Sağlık Haberleri

Hacettepe Üniversitesi sağlık alanında dünyanın en iyileri arasında

Hacettepe Üniversitesi, uluslararası derecelendirme kuruluşu "THE" tarafından açıklanan tıp ve sağlık alanındaki sıralamada dünya üniversiteleri arasında 251-300 bandında yer aldı. Rektör Prof. Dr. Haluk Özen, "Üniversitemiz, bu yükselişine ve araştırma alanında yürüttüğü çalışmalarına hız kesmeden devam edecek" dedi.

Tam 7 santimetre boyunda: Hindistan'da bir adamın gözünden canlı kurtçuk çıkarıldı

Hindistan'ın Gucerat eyaletinde 70 yaşındaki bir adamın gözünden 7 santimetrelik canlı kurtçuk çıkarıldı. Dr. Milan Panchal, "Bu son derece nadir bir durum. Kurtçuk gözdeki beyaz yüzeydeydi. 30 dakikalık operasyonun ardından 7 santimetrelik kurtçuğu çıkartmakta başarılı olduk" dedi.

Türk kalp cerrahı Gürsoy Alman Tıp Ödülü’nü aldı

Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülen Avrupa’nın yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı Dr. Dilek Gürsoy, yapılan törenle ödülünü aldı. Mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen Gürsoy, sürekli hastalarının yanında olduğundan dolayı bu ödülü aldığını söyledi.

Her bel ağrısı, fıtık değildir

Yetişkin toplumun yaklaşık yüzde 80’i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayeti ile karşılaşır ve bu şikayetler, hafif bel tutulmalarından, hareketi zorlaştıracak bacak ağrılarına kadar değişik şiddetlerde olabilir. Toplum genel olarak bel ağrılarının kaynağını fıtığa bağlar ve çevrelerinde olan diğer insanların tedavi yöntemleriyle sonuca ulaşmaya çalışır. Bel ağrılarının nedenleri arasında; doğumsal sorunlardan yapılan işe, spor aktivitelerinden kullanılan yatağa, kilo sorunlarından ailes...

Sisli havada sağlığınızdan olmayın

Özellikle sabahları ulaşımı olumsuz etkileyen yoğun sis, sağılığımızı da bozabilir. Hava kirliliğinin sebep olduğu kalp krizi, astım atakları ve felç geçirme riskleri sisli havalarda daha da artabilir. Sisli havalarda özellikle belli hastalık grubundakilerin dışarı çıkmaması gerektiği uyarısında bulunan uzmanlar, dışarı çıkması gerekenler için ise özel koruyuculuğu bulunan 3m maskeleri kullanmalarını tavsiye etti.

Türkiye üçüncü sırada: Önlem alınmazsa yeni doğacak çocuklarda ciddi problemler olabilir

Dünyada en çok sigara kullanılan 3. ülke olan Türkiye'de, alınan önlemler de bağımlılığın önüne geçemiyor. Sigara, hamilelik sürecindeki kadınlara ciddi zararlar veriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, önlem alınmazsa yeni doğacak çocukların ciddi problemlerle karşılaşacağını söyledi.

Arı zehri ile sağlıklarına kavuşuyorlar: İki şekilde uygulanıyor

Kayseri Şehir Hastanesi bünyesindeki Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nde, Multipl Skleroz (MS) ve iltihaplı romatizma hastaları, arı zehri ile uygulanan 'Apiterapi' adı verilen tedavi yöntemi ile şifa buluyor. Doktor Mustafa Öner Küçük, "Arı zehrini iki şekilde uygulayabiliyoruz. Birincisi, aldığımız canlı arıya akupunktur bölgesini sokturuyoruz. İkicisi ise daha az tehlikeli bir yöntem olan standardize edilmiş arı zehrini alıp, sulandırarak istediğimiz miktarda cilt altına enjekte ediyor...

İnsan vücudu için en gerekli yakıt: Birçok problemi ortadan kaldırıyor

Su, insan yaşamı için hayati bir önem taşıyor. İnsan vücudu pek çok hayati işlevi yerine getirebilmek için suya ihtiyaç duyuyor. Diyetisyen Melda Demiröz, "Araba için benzin ne ise bizim için de su aynı. Vücudumuz için en gerekli yakıt" diye konuştu.

Şifanın kodlarını çözen kitap: Şifa Sende

İnsanoğlunun yıllardır aradığı şifanın kendisinde saklı olduğuna inanan Anesteziyoloji ve Algoloji Uzmanı Dr. Erhan Özer, “Şifa Sende” adlı kitabında; bütün hastalıkların iyileştirilebilir olduğunu, yapılması gereken tek şeyin vücudun doğuştan sahip olduğu kendi kendini iyileştirme mekanizmasının harekete geçirilmesi için ruh, zihin ve beden bütünlüğünün oluşturulması gerektiğini anlatıyor. Gördüğü yoğun ilgiden dolayı geçtiğimiz günlerde 20. baskıya ulaşan kitap, raflardaki yerini tazeledi.

20 yıldır tümörle savaşıyordu: Yüzünden 1 buçuk kilo ağırlığında tümör çıkarıldı

Yüzünde bulunan 20 santimlik tümör nedeniyle nefes alamayan Somalili kadın Türkiye’de tedavi olarak sağlığına kavuştu. Hastanın yüzünden 20 santim ve 1 buçuk kilo ağırlığında tümör çıkarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 17 Kasım Dünya Prematüre Günü mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Koca yaptığı paylaşımda "Hayata erken başlayan minik kahramanlarımızı hayata bağlamak mümkün" ifadelerini kullandı.

‘Yaşamaz’ demişlerdi: Eylül şimdi okula gidiyor

İstanbul’da yaşayan Şeyda ve Süleyman Bilgin çiftinin üçüncü çocukları Eylül, 5 yıl önce bin gram ağırlığında dünyaya geldi. Doktorların ‘yaşamaz’ dediği mucize bebek Eylül, 5’inci yaşına girdi ve yaşıtlarıyla birlikte okula gidiyor.

Bir avuçluk mucize

Prematüre doğan bebeklere daha fazla önem vermek için 17 Kasım Dünya Prematüre Günü ilan edildi.

Uzmanından tavsiye: Kahveyi kalın fincanda için

Kahve eğitmeni ve danışmanı Cenk Girginol, kahve yapmanın püf noktalarını anlattı. Kahvenin kaynatılmaması gerektiğinin altını çizen Girginol, “Kahve kalın fincanlarda içilmeli. Böylece sıcaklığını koruyabiliyor” dedi.

Kökleri ağaçlar gibi sağlam olsun: Prematüre bebeklere farkındalık için bir ilk

Türk Neonatoloji Derneği 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’ne dikkat çekmek için bu yıl ilk kez ‘Prematüre Ormanı’ projesini hayata geçirdi. Dernek Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, nasıl her fidanın ayrı toprağa, havaya, güneşe ve suya ihtiyacı varsa; her prematüre bebeğin ihtiyacının da fidanlar gibi kendi şartlarının özel olduğuna değindi. Tüm dünyada prematüre doğum oranı yüzde 8 ile 15 arasında değişirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 10- 12 civarında olduğunu belirten Koç, "Bu nedenle, prematüre ölüml...

Tiroidiniz fazla çalışıyorsa iyotsuz tuz tüketin: Fazla tuzun yol açtığı 5 hastalık

Günde 5 gram yani bir çay kaşığı olan tuz tüketim oranı Türkiye'de ne yazık ki 18 gram. Dr. Özlem Bodur Yalçın, fazla tuzun yol açtığı 5 hastalığı, tiroidi fazla çalışanların neden iyotsuz tuz tüketmesi gerektiğini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sararmış pırasadan uzak durun

Kışa hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız vücudunuzu antibiyotik kadar güçlü ama bir o kadar da sağlıklı besinlerle güçlendirmenin zamanı geldi. Peki vücuda direnç kazandıracak bu doğal antibiyotikler neler? Pırasa seçerken yapraklarının yeşil olmasına dikkat edin diyen uzmanlar, sararmış ise sakın tüketmeyin dedi.

Dünya Prematüre Gününde doktor ve hemşirelere anlamlı ödül

Dünya Prematüre Günü kapsamında ilk kez; Türkiye’de prematüre doğumlara dikkat çekmek yeni doğan yoğun bakım ünitesi doktor ve hemşireleri, Türkiye'nin dört bir yanından gelecek prematüre çocuk sahibi ailelerin katılımı ile ödüllendirilecek.

Kulak ve baş boyun hastalıklarının en önemli nedenlerinden: Bir an önce alışkanlıktan vazgeçilmeli

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Yiğit, baş boyun kanserlerindeki en önemli etkenin sigara olduğuna dikkat çekerek, "Sigaradan öncelikle hastalarımızın ve halkımız vazgeçmesi gerekiyor. Kulak ve baş boyun hastalıklarının en önemli nedenlerinden birisi sigaradır. 'Ben içiyorum bir şey olmuyor’ cümlesinden vazgeçmek gerekiyor" dedi.

Ketojenik beslenme hangi hastalıklarda tavsiye ediliyor?

Yapılan araştırmalar, ketonojik diyet uygulayan otistik çocukların yüzde 60’ında iyileşme olduğunu ve tip 2 diyabet rahatsızlığını gerilettiğini gösteriyor. Beslenme Uzmanı ve Diyet Uzmanı Zülal Yalçın, ketojenik diyetin hangi hastalıklarda nasıl etkiler gösterdiğini anlatıyor.

Sağlık Bakanı Koca'dan LÖSANTE açıklaması: Özel hastane gibi işletme mantığına izin vermeyeceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "O hastanenin lösemili çocuklar için kullanılması için elimizden gelen tüm imkanları kullanacağız. İstismar edilerek lösemi hastaları denip, diğer hastalar ve fark alınarak özel hastane gibi işletme mantığının asla olmaması ve buna izin vermeyeceğimizi tekrar söylüyorum" dedi.

İlerleyici ve henüz tam şifası yok: Hiçbir belirtisi olmadan hastalığı taşıyanların sayısı artıyor

Dünya genelinde başlıca ölüm nedenlerinden biri olarak kabul edilen diyabet, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da 2030 yılında dünya üzerindeki ölümlerin 7'inci büyük nedeni olarak tahmin ediliyor. 2017 yılında dünyada 425 milyon diyabet hastası bulunurken, bu sayının 2045'te yüzde 48 artarak 629 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Diyabet için söylenecek en doğru sözün “İlerleyici ve henüz tam şifası olmadığı” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Erol Bolu, hastalığın belirtilerinin artık kendini göste...

DSÖ dünyanın ilk Ebola aşısını onayladı: 2020’nin ortalarında piyasada olması bekleniyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika’da binlerce insanın ölümüne yol açan Ebola virüsüne karşı geliştirilen aşıya ilk kez onay verdi. Ervebo'nun, lisanslı olarak 2020’nin ortalarında piyasada olması bekleniyor.

10 yıl boyunca yediği saçları ameliyatla midesinden çıkarıldı: Uzunluğu 20 santimetre

Rusya’da 10 yıl boyunca saçlarını yiyen kadının midesinden uzunluğu 20 santimetre çapı ise 15 santimetre olan bir saç kütlesi çıkarıldı. 30 yaşındaki kadının üniversite eğitiminde yaşadığı stres nedeniyle böyle bir hastalığa yakalandığı belirtildi.

Solunum güçlüğü çeken genç kadının akciğerinden karanfil çıktı

Denizli'de, solunum güçlüğü nedeniyle hastaneye başvuran S.E.T.'nin (22) akciğerinden karanfil çıktı. Genç kadının daha önce çiğnerken derin nefes alması nedeniyle karanfilin sağ akciğerine kaçtığı belirtilirken, uyarılarda bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Uğurlu, hastaya erken müdahale edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca: Aşı oranlarımızı yüzde 96'dan 98'e çıkardık

Sağlık Bakanı Koca: "Aşı reddinin dünyada ve ülkemizde tartışıldığı bir dönemde, Sağlık Bakanlığı olarak önemli bir başarıya imza attık ve genişletilmiş bağışıklama programımız kapsamında aşı oranlarımızı yüzde 96'dan 98'e çıkardık."

Disleksili çocuğu (özel öğrenme güçlüğü) olan ailelere 6 öneri

Disleksi (özel öğrenme güçlüğü), normal veya normal üstü zekada olan çocuğun, okuma, yazma ve matematik alanında, akranlarına oranla beklenenden düşük performansta olmasıdır. Çocuğun öğrenme problemleri, akademik başarısını, okuma, yazma ve matematik becerisi gerektiren günlük etkinliklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bağlamda disleksi farkındalık haftasında ailelere yardımcı olacak 6 öneri açıklandı.

'Baykuş' ve 'tavuk' tipi uyku bozukluğuna dikkat: Başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor

Son zamanlarda "baykuş" ve "tavuk" tipi uyku bozukluklarının arttığına dikkati çeken Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İrsel Tezer Filik, bunun sosyal ve akademik hayatın yanı sıra kalp hastalıkları, sindirim bozuklukları, diyabet gibi endokrinal sistem hastalıklarına da yol açtığını bildirdi.

Son çare obezite ameliyatı değil

Dünyada en çok rastlanan sağlık sorunları arasında yer alan obeziteden kurtulmak için yapılan ameliyatlara son çare olarak başvurulması gerektiği bildirildi. Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Avtan, "Bu ameliyat, kilo vermek için yapılmaz. İnsanın kilo düzeyi çok aşırı olduysa bundan dolayı kalp, pankreas, akciğer zorlanıyorsa şekeri, tansiyonu varsa ve bunlar için hasta pek çok ilaç kullanıyorsa bu hastalarda baş edilmeyecek sorunları daha da azaltmak için ...

Ellerini ısıran minik Yusuf adına maaş bağlandı: Evde bakım aylığı ödenecek

Yaşadığı hastalık nedeniyle sürekli ellerini ısıran, bu nedenle ailesi tarafından ellerine plastik şişe bağlanan 7 yaşındaki Yusuf Maden adına engelli evde bakım aylığı ödeneceği öğrenildi.

Türk hekim ve ekibi Ukraynalı meslektaşlarına örnek oldu

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Servisi ekibi, prostat kanseri ameliyatında geliştirdikleri yeni yöntemle Ukraynalı meslektaşlarına örnek oldu. Ürolog Doç. Dr. Yiğit Akın'ın 3 delik kullanarak kapalı bir ameliyat yöntemiyle gerçekleştirdiği 100'üncü ameliyatı izleyen Ukraynalı doktor Dmytri Borysenko, aynı yöntemi kendi ülkesinde de uygulamaya çalışacağını belirtti.

Siyanür nasıl zehirliyor?

Fatih'te bir apartmanda ölü bulunan 4 kardeşin sinayür içerek hayatını kaybetmesi ve Antalya'da 4 kişilik bir ailenin siyanür nedeniyle ölümü siyanür nasıl zehirliyor sorusunu gündeme getirdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.