Sağlık Haberleri

Ameliyattan 4 hafta önce sigarayı bırakmak komplikasyonu azaltıyor

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Newcastle Üniversitesi, Dünya Anestezi Uzmanları Toplulukları Federasyonu ile ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, ameliyattan en az 4 hafta önce sigarayı bırakan hastalarda komplikasyon gelişme riskinin azaldığı görüldü.

Adana kebap çatalı batırınca dağılmıyorsa hileli olabilir

Tarım ve Orman Bakanlığının taklit ve tağşiş yapan işletmelerin listesini yayınlamasından sonra vatandaşlar et alırken de et yerken artık 2 kez düşünüyor. Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Şefik Aslan, "Erkek kuzu etini çatala batırdığın anda dağılır, vatandaşlar buna dikkat etsin" dedi.

10 yılda 300 ameliyat oldu: Yeniden ameliyat için ABD'ye gidecek

Bursa’nın İnegöl ilçesinde 9 yıl önce içtiği temizlik maddesi sebebiyle iç organları hasar gören 12 yaşındaki Kayra Karakaş, yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 300 ameliyat geçirdi. Kayra 28 Ocak’ta tekrar ABD’ye gidecek burada şubat ayında 48 saat sürecek bir ameliyat ardından eski sağlığına kavuşacak.

Kardeşinden aldığı ilikle hayata tutundu

Samsun’da 1 yaşındaki bebek, lösemi hastası ablasına umut oldu. 3,5 yaşındaki Elif Ravza Turan, geçen yıl kardeşi Tuğçe’den yapılan ilik nakli ile hayata tutundu. Sağlığına kavuşan Elif Ravza, şimdi kardeşiyle oyunlar oynayıp birlikte eğlenmenin keyfini çıkarıyor. Anne Zeynep Turan, "Nakilden sonra kızım iyileşti. Artık birbirlerine daha çok bağlılar. Daha çok birbirleri için yaşıyorlar. Bir şey olsa birbirlerini hemen soruyorlar. İkisinin de sağlığı çok iyi” dedi.

Çin'den gizemli virüs yayılıyor: Türkiye biyolojik savunma ekipmanlarını geliştirmeli

Çin'de ortaya çıkan ve akciğer rahatsızlıklarına yol açan koronavirüsü dünya geneline yayılıyor. Virüsün Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Tayland gibi ülkelerde görülmesi paniğe yol açtı. Bazı ülkeler, Çin'den hava yolu ile gelen yolculara karşı önlemler almaya başladı. Peki virüsün yayılması halinde, Türkiye'nin atacağı adımlar neler olabilir? Uzmanlara göre, Türkiye'nin bir an önce biyolojik savunma sistemlerini geliştirmesi gerekiyor.

Karaciğerinin 600 gramlık parçasıyla babasını hayata bağladı

Umman'da yaşayan siroz hastası Amanallah Elbuluşi (48), kızı Sümeyya Elbuluşi'nin (22) verdiği 600 gramlık karaciğer parçasıyla hayata tutundu. Kendisini hayata döndüren kızı Sümeyya ve doktorlarına minnettar olduğunu söyleyen Elbuluşi, "Kızıma teşekkür ediyorum. Şu an çok iyiyim. Sağlığım yerinde" dedi.

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Somali'deki saldırıda yaralanan 3'ü 9 kişi ambulans uçakla Türkiye'ye getirilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yaralanan 3 Türk ve 6 Somali vatandaşını ambulans uçakla ülkemize getiriyoruz" dedi.

İdrar kaçırma problemi kişiden kişiye farklılık gösteriyor: Kendinizi kimseyle kıyaslamayın

İdrar kaçırma sorunu günümüzde kadınların en büyük problemleri arasında geliyor. Bu konuda konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için şehir şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü 5. durakları olan Antalya’da bir seminer düzenledi. Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesinde konuşan Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, “İdrar kaçıran biriyseniz kendinizi kimseyle kıyaslamayın” dedi ve ekledi: “Yaşadığı sorun sizden tamamen farklı olabilir. İdrar ...

Burun ameliyatına gitti kalbinin delik olduğunu öğrendi

Ankara'da üniversite öğrencisi Mehmet Akyar, nefes almakta zorlanınca burun ameliyatı olmak için hastaneye başvurdu. Doktorlar, Akyar'ın yapılan tetkiklerinde kalbinin delik olduğunu teşhis etti. Akyar, 'TEE' (Trans Özofageal Ekokardiyografi) yöntemi ile yarım saat süren kapalı kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Sağlık Bakanlığından "özel" daire başkanlığı: Başkanlık nadir hastalıklarla ilgili ulusal kayıt sistemini kuracak

Bakanlık bünyesinde, özel gereksinimli çocukların tanı ve tedavi süreçlerinin takip edileceği ve bu alanda bilimsel çalışmaların yürütüleceği Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı faaliyete başladı. Başkanlık, otizm, zihinsel özel gereksinimler ve nadir hastalıklarla ilgili ulusal kayıt sistemini kuracak, bu alanda topladığı verileri analiz edecek.

Veteriner Hekimler Odası uyardı: Ölü kuşlara sakın dokunmayın

Son haftalarda meydana gelen kuş ölümleri ve sonrasında yaşananlar üzerine İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) bir açıklama yaptı. İlgili kurumların neler yapması gerektiğine yer verilen açıklamada vatandaşlar için de " Çok sayıda ölü kuş gördüklerinde zaman kaybetmeden Tarım ve Orman il veya ilçe müdürlüklerine haber vermeli veya Alo 174’ü arayarak bilgi vermeliler. Hiçbir şekilde kuşlara dokunmamalılar. Evcil hayvanlarını gezdirenler bir süre bu alanlardan uzak durmalı." denildi.

Parmağını Türkiye kurtardı

Bulgaristan’da geçirdiği iş kazasında sol elinin baş parmağını pres makinesine sıkıştıran Milko Ivanov, şifayı Türkiye’de buldu. Ivanov’un, Sofya ve Almanya’da gittiği hastanelerde ‘kesilmesi gerek’ denilen parmağı, Türkiye’de 4,5 saatlik operasyonla kurtarıldı.

Bakan Koca: Eşlerin görev yeri değişikliği taleplerinde kıdem şartını kaldırdık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nde yeni düzenlemeler yaptıklarını belirterek, kurum içi naklen tayin ile yer değişikliği yapılan personelin eşine kıdem şartı aranmaksızın tayin olanağı getirildiğini bildirdi.

Kaliteli gece uykusu gençleştiriyor

Manchester Üniversitesi'nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırma, kaliteli bir gece uykusunun hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğunu ve yaşlanmayı yavaşlattığını ortaya koydu.

İlaçta "geri ödeme" kararı epilepsi ile savaşanları memnun etti

Türk Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk, "SGK'nin geri ödeme listesine aldığı ilaçların hayati önemi var. Epilepsi ilaçlarına da 'evet' denildiği, bu hassasiyet gösterildiği için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kanserle mücadelede metastazdan sorumlu proteinler saptandı

Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlü ve ekibince yapılan araştırmada, kanserli hücrelerin metastaz kabiliyetini kazanma süreçlerinde önemli rol oynayan 2 protein saptandı.

Hava kirliliği oluşturan ince tozlar sağlığı tehdit ediyor: Maske kullanmak önlem olabilir

Son günlerde kentlerde yaşanan hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığı öne sürüldü. TÜSAD KOAH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mirici, "Hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmamak ve mutlaka çıkmak gerekiyorsa maske kullanmak bir önlem olabilir." dedi.

İsa bebeğin kolundaki yaranın sebebi bulunamıyor: Sol elini kullanamaz hale geldi

Bursa'da, sol kolunda yarayla dünyaya gelen İsa Asaf Midilli, kolundaki yaradan kaynaklı 1,5 yaşına gelince sol elini kullanamaz hale geldi. Minik İsa'nın ailesi, çocuğunu tedavi ettirmenin yollarını ararken bir yandan da anne karnında oluştuğu söylenen yaranın sebebini araştırıyor.

Tüm hastalara yetecek ilaç var

Sağlık Bakanlığı tarafından grip (influenza) ile ilgili bir bilgilendirme ve uyarı yapıldı.

Sağlıkta iletişim engellerini kaldırıyorlar

Dünyada bir ilk olan ve Türkiye’de bulunan yaklaşık 1 milyon işitme engelliye hizmet veren Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) on binlerce çağrıya işaret diliyle cevap verdi. ESİM ile konuşma engeli nedeniyle 112’den faydalanamayan veya hastanede muayene olurken doktorla iletişim kurmada zorluk yaşayan işitme engellilerin sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaşıyor.

Sağlık Bakanlığı: Hayatını kaybeden iki çocuğun ölüm sebebinin belirlenmesi için inceleme başlatıldı

Sağlık Bakanlığı, "İstanbul'da H1N1 şüphesiyle hayatını kaybeden iki çocuğun ölüm sebebinin belirlenmesi için inceleme başlatıldı" açıklamasında bulundu.

Hayatı ve sağlığı tehlikeye sokacak gıda üretenlere 5 yıla kadar hapis yolda

Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak gıdaları üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecilerine 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören yasa teklifi taslağında son rötuşlar yapılıyor. Taslağa göre, taklit veya tağşiş yapılan gıda veya yemleri üreterek piyasaya sürenlere de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 1000 günden 3 bin güne kadar adli para cezası verilmesi öngörülüyor.

Doktor, burnunu kıran saldırganın eşine doğum yaptırdı

Osmaniye Devlet Hastanesinde, sezaryen ile doğum yapacak olan hamile yakınının ameliyatına girmek isteyen M.B. buna karşı çıkan doktoru darp etti. Aldığı darbelerle burnu kırılan doktor, kırılan ve kanayan burnuna rağmen yine de ameliyata devam ederek kadına doğum yaptırdı.

Kanola yağı kansere sebep oluyor

Kanola Yağı, Kolza bitki tohumlarının genetik yolla ıslah edilmesi ile elde edilmiş tohumlardan üretilen bir yağ çeşididir. Kozla ise gıda yağ bitkilerinin içinde en fazla zehirli olanıdır. Öldürücü zehirli olduğu için böcekler dahi yemez.

Sağlık Bakanı Koca: İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil

Anestesiz ilaçlarına ilişkin iddialara karşın Sağlık Bakanı Koca, " İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

Uzmanlardan hastalıklara karşı "pul biber" önerisi: 15 gün akşam yatmadan önce tüketin

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Aile Hekimi ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Öğr.Üyesi Serhat Koran, "Yarım limon, 3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt ve 1 çay kaşığı pul biber karışımını 15 gün akşam yatmadan önce tüketin. Bu formül yağ yakımını hızlandırırken hastalıkların önlenmesine yardımcı olur." ifadelerini kullandı.

Beylikdüzü’nde çocuk ölümlerinde 'domuz gribi' şüphesi: Gerekli araştırmalar yapılıyor

Beylikdüzü’nde geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden 2 ve 4 yaşındaki iki çocuğun ölümü sebebinin domuz gribi olabileceği iddia edildi. Hayatını kaybeden çocukların getirildiği hastanede görev yapan Uzman Doktor Nilüfer Şenbecerir, domuz gribi tanısı için erken olduğunu söyleyerek, “Şu an için domuz gribi tanısı koymamız mümkün değil. Aslında grip enfeksiyonun bir çok çeşitleri var. Domuz gribi diyemiyoruz ancak bu konuda da gerekli araştırmalar yapılıyor" dedi.

Rahmi alınan kadınlar menopoza girmiyor

Kadınlarda sık görülen çeşitli rahatsızlıklardan dolayı rahmin yani uterusun alınması gerekebiliyor. Gelişen teknolojiler ve yüksek cerrahi deneyim sayesinde son derece konforlu bir ameliyat süreci geçirmek ve sonrasında sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkün. Rahimin esas görevinin bebeğe ev sahipliği yapmak olduğunu belirten Doç. Dr. Hasan Onur Topçu, "Rahmi alınan kadınlar menopoza girmiyor" dedi.

81 ile 'acele durdurun' talimatı gönderilmişti: Sağlık Bakanlığı'ndan yeni anestezi ilacı açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi'nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası 81 ilin sağlık müdürlüğüne 'çok acele' ibareli yazı göndererekk, ilacın kullanımının durdurulması ile iadelerinin yapılması yönünde talimat vermişti. Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından vatandaşlarımızın endişe duymasını ger...

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile 'çok acele' yazı: Kullanımını durdurun

Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi'nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne 'çok acele' ibareli yazı göndererek, ilacın kullanımının durdurulması ile iadelerinin yapılması yönünde talimat verdi. Söz konusu anestezi ilacının eczanelerde satılmadığı belirtildi.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Ağalar: Fıtık zaman kaybedilmeden tedavi edilmeli

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Ağalar, "Fıtığın zaman içinde kendi kendine iyileşeceğine dair yanlış bir inanış var. Ortaya çıkan fıtığın geçmesini beklemek ya da kasık bağı, kemeri gibi destek aparatları kullanmak tedaviye yarar sağlamaz. Bununla birlikte egzersiz ve fizik tedavinin de etkinliği yoktur. Tüm fıtıkların ameliyat olmadan tedavisi mümkün değildir. Bu fıtıkları, beklemeden tedavi etmek son derece önemlidir" dedi.

Kumar bağımlılığının tedavisi ömür boyu sürüyor: Depresyona hatta intihara yol açıyor

Ülkemizde kumarhaneler uzun yıllar önce kapanmış olsa da günümüzde iyice yaygınlaşan internet sayesinde online bahis sitelerinin rahatça kumar oynamaya imkan tanıması son zamanlarda kumar tutkusunun neden olduğu bazı olumsuz haberleri yeniden gündeme taşıdı. Psikiyatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Sönmez, "Kaybetme silsilesi devam ettikçe, giderek artan miktarlarda oynanmaya başlanır. Etraftan alınan borçlar ve hatta bankalardan çekilen krediler ödeme gücünü çok aştığı zaman depresyon ve intihar gibi r...

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.