İnternet Haberleri

Google Arama yeni bir klavye kısayoluyla güncellendi

Google, yeni klavye kısayoluyla birlikte sonuç sayfasında arama yaptıktan sonra arama kutucuğuna hızlı bir şekilde dönmeyi sağlıyor.

Microsoft yakında Windows 10 için Zaman Çizelgesi özelliğini kaldırabilir

Microsoft, cihazlar arasında uygulama geçmişi ve göz atma geçmişini senkronize etmeyi sağlayan Zaman Çizelgesi özelliğini yakında ortadan kaldırabilir.

Instagram beğeni sayılarında yeni seçenekleri test ediyor

Instagram, bir süredir beğeni sayılarını gizlemeyi ve kullanıcıları tamamen içeriklere yönlendirmeyi sağlayacak düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Son söylentilere göre bu kapsamda kullanıcılara üç yeni seçenek sunulabilir.

Google Asistan ödeme bilgilerini doldurmaya başlıyor

Yeni güncellemenin ardından Google Asistan uygulaması artık ödeme bilgilerini de doldurmaya başlıyor. Böylece kullanıcılar onay verdiği takdirde internet alışverişlerindeki 'ödeme' kısmı hızlıca doldurulabilecek.

Google’a rekor ceza: 296 milyon TL

Rekabet Kurulu, Google’a hakim durumu kötüye kullanarak rekabeti ihlal suçundan 296 milyon lira ceza kesti. Google, arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlanıyordu. Ceza tutarı, Türkiye’de bir teknoloji şirketine bugüne kadar verilmiş olan en yüksek ceza oldu.

Rekabet Kurumu açıkladı: Google'a 296 milyon lira idari para cezası

Arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlanan Google hakkında başlatılan Rekabet Kurumu soruşturmasında karar açıklandı. Buna göre Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e müteselsilen 296 milyon 84 bin 899 lira 49 kuruş idari para cezası verildi.

Windows 10'daki yuvarlatılmış köşeler yeni güncellemeyle hayata geçiyor

Yeni sızıntı, yuvarlatılmış köşelere sahip Windows 10 tasarım güncellemesinin detaylarını gösteriyor. Böylece Sun Valley güncellemesiyle birlikte özellikle pencerelerin köşe hatlarının yuvarlatılmış hale gelmesi bekleniyor.

Şirket çalışanı duyurdu: Clubhouse önümüzdeki ay Android'e geliyor

Tamamen ses üzerine kurulu sosyal ağ Clubhouse, iOS versiyonuna ek olarak gelecek ay Android'e de geliyor. Böylece kısa süre içinde aktif kullanıcı sayısının büyük oranda artması bekleniyor.

Yürürken telefon kullananların karşısına uyarı çıkacak

Yeni Digital Welbeing güncellemesiyle birlikte yürürken yola bakmak yerine telefona bakan kullanıcılar belirli periyotlarla uyarılıyor. Böylece dikkat dağınıklığının önlenmesi amaçlanıyor.

Mark Zuckerberg'i korumak için harcanan rakam belli oldu

Facebook, her yıl Mark Zuckerberg'i korumak için milyonlarca dolar harcama yapıyor. Bunlar arasında kişisel korumaların yanı sıra siber saldırıların önlenmesi amacıyla atılan çeşitli adımlar da var. Son olarak geçen sene Zuckerberg'in korunması için harcanan rakam da belli oldu.

Clubhouse sızıntısı: 1.3 milyon kullanıcı verisi ortalığa saçıldı

Sesli sosyal ağ Clubhouse, her geçen gün popülerleşmesiyle birlikte siber saldırganların da hedefi haline geliyor. Son olarak toplamda 1.3 milyon kullanıcının verisi çevrimiçi olarak ortalığa saçıldı. Şirket her ne kadar bu bilgilerin 'herkese açık' olarak sunulduğunu belirtse de gerekli gizlilik güncellemesinin yapılacağını da duyurdu.

Microsoft'un sahibi olduğu LinkedIn de 500 milyon kullanıcının verilerini çaldırdı

Kullanıcı verilerine yönelik siber saldırılar devam ediyor. Toplamda 533 milyon Facebook kullanıcı verisinin çalınmasının ardından bu kez de Microsoft'un sahibi olduğu LinkedIn'de benzer bir durum gerçekleşti. Yine 500 milyon kişinin kullanıcı adı, doğum tarihi, iletişim bilgileri ve benzer kişisel veriler çalındı.

Twitter bu kez de Clubhouse'u satın almak için görüşmeler yapıyor

Son aylarda epey fazla konuşulan sosyal ağ Clubhouse, yeni özelliklerle güncellenmeye devam ederken rakiplerin de ilgisini çekmeye devam ediyor. Her ne kadar Twitter bir süredir Spaces sistemiyle sesli sohbet imkanı sunsa da şirket bir yandan da Clubhouse'u satın almak için görüşmeler yapıyor.

Kişisel veriler kapış kapış: 170 milyar dolar büyüklüğe ulaştı

Facebook ve Yemeksepeti örnekleriyle gündeme gelen kişisel verilerin alım satımı küresel çapta bir pazara da dönüşmüş durumda. Bilgi güvenliğinin 2022’de 170 milyar doların üzerinde değere sahip bir pazar haline geleceği belirtiliyor. Dr. Şebnem Özdemir, “Bu veriler yapılan açık arttırmalarda paha biçilmez bir sanat eseri gibidir” diye konuştu.

Android 12'nin tanıtım tarihi netleşti

Google, koronavirüs nedeniyle çevrimiçi olarak düzenleyeceği Geliştiriciler Konferansı kapsamında mobil işletim sisteminin en güncel sürümü olan Android 12'yi tanıtacak.

Apple'ın Bul özelliği üçüncü parti aygıtlarla güncellendi

Apple'ın bir süredir Bul özelliği için üzerinde çalıştığı üçüncü taraf aygıtları destekleme süreci tamamlandı. Böylece artık Apple cihazlar haricindeki bazı ürünler de uygulama üzerinden bulunabilecek.

Dijital mahremiyetin sonu mu?

İnternet sitelerine dakikalar içinde kayıt olduğumuz bir ortamda Facebook ve Yemeksepeti hadisesi bitmeyen veri güvenliği sorununun yeni örnekleri. Uzmanlar, kişisel bilgiler yanında hesaba erişimde kullanılan parmak izi ve yüz tanıma sisteminin kullanıcılar için büyük tehdit olduğunu söylüyor. Yaşanacaklar, dijital mahremiyetin sonuna işaret ediyor.

iPhone pilinin ne zaman biteceği gösteren yeni özellik geliyor

Apple'ın aldığı yeni patent, iPhone pillerinin ne zaman biteceğini tahmin etmek için yeni bir sistemi ortaya koyuyor. Böylece kullanım detaylı bir şekilde analiz edilerek şarj durumuyla alakalı bilgi veriliyor.

Discord toplamda 2000 sunucuyu yasakladı

Pandemi döneminin en fazla tercih edilen sesli iletişim platformlarından biri olan Discord, sıkıntılı içerikler nedeniyle toplamda 2000 sunucuyu yasakladı. Önümüzdeki süreçte de insanları yanlış yönlendiren içerikler üreten kişilerle ilgili düzenlemelerin devam edeceği belirtiliyor.

iOS 14.5'in birkaç hafta içinde yayınlanacağı duyuruldu

Apple CEO'su Tim Cook, New York Times ile yaptığı röportajda, iOS 14.5'in son beta testlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve birkaç hafta içinde yayınlanacağını duyurdu.

Google Chrome hatayla kapatılan sekme gruplarını açmayı sağlayan özellik geliştiriyor

Google Chrome, şu anda Canary sürümünde geliştirmeleri devam eden özellikle birlikte hatayla kapatılan sekme gruplarını hızlıca tekrardan açmayı sağlıyor. Böylece sekmeler arasında sıklıkla yaşanan bu problem ortadan kalkmış oluyor.

Clubhouse içerik oluşturucular için yeni gelir modelini hayata geçiriyor

Sesli sosyal ağ Clubhouse, kullanıcıların içerik oluşturucuların gelir elde edebilmesi için yeni yollar deniyor. San Francisco merkezli Stripe ile işbirliği yapan Clubhouse, yakında bu sistemi tüm kullanıcılara açacak gibi görünüyor.

Windows 10'un güncellenen Görev Çubuğu yakında hayata geçiyor

Microsoft, yenilenen Windows 10 Görev Çubuğu'nu Sun Valley isimli güncellemeyle hayata geçirmeyi planlıyor. Böylece hem uygulamaların açılır menüsü hem de özelleştirme seçenekleri artıyor.

Facebook'tan sızan veriler arasında Mark Zuckerberg'in telefon numarası da var

Facebook yeni bir skandalla tekrardan gündemde. Bu kez de toplamda 533 milyon kullanıcıya ait kişisel veriler ele geçirildi. Ayrıca şirketin üst kademedeki birçok isminin telefon numaraları da sızmış durumda. Mark Zuckerberg listenin ilk sırasında yer alıyor.

Yemeksepeti CEO'su Aydın'dan 'hacklenme' açıklaması: Çok üzgünüm

Yemek sipariş platformu Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcılarının verilerinin çalındığı için özür diledi. Aydın paylaşımında, "Hislerimi ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Çok üzgünüm." ifadelerini kullandı.

Facebook'ta veri sızıntısı skandalı: 533 milyon kullanıcının bilgileri ele geçirildi

ABD merkezli Business Insider isimli gazetede yer alan habere göre, 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verileri sızdırıldı. 533 milyon kişi arasında 20 milyon Türk vatandaşın da olduğu belirtildi.

Google'dan yeni güvenlik hamlesi: Android uygulamaları için ek çözümler geliyor

Google, Android tarafında güvenliği artırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Şirketin son olarak geliştirdiği özellik, standart herhangi bir uygulamanın diğer uygulama verilerine erişeceğini kimse görmüyor.

LG gelecek hafta akıllı telefon pazarından çekildiğini duyurabilir

Son 5 yılda toplamda 4,5 milyar dolar zarar açıklayan Güney Koreli üretici LG, önümüzdeki hafta mobil pazardan tamamen çekildiğini duyurabilir.

Apple'a yeni bir dava: Ekran problemine bile bile göz yumuldu

Apple, uzunca bir süredir MacBook'larda meydana gelen ekran problemleriyle alakalı çalışmalarına devam ediyor. Şirket geniş kapsamlı bir onarım programı duyursa da aslında mağdur olan kullanıcılar yeni davalar

Twitter Spaces özelliği web sürümüne geliyor

Twitter'ın bir süre önce mobil uygulama olarak duyurduğu Spaces özelliği yakında web sürümüne de entegre ediliyor. Böylece sesli sohbet özelliği Android ve iOS uygulamaları dışında web sürümünde de kullanılabilecek.

Instagram Reels bu kez de Remix özelliğiyle güncellendi

Sık aralıklarla güncellenerek yeni özelliklerin dahil edildiği Instagram, son olarak Reels için Remix sistemini de duyurdu. Böylece kullanıcılar Reels videolarını farklı kullanıcıların videolarıyla birleştirip tek bir Reels haline getirip paylaşabiliyor. Eğlenceli içerikler oluşturmak isteyenler için faydalı olabilir.

Banka hesabının çalınması gibi

Yemek sipariş platformu “yemeksepeti.com”un sunucusuna sızan hackerler 21 milyonu aşkın kişinin verilerini çaldı. Adres, iletişim bilgileri, şifre ve IP bilgileri korsanların eline geçti. BTK saldırının yurt dışı kaynaklı olduğunu belirledi. Dijital İletişim Uzmanı Doç. Dr Ali Murat Kırık, “Bu banka hesabımızın çalınmasıyla aynı önemde” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+