TBMM Başkanı Yıldırım Anıtkabir'de

Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve Divan Üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti. Yeni sistemin ilk TBMM Başkanı olan Yıldırım, beraberindeki heyetle Misak-ı Milli Kulesi'ne giderek burada Anıtkabir Özel Defteri'ne yazı yazdı.

Eren Bülbül'ü şehit eden teröristin cenazesine katılan HDP'lilere soruşturma

HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun hakkında, 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden kırmızı listede aranan PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu "Zeynel" kod adlı Mehmet Yakışır'ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

AK Parti'den 'bedelli' açıklaması: Ekim'de görüşülecek

Bedelli askerlikte formülle ilgili AK Parti'den açıklama geldi. Bülent Turan, teklifin Ekim ayında Meclis'e geleceğini söyledi. Meclis'e sunulacağı belirtilen teklifte yaş sınırının 26, ücretin ise 20 bin TL olarak belirlendiği iddia edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bedelli askerlik için kararname çıkarmanın da gündemde olduğunu açıklamıştı.

CHP’de Sarıgül-İnönü arasında 500 milyon dolarlık rant kapışması

Şişli’de 500 milyon dolarlık belediye mülkünü kendi yönettiği İstanbul Şişli Vakfı'na 1 TL’ye devreden Mustafa Sarıgül’e yargı dur dedi. Mevcut Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün şikâyetiyle tüm devir işlemleri durduruldu.

OHAL yerine 23 madde

Darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadele için çıkartılan OHAL yarın sona erecek. OHAL sonrası FETÖ ile mücadelenin aksamaması için hazırlanan yeni teklif Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Düzenleme, valilere önemli yetkiler veriyor. Valiler 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı sınırlayabilecek, gözaltı süresi bireysel hallerde 48 saati, toplu işlenen suçlarda ise 4 günü geçemeyecek.

2 bin 382 FETÖ’cüceza aldı

Uluslararası Darbe İle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu’nda konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Mahkemeler önündeki 94 ayrı dosyada, 2 bin 161 tutuklu sanığın yargılaması devam etmektedir” dedi. Gül, 195 dosyada yargılamaların bittiğini ve 2 bin 382 sanığa ceza verildiğini söyledi.

Devlete yeni format

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişi büyük ölçüde tamamladı. Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklardan başlamak üzere tepeden başlayıp tabana yayılan devletin yeni organizasyon şemasında kısa sürede sorunsuz gerçekleştirilen köklü revizyonlar yapılan hazırlığın titizliği konusunda parmak ısırttı.

Meclis’i bu isimler yönetecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni dönem için öngördüğü ‘güçlü Meclis’ vurgusu TBMM ihtisas komisyonları başkanlıklarına yansıdı. Komisyon başkanları ağırlıklı olarak eski bakanlardan oluştu. 6 isim yerini korurken 12 yeni isim komisyon başkanı seçildi.

CHP’de630 savaşı

CHP’de kurultay süreci sert başladı. Muharrem İnce’nin ekibi, kısa sürede 353 imza toplandığını açıkladı. Çağrı heyetinin sözcüsü Gaye Usluer, “9 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu siyasi ömrünü tamamlamıştır. Artık müzik değişti ayak da değişmek zorunda” dedi. Parti sözcüsü Bülent Tezcan ise muhaliflerin 630 delegeden destek alamayacağını savundu.

Münbiç zirvesi

ABD Başkanı Trump, Helsinki’de Rusya lideri Putin ile buluşmasından önce Başkan Erdoğan ile telefonda görüştü. Görüşmede Münbiç’teki ortak yol haritasının uygulanması, Suriye krizinin çözümü ve Türkiye-ABD arasında FETÖ gibi adli konular ele alındı. İki lider işbirliğinin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Yıldırım Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı kabul etti

TBMM Başkanı Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı kabul etti.

OHAL ile ilgili yeni düzenleme

OHAL, 18 Temmuz'da sona ererken, terörle mücadelenin zaafa uğramaması için yeni bir kanun teklifi hazırlandı. Yeni kanuna göre, TMSF, terörle bağlantılı şirketlere 3 yıl daha kayyum atayabilecek. Kamudan ihraçlar 3 yıl daha devam edecek. Görevden uzaklaştırılan ve açığa alınan personele savunma hakkı verilecek.

OHAL 18 Temmuz itibarıyla kaldırılıyor

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında, bazı kanunlarda değişiklik içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "OHAL 18 Temmuz itibariyle kaldırılıyor. Nokta" dedi.

CHP Sözcüsü'nden kurultay açıklaması

CHP'de muhalefetin olağanüstü kurultay için imza toplamasını değerlendiren CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, "Bizim edindiğimiz izlenim bu imzanın toplanamayacağı yönünde. Çünkü parti tabanının önemli bir bölümü, 'şu anda olağanüstü kurultayın doğru olmadığını' ifade ediyor. Kuşkusuz olağanüstü kurultay isteyen arkadaşlar da var. Bunları 15 gün içerisinde görürüz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, Brüksel’deki NATO zirvesinde ele alınan konuların takibi, Suriye’deki gelişmeler, Putin görüşmesi, Münbiç ve Türkiye-ABD ilişkileri hakkında fikir teatisinde bulundu.

İşinde detaycı günlük hayatında mütevazı: Fuat Oktay

Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak göreve başlayan Fuat Oktay’ı tanımlamak için sık sık kullanılan tanım “Tam bir Anadolu insanı.” Çalışkan yapısı ile bilinen Oktay, gerektiğinde 3 saat uyku ile çalışıyor. Öğretim görevliliği zamanından gelen refleksle çalışanlarını bir öğrenci gibi yetiştiriyor. Özel hayatında ise mütevazılığı ile biliniyor. Gerçek Hayat'tan Emeti Saruhan, Fuat Oktay'ı pek bilinmeyen yönleriyle yazdı.

AK Parti'nin İhtisas Komisyonları için adayları belli oldu

AK Parti'nin TBMM İhtisas Komisyonları için başkan adayları belli oldu. Anayasa Komisyonu Başkanlığı için Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı için aday Numan Kurtulmuş.

MHP'den Akşener'e suç duyurusu

MHP, Genel Başkan Bahçeli'ye yönelik ithamları ve hakaret ettiği iddiasıyla İYİ Parti Genel Başkanı Akşener hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, Akşener'in zaman zaman mağduriyet algısı oluşturmak adına çeşitli çevreleri "namusuma dil uzattılar" ithamıyla karşı karşıya bıraktığı ve bunu alışkanlık haline getirdiği ileri sürüldü.

CHP'de kurultay krizi: İmzalar toplanıyor

CHP’de genel başkan değişimi isteyen partililer, olağanüstü kurultay toplanması amacıyla imza toplamaya başladı. CHP'li vekil Yaşar Tüzün yaptığı açıklamada “Olağanüstü kurultay talep ediyoruz, İmzalar toplanmaya başlandı” dedi.

Adalet Bakanı Gül: OHAL birkaç güne sona erecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "OHAL uygulaması birkaç gün içinde sona ermiş olacak. Ancak, OHAL’in kalkıyor olması terörle mücadelenin sona ereceği anlamın asla gelmemelidir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'tamamen çekildiler' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü YPG'nin Münbiç'ten tamamen çekildiği haberleri üzerine "PYD/YPG’nin Münbiç’ten tamamen çekildiğine dair haberleri abartılı buluyoruz. Süreç halen devam ediyor. Devriye güzergahı üzerindeki kontrol noktalarından çekilme sürüyor" açıklamasını yaptı.

15 Temmuz anma programında vekilden örnek davranış

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, 15 Temmuz anma programında susayan köpeğe eliyle su içirdi. Malatya'nın maskotu haline gelen sevimli köpek, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası başlatılan demokrasi nöbetinde alandan hiç ayrılmamıştı.

Yeni sistem için 800'ü aşkın düzenleme

Başkan Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile adalet, güvenlik, milli savunma, savunma sanayi, nükleer tesisler, dış politika, sağlık, ekonomi, eğitim, ulaştırma, havacılık, yer altı ve üstü zenginlikleri, milli kaynakların kullanımına ilişkin alanlarda yeni sistemin nasıl işleyeceği tek tek belirlendi.

Genelkurmay MilliSavunma’ya bağlandı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan yeni kararnameyle Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandı ve modern dünya ile uyum sağlandı.

Rektörlüğe 3 yıl profesörlük şartı

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde üniversitelere rektörlük atamalarında yeni düzenleme yapıldı. Üniversite rektörleri en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Subay terfileri ise yeni dönemde Milli Savunma Bakanı tarafından yapılacak.

15 Temmuz inancımızın sembolü

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde şehit yakınları ve gaziler ile bir araya Başkan Erdoğan, 15 Temmuz’u unutturmayacaklarını söyledi. Erdoğan, “15 Temmuz gecesi milletimizin sergilediği kahramanlığın sırrını keşfetmek isteyen asırlardır süregelen bu büyük mücadeleye bakmalıdır. 15 Temmuz işte bu inancımızın sembolüdür. Şunu unutmayın, bu FETÖ’nün arkasından gelenler bitmez. Onların girdiği bütün hücreleri keşfederek söküp atacağız” dedi.

Şehitlerimizbu ülkenin teminatıdır

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, darbe girişiminin 2. yılında, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki 15 Temmuz Şehitliği’nde anma programına katıldı. Yıldırım, “15 Temmuz ve vatanımızın savunmasında fedakarca hayatını seve seve veren bütün şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyoruz. Şehitlerimiz bu ülkenin teminatıdır. Onların ruhunu şad ettik” dedi.

Unutmayacağız kaybetmeyeceğiz

Tarihimizin en ağır saldırısı olan 15 Temmuz 2016’daki ülkeyi işgal girişimine direnen milletimiz iki yıl sonra dün yine aynı ruhla meydanlara yürüdü. Yüzbinlerce insan, direnişin sembolü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde toplandı. Başkan Erdoğan, “Unutturmayacağız, unutmayacağız. Milletimiz, asırlardır sahada kanıyla canıyla bileğinin hakkıyla kazandıklarını, masada söz oyunlarıyla diplomasi tuzaklarıyla, gafletle hatta ihanetle kaybetmekten bıkıp usanmıştır. Biz kaybetmeyeceğiz” dedi.

Devlet Arşivleri Başkanlığı kuruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan 11 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile arşiv hizmet ve faaliyetlerini düzenlemek, kamuda belge yönetimini sağlamak üzere Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Arşivleri Başkanlığı kuruldu. Bir başkan ve üç başkan yardımcısından oluşan Devlet Arşivleri Başkanlığı için 524 kadro ihdas edildi. Başkanlık, arşivlerde gerçekleştirilecek mikrofilm ve dijitalleştirme faaliyetleri ile yenilikçi tekniklerin uygulanması için çalışma yürütecek.

İki yeni kararname daha yayımlandı

Resmi Gazete'de 11 ve 12 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlandı. Kararnamelere göre Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Arşivleri Başkanlığı kuruldu.

Soylu: Allah bir daha bu ülkeye 15 Temmuz yaşatmasın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainler tarafından bombalarla vurulan Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı'nda düzenlenen programda, "Allah, bir daha bu ülkeye 15 Temmuz yaşatmasın. Sadece burada olanlar değil, çok daha ötesi var. Ayette Rabbimiz, "Onlar diridirler siz bilmezsiniz" diyor. Ne zannediyoruz? 15 Temmuz'u kendimiz mi durdurduk? Bu millet dualı bir millettir, yalnız değildir" ifadesini kullandı.

AB Başkanlığı Dışişleri Bakanlığının bağlı kuruluşu oldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığının bağlı kuruluşu oldu. Buna göre, başkanlığın üst amiri AB Başkanı olacak. "AB Başkanlık görevi" de bakan tarafından görevlendirilen bakan yardımcısınca yürütülecek ve başkan, AB'den sağlanan katılım öncesi mali yardımlara ilişkin "Ulusal Yardım Koordinatörü" de olacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.