İnternet Haberleri

Google Play için ek güvenlik önlemleri geliyor

Apple'ın geçtiğimiz dönemlerde App Store'da gerçekleştirdiği ek güvenlik düzenlemelerinin ardından Google da Play'de birtakım değişikliklere gidiyor. Artık kullanıcılar uygulamaların elde ettiği kişisel verileri ve bu verilerin nasıl kullanıldığını ayrıntılı şekilde görebilecek.

Apple doğruladı: Çip krizi üretimi zora sokacak

Pandemi nedeniyle birçok farklı şirket üretim konusunda zorluk yaşıyor. Bununla birlikte ortaya çıkan çip sıkıntısı, yeni nesil cihazların çıkmasının önüne geçiyor. Apple CEO'su Tim Cook, yeni yaptığı açıklamayla birlikte önümüzdeki süreçte hem iPad hem de MacBook üretiminde sorunlar yaşanabileceğini duyurdu.

Instagram Reels süre sınırı 1 dakikaya yükseliyor

Instagram, kısa video servisi Reels için yeni bir düzenlemeye daha gidiyor. Geçtiğimiz dönemlerde 15 saniyeden 30 saniyeye çıkarılan video süresi, şimdi ise 60 saniye olarak güncelleniyor. Yakın zamanda tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

Twitter hesap sınırlamaya ilişkin yeni bildirimleri test ediyor

Twitter, hesapların askıya alındığını ya da herhangi bir şekilde sınırlandırdığını gösteren yeni bildirim sistemini devreye sokuyor. Böylece kuralları ihlal eden kişiler tweet atmaya ya da yeni kişileri takip etmeye çalıştığında herhangi bir sürprizle karşılaşmayacak.

Instagram 16 yaş altındaki kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak gizliyor

Instagram, gençlere daha güvenli bir ortam sunabilmek için çeşitli düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda artık 16 yaşından küçük olan kişilerin hesapları varsayılan olarak gizli hale getiriliyor. Tabii bununla birlikte reklamverenler de yalnızca yaş, cinsiyet ve konuma göre filtreleme yapabiliyor.

Binlerce kişiyi takip eden casus yazılım Pegasus'un bilinen tüm ayrıntıları

İsrail menşeili NSO Group tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus, satıldığı hükümetler tarafından aktif olarak 'dinleme' amacıyla kullanılıyor. Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan iddiaların ardından soruşturmanın kapsam alanı genişlemeye devam ediyor. Toplamda 50 bin kişinin dinlendiği iddialarının ardından gazeteciler, siyasiler ve iş adamları da güvenlik önlemlerini artırmak için hem akıllı telefonlarını hem de telefon numaralarını değiştirmeye başladı. Peki ama bu casus yazılım hangi yöntem...

Android'in geri yükleme aracı WhatsApp desteğiyle güncellendi

Android'in varsayılan olarak gelen 'veri geri yükleme aracı', yeni güncellemenin ardından WhatsApp sohbetlerini iPhone'lardan Android'e aktarma sürecini kolaylaştırıyor. Bu sayede veriler hızlı şekilde platformlar arasında taşınabiliyor.

Apple uyardı: Son güncellemeyi tüm iPhone kullanıcılarının yüklemesi şart

Apple, iPhone'larda karşılaşılan güvenlik açığıyla alakalı yeni bir güncelleme yayınladı. Siber saldırganların kullanıcı verilerini ele geçirebildiği bu açık, iOS 14.7.1 sürüm numaralı güncelleme ardından tarihe karışıyor. Şirket tüm kullanıcıların bu güncellemeyi en yakın zamanda yüklemesi gerektiği belirtiyor.

YouTube yeni öneri sistemini başlatıyor: Daha önce izlenmeyen tarzda videolar gözükecek

YouTube, 'new to you' adını verdiği yeni bir öneri sistemini hayata geçiriyor. Böylece kullanıcıların karşısına daha önce hiç izlemediği tarzda videolar çıkacak. Bu değişiklikle birlikte yine ilgi çekici içerikler listelenmiş olacak.

Güvenlik uzmanları uyarıyor: Sahte Windows 11 dosyaları kullanıcılar için büyük tehdit oluşturuyor

Güvenlik şirketi Kaspersky, Windows 11'i denemek isteyen kişilerin sahte kurulum dosyalarına dikkat etmesi gerektiğini duyurdu. Birçok farklı web sitesindeki dosyalar, reklam yazılımları ve truva atları kurarak kullanıcı verilerini ele geçirmeye odaklanıyor. Windows 11 kurulum dosyalarını yalnızca Microsoft web sayfasından indirmek gerekiyor.

iPhone'larda varsayılan uygulamalar nasıl değiştirilir?

Apple, iOS 14 ya da iPadOS 14 ile birlikte uzunca süredir varsayılan web tarayıcı ya da e-posta uygulamasını değiştirmeyi sağlıyor. Böylece kullanıcılar ufak bir düzenlemeyle uygulamaları kişiselleştirebiliyor.

İddialar kuvvetleniyor: Mac'lere yüz okuma sistemi gelebilir

iPhone'ların ardından iPad'lere de entegre edilmesi beklenen Face ID teknolojisi, birkaç sene içinde Mac'lerde de hayata geçebilir. Yani aslında ilerleyen süreçte artık Mac'lerin kilidi yüz okuma teknolojisiyle açılabilir.

Müslümanlar bilinçsizce Budistlerin dua emojisini kullanıyor

Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere hemen her sosyal medya platformu ve iletişim uygulamasının vazgeçilmezi emojiler. Bu emojiler doğru kullanıldığında cümlede anlatılmak isteni desteklemeyi sağlıyor. Yazılı mesaja duygu katıyor. Milyonlarca kişi ise anlamını gerçekten bilmediği emojileri de sıklıkla kullanıyor. Dua emojisi yanlış kullanımların i başında geliyor. Örneğin Budizm'de dua anlamına gelen avuçların birbirine bakacak şekilde birleştirilme hareketi, Müslümanlar tarafından d...

İsrailli şirketin sattığı Pegasus casus yazılımla 10 farklı ülkedeki önemli isimlerin dinlendiği iddia ediliyor

Uluslararası çaptaki siber saldırıların boyutu artmaya devam ediyor. Bu kez de İsrailli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus isimli casus yazılımın satıldığı hükümetler tarafından dinleme aracı olarak kullanıldığı iddia ediliyor. Yürütülen soruşturma başta gazeteci, siyasetçi ve iş insanlarının gizlice dinlenildiğini ortaya çıkarıyor. Araştırma kapsamı genişlerken İngiliz gazetesi Guardian ise mesajları okunan, e-postaları kontrol edilen ve telefon aramaları kaydedilen kişilerin listesinin ...

Android 12'de kayan ekran görüntüsü alma aracı nasıl kullanılır?

Android 12, kullanıcıların tüm ekranı kaydetmesini sağlayan yeni bir ekran görüntüsü alma aracı içeriyor. Yani böylece web sayfalarının tamamı tek görüntüye kaydedilebiliyor. Android 12 yüklü cihazlarda güç ve ses yükseltme düğmelerine basılı tuttuktan sonra ekran görüntüsü alma aracıyla işlem gerçekleştirilebiliyor.

WhatsApp bilgi kirliliğine neden olan 2 milyon kullanıcıyı engelledi

WhatsApp, SPAM mesajlarla bilgi kirliliğine neden olan Hindistan'daki toplamda 2 milyon kullanıcıyı engelleyerek büyük bir temizlik operasyonu yaptı. Benzer çalışmaların diğer ülkelerde de gerçekleşmesi bekleniyor.

Twitter'ın sesli tweet özelliği altyazılarla güncelleniyor

Twitter, geçen yıl iOS tarafında hayata geçirdiği sesli tweet özelliğini yeni erişilebilirlik seçenekleriyle düzenliyor. Bu noktada en dikkat çekici ayrıntı ise altyazı sistemi. Böylece kullanıcılar CC simgesiyle sesli tweet'lerin altyazılarını görüntüleyebiliyor.

Android'de FaceTime nasıl kullanılır?

iOS 15 ile birlikte yenilenen FaceTime, Android cihazlarla bağlantı gerçekleştirip görüntülü görüşme yapmayı sağlıyor. iPhone'larda çok basit bir şekilde oluşturulan FaceTime bağlantısı Android cihazlara gönderildiğinde görüşme hızlıca başlatılabiliyor. Peki ama Android'de FaceTime nasıl kullanılır?

Twitter artık tweet'lere kimlerin yanıt verebileceğini seçmeyi sağlıyor

Twitter, geçen sene yapılan çeşitli düzenlemelerin ardından tweet attıktan sonra kimlerin cevap verebileceğini seçmeyi sağlıyor. Böylece kullanıcılar tek tek liste oluşturup tweet'lere cevap verecek olan kişileri belirleyebiliyor.

WhatsApp kaçırılan grup çağrılarına sonradan katılmayı sağlıyor

WhatsApp, iOS için yeni test ettiği özellikle birlikte kaçırılan grup çağrılarına daha sonradan dahil olmayı sağlıyor. Her ne kadar şu anda tüm kullanıcılar için ne zaman hayata geçeceği belli olmasa da yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Instagram ek güvenlik kontrolleriyle güncellendi

Instagram, siber saldırganların kullanıcı hesaplarını ele geçirememesi için güvenlik kontrollerini önemli oranda artırıyor. Böylece platforma giriş sırasındaki güvenlik seçenekleri artırıldığı gibi WhatsApp'tan gönderilen kodlarla giriş onaylaması da sağlanıyor.

Android'deki en tehlikeli mesajlaşma uygulamaları belli oldu

Rus merkezli güvenlik şirketi Kaspersky, yeni yayınladığı raporla birlikte Android'deki en tehlikeli mesajlaşma uygulamalarının listesini yayınladı. Kullanıcılar, WhatsApp başta olmak üzere Viber, Telegram ve Google Hangouts gibi uygulamalarda birçok farklı kimlik avı dolandırıcılığıyla karşılaşıyorlar.

Twitter bir tweet bile atmamış olan sahte Türk hesaplarının doğrulandığını kabul etti

Mavi tik başvuru sürecini tekrar başlatan Twitter, ortaya çıkan bilgiler üzerine sahte Türk hesaplarının doğrulandığını kabul etti. Anlamlı Türkçe kelimelerden oluşturulan profil hesapları, hiçbir tweet atılmamasına ve tamamen bot takipçilere sahip olmasına rağmen onaylanmış. Yani aslında bu maddeler Twitter'ın hesap onaylama sistemine hiçbir şekilde uymuyor.

Fransa telif hakları nedeniyle Google'a 500 milyon euro ceza kesti

Fransa Rekabet Kurumu, haberlerdeki içeriklerin medya şirketleriyle herhangi bir uzlaşma olmadan kullanılması nedeniyle Google'a ceza kesti. Eğer medya şirketleriyle istişare yapılıp uzlaşma sağlanmazsa Avrupa Birliği telif hakkı kuralları kapsamında günlük cezalar devreye girecek.

Eski iPhone'lar iOS 15 güncellemesinin bazı yeni özelliklerinden yararlanamayacak

Apple, her zaman olduğu gibi iOS 15 güncellemesiyle de eski iPhone'larına desteği devam ettiriyor. Yani iPhone 6s, iPhone 7 ve iPhone 8 serisi modeller en yeni versiyona yükseltebiliyor. Fakat bu durumda bazı özelliklerin kullanılması söz konusu olmayacak.

Twitter sahte Türk kullanıcı hesaplarını onaylayarak mavi tik verdi: Haziranda açılmışlar takipçileri ortak

Twitter, uzun süredir pasif haldeki mavi tik başvuru sürecini tekrardan başlattı. Böylece kriterleri yerine getiren kullanıcılar hesap seçenekleri üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabiliyor. Fakat Twitter'ın, Türkiye'deki birçok siyasetçi, gazeteci ve profesyonel içerik üreticisinin profillerini onaylamazken, sahte profillerle oluşturulan hesapları onayladığı ortaya çıktı. Twitter'ın onayladığı 6 sahte Türk kullanıcı hesabı da Haziran ayının aynı günlerinde açılmış. Hiç bir hesabı takip etm...

BiP uygulaması 15 kişiye kadar görüntülü görüşme özelliğiyle güncellendi

Dünya genelinde 82 milyondan daha fazla indirilen yerli ve milli iletişim uygulaması BiP'te, Kurban Bayramı öncesinde görüntülü görüşmelerdeki kişi limitini artırıldı. Eskiden 10 kişiye kadar görüntülü görüşme imkanı sunulurken son güncellemeyle bu rakam 15 kişiye kadar yükseltildi. Yani aynı anda 15 kişi HD kalitede görüntülü görüşme yapabiliyor.

Windows 11 eski Başlat Menüsü'ne dönmeyi engelliyor

İlk sürümde ufak düzenlemelerle klasik Başlat Menüsü'ne geri dönmeyi sağlayan Microsoft, yeni güncellemenin ardından bu sistemin önünü kapattı. Yani artık Windows 11'in Başlat Menüsü'nü beğenmeyen kullanıcıların Kayıt Defteri düzenlemeleriyle geri dönmesi mümkün değil.

Twitter yakında Apple İle Oturum Aç seçeneğiyle güncellenebilir

Twitter, Apple ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında iOS uygulamasına 'Apple İle Oturum Aç' seçeneğini getiriyor. Böylece kullanıcılar Twitter'a giriş sırasında kullanıcı adı ve şifre yazmak yerine tek düğmeyle Apple servisiyle oturum açma şansına sahip oluyor.

WhatsApp'ta Kaybolan Mesajlar nasıl etkinleştirilir?

WhatsApp, bir süre önce aktif ettiği Kaybolan Mesajlar özelliğiyle mesajların tek sefer görmesini sağlıyor. Yani aslında karşı tarafa iletilen fotoğraf ya da videolar bir kez görüntülendikten sonra otomatik olarak siliniyor. Peki ama WhatsApp'taki Kaybolan Mesajlar özelliği nasıl etkinleştirilir?

iPhone'lardaki Wi-Fi bağlantı sorunu için güncelleme yayınlandı

Kablosuz ağ bağlantı problemi yaşanan iPhone'lar için beta kapsamındaki iOS 14.7 ve iPadOS 14.7 güncellemeleri yayınlandı. Bu sayede iPhone'larda Wi-Fi bağlantısını devre dışı bırakan problem ortadan kalkıyor. Bu güncellemenin çok yakında tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Windows 11 yeni düzeltme ve özelliklerle güncellendi

Windows 11 için yayınlanan en yeni güncelleme, çeşitli düzeltmelerin yanı sıra ek özellikler getiriyor. Böylece yeni Başlat Menüsü ve arayüz güncellemesiyle çok daha kullanışlı bir yapı sunuluyor. Elbette şu anda Insider programına kayıtlı olanlar için geçerli.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+