İnternet Haberleri

AB'den 'terör içeriği' kararı: İnternetten 1 saatte kaldırılacak

Avrupa Parlamentosu, internette yer alan terörle ilgili içeriklerin 1 saat içinde kaldırılmasına yönelik düzenlemeyi onayladı.

E-Devlet'te günde 3 milyon kişi işlem yapıyor

Türksat AŞ Genel Müdürü Şen, "e-Devlet'te günde 3 milyon kişi ortalama 2,7 işlem yapıyor, bu ayda 200 milyonun üzerinde işlem demek." dedi.

5G ile liderliğe koşuyor

Huawei Üst Yöneticisi Ken Hu, "Yapay zeka alanındaki stratejik yatırımlarımızla bulut sistemleri pazarında yarışa liderlik edeceğimizden eminiz" dedi.

Siber saldırıların bedeli 3 trilyon dolar

Biznet Bilişim Genel Müdürü Yokuş, siber güvenlik yatırımlarının yüzde 22 seviyesine ulaştığını belirterek, "Bunu tetikleyen siber saldırılar. Siber saldırıların yarattığı hasar yaklaşık 3 trilyon dolar." dedi.

Siber korsanlar şimdi de LinkedIn kullanıcılarını hedef alıyor

İş dünyası ve çalışanlar arasında popüler olan sosyal paylaşım platformu LinkedIn, hackerlerin yeni hedefi haline geldi. Bitdefender Antivirüs, sahte profiller ve iş teklifleriyle LinkedIn kullanıcılarını tuzağa düşüren siber korsanlara karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Uçakta internet kullandı faturayı görünce şoke oldu

Uçak yolculuğu sırasında mobil internetini kullanan blog yazarı inişe geçtiğinde gelen mesajla şoke oldu. Brüksel-Dubai uçuşu boyunca mobil cihazının internetini kullanan yolcu 6 saat 30 dakikalık yolculuk sonunda 5463 euroluk faturayla karşılaştı.

Siber suçlarda işbirliği çalıştayı düzenlendi

Siber suçlarla mücadelede uluslararası iş birliğinin daha etkin hale getirilmesi kapsamında, "Budapeşte Sözleşmesi Kapsamında Saklama Talebi ve Türkiye Uygulamaları" çalıştayı düzenlendi.

HAVELSAN siber güvenlik için bir adım daha attı

HAVELSAN, Siber Güvenlik Kümelenmesi üyelerinden IntelProbe ile protokol imzaladı. Protokole HAVELSAN adına Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay, IntelProbe adına Yönetim Kurulu Başkanı Alper Özbilen imza attı.

Abonelik işlemleri artık dijital ortamda

Bakanı Turhan, elektronik haberleşmede abonelik sözleşmelerinin dijital ortamda yapılmasını sağlayacak düzenlemenin tamamlandığını belirterek, "Vatandaşlarımız artık bayilere gitmeden internete ulaşabilecekleri her noktadan ve her saatte mobil abonelik sözleşmesi yapabilecek." dedi.

Mavi Balina ve Momo dünyada barışçıl yaşamı sabote ediyor

Doç. Dr. Tuncay Dilci, "Bu oyunlar son derece sistematik kurgulanmış, toplumsal dimağları zehirleyerek onları intihara sürükleyen, insanların yaşam kalitesini düşüren ve toplum içerisinde infial ve kaos yaratabilecek bir yaklaşımın ürünüdür" dedi.

Microsoft Çin'in insan hakları ihlallerinde suç ortağı

Amerikan teknoloji devi Microsoft'un, Çin ordusu kontrolündeki Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesiyle iş birliği yaparak Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerine katkı sağladığını iddia edildi. ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, "(Çin-Microsoft iş birliği) Bu eylem, Microsoft'u Çin'in insan hakları ihlallerinde suç ortağı yapıyor"

Yerli asistan hazır

Turkcell’in 10’uncu kez düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde yerli-milli yapay zekâ şovu yaşandı. Uzun süren titiz çalışmalar sonucu geliştirilen Yaani Sesli Asistan ilk kez zirvede dünyaya tanıtıldı. Yeni nesil sesli asistan hastaneden randevu alıp, internetten yemek siparişi verebiliyor.

Bakan Selçuk'tan Momo açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son dönemlerde çocukların intiharına sebep olan Momo ve Mavi Balina gibi sanal tehditlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, "Mavi Balina ya da Momo gibi çeşitli oyun tabir edilen yazılımlar aslında bir oyun değildir. Bunlar çeşitli kişilerin, kuruluşların gençler ve çocuklar üzerinde uyguladığı bir siber saldırıdır" dedi.

Yerli akıllı asistan Yaani merhaba dedi

Turkcell’in 10’uncu kez düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde yerli milli yapay zekâ şovu yaşandı. Uzun süren titiz çalışmalar sonucu geliştirilen Yaani Sesli Asistan ilk kez dünyaya tanıtıldı. Sahnede izleyicilerin önünde Yaani’ye Türkçe komut vererek şirket bilgilerini gören, kahvaltı siparişi veren, doktor randevusu alan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yerli ve milli yapay zekanın hayatın her alanına gireceğini vurguladı. Yaani Asistan yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ile buluşacak.

Türkiye'de Cep'ten internet kullananların sayısı rekora koşuyor

Mobil cepten internet abone sayısı, geçen yılın sonu itibarıyla 60 milyon 436 bin 864'e yükseldi.

Artık harici bellekleri 'güvenli çıkartmak' gerekmeyecek

Windows 10'a getirilen yeni güncellemeyle bilgisayarlara takılan harici bellekler "Güvenli Çıkart" komutu verilmeden çıkarılabilecek.

İnternete en bağımlı ülke belli oldu

Dünyada internet kullanımının artmasıyla beraber internete bağımlı nüfus da her geçen gün artıyor. İnternete en bağımlı 15 ülke belli olurken, liderliği ABD göğüsledi. Türkiye ise ilk 15 ülke içerisinde yer almadı.

Netflix iPad ve iPhone kullanıcılarını üzdü

Apple ile geçmişte bazı sorunlar yaşayan Netflix, şimdi de iPhone ve iPad kullanıcılarını kızdıracak bir adım attı. Netflix’in 6 yıldır bu cihazlar için verdiği AirPlay hizmeti sona erdi.

Çalışma hayatının baş aktörü olacak

Yapay zeka sistemlerinin, endüstri 4.0 ile 5G teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla ekonomi de dahil olmak üzere çalışma hayatının pek çok alanında etkisini artıracağı öngörülüyor.

Güney Kore 5G yarışında ABD'yi geride bıraktı

Güney Kore, 5G teknolojisini ilk kullanmaya başlayan ülke oldu. ABD’yi geride bırakan Güney Kore’de bu teknolojiyi şimdilik sadece 6 kişi kullansa da yarın itibariyle ülke genelinde 5G servisleri çalışmaya başlayacak.

Google'ın insan gibi rezervasyon yapan yapay zekası Duplex artık iOS'ta

Google’ın yapay zekası sayesinde kullanıcı adına aramalar yapabilen asistanı Duplex, artık iPhone kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek. Duplex'in en büyük özelliği ise karşısındaki kişiye bir yapay zeka ile değil de gerçek bir insanla konuşuyormuş izlenimi oluşturmasıydı.

Yeni yerli siber güvenlik ürünleri geliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı himayesinde Türkiye'de ilk kez Siber Güvenlik Fikir Yarışması gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye giren takımlar, bu yıl pazara yeni ürünler sunmayı ve yurt dışı satış başarısına ulaşmayı hedefliyor.

Google bir uygulamasının daha fişini çekti

Google, yaklaşık 10 yıl önce başlattığı link kısaltma servisi goog.gl’ın fişini çekti. Link kısaltma servislerine olan talebin azalması nedeniyle teknoloji devi bir uygulamasını daha sonlandırdı.

Dijital hastalıklar kitap oldu

Gerçeğin dijital temsilini yaşayanlarda görülen sorunları değerlendiren “Dijital Hastalıklar” kitabı piyasaya çıktı. İstanbul Aydın Üniversitesinden bir grup öğretim üyesinin hazırladığı kitap; “sanal gerçeklik hastalığı”, “dijital bağımlılık” ve “dijital oyun bağımlılığı" gibi hastalıkları ve rahatsızlıkları ele alıyor.

Binali Yıldırım'dan ücretsiz internet müjdesi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, iki yıl içinde İstanbul’un tüm meydanları ve mahallelerinin ücretsiz kablosuz internet erişimine kavuşacağını açıkladı.

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Atalay: Siber saldırı borsası bile var

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Atalay, "DDOS saldırıları için uzman olmak gerekmiyor. Piyasada birkaç 100 dolara 1 saatliğine bir yeri kullanılamaz hale getirtiyorlar, borsası bile var." dedi.

Schneider Electric, Siber Güvenlik Birliği'ne katıldı

Schneider Electric, Washington'da bulunan Siber Güvenlik Birliği'ne katıldığını duyurdu.

Türk firmalarının Microsoft ve global ERP esareti

İşletmelere kaynak planlaması sunan ERP sektöründeki global yazılımcılar, tek taraflı uygulamalarla müşterilerini mağdur ediyor. Hizmet sağlayıcılarının, ürünü sattıktan sonra müşteriye sırtını dönmesi firmaları milyon dolarlık zararlara uğratıyor. Microsoft Türkiye yetkililerinin suçlamalarla ilgili verdikleri cevaplar firmaları tatmin etmekten uzak. Mahremiyet, ulaşılamama, yetersiz servis desteği, yükümlülüklerin yerine getirilememesi ve döviz üzerinden fahiş fiyat artışları gibi problemlerin...

Renault-Nissan-Mitsubishi yeni akıllı bulut platformunu tanıttı

Renault-Nissan-Mitsubishi, yaklaşık 200 pazarda satılan modellerinde internet bağlantılı hizmetler sunma imkanını sağlayacak Alliance Intelligent Cloud "İttifak Akıllı Bulut" platformunun lansmanını gerçekleştirdi.

5G'yi kontrol eden küresel güç olacak

China Market Research Group Genel Müdürü Shaun Rein, "Kim 5G'yi, telefonu ve interneti kontrol ederse küresel güç olacak." dedi.

ASUS bilgisayarlara 'arz zinciri' saldırısı

Tayvanlı teknoloji şirketi ASUS'un ürettiği bilgisayarlarda, otomatik güncelleme hizmeti aracılığıyla yayılan virüsün dünya genelinde 1 milyon bilgisayarı etkilediği tahmin ediliyor.

Her 14 saniyede 1 siber saldırıya maruz kalıyorlar

MOBİLSİAD Başkanı Prof. Dr. Alkin, iş dünyasında 2015-2017 ortalamasına göre her 40 saniyede 1 firmanın fidye amaçlı virüs saldırısına maruz kaldığını belirterek, "Bu yıl da her 14 saniyede 1 firmanın maruz kalacağı tahmin ediliyor." dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.