İnternet Haberleri

iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor

Yeni nesil uygun fiyatlı iPhone SE hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple A15 yongası, 64 GB depolama alanı ve 5G desteği hakkında söylentiler artarken, LCD ekranlı bu modelde güvenlik kilidi için Touch ID'nin de yer alması bekleniyor.

Twitter Spaces özelliği nihayet tüm kullanıcılara açıldı

Twitter, geçen sene duyurduğu ve bazı profiller için hayata geçirdiği sesli iletişim özelliği Spaces'i şimdi de tüm kullanıcılara açtı. Şu anda isteyen herkes sesli sohbet odaları oluşturup görüşmeler yapabiliyor.

WhatsApp Resim İçinde Resim özelliğini güncelledi

WhatsApp, güncellenen Resim İçinde Resim özelliği sayesinde YouTube videolarının önde ya da arkada oynaması seçilebiliyor. Yani aslında videolar artık bir köşede oynamak yerine arka planda oynatılabiliyor. Bu sayede önde ise ufak bir pencerede mesajlaşma devam edebiliyor.

Twitter bu kez de Sphere isimli uygulamayı satın aldı

Twitter, Direkt Mesaj konusunu zenginleştirmek ve kullanıcılara şu andakinden çok daha geniş kapsamlı bir hizmet sunabilmek adına grup sohbet uygulaması Sphere'i satın aldı. Toplamda 20 kişilik bir ekibin oluşturduğu Sphere uygulaması, önümüzdeki süreçte Twitter bünyesinde çok daha büyük işler başarabilir.

Gmail'in e-posta oluşturucusu yeni özelliklerle güncellendi

Google, Gmail'in e-posta oluşturma arayüzünü güncelleyerek süreci hızlandırdı. Artık e-posta adreslerinin yanında profil simgeleri görünüyor ve bu sayede isimlerden dolayı yaşanan karışıklığın önlenmesi hedefleniyor. Ek olarak sağ tıklama menüsünde de birtakım düzenlemeler mevcut.

Apple aşılanmamış çalışanlardan günlük koronavirüs testi isteyecek

Apple, Google'ın yolundan giderek aşılanmamış olan ofis personellerinden test istemeye başlayacak. 1 Kasım'dan itibaren hayata geçecek olan sistem, çalışanların aşı olmasını sağlamak için yeni bir plan olarak görülüyor.

Chrome 95 yayınlandı: Gruplanan sekmeleri kaydetme özelliği geldi

En yeni sürümle birlikte güvenliği büyük oranda artıran ve toplamda 19 farklı hatayı ortadan kaldıran Chrome, ek olarak sekmelerin kaydedilmesini sağlayan yeni sistemi de hayata geçirdi. Böylece kullanıcılar sekmeleri oluştururken tek tek uğraşmıyor.

Windows 11'deki Android uygulama desteği bazı kullanıcılara sunuldu

Windows 11 için çok uzun süredir konuşulan Android uygulama desteği son çıkan Insider Preview sürümüyle birlikte hayata geçti. Şu anda sınırlı sayıdaki kullanıcıyla testleri devam eden özellik, mobil uygulamaları bilgisayardan kontrol etmeyi sağlıyor.

Google Play'de uygulamaların hangi kullanıcı verilerini topladığı görülebilecek

Google Play çok uzun süredir uygulamaların erişebileceği sistem bileşenleri belirtiyor. Fakat gelecek yıl Şubat'tan itibaren hayata geçirilecek olan yeni özellik, hangi uygulamanın hangi verileri ayrıntılı şekilde topladığını gösterecek.

Instagram hikaye paylaşımlarının süresini uzatabilir

Reels paylaşımlar için süreyi önemli bir oranda artıran Instagram, TikTok ile rekabet konusuna hız veriyor ve hikaye paylaşımlarının süresini uzatmaya odaklanıyor. Böylece kullanıcılar 1 dakikalık videoyu story kısmında tek seferde paylaşabilecek.

Instagram bilgisayardan fotoğraf ve video yükleme özelliğini başlatıyor

Instagram, bir süredir gündemde olan bilgisayardan fotoğraf ve video yükleme özelliğini sonunda hayata geçiriyor. Böylece kullanıcılar artık mobil cihazlara ihtiyaç duymadan paylaşımları doğrudan bilgisayardan yapabilecek.

WhatsApp grup aramalarına sonradan dahil olmayı sağlıyor

Geçtiğimiz dönemlerde grup aramalarındaki limiti sekiz kişiye çıkaran WhatsApp, yeni güncellemenin ardından devam eden aramalara katılmak isteyenler için çok kolay ve hızlı şekilde dahil olma imkanı sunuyor. Platform, bu özelliğin arkadaş ve ailelerle bağlantı kurma konusunda yeni bir yol olduğunu da belirtiyor.

Yeni MacBook Pro'lardaki çentik tam ekran modunda gizleniyor

Apple, yeni nesil MacBook Pro'larla birlikte 120 Hz'lik çentik ekran sunmaya başladı. Ancak ortaya çıkan yeni bilgilere göre uygulamalar tam ekran modunda çentiği gizliyor. Yani aslında çentik yerine yine siyah bant şeklinde ince çerçeveler gözüküyor.

iPhone 13'lerdeki Sinematik Mod çekimleri nedeniyle iMovie güncellendi

Apple'ın hem Mac OS hem de iOS için sunduğu video düzenleme uygulaması iMovie, iPhone 13'lerde gelen Sinematik Mod moduyla çekilen videoların detaylı şekilde düzenlenebilmesi için güncellendi. Böylece iMovie kullanıcıları çeşitli ayarları doğrudan bilgisayardan ya da iOS uygulaması üzerinden değiştirebiliyor.

Eskinin yenisi: Güncellenen MacBook Pro'larda tasarımsal geri dönüş

Apple, dün akşam itibariyle 14 inç ve 16 inç'lik yeni nesil MacBook Pro'ları tanıttı. Güncellenen çipler; 120 Hz'lik çentikli ekran ve yükseltilen kamera çözünürlüğü sunuyor. Fakat eski modellerdekine benzer şekilde Touch Bar'ın ortadan kaldırılması ve MagSafe güç konektörünün yeniden sunulmasıyla MacBook Pro'lar aslında eskinin yenisi bir hale getirilmiş durumda.

Yeni 16 inç'lik MacBook Pro önceki nesilden daha kalın ve daha ağır

Apple, uzun süredir beklenen yeni nesil MacBook Pro'ları dün düzenlediği etkinlikle tanıttı. Güncellenen tasarım, yeni çipler, 120 Hz'lik ekran ve güncellenen kamera gibi önemli değişikliklerin yer aldığı 14 ve 16 inç'lik yeni bilgisayarlar tasarım anlamında 2019'da çıkan eski modellere oranla daha kalın ve ağır.

Telegram'ın Android tarafındaki indirme rakamı 1 milyarı aştı

Pandemi döneminde fırsatları çok iyi değerlendiren Telegram, sunduğu bol özellikler ve diğer ayrıntılarla kullanıcı sayısını büyük oranda artırdı. Son istatistiklere göre Telegram'ın Android tarafındaki indirme sayısı 1 milyarı aşmış durumda.

Microsoft yeni Surface'lerde kendi işlemcisine yer verebilir

Microsoft, ilerleyen süreçte yeni nesil Surface'lerde kendi işlemcisini kullanabilir. Söylentiler, Microsoft'un da Apple yolundan giderek kendi tasarladığı işlemciyi ürettireceği ve yeni modellerinde bu çiplere yer vereceği yönünde.

WhatsApp mesajlarına emojiyle tepki özelliği geliyor

WhatsApp, tıpkı Facebook ve Instagram Direkt Mesaj kısmında olduğu gibi kullanıcılara 'mesajlar için emojiyle tepki' özelliği sunmaya başlıyor. Böylece mesajlara tıklayıp emoji bırakılabilecek.

İngiltere'deki 9 okul kantinde 'yüz tanımayla ödeme' sistemine geçti

İngiltere'nin Kuzey Ayrshire bölgesindeki 9 okulda 'yüz tanımayla ödeme' sistemine geçiş yapıldı. Böylece nakit para ya da kartla ödemedeki temas ortadan kalktığı gibi çok daha hızlı bir çözüm de sunulmuş oluyor. Ancak velilerin aklında çeşitli gizlilik ve güvenlik sorunları var.

NASA'dan yeni proje: Ay'a Wi-Fi kuracak

ABD'nin bazı bölgelerindeki internet sorununa çözüm arayan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni bir çalışma başlatarak Ay'da Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı Alanı) ağı kurmayı planladığını belirtti.

Siber saldırıya yerli kalkan: 500 binden fazla saldırı önlendi

Birçok ülkenin kabusu haline gelen siber güvenlik konusunda Türkiye önceden yaptığı yatırımların karşılığını alıyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, yerli ve milli uygulamalarla 2017’den bugüne 500 binden fazla siber saldırının engellendiğini söyledi.

Moskova metrosunda yüz tanımayla ödeme sistemi başladı

Rusya'nın başkenti Moskova, 240'tan fazla metro istasyonunda yolcuların kameraya bakarak ödeme yapmasına imkan tanıyan bir yüz tanıma sistemini hayata geçirdi. Bu sayede kart ve temasa gerek kalmadan işlem tamamlanıp turnike açılabiliyor.

Google mobil arama konusunda önemli bir düzenleme duyurdu

Google, hem masaüstü hem de mobil arama metriklerini güncellemeye devam ederken aynı zamanda sonuçlar üzerinde de birtakım düzenlemeler yapıyor. Hatta son olarak hayata geçirilen sistem, mobil aramalarda sonsuz sayfa yapısını gösteriyor. Böylece kullanıcılar kaydırma işlemine devam ederek diğer sonuçları görüntüleyebiliyor.

Apple iOS 15.1 güncellemesi 25 Ekim'de yayınlanabilir

Apple, çeşitli hata düzeltmeleri ve yeni özellikler içeren iOS 15.1 güncellemesini hayata geçiriyor. Şu anda test aşamasında denemeler devam ederken 25 Ekim'de tüm kullanıcılar için yayınlanması bekjleniyor.

Windows 11'in Android uygulama desteği detaylanıyor

Windows 11'in Android uygulama desteğinde sona gelinmiş durumda. Şu an testler devam ederken Android uygulamalarının birden fazla pencerede çalıştırılabileceği de ortaya çıktı. Yani aynı uygulama da iki farklı pencerede farklı seçeneklerle açık halde kullanılabilecek.

Nokia güncellenen tasarım ve yılan oyunuyla 6310'u tekrardan satışa çıkardı

Nokia, 2000'li yılların efsanevi telefonlarından biri olan 6310'u güncelleyerek tekrardan satışa çıkardı. Renkli ekran; fiziksel tuşlar, FM radyo ve yılan oyunuyla dikkat çeken model, eskisi gibi çok sağlam bir yapıya sahip.

Twitter yeni reklam sistemini test etmeye başladı

Twitter, hem Android hem de iOS için tweet'lar arasında reklam gösterme seçeneklerini başlattı. Böylece kullanıcılar herhangi bir tweet altına verilen cevaplarda ilk, üçüncü ve sekizinci tweet'ten sonra reklam gösterecek.

WhatsApp'ta nihayet Uçtan Uca Şifreli yedekleme başladı

WhatsApp, uzun süredir gündemde olan Uçtan Uca Şifreleme sistemini hayata geçirmiş durumda. Yani bu sayede sohbetler, fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları güvenli şekilde yedeklenebiliyor. Böylece içeriklere üçüncü şahısların ya da şirketlerin erişmesi mümkün olmuyor.

Instagram iki yeni canlı yayın özelliğini hayata geçiriyor

Instagram, canlı yayın özelliğini çok sık kullanan kişiler için yayın planlamayı ve alarm kurmayı sağlayan yeni bir yapıyı hayata geçiriyor. Buna ek olarak canlı yayın kazalarının önüne geçilebilmesi için test yayını özelliği de geliyor.

Samsung cihazlar için Android 12 bu yıl sonuna kadar gelebilir

Android 12 tarafındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Samsung'un cihazlarını yıl sonuna kadar en güncel sürüme yükseltmesi bekleniyor. Tahminler Aralık'ta tepe seviyesi modellerin Android 12 sürümüne erişiminin sağlanacağı yönünde.

Apple AirPods yeni sağlık özellikleriyle güncellenebilir

Apple, yeni nesil AirPods'lar için çeşitli sağlık özellikleri planlıyor. Bunlar arasında duymayı iyileştirme ve ateş ölçme ise ilk sırada geliyor. Yani aslında önümüzdeki yıllarda bu kablosuz kulaklıklar çok daha bol özellikle güncellenip yeni detaylar sunacak gibi görünüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+