Sağlık Haberleri

Organ naklinde çığır açacak

Beyrut Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Muhammed El-Sayegh, vücuda nakledilen organın bağışıklık sistemi tarafından reddedilmesini önledi. Organ naklinde çığır açacak sistemi bulan El-Sayegh, yaptıkları operasyonların yüzde 85’inin başarılı olduğunu belirti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos hastaneye kaldırıldı

ABD ziyareti kapsamında Washington DC’de bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos'un, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 'baby shower' tepkisi: Güya mevlit dinleyince helal oluyor

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, son dönemde popüler olan 'baby shower' partilerine tepki gösterdi. Organizasyonlara harcanan yüksek meblalara dikkat çeken İşliyen, "İki saatlik bir programa gideceksin, oynayacaksın, zıplayacaksın ya da güya mevlit dinleyince helal oluyor ya rahatlıkla girip çıkabilirsin." ifadelerini kullandı.

Gönül Dağı 38. bölüm fragmanı

Yayına başladığı ilk günden bu yana sevilerek izlenen Gönül Dağı, bu haftada izleyicilerini ekrana kilitleyecek. Gönül Dağı'nın 38. bölümünün fragmanı da yayınlandı. Gönül Dağı'nın 38. bölüm fragmanını ve 37. bölümün tamamını haberimizde izleyebilirsiniz.

Hac ve umre acenteleri Türkiye'nin 'kırmızı liste'den çıkmasını bekliyor

Hac ve umre organizasyonu yapan yaklaşık bin acente, Suudi Arabistan'ın Türkiye'yi Kovid-19 "kırmızı listesi"nden çıkarmasını ve hac-umre ziyaretlerinin açılmasını bekliyor.

Gönül Dağı'na Kurtlar Vadisi'nin yıldızı transfer oldu

TRT 1'in sevilen dizisi Gönül Dağı'ndan izleyicisini sevindirecek bir transfer daha yaptı. Kurtlar Vadisi'nin Zülfikar Ağa'sı Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Gönül Dağı'nın kadrosuna dahil oldu.

Kök hücreyle yenilenin

Dermatoloji Uzmanı Kevser Uzunçakmak, kök hücre tedavisinin dermatolojik hastalıklarda öne çıktığını belirtti.

Meyvenin turşusu da çok güzel

Binlerce yıldır insanlar kışın yiyecek sıkıntısı çekmemek için çeşitli yöntemlerle yiyecek saklarlardı. Yine aynı yöntemle yaz için de kış mevsiminin o yıl bol olan yiyecekleri salamura edilirdi. Biz ise bu hafta hem bu salamura yöntemlerinden bahsedeceğiz hem de ayva ve üzümden yapılan iki turşu tarifi paylaşacağız.

Bin yıllık zindan sanata açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının önemli kapılarından birisi olan Zindankapı’yı müze olarak ihya etti. Roma dönemi önemli eserlerinden olan yapı onarımdan getirilerek dijital müze ve sanat galerisi olarak hizmete sunuldu. Eskiden zindan olarak kullanılan alanlar artık sanata ev sahipliği yapacak. Galeriye dönüştürülen zindan odalarında yerli ve yabancı sanatçılara ait eserler sergilenecek.

Bağ kurmanın en iyi yolu müziktir

Dünyaca ünlü müzisyen Jordi Savall müziğin yaşamın kendisi olduğunu, bu sayede duyguları hissedebileceğimizi söyledi. Savall, “Yeni ülkelerle, kültürlerle ve medeniyetlerle bağ kurabilmenin en iyi yolu müziktir” diyor.

Çocuklar için özel bir dergi

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan ve üç ayda bir yayımlanan Özel Eğitim Çocuk Dergisinin yeni sayısı çıktı.

Manevi virüsleri fark etmiş olduk

Dünyanın eve hapsedildiği salgın günleri üzerine düşünmeye davet eden yazar Rabia Brodbeck, “Pandemi insanlığın manevi hastalıklarına da ayna oldu” diyor. Rahmet Ümidi adlı kitabında evde kalarak insanın sadece kendini dışardaki virüsten korumadığını aynı zamanda manevi hastalıklara sebep olan manevi virüsleri de bu süreçte fark ettiğini dile getiren Brodbeck, “Tüm gayretimiz hakiki şifayı bulmak olmalıdır” yorumunu yapıyor.

Sevimli dostlar için mutfağa buyurun: Yemediğim mamayı hayvanlara yedirmem

Şef Rafet İnce dünyada yapılmayan bir ilke imza attı. Artık kendisini “Pet Chef” olarak da tanıyacağız. Hayvanlar için çıkardığı yemek kitabını yazma serüvenini anlatan Şef Rafet İnce hazır mama yerine evde kedi ve köpeklere yemek yapılmasını tavsiye ediyor.

BM’de Istanbul Photo Awards sergisine ilgi

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliğinin ev sahipliğinde “Istanbul Photo Awards 2021”in ödül alan fotoğrafları izlenime sunuldu.

Sağlıklı beslenmenin vatanı Anadolu’dur

Türk mutfağının en sağlıklı beslenme modeli olarak kabul edilen Akdeniz Diyeti’nin bir parçası olduğunu söyleyen Mehmet Öz, “Dünya da bunu yeni fark etti” diyor. Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının danışma kurulunda yer alan dünyaca ünlü Türk hekim Mehmet Öz, “İnsanlar Akdeniz beslenme şeklinin Anadolu ve Ege geleneklerinden geldiğini fark ettikçe daha fazla tanınmaya başladı. Bu anlamda, bu kitabın, Türk mutfağını sağlıklı, geleneksel ve atıksız yönleriyle tanıtarak dünya mutfağındaki ge...

Öfkenize değil çözüme odaklanın

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Öfkenin şiddeti kişiden kişiye veya olaydan olaya değişebilir. Her insanın stresli bir duruma veya tehdit içeren bir olguya karşı tutumu aynı olmayabilir. Birtakım yaşantısal veya genetik etkenlerden dolayı bazı kişilerin strese karşı daha düşük toleransı olabilir. Diğer önemli nokta ise iletişim becerisidir” yorumunu yapıyor ve öfkeyle başa çıkmak için bası ipuçları veriyor.

100 yıldır kayda değer metin çok az

İsmail Kara, bugüne kadar yediden yetmişe herkesin tahsil yıllarında karşılaştığı, düzenli olarak okuduğu, tekrarladığı, İstiklâl Marşı üzerine 100 yıldır fikri ve edebi bakımdan kayda değer metinler yazılmadığını söylüyor.

Dijital dünyada ikizlerimiz oldu

Dijital dünyadaki kimliklerimizi masaya yatırdık. Öğretim görevlisi Aylin Tutgun Ünal, “Sosyal medya bizim sanal halimiz” diyor. İsmail Hakkı Polat ise, dijital dünyadaki ikiz kimliklerimize dikkat çekti. Öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, özellikle salgın sonrası; bireysel, toplumsal, ekonomik, kültürel, siyasi, devlet, etik, kamu ya da özel sektör olarak her anlamda dijital ikizlerimizi yarattığımız ve salgın döneminde neredeyse fiziksel dünyada yaptığımız bütün hayat rutinlerinin dijital r...

Okuduğun yerden başla

Pandemi sebebiyle ara verilen Yedi Güzel Okuma Projesi kaldığı yerden devam ediyor. Proje, üniversite öğrencileriyle bu yıl “Okuduğun yerden başla” sloganıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Mükemmeliyetçilik kulunç yapıyor

Halk arasında kulunç olarak bilinen yumuşak doku romatizması boyun, sırt, omuz ve kalçalarda görülüyor.

Yetersiz beslenme enfeksiyon habercisi

Değişen hava koşullarıyla birlikte vücudu güçlendirmek büyük önem taşıyor.

Ağrı kesici baş ağrıtır

Bir ayda 8 migren atağı geçirenlerin kronik migrenle karşı karşıya olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Samiye Ulutaş, “Kişiden kişiye değişse de stres, uyku düzeni değişikliği, rüzgarlı hava, kafein ve aşırı ağrı kesici kullanımı hastalığı doğrudan etkiliyor” dedi.

Kas yırtığı hekimsiz iyileşmez

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Serdar Alfidan, kas dokusunun zorlayıcı aktiviteler sonucu yırtılabileceğini ve hekimsiz iyileşmeyeceğini belirtti.

Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar

Eczacı Ayşen Dincer, Dünya Osteoporoz Farkındalık Ayı kapsamında kemik sağlığına dikkat çekti.

En verimli 75 gün

26 öğrenci, “musiki ve toplu tekrar”a dayanan yeni modelle 75 gün gibi kısa sürede hafız oldu. Hafızlığın çocukluk hayali olduğunu anlatan Nursena Ergen (23) “Geçirdiğim en güzel ve en verimli 75 gündü diyebilirim” dedi. Proje Koordinatörü Gülsüm Arslan’a göre 2-3 yıl gibi süreler uzun görüldüğü için gençler hafızlığa mesafeli. Bu yöntem özellikle Y, Z ve Alfa kuşağına hafızlığı sevdirecek. Hafızlar bu 75 günde beslenmeye de çok dikkat etti. Hafızanın güçlenmesi için karbonhidrat ve şekerden uza...

Popüler zehir

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Simge Alevsaçanlar Cücü, son yıllarda sarma tütün şeklindeki sigara kullanımında ciddi artış yaşandığını belirtti.

Güçlü bilek için 4 egzersiz

Antrenmanlarda performansı yukarıya çekmenin en önemli yolu güçlü bileklerden geçiyor. Spor Eğitmeni Doğu Berkan Gündüz, güçlü bileklere sahip olmak için 4 egzersiz önerdi.

Pandemide yüzde 50 arttı: El ve kolda uyuşmalara yol açıyor

Pandemi döneminde hastalığa bağlı hijyen titizliğinin artması sonucu kadınlarda el ve kolda uyuşma, karıncalanmaya neden olan 'karpal tünel sendromu'nun yüzde 50 oranında arttığını söyleyen uzmanlar, ev kadınlarını pandemide temizliğe kendilerini fazla kaptırmamaları konusunda uyarıyor.

HBS’de genç sinemacılar göz doldurdu

Hassan Bin Sabit Sinema Akademisi’nin 2021 eğitim yılı düzenlenen törenle sona erdi. Atölye sınıfı öğrencilerine sertifika ve plaket takdim edilen törende, öğrencilerin çektikleri kısa filmler izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Squid Game kimin oyunu

Son dönemin en çok ses getiren olaylarından biri Squid Game dizisi. Herkes onu konuşuyor. Dünya üzerinde 140 milyon kişi izledi. Çocuk oyunları üzerinden ölüm kalım savaşı verilen bir oyun... Peki, Squid Game ne ifade ediyor? Neden bu kadar ilgi gördü? Ve elbette Netflix bunu her defasında nasıl başarıyor?

Oyuncu Kemal Kuruçay vefat etti

Oyuncu Kemal Kuruçay, geçirdiği kalp krizi nedeniyle 59 yaşında vefat etti.

Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri

CHP eski Milletvekili Mehmet Sevigen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde yaşanan gelişmelere ilişkin TVNET'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine ağır eleştirilerde bulunan Sevigen, "Bizim partidekiler 'Ali kıran baş kesen' gibi oldular. Eleştireni, 'bu yanlış diyeni' partiden ihraç ediyorlar. Bütün ilkelerinden sapmış bir CHP var. Şuan farkında olmadan Meral Akşener'e çalışıyorlar. CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleridir" ifadel...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+