İnternet Haberleri

Türkiye'de WhatsApp'ı silen kullanıcı sayısı 2 milyonu aştı

WhatsApp silip BiP ve diğer alternatiflere yönelen kullanıcıların sayısı artmaya devam ediyor. Gemius tarafından yapılan son araştırmalara göre Türkiye'de WhatsApp'ı silen kullanıcı sayısı 2 milyonu aşmış durumda. Buna karşılık olarak BiP ve Telegram'ın kullanıcı sayısındaki artış ise devam ediyor.

Firefox uzantılarının Android cihazlara yüklenmesi kolaylaşıyor

Firefox'un yeni Android sürümüyle birlikte uzantıların web tarayıcıya eklenmesi kolaylaşıyor. Böylece uygulama çok daha yetenekli hale geliyor.

Android 12 Wi-Fi şifresi paylaşmayı daha da kolaylaştırıyor

Her yeni Android sürümüyle birlikte yepyeni özellikler geliyor. Android 12 tarafında özellikle ve kolaylığı güvenliği temel alan 'Wi-Fi şifresi paylaşma' sistemi de bunlar arasında.

Yeni Google Chrome kullanıcıların güvenliğini artıracak ek özellikler getiriyor

Google Chrome 88 ile birlikte kullanıcıların güvenliğini artıracak bir dizi özellik sunuluyor. Böylece bir süredir var olan güçlü parola önerme ve güvensiz şifrelerin değiştirilmesi sistemi bir adım daha öteye götürülüyor.

Telegram yüzlerce kullanıcı hesabını kapattı

Parler'den sonra Telegram da ABD'deki şiddet yanlısı içerikler nedeniyle birçok farklı kullanıcı hesabını kapattığını duyurdu. Şirket sahibi Pavel Durov konuyla ilgili açıklama yaptı.

Türkiye'de temsilci atamayan Twitter ve Pinterest'e reklam yasağı geldi

Facebook'un kısa süre önce temsilci atayacağını duyurmasının ardından Twitter ve Pinterest'teki sessizlik devam ediyor. Sürenin dolmasıyla birlikte her iki platforma da reklam yasağı geldi.

Temsilci atamayan platformlara son duyuru: Reklam gelirleri kesilecek

Geçen sene hayata geçen Sosyal Medya Yasası kapsamında sosyal ağların ve platformların Türkiye'de temsilci açması zorunlu hale geldi. Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamayla Facebook ve Instagram'ın da temsilcilik atayacağını duyurdu. Temsilcilik atamayan şirketler ise hem para hem de reklam gelirlerinin kapatılması cezası geliyor.

Facebook duyurdu: Türkiye'ye temsilci atanacak

Facebook, reklam yasağının başlamasına 1 gün kala Türkiye'de temsilci atanacağı bilgisini paylaştı. Böylece YouTube, TikTok ve Dailymotion'a ek olarak Facebook da listeye dahil oldu.

MacBook Pro'lardaki ekran sorunlarıyla ilgili onarım programı genişletildi

2016 model MacBook Pro'ların ekran arka aydınlatmasında yaşanan problem renklerin değişmesine ve daha sonrasında da görüntünün tamamen gitmesine neden oluyor. Apple, bir süredir var olan servis onarım programının kapsamını daha da genişletti.

Areda Survey araştırması: WhatsApp'tan geçiş yapanlar BiP'i daha güvenli buluyor

Araştırma şirketi Areda Survey, yeni bir 'Mesajlaşma Uygulamaları Araştırması' yayınladı. Bu kapsamda yeni sözleşme sonrasında WhatsApp kullanmayı bırakıp alternatiflere yönelen kullanıcıların büyük kısmı BiP'i güvenli buluyor.

Xiaomi'nin katlanabilir telefonu ilk kez görüntülendi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'nin geliştirdiği katlanabilir telefon kısa süre önce ilk kez fotoğraflandı. Ne yazık ki şimdilik ekran boyutu ve diğer detaylar belli değil.

ABD bu kez de Xiaomi'yi kara listeye ekledi

ABD Hükümeti, Pekin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi'yi kara listeye ekledi. Böylece şirketin ilk etapta tedarik zincirinde problemler yaşayacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte Xiaomi hisselerinde %10.6 seviyesinde bir düşüş gerçekleşti.

YouTube videolarında alışveriş dönemi başlıyor

Google, doğrudan YouTube videoları üzerinden alışveriş yapmayı sağlayan yeni bir özelliği test ediyor. Yani böylece izleyiciler videolarda görünen ürünleri doğrudan sepete atıp alışverişi tamamlayabilecek.

Telegram kurucusundan açıklama: Tarihin en büyük dijital göçüne şahit oluyoruz

Telegram kurucusu Pavel Durov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Telegram hesabı açmasından gurur duyduklarını belirtip örnek göstererek milyonlarca kullanıcının dijital bir göç süreci başlattığını duyurdu.

BiP kullanım kılavuzu: BiP nasıl kullanılır, neler yapılabilir?

Yenilenen WhatsApp sözleşmesi nedeniyle milyonlarca kişinin geçiş yaptığı BiP, sanılandan çok daha fazla özelliğe sahip. Sohbet uygulaması mesajlaşma ve görüntülü görüşmenin dışında bas-konuş, Acil Durum Butonu, Kaybolan Mesajlar ve daha bir dizi özellik barındırıyor. Bu rehberimizde BiP'in nasıl kullanıldığını ve uygulamayla neler yapılabildiğini konu alıyoruz.

YouTube'un masaüstü sürümüne sesli arama özelliği geldi

YouTube, uzunca bir süredir Android ve iOS uygulamalarında yer verdiği sesli komut özelliğini masaüstü sürüme de ekliyor. Böylece kullanıcılar mikrofon simgesine tıklayarak sesli şekilde arama yapabiliyor.

İstenmeyen mesaj ve telefon aramaları nasıl engellenir?

Ticaret Bakanlığı, istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalarla ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldıran Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) itibaren hayata geçirildi. Artık istenmeyen mesaj ve aramaları internetten online olarak iptal edebilirsiniz. Peki İleti Yönetim Sistemi (İYS) nedir? İşte detaylar…

Yeni iddia: Fransa'daki kullanıcıların WhatsApp verileri devletle paylaşılacak

Son çıkan iddialara göre Fransa yeni bir sosyal medya düzenlemesi hazırlıyor. Bu kapsamda ülkedeki kullanıcıların WhatsApp verileri gerekli görüldüğü takdirde devletle paylaşılacak.

Twitter toplamda 70 binden fazla hesabı kapattı

Twitter, ABD Kongre Binası'na yapılan saldırı ve sonrasında yaşananlar nedeniyle nefret söylemi içeren paylaşımlar yapan zararlı hesapların kapatıldığını duyurdu.

WhatsApp güncellemesinde en çok şikayet edilen konular belli oldu: İptal butonu yok

WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle ilgili en çok şikayet edilen konular belirlendi. Şikayetvar Marka Sayfası Ziyaret Trendi’ne göre, WhatsApp hafta sonu 87 bin 468 kez görüntülenerek sosyal medya uygulamaları kategorisinde en çok ziyaret edilen marka oldu. Kişiler ise en çok yanlışlıkla onayladıkları sözleşmenin iptal edilmesi için şikayet oluşturdu. Bir diğer en önemli şikayet ise onaylanan sözleşmenin iptali için bir butonun olması olarak bildirildi. Verilerinin kullanılmasına izin vermeyenler k...

Eski iPhone ve iPad'lere özel iOS 12.5.1 güncellemesi yayınlandı

Apple, COVID-19 Maruz Kalma Bildirimleri özelliğinin daha sağlıklı çalışması için iPhone ve iPad'lere özel iOS 12.5.1 güncellemesini yayınladı. iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcıları güncellemeyi Ayarlar / Genel / Yazılım Güncelleme kısmından yükleyebiliyor.

Her yerde zorunlu olan HES kodu nasıl alınır?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında artık pek çok kuruma HES kodu ile giriliyor. Seyahatlerde olduğu gibi artık şehir içi ulaşımda da HES kodu zorunluluğu bulunuyor. İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde İstanbulkart gibi ulaşım kartlarında HES kodu eşleştirmesi yapılması gerekiyor. Fakat HES kodu konusunda hala sıkıntı yaşayan vatandaşlar var. Hatta hala HES kodu almayan insanlar var. Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan H...

Sosyal ağ uygulamasının kaldırılmasının ardından Parler CEO'su açıklama yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'ın çok fazla fanatiğinin olduğu Parler sosyal ağının uygulama marketlerinden kaldırılmasının ardından şirket yöneticileri ve teknoloji dünyasındaki birçok isim konuyla alakalı açıklama yaptı.

Yapay zeka e-ticaretin DNA'sını değiştiriyor

Hızla büyüyen e-ticaret sektörü yapay zekayla birlikte önemli bir dönüşüm yaşıyor. İnsan benzeri davranışları taklit eden algoritmalar ve var olan müşterilerden elde edilen verinin kapsamının genişletilmesiyle, neredeyse gerçek zamanlı sonuçlar alabilen e-ticaret şirketleri, dijital pazarlama bütçelerini yapay zekaya kaydırıyor.

Elon Musk iletişim için WhatsApp yerine Signal uygulamasını öneriyor

Tesla, SpaceX ve The Boring Company'nin sahibi ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk, WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi sonrasında kullanıcıların Signal'e geçebileceğini belirtiyor.

İstenmeyen arama ve mesajlar e-devlet sayesinde tarihe karışıyor: İleti Yönetim Sistemi nasıl kullanılır?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yeni geliştirdiği İleti Yönetim Sistemi'ni duyurdu. Bu sayede istenmeyen aramalar, mesajlar ya da e-postalar doğrudan e-Devlet üzerinden sınırlandırılabiliyor.

Albayrak Grubu'ndan Microsoft'a 1.5 milyon dolarlık dava: Verileri yurt dışında tutarak şirket sırlarına vakıf olmak istiyor

Albayrak Grubu, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemi hizmeti aldığı Microsoft’a şirketi bulut sistemi kullanmaya mecbur ettiği gerekçesiyle ve üretim sürecinde yaşanan kesintiler nedeniyle uğradığı zarardan milyon dolarlık dava açtı. Microsoft, kesintilerin yanı sıra Albayrak Grubu verilerini yurt dışında tutarak şirket sırlarına da vakıf olmak istiyor.

Honor internet mağazasını 12 Ocak'ta açıyor

Honor, Huawei ile ayrılmasından sonra kendi yolunu kendi çiziyor. Son olarak internet mağazasının da 12 Ocak itibariyle açılacağı netleşti.

Apple'ın yeni kablosuz şarj patenti ortaya çıktı

Apple, iPhone ya da Apple Watch'u MacBook üzerine yerleştirdiğinizde şarj etmeye başlayan bir kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ayrıca patent çizimlerine göre iPad üzerinden de bu ürünleri şarj etmek mümkün olabilir.

BTK yeni rapor yayınladı: Son 3 ayda 4.4 milyarlık telekomünikasyon yatırımı yapıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 'Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu' yayınlandı. Rapor, son 3 aylık dilimde 4.4 milyarlık telekomünikasyon yatırımı yapıldığını gösteriyor.

Instagram Hikâyeler bilgisayarda yeni görünümüne kavuşuyor

Instagram, masaüstü web sitesinden hikâyeleri izlemek isteyenlere ek seçenekler sunuyor. Şu anda test aşamasındaki yeni özellik, eskiye oranla çok daha iyi bir arayüzle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Kurumsal şirketler, Turkcell Bulut’ta verilerini SAS çözümleriyle yönetecek

Turkcell Dijital İş Servisleri, analitik ve yapay zeka lideri SAS ile bir işbirliğini hayata geçirdiğini duyurdu. İşbirliği kapsamında şirketlerin kendi verilerini SAS’ın analitik zekasını kullanarak Turkcell Bulut’ta yönetebileceği belirtildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+