Günün Yalanı Haberleri

Diyanet'ten çirkin iddiaya suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliğince, bir gazetenin internet sitesinde yer alan, "yaklaşan seçimler için müftülere oy toplama konusunda talimat verildiği" iddialı haber üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Troll 'haberciler' iş başında: Bu kez Binali Yıldırım ile Fuat Oktay'ın yardım ettiği kişinin aynı olduğu yalanını ortaya attılar

Sosyal medyada habercilik adı altında trollük yapan bazı hesaplar, Binali Yıldırım'ın 2019 yılında kaza yapan yardım ettiği yaralı vatandaş ile geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yardım ettiği kişinin aynı olduğunu iddia etti. Gerçek ortaya çıktığında ise paylaşımlarını kaldırıp sessizliğe büründüler.

Budamak için çıktığı palmiye ağacında hayatını kaybetti: Cesedi havada asılı kaldı

Antalya’da palmiye ağaçlarını budamak için ağaca çıkan yaşlı adam ağacın tepesinde hayatını kaybetti. Talihsiz adamın ağaç tepesinde askıda kalan cesedi olay yerine çağrılan itfaiye ekipleri tarafından bulunduğu yerden indirildi.

"İdlib Türkiye’den sağlanan bedava elektrik ile aydınlanıyor" iddiası

İddianın ortaya çıkışı İdlib Post isimli bir Twitter hesabının paylaştığı bir tweete dayanıyor. Tweette “İdlib şehrinde tüm yollar Türk elektriği ile aydınlatıldı” ifadesine yer verildi. Sosyal medya kullanıcıları bu ifadeyi Türkiye’nin İdlib şehrine bedava elektrik sağladığı şeklinde algıladı. Ancak Green Energy şirketi ve Suriye Kurtuluş Hükümeti’nin işbirliği ile İdlib’e Türkiye’den elektrik ithal ediliyor.

"Fahrettin Koca aşı olurken 'aşı enjektörü' değiştiriliyor" yalanı

Son zamanlarda, medya ve siyaset sahnesinden pek çok kişinin sözde sahte aşı olduğuna dair birçok dezenformasyonla karşılaşıyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın 29 Aralık 2021’de kameralar karşısında hatırlatma dozunu olması da Twitter’da üzerinde epey tartışılan bir iddiayı doğurdu.

"Çin’de yaşanan dünyanın en uzun trafiği" yalanı

Sosyal medyanın gündeminde olan otoyol fotoğrafı, ‘dünyanın en uzun trafiği Çin’de yaşandı’ iddiasıyla yeniden dolaşıma girdi. Ancak fotoğraf, Güney Kaliforniya’daki Interstate 405 otoyoluna ait. Trafikte sıkışmış arabaların görüldüğü fotoğraf, daha fazla şerit varmış izlenimi vermek için dijital olarak değiştirilmiş.

"Euro üzerine Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in fotoğraflarının basılacağı" iddiası

Sosyal medyada BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in fotoğraflarının yeni tasarlanan euro banknotlarının üzerinde basılacağına dair bir iddia paylaşıldı. Ancak bu henüz sadece bir öneri.

"Cumhurbaşkanı'nın canlı yayını aslında bant yayın" yalanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30.11.2021 tarihli TRT ortak yayınında gündemi değerlendirdi. Yayının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadeleri sosyal medyada gündem olurken öte yandan Twitter’da yayın saatine ilişkin bir iddia paylaşıldı. Ancak 30 Kasım 2021 tarihli TRT ortak canlı yayınının tamamı incelenip uydu ve dijital yayınlarının farklı açı ve zamanlarda alınan ekran görüntüleri karşılaştırıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kol saati ile yayın saatinin örtüştüğü görülüyor.

Katar’da “Satılık Trabzon şehri” yalanı

Sosyal medyada Katar’da otoyol kenarında bulunan bir bilboard’ta “Satılık Trabzon şehri” yazdığı söylendi. Katar’da Trabzon ile ilgili böyle bir reklamın olması ve içeriğinde de “Trabzon” şehrinin satıldığına dair bir ifade görünmesi, sosyal medya kullanıcıları arasında tepkiye yol açtı. Ancak fotoğraf Katar’da değil Trabzon Yomra yolu kenarında 2015’te çekilmiş.

İstiklal’deki simit tezgahı CHP’nin 'operasyon tezgahı' oldu

CHP'li İBB Meclis Üyesi İnan Güney geçtiğimiz günlerde, Beyoğlu Belediyesi ekiplerinin çöpleri İBB'ye ait İstiklal Caddesi'ne süpürdüğünü iddia ederek iftira atmıştı. Ancak Beyoğlu Belediyesi Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız yayınladığı video ile işin aslını ortaya koyarak bu oyunu bozmuştu. CHP'li Güney'in yapmak istediği algının 'simitçi tezgahı'nda kurgulandığı, videoyu çeken simitçinin CHP ilçe yöneticisi olduğu ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinden "Diyanet camilerden T.C.’yi kaldırıyor" yalanı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nı hedef alan son yalan haber Sözcü gazetesinden geldi. Gazete, camilerin girişinde yer alan tabelalardan T.C. ibaresinin kaldırılacağını öne sürdü. Tabelalarda yapılacak değişikliğin sadece logo ve rengi kapsadığı bizzat Diyanet tarafından Sözcü’ye bildirilmesine rağmen, yalanlanan haberde bir düzeltme yapılmadı.

'ASELSAN BAE'ye satılacak' iddialarına yalanlama: Hiçbir gerçeklik payı yok

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında geçtiğimiz hafta imzalanan iş birliği anlaşmalarına ilişkin konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı gazetelere dayandırdığı açıklamasında, ASELSAN'ın satılacağını öne sürmüştü. Bugün de bazı haber sitelerinde Kılıçdaroğlu'nun iddialarını destekler nitelikte yapılan haberler sonrası ASELSAN'dan açıklama geldi. "BAE'ye satıldı" iddialarının kesin bir dille yalanlandığı açıklamada, "Gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstere...

Cumhuriyet ve T24'ten 'TRT yayını kasıtlı olarak kesti' algısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bugün Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Bakan Çavuşoğlu'na yöneltilen bir soru üzerine TRT Haber'in yayını kestiği iddia edildi. Ancak TRT Haber'in saat başı haber için yayını kestiği, yayının Bakan Çavuşoğlu'nun sosyal medya hesabından aralıksız olarak aktarıldığı görüldü.

"ABD'de ceset kampı kuruluyor" yalanı

Birkaç gün önce Twitter’da atılan bir Tweette birbiri ardına sıralanmış bazı plastik kabin fotoğrafları görüldü. Açıklamada bunun Federal Acil Durum Yönetim Kurumunun (FEMA)’nın kamplarında bulunan plastik tabutlar ve ceset torbaları olduğu belirtilmiştir. Ancak bunlar plastik tabut koruyucuları yurt dışında defin işlemleri yapılırken toprağın tabutun dışına zarar vermemesi için bir nevi dış kabuk olarak kullanılıyor.

"İki tane peygamberdevesinin tuhaf pozu 'yılın fotoğrafı' seçildi" yalanı

Twitter ve Instagram’da kullanıcılar, paylaştığı fotoğrafın açıklamasına bunun National Geographic tarafından “yılın fotoğrafı” ödülü aldığını iddia etmişler. Ancak görsel sadece finale kalmış yılın fotoğrafı seçilememiş.

"Dünyanın en eski kedi fotoğrafı 1880’de çekildi" yalanı

Sosyal medyada yer alan, tarihteki ilk kedi fotoğrafı olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel. Yankı uyandırdı. Yüksek oranda beğeni alan bu görkemli kedinin görüntüsü yoğun ilgi gördü. Ancak bu doğru değil. Bilinen en eski tarihli kedi fotoğrafının 1845 dolaylarında çekildiğini söylemek mümkün.

"Bergama Zeus Tapınağı’nın Türkiye’de kalan parçası" yalanı

Ağzına bir musluk takılmış olan tarihi eser, Bergama Zeus Tapınağı'nın Türkiye'de muhafaza edilen bir tapınağın Türkiye'de kalan bir parçasını gösterdiği iddia ediliyor. Ancak bu eser İtalya'nın tarihi Pompeii bölgesinde Abbondanza sokağında bulunuyor.

"Dünyanın en yaşlı insanı 300 yaşında" yalanı

Sosyal medyada, dünyanın en yaşlı insanının 300 yaşında olduğu iddia edildi. Ancak verilere baktığımız zaman, şuan yaşamakta olan en yaşlı insanın Japonya'da hayatını sürdüren Kane Tanakaolduğu biliniyor.

"Tayland'da yeni bir canlı türü keşfedildi" yalanı

Yayınlanan bir video ile, "Tayland’daki tatilciler, Andaman Denizi’ndeki ıssız küçük bir adada tamamen yeni bir tür keşfetti". iddiası sosyal medya gündemine sokuldu. Ancak iddia edilen videodaki 'canlı türü' denilen varlıkların her biri aslında performans oyuncusu.

"Dünyanın en uzun köprüsünden geçişin ücretsiz olduğu" yalanı

Çin’de bulunan 55 km’lik ‘Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü’ dünyanın en uzun deniz köprüsü. Sosyal medyada bu köprüden geçişisin ücretsiz olduğu iddia edildi. Ancak yalnızca 13.4 km’lik Zhuhai Bağlantı Yolu’nu kullanmak ücretsiz.

"Hacamat tedavisi Kovid-19 aşısının etkisini vücuttan atıyor" yalanı

Sosyal medyada bulunan aşı karşıtı kullanıcıların iddialarına göre, "Hacamat Kovid-19 aşısının etkisini vücuttan atıyor". Cildin yüzeysel bir kısmına uygulanan hacamatın, kas içerisine uygulanan aşıyı vücuttan atması pek mümkün değil.

"ATM'ler üzerine yeni tuşlar eklendi" yalanı

Sosyal medyada dolanan iddialara göre, "Türkiye'deki enflasyon sebebi ile ATM'lere üzerinde üç sıfır(000) bulunan tuşlar eklendi". Ancak bu tuşların enflasyon ile bir alakası yok. Halihazırda bu tuşlar yıllardır zaten kullanımdalar.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu'ndan 'ekmek 4-5 lira olacak' iddialarına yanıt

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatları konusunda federasyon dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, "Ekmeğin 4-5 lira olacağı şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle çözümden yanayız. Bu konuda da kapımız herkese açık" ifadelerini kullandı.

Birgün'ün Diyanet'le ilgili son yalanı: Lüks otelde toplantı yaptılar

Birgün gazetesi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hedef alan yalan haberlerine bir yenisini ekledi. Gazete, Diyanet tarafından Adalet Bakanlığı'nın misafirhanesinde gerçekleştirilen toplantıyı lüks otelde yapılmış gibi haberleştirdi.

Yalanınızda boğulun

Sosyal medya provokatörlerinin son hedefi Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Başta FETÖ hesapları olmak üzere bütün Türkiye düşmanları, Erdoğan’ın hayatını kaybettiği yalanını yaymaya çalıştı.

"Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 29 Ekim’de Atatürk’ü anmadı" yalanı

Her gün ortaya atılan asılsız iddialara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yenisi eklendi. Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, 29 Ekim’de verdiği demeçlerde Atatürk’ün de ismini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı "Atatürk’ün adını anmadı" diyerek hedef aldı.

Birgün gazetesinden 'cami içinde protokol yolu açıldı' yalanı

Hafızların ailelerinin önünden geçerek belgelerini alması için her mezuniyet ve icazet töreninde oluşturulan standart alan, Birgün gazetesi tarafından çarpıtıldı. Gazete, Diyanet yetkilileri ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Zeybek için Afyon'daki bir camide 'protokol yolu' oluşturulduğu yalanını söyledi.

CHP'nin yaptırdığı heykeli 'AK Parti yaptı' diyerek alay eden İYİ Partili Özkan paylaşımını sildi

Denizli'ye bağlı Merkezefendi ilçesinin CHP yönetimindeki belediyesi öncülüğünde, sağlık çalışanları için tematik bir park inşa edildi. Parka konulan heykellerin estetik ve mimari yapısı tepkilere neden olurken İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, heykellerin AK Parti tarafından yaptırıldığını öne sürerek alay etti. Özkan heykellerin ittifak ortakları CHP yönetimi tarafından yaptırıldığını fark edince paylaşımını silmek zorunda kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+