İnternet Haberleri

Siber tehditlerle mücadele 2019'da da sürecek

Siber güvenlik alanında "iyi" ile "kötünün" mücadelesi, teknolojinin sunduğu yeni araç ve yöntemlerle 2019'da artarak devam edecek.

770 milyon e-posta adresi ve şifreleri sızdırıldı

Hacker'ların siber saldırıları her geçen gün artıyor ve pek çok kullanıcı bu saldırılar sonucu ya hesaplarını kaybediyor ya da dolandırılıyor. Son olarak internete sızan 770 milyonu aşkın e-posta adresi şaşkınlığa neden oldu. Öyle ki, bu e-postalar arasında şifrelerle eşlenmiş olanlar bile bulunuyor.

5G teknolojisi hakkındaki gerçekler

Yakın bir gelecekte hayata geçecek olan 5G teknolojisinin hayatımızı olumlu ve olumsuz olarak etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçek. Olumlu yönlerinin yanı sıra tehlikelerinden de bahsetmek gerekiyor. Prof. Dr. Selim Şeker, 5G teknolojisinin yaşamımızı nasıl olumsuz etkileyebileceğini Gerçek Hayat’a verdiği röportajda anlattı.

Netflix üyelik ücretlerine zam geliyor

Dünyanın önde gelen online dizi ve film platformu Netflix, ilerleyen haftalarda abonelik ücretlerine zam yapmayı planlıyor.

Türk Telekom 5G ile yapay zekayı birleştiriyor

Türk Telekom, 5G ve yeni nesil sabit şebeke servisleri yönetiminde yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini deneyen ilk Türk operatör oldu

Online terapiyi cazip kılan 8 neden

Çağın teknolojisi sayesinde alışverişten eğlenceye bir çok hizmet online ortama taşındı. Buna psikoterapi, yaşam koçluğu ve aile danışmanlığı da dahil.

10 milyonluk vurgun yapan hackerlara 13 yıl hapis

Nijeryalı hacker çetesi ve Türk işbirlikçileri hakkında dava açıldı. ‘Aradaki Adam’ yöntemiyle dolandırıcılık yapan ve Türk şirketlere 10 milyon TL aktaran çete 13 yıl hapis cezasıyla yargılanacak. Dolandırıcılar hedeflerine alibaba.com ve benzer e-ticaret sitelerinden edindikleri mail adresleriyle ulaştı.

Kablosuz ağ modemini cepten kontrol edecekler

Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitim Merkezi öğrencileri, evde veya iş yerinde kullanılan, kablosuz internetten yayılan radyasyonu azaltmak amacıyla modemi kontrol edebilecek proje geliştirdi.

Tüm ülkenin internetini çökerten hackerın cezası belli oldu

Bir GSM şirketine saldırması için kiralanan bilgisayar korsanı saldırıyla 2016 yılında Liberya’nın tüm internet erişimini çökermişti. Saldırı sonucunda Daniel Kaye isimli İngiliz bilgisayar korsanına ulaşan Interpol, kısa süre önce tutuklamıştı. Bilgisayar korsanının cezası belli oldu.

Yarıyıl tatilinde çocukları bekleyen siber tehlike

Öğrenciler için 2 haftalık yarıyıl tatilinin başlamasına çok az kaldı. Tatilde zamanlarının büyük bir kısmını internete bağlı cihazlar ile geçirmek isteyen çocukların maruz kalabileceği siber tehlikelere karşı anne babaları uyaran Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, ebeveynlere 6 önemli tavsiyede bulundu.

Huawei Polonya'da gözaltına alınan yöneticisini işten çıkardı

Çinli teknoloji devi Huawei, casuslukla suçlanan ve Polonya'da gözaltına alınan Vang Veycing isimli yöneticisinin işine son verdi. Eski diplomat olan Çinli yönetici Vang ile geçmişte gizli servis ve telekom şirketi Orange için çalışan Polonya vatandaşının, "Çin devleti adına casusluk yapmakla" suçlandıkları belirtilmişti.

Çin yine liderlik koltuğuna oturdu

Hangi ülkede ne kadar internet kullanıcısı var belli olurken, Çin’in bu listenin birinci sırasına yerleştiği görüldü. Türkiye’nin ise listenin 18’inci sırasında yer aldığı saptandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı milli sisteme geçiş yapıyor

Bakanlık yazılım ekibinin geliştirdiği yerli ve milli personel bilgi sistemiyle merkez ve taşra teşkilatında görev yapan yaklaşık 152 bin çalışanın özlük hakları işlemleri yapılabilecek.

Yerli antivirüs ile Avrupa'ya açılacak

Ankara'da bir yazılım firması, kritik önem taşıyan siber güvenlik alanında geliştirdiği yerli antivirüs programıyla yurt dışı pazarlara açılmayı hedefliyor.

Yerel seçimlerde dijital reklamlarda yapay zeka kullanılacak

Yüksek Seçim Kurulu'nca 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimi için seçmen listeleri 4 Ocak tarihinde muhtarlıklarda askıya çıktı. Aday tanıtımında geleneksel yöntemlerin yerine bu kez dijital iletişim platformlarını aktif kullanacakları bir dönemle karşılıyor olacağız.

Rekabet Kurulu Google'a soruşturma açtı

Rekabet Kurulunca, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Akıllı TV kullananlar dikkat: Siber saldırı olabilir

Teknolojinin gelişmesiyle evlerde yaygınlaşmaya başlayan akıllı televizyonlar ile ona bağlı cihazların bilgisayar korsanlarının siber saldırılarında açık hedef haline geldiği uyarısı yapıldı.

Netflix bağımlılığı ailesinin hayatını kurtardı

Netflix bağımlılığı ailesinin hayatını kurtardı. ABD'nin Delaware eyaletinde yaşanan 13 yaşındaki gencin Netflix bağımlılığı, gece evde yaşanan feci yangından kurtulmalarına neden oldu. Olay sonrası can kaybı yaşanmazken Damir Borden ve ailesinin yaşadığı ev tamamen kül oldu.

4,5G abone sayısı 3G'lileri 8'e katladı

BTK verilerine göre, geçen yılın eylül ayı sonu itibarıyla 3G abone sayısı 8,7 milyona gerilerken, 4,5G abone sayısı 69,3 milyona yükseldi. Böylece 4,5G abone sayısı, 3G abone sayısının 8 katına ulaştı.

Turk Telekom yeni bulut hizmetini tanıttı

Türk Telekom, 2GB ücretsiz alan veren yeni bulut servisi Dijital Depo’yu kullanıma sundu. Bulut hizmeti Android ve iOS uygulamalarıyla tanıtıldı.

Apple hisseleri çakıldı

Apple CEO’su Tim Cook’un, yatırımcılara son çeyrekteki gelir beklentilerini düşürdüğünü söylemedi piyasaları olumsuz etkiledi. Teknoloji devinin hisse fiyatları yüzde 9 oranında düştü ve bu sert düşüş şirketin piyasa değerini 75 milyar dolar azalttı. Tim Cook bu krizin ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşından kaynaklandığını belirtti.

AKK yerine AST geldi

AKK veya AKN olarak adlandırılan uygulama, BTK’nın kararı ile 1 Ocak itibari ile kaldırıldı. Kablonet ise AKK uygulamasının yerine AST uygulamasını başlattı ve yeni tarife fiyatlarını açıkladı.

Hackerlar 11 Eylül terör saldırısının belgelerini ele geçirdi

Uluslararası 'Dark Overload' adı verilen hacker grubu, 11 Eylül terör olayının bilinmeyenlerine ışık tutacak belgeleri ele geçirdiklerini açıkladı. Hackerlar, belgelerin yayınlanmaması için fidye istedi. Grup daha önce de Netflix'in yayınlanmamış dizi bölümlerini ele geçirerek ses getirmişti.

2018'de vedalaştığımız teknolojiler

2018’i geride bırakırken teknolojik bazı uygulamalar ve cihazlarla da vedalaştık. Listemizde Google’ın kapatacağını açıkladığı Google Plus, Apple’ın bütçe dostu olarak çıkardığı iPhone SE ve YouTube’un rahatsız edici video açıklamaları gibi maddeler yer alıyor. İşte 2019 itibariyle uğurladığımız uygulamalar, hizmetler ve cihazlar.

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne iniş yapmaya hazırlanıyor

Çin’in uzay sondası ilk kez Ay'ın karanlık tarafına inişe geçti. Çin Ulusal Uzay İdaresi'ndeki bilgiler, Changbe-4 uzay sondasının Ay'ın karanlık yüzeyine inmek için planlı bir yörüngeye oturduğu yönünde.

Adil Kullanım kotası kalktı mı? 2019 AKN sorgulama

AKK’siz internet dönemi 1 Ocak itibari ile BTK’nın aldığı karar doğrultusunda başladı. Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat Kablonet gibi Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcıları ise geçiş işlemlerini otomatik gerçekleştirdi. Siz de AKK’siz internet tarifesine geçişinizin tamamlanıp tamamlanmadığını online hizmetler panelinden sorgulayabilirsiniz.

Hackerlar hastanelerde kullanılan biyometrik önlemi kırdı

Bilgisayar korsanları, biyometrik güvenlik için yaygın kullanılan bir güvenlik önlemi olan avuç içi damar yapılarını alt etmenin bir yolunu buldu. Bankalarda ve hastanelerde kullanılan bu biyometrik güvenlik balmumu bir el modeliyle aşılabiliyor.

5 yıldır lider şifre: 123456

Parola güvenlik şirketi SplashData’nın her yıl yayınladığı ve ESET’in de her yıl mercek altına aldığı‚ "en sık kullanılan en kötü şifreler" sıralamasında genel görünüm hiç de rahatlatıcı değil.

Türk Telekom AKK’siz internet tarife fiyatlarında indirim yaptı

Türk Telekom AKK’siz internet tarife fiyatlarında indirim yaptı. 1 Ocak itibari ile kaldırılacak olan AKK uygulaması öncesi ikince defa indirim yapan Türk Telekom, AKN’siz 4 Mbps’lik internet paketini tamamen kaldırdı.

Mobil abone sayısı 81 milyona yaklaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye'deki mobil abone sayısının 81 milyona yaklaştığını açıkladı. 1 Nisan 2016'da kullanmaya başlanan 4.5G abone sayısı da bu yıl 69,3 milyona ulaştı. Mobil internet kullanım miktarı, bir önceki çeyreğe göre yüzde 12 artış göstererek 842 bin terabayta ulaştı.

AKK'siz internet için geri sayım başladı

Adil Kullanım Kotası uygulamasının kaldırılmasına az kaldı. AKK uygulamasının son vermek için 2017 yılında kollarını sıvayan BTK kademeli geçiş sürecini bitirdi. 31 Aralık itibari ile kotalı internet Türkiye'de tarihe karışacak.

Hackerlar Kuzey Kore'den kaçanların verilerini çaldı

Güney Kore’de yer alan ve Kuzey Kore’den kaçanların tutulduğu uyum merkezindeki bir bilgisayar hackerların hedefi oldu. Güney Kore hükümeti bilgisayara sızan hackerların yaklaşık bin mülteciye ait bilgileri çaldığını açıkladı. Kuzey Kore'den iltica edenlerle ilgili olarak ilk kez böylesi büyük çaplı bir veri hırsızlığı gerçekleşti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.