Dini Bilgiler Dini Bilgiler
Muhacir ne demek?
Muhacir ne demek?
Televizyon programlarında, sosyal medyada ve günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız muhacir kelimesinin ne anlama geldiği insanlar tarafından merak konusu oluyor. Muhacir kelimesi özellikle Osmanlı literatüründe XVIII. yüzyılın ikinci yarısından itibaren geniş yer bulmuştur. Peki muhacir ne demek? Muhacirin kelime anlamı nedir? Kimlere muhacir denir? İşte soruların cevapları.
Ensar ne demek? Ensar kimlere denir?
Ensar ne demek? Ensar kimlere denir?
Günlük hayatta sürekli duyduğumuz ensar kelimesinin kökeni Arapça’ya dayanmaktadır. İslam dininde tarihsel önemi büyük olan ensar terimi, Mekke’de bulunan Müslümanların zulme uğraması, Medine halkının bu insanlara evlerini açması sonucunda ortaya çıkmıştır. Peki Ensar ne demek? Ensar kimlere denir? Ensar isminin anlamı nedir? İşte soruların cevapları.
Fıkıh nedir? Fıkıh ilmi nedir?
Fıkıh nedir? Fıkıh ilmi nedir?
İslam dininde çok önemli bir yeri bulunan fıkıh terimi, Arapça kökene sahip olup hem davranış biçimi hem de dinin kurallarını temsilen kullanılmaktadır. Fıkıh kelimesi Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette geçmekte ve birçok fıkıh kitabı bulunmaktadır. Peki Fıkıh ne demek? Fıkıh ilmi nedir? Fıkıh kitaplarına örnekler nelerdir? İşte detaylar.
Ruh başka zihin başka: Psikolojimizi tasavvuf düzeltir
Ruh başka zihin başka: Psikolojimizi tasavvuf düzeltir
Prof. Süleyman Derin: Freudyen anlayış, ruhu denklemden çıkardı. Beden ve zihin kaldı. Bazı konular var ki, ilâhî yardım olmadan cevap veremeyiz. İnsanın her mertebedeki sıkıntıları, halvet, zikir, açlık gibi(…) tasavvufta değişik tekniklerle terbiye edilir. Psikolojiyi aşan şeyler bunlar.
23 Eylül 2022 Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir?
23 Eylül 2022 Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir?
Her hafta Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Cuma hutbesinin konusu belli oldu. Türkiye genelindeki camilerde okunacak olan hutbenin konusu ‘’Helal kazanç ve Alın Teri’’ ile ilgili olacak. Hakkında birçok ayet ve hadis bulunan Helal kazanç, dinimizce en önemli konulardan bir tanesi. Diyanet İşleri Başkanlığının 23 Eylül 2022 Cuma Hutbesinin tamamını haberimizde bulabilirsiniz.
Tevekkül ne demek? Tevekkül etmek nasıl olur?
Tevekkül ne demek? Tevekkül etmek nasıl olur?
Arapça kökenli bir kelime olan tevekkül, Müslümanlıkta en önemli hususlardan bir tanesi olarak bilinir.

Kur’an-ı Kerim’de tevekkül kavramı kırk ayette değişik fiil kalıplarında, dört ayette mütevekkil şeklinde yer almaktadır. Tevekkül ve aynı kökten türeyen çeşitli kelimeler hadislerde de geçmektedir. İnsanlar sürekli karşısına çıkan tevekkül kelimesinin anlamını merak edip araştırıyor. Peki Tevekkül ne demek? Nasıl tevekkül edilir? Tevekkül duası nedir? İşte soruların cevapları.

Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı
Ayetel Kürsi Okunuşu ve Anlamı
Bakara suresinin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi, en faziletli dualardan bir tanesi. Her namazdan sonra okuduğumuz bu dua içinde Allah’ın kürsüsü zikredildiği için “Âyetü’l-kürsî” adıyla anılmaktadır. Hem muhtevası hem de üstün özellikleri sebebiyle dikkat çekmiş, hakkında hadisler vârit olmuş, şifa ve korunmaya vesile kılınmış Ayetel Kürsi, Allah-u Teâlâ’yı en geniş ve en detaylı olarak anlatan duadır. Peki Ayetel kürsi okunuşu nasıldır? Anlamı nedir? Türkçesi nedir? Bütün soruların cevapları haberimizde.
Tefekkür ne demek? Nasıl tefekkür edilir?
Tefekkür ne demek? Nasıl tefekkür edilir?
Gündelik hayatta anlamını bilmediğimiz birçok Arapça kelimelerle karşılaşıyoruz. İslam dininde önemli bir terim olan tefekkürde bunlardan bir tanesi. Arapça’da ‘’tafakkur’’ olarak bilinen bu sözcük Kur’an-ı Kerimde çeşitli kelimelerle ifade edilmektedir. Peki tefekkür ne demek? Nasıl tefekkür edilir? Tefekkür etmenin faziletleri neler? Tefekkür ile ilgili hadisler neler? Diyanetten derlediğimiz bilgilerle tüm soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.
Farz: Farz-ı ayn ve Farz-ı kifaye ne demek?
Farz: Farz-ı ayn ve Farz-ı kifaye ne demek?
İslam dininde yapılması kesin ve bağlayıcı şekilde ifade edilen farz, Müslümanın olmazsa olmazlarından bir tanesi. Farz olan şeyler hem Kur’an’da hem de ayetlerle bildirilmiştir. İnsanlar farz kelimesinin yanında farzı-ı ayn ve farz-ı kifaye’nin ne olduğunu merak edip araştırıyor. Peki Farz-ı ayn nedir? Farz-ı kifaye nedir? Farz-ı ayn ve Farz-ı kifaye’ye örnekler nelerdir? Farz ile ilgili ayet ve hadisler neler? İşte tüm soruların cevapları.
Mehir nedir? Vermek zorunlu mudur?
Mehir nedir? Vermek zorunlu mudur?
Kur’an-ı Kerimde ücûr, farîza, saduka hadislerde ise mehir ve sadak olarak rastladığımız bu terimin İslam hukukunda çok önemli bir yeri var. Mehir, özellikle yeni evlenen çiftler tarafından merak edilip araştırılıyor. Peki mehir nedir? Mehir miktarı ne kadar olmalı? Mehir ne zaman verilir? Mehirle ilgili ayet ve hadisler neler? Tüm soruların cevaplarını diyanetten derlediğimiz bilgilerle haberimizde bulabilirsiniz.
Yemek Duası okunuşu, Arapça ve Türkçe meali
Yemek Duası okunuşu, Arapça ve Türkçe meali
Az yada çok demeden verilen her nimet ve iyilikler için Allah’a minnettarlığımızı, şükrümüzü ifade ederiz. Allah’tan gelen bu nimet ve iyiliklere şükür için belli ibadetler ve dualar bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri de yemek duasıdır. İnsanlar hem uzun hem de kısa olarak edilen yemek duasının Arapça ve Türkçe okunuşunu merak edip araştırıyor. Yemek duasının nasıl okunduğunu, mealini ve faziletlerini haberimizde bulabilirsiniz.
Kıyamet alametleri nelerdir?
Kıyamet alametleri nelerdir?
Son yıllarda yaşanan hastalıklar, savaşlar, doğal afetler, din ve inanç hakkında bilgisizliğin yaygınlaşması insanlara ‘’acaba kıyamet mi yaklaşıyor, ne zaman kopacak’’ sorularını hatırlatıyor. Bununla ilgili hem hadis hem de Kur’an-ı Kerim’de bir çok ayet bulunuyor. Kıyamet alametlerini hadis, Kur’an-ı Kerim ve diyanetten aldığımız bilgilerle madde madde sizlere açıklamaya çalışacağız.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.