Sağlık Haberleri

Umutlandıran gelişme: Prof. Dr. Ovalı ve ekibi aşı için 45 günlük karantinaya girdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı sunduğu plazma tedavisi projesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, aşı için çalışmalara başladı. Çalışmalarla ilgili görüntü de paylaşan Ovalı, ekibiyle birlikte 45 gün karantina altında çalışacağını duyurarak, risk nedeniyle bir hafta boyunca da tek başına çalışacak.

Prof. Dr. Oğuz Özyaral'ın koronavirüs testi pozitif çıktı

Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, koronavirüs şüphesiyle hastanede tedavi altına alındı. Özyaral, sosyal medyadan paylaştığı bir video ile koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Koronavirüs seferberliği: Ultraviyole ışınlarıyla öldüren cihaz geliştirildi

Dünyayı esir alan küresel koronavirüs salgınıyla mücadele için herkes seferber oldu. Bir taraftan aşı ve ilaç geliştirilmesi için çalışmalar sürerken diğer yandan da sağlık çalışanlarının ihtiyaçları için yoğun çaba sarfediliyor.

Sağlık Bakanlığı canlı yayında gerçekleştirdi

Sağlık Bakanlığı, 2020 yılı ataması kurayla yapılanlara ilişkin unvan değişikliği kura çekimini canlı yayında noter huzurunda gerçekleştirdi.

Türkiye bir İtalya olmaz: Evde kalırsak bir ayda çözülür

Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Dr Meltem Özen, Türkiye’nin koronavirüste günlük test sayısının 20 binleri bulması gerektiğini söylerken “Nüfusun yüzde yüzünü evine kapatabilirsek bir ayda bile bu işi çözebiliriz” dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan heyecanlandıran koronavirüs açıklaması: İşe yarar mı? Cevabını birkaç haftada verebileceğim

Koronavirüs tedavisi üzerinde çalışma yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Bilimsel verilere göre şu an elimizdeki en etkili tedavi ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi. Bakan Varank'ın sorusu üzerine Prof. Dr. Ercüment Ovalı, "Aslında bu çok klasik bir tedavi, gerçekten işe yarayabilir. Ama yüzde yüz mü, bu sorunun cevabını önümüzdeki birkaç haftada verebileceğim" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi İlhami Çelik'ten çarpıcı uyarı: Korku ve panikle mücadeleyi kazanamayız

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Şu anda bizim toplumu en çok tehdit eden olay bu, korkuyu yenmemiz lazım. Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız. Bunun için sakin, tedbirli olmalıyız, panik halinden kurtulmalıyız. Şu anda altından kalkamayacağımız bir hasta popülasyonumuz yok. Süreci daha rahat götürebiliyoruz. İnşallah bu daha da artmaz. Bizim için önemli olan, hızlı pikin oluşmasını önlemek" dedi.

Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Koronavirüsle mücadelede 88 ülke Türkiye'den ekipman desteği talep etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde toplam 88 ülkenin Türkiye'den ekipman talebinde bulunduğunu açıkladı. Koca, "30'a yakın ülkenin ihtiyaçlarını gidermek üzere bir çaba içinde olduk. En son Almanya'nın da 2 milyon maske talebi olmuştu. Onu da önümüzdeki birkaç gün içinde temin ediyor olacağız" ifadelerini kullandı.

Bakanlık azaltılması için talimat verdi: Kağıt reçetelere dikkat

Koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı, hekimler tarafından yazılan kağıt reçetelerin bulaş riski nedeniyle asgari düzeyde kullanılmasını içeren karar yazısını YÖK ve valiliklere gönderdi. Yazılan talimat yazısında Kovid-19 ile mücadele kapsamında, hekimler tarafından yazılan kağıt reçetelerin bulaş riski nedeniyle asgari düzeyde kullanılmasını istedi.

Prof. Dr. Can: Her kırmızı göz koronavirüs göstergesi değildir

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Can, bahar günlerinde alerjik reaksiyonların artarak gözlerin kızardığını ifade ederek, bunun korona belirtisi olarak algılanıp hastane ve kliniklere akın edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Can, "Bahar günlerinde alerjik reaksiyonlar artarak gözler kızarmaktadır. Bu durum, korona belirtisi olarak algılanıp hastane ve kliniklere akın edilmemesi gerekir. Olası panik durumu göz polikliniklerinde yoğunlaşmaya, yaratılmaya çalışılan sosyal izolas...

Tıp dünyasında bir acı kayıp daha: Prof. Dr. Feriha Öz koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dali eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriha Öz koronavirüs sebebiyle 87 yaşında hayatını kaybetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesinin yollarının yapımına başladı

Dünyanın en modern cihazlarıyla donatılan 2 bin 800 yataklı Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesinin yollarının yapımına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla açılışı mayısa çekilen hastane havadan görüntülendi.

Vali Yerlikaya duyurdu: İstanbul'da eczanelerin çalışma saatleri değişti

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da eczanelerin pazar günleri hariç 09.00-18.00 saatleri arası çalışacak şekilde yeniden düzenlendiğini açıkladı.

Prof. Dr. Nihat Dilsiz: Kan sıvısından elde edilen parçacıkları ile koronavirüsün çoğalması önlenebilir

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Dilsiz, "Vücut kan sıvısından izole edilecek eksozom (doğal hücre parçacıkları) adı verilen vezikül aracılığı ile viral RNA'ya bağlanabilen 20 nükleotitlik küçük mikroRNA'yı hastaya burun spreyi veya kan yolu ile verebiliriz. Bu mikroRNA'lar insan genomuna bağlanmaksızın sadece hedef Kovid-19 proteinlerini sentezlemekle görevli olan viral mRNA'ya bağlanarak onun protein sentezini ve dolayısıyla çoğalmasını engelleyebilecektir. Buna il...

Koronavirüse karşı sağlıklı uyku şart! Uykusuzlukla baş etmenin 12 etkili yöntemi

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı ve tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüsten (kovid-19) hepimiz fazlasıyla etkilendik. Koronavirüs kaygısı nedeniyle çoğumuz uyku problemleri yaşamaya başladık; en çok da ‘uykusuzluktan’ yakınır hale geldik. Ancak yapılan çok sayıda bilimsel araştırma; sağlıklı bir uykunun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve buna paralel olarak yeni koronavirüsten korunmamızda önemli bir rol üstlendiğini ortaya koyuyor.

Mevsimsel hastalıklar koronavirüs ile karıştırılmamalı

Mevsim değişikliği yaşadığımız bugünlerde çocuklarda sık görülen grip, nezle ve alerjik reaksiyonlarla semptomatik benzerlikler gösteren koronavirüs, aileleri paniğe sevk ediyor. 29 yıldır çocuk sağlığı, immünoloji ve alerji alanında çalışan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, koronavirüs ve sık görülen hastalıklar arasındaki farkı açıklarken, “Nefes darlığı koronavirüsün ana belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu belirti nezle, grip, mevsimsel alerji gibi sıkça görülen rahatsızlıklarda ...

Koronavirüs anne karnındaki bebeğe bulaşır mı? Gebeler virüsten nasıl korunmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Pandemi” ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmekte. Anne adaylarının, Koronavirüs salgınından dolayı dünyaya gelecek bebekleri konusunda ciddi kaygı taşıdıkları gözlemlenmekte. Peki Koronavirüs, anne karnındaki bebeğe geçer mi? Virüs nedeniyle erken doğum gerçekleşebilir mi?

Maske ve eldivenlerde enfeksiyon riski: Poşete sarıldıktan sonra çöpe atın

Uzmanlar, koronavirüs salgınından korunmak için kullanılarak çöpe ya da çevreye gelişigüzel atılan maske ve eldivenlerin enfeksiyon riski oluşturduğu uyarısında bulundu. Yetkililer, bu ürünlerin tıbbi atık toplama alanlarında biriktirilmesi gerektiğini, imkan yoksa en az 2-3 kat poşetle sarıldıktan sonra çöpe atılması gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı açıkladı: 'İmmün plazma temini'ne ilişkin kriterler belirlendi

Sağlık Bakanlığınca, koronavirüsten etkilenenlerden uygun görülenlerin tedavisinde kullanılacak "immün plazma temini"ne ilişkin kriterler belirlendi. Koronavirüs geçirip iyileşen kişinin bağışçı olabilmesi için, enfeksiyonu geçirmiş olduğuna dair laboratuvar test sonucu gerekli olacak. Ayrıca immün plazma tedarik ve uygulamasında, Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu ücret dışında hiçbir ek ücret alınamayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 63 vatandaşımız daha hayatını kaybetti, tüm illerimizde artık virüs var

Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 13.30'da başlayan Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Son 24 saatte yapılan test sayısının 14 bin 396 olduğunu belirten Bakan Koca, "Bugünkü vaka sayısı 2148. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 63." ifadelerini kullandı. Koronavirüsün artık 81 şehre yayıldığına dikkat çeken Bakan Koca, "Ön planda 8 bin 852 vaka ile İstanbul var. Onu 853 vaka ile İzmir izliyor. Ankar...

Koronavirüs salgınında ayakkabı ve terlik temizliğine dikkat

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündeme oturdu. İnternette ve sosyal medyada yer alan bilgi kirliliği ise, insanların kafasının karışmasına neden oluyor. Emsey Hospital’dan Prof. Dr. Birol Baytan ayakkabı ve terlik temizliğinin bu süreçteki önemine değindi.

Hastanede doktor ve mühendisler 3 boyutlu yazıcıyla yüz korucuyu siperlik üretiyorlar

Van Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeni tip koronavirüse karşı (Kovid-19) görev yapan sağlık çalışanları için geliştirdikleri 3D yazıcıyla yüz koruyucu siperlik üretiyor.

Koronavirüs ile mücadelede en etkili çözüm: Covid-19 ile yüzleş

Üsküdar Üniversitesi, koronavirüs krizi ile mücadelede pratik adımlardan oluşan özgün bir çalışmaya imza attı. Öğretim üyesi Doç. Dr. Cumhur Taş’ın Uzm. Psk. İpek Güneş ile derlediği FACE COVID “Covid’le Yüzleşme” e-kitapçığı ‘Korona krizine nasıl etkili yanıt verilir?’ sorusunu sorarak mücadelede bir dizi pratik adım içeriyor. İnsanların kontrolündekilere odaklanması gerektiği vurgulanan çalışmada “Duygularınızı düşüncelerinizi kabullenin, vücudunuza geri dönün ve yaptığınız işke meşgül olun” i...

Sultan 2. Abdülhamid'in kurduğu enstitü koronavirüs aşısı çalışmalarına başlıyor

TÜBİTAK tarafından organize edilen yeni tip koronavirüse karşı yürütülen aşı üretim projesine katılan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü, çalışmalarına önümüzdeki hafta başlıyor. Sultan 2. Abdülhamid tarafından kurulan ve 126 yıldır aşı, serum üretimi yapan enstitü, hazırlık çalışmaları öncesi kapılarını açtı.

Sultan 2. Abdülhamid'in kurduğu enstitü koronavirüs aşısı çalışmalarına başlıyor

TÜBİTAK tarafından organize edilen yeni tip koronavirüse karşı yürütülen aşı üretim projesine katılan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü, çalışmalarına önümüzdeki hafta başlıyor. Sultan 2. Abdülhamid tarafından kurulan ve 126 yıldır aşı, serum üretimi yapan enstitü, hazırlık çalışmaları öncesi kapılarını açtı.

Gıdaları 2 haftadan fazla stoklamayın

Pandemi olarak kabul edilen koronavirüs, ciddi halk sağlığı sorunu olarak tüm dünyada devam ediyor. Hastalığı birebir önleyen ve iyileştiren bir ilaç veya gıda olmamasına karşın, bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve dirençli bir vücuda sahip olmanın bizim için pozitif etki sağlayacağı kesin. Peki tüm bu süreci nasıl yönetebiliriz, bağışıklığımızı güçlü tutmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Uzmanlardan kritik uyarı: Koronavirüs günlerinde lens takmayın

Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban, koronavirüse karşı alınan önlemler arasında el ve yüz temizliği kadar gözlerini de dikkatli şekilde korunması gerektiğini vurgulayarak, "Bu dönemde lens kullanmayın" dedi. Optikçiler ise gözlüklerin camlarının alkollü su veya kolonya ile temizlenmesini önerdi.

Yerli ilaç 6 aya hazır: Gece gündüz çalışıyorlar

Türk bilim insanları Kovid-19’a karşı ilaç için çalışıyor. Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Urartu Şeker, “Çalışmanın 6-9 ay içinde preklinik aşamaları dahil olmak üzere tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 31 Mart tarihli koronavirüs verilerini açıkladı: Ölüm sayısı 46, vaka sayısı 2704

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Mart günü itibari ile son 24 saatte koronavirüsle ilgili ölüm ve toplam vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, verileri Sağlık Bakanlığı Korona Tablosunun görseliyle duyurdu. Son 24 saatte 46 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı 13 bin 513'e ulaştı. Tedavisi tamamlanarak taburcu edilenlerin sayısı ise 243 oldu.

Koronavirüse karşı yeni yöntem: Akdeniz Üniversitesinde yeşil bitki ile koronavirüs aşısı çalışması başlatıldı

Sağlık Bakanlığı Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov, "Kovid-19 virüsünün antijenlerini 'Nicotiana Benthamiana' adlı yeşil bitki yapraklarında üreterek, ölümcül virüsten koruma gücüne sahip bir aşı geliştireceğiz" dedi. Mammedov, "Şu anda hedef antijenleri ve proteinleri tanımladık. Kovid-19 virüs genini ABD'den sipariş ettik, yakın zamanda genler gelince laboratuvarda yeşil bitki yapraklarına transfer edilecek ve burada antikorlar üretilecek" ifadelerini kullandı. Mammedov, "Sıtma,...

Bilim Kurulu üyesi İlhami Çelik'ten ATM uyarısı: Mutlaka eller hemen yıkanmalı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "ATM ve bina girişlerindeki kapı şifreleri gibi yerlere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve gözümüze götürmeyelim. Mutlaka eller hemen yıkanmalıdır" dedi.

İyileşmiş hastanın kanıyla koronavirüs tedavisi Türkiye'de de başlıyor: Çok sayıda üniversite destek verecek

Sağlık Bakanlığı ve Kızılay harekete geçti, üniversiteler destek verdi. Koronavirüs salgınıyla mücadelede iyileşmiş hastalardan alınacak plazma kan ürünü ile kritik durumda olan hastaların tedavisine başlanacak. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, Kızılay ve Hacettepe Tıp Fakültesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin desteği ile çok yakın bir tarihte Covid-19 geçirip sağlığına kavuşmuş ve testleri negatif sonuç vermiş gönüllü donörlerden alınacak kandan, hastalığa karşı gelişen antikorların...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+