Politika Haberleri

Yunanistan Savunma Bakanı: Türkiye S-400 alırsa dengeler değişir

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının Ege bölgesindeki hava sahası kontrolü anlamında durumu tamamıyla değiştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atalay Şahinoğlu'nun cenaze namazına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) eski başkanlarından Atalay Şahinoğlu'nun cenaze namazına katıldı.

AK Partili Canikli'den Rabi Naz için Meclis araştırma talebi

AK Partili Nurettin Canikli Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili Meclis araştırması talebinde bulundu.

Binali Yıldırım: Millete hizmete devam edeceğim

Binali Yıldırım, Sultanbeyli'deki cami açılışında açıklamalarda bulundu. İmamoğlu tarafından belediye arşivinin kopyalanmasına yönelik adımını değerlendiren Yıldırım, "Belediyelerde yapılacak tüm işlemler hukuka uygun olmalı, belediye çalışanları şüpheli gibi görülmemeli" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400 konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin bu konudaki ihtiyacını bir kez daha vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'nun sıkıntılarını da dikkate aldığını vurguladı. Çavuşoğlu ayrıca, "Bu konuda ortak çalışma grubu önerimize ABD'den yanıt gelmedi" dedi.

İletişim standartlarını Cumhurbaşkanlığı belirleyecek

İletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde yapılan değişiklikle, devletin tüm birimlerinin iletişim standartları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca belirlenecek.

Ekrem İmamoğlu’dan İBB'nin tüm veri tabanını kopyalama yetkisi

31 Mart seçimlerine yapılan itirazların ardından oy sayımın bitmesiyle birlikte İBB Başkanlığı mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, ilk iş olarak Teftiş Kurulu Başkanlığı’na verdiği talimatla belediye bünyesindeki 2 müfettiş ve belediye içinden veya dışından belirlenecek 3 uzman dahil edilerek 5 kişilik heyetle tüm İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını istedi.

HDP’den kardeşlik kutlaması!

Ekrem İmamoğlu için daha önce “Seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir” mesajı veren HDP, mazbata töreninden sonra tebrik için sıraya girdi.

Türkiye'nin bekası her hesabın üstünde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki 4,5 yıllık süreçte hedefin milletin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak olduğunu söyledi. Erdoğan, “Türkiye’nin bekası, vatandaşlarımızın birlik ve beraberliği her türlü politik hesabın üstündedir” dedi.

MHP Antalya’da kampa giriyor

MHP lideri Bahçeli, hafta sonu Antalya’da düzenlenecek İl Başkanları ve Belediye Başkanları Toplantısına katılacak.

Bakan Çavuşoğlu Lavrov'la Libya'yı görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile yaptığı telefonda görüşmesinde Libya konusunu ele aldı.

Kalın: Münbiç'e kadar güvenli bölge fiilen oluştu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, "Afrin-Cerablus hattında genel olarak bir sükunetin ve istikrarın hakim olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu aslında Suriye'de güvenli bölgenin fiilen nasıl olacağını gösteren bir başarıdır. Münbiç'e kadar olan Türkiye-Suriye sınırı içerisinde bugün güvenli bir bölge fiilen oluşmuş durumdadır. Burada ne PKK, ne DEAŞ ne de rejim unsurları vardır" dedi.

YSK'dan KHK'lı aday kararı

YSK, KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmemesi, mazbataların en çok oy alan ikinci adaya verilmesi yönündeki karara yapılan itirazı reddetti.

TBMM Başkanı Şentop İran Dışişleri Bakanı Zarif'i kabul etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i makamında kabul etti. Zarif, Ankara temasları kapsamında Şentop'un yanı sıra Çavuşoğlu ile de görüştü, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi.

Erdoğan'dan 'Suriyelilere ekmek yok' diyen CHP'li başkana tepki

31 Mart seçimlerinde Bolu'da belediye başkanı seçilen CHP'li Tanju Özcan'ın yaptığı ilk açıklamada 'Suriyelilere yemek yok' açıklamasına bugün devletin en üst makamından tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada Özcan'ın sözlerine "Ana muhalefetin başındaki “ben Suriyelileri ülkelerine göndereceğim” demişse, Bolu’daki seçilmiş belediye başkanı “Ben bunlara bir tas çorba vermem” demişse de biz onları da onların eline bırakmadan hükümet olarak valiliklerimiz kanalıyla aynen yedirmeye, ...

Suriye raporunu Erdoğan'a sundu

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ankara ziyareti öncesinde Suriye'ye gitmiş ve burada Esed ile bir görüşme yapmıştı. Bakan Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Zarif, Esed ile aralarında geçen görüşmeyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir rapor sunacağını söylemişti. Türkiye programı kapsamında Cumhurbaşkanı ile de görüşen Zarif'in bahsettiği raporu bu görüşmede sunduğu öğrenildi.

Erdoğan'ın imzasıyla Yemenli 5 kişinin mal varlığı donduruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla, Yemenli eski cumhurbaşkanı Salih başta olmak üzere 5 kişinin Türkiye'de olan mal varlıklarının dondurulmasına karar verildi.

Yıldırım: Partimiz hukuki haklarını kullanmaya devam ediyor

Cumhur İttifakı AK Parti İBB adayı Yıldırım İstanbul'daki seçimlere ilişkin "Demokrasi ve hukuk işlemiş; körüklenen gerilimin gereksizliği görülmüştür. Partimiz hukuki haklarını kullanmaya devam ediyor. Son söz YSK’nındır." dedi.

Ünal: Cumhur İttifakı gönüldaşlık olarak yoluna devam edecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhur İttifakı ile ilgili "Bu ittifakımız gönüldaşlık olarak yoluna devam edecek. Kahramanmaraş da şanına yakışır bir şekilde bu ittifakın en güzel uygulandığı il oldu" dedi.

Gündoğdu’dan Ermeni basınına ayar üstüne ayar

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 52. Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komisyonu Toplantısı için Ermenistan’ın Başkenti Erivan’a giden AK Parti Ordu Milletvekili ve Komisyon Başkan Metin Gündoğdu, Ermeni basın mensuplarına ayar üstüne ayar verdi.

Yıldırım: Siyasi hayatımda Özal'ı örnek aldım

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 26. yıl dönümünde Fatih'te bir otelde düzenlenen anma programına katıldı. Binali Yıldırım burada yaptığı konuşmada, "Siyaset hayatımda, iş hayatımda, rahmetli 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ı hep örnek almışımdır" açıklamasında bulundu.

İran Dışişleri Bakanı: Erdoğan'a rapor sunacağım

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "ABD'ye İran'a yönelik ambargoların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz" dedi. İran Dışişleri Bakanı Zarif ise Türkiye'ye gelmeden önce gerçekleştirdiği Suriye ziyaretine değindi. Zarfi, "Suriye'de Esed ile uzun bir görüşme yaptım. Bu konuşmanın raporunu Sayın Erdoğan'a sunacağım" şeklinde konuştu.

AK Parti'den İstanbul seçim itirazlarına ilişkin açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, olağanüstü itirazda bulundukları İstanbul seçimlerine yönelik açıklama yaptı. Yavuz, "YSK, olumlu da olsa olumsuz da bir karar verirse, atacağımız adımlar var. Bunları tek tek belirleyip suç duyurusunda bulunacağız. Kim olursa olsun bu işlemlere imza atan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yeni yasal düzenlemelere de ihtiyaç var diye düşünüyorum" dedi. Yavuz ayrıca, usulsüzlüklerin İmamoğlu'nun kazanmasına yönelik yapıldığını vurgulaya...

Özal'ın ölümünün üzerinden 26 yıl geçti

Türkiye'nin demokratikleşmesi ve ülkede sivil siyasetin yerleşmesi için çaba harcayan, Türk siyasetinin renkli isimlerinden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının üzerinden 26 yıl geçti. Döneminin sorunlarına farklı bakış açılarıyla yaklaşarak Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkılar sağlayan Özal, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kalkınması ve terör sorununun çözümüne yönelik çalışmalar yaptı.

Geçmişini çabuk unuttu

Yeni Şafak'ı sosyal medya hesabından hedef gösteren CHP'li Gürsel Tekin, Yargıtay'da buhar olan dosyasıyla ilgili bugüne kadar hiçbir izahat yapamadı.

Milli Savunma Bakanı Akar Shanahan ile bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’de sürdürdüğü temaslar çerçevesinde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick M. Shanahan ile görüştü. Akar-Shanahan görüşmesinde, Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklık çerçevesindeki iş birliğinin, iki ülkenin, bölgenin ve tüm dünyanın istikrar ve güvenliği için önemi vurgulandı.

Erdoğan: Belarus FETÖ ile mücadelede bizi yalnız bırakmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Belarus'un FETÖ ile mücadelede Türkiye'ye yalnız bırakmadığını söyleyerek Lukaşenko'ya teşekkür etti.

Erdoğan'dan Notre Dame Katedrali yangınına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'nın başkenti Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına ilişkin, "Paris'in sembollerinden biri olan ve insanlığın ortak mirası Notre Dame Katedrali'ni tahrip eden korkunç yangın bizi de derinden sarstı" açıklamasında bulundu.

Büyükşehir belediyelerinde bir ilk: Cumhurbaşkanlığı modeli uygulaması

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi modelini yerelde uygulama kararı alarak, genel sekreter yardımcılıklarını kaldırdı, daire başkanlığı sayısını 28'den 18'e, müdürlük sayısını 98'den 69'a indirdi ve politika kurulları kurdu. Değişikliklerle beraber belediye, araç ve yakıtta yüzde 30 tasarruf sağlayacak.

Bahçeli'ye 149 yıllık tabanca hediye edildi

Kayseri'nin Pınarbaşı Belediye Başkanı Memduh Uzunoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret edip, 149 yıllık tabanca hediye etti.

İran Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geliyor

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yarın Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştireceği duyuruldu. Ziyaret kapsamında, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Bakan Akar: Pentagona rakip olacak

Milli Savunma Bakanı Akar, F-35'lerle ilgili olası yaptırımlar konusuna ilişkin, "Mevcut durum çerçevesindeki çalışmalarımız sürüyor, olasılıklara karşı da her türlü hazırlığımızın olduğunu söyleyebiliriz." dedi. Akar, ayrıca Ankara'da yapılması planlanan yeni karargah projesinde gelinen son duruma ilişkin de "Ayyıldız Projemiz var. Öyle bir bina yaptık Pentagona rakip olacak. Bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın direktiflerini aldık, 'Devam' talimatını verdiler" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.