İnternet Haberleri

ABD 20 Eylül'den itibaren Tiktok ile WeChat'in indirilmesini yasaklayacak

ABD'de Çin merkezli Tiktok ve WeChat uygulamalarının indirilmesi 20 Eylül'den itibaren yasaklanacağı duyuruldu. Trump, daha önce yaptığı bir açıklamada "Ya Tiktok'u güvenlik sebepleriyle bu ülkede kapatacağız, ya da bu uygulama başka ABD'li bir şirkete satılacak" sözleri ile gündeme oturmuştu.

Instagram çöktü mü?

Sosyal paylaşım platformu Instagram'a birçok kullanıcı erişim sağlayamıyor. Milyonlarca kullanıcı Instagram çöktü mü diye aratmaya başladı bile. Peki Instagram çöktü mü? İşte detaylar...

Amazon Prime Türkiye'de: Platformu kullanmanın aylık bedeli 7,90 TL

Netflix gibi birçok büyük online içerik platformlarının Türkiye'ye girmesinden sonra benzer bir hamle de Amazon'dan geldi. Amazon'un kurduğu online içerikleri de içinde kapsayan Prime Türkiye'de üyeliğe açılırken aylık bedeli ise diğer platformlardan çok daha ucuz oldu. Türkiye'de aylık 7,90 TL'den yayın hayatına girdi. Prime'ın kargo hizmetinden ise ilk yararlanacak şehirlerin; İstanbul, Bursa ve Kocaeli olması bekleniyor.

Bugüne kadar tespit edilen en yetenekli kripto para hırsızı: KryptoCibule

Bugüne kadar tespit edilenler arasında en çarpıcı hırsızlık yeteneklerine sahip yeni bir kripto para zararlı yazılımını belirledi. KryptoCibule adı verilen bu truva atı; kripto madencilik, pano ele geçirme ve dosya sızdırma işlevlerinin hepsini birden gerçekleştirebiliyor ve bu işlevlerle çoklu para biriminde kripto para çalabiliyor. Peki, KryptoCibule nedir?

Google Haritalar salgın yoğunluğunu gösterecek

Sağlık Bakanlığı'nın 'Hayat Eve Sığar' uygulaması ile yaptığının bir benzerini de Google gerçekleştirecek. Dünyanın en popüler harita uygulamalarından biri olan Google Maps yeni bir güncelleme ile salgının yoğun olduğu bölgeleri haritalarda paylaşacak. Bu şekilde bölgelerdeki yoğunluk Google Haritalar ile de takip edilebilecek.

Türk hackerlar Yunan bakanlığının sitesini hackledi

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege ve Doğu Akdeniz’de gerginlik yaşanırken, Türk hackerler Yunan bakanlıklarının resmi web sayfalarını bir bir ele geçiriyor.

Whatsapp'tan engellendiğimi nasıl anlarım?

Whatsapp da diğer birçok mesajlaşma platformu gibi kişiyi bloklama seçeneği sunarken eğer bloklanan siz iseniz uygulama bunu bildirmiyor. Peki Whatsapp'tan engellendiğimi nasıl anlarım? Bunu anlamanın ise 5 farklı yolu var.

Google, Türkiye'deki reklamlara yüzde 5'lik kesinti ekledi

Google'ın bugün müşterilerine e-posta ile duyurduğu haber Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Şirket, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 3 ülkede 1 Kasım 2020'den itibaren yayınlanan reklamlar için yeni tarife uygulayacağını duyurdu. Yeni tarifeyle yüzde 5'lik ek kesinti ekleneceği öğrenildi. Diğer iki ülke ise; Birleşik Krallık ve Avusturya.

TikTok'un satışına Çin engeli:Şirket satış için Pekin'den onay beklemek zorunda

Çinli ByteDance şirketinin, TikTok’un ABD operasyonlarını satma planı Pekin yönetiminin engeline takıldı. Çin Ticaret Bakanlığı, ihraç edilecek teknolojiler ile ilgili kuralların kapsamını genişletti. Şirket, satış için Pekin’den onay beklemek zorunda ya da satışı yapamayacak.

Türk Telekom okullar başlarken upload hızını 2 katına çıkarıyor

Türk Telekom'un duyurusuna göre Eylül ayının başından itibaren internet kullanıcılarının upload hızı iki katına çıkarılacak. Türk Telekom'un hem VDSL hem de fiber kullanıcılarını kapsayan bu kampanya ile birlikte video yükleme gibi zaman alan işler de hızlanmış olacak.

Türkiye’de de popüler olan uygulamanın 8 milyon kullanıcısının bilgileri çalındı

Türkiye’de de pek çok kişinin kullandığı popüler ücretsiz görsel indirme sitesi Freepik, siber saldırıya uğradığını ve 8 milyonu aşkın kullanıcısının giriş bilgilerinin çalındığını açıkladı. Freepik üyeliği bulunan kullanıcıları uyararak aynı e-posta adresi ve şifre kombinasyonuyla açılan diğer tüm hesaplardaki şifrelerin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

TikTok'un CEO'su Kevin Mayer istifa etti

Trump'ın yasaklamakla tehdit ettiği TikTok'un CEO'su Kevin Mayer görevinden istifa ettiğini duyurdu. Bu gelişmenin TikTok'un ABD'ye dava açmasından bir gün sonra yaşanması da dikkatleri o yöne çekti.

Chrome'dan hız arttıracak hamle geldi

Google, Chrome tarayacısının performansını yükselttiğini duyurdu. Yeni bir blog gönderisine göre Google, Chrome'daki sekmelerin performansını iyileştiriyor ve değişiklikler yüzde 10'a varan hız kazanımları sağlayabilir.

Yunanistan'a bir şok da Türk hackerlardan geldi

Yunanistan'ın provokasyonlarına Türkiye'nin verdiği cevapların arasına bir yenisi daha eklendi. Türk hackerlar ülkenin resmi internet sitelerini hacklerken Yunan devlet kurumlarına giren kullanıcılar sitelerinde Oruç Reis ile karşılaştılar. Yunan medyasının iddiasına göre; hacklenen kurumlar arasında ülkenin istihbarat servisi de bulunuyor.

Google: Bu yasa uygulanamaz

Avustralya hükümetinin internet ile ilgili çıkaracağı yeni yasa Google'da tedirginlik yarattı. Yasa dijital devlerin haber içerikleri için ödeme yapmasını öngörürken Google bu durumun kullanıcıların bilgilerinin medya kuruluşlarına servis edilmesine sebep olacağını belirtti.

Facebook masa üstünde ve mobilde "Karanlık Mod" özelliği nasıl yapılır?

Geçtiğimiz aylarda masa üstü sürümüne "Karanlık Mod" özelliği getiren Facebook, bu özelliği mobil uygulamalarında da kullanıcılara açtı. Özellikle geceleri birçok kişinin tercih ettiği dark mode ayarlardan basit bir şekilde yapılabiliyor.

Google Birleşik Krallık'ta 18 yaşın altındakiler için abur cubur reklamlarını engelleyecek

Yağ, tuz ve şeker oranı yüksek ürünlerin reklamını yapan şirketler bunu beyan etmek zorunda kalacak Ürünler, 18 yaşından küçük kullanıcılara gösterilmeyecek Yaş, insanlar hesap oluştururken girilen doğum tarihinden itibaren alınacak. Reklam kısıtlamaları İngiltere ve AB'de ekim ayında yürürlüğe girecek.

Letgo’da filmlere konu olacak dolandırıcılıkta onlarca hesap açılmış

Ünlü ikinci el alışveriş sitesi Letgo’da filmlere konu olacak bir dolandırıcılık hikayesi meydana geldi. Kendisini polis olarak tanıtıp, oyun konsolu satma bahanesiyle vatandaşları dolandıran kişinin onlarca hesap açtığı ortaya çıktı. Açılan hesaplardan yola çıkan yetkililer, mağdur sayısının daha da fazla olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Instagram'a gelen Reels özelliği: TikTok'a Instagram'dan rakip geldi

TikTok hakkında yaşanan tartışmaları Instagram fırsata çevirdi. Reels özelliğini duyuran platform bu şekilde TikTok'un yerini almayı planlıyor. Özellik şimdiden 50'den fazla ülkede yayına geçerken hem IOS hem de Android kullancıları erişebilecek. Reels'in özellikleri arasında artırılmış gerçeklik seçeneği de mevcut.

70 bin siteyi korumasız bıraktı: WordPress wpDiscuz eklentisinde güvenlik açığı

Blog ve kişisel yayın sitesi WordPress’te bulunan popüler bir eklentideki güvenlik açığı nedeniyle binlerce web sitesi risk altında. WordPress wpDiscuz eklentisindeki güvenlik açığı yüzünden 70 bin site korumasız kaldı. Uzmanlar, riskli olan güvenlik açığına karşı WordPress eklenti güncellemelerinin düzenli ve otomatik olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

En çok arananlar listesindeki hacker İstanbul'da yakalandı: 236 suçtan aranıyordu

236 ayrı suçtan 101 yıl kesinleşmiş hapis cezası ile aranan cezaevi firarisi azılı bilgisayar korsanı, İstanbul Silivri’de düzenlenen operasyonla yakalandı.

Trump'tan TikTok açıklaması: Yasak konusunda bir karara varacağız

ABD Başkanı Donald Trump bugün yaptığı basın açıklamasında TikTok konusuna değindi. TikTok'u yasaklayıp yasaklamayacağı tartışma konusu olan Trump, "Konuya bakıyoruz. Bu konuda bir karara varmayı düşünüyoruz" diye konuştu. Trump ile birlikte kameralar karşısına geçen Hazine Bakanı Mnuchin de bu konuda çalışma yaptıklarını belirterek, "TikTok konusunda bu hafta Trump'a bir öneri sunacağız. Elimizde birkaç farklı seçenek var" ifadelerini kullandı. Öte yandan Trump dört teknoloji devi Facebook, Ama...

Sosyal medya yasası kabul edildi mi: Sosyal medya yasası maddeleri neler?

Haftalardır Türkiye'nin gündeminde olan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, geçtiğimiz hafta meclise sunulmuştu. 9 madden oluşan yasa teklifi Almanya modeli örnek alınarak hazırlandı. Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun da dün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yaşanan yeni gelişmeler ile sosyal medya kanun teklifinin kabul edilip edilmediği merak konusu oldu. Peki, sosyal medya yasası kabul edildi mi? Sosyal medya...

Google, Okyanus altından ABD ile Birleşik Krallığı birleştirecek

Google'ın yaptığı açıklamayla Atlas Okyanusu'nun altına kablo döşemeyi planladığını duyurdu. ABD'den Birleşik Krallık'a kadar uzanacak bu kablo ile internet hızının da artırılması hedefleniyor. Aynı zamanda Okyanus'a 2003'ten beri döşenen ilk kablo da olacak.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Dijital Mecralar Komisyonu nedir, görevleri nelerdir?

Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 17 üyeden oluşması beklenen komisyondaki kişiler mecliste vekili bulunan partilerin üye dağılımındaki oranla belirlenecek. Peki, Dijital Mecralar Komisyonu nedir, görevleri nelerdir?

Wattpad hacklendi mi?

Dünya genelindeki en büyük ve en popüler hikâye paylaşma, hikâye keşfetme platformu olan Wattpad'i en çok kullanan dördüncü ülke konumundayız. Son günlerde birçok Wattpad hikâye yazarı ve okur kullanıcıları Wattpad uygulaması tarafından bazı hata mesajlarıyla karşılaştığını sosyal medyadan duyurmuştu. Yaşanan sorun ile akıllara 'Wattpad hacklendi mi' sorusu geldi. Wattpad kullanıcıları için büyük risk oluşturan açıklama Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Murat Dağıtmaç'tan geldi. D...

Dünya devi teknoloji şirketleri tekelleşme konusunda ifade verecek: Amazon, Apple, Google, Facebook

Merkezi ABD olan 4 büyük teknoloji devi, ABD Kongresi'nde tekelleşme konusunda ifade verecek. Rekabet alt komitesinin karşısına çıkacak olan Amazon, Apple, Google ve Facebook'un CEO'ları çarşamba günü geçen seneden beri devam eden soruşturma kapsamında, şirketlerinin pazar hakimiyetine yönelik komitenin sorularını yanıtlayacak.

Fransa'da sosyal medya kanunu: Suç teşkil eden içerik bir saat içerisinde kaldırılıyor

Türkiye'de oluşturulmaya çalışan sosyal medya kanunu için Almanya modeli örnek alındı. Almanya modelinin yanı sıra bu yıl içinde Fransa'da yürürlüğe giren sosyal medya yasası da dikkat çekiyor. Suç teşkil eden paylaşımların 48 ile 24 saat arasında kaldırılmasını uygun gören sosyal medya yasalarına göre Fransa'da terörist eylemleri teşvik etmesi veya pedofili içermesi halinde bu süre bir saat ile sınırlı tutuluyor. Peki, Fransa modeli sosyal medya kanununda başka neler var?

Türkiye'nin örnek aldığı Almanya modeli: Sosyal medya kuruluşuna 50 milyon avro para cezası kesiyor

Milyonlarca sosyal medya kullanıcısının gündeminde yer alan sosyal medya düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Önümüzdeki hafta yasalaşması beklenen 9 maddelik teklif, Almanya modeli örnek alınarak geliştirildi. Peki, Almanya modeli sosyal medya kanunu hangi suçları ve yaptırımları kapsıyor? Sosyal medya platformlarına nasıl sorumluluklar düşüyor?

Önlem almayan şirket müşteri kaybediyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre müşteriler, Covid-19 salgını sırasında kullanıcılarının verilerinden ödün veren şirketlerden uzaklaşıyor. Pandemi öncesi ve sonrası kişisel verilerin güvenliği konusundaki bilinçte ciddi değişimlerin yaşanacağını belirten uzmanlar, yetersiz güvenlik uygulamaları nedeniyle kişisel verilere gerekli özeni göstermeyen şirketleri uyarıyor.

Sosyal medya yasası neden önemli? Sosyal medya yasasının Türkiye'ye faydaları neler olacak?

Son günlerde gündem düşmeyen bir konu olan sosyal medya yasasının gerekliliğine dair ihtiyaç her geçen gür artıyor. Sosyal medya yasası ile sadece kişisel haklar saklanmayacak. Ekonomik açıdan da Türkiye'nin sosyal medyada söz söyleyebilme hakkı olacak. Peki, sosyal medya yasası neden önemli? Sosyal medya yasasının Türkiye'ye faydaları neler olacak? Sosyal medya yasası ile Türkiye'nin otoritesini ortaya koyacağını söyleyen USMED AR-GE Başkanı Engin Dinç, "Bu yasa ile sunucuların Türkiye sınırlar...

6 teknoloji şirketi 14 G20 ülkesinden daha büyük

Dünyanın globalleşmesinin en çok yaradığı şirketler teknoloji üreten kurumlar oldu. İnternetin bütün dünyada kullanılabilir olması sayesinde iş hacimleri büyüyen bu şirketler dünyanın en büyük 20 ekonomisinin 14'ünü geçti. Aralarında Amerikan şirketi olmayan tek firma ise Alibaba

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+