Sağlık Haberleri

Başkent edebiyata doydu: Ankara Edebiyat Festivali sona erdi

Ankara Edebiyat Festivali, ‘şehir ve edebiyat’ temalı konferanslar-paneller eşliğinde şiir dinletileri ve yazar-okuyucu buluşmalarıyla edebiyat şölenine dönüştü. İlki yapılan festival, başkentin edebi zenginliğinde farkındalık uyandırırken, Ankaralılar beş gün boyunca edebiyata doydu.

Türk kültürü 6 kıtada ders oluyor

Türkiye Maarif Vakfı, 46 ülkede açtığı 400’e yakın okulda eğitim gören yaklaşık 50 bin öğrenciye Türk Kültürü ve Medeniyeti Dersi verecek. Dünyanın dört bir yanında eğitim gören ortaöğretim öğrencisine verilecek dersin içeriği ise ana hatlarıyla uzman bir ekip tarafından belirlendi. Kitabın bu yıl içinde yazılması planlanıyor.

Türkiye'nin ilk 'Kelime Müzesi' ziyaretçilerini bekliyor

Yazar Şermin Yaşar tarafından Türkçe kelimelerin, atasözlerin ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan Türkiye'nin ilk "Kelime Müzesi" kapılarını açtı.

Araştırma sonuçları ortaya koydu: Kovid-19 en çok hipertansiyonu olanı etkiledi

Araştırma, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek başta olmak üzere, Alpay Medetalibeyoğlu, Elif Ezirmik, Naci Şenka, Sena Bayrakdar, Arem Aktar, Reyhan Akas, Ebru Yılmaz, Huzeyfe Arıcı, Murat Köse, Timur Selçuk Akpınar ile Atahan Çağatay’ın aralarında olduğu geniş bir uzman ekip tarafından gerçekleştirildi. Araştırma sonuçlarına göre, hastaların yüzde 59.1’ini erkeklerin oluşturduğunun altı çizildi. Yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan hastaların oranı yüzde 11.9; ölen hastaların ...

Dördüncü Dünya Göçebe Oyunları başlıyor: İznik görsel şölen için hazır

102 ülkeden 3 bini aşkın sporcunun katılacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 29 Eylül Perşembe günü start alıyor. Bursa’nın İznik ilçesinde gerçekleştirilecek 4. Dünya Göçebe Oyunları için İznik Gölü kenarında yaklaşık 700 bin metrekarelik alanda yapılan hazırlıklarda sona gelindi.

Duvarından 'kan' aktığı iddia edilmişti: Gerçek ortaya çıktı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan 30 yaşındaki Lexy Chidester'in paylaştığı evinin duvarından akan ve kaynağı bilinmeyen kanın videosu ülke gündemine oturdu. Akan sıvının ne olduğu ve kaynağı sonradan anlaşıldı.

Türkiye’nin balık tercihi araştırıldı: Hamsi zirvede

Araştırma şirketi Areda Survey’in bin 100 katılımcıyla gerçekleştirdiği “En Sevilen Balık” araştırmasında hamsi balığı yüzde 20,3 ile zirveye oturdu.

TRT ortak yapımı 'TAY' en çok izlenen film oldu: Kalplere dokunan hicret hikayesini çocuklar çok sevdi

Hz. Muhammed’in “Hicret” yolculuğunu konu edinen ilk animasyon filmi olan TRT ortak yapımı “Tay”, vizyona girdiği ilk haftada rakiplerini geride bırakarak gişede en çok izlenen film oldu. “Tay”, ilk haftasında 80 bin 546 kişiye ulaştı. Türkiye’de 74 şehirde 316 salonda vizyona giren film, önümüzdeki günlerde Almanya, Fransa, Hollanda, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 20 ülkede daha seyirciyle buluşacak.

5 yaşındaki Ayşe’nin dünyasını aydınlattılar

Savaşlar en çok çocuklara zarar veriyor, özgürlüklerini ellerinden alıyor, gözündeki ışığı söndürüyor. Halep’in Azez kentinde yaşayan Ayşe de milyonlarca savaş mağduru çocuktan biri. Doğuştan görme kaybı yaşayan Ayşe, savaş ve yoksulluktan dolayı sağlık desteği alamadı ve yaşı ilerledikçe görme yetisini kaybetti. Savaş onun güneşini elinden aldı. Gözünden tedavi olamayan Ayşe yüzde 95 görme kaybı ile renksiz bir dünyayla baş başa kaldı. Annesi kendisine hamile iken bombardıman sonucu babasını ka...

‘Cerrâhî’lerin yeni postnişini: Ahmet Özhan

Nûreddin Cerrâhî’nin İstanbul’un Karagümrük semtinde kurmuş olduğu, Halvetîyye’nin kolu olan Ramazânîyye’nin altında bulunan Cerrahî Tekkesi’nin yeni postnişini belli oldu.

Şehrin Caz Festivali başladı

Akbank Sanat’ın gelenekselleştirdiği, “Akbank Caz Festivali” önceki akşam Müze Gazhane’de başladı.

Bozkırın Tezenesi anıldı

Halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 10. yılında mezarı başında anıldı. Memleketi Kırşehir’in Bağbaşı Mezarlığı’nda düzenlenen törende, Ertaş’ın kabri başında Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Ziyafet Sofrası oyunu 500. kez sahnede

Avrupa’da 7 ayrı ülkede, Türkiye’de 65 farklı ilde sahnelenen, 2014’de prömiyer yapan, Ayşe Şahinboy Doğan’ın sahneye uyarladığı Ziyafet Sofrası 26 Eylül’de Sancaktepe Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde 500. kez seyircisiyle buluşacak.

Arapça Kitap Fuarı’na geri sayım

Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı bu yıl yedinci kez 1-9 Ekim’de İstanbul Fuar Merkezi’nde okurlarla buluşacak.

TİP'li Sera Kadıgil'den canlı yayında haddini aşan sözler: Diyanet İşleri Başkanlığı ve imam hatip liseleri kapatılsın

CHP milletvekilliğinden istifa edip Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) geçen Sera Kadıgil, CHP tarafından fonlandığı bilinen TELE1 ekranlarındaki Enver Aysever'in programında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ve imam hatip liselerinin kapatılması gerektiğini savundu. Kadıgil'in hadsiz sözleri büyük tepki topladı.

Suçıktı Şiir Akşamları eski neşesini buldu

Usta Şair Cahit Koytak’ın onur konuğu olduğu 23. Suçıktı Şiir Akşamları, bu sene ilk kez uluslararası boyuta taşındı. Dokuz farklı ülkeden şairin katıldığı etkinlikte şiir üzerine konuşmalar yapıldı, şairler şiirlerini okudu. Kendi aralarında dertleşme imkanı da bulduklarını söyleyen şairler, eski programların tadını yakaladıklarını ifade etti.

Yargılama bitene kadar ilaç verilmeli

Kanser hastası bir vatandaşın tedavisi için kullanması gereken ilaç bedelinin SGK tarafından karşılanması talebiyle açılan davada, mahkemeden ders gibi karar çıktı. İstanbul 19. İş Mahkemesi’ndeki dava dosyasına göre, kanser hastası Hüseyin D. (68), gördüğü kemoterapiden yeterli etkiyi alamadı. Doktorlar, sağlık durumu kötüleşen Hüseyin D.’ye ilaç desteği verilmesine karar verdi. Ekonomik durumu kötü olan vatandaş, reçete edilen ilaçların bedelinin SGK tarafından karşılanması için İstanbul Sosya...

inEpilepsy ile hastalar güvende

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen inEpilepsy, dünyada nöbet algılama ve takip açısından bir ilk. 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan proje, epilepsi nöbeti gelmeden 180 saniyeye kadar hasta ve hasta yakınlarını uyarıyor.

Kanserin izini Onkolay sürecek

Türk Kanser Derneği, Albert Health ve Roche işbirliğiyle geliştirilen Onkolay, kanser hastalarının tedavi takibini kolaylaştıracak.

Yazar Ahmet Özalp son yolculuğuna uğurlandı

Yayın camiasının değerli isimlerinden araştırmacı yazar N. Ahmet Özalp, Eyüp Sultan Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. Araştırmacı yazar Ahmet Özalp'ın naaşı, Eyüp Sultan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından dualarla Eyüp Sultan Mihrişah Valide Sultan Haziresi'ne defnedildi.

TRT’den futbolseverlere çağrı

TRT’den Futbolseverlere Çağrı TRT kanallarının yüksek ses ve görüntü kalitesiyle izlenebilmesi için bir süre önce TÜRKSAT 4A uydusunda yeni bir frekanstan yayına başlanıldı. TRT’den futbolseverlere, bu akşam TRT 1’de ekrana gelecek Faroe Adaları – Türkiye karşılaşması ve 20 Kasım’da başlayacak FIFA 2022 Dünya Kupası öncesi bir kez daha frekans güncelleme hatırlatması geldi.

Bathonea'da bir keşif daha

İstanbul Avcılar'daki Bathonea Antik Liman Yerleşkesi kazılarında bulunan kemikler bin 500 yıl önce bölgede yaşayan medeniyetin hangi hayvanları besledikleri ve yediklerine ilişkin bilgiler verdi. Arkeozoolog Dr. Hasan Değirmenci, "Bu kemikler bize bu bölgedeki beslenme rejimi hakkında yani neler yiyip-içtikleri hakkında bilgiler verdi. Bunun haricinde hangi hayvanları besledikleri, ticaretini yaptıkları ile ilgili ipuçları elde etmiş olduk" dedi.

Kültür yolu yedi şehir dört bucak

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da başlayan ve yüzlerce sanatçıyı buluşturan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali bu yıl beş şehri dolaşacak. Bahar ayında ise İzmir ve Adana’ya kadar uzanacak. 2022 kültür sanat sezonunda kültür yolu etkinlikleri bu yıl Çanakkale’de başladı. Sırasıyla İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’a uzanacak.

Sofralarınızı pekmezli lezzetlerle tatlandırın

Geçmişten bugüne yöreden yöreye farklı pekmez çeşitleri günümüze ulaşmış. Bizim de bu hafta sizler için evlerinizde kolaylıkla yapabileceğiniz güzel pekmezli tariflerimiz var. Akpekmez ve şirin tarhana tarifleriyle siz de sofralarınızı bu lezzetlerle tatlandırabilirsiniz.

Suriyeli derdini sahnede anlatıyor

Suriyeli bir grup genç, “Sürü Dışında” adlı oyunu İstanbul’da sahneledi. Oyunun yönetmeni ve senaristi Ghazwan Al-Balah, “Suriye’nin, sadece bir savaş, çatışma ve kan ülkesi olmadığını; köklü bir medeniyet, kültür ve tarihe sahip olduğunu göstermek istedik” ifadelerini kullandı.

Konya’da festival var

Festivaller bir ülkenin en büyük kültür sanat etkinliklerinden biridir. Türkiye Kültür Yolları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Dünyada bu kadar geniş çapta, kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak” dedi. Devlet eliyle ve özel organizasyonlarla yol alan festivallerde, sırada Konya’da gerçekleştirilecek Anadolu Fest Konya var.

Kemancılar Kralı çal!

Sonbahar mevsimi müzikseverler için dolu dolu geçecek. “Çingene Kemancıların Kralı” olarak bilinen dünyaca ünlü keman sanatçısı Roby Lakatos, Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni ile İstanbul ve Ankara’da klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Türk sineması ata ocağında

Türkler, yüzlerce yıl önce ayrıldıklarıı anavatanlarına dizi ve sinemalarıyla dönüyor. Dünyada çıkışını sürdüren Türk dizi ve filmlerine ilgi ata yurdu Özbekistan’da bir tarifsiz. Bunun son örneği, 14. Uluslararası Taşkent Film Festivali’nde Türk oyuncu ve yapımlarına gösterilen ilgide kendini gösterdi. Oyuncu Celal Al, Orta Asya’daki teveccühü “Kan çekiyor” sözleriyle özetlerken, Yönetmen Nazif Tunç ise, “Türk sinemasının yönü, Batı’ya dönüktü. Oysa bizim özlemimiz kültür havzamıza dönük bir si...

Bienal hattında şairler buluşması

İKSV tarafından, 2007-2036 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali Şiir Hattı programıyla kamusal alana yayılıyor. Bienal katılımcısı 15 şairin, bienalin Şiir Hattı programı kapsamında yazdığı şiirler, Faiz Ahmad Faiz’in ve Nâzım Hikmet’in seçili şiirleriyle birlikte şehrin farklı noktalarında okurlarla buluşuyor.

Futbolla hayata bağlandı: Çete üyeliğinden kurtuldu işadamı oldu

Afrika’da sokaklarda bir suç makinesi olan Sadock James, futbol sayesinde başka bir hayatı tanıyor. Çocuk yaşta çeteler için hırsızlık yapan James’in hayatı, sokak köşelerinde oynadığı futbolla değişiyor. Şimdi çocuklara gönüllü antrenörlük yapan James, başka hayatlara umut oluyor.

“Aphrodisias- Ara Güler” sergisi ilk kez Ankara’da

"Aphrodisias-Ara Güler” sergisi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ev sahipliğinde ilk kez Ankara’da açılıyor.

Sürdürülebilir “Kaçış Noktası”

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Kalebodur desteğiyle 14 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İç Mimar-Sanatçı Oğuz Yalım’ın seramik atıklarıyla ortaya koyduğu eserlerden oluşan “Kaçış Noktası” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+