Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Ekonomisi Dünya Ekonomisi
ABD Hazine Bakanlığı Rusya ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırım açıkladı
ABD Hazine Bakanlığı Rusya ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırım açıkladı
ABD yönetimi, siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahale gerekçesiyle Amerikan finansal kuruluşlarının Rus devlet tahvili alımlarını yasaklamak da dahil olmak üzere ülke ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırım açıkladı.
Çinden doları tahtından edecek adım
Çin'den doları tahtından edecek adım
Birçok ülke merkez bankası dijital para biriminin gelecekteki potansiyel uygulamasını tartışmaya başlarken, Çin ise bu alanda kat ettiği ilerleme ile doları gelecekte tahtından edebilir. Dijital yuanın bu yıl Pekin ve Şanghay da dahil olmak üzere çok sayıda büyük şehirde test edilmesi planlanıyor. Uzmanlar ise Çin'in bu yönde attığı adımlar ile yuanın gelecekte rezerv para birimi haline gelebileceğinin altını çiziyor.
Bitcoinde yeni zirve
Bitcoin'de yeni zirve
Bitcoin, kripto para piyasalarına gelen genel alımların yanında, kripto para bazlı yeni fonların kurulmasına ilişkin gelişmelerin desteğinde 64,863.10 dolarlık yeni zirvesini gördü.
ECB Başkanı Lagardedan parasal genişlemeye devam mesajı
ECB Başkanı Lagarde'dan 'parasal genişlemeye devam' mesajı
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, Avro Bölgesi ekonomisinin hala parasal ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirterek, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söyledi.
Küresel petrol talebi günlük altı milyon varil artacak
Küresel petrol talebi günlük altı milyon varil artacak
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla göre günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil artışla 96 milyon 500 bin varil olacağını açıkladı.
Suudi Arabistan yüzünü güneşe çevirdi: 50 milyar dolar yatıracaklar
Suudi Arabistan yüzünü güneşe çevirdi: 50 milyar dolar yatıracaklar
Petrolün en büyük üreticilerinden biri olan Suudi Arabistan, son dönemde yenilenebilir enerjiye, özellikle de güneş enerjisine yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Suudi Arabistan'da şimdiye kadar alım garantisi imzalanmış güneş enerjisi projelerinin gücü 3 bin 670 megavata ulaştı. Ülkede Ulusal Yenilenebilir Enerji Planı kapsamında, 2023 yılına kadar yenilenebilir enerji sektörünün gelişimi için 30 ile 50 milyar dolar arasında yatırım yapılması planlanıyor.
Putinden korkutan adım: 10 trilyon dolarlık kaosa neden olabilir
Putin'den korkutan adım: 10 trilyon dolarlık kaosa neden olabilir
Kuzey Kutbu'nda yer alan askeri üslerine hızla yeni eklemeler yaparak tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Rusya'nın deniz altındaki gizli gücü İngilizleri korkuttu. Ülkede yayımlanan bir haberde okyanusun dibinde gizlenmek üzere bir denizaltı filosu inşa edildiği öne sürülürken, bu denizaltıların olası bir Batı-Rusya çatışmasında deniz altındaki internet kablolarını keserek İngiltere'nin dünyanın geri kalanı ile bağlantısını koparacağına, 10 trilyon dolarlık finansal işlem piyasasında ise kaosa yol açabileceğine vurgu yapıldı.
ABden Çinin alüminyum ürünlerine anti damping vergisi
AB'den Çin'in alüminyum ürünlerine anti damping vergisi
Avrupa Birliği, Çin'den ithal edilen alüminyum yassı mamullere ilave gümrük vergisi uygulama kararı aldı. Karar doğrultusunda söz konusu ürünlere yüzde 19,3 ila yüzde 46,7 oranlarında geçici anti damping vergisi uygulanacak.
İrandan Esed rejimine 3 milyon varillik petrol jesti
İran'dan Esed rejimine 3 milyon varillik petrol jesti
Suriye'de Beşşar Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde derinleşen yakıt krizine karşı harekete geçen İran, 3 milyon varilin üzerinde petrol sevkiyatıyla rejime desteğini sürdürüyor. Uzmanlar, İran'ın yaptığı petrol sevkiyatlarının Esed rejiminin hayatta kalma stratejisinin önemli bir parçası olduğunu vurgularken, gönderilen petrolün ise 3 haftalık ihtiyacı karşılayabileceğini öngörüyor.
Bitcoinin fiyatı 60 bin doların üzerinde
Bitcoinin fiyatı 60 bin doların üzerinde
Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoinin fiyatı, hafta sonu gelen yeni alımlarla 61,000 doları gördükten sonra, 60,000 doların üzerine dönerken, piyasalarda toplam hacim 2.08 trilyon dolar ile 2.0 trilyon dolar sınırını aştı.
İngiliz dış politikasını İsrail yönetiyor: Durdurulması gereken skandal
İngiliz dış politikasını İsrail yönetiyor: Durdurulması gereken skandal
İngiltere’nin eski bakanlarından Sir Alan Duncan, ülkesinin Ortadoğu politikasına, İsrail’in Muhafazakâr Kardeşleri (CFI) adlı lobinin yön verdiğini iddia etti. Duncan, Netanyahu’nun programını İngiltere’ye “zerk etmekle” suçladığı CFI grubunun faaliyetleri için, “Durdurulması gereken skandal” ifadesini kullandı.
Almanyada sanayi üretimi son iki aydır düşüşte
Almanya'da sanayi üretimi son iki aydır düşüşte
Almanya’da sanayi üretimi, düşüşünü sürdürüyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi, ülkede sanayi üretiminin şubatta bir önceki aya göre yüzde 1,6 düştüğünü açıkladı. ING Almanya Baş ekonomisti Carsten Brzeski, "Alman ekonomisinin ilk çeyrekte bir daralmadan nasıl kaçabileceğini görmek zor" açıklamasında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.