Dini Bilgiler Haberleri

Mezhepler arasında abdestin farzları konusunda farklılık var mıdır?

Mezhepler arasında abdestin farzları konusunda farklılık var mıdır? sorusunun cevabı merak ediliyor. Abdestle ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de, "Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın, başınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın… Eğer su bulamazsanız temiz toprakla teyemmüm edin."(Mâide, 5/6) buyurulur. Peki mezhepler arasında abdestin farzları konusunda farklılık var mıdır?

Abdest nasıl alınır?

Abdest nasıl alınır? Abdest, "belli organları usulüne uygun olarak su ile yıkamak ve bazılarını da ıslak el ile mesh etmek" şeklinde tarif edilir. Abdestle ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın, başınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın… Eğer su bulamazsanız temiz toprakla teyemmüm edin.” (Mâide, 5/6) buyurulur. peki abdest nasıl alınır? Abdest alırken niyet etmek farz mıdır?

Öğle namazı nasıl kılınır?

Öğle namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından birisidir. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Öğle namazı nasıl kılınır, öğle namazı kaç sünnet kaç farzdır? sorusunun cevabı da namaza yeni başlayanlar tarafından merak ediliyor. Peki öğle namazı kaç rekattır, kaçı sünnet kaçı farzdır? İşte adım adım öğle namazının kılınışı.

Abdest alırken niyet etmek farz mıdır?

Abdest alırken niyet etmek farz mı sünnet mi? Hanefi ve Şafii mezhebine göre abdest için niyetin hükmü nedir? Diyanet İşleri Başkanlığından edindiğimiz bilgilere göre, tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır?

Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından birisidir. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Kur'anı Kerim'de, "Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. (Cum'a, 62/9) buyruluyor. Peki cuma namazı kaç rekattır, kaçı sünnet kaçı farzdır? Cuma namazı nasıl kılınır?

Namaz nasıl kılınır?

Namaz nasıl kılınır? İslam’ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Namaza yeni başlayanlar için namaz nasıl kılınır? sorusu merak ediliyor. Haberimizde namazın kılınış tarifini ve sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazının kaç rekat olduğunu bulabilirsiniz.

Ayetel Kürsi duası Arapça okunuşu ve Türkçe meali

Ayetel Kürsi, herkesin bilmesi ve mutlaka okuması gereken önemli bir ayettir. Ayetel Kürsi, faziletleri en büyük ayetlerin başında yer alır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Ayetel Kürsi'yi 'ayetlerin efendisi' diye buyurmuştur. Kur'an ayetleri olan ve dua niteliğinde olan Ayetel Kursi'nin üstün özellikleri hadislerle sabittir. Haberimizde Ayetel Kürsi'nin Arapça, Türkçe okunuşunu, mealini ve tefsirini bulabilirsiniz.

Gusül boy abdesti nasıl alınır? Boy abdesti alınışı

Gusül boy abdesti nasıl alınır, gusül nedir, gusül abdesti farz mı sünnet mi, sünnete uygun gusül abdesti alınışı nasıl yapılır, gusül abdesti ile ilgili hadisler nelerdir? İşte gusül ile ilgili tüm merak edilen bu soruların yanıtlarını bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Sabah namazı nasıl kılınır kaç rekattır?

Sabah namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? İslam’ın 5 şartından birisi olan namaz kılmak, önem verilmesi gereken konularından başında geliyor. Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Peki, sabah namazı kaç rekattır, kaçı sünnet kaçı farzdır? İşte adım adım sabah namazının kılınışı.

Yasin Suresi oku: Yasin suresi okunuşu ve Türkçe meali

Yasin suresi, Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak kabul edilir ve 83 ayetten oluşmaktadır. Müslümanlar için ayrı bir öneme sahip olan Yasin suresinin okunuşunu ve Türkçe mealini haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Yasin suresi ile ilgili hadisler de mevcuttur. Yasin suresi duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, meali, faziletleri hakkında detaylı bilgilere bu yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Yasin suresi dinle seçeneği de bulabilirsiniz.

Fetih Suresi Arapça okunuşu ve Fetih Suresi Türkçe meali

Fetih suresi Arapça ve Türkçe okunuşu, Fetih suresi Türkçe meali, Fetih suresi önemini sizlerle paylaştık. Fetih, cihat ve savaştan bahseden 29 ayetten oluşan adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. "İnna fetahna leke fetham mübına" ayetiyle de sıkça anılır ve vaaz edilir. Mekke fethini müjdesi olarak bilinen Fetih suresi dinleme seçeneği de haberimizde.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde cuma namazı yoğunluğu

Kurban Bayramının ilk günü olması ve 86 yıl sonra kılınan ikinci cuma namazı nedeniyle Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde yoğunluk yaşandı. Camiye girişler kontrollü yapılırken, içeride yer bulamayan vatandaşlar, meydanda belirlenen alanlara seccadesini sererek namazını kıldı.

Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?

Müslümanlar için ayrı bir öneme sahip Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kurban kesecek vatandaşlar tarafından kurban eti nasıl değerlendirilmelidir? sorusunun cevabı merak ediliyor. Peki Kurban Bayramı'nda et dağıtımı nasıl yapılır? Haberimizde kurban eti nasıl dağıtılır? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

En güzel Kurban Bayramı mesajları 2020

En güzel bayram mesajları. Haberimizde sevdiklerinize gönderebileceğiniz güzel, farklı, resimli bayram mesajlarını bulabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel bayram mesajları haberimizde...

Cuma hutbesi: Kurban bayramı takva yolculuğu

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 12 Ekim Cuma Hutbesinin konusu "Kurban bayramı takva yolculuğu" olarak belirlendi.

En güzel Kurban Bayramı mesajları 2020

En güzel bayram mesajlarını sizler için hazırladık. Eş, dost, akraba ve sevdiklerinize gönderebileceğiniz güzel, farklı, resimli Kurban Bayramı mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel bayram mesajları.

Kurban Bayramı namazı kaç rekattır, ne zaman ve nasıl kılınır?

Kurban Bayramı namazı kaç rekattır, ne zaman ve nasıl kılınır? soruları merak konusu oluyor. İslam aleminde tüm Müslümanlar birlikte coşkuyla bayramlarını kutlayacak ve paylaşmanın önemini kesilen kurbanlarla derinden yaşayacaklar. Peki, Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere sende iki kez kılınan bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekattır? İşte cevabı...

Teşrik tekbiri ne zaman ve nasıl getirilir?

Teşrik tekbiri kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri nedir ne zaman okunur? Teşrik tekbiri namazın neresinde getirilir? Tekbir ne zaman okunur? Teşrik tekbirleri nedir, sözleri nasıl? sorularının yanıtını haberimizde sizlerle paylaştık. Teşrik tekbirleri, Şâfiî ve Hanbelî mezhebine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise menduptur. Peki Hanefi mezhebine göre teşrik tekbirinin hükmü nedir?

Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Kurban bayramı namazı saat kaçta? Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma ve 3 Ağustos Pazartesi günleri arasında idrak edilecek. Milyonlarca müslüman bayram namazı saatini merak ediyor. Haberimizde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Erzurum, Trabzon, Diyarbakır başta olmak üzere 81 ilde Kurban Bayramı saatini bulabilirsiniz. 31 Temmuz 2020 Cuma il il Bayram namazı imsakiyesini bulabilirsiniz.

En güzel Cuma mesajları

Cuma mesajlarını sizler için hazırladık. Kurban Bayramın birinci günü cumaya denk geliyor. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı ve bayram mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını haberimizde bulabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz mesaj gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel Cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.

İstanbul'da Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı yarın başlıyor. Yarın Kurban Bayramı namazına gidecek müslümanlar Kurban bayramı namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde Diyanet takvimine İstanbul'da kurban bayramı namazı saat kaçta ve İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Bayram mesajları… Güzel anlamlı kısa resimli kurban bayramı mesajları

Kısa, anlam yüklü, güzel bayram mesajları haberimizde. Kurban Bayramı’nın gelmesiyle Müslümanlar Kurban Bayramı namazı sonrasında ziyaretleşme ve tebrikleşmeye başlıyor. Zaman sorunu yaşayanlar ise sevdiklerini telefonla arayarak ve WhatsApp gibi ağlar üzerinden iyi dileklerini anlamlı kısa bayram mesajları göndererek iletiyorlar. İşte anlamlı ve resimli Kurban Bayramı mesajları…

En güzel bayram mesajları

En güzel Kurban Bayramı mesajları... Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Kurban Bayramlarında vatandaşlar birbirlerine bayram mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel bayram mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Teşrik tekbirlerinin dini hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?

Kurban Bayramı yarın başlıyor. Bugün Kurban Bayramı arefesi. Teşrik tekbirleri ne zaman kaç defa getirileceği merak ediliyor. Peki, teşrik tekbiri nedir, teşrik tekbirlerinin dini hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?

Cuma mesajları: Güzel kısa anlamlı cuma mesajları

Kısa, anlamlı ve güzel cuma mesajlarına haberimizden ulaşabilirsiniz. Kur'an ve Sünnette bir çok dini kaynakta Cuma gününe ve cuma namazının önemine değinilmiştir. Bu mübarek günde Müslümanlar yakınlarına ve sevdiklerine cuma mesajları göndererek iyi dileklerini ve dualarını dile getiriyorlar. Bir gelenek haline alan bu cuma mesajı gönderme telefon kullanımının giderek artmasıyla daha da yaygınlaşıyor. İşte resimli ve anlam yüklü cuma mesajları.

Arefe gününde oruç tutmanın fazileti nedir?

Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. Yarın ise Kurban Bayramı arefesi. Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlar arefe günü oruç tutulur mu, arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir? sorularının cevabını merak ediyor. Haberimizde, Zilhicce ayında ve Arefe gününde oruç tutmanın fazileti nedir? sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Peki arefe günü oruç tutulur mu? İşte cevabı...

Bugün terviye, yarın arefe

Zilhicce ayının ilk on gününe “leyali-i aşere” deniyor. Kur’ân’da “ve leyalin aşr” diye geçiyor. İlk on mübarek günün sonuna doğru giriyoruz. Kalbimiz bu sene koronavirüs nedeniyle buruk, Kâbe’miz mahzun. Ama bu günlerde gönlümüze manevî misafirler geliyor: Terviye Günü, Arefe Günü, Kurban Bayramı günü ve geceleri… Peki terviye günü nedir, 2020 terviye günü ne zamandır? Terviye gününde yapılacak ibadetler nelerdir?

Kurban Bayramı'nın önemi nedir?

Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlıyor. Peki Kurban Bayramı'nın önemi nedir? Kurban kesmenin tarihi Hz. Adem (a.s.) dönemine kadar uzanmaktadır. Peki İslamiyette kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü nedir? Haberimizde detayları bulabilirsiniz.

Kurban kesmek farz mı vacip mi sünnet mi?

Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlıyor. Kurban kesmeyi düşünen vatandaşlar, kurban kesmek farz mı vacip mi sünnet mi? sorularının cevabını merak ediyor. Peki, kurban kesmek farz mıdır, vacip midir, sünnet midir? Kimler kurban kesmekle yükümlü? Haberimizde Diyanetin kurban ibadetinin mahiyeti ve hükmü ile ilgili yaptığı açıklamaları bulabilirsiniz...

Bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir?

2020 Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. Kurban kesmekle mükellef olan kimsenin bu ibadeti geçerli olarak yerine getirmiş sayılabilmesi için gerek kurbanlık hayvanla gerekse bu hayvanın kesimiyle ilgili bazı şartlar vardır. Kurban kesecek vatandaşlar "bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir?" sorusunun cevabını merak ediyor. Peki bir kurbana en fazla kaç kişi ortak olabilir? Haberimizde cevabını bulabilirsiniz.

Sayılı günler kaldı: Kurban bayramı tatili kaç gün olacak?

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bayram tatilinin kaç gün olacağı da merak konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 dini günler takvimini yayınladı. Peki Kurban Bayramı bu yıl hangi tarihlere denk geliyor? İşte 2020 Kurban Bayramı tatili başlangıç ve bitiş tarihleri..

Taksitle kurban alınabilir mi?

Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlıyor. Bayrama sayılı günler kala vatandaşlar taksitle kurban alınabilir mi? sorusuna yanıt arıyor. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, taksitle kurban alınabilir mi? sorusuna cevap verdi. Peki taksitle kurban kesilir mi? İşte cevabı...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+