Sağlık Haberleri

Doktorlar şoke oldu: Görünce patates sandım

Samsun’da oturan Mustafa Aytürk’ün (62) mesanesinden ameliyatla 522 gram ağırlığında taş çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştirilen Üroloji Uzmanı Op.Dr. Can Aydın, 37 yıllık meslek hayatında ilk defa bu büyüklükte tek parça halinde bir mesane taşı vakası gördüğünü söyledi.

İpek sağlığına kavuşmak istiyor

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki İpek Şimşek, halk arasında kemik kanseri olarak bilinen 'osteosarkom' hastalığı ile mücadele ediyor. Ayağa kalkıp okula gitmek isteyen İpek, Küba'da uygulandığı belirtilen kanser aşısını olabilmek için hayırseverlerden yardım ve destek bekliyor.

Estetik fırsatçılığına karşı mobil ihbar hattı

Türk Dermatoloji Derneğince, halk sağlığını tehdit eden ve hekim olmayan kişiler tarafından yapılan cilt ve estetik uygulamalarına karşı "WhatsApp İhbar Hattı" kuruldu.

Sağlık Bakanı Koca: Hepatit B ve çocuk felci aşısıyla ilgili sıkıntı yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep Valiliği ziyaretinde hepatit B ve polio aşılarıyla ilgili sorun yaşandığı yönündeki iddialara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, hepatit B ve polio (çocuk felci) aşısıyla ilgili bir sıkıntının yaşanmadığını bildirdi.

Güneşin erittiği kadının isyanı: Yaz gelsin istemiyorum!

Antalya’da 8 yaşında yakalandığı deri hastalığının tedavisi bulunmayan bir cilt kanserine dönüşmesi sonrası hayatı kararan Sibel Oflas’ın vücudundaki kanser tümörleri hızla yayılmaya başladı. Hastalığının güneş ışınlarına maruz kaldıkça daha da hızlı yayıldığını ifade eden Oflas, "Güneş bende DNA mutasyonuna ve kansere neden oluyor. Benim için yaz demek, kabus demek. Yazın gelmesini hiç istemiyorum" diye konuştu.

Aerobik ve direnç egzersizleri kalbe iyi geliyor

Kardiyoloji Uzmanı Çağlar, aerobik egzersizlerinin kalp ve solunum hızını uyararak kaslara oksijenlenmiş kan gönderilmesini, direnç egzersizlerinin de kan basıncı kontrolünü sağladığını bildirdi.

Şifayı Türkiye’de buldu

Kosova’da yaşayan 7 yaşındaki Leonida Salihi, Türkiye’de gördüğü üç aylık tedavinin ardından lösemiyi yendi. Anne Naile Salihi, “Kızım gözümün önünde günden güne eriyordu. Kosova’da tedavi edilemedi, Türkiye’ye geldik. Üç kemoterapiyle hücreleri temizlendi. Leonida okuluna dönmek için gün sayıyor” dedi.

Türkiye tüp bebekte yabancıların tercihi olmaya başladı

Prof. Dr. Erol Tavmergen, uygun fiyat ve başarılı hekimler gibi avantajları sayesinde, tüp bebek uygulamasında Türkiye'nin tercih edilmeye başlandığını söyledi.

Zatürre yaşlılarda ölümcül olabilir

Zatürrenin yaşlılarda ölümcül olabileceğini söyleyen İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm. Dr. Ayşe Seda Demirel, yaşlılık döneminde özellikle akciğerlerin dışarıdan alınabilecek bakteri ve virüslere karşı çok daha savunmasız kaldığını belirtti.

Unutulan 28 santimlik stent 7 yıl sonra fark edildi

Elazığ'da bir hastadan, Ankara'da geçirdiği bir operasyon sonrası böbrek kanalında unutulan ve 7 yıl sonra fark edilen tamamen taşlaşmış 28 santimetrelik stent başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Geleneksel tıp lisansüstü eğitim müfredatına girdi

Sülük, hacamat, hipnoz, ozon terapi gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, Türkiye'de ilk defa Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde hem yüksek lisans hem de doktora programı müfredatına alındı.

Holmium lazer ile prostat cerrahisi

HoLEP prostat ameliyatı vücuda hiç bir iz bırakmadan, idrar kanalından girilerek gerçekleştirilen endoskopik bir cerrahidir. "Holmium lazer nasıl iş görür?, HoLEP prostat ameliyatı nasıl yapılır?, HoLEP prostat ameliyatı nasıl yapılır?" gibi sorular hastaların en çok merak ettiği konu başlıkları arasında. Prof. Dr. Tibet Erdoğru, holmium lazer ile prostat cerrahisini tüm yönleriyle açıkladı.

Ender Saraç 'şalgam suyu için' dedi

Adana Sağlık Festival'ine katılan Dr. Ender Saraç, Adana kebabı yiyenlere, kolay hazım için şalgam suyu içmelerini önerdi.

ABD'de bir kız bebek 7 kilo doğdu

ABD'li kadın, 7 kilo ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. Anne, kamyon çarpmış gibi hissettiğini söyledi.

Elektronik sigara kalp krizi riskini artırıyor

ABD'de yapılan ve sonuçları Amerikan Koruyucu Hekimlik Dergisi'nde yayımlanan araştırmayla, her gün elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin sigara içmeyenlere göre yaklaşık iki kat arttığı belirlendi.

Şekerli içecek tüketimi erken ölüm riskini artırıyor

ABD'de Harvard Üniversitesinin yürüttüğü araştırmada 80 binden fazla kadın ve 37 bin erkek katılımcının beslenme alışkanlıkları incelendi. Şekerli içecek tüketiminin erken ölüm riskini artırdığı saptandı.

Saç ekimi yaptıracaklar dikkat

Saç ekim uzmanı İsmail Zengin, saç ekimi yaptırmayı düşünenlere uyarıda bulundu. Saç ekiminden üç gün sonra, operasyonu yapan kliniklerin hastanın saçlarını yıkadıklarını söyleyen Zengin, "Bu yıkama işlemi ile ekilen saç köklerinin kimyasallara ve suya maruz kalmasına sebep olarak tutunmasını zorlaştırmaktadır. Birçok teknolojik yenilikle birlikte saçlar yıkanmadan kabuklanmasını hızlandırarak ekilen köklerin dökülmesini önlemektedir" dedi.

İnce bağırsakla yeni safra yolu yapıldı

İzmir'de, taş nedeniyle safra yolu genişleyen 79 yaşındaki Hava Kara'ya, ince bağırsaktan parça alınarak, yeni bir safra yolu yapıldı. Kara, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahisi Bölümü'nde gerçekleştirilen ameliyatın ardından eski sağlığına kavuştu.

Doç. Dr. Tekin: Hepatit B'yi artık anne karnında engelleyebiliyoruz

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Tekin, "Hepatit B'yi artık anne karnında engelleyebiliyoruz. Annede eğer hepatit B hastalığı varsa, doğuma yakın anneye bir tedavi veriyoruz" dedi.

Böbreğinden çıkan taş sayısı şaşırttı

Elazığ’da bir hastanın iki böbreğinde bulunan 3 ve 5 santimetrelik taşlar, kapalı yöntem ile kırılarak 152 parça halinde çıkarıldı.

50 yaşına gelmiş herkes yaptırmalı

Genel Cerrahi Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu, kolon kanserinden korunmak için 50 yaşına girmiş herkesin kolonoskopi yaptırması gerektiğini söyledi.

Canan Karatay'ın mutluluk içeceği

1. Adana Sağlık Festivali’nin davetlilerinden İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Adana’nın milli içeceği şalgam suyuna övgüler yağdırarak bol bol tüketilmesini tavsiye etti.

Milli kök hücre cihazı üretildi

Savunma sanayinden, sağlık sektörüne her alanda millileşme hedefi ile hareket eden Türkiye, ünlü kurum ve kuruluşları ile ardı ardına başarılar sağlamaya devam ediyor. 14 Mart Tıp Bayramı'nda Türk bilim insanlarından sevindiren bir haber geldi. Akciğer hastalıkları, diyabetik damar hastalıkları, Buerger hastalığına bağlı damar hastalıklarında, kalp yetmezliği tedavisinde, omurilik yaralanmaları ve felç tedavilerinde, karaciğer yetmezliğinde, cerrahi veya girişimsel yöntemlerle tedavi edilemeyen ...

Beyin göçünde ibre tersine dönüyor

Fransa'da 20 yıl kalarak mesleki kariyerinde ilerleme sağlayan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, Türkiye'ye dönerek buradaki hastalara hizmet vermeye başladı.

Kulaklık kullananlar dikkat: Kanser riski var

Kablosuz kulaklıkların kansere neden olduğu iddiası yeniden tartışma konusu. Ancak bu defa sanık koltuğunda kulak içi olanları var. 250 bilim adamı başta Apple’ın ‘’Airpods’’ adlı kulaklıkları dahil kablosuz bu tip cihazlara karşı bir dilekçe imzalayarak, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’ne sundu.

Doktorların bilinmeyen hikayeleri

14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılında gönüllü sağlık neferleri yaşadığı zorlukları, heyecanı, umudu ve mutluluğu anlattı. Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan sağlık problemleriyle baş eden doktorların anlattıkları adeta ders niteliğinde. Afganistan’daki gönüllü sağlık çalışmalarımız sırasında yaşadığı bir olay ile adeta yeniden doğduğunu söyleyen Dr. Ayşe Hızal Ocak, "İyilik ve hayır için yola çıkmıştık, hastayı öyle görünce önce ömrümden ömür gitti diyebilirim… Bir saate yakın gösterdiğimi...

Avrupa'nın en büyük hastanesi açılıyor

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tüm birimleri tek seferde inşa edilen 3. büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün gerçekleştirilecek.

Böbreği korumak anne karnında başlıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Dünya Böbrek Günü dolayısıyla fakülte binasında gerçekleştirdiği toplantıda, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon böbrek hastasının bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Üstündağ, böbreği korumanın anne karnında başladığını belirtti.

Gözün sinsi düşmanı: Glokom

Prof. Dr. Açıkalın, göz tansiyonu olarak da bilinen glokomun sinsi seyretmesinden dolayı tanıyı güçleştirdiğini belirterek, 40 yaşından sonra yıllık göz muayenesi olmanın önemine dikkat çekti.

Doğru nefes almayı biliyor musunuz?

Akciğerlerin yaşlanma hızı, kalbin yaşlanma hızından daha büyüktür diyen Dr. Öğr. Üyesi Haluk Saçaklı, “Nasıl nefes alacağımızı bilmiyoruz” dedi. Doğru nefes alıp verme tekniklerinden bahseden Saçaklı, nefesin mümkün olduğunca burundan alınıp verilmesi gerektiğini ifade etti.

İlk defa uygulanan yöntemle sağlığına kavuştu

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde ilk defa uygulanan yöntemle mesane taşı ve 80 gram prostatı olan hasta kapalı ameliyatla kısa sürede sağlığına kavuştu.

Yılda 800 bin kişi ölüyor

Araştırmacılar Avrupa’da hava kirliliğinden yılda 800 bin kişin öldüğünü söyleyerek fosil yakıt kullanmaktan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.