Para kazanmak zorlaşıyor

YouTube, platform üzerinden para kazanmak isteyen video yükleyicilerin reklam geliri elde etmesine yönelik kurallarını sıkılaştırıyor.

Whatsapp'a Youtube güncellemesi

WhatsApp'ın iOS için yayınlanan yeni güncellemesiyle artık YouTube videoları mesajlaşma sayfasında oynatılabiliyor. Android cihazlar için ise yakın zamanda gelebileceği tahmin ediliyor.

Çocuklara bu riskleri anlatın

Çocukların akıllı telefon tablet bilgisayar kullanımın yaygınlaşması beraberinde güvenlik riskleri getiriyor. Güvenlik uzmanları yarı yıl tatiline girerken ailelerin çocukları bilgilendirmesi gerektiğini hatırlatıyor.

BTK'dan 'Wikipedia' açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), erişim yasağına konu makalelerin değiştirildiğini açıklayan Wikipedia'nın, yasa dışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği bildirildi.

Erkekler daha fazla siber zorbalık yapıyor

İstanbul'da çeşitli üniversitelerde öğrenim gören gençler arasında yapılan araştırmada, erkek öğrencilerin kız öğrencilere oranla daha fazla siber zorbalık yaptıkları, internette kızlardan daha çok aktif oldukları, sosyal medya aracılığıyla mesaj, e-posta, video veya görsel yayınlama, tehdit mesajları gibi araçlarla zarar verme yöntemlerini daha fazla kullandıkları ortaya çıktı.

Mac'ler böyle gözetlendi

ABD’li bilgisayar korsanı Phillip Durachinsky'nin geliştirdiği Fruitfly adlı zararlı yazılımla 13 yılı aşkın süredir binlerce macOS cihazı gözetlediği ortaya çıktı. Zararlı yazılım, sızdığı bilgisayarlardaki dosyaları çalmak, şifreleri kırmak, mikrofon ve kamerayı gizlice çalıştırmak gibi özelliklere sahip.

Google'ın yapay zekası sanat dünyasındaki ikizinizi bulacak

Teknoloji devi Google, yapay zeka kullanarak bir fotoğrafla insanları en çok benzediği yağlı boya çizimine ulaştırıyor. Test sürümü yayınlanan yapay zeka uygulamasına Play Store ve App Store üzerinden ulaşabilirsiniz.

ABD senatosuna saldırmış

Yayınlanan bir güvenlik rapora göre, ABD senatosunu zararlı yazılım yüklü mailler yolladığı ifade edildi. Yapılan bu saldırı neticesinde ise önemli bir bilgi çalındı mı? Henüz bilinmiyor.

Microsoft'un akıllı asistanı Cortana sona mı eriyor?

Asus ve Acer'ın yeni bilgisayarlarında Cortana'yı kullanmayacağını açıklaması üzerine akıllı asistanın artık sona ereceği düşünülmeye başlandı. Bilgisayar devleri yeni laptoplarında Amazon'un akıllı asistanı Alexa'yı kullanacaklarını açıkladı.

BTK Başkanı Sayan: Steve Wozniak olmadan Steve Jobs ve Apple olmazdı

BTK Başkanı Sayan, "Tek başınıza sadece bir noktaya kadar gelebiliyorsunuz. Ancak bir noktadan sonra takımınız olmalı. Steve Wozniak olmadan Steve Jobs ve Apple olmazdı. Sergey Brin olmadan Larry Page ve Google ortaya çıkmazdı.” dedi.

Ekvador'dan Assange'a vatandaşlık

Ekvador, 5 yılı aşkındır İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ekvador Büyükelçiliğinde yaşayan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a vatandaşlık verdiğini açıkladı.

Intel CEO'su skandal sonrasında ilk kez açıklama yaptı

Intel CEO’su son 10 yıl içinde ürettiği işlemcilerde ortaya çıkan Spectre ve Meltdown güvenlik açıklarına karşı teknoloji endüstrisinin hızlı hareket etmesinden memnun olduğunu dile getirdi.

Bakan'dan CHP'li vekile Wikipedia yanıtı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Wikipedia'ya erişime engelleme işlemi tesis edilirken haberleşme hürriyeti ile ölçülülük ve orantılılık ilkelerinin gözetildiğini bildirdi.

Fas’taki uzmanlardan 'Mavi Balina' uyarısı

Fas Tüketici Hakları Derneği, dünyada yüzün üzerinde gencin intiharına sebep olduğu, çocukları ve gençleri tehdit ettiği belirtilen 'Mavi Balina (Blue Whale)' oyununun tehlikelerine ilişkin yetkilileri uyardı.

Hackerlar gözü spora dikti

Siber güvenlik şirketi McAfee, hackerların gelecek ay Güney Kore'de düzenlenecek 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'yla ilgili kuruluşlardan hassas bilgileri çalmaya çalıştığı uyarısında bulundu.

"Kurumların sosyal medya kriz planı olmalı"

USMED Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, kamu ve özel sektördeki bütün kurumların sosyal medya kriz politikalarının olması gerektiğini söyledi. Ercan "Bir kurumda çaycısından üst yöneticisine kadar sosyal medya herkesi etkiler. Bir personelin yaşadığı kriz, bio kısmında şirketinizin adı yazıyorsa tüm kurumu etkileyebilir" dedi.

Dokümanları bulabileceğiniz bir arama motoru geliştirildi

Doç. Dr. Murat Akkaya ,Yönetim Bilişim Sistemleri alanında; indeksleme, belge kolleksiyonları ile ilgili veri tabanlarına çok daha etkin ve verimli ulaşmada kolaylık sağlayıcı 'yeni bir arama motoru' bazındaki çalışmaların sonuna gelindiği bildiridi.

Intel'in tasarım hatası güvenlik riski taşıyor

Dünyanın en eski işlemci üreticilerinden olan Intel, çiplerinde bulunan bir tasarım hatasının bilgisayarı hackerlara karşı korumasız bıraktığını söyledi. Intel çip bulunan bilgisayar ne kadar şifrelense de bilgisayar korsanları işlemcinize sızarak istedikleri bilgileri edinebiliyor.

Spotify'a 1.6 milyar dolarlık dava

Spotify, telif hakları nedeniyle açılan 1.6 milyar dolarlık davalarla boğuşuyor. Wixen Music Publishing şirketi 29 Aralık 2017 tarihinde Spotify’ı dava etti. Müzik servisi sunan şirketin söz yazarlarına telif ücretlerini ödeme konusunda bazı aksamalar olması nedeniyle dava açıldı.

Apple, Netflix'i satın almak için kolları sıvadı

Kullanıcılara internet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı Netflix, ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın radarında. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre Apple, Netflix'i satın alamak için girişimlerine başladı.

WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı

Milyonlarca insanın kullandığı popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a bir süre erişim sağlanamadı. BTK Başkanı Sayan "Whatsapp servislerinde küresel boyutta bir teknik arıza olduğu USOM tarafından raporlandı. Ülkemiz de bu kesintiden etkilenmekte. 2018 Yerli ve milli yazılımların yılı olacak. Mutlu yıllar" açıklamasını yaptı.

BTK'dan WhatsApp'taki kesintiye ilişkin açıklama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, WhatsApp'taki erişim sorununa ilişkin açıklama yaptı. Sayan, "Whatsapp servislerinde küresel boyutta bir teknik arıza olduğu USOM tarafından raporlandı" ifadelerini kullandı.

2018'inteknolojigündemi

Geçmişten günümüze teknoloji gidişatına yön veren markalardan biri olan Xerox, 2018 yılı içinde gündelik hayatımızda ve iş yaşamımızda en çok gündem olacak teknolojileri sıraladı. Şirkete göre ilk sırada, yapay zeka var. Yapay zekanın geleceğini, insan ve makinelerin işbirliği belirleyecek.

Çalınan paradan bankayı sorumlu tuttu

Kötü niyetli hackerlar tarafından 2 bin TL’si çalınan vatandaş, çalınan parası için bankanın suçlu olduğunu ifade etti. Açılan davada ise emsal uyandıracak karar herkesi şoke etti. Mahkeme bankayı suçlu buldu.

Yeni Şafak okurlarını 2017'de en çok 'duygulandıran' 10 haber

Yeni Şafak, 2017 yılı boyunca Türkiye ve dünya gündemine dair imza attığı önemli haberlerle gündem belirlerken, yenisafak.com üzerinden okurlarına sunduğu duygu seçeneğiyle de yeni bir okuma deneyimi yaşattı. 2017'nin en çok emoji alan 10 haberini derledik. İlk sırada yaklaşık 1000 bildirimle "Otelimize tesettürlü gelmesin" haberi yer alıyor.

Bilgisayarınızda virüs olduğunun 8 işareti

Bilgisayarınızda bu işaretlerden biri veya daha fazlası bulunuyorsa cihazınızda zararlı yazılımlar olabilir. İş veya şahsi bilgisayarınıza zarar verebilecek virüslerin belirtilerini sizin için sıraladık.

Çin'de VPN kullanan bir kişi 5 buçuk yıl hapse mahkum edildi

İnternet kullanımı konusunda katı kurallarıyla bilinen Çin’de VPN kullanan bir kişiye 5 buçuk yıl hapis cezası verildi.

Yılbaşında alışveriş yapanlar dikkat

Güvenlik uzmanları bilgisayar ve akıllı telefonlarla yılbaşı alışverişi yapanları siber suçlulara karşı uyardı.

Siber operasyonda 500 hesap incelendi

İçişleri Bakanlığı son bir haftada düzenlenen operasyonların bilançosunu açıkladı. Siber operasyon kapsamında 500 adet sosyal medya hesabı incelendi ve 129 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

İyimserlikkazandı

İnternette kullanılan kelimeleri tahlil eden Semanticum'a göre 2017'de sosyal medyada en çok kullanılan Türkçe kelimeler 'Türkiye', 'büyük' ve 'devam' olarak sıralandı. Veriler, bu sene internetteki konuşmaların yüksek oranda iyimser ifadeler içerdiğini gösterdi.

Sahte e-Devlet’e dikkat

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Mobil uygulama mağazalarında ismi E-Okul, E-Devlet, SGK, HGS olan 32 sahte uygulamayı tespit ettik. Vatandaşlarımız, kişisel verilere ulaşan bu uygulamaların sahte olup olmadığını anlamak için indirme sayısı, kullanıcı yorumları, yayıncı ve iletişim bilgilerine baksın” dedi.

e-ticaretsitelerine uyarı

İşletmelerin idari yaptırımla karşı karşıya kalmamaları için 31 Aralık’a kadar Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ndeki kayıt ve bildirim işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.