İnternet Haberleri

Yargıtay: İnternet dolandırıcılığında zarardan banka sorumlu

Yargıtay, hesap sahibinin kusuru ya da dolandırıcıyla iş birliği ispatlanmadığı hâllerde, tüm zarardan bankanın sorumlu tutulacağına karar verdi. Daire, "Banka, hesap sahibinin parasını korumakla yükümlü" dedi.

Elon Musk Ukrayna'dan sonra İran'da Starlink uydu internetini devreye soktu

Elon Musk, ABD'nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımlamasının ardından uydu internet sistemi Starlink'i bu ülkede devreye soktu.

Bakan Karaismailoğlu'ndan '5 ve 6G teknolojilerinde dijital sıçrama' müjdesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G çalışmalarının yerli ve milli olması adına faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, "Hem 5G ve hem de 6G teknolojilerinde dijital sıçrama ile birlikte siber güvenlik en önemli önceliğimizdir." dedi.

Güney Kore gizlilik ihlalleri nedeniyle Google ve Meta'ya para cezası verdi

Güney Kore'nin gizlilik gözlemcisi, tüketicilerin çevrimiçi davranışlarını izinleri olmadan takip ettikleri ve verilerini, reklamlar amacıyla kullanmak için Google ve Meta'ya toplam 100 milyar won (72 Milyon $) para cezası verdi.

MASAK'tan TikTok incelemesi

MASAK, Türkiye'de yaklaşık 29 milyon kullanıcısı olan sosyal medya platformu TikTok'ta, suç gelirlerinin aklandığına ilişkin iddialar üzerine harekete geçti. Sosyal medya platformundaki para transferleri, mercek altına alındı.

2016 seçimlerinde Trump lehine veri sızdırıldığı iddia edilmişti: Facebook’tan dikkat çeken hamle

Facebook'un, araştırma firması Cambridge Analytica ile yasa dışı olarak kullanıcı verilerini paylaştığı iddiasındaki davada çatı şirket Meta, prensipte anlaştı. Facebook kullanıcıları, sosyal ağın Donald Trump'ın 2016 cumhurbaşkanlığı kampanyasında araştırma firmasına vergi sızdırdığı iddiasıyla şirketten tazminat talebiyle dava açmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Metaverse projesi

Son dönemlerin popüler konularından birisi olan metaverse ülkemizde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla yerli ve milli metaverse şirketi olan Metavision ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

HepsiJet’ten hızına hız katacak yepyeni bir buluş

Türkiye’nin Hepsiburada’sı, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak inovatif çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Hepsiburada’nın e-ticaret deneyiminde çıtayı sürekli daha da yukarı taşıdığı yaratıcı çözümlerine son katkı, “çok araçlı rota optimizasyonu” ile HepsiJet’ten geldi. Hepsiburada müşterilerinin market ihtiyaçları da dâhil her kategoriden siparişlerini güvenle ve farklı seçeneklerle ulaştırdığı hızlı teslimat hizmeti HepsiJet, bu yenilikçi uygulamasıyla hızına hız katıyor.

İletişim Başkanı Altun: Dezenformasyonla Mücadele Merkezi oluşturduk

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, başkanlık bünyesinde Dezenformasyonla Mücadele Merkezi kurulduğunu ve merkez koordinatörü olarak İdris Kardaş'ın atandığını duyurdu.

5G artık başladı: Bakan Karaismailoğlu ilk görüşmeyi Kenan İmirzalıoğlu ile duyurdu

Daha yüksek hızda veri iletişimi sağlayan 5G teknolojisi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı tanıtım töreniyle havalimanında hizmete sunuldu. Karaismailoğlu, stantta hayata geçirilen 5G teknolojisiyle, Atatürk Kültür Merkezi'nde bulunan Türk Telekom'un marka yüzü Kenan İmirzalıoğlu ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi.

SPK'dan 26 siteye engel

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 26 internet sitesine erişim erişim engeli getirilmesi için hukuki işlem yapılmasına karar verdi.

5G teknolojisi İstanbul Havalimanı'nda ilk kez hizmete sunulacak

Türkiye için daha yüksek hızda veri iletişimi sağlayacak 5G teknolojisi yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılacağı tanıtım töreniyle ilk kez İstanbul Havalimanı'nda hizmete sunulacak.

NASA'dan çarpıcı uyarı: Çin Ay'ı işgal edebilir

NASA yöneticisi Bill Nelson, Çin’in bir şekilde Ay üzerinde hakimiyet iddia etmesinden ve diğer ülkelerin keşfini engellemesinden korktuğunu belirtti.

Twitter çöktü mü? Neden açılmıyor?

Milyonlarca kullanıcısı olan Twitter’a erişim problemi yaşanıyor. Pek çok kullanıcı Twitter’a hiçbir şekilde giriş yapamazken, giren kullanıcılar ise ‘bir sorun oluştu, yeniden yüklemeyi dene’ hatası ile karşı karşıya kalıyor. Bu noktada, Twitter çöktü mü, neden girilmiyor ve Twitter bir sorun oluştu hatası nedir soruları araştırılıyor. Konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Peki, Twitter çöktü mü, neden açılmıyor ve ne zaman düzelecek? Twitter bir sorun oluştu yeniden yüklemeyi dene hatası ...

Elon Musk iddiası: Birkaç gün içinde Twitter'ı satın almaktan vazgeçtiğini açıklayacak

The Washington Post'a göre Elon Musk Twitter'ı satın almaya artık sıcak bakmıyor. Musk birkaç gün içinde bu satın alma planından vazgeçtiğini Twitter'a mektup göndererek açıklayacak.

Turkish Cargo Shopee ile E-Ticaret köprüleri kuruyor

Küresel tedarik zincirinin sürdürülmesinde önemli bir paya sahip olan Turkish Cargo, Singapur merkezli e-ticaret platformu Shopee ile hava kargo köprüleri kurarak stratejik partnerliğini güçlendirdi.

Korkutan açıklama: 'Yapay zeka duyarlı hâle geldi' dedi Google tarafından kovuldu

Google mühendisi Blake Lemoine, şirketteki bir yapay zekanın duyarlı hâle geldiğini, insan gibi düşünmeye ve mantık yürütmeye başladığını söyledikten sonra işinden uzaklaştırıldı.

Google’dan Türkiye açıklaması: Muhalif sitelere öncelik veriliyor iddiasına yanıt

İnternet arama motorlarında kullanıcıların yönlendirildiği iddiasına Google'dan yanıt geldi. Raporda, "Muhalif görüşlere ve muhalif sitelere öncelik veriliyor'' eleştirisine de cevap verildi. Google; sistemlerinin siyasi eğilim gibi öznel kavramların analizi için tasarlanmadığını savundu.

Sosyal medyada güvenli çıkışla kendini güvenceye al: Kendin çıkarken hesaptan da çık

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, son zamanlarda kullanıcılara karşı artan siber saldırılara yönelik basit önerilerde bulundu. Birçok kişinin canının sıkan bu tip olaylara karşı farkındalık oluşturmak için yeni bir video yayınlayan KVKK, “Farkında Ol Güvende Kal” sloganıyla, kullanıcılara güvenli çıkışın yol haritasını gösterdi.

TOBB’dan yerli arama motoru: Çocuklar 'Arfbot'la daha güvenli

TOBB ETÜ Dijital Çağ Atölyesi, çocukların zararlı içeriklere maruz kalmaması ve bilgiye sağlıklı bir şekilde ulaşabilmesi için güvenli ve yerli arama motoru "Arfbot"u geliştirdi. Program Koordinatörü Hazal Cihan, “Çocuklar, sosyal medya ve internetle inanılmaz derece ilgililer. Ve bu hakları onlardan almamız mümkün değil. Biz de istedik ki çocuklar bu haklarını güvenli bir şekilde alsınlar” dedi.

Dijital platformlarda yabancı tekeli kırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı e-ticaret düzenlemesinde son aşamaya gelindi. Kısa süre içerisinde Meclis’e sunulacak düzenleme ile e-ticarette bazı ürün gruplarının satışına sınırlama getirilecek.

Starlink'in Türkiye'ye gelişi ertelendi

2022 yılı içinde Türkiye'ye geleceği açıklanan Starlink için tarih değişti. Güncellenen bilgilere göre Starlink, 2023'te ülkemizde kullanıma sunulacak.

WhatsApp yeni güncellemesini duyurdu

WhatsApp, durumlara eklenen bağlantıların ön izlemesini kullanıcılara gösterecek. Böylece linklere tıklanmadan kötü niyetli olup olmadıkları anlaşılabilecek.

Apple çalışanları şirkete karşı ilk sendikayı kurmak için imza topladı: 'Silikon devine savaş başlatıyorlar'

ABD'nin Georgia eyaletindeki Apple Inc. mağazasındaki işçiler, "firmanın ülkedeki ilk sendika sahibi çalışanları" olmak için harekete geçti. Bloomberg konuya ilişkin yaptığı haberde, "Atlanta kentindeki Apple mağazası işçileri, Silikon Vadisi devi ile bir savaş başlatıyor" ifadelerini kullandı. Apple çalışanlarının bu girişiminin ulusal çapta işçi kıtlığı yaşanan bir dönemde başarılı olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

IOS'un hicri takvim uygulaması tartışmalara sebep oldu: Bir gün geriden geliyor

Ramazan ayı ile birlikte kullanıcılar telefonlarındaki hicri takvim uygulamalarını aktif kullanmaya başladı ancak Apple ürünlerini kullananlar takvimin bir gün geriden gelmesinden şikayetçi. IOS'un hicri takvimindeki bu yanlışlık tartışmalara yol açarken, durumla ilgili sosyal medyada birçok paylaşım yapıldı.

Elon Musk: Twitter’ı satın alırsam yönetim kurulu üyeleri maaş almayacak

Geçtiğimiz günlerde Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk'ın Twitter'ın tamamına talip olması gündeme bomba gibi düşmüştü. Bunun üzerine Twitter Yönetim Kurulu, Musk'ın platformu satın almaması için 'zehir hapı stratejisi' uygulayacağını açıkladı. Musk yine çarpıcı bir iddiada bulundu. Twitter’i satın alma teklifinin kabul edilmesi halinde, yönetim kuruluna maaş ödenmeyeceğini bildirdi.

Hepsiburada ‘Geleceğin Türkiye’si ve ‘Türkiye’nin Geleceği’ için iki önemli projeye imza attı

Hepsiburada, TÜBİTAK-BİLGEM, Türk Patent ve Marka Kurumu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesiyle, iki önemli projeye imza attı. ‘Geleceğin Türkiye’si ve ‘Türkiye’nin Geleceği’ için iki önemli projenin imza töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ve Doğan Online ve Hepsiburada Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Elon Musk duyurdu: Twitter’da ücretli abonelik karşılığı mavi tık dönemi

Geçtiğimiz günlerde Twitter hisselerinin %9.2'sini alarak şirketin en büyük hissedarı hâline gelen Elon Musk, platformun ücretli abonelik sistemi Twitter Blue'ya üye olanların onaylanmış hesap olması gerektiğini açıkladı.

CBOT, 1 milyar konuşmaya imza atacak

Uçtan uca müşteri hizmetleri otomasyonunda yapay zekâ şirketi CBOT, geliştirdiği teknoloji ve imza attığı sanal asistan projeleriyle geçtiğimiz yıl global çapta başarı listelerine girerek alanında 13 ödül kazandı.

Twitter açıkladı: Elon Musk'a ayrıcalık yapılmayacak

Twitter, geçtiğimiz günlerde büyük miktarda hisse satın alarak bir anda platformun en büyük bireysel ortağı haline gelen Elon Musk'a karşı herhangi bir ayrıcalık yapılmayacağını, kuralların Musk için de eksiksiz olarak uygulanmaya devam edileceğini açıkladı.

NFT çılgınlığı inanılmaz boyutlara ulaştı: Ruhunu sattı

Hollandalı 21 yaşındaki Stijn van Schaik ruhunu NFT olarak 350 dolara sattı. Schaik'in ruhunun yeni sahibi genç insanın ruhuna 1040 ETH yani 3.5 milyon dolar değer biçti.

Elon Musk paylaştı: İşte Twitter’da yapacağı ilk yenilik

Twitter hissedarı olan Elon Musk bir Twitter anketi yayınladı ve kullanıcılara bir düzenleme düğmesi isteyip istemediklerini sordu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+