Sağlık Haberleri

Bir estetikzede daha: Dudak dolgusu yaptırdı hayatı karardı

İstanbul’da 24 yaşındaki tekstil tasarımcısı genç kız, sosyal medya üzerinden bulduğu bir estetik doktoruna gidip dudaklarına dolgu yaptırdı. Ancak kısa bir süre sonra dudak reaksiyon vererek iltihaplanıp şişmeye başladı. Mağdur olan genç kız 250 bin TL’lik dava açarak doktordan şikayetçi oldu.

Konforlu tedavi için hastanenin ziyaret uygulaması değiştirildi

Ülkemizde ve Dünya’da birçok sağlık kuruluşlarında uygulanan günün belli saatlerinde ziyaret uygulamasına Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’de geçti. Geçilen uygulama kapsamında ziyaret saatleri her gün öğle 12.30 ila 13.30 arası gerçekleşecek. Akşam hasta ziyaretleri ise kaldırıldı.

Koronavirüste 'para' tehlikesi: Nesnelerden bulaşabiliyor

Çin'de yayılan koronavirüs salgını bir tarafta ölüm saçıyor diğer tarafta da hayatı durma noktasına getiriyor. Çin hükümetinin son olarak aldığı 'banknotları dezenfekte etme' kararı soru işaretlerine neden oldu. Virüsün insandan insana ya da hayvandan insana geçtiği biliniyordu fakat virüsün nesnelerden bulaşma ihtimali salgına yeni bir boyut kazandırabilir. Peki bu durum ne kadar olası? Yeni Şafak uzmanlara sordu.

Doğum sancıları tutan kadın, 5 saatlik karla mücadele sonunda hastaneye ulaştırıldı

Van'ın Tuşba ilçesi Dilimli Mahallesi'nde doğum sancıları tutan Gülsüm Kızıltaş (39), karla mücadele ekiplerinin 5 saatlik çalışmasıyla hastaneye ulaştırıldı.

4 K ile bu hastalıklardan kurtulun

Hekimzade Dr. Muammer Yıldız, Anadolu'nun zengin doğa menüsünden şifa kaynağı doğal bir reçete hazırladı. Bu karışım (4K) hastaların doğal yollarla şifa bulmasına vesile oluyor.

Türk bilim adamı, insan organlarının üç boyutlu haritasını çıkardı

Almanya’da yaşayan ve biyoteknoloji alanında çalışan Türk bilim insanı Dr. Ali Ertürk ve ekibi, insan gözü ve böbreğinin üç boyutlu haritasını çıkarmayı başardı. Bilim dünyasında Ertürk’ün çalışmaları, kanserde, organda üretiminde, hatta beynin haritalanmasında çığır açacak bir gelişme olarak niteleniyor.

Çin'de yeni tip koronavirüse karşı 3 ilacın testleri sürüyor

Çin'de Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve diğer kent, bölge ile ülkelere yayılan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için 3 ilacın denendiği belirtildi. Öte yandan Çin'de, Kovid-19 salgını nedeniyle can kaybı bin 666'ya, virüs bulaşan kişi sayısı da 68 bin 500'e yükseldi.

Sadece mutluluk hormonu salgılamıyor: Gripten de koruyor

Kış aylarında birçok insanı pençesine düşüren gripten korunmak için uzmanlardan özellikle tatlı severlerin hoşuna gidecek tavsiye geldi. Diyetisyen Buşra Mutlu, bitter çikolatanın içinde bulunan bileşiklerin gripten korunmada yardımcı olduğunu söyledi.

Karantinada mutlu son

Çin’in Vuhan kentinden ‘koronavirüs’ nedeniyle ambulans uçakla Ankara’ya getirilen 42 kişi, 14 gün gözlem altında tutulduğu hastaneden taburcu edildi. Vatandaşları tahliye öncesi ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vatandaşlardan 3 günde bir alınan numunelerin tamamı negatif çıktı. Herhangi bir takip yapmamız gerekmiyor” dedi.

Van'da koronavirüs iddialarına yalanlama: Karantinaya alınmış hastamız bulunmamaktadır

Van'ın Özalp ilçesinde "bir hastanın koronavirüs salgınına yakalandığı" iddialarının asılsız olduğu bildirildi. Özalp Devlet Hastanesi Acil Servisine hafif gribal enfeksiyon şikayetiyle bir hastanın başvurduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "Tahlil sonuçları elimize ulaşır ulaşmaz sonuçlar hakkında kamuoyu bilgilendirilecek. Bu hastamız dahil olmak üzere kentte herhangi bir birimde karantinaya alınmış hastamız bulunmamaktadır" dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüsü tespit etmek için ürettiğimiz 'tanı kitini' yurt dışına satacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Koronavirüsü tespit etmek için ürettiğimiz 'tanı kitini' yurt dışına satacağız" dedi.

Japonya’daki karantina gemisinde 40 kişide daha korona virüsü tespit edildi

Japonya’da korona virüsü nedeniyle karantina altına alınan gemide 40 kişinin daha enfekte olduğunun anlaşılmasıyla gemide karşılaşılan vaka sayısı 175’e, Japonya genelindeki vaka sayısı ise 204’e yükseldi.

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu: Koronavirüsün umudu hava şartlarında

Enfeksiyon etkeni virüslerin dış ortama hassasiyeti olduğuna ve hava şartlarındaki değişimin hem hayatta kalmalarını hem de enfeksiyon oluşturma hızlarını etkilediğine vurgu yapan Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu “Koronavirüsün sıcak havalarda bulaşma olasılığı azalacak mı bilemiyoruz ama umut ediyoruz. Ancak şu an Avustralya’da yaz iken orada iki vakanın görülmesi umudumuzu azaltıyor. Fakat bulaşmaların Çin’de olması Avustralya’da olmaması ise hala umutlarımızı diri tutmamızı sağlıyor” dedi.

Koronavirüsün adı değişti: Covid-19'un aşı tarihi verildi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'de çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) "Covid-19" adının verildiğini duyurdu. Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.

Cilt hastası Refik Töre, tedavi umuduyla İstanbul'a geldi: Benden çekiniyor, kaçıyorlar

Hakkari'de yaşayan doğuştan halk dilinde "balık pulu derisi hastalığı" adıyla da bilinen kalıtsal cilt bozukluğu iktiyozis hastası Refik Töre, tedavi olup sağlığına kavuşmak istiyor. Tedavi umuduyla İstanbul'a gelen Töre, "29 senedir güneşe çıkamadım. Akşam yatarken gözlerim tam kapanmıyor. Dışarı çıkınca insanların dikkatini çekiyorum, benden çekiniyor, kaçıyorlar. Yaşamak istiyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: 90-120 dakikalık sürede sonuç veriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ’’Korona virüsü tespitinde üretilen yerli kitin 90-120 dakikalık sürede sonuç verdiğini belirterek, ”Geçen hafta bu kit kullanılmaya başlandı. Bu kitin doğruluğu yüzde yüze yakın Vatandaşların aldığı tedbirler sayesinde mevsimsel grip vakalarının sayısında düşüş olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

Dizlerde kireçlenme şikâyeti olanlar dikkat

İzmir Türk Anneler Derneği’nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği üyeleri bilgilendirme toplantısında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ayas diz kireçlenmesi hakkında bilgi verdi.

Koronavirüsün panzehiri paça çorbası: En çok soğuk kış günlerinde tüketiliyor

Son günlerde Çin’de hızla yayılan ve pek çok insanın ölümüne neden olan korana virüsünün panzehiri olarak görülen paça çorbası, soğuk kış mevsiminin en çok tüketilen çorbaları arasında yer alıyor.

Koronovirüs salgını incire olan ilgiyi arttırdı

Bağışıklık sistemine güçlendirici etkisi ile bilinen ve anne sütünden sonra en faydalı besinler arasında yer alan kuru incire olan ilgi, koronovirüs vakasından sonra daha da arttı. Bir çok kişinin hekim tavsiyesi ile tüketmeye başladığı kuru incirin vücut direncini arttırdığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için gribal enfeksiyonlara karşı da tüketenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtildi.

Tartışmaya Adıyamanlılar da katıldı: Dut pekmezi bize özel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vücudun direncini artırmak için için her sabah Erzurum'dan gelen dut pekmezini içtiğini söylemesinin farklı illerdeki üreticiler arasında tartışma başlattı. Son olarak Adıyamanlı pekmez üreticileri, dut pekmezinin kendilerine özel olduğunu iddia ederek, Erdoğan'a pekmez göndereceklerini söyledi.

Sahte kozmetik malzemeleri hem fiziksel hem de psikolojik zarar veriyor

Merdiven altı olarak tanımlanan, sağlıksız koşullarda üretilen kişisel bakım ve kozmetik malzemeleri, insan sağlığını doğrudan tehdit ediyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’nun verilerine göre 2019 yılında denetlenen 1328 ürünün 801 adeti denetlemeye aykırı bulunurken 38 ürün ise güvensiz kategorisinde yer aldı.

Koronavirüse karşı kurulan Operasyon Merkezi'den son durum açıklaması: Ülkemizde koronavirüs vakası tespit etmedik

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde, yeni tip koronavirüs salgınına karşı oluşturulan Operasyon Merkezi’nin başında bulunan Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanı Ali Göktepe, "Ülkemizde 2 bin 400 civarında analiz yapıldı. Bu analizlerin laboratuvar sonuçları mevsimsel influenza. Ülkemizde henüz bir vaka tespit etmedik" dedi.

Kanser tedavisine ticaret bulaştı: ‘280 bin lira ver tümörünü çıkarayım’

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2019'da dünyada yaklaşık 18 milyon kişiye kanser tanısı konuldu. 9,5 milyon kişi de hayatını kaybetti. Kanser gerçekten de korkulduğu gibi bir hastalık mı? İyileşmesi mümkün mü? Akıllara takılan başka bir soru ise ‘Kanser tedavisi ticarete mi dönüştü?’ Tüm bu soruların peşine düşüp hastalardan yaşadıklarını dinledik. Onkoloji uzmanları da hastalık ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Sağlık Bakanı Koca, Vuhan'dan getirilen üniversite öğrencisinin doğum gününü kutladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin'in Vuhan kentinden Türkiye'ye getirilerek, hastanede gözlem altında tutulan üniversite öğrencisinin doğum gününü kutladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Çin'den hayvan ithalatı durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Çin'den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurulması kararı aldık" dedi.

Tıp dünyasında dönüm noktası: Kanser ortaya çıkmadan önce tespit edilecek

Bilim insanları, her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan kanserle mücadelede, çığır açacak bir açıklama yaptı. 1300 bilim insanının imza attığı uluslararası araştırmaya göre, kanserin ortaya çıkmadan yıllar önce teşhis edilebileceği duyuruldu.

Yeni tip koronavirüs tehlikesini haber veren Çinli doktor hayatını kaybetti

Çin'de yeni tip koronavirüs salgını tehlikesine ilk kez dikkati çeken Doktor Li Wenliang, salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Vuhan polisi, söz konusu paylaşımın ardından Li hakkında "dedikodu yaymak" suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

Kar yağışı kapıda: Siyah buza dikkat edin

İstanbul'da hava sıcaklığı düşerken sağanak yağış ve kar yağışının gelmesi de bekleniyor. Karda yürümek birçok sakatlanmaya neden olurken, siyah buz diye tabir edilen ve görülmeyen ince buz tabakaları kayıp düşmelere ve sakatlanmalara yol açabiliyor. Karda düşmeler ve sakatlanmalara karşı alınabilecek bireysel önlemleri anlatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Aybars Tekcan, karda güvenli yürüyüşün 10 kuralını açıkladı: “Uygun ayakkabı giyin, küçük adımlar atın, ellerinizi cepten çıkarın,...

Tuzlu su ve sirke efsane

Dünyayı alarma geçiren koronavirüs salgınıyla ilgili vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’nı soru yağmuruna tuttu. Çin’den gelen ürünler risk taşımıyor. Tuzlu su ve sirkeli önlemler de hayal ürünü.

Canan Karatay'dan koronavirüsten korunma reçetesi: Sirke, yoğurt ve turşu tüketin

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, viral bir enfeksiyon olan yeni tip koronavirüsün korkulacak bir şey olmadığını öne sürerek "Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz. Bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, ev yoğurdu, ev turşusu, turşu suyu tüketin. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok" görüşünü savundu.

Iğdır'da bir kişide koronavirüs görüldüğü iddiasına açıklama geldi

Iğdır'da bir kişinin yeni tip koronavirüs taşıdığı şüphesiyle karantinaya alındığına dair sosyal medyadaki paylaşımların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Canan Karatay'dan gribe karşı 'tirşik çorbası' önerisi: Bol bol yerseniz grip olmazsınız

Prof. Dr. Canan Karatay, Kahramanmaraş'ta 'Andırın doktoru' diye bilinen meşhur 'tirşik çorbası'nın yüksek dozda antioksidan içerdiğini belirterek, "Bunu kışın bol bol yerseniz grip olmazsınız" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.