Dünya Ekonomisi Dünya Ekonomisi
El Salvadorun Bitcoin için yardım talebine Dünya Bankası’ndan ret!
El Salvador'un Bitcoin için yardım talebine Dünya Bankası’ndan ret!
Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılması noktasında yardım talebini reddetti. El Salvador geçtiğimiz günlerde kripto para birimi Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olarak kullanılması onaylamıştı.
Bir ülke daha Bitcoin kervanına katılmaya hazırlanıyor
Bir ülke daha Bitcoin kervanına katılmaya hazırlanıyor
El Salvador, Nijerya ve Tanzanya’nın ardından Etiyopya da Bitcoin kervanına katılmayı hedefliyor. Ülkede bir grup girişimci Bitcoin kullanımı için proje başlattı. Projeye Twitter kurucusu Jack Dorsey de destek veriyor.
Dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu
Dünyanın en büyük üçüncü elması bulundu
Dünyada şu ana kadar çıkarılmış üçüncü en büyük elmasın Güney Afrika ülkesi Botsvana'da bulunduğu belirtildi. Ülkenin başkenti Gaborone'ye getirilen elmasın 1098 karat olduğu açıklandı.
ABDnin ham petrol rezervinde hızlı düşüş
ABD'nin ham petrol rezervinde hızlı düşüş
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 7 milyon 400 bin varil (yüzde 1,6) azalarak yaklaşık 466 milyon 700 bin varile gerilediğini açıkladı. Bunun yanı sıra

Ülkenin günlük ham petrol üretimi, 5-11 Haziran’da 203 bin varil artarak yaklaşık 11 milyon 646 bin varil olarak gerçekleşti.

Para takası 21 milyar dolara çıktı
Para takası 21 milyar dolara çıktı
Türkiye’nin Çin ile ikili para takası (swap) anlaşması hacmini 6 milyar dolara çıkarmasıyla, Merkez Bankası’nın resmi olarak duyurduğu takas anlaşmalarının büyüklüğü 21 milyar dolara yükseldi. Güçlü işbirliğiyle ulusal paraların değiş tokuşunu kolaylaştıran Merkez Bankası, geçen yıl Katar ile olan swap anlaşması büyüklüğünü 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarmıştı.
ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı.
Küresel piyasalar Fedin faiz kararını bekliyor
Küresel piyasalar Fed'in faiz kararını bekliyor
Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın vereceği mesajlara odaklandı.
Bir ülke daha kripto parayı kabul etmeye hazırlanıyor
Bir ülke daha kripto parayı kabul etmeye hazırlanıyor
El Salvador'un Bitcoin’i yasal para birimi kabul eden ilk ülke olmasının ardından Tanzanya Devlet Başkanı Hassan da ülkesinin merkez bankasına kripto parayla ilgili çalışmalar yapmaları ve kripto paralara karşı hazırlıksız yakalanmama çağrısı yaptı.
Muskın açıklamasıyla Bitcoin yeniden 39 bin doları aştı
Musk'ın açıklamasıyla Bitcoin yeniden 39 bin doları aştı
Elektrikli araç üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın, Bitcoin madencilerinin kullandıkları enerjinin yalnızca yarısını yenilenebilir kaynaklardan almaları durumunda, araç satışlarında yeniden Bitcoin kabul etmeye başlayacağını açıklamasının ardından, kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi 39,000 doların üzerine yükseldi.
Microsoft ve American Airlinestan uçan araba geliştiren İngiliz şirketine yatırım desteği
Microsoft ve American Airlines'tan uçan araba geliştiren İngiliz şirketine yatırım desteği
Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi. Şirket, ayrıca özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşerek New York borsasında halka açılarak işlem görmeye başlayacağını bildirdi.
Güneş ve rüzgar dünya enerji ihtiyacının 50 katını karşılayabiliyor
Güneş ve rüzgar dünya enerji ihtiyacının 50 katını karşılayabiliyor
Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim artıyor. Maliyetleri düşerken teknik potansiyelleri artan güneş ve rüzgar enerjisinin çevre koruma önlemleri, arazi kısıtlamaları ve teknik fizibilite dikkate alındığında bile dünyanın ihtiyacından 50 kat fazla enerji sağlayabileceği hesaplanıyor.
El Salvador Bitcoini yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke olarak tarihe geçti
El Salvador Bitcoin'i yasal para birimi haline dönüştüren ilk ülke olarak tarihe geçti
Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para birimi Bitcoin'in mecliste yasallaşmasının ardından dünyada dijital parayı resmen kabul edilen ilk ülke oldu. Bu kararın ardından yükselişe geçen Bitcoin yüzde 15 primle 36 bin 400 dolar seviyelerinde seyrediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.