Sağlık Haberleri

ABD'de 3 Türk akademisyen "mucitler" listesine girdi

ABD Ulusal Mucitler Akademisi (NAI) tarafından dünyanın dört bir yanından seçilen 168 akademik mucit arasında 3 Türk de yer aldı. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Üren, California Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mihri Özkan ve Massachusetts Hastanesi Harris Ortopedi Laboratuvarı Yardımcı Direktörü Doç. Dr. Ebru Oral, araştırmaları nedeniyle NAI 2019 akademisyenler listesine seçildi.

Obeziteden ölen insan sayısı açlıktan ölen insan sayısını geçti: Türkiye'nin de yüzde 30’u obez

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, ömrü kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen obeziteyle mücadele için düğmeye basıldı. SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; obeziteden ölen insan sayısının açlıktan ölen insan sayısını geçtiğine dikkat çekerek Türkiye nüfusunun yüzde 30’nun obez sınıfına girdiğini dile getirdi.

Sağlıkta robot muayenesi: 2020'de başlayacak

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, "2020'nin haziran-temmuz ayları gibi, sizi bir robot muayene edecek ve hangi hastalıklarınızın olduğunun ilk 5 tanısını koyacak, hangi branşa gitmeniz gerektiğine karar verecek" dedi.

Dicle Üniversitesi çocuk sahibi olamayan dar gelirli ailelere umut olacak

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde bu ay hizmete açılacak tüp bebek merkezi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde dar gelirli ailelerin çocuk hasretini sona erdirmeyi hedefliyor. Rektör Prof. Dr. Talip Gül, "Maddi durumu iyi olanlar özel merkezlere gidebiliyor ama maddi durumu iyi olmayanlar bu tedaviden bugüne kadar yararlanamıyordu. İsteyen her çift, evlilik cüzdanı ile merkezimize başvuru yapabilecek" dedi.

Ucuz dönerde hile: Çöpe atılan yağları kullanıyorlar

Önemli sokak lezzetlerinden dönerle ilgili iddiaları değerlendiren Prof. Dr. Canan Karatay, "Ucuz etin yahnisi olmaz. Onun için eğer bir şey ucuzsa mutlaka içerisinde katkı maddesi vardır. Döner ve hazır köftelerde soya ve katı yağlar çok fazla kullanılıyor" diye konuştu.

Denetimsizlik sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor: İnternetten alınan lenslere dikkat

Denetimsiz ve takipsiz kullanılan kontakt lenslerin göz için problemlere sebep olabildiğini belirten uzmanlar, son zamanlarda reçeteye tabi tutulduklarını anlattı. Kontakt lenslerin sağladığı avantajlardan daha iyi yararlanabilmek için kurallara uymak ve temizliğine çok dikkat etmek gerektiğinin söyleyen uzmanlar, İnternet siparişi ile temin edilen lenslerin kullanımında denetimsizlik nedeniyle oldukça sık sorunlar ile karşılandığını ifade etti.

Safra kesesinden tam 3 bin 765 taş çıktı

Çorum’da karın ve mide ağrısı ile şişkinlik şikayetiyle hastaneye başvuran 60 yaşındaki Kadın Yaşar'ın safra kesesinden ameliyatla 3 bin 765 taş çıkarıldı. Taşlar 4 personel tarafından bir saatte sayılabildi.

Yemek borusu kapandığı için beslenemedi: 44 kiloya düştü

Yemek borusu kapandığı için yıllardır beslenemeyen Nijeryalı hasta, Türkiye’de sağlığına kavuştu. 44 kilo geldiği hastanede yemek borusunda mıknatıslarla açılan kanal sayesinde yemek yiyebilen hasta 64 kiloya yükseldi.

Tıp dünyasının en önemli ödülleri Türk kardiyologlara verildi

Tıp dünyasının en önemli organizasyonlarından olan Avrupa Kardiyoloji Derneği’ne bağlı Avrupa Kardiyovasküler Görüntüleme Birliği (European Association of Cardiovascular Imaging) tarafından verilen araştırma ödüllerine layık görülen 4 kardiyologdan 3'ü Türk oldu. 'Yüksek çerçeve hızlı ekokardiyografi' üzerine hazırladığı projeyle ödülü almaya hak kazanan Kardiyolog Dr. Ferit Onur Mutluer, "Bu teknikten elde edeceğimiz bilgiler, ileride kalp ve damar hastalıklarının erken teşhis ve daha iyi tedav...

Sağlık Bakanı Koca: Açılır kapanır alanlar da artık kapalı alan sayılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık "kapalı alan" olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

Çift kol nakli yapılan Yusuf ayağa kalktı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde çift kol nakli ameliyatı yapılan 25 yaşındaki Yusuf Oğuz Şimşek ayağa kalktı. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, "Bugün itibarıyla yürümeye başladı, destekli yürüyor. Şu an için risklerin büyük kısmını azaltmış durumdayız, on gün yarın doluyor" dedi.

Böbrek nakli bekleyen 3 kardeşten yardım çağrısı: Her gün ölüyoruz bağışçı olun

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören 3 kardeş, organ bağışı için çağrıda bulundu. Rabia, Yakup ve Ümit Yaycı adlı kardeşler, "Biz her gün ölüyoruz, organlarınızı bağışlayın, böbrek nakli için her gün telefon başında haber bekleyen 22 bin böbrek hastasını kurtarın" dedi.

İngiliz Tıp Birliğinden Türk bilim insanı Bülent Görenek'e ödül

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, "Avrupa Kardiyoloji Derneği Kardiyovasküler Tıp" kaynak kitabına katkılarından dolayı ödüle layık görüldü.

Kahvenin şaşırtan mucizesi: Düzenli tüketilince kanser riskini azaltıyor

Kahve, birçok insanın vazgeçilmez içeceklerinden biri. Arkadaş sohbetlerinin olmazsa olmazı kahvenin insan vücuduna büyük etkileri var. Diyetisyen Melda Demiröz, düzenli kahve tüketiminin kanser gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırdığını söyledi.

73 yaşındaki anne kızının nakil sırası beklemesine razı olmadı: Böbreğini verdi

Burdur'un Gölhisar ilçesinde böbrek yetmezliği nedeniyle 7 ay diyaliz tedavisi gören 53 yaşındaki Ernur Gölhisarlı'nın, organ nakli için sıra beklediğini öğrenen 73 yaşındaki annesi Naciye Teke, canlı verici oldu. Gölhisarlı, annesinden alınan böbreğin nakledilmesiyle sağlığına kavuştu.

Uyku apnesi hastalarına uyarı: Felç ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, tedavi edilmeyen uyku apnesi sendromunun felce neden olabileceği uyarısında bulundu. "Ani ölümlerin sebebine bakıldığında artık tüm dünyada kardiyologlar bu hastaların uyku apnesi var mı ya da yok mu mutlaka bunu araştırıyor" diyen Karadağ, "Çünkü ölüm nedenlerinin büyük çoğunluğunda yine gece ani bir nefes durmasıyla kişilerin kalp ritimlerinin bozulması ve 'aritmi' dediğimiz olayla...

Nadir görülen bakteriden zehirlenen çift yoğun bakımda: Hayati tehlikeyi atlatabilirse 1 yıl sonra ayağa kalkabilecekler

Zonguldak'ta yedikleri konserveden bulaştığı tahmin edilen 'Clostridium Botulinum' (sinir sistemine saldıran zehirli ve ölümcül olabilen bakteri) toksini nedeniyle tüm vücutları felç olan Zuhriye ve Ramazan Yıldız çiftinin yoğun bakımdaki tedavisi devam ediyor. Doç. Dr. Özcan Pişkin, her iki hastaya antitoksin tedavisini uyguladıklarını anlatarak, "Şu an verdiğimiz komutlara tepki veriyorlar. Bilinçleri açık. Tüm fonksiyonları felç durumda. Biz gereken tedaviyi en iyi şekilde yapıyoruz. Tedavile...

Zonguldak'ta 'nadir görülen bakteri' nedeniyle zehirlenen çiftin tedavisi sürüyor

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, yedikleri gıdadan dolayı "clostridium botulinum" bakterisi nedeniyle zehirlendikleri belirlenen çiftin yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. Zonguldak BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekim Yardımcısı Özcan Pişkin, "Şu an komutlara tepki veriyorlar ve bilinçleri açık. Tüm fonksiyonları felç durumda. Tedavileri uzun bir süre devam edecek. Hayati tehlikeyi atlatabilirlerse ayağa kalkmaları 6 ay da 1 yıl da sürebilir" dedi.

Kızamık vakaları her geçen gün artıyor: Aşı zorunluluğu masaya yatırılmalı

Dünyanın bir bölümünde yoksulluk, diğer bölümünde ise kişisel tercihlere bağlı olarak çocuklara kızamık aşısı yapılmıyor. Her iki sebebin ortaya çıkardığı acı bir gerçek var. O da kızamık hastalığının her geçen gün yaygın hale gelmesi. Yoksulluğun pençesindeki Kongo'da 4 bin çocukta kızamık virüsüne rastlandı, ülke adeta alarm seviyesine geçti. Refah seviyesi yüksek ülkelerde de kızamık vakalarında her geçen gün artış yaşanıyor. Bunun bir sebebi de ailelerin tercihe bağlı olarak aşı yaptırmaması...

Ağrı şikayetiyle hastaneye gitti: Karnından 4 kiloluk tümör çıktı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde karın ağrısı şikayeti üzerine hastaneye başvuran kadının karnından 4 kilogramlık tümör alındı. Operasyon sonrası hastanın durumunun iyi olduğunu belirten doktorlar, üç içerisinde taburcu edileceğini belirtti.

Eşinin kendisine bakması için el feneriyle gözüne ışık tutuyordu: İşitme kaybı biyonik kulakla sona erdi

Antalya'da 20 yıl önce başlayan işitme kaybı her geçen gün artan ve son iki yıldır tamamen sessiz bir dünyada yaşayan 75 yaşındaki Oya Candan, 'biyonik kulak' sayesinde yıllardır unuttuğu aile fertlerinin sesini ve çok sevdiği yağmur, kuş seslerini yeniden duymaya başladı. Ameliyat öncesi eşinin kendisine bakması için el feneriyle gözüne ışık tuttuğu Oya Candan, şu anda Kayahan şarkıları dinleyip, sevdikleriyle sohbet ediyor.

Organlarımız bu besinleri çok seviyor: Kalbe elma bağırsaklara ayva

Kalp her atışıyla, karaciğer safra üretimiyle ya da akciğer her nefes alışımızla aslında O’na iyi bakmamız gerektiğini bize hatırlatıyor. Yedeği olmayan organlarımızın sağlığı için bazı besinleri soframızdan ayırmamak ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekiyor.

‘Çaşır’ diyabetik yaralarına umut oldu

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi Dr. Elif Feyza Topdaş, Erzurum ve çevresinde sıkça tüketilen şeker hastalarına da iyi geldiği ileri sürülen çaşır bitkisiyle ilgili çalışma başlattı.

Veliler dikkat: Çocuklarda dikkat dağınıklığı okulu bırakma nedeni

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB), çocuklarda çok sık yaşanan bir sağlık sorunu ve görülme sıklığı yüzde 5-7 arasında olarak karşımıza çıkmakta. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların olmayanlara göre okulu bırakma oranının yüzde 32 ila 40 daha fazla olduğu dikkat çekiyor.

Bu yılın 10 ayında 5 milyona yakın hasta ambulanslarla taşındı

Sağlık Bakanlığına ait kara, deniz, helikopter ve uçak ambulanslarla bu yıl ekim ayı sonuna kadar toplam 4 milyon 777 bin 909 hasta ve yaralı ilgili merkezlere nakledildi. 4 milyon 771 bin 915 hasta ve yaralının 112 kara ambulanslarıyla nakli yapıldı. Deniz ambulanslarıyla 3 bin 272, helikopter ambulanslarla bin 742 ve uçak ambulanslarla ise 980 kişinin sağlık kurumlarına ulaşımı sağlandı

Nadir görülen zehir hayatlarını kararttı: Yıldız çifti milyonda bir görülen bakteri nedeniyle yasam savaşı veriyor

Zonguldak’ta yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen çift "Clostridium Botulinum" toksini sebebiyle yaşam mücadelesi veriyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Doç Dr. Özcan Pişkin, zehrin son derece önemli olduğunu ifade ederek, "Çok tehlikeli bir zehir. Bir gramının bile 1 milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir. Hatta sarin gazından 100 bin kat daha güçlü olduğu söyleniyor. Halkımız konserve yapıyorken yapılan malzemeyi yeterli ısıda ve y...

Aralık ve şubat aylarında 17 bin 689 sözleşmeli sağlık personeli alımı yapılacak

Sağlık Bakanlığınca 17 bin 689 sözleşmeli sağlık personeli alımı aralık ve 2020 yılı şubat aylarında iki dönem olarak yapılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "17 bin 689 sözleşmeli sağlık personeli alımı için pozisyon ihdası Cumhurbaşkanlığımız tarafından onaylandı. Bu pozisyonlar için alım sürecini hemen başlatıyoruz." dedi.

Su içerken oldu: Yemek borusu 5 santimetre yırtıldı

Ordu'da su içerken yemek borusunda 5 santimetre yırtık oluşan 84 yaşındaki kadın, doktorları bile şaşırttı. Hastaneye kaldırılan kadın, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Tehlike saçan slime hamuru yine ortaya çıktı, zabıtalar tek tek topladı

Çocuk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle Ticaret Bakanlığı tarafından toplatma kararı alınan slime hamuruna karşı baskınlar yaparak piyasadan toplatan Buca Belediyesi, bu kez semt pazarında aynı ürünün farklı isimle 3 TL’ye satıldığını tespit ederek ürünlere el koydu.

Vücudunun neredeyse tamamı pullandı: Kimse korkmasın diye dışarı çıkmıyor

Adana'da sedef hastalığı yüzünden vücudunun neredeyse tamamında pullanma meydana gelen Murat Kılıç, rahatsızlığından dolayı birçok insanların kendisinden korkup uzaklaşmasına üzülüyor. Yolda yürürken, berberde otururken insanların korku dolu bakışlarına maruz kalan Kılıç, tedavisi için yardım bekliyor.

Native Base kış aylarında saç bakımında dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı

Kış aylarında saçlarımız tıpkı cildimiz gibi soğuk, yağış ve hava kirliliği nedeniyle ekstra bakıma ihtiyaç duyuyor. Saç bakımı yaparken ise bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Yanlış uygulamalar saçlarınıza zarar verirken telafisi zor durumlara neden olabiliyor. Kış aylarında saç bakımı konusunda neler yapılması gerektiğini, keratin bakım ürünleri Native Base Türkiye Genel Müdürü Şeyda Sayılgan sıraladı.

Televizyon başındaki çocuklar daha fazla şekerli yiyecek tüketiyor

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, günde 90 dakikadan fazla televizyon izleyen çocuklarda şekerli yiyecekler ve abur cubur tüketimine bağlı olarak diş çürüğü oluşması oranı yüzde 39 artıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.