Avrupadan Haberler - En sıcak gelişmeler - Yenisafak.com

Avrupa Haberleri

Londra'da Brexit karşıtı protesto: Bir milyon kişi parlamento önüne yürüdü

İngiliz parlamentosunun, hükümetin AB ile vardığı yeni Brexit anlaşmasını görüştüğü saatlerde Londra'da yaklaşık 1 milyon kişi, Brexit konusunda yeni referandum için yaklaşık 1 milyon kişi Hyde Park'tan İngiliz parlamentosu önüne yürüyüş düzenledi. Başbakan Boris Johnson'ın AB ile vardığı yeni Brexit anlaşmasına karşı slogan atan göstericiler, Johnson ve Brexit karşıtı döviz ve pankartlar taşıdı.

İngiltere yine bilindik bir karar verdi: Brexit oylaması ertelendi

İngiltere Parlamentosu, Başbakan Boris Johnson'ın Avrupa Birliği (AB) ile vardığı yeni Brexit anlaşması oylamasının ertelenmesine karar verdi.

Yunan’dan ucuz tahrik

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatına odaklandığı günlerde Yunanistan basit bir provokasyona imza attı. Yunanistan’a ait 2 savaş uçağı KKTC’nin hava sahasını ihlal etti. Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, “Bu tür yaklaşımların bölgedeki istikrarı tehlikeye atacağını herkesin bilmesi ve sorumlu davranması gerekir” dedi.

Katalanlar Barselona’yı ateşe verdi

İspanya’da yüksek mahkemenin Katalan siyasetçilere verdiği mahkumiyet cezasının ardından başlayan gösteriler hız kesmiyor. Göstericiler, Barselona’da mağazaları ve 400’den fazla çöp varilini ateşe verdi. Gösterilerde, 58’i Barselona’da olmak üzere 96 kişi yaralandı. Olaylar nedeniyle Barcelona - Real Madrid maçı ertelendi.

Fransa'dan Suriye buluşması açıklaması: Merkel ve Johnson ile Erdoğan'la görüşeceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik" dedi.

Alman Spiegel Online: Trump ve YPG kaybetti, Türkiye hedefine ulaştı

Alman dergisi Der Spiegel, Türkiye ve ABD heyeti arasında varılan uzlaşıyı "Trump ve YPG kaybetti" şeklinde yorumladı. Derginin internet sitesinde yer alan haberde “Uzlaşma, Recep Tayyip Erdoğan’ın işine yarıyor. Buradaki kaybedenler ise Donald Trump ve YPG” denildi.

ABD ile Türkiye’nin mutabakatı üzerine Rusya’dan ilk açıklama: Türkiye'yi haklı buluyoruz

Türkiye’nin ABD heyeti ile Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşma hakkında açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın öncelikli olarak 1998 yılında yapılan ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalıştığını kaydetti. Lavrov, "Türkiye’nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan ‘Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşma...

Avrupa panikte

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na karşı terör örgütünün yanında saf tutan Avrupa’yı mülteci akını korkutuyor. Tehlikeyi gören bazı ülkelerden Hollanda Başbakanı Rutte, “NATO, Türkiye’siz yapamaz”, Norveçli bakan da “Sığınma arayan 3,6 milyon mülteci, Avrupa’nın hazır olmadığı boyutta bir kaos yaratacaktır” dedi.

AP'den yeni Brexit uzlaşısına yeni ışık: Metni inceleyip gerekli süreci işletebiliriz

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, İngiltere ile Avrupa Birliği arasında anlaşma sağlanan yeni metni oylamaya hazır olduklarını açıkladı. AP Başkanı Sassoli, "Biz görevimizi yerine getirmeye hazırız. Zamanın daraldığını da göz önünde bulundurarak metni inceleyip, gerekli süreci işletebiliriz" diye konuştu.

Brexit çıkmazında önemli adım: İngiltere ile AB yeni bir anlaşmaya vardı

İngiltere ve Avrupa Birliği, Brexit için yeniden düzenlenmiş bir anlaşma üzerinde uzlaşı sağladı. Birleşik Krallık, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.

NATO'nun önemli üye ülkesinden açıklama: NATO, Türkiyesiz yapamaz, çünkü en güçlü üyelerden biri

NATO'nun, Türkiye olmadan yapamayacağını vurgulayan Hollanda Başbakan Rutte " Türkiye NATO’nun en güçlü üyelerinden biri. NATO’nun jeopolitik ve stratejik açıdan Türkiyesiz yapabileceğini zannetmiyorum" açıklamasında bulundu. DEAŞ'lıları Hollanda'ya getirmenin imkansız olduğunu söyleyen Rutte, şu anda diğer ülkelerin de bu konuda birlikte hareket ettiğini ve hiçbirinin onları geri getirmekle meşgul olmadığını ifade etti.

Avrupa'da büyük panik: THY'nin Hamburg seferini yapan uçağı Bremen'e iniş yaptı

Almanya'nın Hamburg-Schenelsen Havalimanı'nda 2. Dünya Savaşından kalma patlamamış bomba bulunması nedeniyle havalimanı uçuşlara kapatıldı. THY'nin TK1667 sefer sayılı İstanbul- Hamburg seferini yapan uçağı da havalimanının kapatılmasının ardından bir müddet Hamburg hava sahasında tur attıktan sonra Bremen'e indi. Dönüş seferi olarak planlanan Hamburg-İstanbul seferi de iptal edildi. Gece yarısı etkisiz hale getirilen bombanın ardından havalimanı yeniden uçuşlara açıldı.

O teröristi yakalayan polislere ödül verildi

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine mart ayında düzenlediği terör saldırılarında 51 kişiyi öldüren, 49 kişi yaralayan teröristi yakalayan iki polis cesaret ödülüne layık görüldü.

Almanya'da Barış Pınarı Harekatı'nı protesto etmek için toplanan PKK'lılar Türk kökenli bir kadını sırtından bıçakladı

Almanya'nın Lüdenscheid kentinde Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekatı'nı protesto etmek için kentte yürüyüş yapan PKK/PYD yandaşları 50 yaşındaki Türk kökenli bir kadını sırtından bıçakladı. Ağır yaralanan kadın hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Fransa'da Türk Başkonsolosluk binasına saldırı: Saldıran üç PKK'lı gözaltına alındı

Fransa'da Türkiye'nin Nantes Başkonsolosluk binasına saldırı düzenlendi. YPG/PKK yandaşı saldırganlar, binanın duvarına terör örgütü bağlantılı yazılar yazdı, duvarın bir kısmını yeşile boyadı ve binanın çevresine benzin döktü. Binada alarm çalması üzerine gelen polis ekipleri müdahalede bulundu ve yangın önlendi. Olay üzerine, YPG/PKK yandaşı iki erkek ve bir kadın gözaltına alındı.

Avrupa'nın gözde terör örgütü PKK: Rahatça faaliyet gösterebiliyor

PKK her ne kadar AB'nin terör örgütleri listesinde olsa da Avrupa'da rahatça faaliyet gösterebiliyor. Avrupa Parlamentosu sık sık PKK bağlantıları nedeniyle kırmızı bültenle arananları ağırlıyor. Sadece AB kurumları değil üye ülkeleri de PKK'ya toleransla yaklaşıyor. PKK bağlantılı çok sayıda dernek, vakıf, basın kuruluşunun da bulunduğu Fransa'da örgüt rahatça propaganda imkanı buluyor. Belçika, çok sayıda PKK bağlantılı kurum ile örgütün sözde Avrupa liderlerini barındırıyor. Alman hükümetine ...

Katalan siyasetçilere ceza ülkeyi karıştırdı: 170 yaralı

İspanya'da Katalan siyasetçilere hapis cezası verilmesi ülkeyi karıştırdı. Protesto gösterilerinde 40'ı polis 170 kişi yaralandı.Gösteriler nedeniyle Barselona Havalimanı'nda 110 uçuş iptal edildi.

İngiltere'den ambargo kararı: Operasyonda kullanılan mühimmatları satmayacaklar

İngiltere, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye silah satışlarını askıya aldı. Silah ambargosunun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri harekatta kullandığı mühimmat ve diğer askeri araçları kapsadığı belirtildi.

İngiliz gazetesi, AB'nin Türkiye tutumunu analiz etti: Zaten çatırdayan Batı ittifakında karmaşa ve dehşet saçıyor

The Times, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın Batı bloku içindeki ciddi sorunları ifşa ettiğini yazdı. The Times, "Türkiye'nin Suriye'ye girişi: Avrupa'nın dilemması" başlıklı başyazısında"NATO'daki en büyük ordulardan birine ve gerçek bir jeopolitik ağırlığa sahip bir müttefiki mi, yoksa DEAŞ'ın yenilmesinde önemli bir rol oynayan ama faydalı ömrünü çoktan doldurmuş olabilecek bir milis gücünü mü destekleyeceğiz?" sorusuna da yer verdi.

Midilli'de göçmen kurtarma gemisinin limana yanaşmasına izin verilmedi

Olası göçmen akınına karşı Yunanistan'ın Midilli Adası'na gelen İspanyol göçmen kurtarma gemisi Open Arms'ın adaya yanaşmasına izin verilmedi. Göstericiler gemiye taş atarak tepki gösterdi.

Katalan ayrılıkçılara hapis

İspanya'da yasa dışı bağımsızlık referandumu yapmakla yargılanan 12 Katalan siyasetçi ile ilgili karar verildi. 9 sanığa 9 ila 13 yıl arasında hapis cezası verilmesine Barcelona futbol kulübü tepki gösterdi.

Katalan lidere 13 yıl hapis cezası

İspanya'da Yüksek Mahkeme, Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçiden 9'una hapis cezası verdi

Fransa da askerlerini Suriye'nin kuzeyinden çekiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın bölgede yankıları devam ediyor. Amerikan askerlerinin bölgeden ayrılma kararı üzerine Fransız Özel Kuvvetleri'ne de bölgeyi terk ediyor. Fransızların bölgeyi birkaç gün içerisinde terk etmesi bekleniyor.

AB'nin göçmen endişesi sürüyor: Türkiye ile konuşmaktan başka yapabilecek bir şey yok

AB, 2015'te patlak veren göçmen krizinin ardından sınır kontrollerini sıkılaştırsa da kıta genelinde göçün engellenmesi için ortak politika geliştirilemedi. Brüksel'deki Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi Uzmanı Barslund, "Özellikle kıta olarak mülteci krizinin nasıl yönetilebileceği sorunu çözülemedi. Göç konusunda Avrupalı yetkililerin Türkiye ile konuşmaktan başka yapabilecek pek bir şeyi bulunmuyor" açıklamasında bulundu.

İtalya’da 2 tabak makarnaya 430 euro hesap kesen restoran artık sinek avlıyor

İtalya'nın başkenti Roma'da iki Japon turiste 2 tabak makarna için 430 euro hesap kestiği iddia edilen Antico Caffe di Marte isimli restoran çıkan haberlerden etkilendi. Restorana neredeyse hiç müşteri uğramazken yemek saatlerinde masalar tamamen boş kalıyor. Restoran çalışanları müşteri çekmeye çalışıyor ancak turistler ilgi göstermiyor. İtalyan restoran hakkında bu olaydan daha önce de gezi sitelerinde özellikle fahiş fiyatlarıyla ilgili yorumlar yapıldığı ortaya çıktı. Restoranın menüsünden e...

Avrupa açıkta kaldı

Önceki gün Barış Pınarı Harekatı'nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bazı Avrupa Birliği ülkelerinin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermemesi Avrupa'nın küresel güç dengelerinde kan kaybettiğini ortaya koydu.

Neo Nazi saldırganının çektiği görüntüler ortaya çıktı

Almanya'da bir sinagog ve Türk dönercisine saldırarak iki kişiyi öldüren saldırganın saldırı anında kaydettiği görüntüler ortaya çıktı. Saldırıyı adım adım kaydeden saldırgan kaçmaya çalışırken gözaltına alındı.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne ait diplomatik plakalı araç kundaklandı

Almanya'da, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne ait diplomatik plakalı bir aracın kundaklandığı bildirildi. Aracın tamamen yandığı ve kullanılamaz hale geldiği öğrenildi.

KKTC Geçitkale Havaalanı'nı İHA ve SİHA merkezi yapacak

KKTC, Geçitkale Havaalanı'nı İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi olarak çalışma başlattı.

Dünya Posta Birliği (UPU) 3. Olağanüstü Kongresi'nde birlik ve beraberlik vurgusu

İsviçre’nin Cenevre şehrinde 23-26 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Dünya Posta Birliği (UPU) 3. Olağanüstü Kongresi, mektup ve küçük paket gönderilerine yönelik “varış giderleri” adı verilen ücretlendirme sistemi ana gündem maddesiyle toplandı.

Sırbistan Sancak Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi

Sırbistan Sancak Demokratik Eylem Partisi Genel Başkanı Ugljanin, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Pınarı Harekatı ile Suriye sınırında güvenliği tesis edeceğine ve yerli halkın asırlarca yaşadığı ocaklarında tekrar yaşamalarını sağlayacağına eminim" açıklamasında bulundu.

Dünyada 18 yaşın altında 1,1 milyar kız çocuğu var: 32 milyon kız çocuğu ise ilkokula gidemiyor

Dünya genelinde 32 milyon kız çocuğu ilkokula gidemiyor, 29 milyon kız çocuğu orta öğretim alamıyor. Her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşından önce evlendiriliyor. Dünya çapında her 5 kız çocuğundan 1'i 18 yaşından önce anne oluyor. 5-9 yaş arasındaki kız çocukları ev işlerini yaşıtları olan erkek çocuklara göre 30 kat daha fazla üstleniyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.