Önemli bir siber güvenlik silahı olarak yapay zeka

Global araştırma, nesnelerin interneti(IoT) çağında, yapay zekanın önemli bir siber güvenlik silahı olduğunu ortaya koydu. Araştırma, makine öğrenimi ve diğer AI tabanlı teknolojileri içeren güvenlik sistemlerinin, kullanıcıları ve IoT cihazlarını hedefleyen saldırıları tespit etmek ve durdurmak için kullanılabilir olduğuna dikkati çekiyor.

Firefox kullanıcılarına kötü haber

Firefox’ta tespit edilen bir DoS hatasının Windows, MacOS ve Linux işletim sistemli bilgisayarların donmasına daha sonra çökmesine neden olduğu ortaya çıktı.

Özel sektör ve akademi '6G' için buluşuyor

Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, 6'ncı nesil kablosuz iletişim teknolojisi çalışmalarına yönelik geçen yıl ilki yapılan “Haberleşme Teknolojileri ve Uygulamaları Çalıştayı”nın ikincisini düzenliyor. Kamu, üniversite ve endüstriden üst düzey katılımcıların yer alacağı “6G Çalıştayı”nda, yeni nesil çalışmalar ve haberleşme teknolojilerinin geleceği masaya yatırılacak.

İnternet yayınları için yeni dönem başlıyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, internetten yapılan bazı yayınlar için denetim sürecinin yakın zamanda yayınlanacak yönetmelikle resmen başlayacağını, Türkiye'nin ardından Avrupa Birliği'nin (AB) de internet mecrasını denetlemeye hazırlandığını bildirdi. Aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Direktörü olan Ersoy, internet üzerinden yapılan bazı yayınlara RTÜK denetiminin getirilmesiyle ilgili süreci değerl...

STM "hacker"ları buluşturacak

STM'nin geleneksel hale gelen siber güvenlik etkinliği "Bayrağı Yakala" yarışmasında "beyaz şapkalı hacker"lar hünerlerini sergileyecek.

Twitch yasaklandı

Oyun severlerin popüler yayın platformu Twitch, Çin’de yasaklandı. Uygulama ayrıca App Store’un Çin mağazasından da kaldırıldı. Peki, milyonlarca kullanıcısı olan Twitch, Çin’de neden yasaklandı? Detaylar haberimizde.

TEKNOFEST'in birincisi Şehit Ragıp AİHL

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST yarışmasında, İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, 'Otonom Araçlar Temel Kategori'de birinciliği elde etti. Öğrenciler 30 bin liralık birincilik ödülünü Başkan Erdoğan'ın elinden aldı.

Sanalda da en çok saldırı Türkiye'ye

Ülkemizde ne yazık ki herhangi bir Avrupa ülkesinden çok daha fazla zararlı yazılım bulunuyor. Bir güvenlik firması olan Fireeye tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye'deki devlet kurumlarında yaşanan iki büyük siber ihlalin bu endişeyi artırdığı belirtiliyor. Türkiye, 25 milyon siber saldırı ile Dünya'da ABD ve Brezilya'nın ardından en fazla siber saldırıya uğrayan üçüncü ülke konumunda.

A'dan Z'ye şikayet: Amazon Türkiye açıldığı ilk gün şikayetlerin odağı oldu

Türkiye pazarına giriş yapacağını duyurduktan sonra uzun süre altyapı çalışmaları yapan Amazon, birkaç gün önce resmen açıldı. Açıldığı gün büyük ilgi gören siteden binlerce sipariş verildi. Aynı gün sipariş veren kişiler Amazon.com.tr adresiyle ilgili şikayetlerini dile getirmeye başladı.

Emine Erdoğan: TEKNOFEST, gençlerimiz için önemli bir fırsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "İstanbul havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimiz için önemli bir fırsat." ifadesini kullandı.

TEKNOFEST İstanbul başladı

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İstanbul başladı. İstanbul 3. Havalimanı’nda başlayan TEKNOFEST’e sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Google proje yarışmasında Balıkesir'den büyük başarı

Google tarafından dünya genelinde yapılan proje yarışmasında Türkiye’den Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi hibeye layık görüldü.

'Hacker'lar piste çıkıyor

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen HackIstanbul 2018 Capture the Flag'e 24 ülkeden 2 bin 357 kişi başvurdu. Ön eleme ve büyük yarışmanın ardından finale kalan 10 bireysel katılımcı ve takım, 15 bin dolarlık ödül için İstanbul Yeni Havalimanı'nda ASELSAN'ın geliştirdiği sisteme karşı mücadele edecek.

Ürün barkodundan üretim yerini gösteren uygulama: Desnet Barkod

El terminalleri ve barkod okuyucu teknolojileri için uzun yıllardır ürün geliştiren Desnet Teknoloji, yerli ürün farkındalığını artırmak için yeni bir uygulama geliştirdi. App Store’da ücretsiz uygulamalar kısmında 35. Sırada yer alan uygulama Android platformunda da bulunuyor.

İbadetleri kolaylaştıran uygulama: Forislam

Uygulama marketlerdeki en kapsamlı İslam uygulaması Forislam, benzersiz özellikleriyle kullanıcı deneyimini yükseltiyor. Namaz vakitleri, Kur'an-ı Kerim, dualar ve sureler, zekat hesaplama, tavafmatik ve kıble bulucu bilgilerine tek menü üzerinden kolayca ulaşabildiğiniz Forislam uygulaması ibadetlerin doğru bir şekilde eda edilmesini hedefliyor.

Uber açık kaynak kodlu projesine Marmaray ismini verdi

Uber’in Hadoop platformu ekibi, problemleri çözmesi için açık kaynak kodlu Marmaray projesini başlattı. Proje, farklı kaynaklardan gelen farklı formatlardaki verileri kolayca aktardığı için Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmaray tünelinin ismi verilmiş.

Windows 10'a SMS gönderme özelliği geliyor

Windows 10, yeni güncellemeyle beraber kısa mesaj görüntüleme ve yanıtlamaya imkan sağlayacak. Android cihazları bilgisayara entegre eden ‘Your Phone’ özelliğiyle Windows 10 yüklü bilgisayar üzerinden gelen çağrıları yanıtlamak, arama yapmak ve kısa mesajları okuyup yönlendirmek mümkün.

Apple 'Adware Doctor' isimli uygulamayı App Store’dan kaldırdı

Apple, kullanıcı verilerini Çin’deki bir sunucuya gönderdiği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 'Adware Doctor:Anti Malware &Ad' isimli popüler güvenlik uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

Google'ın yapay zekası kimlik krizinde

Dijital asistanlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Nesnelerin interneti kavramıyla beraber kullanım alanı artan bu yapay zekalar bazen hata verebiliyor. Google Asistan kullanıcıları yapay zekanın rastgele aksan, cinsiyet ve dil değiştirmesinden şikayetçi.

Turkcell ve Nokia’dan 5G için işbirliği

Turkcell ile Nokia, 5G alanında önemli iş birliğini açıkladı. Yeni teknolojilerin geliştirilmesi için bir araya gelen iki şirket, Turkcell şebekesinde, 5G teknolojisiyle nesnelerin interneti, akıllı araç teknolojileri, e-sağlık ve otomasyon alanında kapsamlı çalışmalar yapacak.

Amazon'un piyasa değeri 1 trilyon doları geçti

Jeff Bezos’un kitap satarak başladığı Amazon, hisse başı değeri 2050 dolara ulaşarak Apple’dan sonra 1 trilyon dolar barajını aşan ikinci şirket oldu. Dünyanın en zengin insanı olan Amazon CEO’su Jeff Bezos’un serveti de 167.3 milyar dolara ulaştı.

ABD'de seçim öncesi siber alarm: Dış kaynaklı tehditler devam ediyor

ABD Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats, Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesi yaptığı açıklamada "İnternet üzerinden dışarıdan etki oluşturma çabası artarak devam ediyor. Kasım ayında yapılacak ara seçimler ve 2020 yılında yapılacak Başkanlık seçimlerine dair birçok ülkenin tehditlerine karşı ciddi kaygılarım var" dedi.

Skype tasarım değişikliğine gidiyor

Microsoft, Skype’ın yakın zamanda yenilenen tasarımında değişikliğe gitme kararı aldı. Kullanıcılar tarafından fazlaca eleştirilen yeni tasarımın, daha sade ve basit bir arayüz ile değiştirileceği bilgisi paylaşıldı.

Uzmanlar uyardı: Telefonu yavaşlayanlar tehlikede

“Telefonum çok yavaşladı”, “şarjım çok hızlı tükeniyor” şeklinde şikayetleri olanların dikkatli olmaları konusunda uzmanlar uyardı. Kripto para madenciliğinin yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan bu soruna dair tüm detaylara haberimizde yer verdik. İşte sorunun kaynağı ve bu durumdan kurtulmanın yolu.

Firefox’tan kötü amaçlı madencilik yazılımlarına engel

Firefox, yakın zamanda alacak güncelleme ile birlikte kötü amaçlı madencilik uygulamalarını engelleyeceğini duyurdu.

Bilgisayarınız başkasının silahı olmasın

Günden güne artan internet kullanımı siber saldırıları da arttırırken, uzmanlar satın alınan korsan yazılımların, bilgisayarları başkasının elinde silaha dönüştürebileceği konusunda uyardı. Özellikle halka açık yerlerde internet kullanımına dikkat etmek gerekirken, evden çıkarken de modemi kapatmak gerektiği belirtiliyor.

Trump Google'ı hedef aldı: Beni kötü haberlerle gösteriyor

ABD Başkanı Donald Trump, "Google'da 'Trump haberleri' araması yapılınca sadece sahte haber medyasının sonuçları gösteriliyor. Yani benim ve diğerleri için hileli, neredeyse bütün haberler kötü" dedi.

Türk teknoloji devlerine Katar dopingi

e-ihracat alanında Türkiye’nin en büyük ticaret portalı turkishbusinessplatform.com’u hayata geçiren ASKON, aralarında Türkiye’nin en büyük teknoloji markaları ve teknoparkların bulunduğu Türk üreticilerini ve girişimcilerini Katar sermayesi ile buluşturacak. Katar’ın 50'ye yakın önde gelen teknoloji firması Smart Future Expo 2018 kapsamında İstanbul’a gelerek, yerli yatırımcılar ve girişimcilerle ikili iş görüşmelerinde bulunarak ortak iş geliştirecekler.

Yön tartışmalarına son verecek uygulama: Ne Tarafta?

Aradığınız adresin ne tarafta kaldığını bu uygulamayla net olarak öğrenebileceksiniz. ‘Ne Tarafta?’ uygulaması sadece arama çubuğu, harita ve pusuladan oluşuyor. Girdiğiniz adresin ne tarafta kaldığını pusula yardımıyla göreceksiniz.

Facebook Myanmar ordusuna ait hesapları kapattı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Müslüman nüfusa yönelik şiddet olaylarında rolü olan bazı hesap ve sayfaları kapattı.

Netflix'in ilginç yöntemi Apple'ı denklemden çıkardı

iOS uygulaması üzerinden Netflix’e üye olduğunuz zaman, Apple paranın yüzde 30’luk bir kesinti yapıyor. Netflix bu yüksek rakamdan dolayı yeni bir çözüm yolu buldu.

Türk Telekom 5G’nin yol haritasını açıkladı

Türk Telekom 5G alanındaki bilgi ve tecrübelerini, kamuya ve özel sektöre referans olacak ‘5G Beyaz Kitap’a aktardı. Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, Türk Telekom’un dünya çapında patentini aldığı 20’nin üzerinde 5G tabanlı ürün ile geleceğin teknolojilerini şekillendirmeyi sürdürdüğünü belirtti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.