AB'den Airbnb'ye uyarı

Avrupa Birliği (AB), internet üzerinden rezervasyon ve konaklama hizmeti sağlayan Airbnb'ye tüketici kurallarına uygun davranma ve fiyatları şeffaf biçimde sunma uyarısınında bulundu.

Dünya Kupası boyunca 25 milyon siber sadırı

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Dünya Kupası ile bağlantılı, Rusya'nın bilgi altyapısına yönelik yaklaşık 25 milyon siber saldırı ve diğer suç eylemi etkisiz hale getirildi" dedi. Ayrıca Dünya Kupası'na düzenlenen siber saldırıların haricinde 200 binanın şampiyonaya hazırlık esnasında denetlendiğini açıklayan Putin, yapılan denetimlerde radyasyon, kimyasal, biyolojik ve patlayıcı kontrollerinin de yapıldığını belirtti.

Chrome kullanıcılarına kötü haber

Google Chrome, güvenlik açıklarının önüne geçebilmek adına yayınladığı Spectre güncellemesi büyük sorunlara yol açtı. Güncelleme sonrası yüzde 10 daha fazla RAM tüketmeye başlayan Google Chrome, kullanıcıların tepkisiyle karşılaştı. Sekmeler arasında daha yavaş tepkiler de vermeye başlayan Chrome, donma problemleri yaşatmaya başladı. Peki, Chrome neden bu kadar çok RAM tüketiyor. İşte Google Chrome'un Spectre açığına karşı yayınladığı o güncellemenin detayları.

GSM operatörleri 15 Temmuz'u unutmadı

Türkiye’nin önde gelen GSM operatörleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için özel kampanyalar oluşturdu. Operatörler abonelerine ücretsiz internet, konuşma ve SMS paketleri tanımlayacak. İşte 15 Temmuz’da düzenlenecek olan kampanyaların detayları...

15 Temmuz'da Türk Telekom'dan bedava internet hediyesi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Türk Telekom müşterilerine ücretsiz konuşma, mesajlaşma ve internet jesti yaptı.

YouTube'dan asılsız haberlere önlem

Video paylaşım sitesi YouTube, yalan haberle mücadele konusunda önlemler alacağını duyurdu. Kullanıcıların Youtube'da arama yaparken haber içeriklerinin kaynaklarını görebileceği ifade edilirken, kullanıcıların haber içeriği taşıyan videoları açmadan kaynaklara dair bilgi sahibi olabilecekleri ve videoları buna göre izleyebilecekleri bildirildi.

Netflix'ten diziseverlere müjde

Netflix, Android kullanıcılarının işini kolaylaştıracak bir özellik yayınladı. Akıllı indirme özelliği sayesinde dizilerin yeni bölümleri çevrimdışı izlenebilmek için otomatik olarak indirilebilecek.

Kaybolan eşyalarınızı aramaya son

Bilişim lisesi 3’üncü sınıf öğrencisi Berkay Çatak, geliştirdiği uygulama ile kayıp-çalıntı ilanları tek bir platformda buluşturdu. 16 yaşındaki Berkay’ın kurduğu sistem, gelen kayıp ve çalıntı ilanlarını bölgedeki diğer kullanıcılara ulaştırıyor.

WhatsApp’ta bazı mesajlar kırmızı gelecek

Hindistan'da Whatsapp'tan yayılan yanlış haberler ile linç edilen 12 kişiden sonra şirket, yeni özelliği ile şüpheli ve zararlı linkler hakkında kullanıcıları uyaran bir özellik geliştiriyor.

Havanın kalitesini ölçen uygulama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geliştirilen mobil uygulama ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini artık akıllı cep telefonlarından anlık öğrenebilecek.

2 milyondan fazla kullanıcının verileri sızdırıldı

Stylish isimli tarayıcı eklentisi Google Chrome, Firefox ve Opera’da kullanılan ve Facebook dahil birçok sitenin arayüzünü özelleştirmenize yardımcı olan bir uygulama. Fakat, 2 milyondan fazla indirilen uygulamanın kullanıcı verilerini çaldığı ortaya çıktı. Olaydan sonra uygulama Google Chrome Web Store ve Firefox Store üzerinden kaldırıldı.

Geliri 26 bin TL'yi aşana vergi geliyor

Facebook, Instagram ve Twitter'ın yanı sıra YouTube'da oluşturdukları kanallarda, videoların tıklanması nedeniyle elde ettiği gelirleri 26 bin lirayı aşan fenomen ya da içerik üreticilerinin kazançları vergilendiriliyor.

Twitter 70 milyon hesabı kapattı

Twitter, asparagas haber yapan sahte ve yumurta hesaplara savaş açtı. İki ay içerisinde 70 milyon hesabı kapattı.

YouTube ile internetsiz müzik dinleme dönemi

Dünyanın en çok ziyaret edilen popüler video paylaşım sitesi YouTube, kullanıcılarını mutlu edecek yeni bir özelliği platformuna ekliyor. Güncelleme ile birlikte gelecek özellik sayesinde YouTube kullanıcıları internetsiz istediği müziği dinleme imkanına kavuşacak.

YouTube'a video indirme özelliği eklendi

Dünyanın en popüler video izleme platformu YouTube, video indirme özelliğini kullanıma sundu. Çevrim dışı videoları izlemeye olanak sağlayan bu özellik, internet paketinde kota sorunu yaşayan kullanıcıları mutlu edecek. Youtube video indirme özelliğinin yakın zamanda Türkiye'de de kullanıma sunulması bekleniyor.

Güvenli internet için 9 tedbir

Yaz tatilinin başlamasıyla okul çağındaki çocukların ve gençlerin internet kullanımında büyük bir artış yaşandı. Günümüzde 12-16 yaş arası çocukların %97’si online ve kişisel verilerin güvenliği hala tartışılıyor. Sanal ortamdaki tehlikeli içeriklerden korunmak için ebeveynlere büyük bir görev düşüyor. İnternette dolaşan birçok zararlı link çocukların çizgi film, oyun ve internet dizisi merakının istismarına neden olabiliyor. Güvenli internet kullanımı için 9 adımı uygulayabilirsiniz.

Sony yanlışlık fragman yerine filmin tamamını YouTube'a yükledi

Sony Pictures, geçen yıl DVD olarak çıkan ancak sinemalarda bu sene gösterime girecek olan bir filmin fragmanı yerine tamamını YouTube kanalına yükledi. Büyük hata 11 bin kişi tarafından izlendikten sonra fark edildi.

Netflix Türkiye için 'Ultra' abonelik sistemi geldi

Netflix’in Avrupa bölgesinde başlattığı ‘Ultra’ abonelik sistemine ilk Türkiye geçiş yaptı. Pilot bölgelerde devreye giren bu ödeme sistemiyle beraber Basit, Standart, Premium aboneliklere Ultra seçeneği de dahil oldu.

Adidas’ın resmi web sitesi hacklendi

Adidas'ın Amerika tabanlı resmi sitesinin hacklenmesi sonucu, milyonlarca kullanıcının kimlik bilgileri ve iletişim adresleri, siber korsanların eline geçti.

Facebook Samsung’un eski cihazlarına desteği kesti

Facebook, Samsung’un eski cihazlarına verdiği desteği 30 Haziran’dan sonra kesti. KitKat, Lollipop ve Marshmallow kullanan Samsung cihazlar artık Facebook ile etkileşim içerisinde olmayacak.

Mahallenizin haritasını siz çizin

Yandex haritalar uygulamasını daha da geliştirmek için yeni bir çalışmaya başlıyor. Uygulamayı daha da detaylı konuma getirmeyi planlayan Yandex, kullanıcılarına mahallelerini çizme imkanı tanıyor.

Çin'in gözetleme teknolojisi köylere yayıldı

Yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisini kullanan ‘Keskin Gözler’ uygulaması 1.4 milyar nüfusu kontrol ediyor. Köylüler, canlı güvenlik kamerası kayıtlarını televizyonlardan izleyebilecek.

Çinli dev şirket Alibaba Trendyol'a ortak oldu

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Alibaba, Türkiye'ye yatırım kararı aldı. Çinli dev, Trendyol'daki mevcut finansal yatırımcıların tüm hisselerini satın alarak Trendyol’un yeni stratejik partneri oldu. Yapılan ortaklığın tutarı belirtilmezken, iki şirketin yaptığı ortak açıklamada bu yatırımın Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük internet yatırımı olduğu vurgulandı.

'Siber Güvenlik Kümelenmesi' tanıtıldı

Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, "Savunmanın konusunun sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinin araç ve gereçlerinin modernizasyonu ve temini olarak algılanmaması gerekiyor." dedi.

Google'ın ev sahibi "çalışan vergisi" talep ediyor

Mountain View şehri, bölgede faaliyet gösteren şirketlerden çalışan başına 9 ila 149 dolar vergi alınması için yetki istemek üzere referandum yapma kararı aldı

Siber saldırılara karşı tüm önlemler alındı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne ilişkin tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Kullandıkça para kazandıran tarayıcı geliyor

Mozilla'nın eski tartışmalı CEO'su Brendan Eich tarafından kurulan şirketin bir ürünü olan internet tarayıcı Brave, kullanıcılarına ücret ödeyecek. Tarayıcıyı yükleyen ve reklam izleyen kullanıcılar kripto para ile ödüllendirilecek.

Dünya, 2018 Dünya Kupasını canlı videodan seyrediyor

47 ülkede faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. Türkiye'yi de kapsayan araştırma sonuçlarına göre Dünya Kupası'nı daha çok internet üzerinden canlı izlemeyi tercih ediyoruz

Google'dan Alibaba'nın rakibine 550 milyon dolar yatırım

Asya'nın hızla büyüyen e-ticaret piyasasına yayılma arayışındaki teknoloji devi Google, Alibaba'nın başlıca rakibi JD.com'a 550 milyon dolar yatırım yapacak.

Hangi kişisel verileri paylaştığınızı gösteren web sitesi

Facebook’un veri ihlali skandalıyla beraber, internette gizlilik konusu son ayların en büyük gündemi haline geldi. İnternet siteleriyle paylaştığımız kişisel verilerin çok büyük bir kısmı bu sitelerin veri tabanlarında saklanıyor. Bir internet sitesi 100’den fazla şirketin, sizin hakkınızda sakladığı verileri görmenizi sağlıyor.

5G için imzalar atıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Dünya Ekonomik Forumunca yapılan hesaplamalara göre, dijital dönüşüm pazarının gelecek 10 yılda 100 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor." dedi.

La Liga uygulaması kullanıcılarını gizlice dinlediğini itiraf etti

Dünyanın en değerli ligleri arasında yer alan İspanya futbol liginin resmi yayın uygulamasıyla ilgili bir skandal ortaya çıktı. Sadece Google Play Store’da 10 milyondan fazla indirilmeye sahip olan uygulama kullanıcılarını dinliyor ve yerini tespit edebiliyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.