı
Barselona’da düzenlenen 2019 Mobil Dünya Kongresi kapsamında Çinli teknoloji devi Huawei, üstün özelliklere sahip katlanabilir telefonu Mate X modelinin tanıtımını yaptı. Tüm yönleri ile cihazı inceleyen Yeni Şafak teknoloji ekibi, etkileyici tasarımını ve özelliklerini fuar alanından sizlere sundu.
Twitter kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor
Twitter kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor
Facebook ve Google’dan sonra Twitter’da kripto para reklamlarını yasaklamayı planlıyor. Sosyal medya platformu sayısı gün geçtikçe artan sahte kripto para arzlarının daha fazla kişiyi mağdur etmemesi için reklamları yasaklamaya hazırlanıyor.
GZT teknoloji devrimlerini MWC 2018den aktarıyor
GZT teknoloji devrimlerini MWC 2018'den aktarıyor
Barselona’da gerçekleşen ve teknoloji dünyası için büyük önem arz eden MWC 2018 etkinliği gzt.com tarafından yerinde takip ediliyor. Yeni nesil sosyal içerik platformu gzt.com’un teknoloji editörleri canlı yayınlarla anlık olarak gelişmeleri paylaşıyor.
Huawei MateBook X Pro tanıtıldı
Huawei MateBook X Pro tanıtıldı
İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen MWC 2018 etkinliğinde Huawei’de yeni ürünlerini tanıtıyor. Çinli teknoloji devinin neredeyse çerçevesiz ekrana sahip olan dizüstü bilgisayarı Huawei MateBook X Pro, teknik özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
ASELSANa yurt dışından ikinci sipariş geldi
ASELSAN'a yurt dışından ikinci sipariş geldi
ASELSAN, bir yurt dışı müşteri ile 24 milyon 964 bin dolar tutarında sözleşme imzaladığını duyurdu.
BTKdan vatandaşlara hat uyarısı
BTK'dan vatandaşlara hat uyarısı
BTK vatandaşlara uyarı mesajı gönderdi. BTK, vatandaşların bilgisi dışında açılabilecek hatlar yüzünden başlarının belaya girmemesi için e-devlet üzerinden sorgulama yapmalarını önerdi.
Instagramda başkasının gönderisini hikayemde nasıl paylaşırım?
Instagram'da başkasının gönderisini hikayemde nasıl paylaşırım?
Instagram kullanırken karşımıza çıkan bazı gönderileri çok beğenip kendimiz paylaşmak isteriz. Bu gönderileri hikayemizde paylaşmak için izleyeceğimiz yöntem ise son derece basit.
Instagramda başkasının gönderisini nasıl paylaşırım? Repost nasıl yapılır?
Instagram'da başkasının gönderisini nasıl paylaşırım? Repost nasıl yapılır?
Instagram'da ana sayfamıza düşen gönderilerin bazıları ilgimizi çekerken kendimiz de paylaşmak isteriz ama Instagram'da böyle bir özellik olmadığı için zorlanırız. Peki başkasının gönderisini Instagram'da paylaşmak mümkün mü? Repost yapmak istiyorsanız Android ve iPhone telefonlarınıza indireceğiniz uygulamalarla mümkün.
Facebook hesabı nasıl silinir? Facebook hesabınızı nasıl deactive edebilirsiniz?
Facebook hesabı nasıl silinir? Facebook hesabınızı nasıl deactive edebilirsiniz?
Facebook hesabı açıp da daha sonra silmek isteyen birçok kişi uygulamanın içinde kaybolup Facebook'u silmekten vazgeçiyor. Oysa birkaç adım ile Facebook'u silmeniz son derece kolay. Facebook'u deactive etmek ya da silmek istiyorsanız uygulayacağınız adımlar haberimizde.
Youtubedan video nasıl indirilir? Youtube videoları mp3 formatına nasıl çevrilir?
Youtube'dan video nasıl indirilir? Youtube videoları mp3 formatına nasıl çevrilir?
Youtube'da izlediğiniz videoyu indirmek istiyorsunuz ama nasıl yapıldığını bilmiyorsanız belli adımları takip ederek bu videolarını indirebilirsiniz. Youtube'dan video download etmek için kullanabileceğiniz web siteleri mevcut. Üstelik bu web sitelerinde Youtube videolarını mp3 formatına da dönüştürebiliyorsunuz.
Whatsapptan konum nasıl atılır?
Whatsapp'tan konum nasıl atılır?
Daha önce gitmediğiniz bir yerde bir arkadaşınızla buluşacaksanız gideceğiniz yeri bulmanın en kolay yöntemi Whatsapp'tan konumunuzu atmak. Whatsapp'tan konumumu nasıl atarım? diye merak ediyorsanız yapmanız gerekenler son derece basit.
Twitterdan video nasıl indirilir?
Twitter'dan video nasıl indirilir?
Tüm Twitter kullanıcılarının arada bazı videoları çok beğenip indirmek istediği olmuştur. Peki Twitter'da gördüğünüz videoları download etmek mümkün mü? Bunun için hem bilgisayarınızdan kullanacabileceğiniz hem de telefonunuzdan uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem var.
iPhone’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır
iPhone’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır
iPhone RAM temizleme nasıl yapılır? iPhone'umu nasıl hızlandırırım gibi sorular iPhone kullanıcılarının en çok araştırdığı konular arasında yerini alıyor. Sizler için haberimizde iPhone modellerinde RAM temizleme işlemi nasıl yapılır fotoğraflar ile anlattık.
Windows disk temizleme nasıl yapılır? Sistem bakımı
Windows disk temizleme nasıl yapılır? Sistem bakımı
Windows disk temizleme aracını kullanarak daha fazla disk alanı ve daha temiz bir işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınızda biriken gereksiz dosyaları bulmak ve silme işlemini gerçekleştiren Windows aracı, ekstra bir uygulama indirmenize ihtiyaç kalmadan göremediğiniz tüm gereksiz dosyaları bilgisayarınızdan siler. Peki Windows disk temizleme nasıl yapılır. Sizler için haberimizde adım adım anlattık.
Hack ile Bitcoin topladılar: Kripto paranın değeri 10 bin doların altına düştü
Hack ile Bitcoin topladılar: Kripto paranın değeri 10 bin doların altına düştü
Dün, Twitter'da birçok ünlünün hesabı hacklenmişti. Bu hacklenen hesaplar üzerinden Bitcoin toplamaya çalışan hackerlar belli bir meblağa da ulaşmayı başarmıştı. Bugün ise kripto paranın değer kaybedip 10 bin dolar altında değerlendiği görüldü. Bitcoin 9 bin dolarda tutunamazsa 6 bin dolara kadar düşmesi öngörülüyor.
Bitcoin yine 10 bin doları aştı
Bitcoin yine 10 bin doları aştı
ABD'de siyah bir adamın göz altına alınırken öldürülmesini protesto etmek için başlayan olayların etkisiyle kripto paralara gelen yoğun alımlara bağlı olarak Bitcoin yaklaşık bir ay aradan sonra yeniden 10 bin dolar sınırını aştı.
Blokzincir sistemi ile oy kullanılacak
Blokzincir sistemi ile oy kullanılacak
- Polys Ürün Müdürü Roman Aleshkin:- "Müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde, kağıt kullanılarak yapılan oylamaların getirdiği zorlukları anladık. Polys platformuyla sunduğumuz elektronik oylama sistemi, bu sorunların bazılarını çözüyor. Çevrim içi platformla birlikte çalışan bu makine, vatandaşların istedikleri şekilde rahat ve şeffaf bir şekilde oy vermesini sağlıyor"
Bitcoin Çinde 11’inci sıraya yükseldi
Bitcoin Çin'de 11’inci sıraya yükseldi
Çin Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi (CCID) kripto para birimleri sıralamasında kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin 11’inci sıraya yükseldi.
Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
Kripto para birimi Bitcoin, yıllık yaklaşık 60 terawatt elektrik tüketimi ile 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor. Türkiye ise 2018'de yaklaşık 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Bitcoin'in Türkiye'nin elektrik tüketiminin yaklaşık 5'te 1'i kadar elektrik tükettiği anlamına geliyor.
Facebook libra ile bankalara meydan okuyor
Facebook libra ile bankalara meydan okuyor
Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Polat, "Libra, giderek bir bankanın yerini alacak ve hatta onun da ötesinde 7/24 açık bir küresel pazarın değiş-tokuş birimi olacak. Yani Facebook libra ile bankalara meydan okuyor" dedi.
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
Facebook, 2020 yılında “Libra” adlı yeni bir kripto para biriminin piyasaya sürülmesinin planlandığını bildirdi.
Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor
Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor

Sosyal medya devi Facebook, kendine ait kripto parayı beklenenden çok daha, önce bu ay sonunda tanıtmaya hazırlanıyor.

Facebookun yapay zekası yüzden fazla dili karşılıklı çeviriyor
Facebook'un yapay zekası yüzden fazla dili karşılıklı çeviriyor
ABD'li teknoloji devi Facebook'un geliştirdiği yapay zeka yabancı dil bilmeyen insanların hayatını kolaylaştırmak üzerine kurgulandı. Yapay zeka yüzden fazla dili karşılıklı çevirirken bu anlamda da en başarılı örneklerden biri haline geldi.
Başakşehir Youtube Akademi’de ikinci dönem başladı
Başakşehir Youtube Akademi’de ikinci dönem başladı
Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Youtube Akademi’de ikinci dönem başladı. Medyanın deneyimli isimlerinden 8 hafta boyunca eğitim alacak 15 genç, youtuber olma yolunda ilk adımlarını attı.
Twitter çöktü mü?
Twitter çöktü mü?
Sosyal medya platformu Twitter’da bir süredir 'hata oluştu' uyarısı alınmaya başlandı. Bu durum sonrasında kullanıcıların aklına 'Twitter çöktü mü?' sorusu geldi. Soruna ilişkin ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Amazon, Apple, Facebook, Googledan benzer hamle geldi
Amazon, Apple, Facebook, Google'dan benzer hamle geldi
Teknolojinin en büyük 4 şirketi olarak görülen Amazon, Apple, Facebook, Google evden çalışmaya geçilen bugünlerde ofis kapasitelerini arttırdı. New York eyaletinin şehir merkezindeki iş yeri ve büyük ofis binaları salgın nedeniyle boş kalmaya devam ederken, Amazon, Apple, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji firmaları şehirdeki ofis kapasitelerini artırdı
Facebook aşı karşıtlarına karşı
Facebook aşı karşıtlarına karşı
Koronavirüs salgını ile birlikte iyice gün yüzüne çıkan aşı karşıtlarının en çok propaganda yaptığı alan olan Facebook'tan bu gruplara karşı bir hamle geldi. Teknoloji devi aşı karşıtlarının reklamlarını yayınlamama kararı aldı.
YouTube, ürün yerleştirme videolarına başlıyor
YouTube, ürün yerleştirme videolarına başlıyor
Dünya'nın en popüler video izleme platformu olan YouTube'da reklamlardan şikayetçi olanlara kötü bir haber geldi. Sitenin artık reklam dışında da direk ürün yerleştirme olan videolara izin vereceği ortaya çıktı.
Facebook Türkiyede temsilcilik açmayacak
Facebook Türkiye'de temsilcilik açmayacak
Sosyal medya uygulaması Facebook Türkiye'de yeni yürürlüğe giren yasa kapsamında elçilik açmayacağını ilan etti. Kısa bir süre önce hayata geçirilen 'sosyal medya düzenlemesi' ile Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sağlayıcılara Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getirilmişti. Ancak Facebook Türkiye'de temsilcilik açılmayacağını açıkladı.
Twitter Macaristan hükümetinin resmi hesabını kapattı
Twitter Macaristan hükümetinin resmi hesabını kapattı
Twitter, Macaristan hükümetinin resmi hesabını kapattı. Macaristan İletişim Bakanı Zoltan Kovacs, 'olağanüstü derecede ilginç' olarak nitelendirdiği olay için Twitter'dan resmi yanıt beklediklerini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.