İnternet Haberleri

Veri güvenliği kritik önemde: Veriyi elinde tutan dünyaya hükmeder

Güvenliklerini üst seviyede tutmak isteyen devletler ve özel kuruluşlar, verilerini milli kaynaklarla oluşturulan sistemlerle korumaya çalışıyor. IntelProbe Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alper Özbilen, “Veri bilimi uygulamalarında birçok ülke dışa bağımlı. Gelecekte veriyi elinde tutan dünyaya hükmedecek” dedi.

Google'dan sosyal mesafeyi denetleyen yapay zeka

Koronavirüs'ün hayatımızda yer tutmasıyla birlikte gündeme gelen konulardan biri de sosyal mesafe oldu. Google, bu alanda ürettiği arttırılmış gerçeklik ürünü ile sosyal mesafenin doğru bir şekilde ayarlanabilmesini amaçlıyor. Sodar isimli artırılmış gerçeklik aracına tüm Android cihazlar, Chrome üzerinden ulaşılabiliyor.

Virüslere karşı yerli önlem: Havelsan Bariyer

Siber güvenlik ürünü HAVELSAN Bariyer, hem uluslararası hem de ulusal güvenlik ve uygunluk sertifikasyon süreçlerini tamamlayan Türkiye'deki ilk veri sızıntısı önleme ürünü oldu. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, kritik kurumlarımızın veri güvenliğinin sağlanması için en ideal ürünü ortaya çıkardık. Süreç içinde ürün geliştirme çalışmalarımız devam edecek'' açıklamasında bulundu.

Ironsphere: Erişim güvenliğine Türk damgası

Kron Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel, "Ironsphere’in Forrester gibi önemli bir kaynak tarafından dünyanın önde gelen şirketleri arasında gösterilmiş olması, yurt dışında yürüttüğümüz çalışmalar açısından ne denli doğru bir yol izlediğimizin göstergesidir" açıklamasında bulundu.

Film izleme platformları rekor kırdı

Korona virüs nedeniyle zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayarak evde zaman geçirmenin yollarını arayan milyonlarca kişi, çareyi film ve dizi izlemekte buldu. Türkiye’de, çevrimiçi dizi ve film izleme platformu Netflix’in kullanıcı sayısı 4 milyonu aşarken, salgın filmleri de yoğun ilgi gördü.

Teknolojinin de fazlası zarar

Yeni hayat tarzına adaptasyon için bireylerin teknolojiye, internete yönelmelerinin anlayışla karşılanabileceğini belirten Psikolog Nilay Gürtaş, teknolojinin fazla kullanıldığı takdir de bağımlılık tehdidi oluşturduğuna dikkat çekti.

Ülkeye hayrı olacak yazılımlara destek

Wookweb Dijital Yazılım Ajansı, ülke için faydalı olacak proje yapan gençlerin yazılımını ücretsiz olarak hayata hayata geçirecek.

Kaspersky'den 3 ay ücretsiz antivirüs yazılım

Kaspersky, salgın sırasında artan siber tehditlere yönelik çoklu cihaz güvenliği çözümünü 3 ay boyunca ücretsiz sunuyor.

On binlerce site kapatıldı: Tuzak kuruyorlardı

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından ortak yapılan çalışmalarda 2020 yılının ilk 5 ayında 14 bin 120 oltalama sitesi erişime kapatıldı. Mart ayında yeni tip koronavirüs salgının Türkiye'de görülmeye başlaması ile oltalama site sayısında artış gözlendi. Geçen yılın mart-mayıs döneminde 4 bin 410 oltalama sitesi erişime kapatılırken, bu yılın aynı döneminde 13 bin 200 oltalama sitesi erişime kapatılmış old...

Toplantıların yerini webinarlar alacak

Iraklı yazılım uzmanı Fatihi Mahmood Ismael, korona virüs nedeni ile dünyada yatırımların yanı sıra birebir toplantıların da durma noktasına geldiğini belirterek önümüzdeki zamanlarda toplantı ve seminerlerin internet üzerinden yapılacağını söyledi.

Enver Yücel’den genç girişimcilere destek

Türkiye’de 'yılın girişimcisi' seçilen BAU Global Başkanı Enver Yücel, Türk mühendisler tarafından geliştirilen yapay zeka destekli video oyun koçluk programı olan SenpAI platformuna yatırım desteği verecek. Yatırımla oyunların, oyuncuların geliştirilmesi ve yapay zeka ile özel koçluk eğitimlerinin verilmesi hedefleniyor.

19 Mayıs’ta 19 Bin gence ücretsiz internet

Zeytinburnu Belediyesi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı 19 bin gence ücretsiz internet hediye ederek kutluyor.

Müsiad Dijital komitesi dönüşüm stratejilerini paylaştı

MÜSİAD Dijital Dönüşüm Komitesi, yeni dönem için ortaya çıkardığı starteji çalışma belgesini üyelerine tanıttığı webinar toplantısını Bilişim Vadisi Kurumsal Gelişim Müdürü Emre Yıldız moderatörlüğünde gerçekleştirdi.

Ofise dönen şirketler için 7 siberlik güvenlik adımı: Her cihaza virüslüymüş gibi yaklaşın

İki ay boyunca evden çalıştıktan sonra yeni normale geçişle birlikte bazı şirketler birkaç hafta içerisinde ofislerine dönmeye başlayacaklar. Peki çalışanlar ve şirketler ofise dönmeye hazır mı? Tüm cihazlara virüs bulaşmış gibi yaklaşılması gerektiğini belirten uzmanlar, ofise dönerken göz önünde bulundurulması gereken siber güvenlik adımlarını sıralıyor.

Fransız Parlamentosu'ndan sosyal medyayı denetleyecek yasa geçti

Fransız milletvekilleri bugün, sosyal medyada nefret söylemini yasaklamak için bir tasarıyı onayladılar. Fransız Parlamentosu'ndan geçen 'nefret söylemi' yasası koronavirüs günlerinde salgınla ilgili olmayan ilk tasarı olma özelliğine sahip. Yasa, 24 saat içerisinde nefret içeriğini kaldırmayan sosyal medya devlerine milyonlarca euroluk ceza öngörüyor.

Dijital dünyada kişisel verileri korumanın 10 yolu

Veri odaklı dünyada kişisel veriler, siber saldırılar için değerli bir hedeftir. Yanlış ellerde tam bir kaos yaratmak ve maddi hasara yol açmak için kullanılabilecek bu kişisel verileri korumanın, bireylerdeki bilinçle de doğru orantılı olduğunu aktaran uzmanlar, kişisel verileri korumak için bireylerin dikkat etmesi gereken 10 adımı sıralıyor.

Salgında eğitim kurumlarını hedef alan dijital saldırılar üç katına çıktı

Kaspersky 2020 1. çeyrek DDoS saldırıları raporu, yılın ilk üç ayında belediyelerin ve eğitim kurumlarının sitelerini hedef alan saldırılarda önemli bir artış yaşandığını gösterdi. Kaspersky DDoS Koruma Ekibi İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev "Şu dönemde internet hizmetlerinin kesintiye uğraması şirketlere büyük zorluk çıkarıyor çünkü ürün ve hizmetlerini müşterilerine ancak bu yolla ulaştırabiliyorlar" açıklamasında bulundu.

Çiftçilere sosyal medya eğitimi

Tarım ve Orman İzmir Müdürlüğü, sosyal medya platformu üzerinden Öğle Molası adlı canlı yayınlarla çiftçilere eğitim veriyor. Özen, yayınların 15 bin kişiye ulaştığını vurgulayarak, içeriklerin sayfaya kaydedildiğini ve eğitimlerin daha sonra da izlenebildiğini de aktardı.

Salgın döneminde iletişimini koparmayan markalar daha da güçlenecek

‘Bu süreci birlikte göğüsleyeceğiz’ mesajı veren markaların samimi ve şeffaf bir iletişim stratejisi izlediğini belirten İletişim Uzmanı Hatice Kumalar, söz konusu şirketlerin güvenilir marka imajını pekiştirdiğini belirtti.

Yetkisiz ve sahte İHA ehliyetlerine ceza geliyor

Droneturk Havacılık A.Ş sahibi Mustafa Kaçan, drone lisanslarının ücretsiz temin edildiği yönündeki haberlere ilişkin, “Sportif, amatör ve ticari drone kullanıcıları hakkında yanlış bilinen konular veya bilgi eksikliği mevcut. Ticari pilot olmayıp, izinsiz drone uçuranlara 18 bin lira gibi idari para cezası uygulanıyor” dedi.

Bakan Varank’a Başkan Sekmen’den yatırım ve teknoloji sunumu

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Erzurum’da sanayi ve üretime yönelik atılımlardan bahsetti. Başkan Sekmen, Erzurum’da hayata geçirilecek olan Bilim ve Teknoloji Merkezi için de düğmeye bastıklarını hatırlatarak, “Ülkemizin bilimle, teknolojiyle, üretim ve sanayiyle kalkınma hedefine katkı sunma noktasında elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Türkiye'de çalışanların yüzde 64'ü evden tam kapasiteyle çalışabiliyor

Avrupa Birliği dijital gündeminin belirlenmesi gibi çeşitli konularda çalışmalar yapan Digital Europe'un araştırmasına göre, Türkiye'de çalışanların yüzde 64'ü evden tam kapasiteyle çalışabiliyor. Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı "Türkiye’nin özellikle teknoloji alanında kendi sınırlarını aşarak dışarıya çıkabilecek bir inovasyon gücü olduğuna ve fırsatların da bu ortamda daha fazla gelişebileceğine inanıyorum" açıklamasında bulundu.

Sosyal medya platformlarına salgın sonrası birçok yenilik geldi

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM), pandemi döneminde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının yaptığı yenilikleri mercek altına aldı.

Türkiye siber uzmanlar yetiştiriyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii himayesinde kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Türkiye’nin siber uzmanlarını yetiştirmek için Covid-19 sürecinde de eğitimlerine online olarak devam ediyor. Siber güvenlik sektörünün ihtiyaç duyduğu siber güvenlik uzmanlarını yetiştirmek hedefiyle 2018 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde siber güvenlik eğitimleri, yaz kampları ve kış kampları düzenleyen Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından bugüne kadar 25 üniversitede ge...

Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi

Medya takip kurumu Ajans Press’in, We Are Social verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2019 yılında en çok indirilen uygulamalar belli oldu. Araştırmaya göre popüler konuşma uygulaması WhatsApp Messenger birinci sırada yer alırken, ikinci sıraya Facebook, üçüncü sıraya ise Facebook Messenger’ın yerleştiği kaydedildi.

Siber suçlular video konferans sistemlerini hedef almaktan vazgeçmiyor: Microsoft Teams açığını kapattı

Zoom, Microsoft Teams veya Slack gibi önde gelen video konferans platformlarına yönelik yoğun global ilgi, siber suçluların da iştahını kabartıyor. Çeşitli güvenlik araştırmacıları tarafından belirlenen ve Microsoft Teams’e yönelebilecek bir güvenlik açığı geçtiğimiz günlerde dikkat çekmişti. Microsoft, açığı hemen kapattı ancak siber suçluların bu tür açıklara yönelik arayışları devam edecek gibi görünüyor.

İnternette arama motorlarında bir adım öne çıkmanın yolları

İnternet sitelerinin dijital arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan arama motoru optimizasyonu (SEO) şirketlerin yeni gözdesi haline gelmeye başlıyor.

TR-Covid19 Ortak Akıl Platformu çalışmalarına başladı

Türksat’ın da aralarında yer aldığı Türkiye’nin farklı şehirlerinden 50’ye yakın üniversite, kurum ve STK’nın internet ortamında bir araya gelerek oluşturduğu, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülen Türkiye Covid19 Ortak Akıl Platformu lansman toplantısını yaparak çalışmalarına başladı.

Zoom veri rotalarında değişiklik yaptı

Tümleşik iletişim platformu Zoom, ücretli gerçek zamanlı görüşme trafiğinin geçtiği veri merkezlerinin özelleştirilebileceğini duyurdu. Yeni özellik, Zoom’un sektör lideri video iletişim hizmetlerini kullanırken, küresel ağ ile etkileşimleri ve verileri üzerinde daha fazla kontrol olanağı sağlayacak.

Twitter sms bağlantı özelliğini kaldırıp milyonlarca hesabı sildi

Twitter 14 yıldır kullandığı sms bağlantı özelliğini kaldırıp milyonlarca hesabı sildi. Daha önce bir hacker grubu bu özellikten faydalanıp Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in hesabını hacklemişti.

En kapsamlı İslami uygulama Forİslam kullanıcıdan tam not aldı

Forislam uygulamasının içerisinde; kıbleyi bulmak için pusula, namaz vakitleri geldiğinde uyarı sistemi, Allah'ın isimleri, kaçırdığınız kaza namazları, zikirmatik, en yakın camiye yönlendirme gibi birçok özellik var. Uygulama dini vecibelerinizi gerçekleştirirken tek tıkla bütün konulara ulaşabilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda çevrimdışı da kullanılabilen uygulama için internetiniz olması da içeriklerden yararlanabiliyorsunuz. Uygulamaya App Store'dan ulaşıp Apple Watch ile dahi kullanabiliyorsun...

Dijital Depo’dan yeni üyelere 25 GB hediye

Türk Telekom’un sunduğu Dijital Depo, yeni kullanıcılarına ilk 3 ay 25 GB hediye depolama alanı sunuyor- İlk üç aylık kullanım sonunda kullanıcılar, Dijital Depo uygulamasından 2 GB kota ile ücretsiz yararlanmaya devam edebiliyorlar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+