İnternet Haberleri

Öğrencilerin sosyal medyayı kullanırken dikkat etmesi gerekenler

Malatya’da güvenlik güçleri tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen seminerde, ‘Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı’ konusunda önemli uyarılarda bulunuldu. Uzmanlar, özellikle sosyal medya bağımlığının her geçen gün arttığını belirterek, yapılan paylaşımlarda dikkatli olunması istenildi.

MarTech Awards 2020 Ödülleri ve Tech Brands Turkey Ödülleri sahiplerini buldu

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin üretici ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2020 ve Türkiye'nin en teknolojik markalarının belirlendiği Tech Brands Turkey Ödülleri sahipleri buldu.

Facebook koronavirüs ile ilgili yanıltıcı reklamları yayınlamama kararı aldı

Facebook tarafından dün yapılan açıklamada, koronavirüsü tedavi ettiği veya virüsten koruduğu öne sürülen ilaçlarla ilgili reklamların ve insanlar arasında duruma ilişkin panik yaratan iletilerin engelleneceğini bildirildi.

Google Earth Artık Chrome Dışındaki Tarayıcılarda da Kullanılabilecek

Google, Earth'ün web tabanlı sürümünün artık Firefox, Edge ve Opera tarayıcılarında kullanılabileceğini açıkladı. Şirket ayrıca, Apple'ın Safari tarayıcısına da destek vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal medyada kullandığınız profil fotoğrafı çalındı

- ABD'de yüz tanıma teknolojisi sunan Clearview AI şirketinin, polis, kolluk kuvvetleri ve bankaları da içeren müşteri listesi internet korsanları tarafından ele geçirildi- Firma yetkilileri sorunu giderdiklerini, şimdiye kadar internet ortamından 3 milyardan fazla fotoğrafın erişimini engellediklerini belirtti

"E-Adalet Vatandaş" mobil uygulamasına WSIS 2020 şampiyonluk ödülü

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geliştirilen "E-Adalet Vatandaş" mobil uygulaması, aday gösterildiği Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS) 2020’de şampiyonluk ödülü almaya hak kazandı.

Bu haftanın trendi 'maske' oldu

Koronavirüsün giderek sınırımıza yaklaşmasıyla birlikte Türk halkının maskelere ilgisi de arttı. Şubat ayında, ocak ayına göre maske kelimesinin Google'da 10 kat daha fazla aratıldığı ortaya çıktı.

Bakan Turhan'dan 5G açıklaması: Bu yıl İstanbul Havalimanı'nda uygulamayı, başlatmayı düşünüyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "5G'yi bu yıl içinde İstanbul Havalimanı'nda uygulamayı, başlatmayı düşünüyoruz" dedi. Turhan, "Bugün 5G'ye geçtik desek Türkiye'de kullanılan, elimizdeki cihazların tamamen değişmesi anlamına gelecek. Tamamı olmasa bile yarısı, yarısı olmasa bile üçte biri. Bu önemli bir ticari bakımdan ithalat demek. Bunu dengeli şekilde yapmamız lazım" diye konuştu.

Sanal asistanın gözü parada

Hayatımızı daha fazla yönlendirmeye başlayan sanal asistan, şirketlerin de hedefinde. Yol tarifinden gideceğimiz yere kadar birçok konuyu danıştığımız Apple Siri, Amazon Alexa ve Google asistan gibi uygulamalara firmalar bütçe ayırmaya başladı. Yakın zamanda, asistan tarafından tercih edilmek isteyen şirketler de ona daha para ödemek durumunda kalacak.

Türkiye'nin siber kalesinde anlık 16 milyon IP taranıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan BTK bünyesindeki USOM'da, 16 milyon IP siber saldırı ve zafiyetlere karşı anlık olarak taranıyor. Son yıllarda hızla artan 'oltalama saldırılarında' kullanılan sahte siteler bu merkezde tespit edilerek engelleniyor. Milli Monitör Merkezi ile de askeri ve sivil telsizlerin haberleşme kanallarını karıştıran zararlı yayınlar ihbara gerek kalmadan tespit edilebiliyor.

Dünyanın en değerli 10 şirketinden 7'si teknoloji şirketi

"2019'da Piyasa Değerine Göre En Büyük 100 Şirket" raporuna göre en değerli 10 şirketten 7'sini dijital teknoloji üzerine yoğunlaşan şirketler oluşturuyor. İlk 10'daki teknoloji şirketlerinin 5'ini ABD'li şirketler oluştururken, bu şirketlerin piyasa değeri 5 trilyon doları aşmış durumda. Piyasa değeri en yüksek şirketler listesine giren Alibaba ve Tencent Holdings de yapay zekadan e-ticarete kadar pek çok alandan ABD'li rakiplerine meydan okuyor.

Türk Telekom internet erişim sorununun çözüldüğünü duyurdu

Türk Telekom, internet erişiminde yaşanan sorunun saat 18.45 itibarıyla tamamen çözüldüğünü, internet trafiğinin normal seyrine döndüğünü bildirdi. Türk Telekom, yaşanan internet erişim sorunun, siber saldırı ile ilgili olduğunu duyurmuştu.

e-Devlet'te kullanıcı sayısı 45 milyonu aştı: Yeni fiber altyapılar yapacağız

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet'te kullanıcı sayısının 2019 yılı sonu itibarıyla 45 milyonu aştığını belirterek, "Bu seneyi fiberleşme yılı ilan ettik. Sürekli yeni fiber altyapılar yapacağız." dedi.

Wikipedia Türkiye'de erişime açıldı

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı üzerine Wikipedia'yı erişime açtı.

Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin karar kaldırıldı

Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince kaldırıldı.

Wikipedia ile ilgili son dakika gelişmesi: Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı sonrası Wikipedia erişime açıldı

AYM Genel Kurulu'nun Wikipedia’ya erişimin engellenmesine yönelik verdiği ifade özgürlüğünün ihlali kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 2 yılı aşkın süredir erişim engeli olan Wikipedia, saat 10.40 itibariyle erişime açıldı.

Bursalı gençler Apple'ın açığını buldu, ödülü beğenmedi

Bursa'da, Apple telefonlarda bulunan App Store uygulamasının açığını bulan liseli arkadaşlar Yasin Sezen (17) ve Recep Kocaözağa (17), satın aldıkları uygulamaların iade işlemlerini gerçekleştirdikten sonra hem verdikleri ücretleri geri alabiliyor hem de uygulamayı kullanmaya devam ediyor. Apple tarafından açığı kapatmada yardımcı olmaları dahilinde kendilerine yüklü miktarda ödül teklif edilen gençler, ödülü az bulduğu için yeni bir teklif bekliyor.

Türk Telekom CEO'sundan operatörlere ortak altyapı çağrısı

Türk Telekom'un CEO'su Ümit Önal Twitter'dan yaptığı paylaşımlarında 5G konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Önal'ın açıklamalarında, "Yeni yılla birlikte tüm operatörlere çağrımızdır. Daha önce defalarca yaptığımız, son olarak da basın toplantımda belirttiğim çağrımızı yineliyorum. Gelin, Türkiye’nin henüz altyapı gitmemiş noktalarına fiberi birlikte götürelim" ifadeleri yer aldı.

Türklerin yüzde 52’si Google’ın ödediği cezaları hak ettiğini düşünüyor: Uygulama tekelleşme eğiliminde

Türkiye'de akıllı telefon pazarındaki uygulamalarıyla tekelleştiği yönünde suçlamalar yöneltilen Google son üç yılda Avrupa'da yüklü cezalar ödedi. Rekabet Kurulu tarafından faaliyetleri mercek altına alınan Google’a 2017 yılına soruşturma açılmıştı.

Dijital mirasınız kimlere kalacak?

E-postalarımız, sosyal medya hesaplarımız, video ve fotoğrafları arşivlediğimiz depolama alanları sık kontrol ettiğimiz ve kullandığımız dijital mecralar. Peki biz öldükten sonra bu hesaplara ne oluyor? Online ortamda varlığımızı sürdürdüğümüz her mecra, dijital miras kapsamına giriyor. Yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de her 10 kişiden 1’i vasiyetine şifrelerini ekliyor.

İnternet başında geçen vakit televizyon izleme süresini geçiyor

İnsanoğlunun günde ortalama 170 dakikasını televizyon başında geçiyor. Bu oran sosyal sınıflar göz önüne alındığında artıp çoğalabiliyor. Fakat ABD’de gerçekleştirilen bir medya tüketim tahminine göre gelecek yıllar insanların internet başında geçirdiği vakit televizyon izleme oranını geçeceğini gösteriyor.

İndirimli hamburger reklamına dikkat

Siber güvenlik kuruluşu ESET, kurbanlarını sahte Facebook reklamlarıyla aldatmaya çalışan bankacılık truva atı Mispadu'yu tespit etti.

Google'ın kurucuları şirket yönetimini devretti

ABD merkezli internet devi Google'ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, çatı şirketi Alphabet'teki yöneticilik görevlerinden ayrıldı.

ABD ile Avrupa arasında dijital vergi savaşı: Washington misilleme yapacak

ABD yönetimi, Fransa'nın Amerikan teknoloji devlerine dijital hizmet vergisi getirmesine misilleme yaparak, Fransa'dan ithal edilen 2,4 milyar dolar değerindeki ürüne yüzde 100'e varan gümrük vergisi getirmeyi düşündüğünü açıkladı.

Türkiye 'siber tatbikat'a ev sahipliği yapacak

Türkiye'ye yönelik siber saldırılar çoğunlukla elektronik haberleşme altyapısını ve kamu kurumları başta olmak üzere bankacılık, enerji, sağlık gibi kritik sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşları hedef alıyor. Son dönemde siber saldırılara karşı önemli adımlar atmaya da başlandı. Bu adımların ilki 'Siber Kalkan 2019' tatbikatı olacak. 19-20 Aralık tarihlerinde Ankara'da gerçekleşecek tatbikat sırasında katılımcılar için özel alan oluşturulacak.

Google'dan Öğretmenler Günü'ne özel logo

Google ana sayfasında yer alan logosunu Öğretmenler Günü'ne özel olarak değiştirdi. Doodle olarak adlandırılan logoda denizaltı bir ahtapot, yazı tahtası önünde ders anlatıyor.

Facebook yeni ödeme sistemini duyurdu

ABD merkezli teknoloji şirketi Facebook, yeni birleşik ödeme sistemi Facebook Pay’i duyurdu. Söz konusu ödeme sistemi bu hafta ABD’de Facebook ve Messenger üzerinden kullanıma sunulacak.

Çin 6G için çalışmalara başladı

-Bilim ve Teknoloji Bakanlığınca, 6G'nin araştırılması için uzman ekip kurulduğu belirtildi.

Bilinçli kullanım için 'İnternet Reçetesi': Her şeyi doğru kullanmak gerekiyor

Trabzon'da Doğru Taraftan Bak Sivil İnisiyatif Grubu'nca düzenlenen ve toplumda internetin var oluş amacına uygun kullanımının artırılması amaçlanan 'İnternet Reçetesi' programında, sosyal medyanın önlenemez yükselişi ile internet bağımlılığı gibi konulara ilişkin sunumlar yapıldı. Grup kurucularından oyuncu Seymen Aydın, internetin muhteşem icat olduğunu belirterek, "İnternet uçsuz bucaksız bir derya. İçerisinde boğulabilirsin, kulaç da atabilirsin. Samimi bir ortamda öğrenci arkadaşlarımızla k...

5G teknolojisi Türkiye'de nasıl kullanılmaya başlayacak?

Dünya hızla 5G teknolojisine hazırlanırken Türkiye'de de şirketler yatırımlarını her geçen gün artırarak yeni teknoloji için hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye'de 5G için nasıl bir süreç işleyeceğini değerlendiren ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı "Türkiye'nin 5G konusunda gelişmesi için 4,5G ülke genelinde yaygınlaşmalı" dedi.

Twitter'dan TRT World’e sosyal medya sansürü

Sosyal medya platformu Barış Pınarı Harekatı'na yönelik haberleri İngilizce olarak okuyucularına duyuran TRT World'a sansür uygulamaya başladı. TRT World içeriklerine erişmek isteyen takipçiler, "Bu tweet hassas içeriğe sahip olabilir" notuyla karşılaşıyor.

Google’dan Avrupa’da 3 milyar avro ek yatırım

Google, Finlandiya, İrlanda, Belçika ve Hollanda’da bulunan veri merkezlerini genişletmek amacıyla 3 milyar avro ek yatırım yapacak. Google'ın CEO'su Sundar Pichai, yeni yatırımların Avrupa Birliği’nde 13 bin tam gün istihdamı destekleyeceğini söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+