Teknoloji Teknoloji

Teknoloji Haberleri

gsm-sirketlerine-deprem-cezasi
GSM şirketlerine deprem cezası
21 Şubat 2020, 04:00
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 26 Eylül'de İstanbul'da yaşanan 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrası oluşan iletişim problemine ilişkin GSM operatörlerine idari para cezası kesti.
sosyal-medya-kullanicisi-328-milyon-artti
Sosyal medya kullanıcısı 328 milyon arttı
19 Şubat 2020, 02:00
We Are Social 2020 Dijital Raporu'na göre dünya nüfusunun neredeyse yarısı sosyal medya kullanıyor. Son bir yılda kullanıcı sayısı 321 milyon arttı.
turkiyede-internette-gecirilen-ortalama-sure-7-saat
Türkiyede internette geçirilen ortalama süre 7 saat
18 Şubat 2020, 04:00
We Are Social Dijital 2020 raporuna göre Türkiye'de internette geçirilen ortalama süre 7 saat, sosyal medyada ise 2 saat 51 dakika.
selcuk-bayraktar-bayraktar-tb2-yeni-yoldan-geldi-yavrusuna-kavustu
Selçuk Bayraktar: Bayraktar TB2 yeni yoldan geldi. Yavrusuna kavuştu.
20 Aralık 2019, 04:00
teknoloji-bagimliliginda-son-nokta
Teknoloji bağımlılığında son nokta
20 Kasım 2019, 02:00
Hollanda'nın Beverwijk kentinde, banyoya telefonla giren 13 yaşındaki bir kız çocuğu, elektrik akımına kapılarak ciddi şekilde yaralandı. Kaza sonucu hafızasını kaybeden kız çocuğunun vücudunda yanıklar oluştu.
appledan-acigini-bulan-gence-100-lira
Appledan açığını bulan gence 100 lira
12 Kasım 2019, 12:00
Bursa'da yaşayan lise öğrencisi Oğuz Akçay, dünya teknoloji devi Apple'ın, Iphone marka cep telefonunda bulduğu teknik bir açığı firmaya bildirmesi üzerine 100 lira ile ödüllendirildi.
pamuk-makinesi-icat-edildi
Pamuk makinesi icat edildi
28 Ekim 2018, 09:00
224 yıl önce bugün Eli Whitney, çırçır makinesi olarak bilinen Cotton Gin'i icat etti. Pamuğu kozasından ayırmaya yarayan bu alet, pamuk üretimini önemli ölçüde artırdı.
ilk-resmi-kilavuzunu-yayimladi
İlk resmi kılavuzunu yayımladı
14 Ekim 2018, 09:00
33 yıl önce bugün, C++ programlama dilinin kurucusu Bjarne Stroustrup, dilin ilk resmi kılavuzunu (The C++ Programming Language) yayımladı. C++'a giriş niteliği taşıyan kitap, alanında en fazla tercih edilen kitaplardan birisi olarak biliniyor.
Türkiyenin siber kalesinde anlık 16 milyon IP taranıyor
Türkiye'nin siber kalesinde anlık 16 milyon IP taranıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan BTK bünyesindeki USOM'da, 16 milyon IP siber saldırı ve zafiyetlere karşı anlık olarak taranıyor. Son yıllarda hızla artan 'oltalama saldırılarında' kullanılan sahte siteler bu merkezde tespit edilerek engelleniyor. Milli Monitör Merkezi ile de askeri ve sivil telsizlerin haberleşme kanallarını karıştıran zararlı yayınlar ihbara gerek kalmadan tespit edilebiliyor.
Dünyanın en değerli 10 şirketinden 7si teknoloji şirketi
Dünyanın en değerli 10 şirketinden 7'si teknoloji şirketi
"2019'da Piyasa Değerine Göre En Büyük 100 Şirket" raporuna göre en değerli 10 şirketten 7'sini dijital teknoloji üzerine yoğunlaşan şirketler oluşturuyor. İlk 10'daki teknoloji şirketlerinin 5'ini ABD'li şirketler oluştururken, bu şirketlerin piyasa değeri 5 trilyon doları aşmış durumda. Piyasa değeri en yüksek şirketler listesine giren Alibaba ve Tencent Holdings de yapay zekadan e-ticarete kadar pek çok alandan ABD'li rakiplerine meydan okuyor.
Türk Telekom internet erişim sorununun çözüldüğünü duyurdu
Türk Telekom internet erişim sorununun çözüldüğünü duyurdu
Türk Telekom, internet erişiminde yaşanan sorunun saat 18.45 itibarıyla tamamen çözüldüğünü, internet trafiğinin normal seyrine döndüğünü bildirdi. Türk Telekom, yaşanan internet erişim sorunun, siber saldırı ile ilgili olduğunu duyurmuştu.
e-Devlette kullanıcı sayısı 45 milyonu aştı: Yeni fiber altyapılar yapacağız
e-Devlet'te kullanıcı sayısı 45 milyonu aştı: Yeni fiber altyapılar yapacağız
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet'te kullanıcı sayısının 2019 yılı sonu itibarıyla 45 milyonu aştığını belirterek, "Bu seneyi fiberleşme yılı ilan ettik. Sürekli yeni fiber altyapılar yapacağız." dedi.
Wikipedia Türkiyede erişime açıldı
Wikipedia Türkiye'de erişime açıldı
Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı üzerine Wikipedia'yı erişime açtı.
Wikipediaya erişimin engellenmesine ilişkin karar kaldırıldı
Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin karar kaldırıldı
Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince kaldırıldı.
Wikipedia ile ilgili son dakika gelişmesi: Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı sonrası Wikipedia erişime açıldı
Wikipedia ile ilgili son dakika gelişmesi: Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı sonrası Wikipedia erişime açıldı
AYM Genel Kurulu'nun Wikipedia’ya erişimin engellenmesine yönelik verdiği ifade özgürlüğünün ihlali kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 2 yılı aşkın süredir erişim engeli olan Wikipedia, saat 10.40 itibariyle erişime açıldı.
Bursalı gençler Appleın açığını buldu, ödülü beğenmedi
Bursalı gençler Apple'ın açığını buldu, ödülü beğenmedi
Bursa'da, Apple telefonlarda bulunan App Store uygulamasının açığını bulan liseli arkadaşlar Yasin Sezen (17) ve Recep Kocaözağa (17), satın aldıkları uygulamaların iade işlemlerini gerçekleştirdikten sonra hem verdikleri ücretleri geri alabiliyor hem de uygulamayı kullanmaya devam ediyor. Apple tarafından açığı kapatmada yardımcı olmaları dahilinde kendilerine yüklü miktarda ödül teklif edilen gençler, ödülü az bulduğu için yeni bir teklif bekliyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Milli elektrikli tren 29 Mayısta raylara indirilecek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Milli elektrikli tren 29 Mayıs'ta raylara indirilecek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Milli elektrikli tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilip test edilmeye başlanacak. Testlere göre, eylül ayında bu trenler vatandaşlarımızca kullanılmaya başlanacak" dedi.
Bakan Varank açıkladı: Sınırlarımız dışındaki ilk GNSS istasyonu Antarktika’ya kuruldu
Bakan Varank açıkladı: Sınırlarımız dışındaki ilk GNSS istasyonu Antarktika’ya kuruldu
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 24 kişilik bilim ekibinde yer alan Harita Genel Müdürlüğü uzmanlarının Türkiye’nin sınırları dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu Antarktika’ya kurduğunu açıkladı.
Uzay turizmi için geri sayım: İlk yolculuk seneye
Uzay turizmi için geri sayım: İlk yolculuk seneye
SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Adventures, ilk turistleri uzay yolculuğuna göndereceğini resmen açıkladı. 4 turist gelecek yıl Dünya'nın yörüngesinde serbest uçuşa başlayacak.
SpaceX yörüngeye 60 internet uydusu daha gönderdi
SpaceX yörüngeye 60 internet uydusu daha gönderdi
Dünyanın en ücra köşelerine bile internet erişimi sağlamak amacıyla ABD'li iş adamı Elon Musk tarafından uygulamaya konuşan Starlink projesi kapsamında 60 uydu daha uzaya gönderildi.
Türk bilim insanları Antarktikaya ulaştı: 15 proje yürütecekler
Türk bilim insanları Antarktika'ya ulaştı: 15 proje yürütecekler
Bakan Varank, "Türk bilim insanları Antarktika'ya ulaştı. 24 kişilik ekibimiz yer bilimleri, canlı bilimleri ve deniz bilimlerinde 15 proje yürütecek"
Türk bilim insanı Antarktikadan 10 bini aşkın mikrometeoritle döndü
Türk bilim insanı Antarktika'dan 10 bini aşkın mikrometeoritle döndü
Türk bilim insanlarının Antarktika'daki 4'üncü bilimsel yolculuğu devam ederken, beyaz kıtadaki çalışmalarını tamamlayan akademisyen Mehmet Yeşiltaş, buradan, Güneş sistemine yönelik araştırmalara katkı sağlayacak mikrometeoritler getirdi. Kırklareli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Yeşiltaş, "İlk incelemelerimize göre, topladığımız Antarktik mikrometeoritlerin sayısı 10 binin üzerinde. Mikrometeorit araştırmaları Güneş Sistemimizi, oluşumunu ve geçirdiği evreleri anlamamız için büyük önem taşıyor" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üretim cephesinden rekorlar gelmeye başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üretim cephesinden rekorlar gelmeye başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark-İstanbul 2.Etap Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, "Geçen sene uygulamaya başladığımız Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'na gelen talep ümit verici seviyededir. Türkiye'nin geleceği, teknolojide ve inovasyondadır" dedi. Erdoğan, "Ekonomiye güven artıyor, üretim cephesinden rekorlar gelmeye başladı" ifadelerini kullandı.
Türkiyenin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarında sona yaklaşıldı
Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarı'nda sona yaklaşıldı
Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarı, Gaziantep Havalimanı'na kuruldu, test aşamasının ardından hizmete başlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Milli Gözetim Radarı'mız ile sivil uçaklarımız daha güvenli iniş kalkış yapacak" dedi.
Huaweiden cam gibi kamera
Huawei'den cam gibi kamera
Son birkaç yılda kullanıcı sayısını giderek artıran Huawei, yeni telefonu P smart Pro ile
piyasaları altüst edecek. Tam görüş ekranı, 48 MP kamerası ve yüksek performansıyla kullanıcıların ilgisini çeken telefon, ultra geniş açılı ve yapay zeka destekli üçlü kamera sistemiyle düşük ışıklarda bile keskin detaylı çok yüksek kalitede fotoğraf çekimine imkan tanıyor.

Huawei Türkiyeden geliştiricilere 50 milyon TL destek primi: Türkiye Ar-Ge merkezi üssü olacak
Huawei Türkiye'den geliştiricilere 50 milyon TL destek primi: Türkiye Ar-Ge merkezi üssü olacak
Türkiye'de ilk kez düzenlenen Huawei Developer Day (HDD) etkinliğiyle şirketler ve geliştiricileri bir araya getiren Huawei, mobil servislerinin gelişimi için 50 milyon TL yatırım yapacak. Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang, "Huawei'nin ikinci en büyük Ar-Ge merkezinden yüzlerce Türk mühendis, sadece bu ülkede değil, tüm dünyaya yönelik olarak HMS dağıtımının kodlanması ve teknik desteği için gece gündüz çalışıyorlar. Türkiye, HMS gelişimi için dünyanın merkez ülkelerinden biri oldu ve yine Türkiye, denizaşırı ülkeler için Ar-Ge merkezi üssü olacak" dedi.
Koronavirüs salgını Appleın ocak-mart gelir beklentisini de olumsuz etkiledi
Koronavirüs salgını Apple'ın ocak-mart gelir beklentisini de olumsuz etkiledi
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, ocak-mart dönemine ilişkin gelir beklentisini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tutturamayacağını duyurdu.
Samsung, Galaxy serisinde yeni amiral gemilerini tanıttı
Samsung, Galaxy serisinde yeni amiral gemilerini tanıttı
Samsung, Galaxy S20 serisinin Türkiye lansmanını ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen "Galaxy Unpacked 2020" etkinliği ile eş zamanlı gerçekleştirdi. Cihazlar mart ayında Türkiye'de yetkili mağazalarda satışa sunulacak.
 Apple Lokmayı baş köşeye taşıdı
Apple Lokma'yı baş köşeye taşıdı
Apple, her yıl App Store üzerinden uygulama önerileri sunuyor. Bu seçimleri yaparken de birçok farklı kriteri göz önünde bulunduruyor. Arayüz; kullanılabilirlik, uygulamanın indirilme sıklığı ve içeriği değerlendirme kriterlerinde ilk sırada. Böylece düzenli olarak en iyi mobil uygulamalar belirlenip kullanıcılara öneriliyor. Bu sene listede Lokma da yer alıyor.
4,5Gli abone sayısı 3Glileri 15e katladı
4,5G'li abone sayısı 3G'lileri 15'e katladı
Türkiye'de geçen yılın üçüncü çeyreği itibarıyla 3G abone sayısı 5 milyonun altına geriledi, 4,5G'lilerin sayısı ise 76 milyona yükseldi. Temmuz 2009'da sunulmaya başlanan 3G hizmetinin abone sayısı Mart 2016 sonunda 65 milyon 949 bin 652'ye ulaşmıştı.
Oppodan Türkiye açıklaması: 2020de yatırımlarını sürdürecek
Oppo'dan Türkiye açıklaması: 2020'de yatırımlarını sürdürecek
Oppo Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou, "2019'un başında kullanıcılarla buluşmaya başladık ve kısa sürede güzel tepkiler aldık. Türkiye, Oppo'yu sevdi. Sıla ile bir reklam kampanyası yaptık ve güzel tepkiler aldık. Kampanyamızın etkisi sayesinde Oppo'nun ismi daha çok duyulmaya başladı" dedi. Zhou, "2020’de daha iyi ürünler getirerek, iş ortaklarımız ile daha iyi ilişkiler kurarak istediğimiz sonuçlara ulaşacağız" ifadelerin kullandı.
Huawei Mate 30 Pro Ocak 2020de Türkiyede satışta
Huawei Mate 30 Pro Ocak 2020'de Türkiye'de satışta
Huawei Mate 30 Pro, Ocak 2020'de Türkiye'de tüketicilerin beğenisine sunulacak. Huawei Mate 30 Pro, yapay zeka destekli kamera özellikleri, yüksek performanslı işlemcisi Kirin 990 ile öne çıkıyor. Ürünle ilgili fiyat bilgisinin de gelecek günlerde paylaşılması bekleniyor.
Appleın açığından kazandığı ödülü depremzedelere bağışladı
Apple'ın açığından kazandığı ödülü depremzedelere bağışladı
Mersin'in Erdemli ilçesinde Apple'nin sınırsız kredi açığını bulan 21 yaşındaki Çayan Temel'e, 2 bin lira para ödülü verildi. Temel, aldığı ödülü Elazığ'daki depremzedelere bağışladı.
ABD’li görüntü teknolojileri üreticisi yeni XG270QG oyuncu monitörünü oyuncuların beğenisine sunacak
ABD’li görüntü teknolojileri üreticisi yeni XG270QG oyuncu monitörünü oyuncuların beğenisine sunacak
ABD’li görüntü teknolojileri üreticisi ViewSonic'in renkleri daha derin ve canlı gösteren Nano IPS Panel teknolojisi ve 1 milisaniyelik tepki süresiyle yeni Elite serisi XG270QG oyuncu monitörünü oyuncuların beğenisine sunacak. 144 Hz’lik ekran yenileme hızını aşırtma teknolojisiyle 165 Hz hıza kadar çıkartabilen Elite oyuncu monitörleri, oyun severlere en gerçekçi deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.
Oyunseverler PUBG Global Championship 2019 heyecanı için BiP’te buluşuyor
Oyunseverler PUBG Global Championship 2019 heyecanı için BiP’te buluşuyor
BiP, PUBG Global Championship 2019 Türkiye yayınının sponsorluğunu üstlenerek oyuncularla buluşuyor. BiP, oyuncuların erişimine açılacak PUBG grubu ile oyuncuların, PGC heyecanına sosyal bir iletişim platformu sunacak, Keşfet bölümünde yer alan PUBG kanalı ile haberlerden, yarışmalara ve sürpriz hediyelere kadar fırsatlar ile PGC Büyük Final keyfine ortak olacak.
Oyun ve espor Gaming İstanbulda
Oyun ve espor Gaming İstanbul'da
Uluslararası oyun ve espor fuarı GIST, 30 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek.
Bağımlılık yapan oyunlar gençleri ölüme götürüyor: Yaş dilimi genişletilmeli
Bağımlılık yapan oyunlar gençleri ölüme götürüyor: Yaş dilimi genişletilmeli
Türkiye'de bağımlılığa sebep olan oyunların, çocukları ve gençleri intihara kadar götürdüğü herkesin malumu. TBMM'de son hazırlanan rapora göre, 150 gencin intiharının Mavi Balina oyunu ile bağlantılı olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu raporu yenisafak.com'a değerlendiren uzmanlar, tehlike saçan tek oyununun 'Mavi Balina' olmadığının altını çizerek, "Dijital savaş uygulamaları son dönemde 16-26 yaş grubu arasında aktif olarak oynanıyor. Gençler bu oyunlarla öldürmeyi öğreniyor. TBMM'de yaş sınırının genişletildiği yeni bir raporlama yapılması şart" uyarısında bulundu.
Call of Duty 100 milyon kez indirilerek rekor kırdı
Call of Duty 100 milyon kez indirilerek rekor kırdı
Oyun dünyasının en sevilen serilerinden bir tanesi olan Call Of Duty, 1 Ekim itibariyle mobil platformlarda çıkışını gerçekleştirdi. Call of Duty'nin mobil platforma gelmesi, rekorları da beraberinde getirdi. Yapılan açıklamalara göre Call of Duty: Mobile ilk haftasında tüm rekorları geride bıraktı.
Call of Duty: Mobile Android ve IOSta ücretsiz olarak yayında
Call of Duty: Mobile Android ve IOS'ta ücretsiz olarak yayında
Oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen Call of Duty: Mobile yeni bir Call of Duty deneyimi sunuyor. Ücretsiz olarak Android ve IOS'ta yayınlanan Call of Duty oyunu tüm başa baş rekabetçi Multiplayer modlarının yanı sıra; kara, deniz ve hava araçları ile birlikte Call of Duty'nin klasik mekanlarını da içeren tamamen yeni bir Battle Royale deneyimi içeriyor.
Oyun geliştiriciler teknolojiye de yön veriyor
Oyun geliştiriciler teknolojiye de yön veriyor
Teknolojinin sınırlarını zorlayan oyun geliştiriciler, eğlencenin yanı sıra eğitim, sağlık, savunma, telekomünikasyon, tanıtım, ulaşım gibi pek çok sektörün gelişimine katkıda bulunuyor.
Dünyanın açık tasarıma sahip ilk aktif gürültü engelleyici kablosuz kulaklığı Huawei FreeBuds 3, Türkiyede satışa sunuldu
Dünyanın açık tasarıma sahip ilk aktif gürültü engelleyici kablosuz kulaklığı Huawei FreeBuds 3, Türkiye'de satışa sunuldu
Dünyanın açık tasarıma sahip ilk aktif gürültü engelleyici kablosuz kulaklığı Huawei FreeBuds 3, Türkiye'de satışa sunuldu. Kirin A1 yongasıyla güçlendirilen Huawei FreeBuds 3, dünyanın ilk açık kullanım tasarımlı aktif gürültü engelleme sistemi ile hem ses hem de sessizlikte kalite standartlarını yeniden belirliyor.
Apple Çin’e boyun eğdi
Apple Çin’e boyun eğdi
Apple, Çin’i kızdıran mobil uygulamada geri adım attı. Teknoloji devi, Hong Kong’da protestocuların polislerin konumlarını güncel olarak takip edebilmelerini sağladığı için Çin’in tepki gösterdiği mobil uygulamayı sisteminden kaldırdı.
Biyometrik veri sistemi protokolü imzalandı
Biyometrik veri sistemi protokolü imzalandı
Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) ile Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) ortaklığında üretilen İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemi'ne ilişkin protokol imzalandı.
Öğrencilerden insansız elektrikli otomobil
Öğrencilerden insansız elektrikli otomobil
Erciyes Üniversitesi öğrencileri, 'Erciyes Otonom' adını verdikleri insansız elektrikli otomobil tasarladı. Öğrencilerin takım koordinatörü emeklerinin ilk meyvesini TEKNOFEST tarafından kritik tasarım raporunda birinci seçilerek aldıklarını söyledi.

Örümcek bisiklet ilgi odağı oldu
'Örümcek bisiklet' ilgi odağı oldu
"Eurobike Bisiklet Fuarı"nda sergilenen ve örümceği andıran özel üretim bisiklet ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Hase Bikes firmasının ürettiği bisiklet, pedallarına basıldıkça örümceği andıran hareketlerle ilerliyor.
Google geri dönüşümle yeni cihazlar üretecek
Google geri dönüşümle yeni cihazlar üretecek
ABD'li teknoloji devi Google, çevre kirliliğini azaltma amacıyla ürünlerinde geri dönüştürülmüş maddeleri kullanacağını duyurdu. 2022 yılı itibarıyla şirket tarafından üretilen tüm ürünler geri dönüştürülmüş maddeler içerecek.
Yeni teknolojiyle yangınları önlemek veya kontrol altına almak mümkün
Yeni teknolojiyle yangınları önlemek veya kontrol altına almak mümkün
Elektrik kaynaklı çıkan yangınların bir çoğunun iyileştirilmiş güvenlik standartlarının ve yeni teknolojilerin kullanımı ile önlemek veya kontrol altına alınabiliyor.
Windows 10 artık USBsiz yüklenebilecek
Windows 10 artık USB'siz yüklenebilecek
Windows 10 için geliştirilen yeni özellik sayesinde macOS'ta bulunan 'Internet Recovery' gibi yeniden yükleme internet üzerinden yapılabilecek. Bu sayede artık USB veya disk kullanmadan sistem yüklemesi mümkün olacak.
Türk şirketi geliştirdi: Dünyada LIDAR teknolojisini kullanan ilk drone
Türk şirketi geliştirdi: Dünyada LIDAR teknolojisini kullanan ilk drone
ABD'nin müttefiklerine bile vermediği İHA'sı Predatör'ün daha iyisini Türk şirketinini geliştirdiği drone ile dama atıldı. Ağaçlık alanda bile yerin 50 metre altına kadar inen milli drone Lidar Teknolojisi sayesinde kayıp aramalarında can kurtarıyor.
Türk Telekom: Elazığda kesintisiz iletişim için tüm tedbirler alındı
Türk Telekom: Elazığ'da kesintisiz iletişim için tüm tedbirler alındı
Türk Telekom, Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından kesintisiz iletişimi sağlamak amacıyla tüm tedbirleri aldığını belirtti. Yapılan açıklamada, "AFAD'ın daveti üzerine deprem bölgesine hareket eden Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi (TTAKE) yürütülen arama kurtarma faaliyetlerine etkin bir şekilde destek veriyor.Elazığ ve Malatya genelindeki 547 ankesörlü telefon, sabit ve mobilde yurt içinde tüm yönlere ücretsiz olarak vatandaşların kullanımına sunuldu. Türk Telekom Mağazaları da ücretsiz şarj hizmetini aralıksız sürdürüyor" ifadelerine yer verildi.
Canovate Group Yeni Nesil Teknolojiler ve Müşteri Deneyimleri Zirvesini düzenledi
Canovate Group Yeni Nesil Teknolojiler ve Müşteri Deneyimleri Zirvesi'ni düzenledi
Dünyanın önde gelen Ar-Ge ve inovasyon şirketi Canovate Group tarafından, 15 Ocak Çarşamba günü, Hilton Garden Inn Ankara Gimat’ta “Yeni Nesil Teknolojiler ve Müşteri Deneyimleri Zirvesi” düzenlendi.
KolaysoftTeknoloji, ülke genelinde eczacılara e-dönüşüm sürecinianlatıyor
Kolaysoft Teknoloji, ülke genelinde eczacılara e-dönüşüm sürecini anlatıyor
Kolaysoft Teknoloji AŞ ve TEB Eczacı Kart işbirliği ile ülke genelindeki eczacılara “e-Buluşmalar Toplantıları” düzenlenmeye devam ediyor. TEB Eczacı Kart ve Kolaysoft Teknoloji tarafından, 16-17 Aralık tarihleri arasında Hatay’da, 17-20 Aralık tarihleri arasında Antalya’da, 21 Aralık tarihinde Samsun’da, 24 Aralık tarihinde Kocaeli’nde, 26 Aralık tarihinde Eskişehir’de, 27 Aralık tarihinde Kırşehir ve Aksaray’da eczacılar odaları ile bir araya gelindi.
UyumHRM,PERYÖN’de Teknoloji Sponsoru oldu
UyumHRM, PERYÖN’de Teknoloji Sponsoru oldu
Türkiye’nin İnovasyon lideri Uyumsoft’un insan kaynakları yazılımı olan UyumHRM ürünü, PERYÖN 27.İnsan Yönetimi Kongresi’nde “Teknoloji Sponsoru” oldu. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda, 21 ve 22 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan kongreye, 2 bin 500’ün üzerindeki iş insanı, karar verici yönetici ve geleceğin liderlerinin katılması bekleniyor. Kongrenin bu seneki teması “Gelecek: Dönüşüm ve Umut” olarak belirlendi. Zirvede, yapay zeka, dijitalleşme ve yeni insan kaynakları gibi konuları değerlendirilecekken, umudu hak etmek ve umut için farkındalık yaratmak konularına vurgu yapılacaktır.
Değişime ayak uydurabilenler ayakta kalacak
Değişime ayak uydurabilenler ayakta kalacak
Yazılım dünyasını bir araya getiren Webrazzi Developer 2019, Raffles İstanbul'da gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk konuşmacısı Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, ‘Dünyayı dönüştürüyoruz, peki ya kendimizi?’ başlıklı bir konuşma yaptı. Konferansta en yeni teknolojiler değerlendirilirken, teknoloji şirketlerinin altyapısal dönüşüm hikayeleri gibi geliştiricilerin gündemini oluşturan birçok başlık ele alındı.
Şiir yazan yapay zeka geliştirdiler: Şimdiye kadar yazılmamış şiirleri yazıyor
Şiir yazan yapay zeka geliştirdiler: Şimdiye kadar yazılmamış şiirleri yazıyor

Kayseri’de, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencilerinden Tarık Mut ve Yusuf Emir Kaya, şiir yazan yapay zeka geliştirdi. Yapay zekayı öğrenebilen algoritma ile eğiten genç mucitler, çalışmalarının sonucunu aldı.

Girişimcinin gözdesi paylaşımlı ofis
Girişimcinin gözdesi paylaşımlı ofis
Yazılımcılar başta olmak üzere evden çalışan birçok girişimcinin yeni tercihi paylaşımlı ofisler oluyor. Farklı mesleklerin bir araya geldiği bu mekanlar bir kampüs izlenimi verirken, girişimciler hem akıllı ofislerden yararlanıyor hem de işletme maliyetini düşürüyor.
Tekirdağlı ustanın yaptığı kare pistonlu araç motoru için Bakanlık harekete geçti
Tekirdağlı ustanın yaptığı kare pistonlu araç motoru için Bakanlık harekete geçti
Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi'nde motor tamirciliği yapan ve 1978 yılında LPG'yi otomobilde kullanma fikrinin mucidi olarak tanınan Halit Avcıoğlu'nun, yerli ve milli biri kare pistonlu diğeri yuvarlık pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarlaması büyük ilgi gördü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın talimatı ile Avcıoğlu ile görüşüp, motor üzerinde inceleme yapan heyet, ön raporunda olumlu görüş bildirdi.
KKTC’nin yerli otomobili Günsel 28 ülke ile anlaştı
KKTC’nin yerli otomobili Günsel 28 ülke ile anlaştı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli ve milli arabası Günsel, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Prototip üretimi tamamlanarak 20 Şubat’ta ilk modeli B9’un tanıtımı yapılacak aracın üretim sürecinde kullanılacak parçaları için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile iş birliği yapıldı.
Türkiye otomotiv pazarı 22 Avrupa ülkesini geçti
Türkiye otomotiv pazarı 22 Avrupa ülkesini geçti
Avrupa'da en fazla otomobil ve hafif ticari araç satan 9. ülke olan Türkiye, otomotiv pazarındaki daralmaya rağmen 22 Avrupa ülkesini geride bıraktı. Mercedes, BMW, Volkswagen ve bu firmaların bünyelerindeki diğer önemli markalara sahip Almanya, geçen yıl Avrupa'nın en fazla araç satan ülkesi olarak kayıtlara geçti.
TOGG açıkladı: Yerli otomobil 5 yıldızlı olacak
TOGG açıkladı: Yerli otomobil 5 yıldızlı olacak
Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. TOGG yapılan son açıklamada aracın Euro NCAP 5 Yıldız Güvenlik normlarını sağlayacağı açıkladı.
Türkiyenin Otomobili prototipiyle tescil yolunda: TÜRKPATENTte gerekli süreçlerin tamamlanması için gün sayıyor
Türkiye'nin Otomobili prototipiyle tescil yolunda: TÜRKPATENT'te gerekli süreçlerin tamamlanması için gün sayıyor
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, prototipi tanıtılan otomobil için ABD'den Avrupa'ya Hindistan'dan Rusya'ya kadar uluslararası alanda yürüttüğü tescil çalışmalarının yanı sıra ulusal alanda da TÜRKPATENT'te gerekli süreçlerin tamamlanması için gün sayıyor. TÜRKPATENT, 3 farklı başlıkta yapılan marka başvurularında tescil işlemlerini gerçekleştirirken, bazılarında araştırma ve inceleme raporlarını hazırlıyor. TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan, "Tescil süreçleri önemli. Farklı ülkelerde gerekli tescil başvuruları yapılmazsa Türkiye'nin Otomobili'nin tasarımı ve markası oralarda taklit edilebilir" dedi.
Japon şirketi Takata 10 milyon hava yastığını geri çağırdı
Japon şirketi Takata 10 milyon hava yastığını geri çağırdı
Oto güvenlik ekipmanları üreticisi Japon şirketi Takata, tespit edilen imalat hatası sonrası 10 milyon hava yastığını geri çağırma kararı aldı. İmalat hatalarından Audi, BMW, Honda, Daimler Vans, Fiat Chrysler, Ferrari, Ford, General Motors, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota ve Volkswagen gibi markalar da etkileniyor.
TOGGdan yeni video
TOGG'dan yeni video
TOGG Türkiye'nin otomobilinin tasarım hikayesine ilişkin sosyal medya hesabından bir video paylaştı.
Türkler en çok dizel otomobilleri tercih ediyor
Türkler en çok dizel otomobilleri tercih ediyor
Geçen yıl ocak ile kasım döneminde trafiğe kaydı yapılan araç sayısı 607 bin 595 olurken, kaydı yapılan otomobillerin yüzde 55,3’ü dizel yakıtlı olarak kaydedildi. Aralık sonunda tanıtımı yapılan yerli otomobil ise kısa zamanda rekor sayıda konuşularak gündeme damgasını vurdu.
denemedev
denemedev
denemdev
Deneme
Deneme
deneme spot
Huawei Mate X MWC 2019’da tanıtıldı
Huawei Mate X MWC 2019’da tanıtıldı
Barselona’da düzenlenen 2019 Mobil Dünya Kongresi kapsamında Çinli teknoloji devi Huawei, üstün özelliklere sahip katlanabilir telefonu Mate X modelinin tanıtımını yaptı. Tüm yönleri ile cihazı inceleyen Yeni Şafak teknoloji ekibi, etkileyici tasarımını ve özelliklerini fuar alanından sizlere sundu.
Twitter kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor
Twitter kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor
Facebook ve Google’dan sonra Twitter’da kripto para reklamlarını yasaklamayı planlıyor. Sosyal medya platformu sayısı gün geçtikçe artan sahte kripto para arzlarının daha fazla kişiyi mağdur etmemesi için reklamları yasaklamaya hazırlanıyor.
GZT teknoloji devrimlerini MWC 2018den aktarıyor
GZT teknoloji devrimlerini MWC 2018'den aktarıyor
Barselona’da gerçekleşen ve teknoloji dünyası için büyük önem arz eden MWC 2018 etkinliği gzt.com tarafından yerinde takip ediliyor. Yeni nesil sosyal içerik platformu gzt.com’un teknoloji editörleri canlı yayınlarla anlık olarak gelişmeleri paylaşıyor.
Huawei MateBook X Pro tanıtıldı
Huawei MateBook X Pro tanıtıldı
İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen MWC 2018 etkinliğinde Huawei’de yeni ürünlerini tanıtıyor. Çinli teknoloji devinin neredeyse çerçevesiz ekrana sahip olan dizüstü bilgisayarı Huawei MateBook X Pro, teknik özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
ASELSANa yurt dışından ikinci sipariş geldi
ASELSAN'a yurt dışından ikinci sipariş geldi
ASELSAN, bir yurt dışı müşteri ile 24 milyon 964 bin dolar tutarında sözleşme imzaladığını duyurdu.
BTKdan vatandaşlara hat uyarısı
BTK'dan vatandaşlara hat uyarısı
BTK vatandaşlara uyarı mesajı gönderdi. BTK, vatandaşların bilgisi dışında açılabilecek hatlar yüzünden başlarının belaya girmemesi için e-devlet üzerinden sorgulama yapmalarını önerdi.
iPhone’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır
iPhone’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır
iPhone RAM temizleme nasıl yapılır? iPhone'umu nasıl hızlandırırım gibi sorular iPhone kullanıcılarının en çok araştırdığı konular arasında yerini alıyor. Sizler için haberimizde iPhone modellerinde RAM temizleme işlemi nasıl yapılır fotoğraflar ile anlattık.
Windows disk temizleme nasıl yapılır? Sistem bakımı
Windows disk temizleme nasıl yapılır? Sistem bakımı
Windows disk temizleme aracını kullanarak daha fazla disk alanı ve daha temiz bir işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınızda biriken gereksiz dosyaları bulmak ve silme işlemini gerçekleştiren Windows aracı, ekstra bir uygulama indirmenize ihtiyaç kalmadan göremediğiniz tüm gereksiz dosyaları bilgisayarınızdan siler. Peki Windows disk temizleme nasıl yapılır. Sizler için haberimizde adım adım anlattık.
YouTubedan programsız MP3 nasıl indirilir? YouTube MP3 dönüştürücü
YouTube'dan programsız MP3 nasıl indirilir? YouTube MP3 dönüştürücü
YouTube’dan programsız MP3 nasıl indirilir? YouTube videoları MP3’e nasıl dönüştürülür? Adım adım haberimizde anlattık. Çevrim dışı MP3 indirmek için en çok kullanılan yöntemlerden biri olan programsız MP3 dönüştürme, kotalı internet kullanıcılarını büyük bir sorundan kurtarıyor. Tüm detaylar adım adım haberimizde.
Windows 7ye format nasıl atılır
Windows 7'ye format nasıl atılır
Windows 7 ile kendiniz evinizde format atarak büyük bir masraftan kurtulabilirsiniz. Bilgisayarların çökmesi, yavaşlaması veya virüs bulaşması gibi durumda kullanıcılar bilgisayarlarını eski haline getirebilmek için format atmaktan başka çareleri kalmıyor. Sizler için Windows 7 yüklü bir bilgisayara nasıl format atılır görselleri ile birlikte derledik. İşte baştan sona Windows 7 ile format atma rehberi…
Instagram’dan video ve fotoğraf indirmenin en kolay yolu
Instagram’dan video ve fotoğraf indirmenin en kolay yolu
Instagram video ve fotoğraf indirmek artık çok kolay! Doğrudan video ve fotoğraf indirmeye izin vermeyen sosyal medya devi Instagram’dan video ve fotoğrafları nasıl indirebileceğinizi haberimizde anlattık. İşte Instagram’dan video ve fotoğraf indirmenin en kolay yöntemi…
Facebook hesabı nasıl açılır? İşte Facebook hesabı açarken takip etmeniz adımlar
Facebook hesabı nasıl açılır? İşte Facebook hesabı açarken takip etmeniz adımlar
Facebook hesabı nasıl açılır. 2 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip Facebook, her geçen gün açılan yeni hesaplarla birlikte büyümeye devam ediyor. Şayet sizde yeni bir Facebook hesabına sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin. İşte Facebook hesabı açarken takip etmeniz adımlar…
Ülkenize yabancı olmayın
Ülkenize yabancı olmayın
Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin 14. Genel Kurulu’nda üniversiteye sitemde bulundu. Boğaziçi’nin ülke değerlerine yaslanmadığı için küresel marka haline gelemediğini belirten Erdoğan, “Çok seslilik ile kendi ülkesi ve milletine yabancılık arasında çizgiyi doğru çizmeden bunu başaramayız. Batı'da hangisinin kendi devletine, halkının değerlerine karşı faaliyet yürüttüğünü duydunuz” diye sordu.
İşlemcilerdeki güvenlik açığından korunma yöntemleri
İşlemcilerdeki güvenlik açığından korunma yöntemleri
Intel firması tarafından geçtiğimiz hafta büyük bir güvenlik açığı olduğu söylendi. Spectre ve Meltdown ismi verilen bu güvenlik açıkları bilgisayarlardaki tüm kritik bilgileri korumasız bırakıyor. İşte bu güvenlik açıklarından korunma yöntemlerini sizin için araştırdık.
Bitcoin Çinde 11’inci sıraya yükseldi
Bitcoin Çin'de 11’inci sıraya yükseldi
Çin Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi (CCID) kripto para birimleri sıralamasında kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin 11’inci sıraya yükseldi.
Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
Kripto para birimi Bitcoin, yıllık yaklaşık 60 terawatt elektrik tüketimi ile 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor. Türkiye ise 2018'de yaklaşık 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Bitcoin'in Türkiye'nin elektrik tüketiminin yaklaşık 5'te 1'i kadar elektrik tükettiği anlamına geliyor.
Facebook libra ile bankalara meydan okuyor
Facebook libra ile bankalara meydan okuyor
Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Polat, "Libra, giderek bir bankanın yerini alacak ve hatta onun da ötesinde 7/24 açık bir küresel pazarın değiş-tokuş birimi olacak. Yani Facebook libra ile bankalara meydan okuyor" dedi.
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
Facebook, 2020 yılında “Libra” adlı yeni bir kripto para biriminin piyasaya sürülmesinin planlandığını bildirdi.
Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor
Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor

Sosyal medya devi Facebook, kendine ait kripto parayı beklenenden çok daha, önce bu ay sonunda tanıtmaya hazırlanıyor.

İstanbul Blockchain Okulu açılıyor
İstanbul Blockchain Okulu açılıyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ortaklığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamındaki Habitat Derneği’nin İstanbul Blockchain Okulu Projesi'nin lansmanı gerçekleştirildi.

Facebook kripto para için çalışmaları hızlandırdı
Facebook kripto para için çalışmaları hızlandırdı

Sosyal medya devi Facebook, yeni dijital ödeme sistemini ve kripto para birimi "GlobalCoin"i önümüzdeki yıl kullanıma sunmayı planlıyor.

Bilgisayar korsanları 41 milyon dolarlık bitcoin ele geçirdi
Bilgisayar korsanları 41 milyon dolarlık bitcoin ele geçirdi
Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini depolayan Binance Exchange'in, 41 milyon dolar değerindeki 7 bin bitcoini bilgisayar korsanlarınca çalındı.
3.8 milyar sosyal medya kullanıyor
3.8 milyar sosyal medya kullanıyor
We Are Social 2020 Dijital raporunu yayınladı. Sosyal medya ve dijital trendlerin analiz edildiği rapora göre dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanıyor. Günlük ortalama internet kullanımı 6 saat iken, interneti en çok kullanan ülke Filipinler, en az kullanan ülke ise Japonya olarak kayıtlara geçti. Rapora göre internet kullanıcılarının yüzde 64'ü gizlilik ihlalinden, yüzde 49'u ise reklamlardan şikayetçi.
Sosyal medyada vatandaş gazeteciliği
Sosyal medyada vatandaş gazeteciliği
Telefondan çekilen görüntüleri basın kuruluşları ile paylaşma olarak da bilinen ‘vatandaş gazeteciliği’ özellikle sosyal medyanın yeni ilgi alanı oldu. Hem gelir hem de popülerlik isteyen hemen herkes, sokaktan ilginç bir görüntü yakalama derdinde. Gündemi belirleyecek ve kimsede olmayan bir fotoğraf sayesinde 5 bin lirayı bulan gelir elde edebilirsiniz.
Twittera korsan saldırıda kullanıcıların bilgilerini çalma girişimi
Twitter'a korsan saldırıda kullanıcıların bilgilerini çalma girişimi
Twitter, devlet destekli olduğu tahmin edilen bilgisayar korsanlarının sahte hesaplarla kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalıştığını açıkladı.
Instagram için yaşadık
Instagram için yaşadık
Son araştırmalarla dünyada sosyal medyayı en fazla kullanan toplum olma unvanını koruduğumuz 2019, deyim yerindeyse Instagram’ın yılı oldu. Daha iyi görünmek için harcadığımız çaba içinde yan sektörlere adeta para akıttık. Mesela akıllı telefona yenilen fotoğrafçılık, altın dönemini yaşarken, saati 50 liradan girilen Instagram stüdyoları adeta para bastı. Selfie çekinmek isteyenlere çatılar, 100 liradan kiralandı. Dahası tarihi bir kare için müze ziyaretlerinde rekorlar kırıldı.
Sosyal medyada fazla sosyaliz
Sosyal medyada fazla sosyaliz
Deloitte tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, medya kullanımında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Türkiye’deki kullanıcıların %55’i oyun oynamak için cep telefonunu tercih ediyor. Bu oran ile Türkiye’deki kullanıcılar anketin yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.
Wikipedianın engellenmesi hak ihlali sayıldı
Wikipedia'nın engellenmesi hak ihlali sayıldı
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.
Googledan erişim kesintisi açıklaması: Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz
Google'dan erişim kesintisi açıklaması: Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz
Google Cloud Platformundan, Türkiye'deki kullanıcıların kendi servislerine erişim sorunu yaşamasıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Bulgaristan'daki ağ üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eş zamanlı fiber kesintisi sorunu, bu bölgede yaşanan kesintiden etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye saati ile 13.36 itibarıyla tamamen çözüldü. Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz" ifadeleri yer aldı.
Google, Youtube, Gmail, Google Analytics ve arama sayfası çöktü: Resmi açıklama geldi
Google, Youtube, Gmail, Google Analytics ve arama sayfası çöktü: Resmi açıklama geldi
Arama motoru devi Google ve sağladığı hizmetlerde erişim sorunu yaşanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Google servislerinin çökmesiyle ilgili, "Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.