Politika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İncirlik ve Kürecik resti: Gerekirse kapatırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki gelişmeleri canlı yayında değerlendirdi. Erdoğan, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma ile Sevr'in ters yüz edildiğini açıkladı.Erdoğan, yaptırımlara karşı mütekabiliyet çerçevesinde İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılabileceğini söyledi. Erken seçim iddialarının sorulduğu Erdoğan, "Bizim seçimimiz 2023 Haziran'dır. Buradan bizim bir sapmamız söz konusu değildir" dedi.Erdoğan, milli takımın Bakü'de oynayacağı 2 maçı izleyebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fayez Al Sarraj'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj'ı kabul etti. Türkiye ile Libya, 27 Kasım'da 'Deniz yetki' ile 'Askeri iş birliği' mutabakatları imzalamıştı.

Haklarında karar verildi: Basın Konseyi Yüksek Kurulundan Turan ve Atilla'ya kınama

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, gazeteci Talat Atilla'nın, Basın Meslek İlkeleri'nin 3, 4, 6 ve 12'nci maddelerini ihlalden oy birliğiyle, 11'nci maddesini ihlalden de oy çokluğuyla kınanmasına karar verdi. Sözcü Gazetesi Başyazarı Rahmi Turan'ın Basın Meslek İlkeleri'nin 3, 4, 6'ıncı maddelerini ihlal ettiğini oy birliğiyle kararlaştırarak, oy çokluğuyla kınanmasına karar verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Onlardan bir talep gelirse değerlendiririz

Libya'ya asker gönderme ile ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Onlardan bir talep gelirse değerlendiririz" ifadelerini kullandı.

EYP'li tuzak sizin işiniz

YPG/PKK’lı teröristlerden Suriye’de yeni kara propaganda. Kamışlı’da daha önce tuzakladıkları EYP’leri çıkaran teröristler, patlayıcıları TSK döşemiş gibi Türkiye karşıtı algı operasyonuna soyundu. Teslim olan iki terörist alçak planı deşifre etti.

IMF lobi görevi vermiş

İyi Partili Durmuş Yılmaz’ın Eylül ayında Ankara Hilton’da IMF yetkilileriyle yaptığı gizli görüşmenin sırrı çözüldü. Eski Merkez Bankası Başkanı olan Yılmaz, Türkiye’nin kapattığı defteri yeniden açmasını ve IMF’den borç almasını istedi. Yılmaz, “Dövizi nereden bulacağız sorusu önemli. Bunun da AB’den, Çin’den vs. geleceğini düşünmüyorum. Bana göre bu kaynak ancak IMF’nin gözetim ve denetimi olan bir ortamda sağlanabilir” dedi.

1 haftada 2 zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsviçre’de 17-18 Aralık’ta düzenlenecek 1. Küresel Mülteci Forumu’na katılacak ve mülteci yardımları konusunda verilen sözlerin tutulmasını isteyecek. Erdoğan Cenevre’nin ardından İslam dünyasının sorunlarına çare aranacak olan “Kuala Lumpur Zirvesi” için Malezya’ya geçecek.

Yeni raportörden sığınmacı ziyareti

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri’nin ardından göreve gelen yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Ocak ayında Türkiye’ye geliyor.Raportör Amor’un gündeminin en önemli maddesini mülteciler mülteciler oluşturacak.

Sadece Türkiye sahip çıkıyor

Doğu Türkistan ve Türk bayraklarıyla Kayseri’deki Cumhuriyet Meydanı Bürüngüz Camii önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini protesto etti.

100 bin işçi işinden olacak

AK Parti ve MHP’den CHP’ye geçen belediyelerdeki 100 bini aşkın sözleşmeli personel 1 Ocak itibariyle işinden olma tehlikesiyle karşı karşıya. CHP’li belediyelerin sözleşme yenilememesi halinde yeni bir işçi kıyımı yaşanacak. Bu sayının 45 bine yakını sadece İstanbul’da bulunuyor. Ankara, Antalya ve Adana’daki sözleşmeli sayısı ise 31 bin civarında.

İHA’lara yeni yuva

Türkiye Doğu Akdeniz’de Libya’nın ardından KKTC’yle kritik bir adım attı. KKTC Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nı Türk İHA ve SİHA’ların kullanımına tahsis etti. Dalaman’dan kalkan insansız hava uçakları yarından itibaren Geçitkale’yi kullanacak. Sondaj gemilerinin güvenliği de buradan sağlanacak. Havaalanına Trafics hattı çekilerek Türk donanmasıyla iletişim kuruldu. Sıradaki adım adada deniz üssü kurulması.

Tarımsal üretimde milli kaynak dönemi

Tarım ve Orman Bakanlığı stratejik ve üretim açığı olan tarım ürünlerinin yerli kaynaklardan karşılanması için yeni üretim modellerini devreye soktu. Havza bazlı destekleme modelini oluşturan bakanlık, 945 havzada buğday, arpa, pamuk, nohut, patates, soğan gibi 21 ürünü destekleme kapsamına aldı.

Kaynar su silah sayıldı

Yargıtay, tartışma sırasında bir kişinin, kardeşinin üzerine döktüğü kaynar suyu silah olarak kabul etti. Sanık hakkındaki cezayı az bularak yerel mahkeme kararını bozan 3. Ceza Dairesi, yaralamanın kardeşe karşı gerçekleşmesi nedeniyle de sanığa verilen cezada artırım yapılmasına karar verdi.

Libya için karar anı

Libya’da ABD, Rusya, BAE ve Mısır’ın desteklediği Hafter terör örgütü Trablus’a saldırıyor. Türkiye’nin “Libya hükümeti asker isterse göndeririz” teklifinin ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Akar, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Sarrac ile bir araya geldi. Trablus’un düşmemesi Türkiye’nin desteğine bağlı.

Kaçacak yerleri yok

Evlat nöbetinde 103 gün biterken, il binasını kapatıp kaçan HDP’liler dün geri döndü. Partililere tepki gösteren aileler, “Artık kaçacak delikleri kalmadı. Tilkinin dönüp geleceği yer kürkçü dükkanıdır” dedi.

Türkiye'den Libya'ya vize muafiyeti

Libya'nın 16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarına, Türkiye'ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vize muafiyeti sağlandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Libya ile askeri anlaşma Meclis'te

Türkiye ile Libya arasında imzalanan güvenlik ve askeri iş birliği anlaşması TBMM’ye sunuldu. Mutabakatlardan ilki geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilirken diğer mutabakat metni de dün TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla Meclis’e sunuldu.

Bakan Soylu'dan "Adana'daki festivale yasak" açıklaması: Valilik rakı festivaline yasak koydu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Adana Valiliğinin rakı festivaline bir yasağı söz konusu. Zannediyorum rakı festivaline yasağı koyduktan sonra meseleyi, kebap ve şalgam festivaline döndürmüş olabilirler" değerlendirmesinde bulundu. CHP Grup Başkanvekili Özel, bu festivalde bugüne kadar hiçbir olumsuz mesele yaşanmadığını öne sürerek uygulamayı eleştirdi.

Yeni 'temel atmama' törenleri yolda: İBB'nin yeni stratejik planında 'yatırım harcamaları' kırpıldı, 'konser ve organizasyon' harcamaları arttı

'Temel atmama' töreniyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz konusu törenlere yenilerini eklemeye hazırlanıyor. İmamoğlu'nun İBB Meclisi'nden geçirdiği 'Stratejik Planı'nda, yatırım oranı (metro - raylı sistemler vs. bütçesi) bir önceki döneme göre düşürülürken hizmet harcamaları (konser-organizasyon vs. bütçesi) artırıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in de katıldığı görüşmede, Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın yanı sıra askeri ve güvenlik alanlarındaki iş birliği konuları ele alındı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızı, hukukumuzu koruyoruz, kollamaya da devam edeceğiz" dedi.

Milletvekili Arvas, Trump’ı Van Zeve Şehitliğine davet etti: Ermeni çeteleri mezaliminin en büyük kanıtı

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, ABD Başkanı Donald Trump’ı Senato'nun aldığı Ermeni kararına tepki göstererek Van Zeve Şehitliğini görmeye davet etti. Ermeni çetelerinin, Rusya ve diğer devletlerden aldıkları ve Osmanlı’dan çaldıkları silahları kullanarak cephe gerisinde kalan savunmasız Müslüman halkı öldürdüğünü ifade eden Arvas, “Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Ermeni çetelerinin Van’da katlettiği 2 bin 500 Müslüman anısına oluşturulan Zeve Şehitliği mezalimin en büyük kanıtıdır. ...

TBMM'nin ABD Senatosuna yönelik kınama kararı Resmi Gazete'de

TBMM'nin ABD Senatosunun "Ermeni kararı"nın kınanması, reddedilmesi ve yok hükmünde sayılmasına dair kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye’ye karşı küresel ittifak

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı mutabakata karşı küresel ittifak harekete geçti. ABD, Türkiye’nin belirlediği deniz sınırlarının geçersiz olduğunu iddia etti. Hafter çetesini Rusya, Mısır ve BAE’nin dışında Ürdün ile Sudan da destekliyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderlerinin imzasını taşıyan bildiride anlaşmanın hukuki geçerliliği olmadığı iddia edildi.

Bu 6 tanığa kulak verin

İletişim Başkanlığı YPG’nin gerçek yüzününü anlatan film hazırladı. Filmde, PKK’nın Kürt halkına yönelik baskı, tehdit, hapis, zorla silah altına alma ve cinayet gibi muameleleri yer aldı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 8 dakikalık filmi, “6 tanığa kulak verin...” mesajıyla paylaştı

Montrö lobisi rahatsız

2013’te on ağaç üzerinden sivil darbeye kalkışan CHP ve Gezi koalisyonu, bu kez Boğaz’ı Montrö esaretinden kurtaracak Kanal İstanbul için devreye girdi. Montrö Lobisi’nin çevre, yeşil alan, ekolojik denge gibi söylemlerle engellemek istediği proje, hem İstanbul Boğazı’nı kurtaracak hem büyük ekonomik ve siyasi vizyonun önünü açacak.

Kanalda Gezi rüyası

Gezi provokasyonunu plânlayan karanlık eller, aynı tezgâhı Kanal İstanbul üzerinden senaryolaştırmaya çalışıyor. WhatsApp, SMS ve e-posta ile Gezi’yi andıran mesajlar paylaşıma sokuldu. Çevre Mühendisleri Odasının adı kullanılarak proje ile Trakya’nın kaybedileceği iddiaları dolaştırılıyor.

Erzurum’da kurtaracak adam kalmayacaktı

Kurtuluş Savaşı’nda doğu cephesinin efsane komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, asıl katliamı bölgede Ermenilerin yaptığını söyledi. ABD senatosunun 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımasına tepki gösteren Karabekir, “Babam, ‘Erzurum’a biraz daha geç kalsam içeride kurtaracak can bulamayacaktım. Allah benim gözümün gördüğünü kimseye göstermesin, dediğinin bir tanesi budur” diye konuştu.

Atina zorda

Libya ile Akdeniz anlaşması üzerine Libya’nın Atina Büyükelçisini deport eden Yunanistan, önceki gece itibariyle hava sahası ve hava limanlarını Libya’dan kalkan uçaklara kapattı.

Kellesine 10 milyon

İçişleri Bakanlığı, terör örgütü FETÖ’ye finansman sağlayan ve 15 Temmuz darbe girişiminde rol alan Muhammed Dahlan’ı terörden arananlar listesinde kırmızı kategoriye ekledi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin bölgeyi terörize etmek amacıyla kullandığı aparatı, Ortadoğu’nun kiralık katili Dahlan’ı ihbar edene 10 milyon TL ödül verilecek.

Apartheid yasası kabul edildi

Hindistan’da Müslüman göçmenleri dışarıda bırakan apartheid vatandaşlık yasası değişikliği resmi gazetede yayımlanarak kanunlaştı. Yasa değişikliğine karşı protestolar ise büyüyerek devam ediyor.

HDP yine şaşırtmadı: Skandal 'soykırım' kararını destekledi

Meclis'te AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının ABD Senatosunun skandal 'Ermeni Kararı'nı kınamasının hemen ardından HDP'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla, "AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti'nin ABD Senatosu'nda kabul edilen Soykırım Yasa Tasarısına ilişkin Meclis’te aldıkları kararı kabul etmiyor, ‘Hayır’ oyu veriyoruz. Bu topraklarda yaşanan soykırım ve tüm acılarla yüzleşilmesi çağrısı yapıyoruz" denildi.

AK Parti, MHP, CHP ve İyi Parti ABD Senatosunun skandal kararını reddetti

TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD Senatosunun 'Ermeni kararı'nı ortak bildiriyle kınadı ve reddetti. HDP ise kınama metninin kabulü için yapılan oylamada ret oyu verdi. Kabul edilen karar metninde, "ABD Senatosunun, tarihi gerçekleri saptırmak suretiyle uluslararası hukukun temel kurallarını yok sayarak, sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda kabul ettiği kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz." ifadeleri yer aldı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.