Teknoloji Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Salgın ile e-ticaret rekor kırdı
Salgın ile e-ticaret rekor kırdı
GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı:- "9-16 Mart tarihleri arasında, bir önceki haftaya göre kolonya satışı 34 kat, steril eldiven 19 kat, el dezenfektanı 10 kat, sabun 4 kat, medikal maske 4 kat, tuvalet kağıdı satışı ise 3.5 kat arttı. Bebek bezi satışlarında da yüzde 30 artış yaşandı. Gıda ürünlerinde ise sıvı yağ satışı 5 kat, bulgur ve pirinç satışları ise 3 kat artış gösterdi" açıklamasında bulundu.
Koronadan kaçarken dijital virüslere dikkat: Oltaya gelmeyin
Koronadan kaçarken dijital virüslere dikkat: Oltaya gelmeyin
Koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda yapılan işlem sayısıyla birlikte, dijital tehdit de arttı. Kimlik kartı bilgilerinin çalınması, kişisel hesapların ele geçirilmesi, sağlık bilgileri başta olmak üzere kişisel verilere ulaşılması dijital suçların başında geliyor. Bu tuzaklara düşmemek için karmaşık şifre seçilmesi ve bilinmeyen e postalın açılmaması ve uygulama seçiminde özen önemli.
Netflixten Türkiye’nin internet altyapısını rahatlatacak adım
Netflix'ten Türkiye’nin internet altyapısını rahatlatacak adım
Netflix, evde vakit geçirme sürelerinin artmasıyla Türkiye'de de yükü artan internet altyapısını rahatlatmak amacıyla, telekomünikasyon ağları üzerindeki Netflix trafiğini yüzde 25 azaltacağını duyurdu.
Googleın Türkiyeyi tehditi ve ülkeleri dizayn çabası
Google'ın Türkiye'yi tehditi ve ülkeleri dizayn çabası
Google'ın düşünce kuruluşu Jigsaw’ın amacı; devletlere, toplumlara daha fazla müdahale edebilmek üzerine kurgulanmış durumda. Özellikle, kullandığı araçların tümü Google’ın da bağlı bulunduğu Alphabet’in finansal çıkarlarını ilgilendiren meselelerken temel yöntemi genişleyen kurumsal grubun gücünü maksimize edebilmek için hükümetlerin kapasitelerini zayıflatmak.
Bu dünyanın Sultan Süleyman’a dahi kalmadığını bilmeyen şirket: Calico
Bu dünyanın Sultan Süleyman’a dahi kalmadığını bilmeyen şirket: Calico
Google genetik araştırmalar yapan şirketi Calico'ya tam 2.5 milyar dolar aktardı. Çok daha küçük sağlık kuruluşları ellerinden geleni yaparkan Calico koronavirüs salgını hakkında tek bir kez dahi söz almadı. Filmlerde gördüğümüz tehlikeli deneyler yapan bilim adamı figürü giderek gerçekliğin bir parçası haline gelirken sağlıktan, yapay zekaya bir imparatorluğun doğuşunu sessizlik içinde izliyoruz.
Google’ın tazı köpeği: Deepmind
Google’ın tazı köpeği: Deepmind
Şu an Deepmind şirketinin geliştirdiği yapay zekanın ürküten yanlarından biri de yapay zekanın doğaçlama hareket edebilme kabiliyeti. Kendisine öğretilenler üzerinden değil de kendi kendine düşünme, karar verme, tercih yapma becerilerinde bulunuyor. Bunun bir sonraki aşaması ise kendi kendinin farkında olmak.
Anket firmalarınınöngöremediği politik güç: Youtube
Anket firmalarının öngöremediği politik güç: Youtube
Youtube’ın diğer medya kurumlarına göre en önemli gücü; her türlü demografik yapıdan insanın siteyi kullanmasıydı. Günlük ziyaretçi sayısı 1 milyarın üstünde olan sitenin aylık izleyici sayısı: 2 milyar. Her ay kürenin bambaşka kıtalarından politik spektrumu bambaşka milyarlarca insan belli amaçlarla siteyi kullanıyor.
Dijital dünyanın Roması: Heil, Google!
Dijital dünyanın Roma'sı: Heil, Google!

Muadili büyüklükteki şirketlerle kıyaslayacak olursak; dünyanın en değerli şirketi Aramco petrol üretirken, Apple elektronik ürünler yapıyor. Amazon, dünyanın en büyük alışveriş Merkezini kurmuşken, Microsoft bilgisayar sistemleri satıyor. Google’ın elindeki tek ürün ise: Bilgilerimiz.

Twitter koronavirüs ile ilgili atılan yalanları engelleyecek
Twitter koronavirüs ile ilgili atılan yalanları engelleyecek
Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, koronavirüse dair yanlış bilginin önüne geçmek için yeni bir özellik başlattı. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, doğru ve güvenilir kaynaklara yönlendirilecekler.
Bilim adamları koronavirüse karşı yerli enzim üretimine başladı
Bilim adamları koronavirüse karşı yerli enzim üretimine başladı
TOKAT Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, koronavirüs tanı kitinde kullanılan enzimleri üretti. TOGÜ Rektör Yardımcısı ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa Gökçe, "Bir milyon kiti üretebilecek enzimleri rahat bir şekilde saflaştırarak, gönderebiliriz" dedi.
Öğretmenlerden sağlık çalışanları için seferberlik
Öğretmenlerden sağlık çalışanları için seferberlik
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bu yıl eğitim öğretime başlayan Siverek Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) de görevli öğretmenlerce sağlık çalışanları için yüz koruyucu siper yapımına başlandı.
Kovid-19un tedavisinde kullanılan ilaçlarla hakkında tavsiyleler
Kovid-19'un tedavisinde kullanılan ilaçlarla hakkında tavsiyleler
Prof. Dr. Sena Sezen, koronavirüs ilaçları ile ilgili; "Kovid-19'un tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili yapılan klinik araştırmalar sonuçlanmadan, uzmanlar tarafından önerilmeden, halk arasında ve sosyal medya üzerinde adı sıkça geçen bazı ilaçların özellikle profilaktik yani koruyucu olduğu düşüncesi ile bilinçsizce kullanımı ciddi ve tehlikeli istenmeyen etkilere neden olabileceği için son derece risklidir, yanlıştır.Bu konuda 'doğru hasta-doğru endikasyon-doğru ilaç-doğru doz ve süre' prensipleri dikkate alınarak akılcı ilaç kullanımına mutlaka uyulmalıdır" açıklamasında bulunuldu.
KGTÜ korona virüs tanı kiti ve tedavi alternatifleri için çalışmalarını hızlandırdı
KGTÜ korona virüs tanı kiti ve tedavi alternatifleri için çalışmalarını hızlandırdı
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ), korona virüs tanı kiti geliştirme ve tedavi alternatifleri için çalışmalarını hızlandırdı.
Herkes internete ulaşabilsin diye uzaya uydu gönderdiler
Herkes internete ulaşabilsin diye uzaya uydu gönderdiler
İngiliz şirketi OneWeb, dünyanın her köşesinde geniş bant internet erişimini sağlamak amacıyla başlatılan uydu takımyıldızı projesi kapsamında uzaya üçüncü grup uydusunu gönderdi. Fırlatma işlemi, ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren Sovyet kozmonot Aleksey Leonov’a adandı.
Ayağa bilim servisi
Ayağa bilim servisi
Korona virüs tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara veren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, sosyal medya hesapları aracılığıyla ‘bilimi’ evinize getiriyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Bilim Avcıları ekibi süreci evinde geçiren bilime meraklı öğrenciler ve çocuklar için eğlendirici ve öğretici videolar hazırladı.

Müthiş keşif: 99 milyon yıllık kehribarın içinden çıktı
Müthiş keşif: 99 milyon yıllık kehribarın içinden çıktı
Myanmar'da 99 milyon yıllık kehribarın içinde bilinen en küçük dinozor fosili keşfedildi. Çok iyi durumdaki fosil kafatasında yaklaşık 100 dişin bulunduğu kaydedildi.
Süper bilgisayar salgını durdurabilecek 77 kimyasal buldu
Süper bilgisayar salgını durdurabilecek 77 kimyasal buldu

IBM'in geliştirdiği dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Summit, salgını durdurabilmek için binlerce simülasyon denedi. Bu simülasyonlarda 77 kimyasal türünün koronavirüse karşı işe yarayabileceği bulundu. Bir sonraki aşama ise aşının üretimine başlanması.

Çin elektromanyetik gözlem uydularını uzaya yolladı
Çin elektromanyetik gözlem uydularını uzaya yolladı
Çin, bir grup yeryüzü gözlem uydusunu yörüngeye gönderdi. Çevre kirliliğine dair gözlem yapacak olan uydular göreve bu yıl başlayacak.
Turkcell’in öğrencilere müjdeli haber
Turkcell’in öğrencilere müjdeli haber
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: "Biz dünyanın en güçlü mobil ve fiber altyapısını bugünler için kurduk. Bu altyapı bugün de tüm vatandaşlarımızın olduğu gibi öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin de hizmetinde"
Appleın iPhone Temizleme kılavuzuna koronavirüs ayarı
Apple'ın 'iPhone Temizleme' kılavuzuna 'koronavirüs' ayarı
Koronavirüs nedeniyle artan hijyen hassasiyeti, kullanıcıların ellerinin en çok temas ettiği noktaların başında gelen telefonlara da yansıdı. Apple, iPhone başta olmak üzere “Apple Ürünlerini Temizleme” kılavuzunda değişikliğe gitti.
AssisTT tüm dünyada Harika bir iş yeri şirketi olarak anılacak
AssisTT tüm dünyada 'Harika bir iş yeri' şirketi olarak anılacak
Türk Telekom’un çağrı merkezi şirketi AssisTT, Great Place to Work Türkiye Enstitüsü tarafından yapılan çalışma sonucunda “Great Place to Work 2020 (Harika bir iş yeri)” Sertifikası almaya hak kazandı.
Nokia sahalara dönüyor
Nokia sahalara dönüyor
MWC'nin iptalini takiben, birkaç akıllı telefon üreticisi yaklaşan cihaz duyuru planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Nokia'nın üreticisi HMD Global da bu şirketlerden biri olduğu için yeni telefonlarının ne zaman piyasaya çıkacağı konusu karanlıkta kalmıştı. HMD Global Başkan Yardımcısı Juho Sarvikas'ın yeni bir tweet'i sayesinde 19 Mart'ta Nokia'nın yeni telefonunun lansmanı olacağını biliyoruz.
Apple,  2019un en iyi fotoğraflarını seçti
Apple, 2019'un en iyi fotoğraflarını seçti
Apple, geçtiğimiz yıl iphone telefonlarla gece modunda çekilmiş en iyi fotoğrafları yayınladı. iphone kullanıcıları tarafından çekilen bu fotoğraflar birçok ülkede bilboardları süsleyecek.
Nubia Red Magic 5G, performans testinden başarıyla çıktı
Nubia Red Magic 5G, performans testinden başarıyla çıktı
Oyun oynama keyfini arttırmaya yönelik özel üretilen Nubia Red Magic 5G, AnTuTu testlerine girdi. Şirket Başkanı Ni Fei tarafından yapılan açıklamalara göre Red Magic 5G, AnTuTu performans testinden ortalamanın çok üstü bir puan ile çıktı
2 günde bir milyondan fazla kişi tarafından indirildi
2 günde bir milyondan fazla kişi tarafından indirildi
Faaliyetlerini ODTÜ Teknokent'te sürdüren Panteon'un "Home Restoration" oyunu, Apple Store ve uygulama marketlerinde 50'den fazla ülkede en çok indirilenler sıralamasında yer alırken iki günde bir milyondan fazla kişi erişti.
Popüler oyun The Last of Usın dizisi geliyor
Popüler oyun The Last of Us'ın dizisi geliyor
Paralı üyelik satarak içerik üreten HBO, Sony’nin popüler oyunu The Last of Us’ın dizisini çekeceğini açıkladı. Diziyi Chernobyl dizisinin yapımcıları çekecek.
Appleın açığından kazandığı ödülü depremzedelere bağışladı
Apple'ın açığından kazandığı ödülü depremzedelere bağışladı
Mersin'in Erdemli ilçesinde Apple'nin sınırsız kredi açığını bulan 21 yaşındaki Çayan Temel'e, 2 bin lira para ödülü verildi. Temel, aldığı ödülü Elazığ'daki depremzedelere bağışladı.
ABD’li görüntü teknolojileri üreticisi yeni XG270QG oyuncu monitörünü oyuncuların beğenisine sunacak
ABD’li görüntü teknolojileri üreticisi yeni XG270QG oyuncu monitörünü oyuncuların beğenisine sunacak
ABD’li görüntü teknolojileri üreticisi ViewSonic'in renkleri daha derin ve canlı gösteren Nano IPS Panel teknolojisi ve 1 milisaniyelik tepki süresiyle yeni Elite serisi XG270QG oyuncu monitörünü oyuncuların beğenisine sunacak. 144 Hz’lik ekran yenileme hızını aşırtma teknolojisiyle 165 Hz hıza kadar çıkartabilen Elite oyuncu monitörleri, oyun severlere en gerçekçi deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.
Oyunseverler PUBG Global Championship 2019 heyecanı için BiP’te buluşuyor
Oyunseverler PUBG Global Championship 2019 heyecanı için BiP’te buluşuyor
BiP, PUBG Global Championship 2019 Türkiye yayınının sponsorluğunu üstlenerek oyuncularla buluşuyor. BiP, oyuncuların erişimine açılacak PUBG grubu ile oyuncuların, PGC heyecanına sosyal bir iletişim platformu sunacak, Keşfet bölümünde yer alan PUBG kanalı ile haberlerden, yarışmalara ve sürpriz hediyelere kadar fırsatlar ile PGC Büyük Final keyfine ortak olacak.
Oyun ve espor Gaming İstanbulda
Oyun ve espor Gaming İstanbul'da
Uluslararası oyun ve espor fuarı GIST, 30 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek.
Bağımlılık yapan oyunlar gençleri ölüme götürüyor: Yaş dilimi genişletilmeli
Bağımlılık yapan oyunlar gençleri ölüme götürüyor: Yaş dilimi genişletilmeli
Türkiye'de bağımlılığa sebep olan oyunların, çocukları ve gençleri intihara kadar götürdüğü herkesin malumu. TBMM'de son hazırlanan rapora göre, 150 gencin intiharının Mavi Balina oyunu ile bağlantılı olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu raporu yenisafak.com'a değerlendiren uzmanlar, tehlike saçan tek oyununun 'Mavi Balina' olmadığının altını çizerek, "Dijital savaş uygulamaları son dönemde 16-26 yaş grubu arasında aktif olarak oynanıyor. Gençler bu oyunlarla öldürmeyi öğreniyor. TBMM'de yaş sınırının genişletildiği yeni bir raporlama yapılması şart" uyarısında bulundu.
Call of Duty 100 milyon kez indirilerek rekor kırdı
Call of Duty 100 milyon kez indirilerek rekor kırdı
Oyun dünyasının en sevilen serilerinden bir tanesi olan Call Of Duty, 1 Ekim itibariyle mobil platformlarda çıkışını gerçekleştirdi. Call of Duty'nin mobil platforma gelmesi, rekorları da beraberinde getirdi. Yapılan açıklamalara göre Call of Duty: Mobile ilk haftasında tüm rekorları geride bıraktı.
Apple binlerce lira fiyatı olan kurgu programlarından para almayacağını duyurdu
Apple binlerce lira fiyatı olan kurgu programlarından para almayacağını duyurdu
Koronavirüs salgını ile birçok ülke kendini karantinaya alırken birçok şirket de insanlara destek vermeye çalışıyor. Apple ise piyasa değeri 3500 lirayı bulan programları ücretsiz yaptı.
Motorola One birçok güncelleme duyurdu. Güvenlik yaması da yeni sürümde
Motorola One birçok güncelleme duyurdu. Güvenlik yaması da yeni sürümde
Google'ın Android One programındaki telefonlardan biri olan Motorola One için Android 10 güncellemesi yayınlandı. Güncelleme, işletim sisteminin son sürümünün yanı sıra Şubat 2020 güvenlik yamasını da içeriyor.
Uzaktan çalışanların yararlanabileceği uygulama: Screen
Uzaktan çalışanların yararlanabileceği uygulama: Screen
Corona virüs salgını ile evden çalışan ekipler, işlerin aksamaması adına daimi bir iletişim içerisindeler. Bu iletişim, herkes kendi evindeyken aynı ortamda bulunulması kadar sağlıklı olmasa da bazı araçlar, bu konuda kişilere yardımcı olmayı hedefliyor. Screen de bu uygulamalardan biri.
Miro evden çalışanların hayatını kolaylaştırıyor
Miro evden çalışanların hayatını kolaylaştırıyor
Koronavirüs dolayısıyla evden çalışmaya devam eden ekipler artık bu rutine yavaş yavaş alışmıştır sanıyorum. Alıştıkça keyifli de gelmeye başlayan evden çalışma rutininizi bir adım ileriye taşımak için size ortak çalışmayı kolaylaştıran bir araçtan söz edeceğim, Miro.
Youtube music merakla beklenen şarkı sözü çeviriyi duyurdu
Youtube music merakla beklenen şarkı sözü çeviriyi duyurdu
YouTube Music uygulamasına gelen yeni güncellemeyle, kullanıcılar artık şarkı sözlerini anlık olarak farklı dillerde görüntüleyebiliyorlar. YouTube, şarkı sözü desteğini web sürümüne getirmek için de çalıştığını açıkladı.
Koronavirüse karşı önlem için yapılan dezenfektanlar Vandan geliyor.
Koronavirüse karşı önlem için yapılan dezenfektanlar Van'dan geliyor.
Van’da İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul merkezli Türk firması tarafından korona virüsüne karşı plazma teknolojisiyle hava dezenfekte cihazı üretildi.
Koronavirüse karşı yerli ilaç ve aşı çalışması başladı
Koronavirüse karşı yerli ilaç ve aşı çalışması başladı
MOLEKÜLER Biyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile gerçekleştirilen toplantı sonrası koronavirüse karşı ülkemizde yerli aşı ve ilaç çalışmalarına hızla başlanacağını söyledi. Prof. Dr. Nesrin Özören, "Türkiye'deki çalışmalarda ilaç kısmı belki 3-4 aya netice verir ama aşı çalışmaları için 6 ay-1 yıl gibi bir süre gerekecek. Testler ve denemeler yapmamız gerekiyor hayvanlar üzerinde de" dedi.
Çocuklara Agi ile geri dönüşümü öğretecekler
Çocuklara Agi ile geri dönüşümü öğretecekler
Eskişehir'deki bir animasyon firması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında hazırladığı "AGİ" adlı çizgi diziyle çocuklarda geri dönüşüm ve çevre bilincine katkıda bulunmayı hedefliyor. Şirketin kurucu ortağı ve yönetmeni Emre Ozan Şirin: "Çocukların seveceği ve benimseyeceği bir karakter yaptık. Bu karakter aracılığıyla, geri dönüşümü, bunun nasıl yapıldığını ve çevre bilincini anlatarak çocukları eğlendirmek istiyoruz" açıklamasında bulundu.
Elon Musk solunum cihazlarının ilk bölümünü bağışladı
Elon Musk solunum cihazlarının ilk bölümünü bağışladı
Elon Musk, koronavirüs salgınıyla mücadeleye yardımcı olmak için New York'a yüzlerce solunum cihazı bağışlıyor.
Muhtarlar evden çalışabilsin diye bilgisayar dağıtıldı
Muhtarlar evden çalışabilsin diye bilgisayar dağıtıldı
Gaziantep’ta korona virüs’le (COVID-19) mücadele kapsamında telekonferans yoluyla kentin her alanına ulaşılabilmesi ve devamlılığının sağlanabilmesi amacıyla muhtarlara bilgisayar dağıtımına başlandı.
Nntendo yeni oyunları duyurdu
Nntendo yeni oyunları duyurdu
Son Nintendo Direct Mini video sunumunda, Nintendo, 2020’de Nintendo Switch için gelecek farklı oyun türlerine dikkat çekti. Bazıları ise çıktı!
Koronavirüs turizm sektörünü vururken taşımacılık arttı. Artan ve azalan trendler araştırıldı
Koronavirüs turizm sektörünü vururken taşımacılık arttı. Artan ve azalan trendler araştırıldı
Dünyada 500 binde fazla insanı enfekte eden koronavirüs salgını ile birçok insan evlerinden çalışmaya başladı. İnternet kullanımının giderek arttığı bu süreçte ölçümleme şirketi SimilarWeb bu salgının ticari ve görsel yansımalarını raporladı.
Mardin’de koruculara 3d siper üretilmeye başlandı
Mardin’de koruculara 3d siper üretilmeye başlandı
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında AR-GE çalışmaları tamamlanan Mardin’deki Bilim ve Sanat Merkezlerinde 3D yazıcılarla yüz koruyucu siper üretimine başlandı.
Huawei P40 serisi sanal lansman ile duyuruldu
Huawei P40 serisi sanal lansman ile duyuruldu
- Huawei P40 serisi, güçlü kamera donanımı, üst düzey 5G özellikleri ve modern tasarımı ile dikkati çekiyor- Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO'su Richard Yu:- "Huawei P40 serisi, tüketicilerin yaratıcı ve vizyoner fotoğraflar çekmelerine yardımcı olmak için tasarlandı"
Koronavirüsün DNAsını çözmek için trilyonlarca işlem yaptı
Koronavirüsün DNA'sını çözmek için trilyonlarca işlem yaptı
Dünya çapındaki gönüllülerden oluşan bir kişisel bilgisayar ağı olan Folding@home, COVID-19 için saniyede 1,5 kentilyonluk işleme ulaştı. Bu değerler, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını dahi geride bırakıyor.
Teknoloji vadisine 12 milyar tl
Teknoloji vadisine 12 milyar tl
Dünyada görülen koronavirüs salgınından sonra biyoteknoloji, genetik ve mikrobiyoloji alanlarındaki çalışmalar ve yenilikler de dikkat çekerken, İstanbul'un Tuzla ilçesine toplam 12 milyar TL'ye Biyoteknoloji Vadisi kurulacak.
Dev şirketten önemli açıklama: ABDde 1,2 milyon aracını geri çağırıyor
Dev şirketten önemli açıklama: ABD'de 1,2 milyon aracını geri çağırıyor
Japon otomobil üreticisi Toyota şirketi, potansiyel yakıt pompası arızası nedeniyle ABD'de toplam 1,2 milyon aracını geri çağırma kararı aldığını duyurdu.
Petrole alternatif Türkiyeden geldi
Petrol'e alternatif Türkiye'den geldi
- GTÜ Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Özdemir'in, Kore İleri Teknoloji ve Bilim Enstitüsü araştırmacılarının iş birliğiyle geliştirdiği katalizör, sera gazları olan metan ve karbondioksitin endüstriyel ölçekte yüksek verimlilik ve düşük maliyetle değerli kimyasallara dönüştürülmesine imkan sağlıyor - Doç. Dr. Ercan Özdemir: - "Geliştirdiğimiz katalizör sıvı sentetik yakıt, bu dizel ya da benzin eşdeğeri olabilir, bunun dışında metanol, aldehit gibi kimyasalların üretimine olanak sağlayacak ayrıca elde edilen sıvı yakıt kullanılan benzin ve dizele göre daha temiz olacak, kendisi de hidrokarbon olmasına rağmen. Bu da direkt kullanımında karbon emisyonunda ciddi bir azalmaya sebep olabilir"
Googleın otonom araba projesi Waymo, 2,25 milyar dolar yatırım aldı
Google'ın otonom araba projesi Waymo, 2,25 milyar dolar yatırım aldı
Waymo, Silver Lake, Canada Pension Plan Investment Board ve Mubadala Investment Company'nin liderliği üstlendiği yeni yatırım turunda 2,25 milyar dolar yatırım aldı
Audi A3 Sportbackin lansmanı yapıldı
Audi A3 Sportback'in lansmanı yapıldı
Dördüncü nesil A3 ilkbahar aylarında yollara çıkacak. 2019 Ekim'de Volkswagen Golf 8 ile başlayan VAG Grubu'nun kompakt modellerindeki dönüşüm, Skoda Octavia 4 ve SEAT Leon 4'ün ardından nihayet Audi A3 Sportback ile son buldu. BMW 1 Serisi ve Mercedes-Benz A-Serisi'yle rekabet eden Ingolstadtlı hatchback, dördüncü neslinde bolca yeniliğe kavuştu.
Fiber karbondan araba yaptılar ismini ’Gece Gündüz’ koydular
Fiber karbon'dan araba yaptılar ismini ’Gece Gündüz’ koydular
Üniversite öğrencisi 35 gencin gece gündüz demeden çalışarak fiber karbondan yaptıkları ‘Gece Gündüz’ isimli yarış arabası, görenlerin ilgi odağı oldu. 2 saatlik şarjla 200 kilometre gidebilen 110 kilogram ağırlığındaki aracın saatteki hızı 124 kilometreye kadar çıkabiliyor.
Yerli otomobilin fabrika kuruluş lansman tarihi açıklandı: 12 Mart
Yerli otomobilin fabrika kuruluş lansman tarihi açıklandı: 12 Mart
Yerli otomobil için üretim tesislerinin kurulacağı Bursa’nın Gemlik ilçesinde 12 Mart’ta tanıtım toplantısı düzenlenecek.
Tekirdağlı ustanın yaptığı kare pistonlu araç motoru için Bakanlık harekete geçti
Tekirdağlı ustanın yaptığı kare pistonlu araç motoru için Bakanlık harekete geçti
Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi'nde motor tamirciliği yapan ve 1978 yılında LPG'yi otomobilde kullanma fikrinin mucidi olarak tanınan Halit Avcıoğlu'nun, yerli ve milli biri kare pistonlu diğeri yuvarlık pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarlaması büyük ilgi gördü. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın talimatı ile Avcıoğlu ile görüşüp, motor üzerinde inceleme yapan heyet, ön raporunda olumlu görüş bildirdi.
KKTC’nin yerli otomobili Günsel 28 ülke ile anlaştı
KKTC’nin yerli otomobili Günsel 28 ülke ile anlaştı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli ve milli arabası Günsel, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Prototip üretimi tamamlanarak 20 Şubat’ta ilk modeli B9’un tanıtımı yapılacak aracın üretim sürecinde kullanılacak parçaları için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile iş birliği yapıldı.
denemedev
denemedev
denemdev
Deneme
Deneme
deneme spot
Huawei Mate X MWC 2019’da tanıtıldı
Huawei Mate X MWC 2019’da tanıtıldı
Barselona’da düzenlenen 2019 Mobil Dünya Kongresi kapsamında Çinli teknoloji devi Huawei, üstün özelliklere sahip katlanabilir telefonu Mate X modelinin tanıtımını yaptı. Tüm yönleri ile cihazı inceleyen Yeni Şafak teknoloji ekibi, etkileyici tasarımını ve özelliklerini fuar alanından sizlere sundu.
Twitter kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor
Twitter kripto para reklamlarını yasaklamaya hazırlanıyor
Facebook ve Google’dan sonra Twitter’da kripto para reklamlarını yasaklamayı planlıyor. Sosyal medya platformu sayısı gün geçtikçe artan sahte kripto para arzlarının daha fazla kişiyi mağdur etmemesi için reklamları yasaklamaya hazırlanıyor.
GZT teknoloji devrimlerini MWC 2018den aktarıyor
GZT teknoloji devrimlerini MWC 2018'den aktarıyor
Barselona’da gerçekleşen ve teknoloji dünyası için büyük önem arz eden MWC 2018 etkinliği gzt.com tarafından yerinde takip ediliyor. Yeni nesil sosyal içerik platformu gzt.com’un teknoloji editörleri canlı yayınlarla anlık olarak gelişmeleri paylaşıyor.
Huawei MateBook X Pro tanıtıldı
Huawei MateBook X Pro tanıtıldı
İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen MWC 2018 etkinliğinde Huawei’de yeni ürünlerini tanıtıyor. Çinli teknoloji devinin neredeyse çerçevesiz ekrana sahip olan dizüstü bilgisayarı Huawei MateBook X Pro, teknik özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
ASELSANa yurt dışından ikinci sipariş geldi
ASELSAN'a yurt dışından ikinci sipariş geldi
ASELSAN, bir yurt dışı müşteri ile 24 milyon 964 bin dolar tutarında sözleşme imzaladığını duyurdu.
BTKdan vatandaşlara hat uyarısı
BTK'dan vatandaşlara hat uyarısı
BTK vatandaşlara uyarı mesajı gönderdi. BTK, vatandaşların bilgisi dışında açılabilecek hatlar yüzünden başlarının belaya girmemesi için e-devlet üzerinden sorgulama yapmalarını önerdi.
iPhone’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır
iPhone’da RAM Temizleme Nasıl Yapılır
iPhone RAM temizleme nasıl yapılır? iPhone'umu nasıl hızlandırırım gibi sorular iPhone kullanıcılarının en çok araştırdığı konular arasında yerini alıyor. Sizler için haberimizde iPhone modellerinde RAM temizleme işlemi nasıl yapılır fotoğraflar ile anlattık.
Windows disk temizleme nasıl yapılır? Sistem bakımı
Windows disk temizleme nasıl yapılır? Sistem bakımı
Windows disk temizleme aracını kullanarak daha fazla disk alanı ve daha temiz bir işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınızda biriken gereksiz dosyaları bulmak ve silme işlemini gerçekleştiren Windows aracı, ekstra bir uygulama indirmenize ihtiyaç kalmadan göremediğiniz tüm gereksiz dosyaları bilgisayarınızdan siler. Peki Windows disk temizleme nasıl yapılır. Sizler için haberimizde adım adım anlattık.
YouTubedan programsız MP3 nasıl indirilir? YouTube MP3 dönüştürücü
YouTube'dan programsız MP3 nasıl indirilir? YouTube MP3 dönüştürücü
YouTube’dan programsız MP3 nasıl indirilir? YouTube videoları MP3’e nasıl dönüştürülür? Adım adım haberimizde anlattık. Çevrim dışı MP3 indirmek için en çok kullanılan yöntemlerden biri olan programsız MP3 dönüştürme, kotalı internet kullanıcılarını büyük bir sorundan kurtarıyor. Tüm detaylar adım adım haberimizde.
Windows 7ye format nasıl atılır
Windows 7'ye format nasıl atılır
Windows 7 ile kendiniz evinizde format atarak büyük bir masraftan kurtulabilirsiniz. Bilgisayarların çökmesi, yavaşlaması veya virüs bulaşması gibi durumda kullanıcılar bilgisayarlarını eski haline getirebilmek için format atmaktan başka çareleri kalmıyor. Sizler için Windows 7 yüklü bir bilgisayara nasıl format atılır görselleri ile birlikte derledik. İşte baştan sona Windows 7 ile format atma rehberi…
Instagram’dan video ve fotoğraf indirmenin en kolay yolu
Instagram’dan video ve fotoğraf indirmenin en kolay yolu
Instagram video ve fotoğraf indirmek artık çok kolay! Doğrudan video ve fotoğraf indirmeye izin vermeyen sosyal medya devi Instagram’dan video ve fotoğrafları nasıl indirebileceğinizi haberimizde anlattık. İşte Instagram’dan video ve fotoğraf indirmenin en kolay yöntemi…
Facebook hesabı nasıl açılır? İşte Facebook hesabı açarken takip etmeniz adımlar
Facebook hesabı nasıl açılır? İşte Facebook hesabı açarken takip etmeniz adımlar
Facebook hesabı nasıl açılır. 2 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip Facebook, her geçen gün açılan yeni hesaplarla birlikte büyümeye devam ediyor. Şayet sizde yeni bir Facebook hesabına sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin. İşte Facebook hesabı açarken takip etmeniz adımlar…
Ülkenize yabancı olmayın
Ülkenize yabancı olmayın
Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin 14. Genel Kurulu’nda üniversiteye sitemde bulundu. Boğaziçi’nin ülke değerlerine yaslanmadığı için küresel marka haline gelemediğini belirten Erdoğan, “Çok seslilik ile kendi ülkesi ve milletine yabancılık arasında çizgiyi doğru çizmeden bunu başaramayız. Batı'da hangisinin kendi devletine, halkının değerlerine karşı faaliyet yürüttüğünü duydunuz” diye sordu.
İşlemcilerdeki güvenlik açığından korunma yöntemleri
İşlemcilerdeki güvenlik açığından korunma yöntemleri
Intel firması tarafından geçtiğimiz hafta büyük bir güvenlik açığı olduğu söylendi. Spectre ve Meltdown ismi verilen bu güvenlik açıkları bilgisayarlardaki tüm kritik bilgileri korumasız bırakıyor. İşte bu güvenlik açıklarından korunma yöntemlerini sizin için araştırdık.
Blokzincir sistemi ile oy kullanılacak
Blokzincir sistemi ile oy kullanılacak
- Polys Ürün Müdürü Roman Aleshkin:- "Müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde, kağıt kullanılarak yapılan oylamaların getirdiği zorlukları anladık. Polys platformuyla sunduğumuz elektronik oylama sistemi, bu sorunların bazılarını çözüyor. Çevrim içi platformla birlikte çalışan bu makine, vatandaşların istedikleri şekilde rahat ve şeffaf bir şekilde oy vermesini sağlıyor"
Bitcoin Çinde 11’inci sıraya yükseldi
Bitcoin Çin'de 11’inci sıraya yükseldi
Çin Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi (CCID) kripto para birimleri sıralamasında kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin 11’inci sıraya yükseldi.
Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
Bitcoin 176 ülkeden fazla elektrik tüketiyor
Kripto para birimi Bitcoin, yıllık yaklaşık 60 terawatt elektrik tüketimi ile 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor. Türkiye ise 2018'de yaklaşık 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Bitcoin'in Türkiye'nin elektrik tüketiminin yaklaşık 5'te 1'i kadar elektrik tükettiği anlamına geliyor.
Facebook libra ile bankalara meydan okuyor
Facebook libra ile bankalara meydan okuyor
Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Polat, "Libra, giderek bir bankanın yerini alacak ve hatta onun da ötesinde 7/24 açık bir küresel pazarın değiş-tokuş birimi olacak. Yani Facebook libra ile bankalara meydan okuyor" dedi.
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek
Facebook, 2020 yılında “Libra” adlı yeni bir kripto para biriminin piyasaya sürülmesinin planlandığını bildirdi.
Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor
Facebook’un kripto parası GlobalCoin Haziran sonunda geliyor

Sosyal medya devi Facebook, kendine ait kripto parayı beklenenden çok daha, önce bu ay sonunda tanıtmaya hazırlanıyor.

İstanbul Blockchain Okulu açılıyor
İstanbul Blockchain Okulu açılıyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ortaklığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamındaki Habitat Derneği’nin İstanbul Blockchain Okulu Projesi'nin lansmanı gerçekleştirildi.

Facebook kripto para için çalışmaları hızlandırdı
Facebook kripto para için çalışmaları hızlandırdı

Sosyal medya devi Facebook, yeni dijital ödeme sistemini ve kripto para birimi "GlobalCoin"i önümüzdeki yıl kullanıma sunmayı planlıyor.

Appleı dize getirdi 3 bin dolar kazandı
Apple'ı dize getirdi 3 bin dolar kazandı
Trabzon’da yaşayan lise öğrencisi Gürkan Cebeci, akıllı telefonun ’Siri’ özelliğindeki bir açığı buldu. Teknoloji devinden olumsuz yanıt almasına rağmen pes etmeyen genç hatayı ispatlayınca 3 bin dolar ile ödüllendirildi.
En büyük oyun konferansı, korona virüsü sebebiyle iptal edildi
En büyük oyun konferansı, korona virüsü sebebiyle iptal edildi
Video oyun geliştiricileri için her yıl düzenlenen ve yılın en büyük video oyun konferanslarından birisi olan Oyun Geliştiricileri Konferansı 2020, birçok katılımcının korona virüsü endişeleriyle katılmaktan vazgeçmesi sebebiyle Mart ayında gerçekleştirilmeyecek.
3.8 milyar sosyal medya kullanıyor
3.8 milyar sosyal medya kullanıyor
We Are Social 2020 Dijital raporunu yayınladı. Sosyal medya ve dijital trendlerin analiz edildiği rapora göre dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanıyor. Günlük ortalama internet kullanımı 6 saat iken, interneti en çok kullanan ülke Filipinler, en az kullanan ülke ise Japonya olarak kayıtlara geçti. Rapora göre internet kullanıcılarının yüzde 64'ü gizlilik ihlalinden, yüzde 49'u ise reklamlardan şikayetçi.
Sosyal medyada vatandaş gazeteciliği
Sosyal medyada vatandaş gazeteciliği
Telefondan çekilen görüntüleri basın kuruluşları ile paylaşma olarak da bilinen ‘vatandaş gazeteciliği’ özellikle sosyal medyanın yeni ilgi alanı oldu. Hem gelir hem de popülerlik isteyen hemen herkes, sokaktan ilginç bir görüntü yakalama derdinde. Gündemi belirleyecek ve kimsede olmayan bir fotoğraf sayesinde 5 bin lirayı bulan gelir elde edebilirsiniz.
Twittera korsan saldırıda kullanıcıların bilgilerini çalma girişimi
Twitter'a korsan saldırıda kullanıcıların bilgilerini çalma girişimi
Twitter, devlet destekli olduğu tahmin edilen bilgisayar korsanlarının sahte hesaplarla kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalıştığını açıkladı.
Instagram için yaşadık
Instagram için yaşadık
Son araştırmalarla dünyada sosyal medyayı en fazla kullanan toplum olma unvanını koruduğumuz 2019, deyim yerindeyse Instagram’ın yılı oldu. Daha iyi görünmek için harcadığımız çaba içinde yan sektörlere adeta para akıttık. Mesela akıllı telefona yenilen fotoğrafçılık, altın dönemini yaşarken, saati 50 liradan girilen Instagram stüdyoları adeta para bastı. Selfie çekinmek isteyenlere çatılar, 100 liradan kiralandı. Dahası tarihi bir kare için müze ziyaretlerinde rekorlar kırıldı.
Sosyal medyada fazla sosyaliz
Sosyal medyada fazla sosyaliz
Deloitte tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, medya kullanımında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Türkiye’deki kullanıcıların %55’i oyun oynamak için cep telefonunu tercih ediyor. Bu oran ile Türkiye’deki kullanıcılar anketin yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.
Wikipedianın engellenmesi hak ihlali sayıldı
Wikipedia'nın engellenmesi hak ihlali sayıldı
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.