Sağlık Haberleri

Kantinin sahibi yok ama müşterisi çok

Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde, Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde uygulamaya konulan “Biz Birbirimize Güveniriz” projesi kapsamında öğrenciler, sorumlusu bulunmayan kantinden alışveriş yapıyor.

Sahte estetikçilere göz açtırılmayacak

“Merdiven altı” sağlık uygulamalarına yönelik denetimlerini sürdüren Sağlık Bakanlığı, 5 yılda 328 kapatma cezası uyguladı. Yetkisiz kişi ve kurumlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

Çöp evden kurtarıldı

Bursa’nın Karacabey ilçesinde çöp evde kedileriyle birlikte yaşayan 88 yaşındaki Esma Ülker, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Obezleştikçe kanser riski artıyor

Obezite ve kanser ilişkisi üzerine yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Coşkun, obezite ameliyatlarının kanser riskini artırdığı yönündeki spekülasyonların bilimsel bir dayanağı olmadığını, aksine obezite ile birlikte kanser riskinin arttığını belirtti.

TRT World ve TRT Arabic Serdar Karagöz'e emanet

"TRT World" ve "TRT Arabic" kanallarını bünyesinde barındıran TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmenliğine Serdar Karagöz getirildi.

Bölgesel zayıflatan kür tarifleri

Her gün kolaylıkla hazırlayacağınız ve tüketeceğiniz "maden suyu, yoğurt ve limon kürü", "tarçın ve süt kürü" hem vücudunuzun eksikliklerini tamamlıyor hemde bölgesel zayıflamada yardımcı oluyor. İşte yapılışı kolay farklı iki kür tarifi...

Türkiye'de evlerde ortalama 27 kitap var

31 ülkede 25 ila 65 yaş arasındaki yetişkinlere, 16 yaşındayken evlerinde kaç tane kitap olduğu soruldu. Yapılan araştırma Türkiye’deki gençlerin evinde pek kitap olmadığını ortaya koyarken evinde en çok kitap bulunan ise Estonyalılar oldu.

'Yazıyor!' diye bağırdığı günleri özlüyor

Gazetelerin elde satışının yapılarak okuyucuya ulaştırıldığı 70'li yıllarda seyyar gazete satışı yapan Sami Çetinel, o dönemde mesleğini büyük bir sevgiyle yaptığını anlattı. Çetinel, "O zamanlar bu kadar fazla haber yoktu. İnsanlar o zaman en çok günlük olaylarla ilgileniyorlardı. Şimdi internet çok genişledi ama gazetenin daha farklı bir sıcaklığı var" dedi.

Aysun'un azim dolu hikayesi ödül aldı

Osmaniye'de, bebekken geçirdiği havale nedeniyle yürüyemeyen, kollarını kısmen kullanabilen 20 yaşındaki Aysun Zan'ın sabrı ve hayata pozitif bakışı, eğitim gördüğü lisedeki öğretmenleri tarafından hikayeleştirildi. Hikayesiyle 7. Türkiye Değer Ödülleri Yarışması'nda ikinciliğe layık görülen Aysun Zan, "Benim bu projeden haberim yoktu. Derece almasına çok sevindim. Hayatımın hikayesini başkasının ağzından okumak çok farklı bir duygu" dedi.

Başında bidonla 5 ay gezdi

Beykoz'da 5 aydır başına sıkışan bidonla dolaşan köpek, hayvanseverler tarafından yakalanarak başındaki bidondan kurtarıldı. 20 kişilik ekibin çalışmasıyla özgürlüğüne kavuşan köpek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner ekiplerine teslim edildi.

Kozmetik ürünleri kanser yapıyor

Birçok kozmetik ürünün içeriğinde bulunan parabenler, ciltten hızlı bir şekilde emiliyor ve meme kanseri hücrelerinin çoğalma hızını artırıyor. Almanya'daki bir araştırmada haftada birden fazla kez koltuk altı deodorant kullananlarda meme kanserinin 15 yaş daha erken başladığı tespit edildi.

'Ovaya Bakan Adam' turizme kazandırılacak

Muş'un Kızılağaç beldesinde doğal yollarla oluşan insan kafasına benzeyen kayanın tabiat varlıkları envanterine kaydedilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Seray Gözler: Türkiye bizim hayatımız

TRT 1'in ilgiyle izlenen, ‘Elimi Bırakma’ dizisinin, sabırlı, yardımsever, ailesine bağlı, olayları sevgiyle çözen babaannesi Feride Çelen’i canlandıran usta oyuncu Seray Gözler, “Türkiye bizim hayatımız, vatanımız. Biz büyük bir aileyiz. Bunu unutmamak gerekir” dedi.

Uyku sorunu olan hastalara 5 yıldızlı otel konforunda tedavi

Kayseri Şehir Hastanesi'nde bölgenin en büyüğü olan uyku laboratuvarında uyku apnesi ve uykuda nefes durma sorunları olan hastalar 5 yıldızlı otel konforunda tedavi ediliyor.

Sunal ailesinin telif dava dosyası 6. kez bilirkişiye gönderildi

Türk sinemasının unutulmaz ismi Kemal Sunal'ın çocukları Ali ve Ezo Sunal ile eşi Gülderen Sunal'ın Propaganda filminden kaynaklanan telif haklarını talep ettikleri dava, bilirkişi çıkmazına girdi. Sunal Ailesi ve yapımcı firma gelen bilirkişi raporlarına karşılıklı itiraz edince dava dosyası 6'ncı kez bilirkişiye gönderildi.

Beynin düşmanı 10 besin

Tükettiğimiz bazı besinler sadece kilo aldırmıyor, beyin sağlığımızı da ciddi anlamda bozuyor. Sosis, salam, sucuk ve benzeri işlenmiş proteinler sinir sistemini tahrip ediyor. İşte beyin sağlığını olumsuz etkileyen uzak durmanız gereken besinler.

60 yıldır ağzında sigara yerine gül ile dolaşıyor

Bursa'da doktorun "Sigarayı bırakman lazım" demesi üzerine sigarayı bırakan 87 yaşındaki Ali Rıza Karan, 60 yıldır ağzında gül ile dolaşıyor. Sigarı bırakmak için bu yöntemi bulduğunu beliren Karan, "Sigarayı bırakmak için çare aramaya başladım. Sigarayı unuturum diye ağzıma gül koymaya başladım. 60 yıldır ağzımdan gülü hiç ayırmıyorum" dedi.

Türkiye'nin 'Einstein'ları bir sınıfta toplandı

YÖK, fizik, kimya, biyoloji ve matematikte tüm üniversitelerden ilk 3’e giren 77 öğrenciyi aynı sınıfta buluşturdu. Öğrencilerin projeleri şimdiden TÜBİTAK’tan kabul gördü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakından takip ettiği üstün başarı sınıfı İstanbul Üniversitesi'nde eğitimlerine devam ediyor.

Bu kasabaya maaşlı çalışacak 'kedi şefi' aranıyor

Rusya'da yer alan bir kasabadaki sokak kedilerini besleyip gerekmesi halinde bakımlarını yapacak bir personel için verilen iş ilanına onlarca başvuru yapıldı. İşin kime verileceğinin yerleşim yerinin sakinleri tarafından en başından beri bilindiği meslek içinse, kasaba yönetimi 'kedi şefi' diye bir isim buldu.

İstanbul Kitaplığı dijitalleşiyor

Çelik Gülersoy´un topladığı koleksiyondan oluşan İstanbul Kitaplığı, İstanbul'un tarihine ışık tutuyor. Kütüphanede bulunan nadir eserlerin önemli bir bölümü dijital ortama aktarılacak.

Her sabah bir yumurta tüketmenin faydaları

Çok önemli bir protein kaynağı olan yumurta, biyolojik değeri yüksek bir besin olduğu için tamamına yakını vücut tarafından kullanılıyor. İşte her gün bir yumurta yemenin vücudumuza faydaları.

Damadın kafasında yumurta kırıp una buladılar

İzmir'de görev yapan Uzman Çavuş Mustafa Ünal, memleketi Bursa’nın İznik ilçesinde nişanlısı Zehra Nur Uğur ile dünya evine girdi. Arkadaşlarının pes dedirten şakalarına maruz kalan 25 yaşındaki damat Mustafa Ünal’ın kafasında yumurtalar kırılıp una bulandı. Damat Ünal’ın bu halini görenler ise şok oldu.

Nazım Hikmet’in oğlu Mehmet Nazım hayatını kaybetti

Nâzım Hikmet’in Paris'te yaşayan oğlu ressam Mehmet Nâzım (67) hayatını kaybetti. Mehmet Nâzım’ın bir süre önce kalp rahatsızlığı yaşadığı belirtildi.

İşçi eylemlerinde sol vesayet

Ülkemizde önemli bir sorun sol/sosyalist örgütlerin işçi eylemlerinin üzerine çöreklenmeleri. Haklı ve meşru bir alın teri mücadelesi veren işçilerin eylemlerini sözde sahiplenerek, siyasi bir mücadeleye evirirler. Sol/sosyalist çevreler söylemde emekçiler yanında olmasına rağmen hayat tarzlarının emekçilerle çelişmesi nedeniyle geniş emekçi kitlesiyle bağ kuramıyorlar. Bu nedenle kitlesel işçi eylemlerini kullanarak bu bağı inşa etmeye çalışıyorlar.

Eleştirel muhakeme

Terörle değilbilimle tanınalım

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin bu yıl “Bilgi ve Hikmetle” başlığı ile düzenlenen 15’inci İmam Hatipler Kurultayı’na katılan Şırnak ÖNDER Şube Başkanı Sabri Akgün, bölgedeki çalışmalarını anlattı.

Bir yılda hafize oldular

İmam hatip ortaokuluna devam ederken bir yandan da Gülsüm Hanım İhya Kız Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimi alan 30 öğrenci, 1 yılda hafızlıklarını tamamlayarak icazetlerini aldı.

Sözün anlamını bilmekle yükümlüyüz

Yedi İklim Dergisi tarafından düzenlenen “Şiirle Bir Gün” etkinliğinde konuşan yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal, “Sözün anlamını ve değerini bilmekle yükümlüyüz” dedi.

40 yıldır irfandan besleniyor

İslam estetiği üzerine çalışmalar yürüten Turan Koç ‘un yazarlığının 40. yılına özel bir program düzenlendi. Yazar, TYB İstanbul Şubesi’ndeki etkinlikte her yönüyle ele alındı. Konuşmacılar Turan Koç’un sanat yaşamı boyunca irfandan beslenen bir dilin izlerine sahip olduğunu söyledi.

Kaybettiği köpeği için sosyal medyada yardım istedi

Isparta'da köpeğini kaybeden Sema Bağbak, "Benim hayatımda bir tek o var. Başka kimsem yok. Ölüyse bile bulmak istiyorum" dedi.

Vedat Milor: Türk lokantalarından artık video paylaşmayacağım

Ünlü yemek eleştirmeni Vedat Milor, sosyal medya hesabına gelen yorumlar üzerine bir açıklama yaptı. Milor, bundan sonra Türk lokantalarından video paylaşmayacağını söyledi.

Zayıflamak isteyenler dikkat: O çikolatayı yavaşça bırakın

Sağlık ve zinde görünme isteği gibi çeşitli nedenler insanları diyet yapmaya zorluyor. Ancak, diyet yapan kişilerin birçoğu ne kadar dikkat ederlerse etsinler bir türlü istedikleri kiloya ulaşamıyor. Tatlı kaçamakları, hareketsiz yaşam, stres, uykusuzluk... Kilo vermek için fazlasıyla önem taşıyan şartları yerine getirdiğinize emin misiniz? İşte sağlıklı bir zayıflama sürecinin olmazsa olmazları!

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.