Dini Bilgiler Dini Bilgiler
Fatiha Suresi: Fatiha Suresi Arapça okunuşu anlamı ve fazileti
Fatiha Suresi: Fatiha Suresi Arapça okunuşu anlamı ve fazileti
Fatiha Suresi oku, dinle, ezberle. Fatiha Suresi'nin fazileti, tefsiri, Arapça ve Türkçe okunuşu, Diyanet Meali haberimizde. Fatiha Suresi yedi ayettir. Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi olduğu için "başlangıç" anlamına "Fâtiha" adını almıştır. Fâtiha sûresi, aynı zamanda baştan başa eşsiz güzellikte bir dua, bir yakarıştır. Kur’an’ın hem bir mukaddimesi hem de özeti gibidir. Ayrıca her müminin kıldığı namazın bütün rek‘atlarında rabbi ile konuşurcasına okuması ve bu sayede O’na yaklaşması murat edilmiştir.
Namazı bozan şeyler nelerdir?
Namazı bozan şeyler nelerdir?
Namazı bozan şeyler nelerdir? sorusu bazı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İslam’ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir akli olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Peki namazı neler bozar? Haberimizde Diyanet ilmihaline göre, namazı bozan şeyler nelerdir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
En güzel ve anlamlı cuma mesajları
En güzel ve anlamlı cuma mesajları
Cuma mesajları, Müslüman alemi için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak hem cuma gününün önemini hatırlatıyor hem de aralarındaki bağı daha da güçlendiriyor. Hem yazılı hem de görsel olarak paylaşımda bulunabileceğiniz en güzel, farklı, resimli, kısa ve anlamlı cuma mesajlarını bu yazımızda derledik. 25 Haziran 2021 Cuma günü SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel Cuma mesajları burada.
Kurbanın dini dayanağı nedir?
Kurbanın dini dayanağı nedir?
Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı günü başlıyor. Kurbanın dini dayanağı nedir? sorusunun cevabı Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Peki kurbanın dini dayanağı nedir? Diyanet, bu sorunun cevabını ayet ve hadislerle açıklandı. Haberimizde kurbanın dini dayanağı nedir? sorununa yanıt bulabilirsiniz.
Cuma namazı saat kaçta? Cuma ezanı vakti kaçta? İl il 25 Haziran Cuma namazı vakitleri
Cuma namazı saat kaçta? Cuma ezanı vakti kaçta? İl il 25 Haziran Cuma namazı vakitleri
İslam'ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip bu mübarek günlerde vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar Türkiye genelinde, İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
Kurban nedir?
Kurban nedir?
Kurban Bayramı bu sene 20 Temmuz Salı günü başlıyor. Peki Kurban nedir? Sözlükte yaklaşma ve Allah'a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dini bir terim olarak, Allah’a yaklaşmayı ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.
Kurbanlık hayvan tartı ile alınabilir mi?
Kurbanlık hayvan tartı ile alınabilir mi?

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Peki kurbanlık hayvan tartı ile alınabilir mi? Diyanetin yanıtı haberimizde.

Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?
Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?
Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Yolcunun (seferi olanın) kurban kesmesi gerekir mi? sorusunun yanıtı merak ediliyor. 'Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?' sorusuna Diyanetin cevabını haberimizde bulabilirsiniz.
İhlas Suresi Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı: İhlas Suresi oku, dinle, Diyanet meali
İhlas Suresi Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı: İhlas Suresi oku, dinle, Diyanet meali
İhlas Suresi'nin Arapça okunuşu, Diyanet meali, fazileti, konusu, tefsiri haberimizde. Hz. Peygamber İhlas Suresinin önemi ve fazileti hakkında, 'Varlığım elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu sûre Kur’an’ın üçte birine denktir' buyurmuştur. Yine Hz. Peygamber, sevdiği için bu sûreyi her namazda okuyan bir sahabiye, 'Onu sevmen seni cennete götürür' müjdesini vermiştir. İhlas Suresinin okunuşu, meali ve tefsiri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İhlas suresinin Arapça, Türkçe okunuşunu, Diyanet mealini ve faziletini haberimizde bulabilirsiniz.
Yatsı namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?
Yatsı namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?
Yatsı namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? Vitir namazı nedir, nasıl kılınır? Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından birisidir. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Yatsı namazı nasıl kılınır, yatsı namazı kaç sünnet kaç farzdır? sorusunun cevabı da namaza yeni başlayanlar tarafından merak ediliyor. Peki yatsı namazı kaç rekattır, kaçı sünnet kaçı farzdır? İşte adım adım yatsı namazı farzı, sünnetleri ve vitir namazı kılınışı.
Öğle namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?
Öğle namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?
Öğle namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından birisidir. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir akli olgunluk düzeyine gelmiş her Müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Öğle namazı nasıl kılınır, öğle namazı kaç sünnet kaç farzdır? sorusunun cevabı da namaza yeni başlayanlar tarafından merak ediliyor. Haberimizde adım adım öğle namazının kılınışını bulabilirsiniz.
Bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir?
Bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir?
2021 Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kurban Bayramı 20 Temmuz Salı günü başlayacak. Kurban kesmekle mükellef olan kimsenin bu ibadeti geçerli olarak yerine getirmiş sayılabilmesi için gerek kurbanlık hayvanla gerekse bu hayvanın kesimiyle ilgili bazı şartlar vardır. Kurban kesecek vatandaşlar "bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir?" sorusunun cevabını merak ediyor. Peki bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir? Haberimizde cevabını bulabilirsiniz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.