FETÖ firarisi Akın İpek gözaltına alındı

İngiltere İçişleri Bakanlığı Türkiye'nin iade talebi üzerine FETÖ davası sanığı Akın İpek'in gözaltına alındığını açıkladı.

'Türkçeye gerek yok, dünya dilleri yeterli'

Avusturya’da Almanca, İngilizce, Sloven ve Hırvatça'nın yanı sıra Türkçe yapılabilen ehliyet sınavları 2019’dan itibaren Türkçe gerçekleştirilmeyecek. Sebep olarak ise 'Sınavların dünya dillerinde yapılması yeterli. Bu durum Almanca öğrenmeyi de teşvik edebilir' denildi.

Yunanistan terörist Turgut Kaya'nın iltica talebini kabul etti

Yunanistan’da yakalanan ve Türkiye’ye iadesine karar verilen terörist Turgut Kaya’nın, siyasi iltica talebinin kabul edildiği bildirildi.

Merkel: İsrail'in iç işlerine karışmak istemem

İsrail meclisi çokça tartışılan ‘Yahudi ulus devlet’ yasasını kabul etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Filistin'in işgalini meşrulaştıran yasaya karşı ‘İsrail’in iç işlerine karışmak istemem’ dedi.

Rusya’ya karşı çevik kuvvet

NATO müttefikleri Brüksel Zirvesi'nde ittifakın olası krizlere hızlı bir şekilde cevap vermesine imkan sağlayacak NATO Hazırlık Girişimi'ne imza attı.

Almanya tarihindekara bir leke

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk gurbetçilerin NeoNaziler tarafından öldürülmesini, “Almanya tarihinde çok kara bir leke” olarak tanımladı. Davanın sona erişine ilişkin de, “Biz birçok şey yaptık, ancak ben yapmaya devam edeceğim. O nedenle bunu kapanmayan bir konu olarak niteliyorum” dedi.

BM'den Gazze çağrısı: Adım atın

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, işgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstererek, "Filistinlileri ve İsraillileri başka bir savaşa girmek için kışkırtmak isteyenler başarılı olmamalı. Gazze'deki herkesin eşikten geri adım atması gerekiyor" dedi.

'Türkiye Kıbrıs için üzerine düşeni yapacak'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin Kıbrıs'ta eşitliği sağlayacak çözümü desteklemeye devam edeceğini ifade ederek, "Türkiye, Kıbrıs’ın ekonomik ve mali yönden gelişmesi için dün olduğu gibi gelecekte de üstüne düşeni yapmaya devam edecek" dedi.

19 kişinin kimliği belli oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden 19 kişinin tamamının kimliklerin tespit edildi.

Almanya'da otobüste bıçaklı saldırı

Almanya'nın Lübeck kentinde bir otobüste bıçaklı saldırı yaşandı. Saldırıda ikisi ağır 14 kişi yaralandı. Saldırganın polis tarafından yakalandığı belirtiliyor.

Skandal sınav: 'Nazi Almanyası' ve Türkiye'yi karşılaştırın!

Almanya yine ırkçı bir olayla skandala imza attı. Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde 9'uncu sınıfta okuyan çocuklara sınav sorusu olarak Nazi Almanya'sı ile Türkiye arasında karşılaştırma yapılması istendi!

Macron'un '1 Mayıs darpçısına' gözaltı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Özel Kalem Müdür Yardımcısı Alexandre Benalla, 1 Mayıs gösterilerinde bir genci şiddetli şekilde darbettiğine dair görüntülerden dolayı gözaltına alındı. Paris Savcılığı, Benalla hakkında "şiddet uygulamak" ve "görevini kötüye kullanmak" suçlamalarıyla ön soruşturma açmıştı.

Merkel'den NSU çıkışı: Dava benim için kapanmadı

Irkçı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı davasında verilen karar tartışma yaratmıştı. Başbakan Angela Merkel'in davayla alakalı yorumu ise 'Dava benim için kapanmadı' oldu.

İngiltere'de 'çocuk ajan' skandalı

İngiliz polisinin, çocukları çetelere ve terör örgütlerine yönelik gizli operasyonlarında ajan olarak kullandığı ortaya çıktı. Polis, çete üyesi çocukları yakaladıktan sonra aynı örgüte ajan olarak yerleştiriyor. Bu konu hakkında rapor hazırlayan Tali Yasama Denetim Komisyonu Başkanı Lord David Trefgame uygulamayı eleştirerek, “Bir genci uzun süre gizli bir operasyonda kullanmanın zihni ve fiziki sağlığını riske sokmasından kaygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

İsveç’te Müslümanlar yağmur duasına çıktı

İsveç Sivil Savunma Dairesi, son iki günde ülke genelinde 8 bin 500 hektar ormanlık alanın yandığını, zararın 600 milyon kron (yaklaşık 300 milyon lira) olduğunu açıkladı.

Fransa'da üst düzey bürokrattan göstericiye dayak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Özel Kalem Müdür Yardımcısı Alexandre Benalla'nın 1 Mayıs gösterilerinde bir genci şiddetli şekilde darp ettiğine dair görüntüler ortaya çıktı. Paris Savcılğı Benalla hakkında ön soruşturma başlattı.

Akın İpek'e Londra'da ev hapsi

Firari FETÖ'cü Akın İpek'e Londra'da ev hapsi verildi. İpek'in pasaportuna da el konuldu. İngiltere Yüksek Mahkemesi geçtiğimiz haftalarda, Koza Altın’ın İpek'in kişisel hukuki mücadelesini finanse etmek zorunda olmadığına hükmederek İpek'in aleyhine karar vermişti.

Yunanistan'dan Rusya'ya tepki: Kimse karışamaz

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Atina-Moskova kriziyle ilgili, "Yunanistan'a karşı aralıksız devam eden saygısızlık durmalı. Kimse, Yunanistan'ın içişlerine karışamaz ve bu hakka sahip değildir" açıklamasında bulundu.

Almanya'da Türk dükkanına silahlı saldırı

Almanya'nın Heilbronn kentinde Türk fırınına girerek tesettürlü çalışana ateş açıldı. Olay ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) saldırılarını anımsatırken, saldırgan saklandığı arazide tutuklandı.

Irkçılığı meşrulaştırdı: İnsanın genlerinde var

Uluslararası kurumlarda çalışan Hollandalılarla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Stef Blok, ırkçılığın insanların genlerinde bulunduğunu, göçmenlerin barışçıl bir şekilde yaşamadığını ve bu yüzden Surinam'ın başarısız bir ülke olduğunu öne sürdü. Blok, "Bana, farklı etnik grupların yerli toplulukla bir arada barış içinde yaşadığı bir örnek gösterin. Ben bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

Helsinki savunması

ABD Başkanı Donald Trump, Helsinki’de Putin ile görüşmesinden sonra ülkesinde adeta ‘vatan haini’ ilan edilmesiyle baş etmeye çalışıyor. Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısından sonra dün Twitter başına geçen Trump, Putin’le görüşmesini sosyal medyadan dört maddeyle savundu. Trump, Helsinki’de gösterdiği performansa istihbaratçıların bayıldığını ileri sürdü.

Ticaret savaşı Google’ı vurdu

ABD ile Avrupa arasındaki ticaret savaşında yeni perde açıldı. ABD Başkanı Donald Trump'ın, Avrupa Birliği (AB) üyelerinin de içinde bulunduğu Avrupalı ülkelere çelik ve alüminyum ithalatına yeni vergiler getirmesiyle başlayan ve NATO savunma bütçesine gerekli kaynakların sağlanmadığı tartışmasıyla Brüksel'de zirveye çıkan gerilimde son darbe AB'den geldi.

KKTC sahilinde mülteci teknesi battı

KKTC açıklarında mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu 19 kişinin öldüğü, 103 kişinin kurtarıldığı, 30 civarında kişinin kaybolduğu bildirildi. Batan tekneden kurtarılan 102 göçmen ve ulaşılan 19 göçmenin cenazesi Mersin'in Silifke ilçesine getirildi.

Rusya'dan ABD'ye 'Butina' tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "FBI kendi esas görevi olan suçlarla mücadele etmek yerine açıkça siyasi siparişleri yerine getiriyor" dedi.

Varşova-Brüksel krizi derinleşiyor

Kamuoyu baskısına ve AB’nin hukuki soruşturma başlatmasına rağmen, Polonya'nın yargı reformunu yürürlüğe koyması, Varşova-Brüksel hattındaki çatlağı gittikçe derinleştiriyor.

İngiltere'de polisi ölümle tehdit eden örgüt üyelerine hapis

İngiltere'de terör listesindeki "Ulusal Eylem"e üye olduğu gerekçesiyle iki kişiye hapis cezası verildi. İngiltere'de 2013 yılında kurulan "Ulusal Eylem" (National Action), Aralık 2016'da ülkedeki terör listesine alınmıştı.

Neonazi cinayetinin sanığı serbest!

Almanya'da sona eren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davası sonrasında Federal Başsavcılığın, sanıklardan Ralf Wohlleben hakkında 10 yıl hapis cezası verilmişti fakat “kaçma şüphesi bulunmadığı için” serbest bırakıldı.

Batı’nın kimyasıbozuldu

Putin ve Trump zirvesi sonrası, Rusya ile yeni bir Soğuk Savaş isteyen Washington’daki yerleşik düzenin ayarları bozuldu. Rusya ile diyaloğa girerek ülkesinde şimşekleri üstüne çeken ABD Başkanı, “hain”, tehlikeli”, “ahmak”, “utanç verici” sözleriyle aşağılandı. Trump, Rusya politikasının tüm siyasi risklerini taşımaya hazır olduğunu belirterek eleştirmenlerine meydan okumuştu.

Dosyaya elini sürmedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Donald Trump yanlısı televizyon kanalı Fox News’ten Chris Wallace’a röportaj verdi.

İsveç'te acil durum ilan edildi

İsveç'te aşırı sıcaklarla birlikte son günlerde artan orman yangınları endişe verici boyuta ulaştı. Son 24 saat içerisinde ülkenin 80 yerinde orman yangını çıktı. İsveç'in üç bölgesinde acil durum ilan edildi.

AB Malezya uçağı için Rusya'ya çağrı yaptı

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, 4 yıl önce Ukrayna'da düşürülen Malezya yolcu uçağına ilişkin Rusya'ya 'sorumluluk alma' çağrısı yaptı. Ukrayna'daki Rus ayrılıkçıların vurduğu tahmin edilen yolcu uçağında 291 yolcu bulunuyordu.

Fransa'da sığınmacılara yardım eden 4 kişiye gözaltı

Briançon'da "yasa dışı sığınmacıların ülkeye geçişini sağladıkları ve yardım ettikleri" gerekçesiyle 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar, Anayasa Mahkemesinin sığınmacılarla ilgili kararının ihlal edildiği gerekçesiyle Briançon Jandarma Komutanlığının önünde protesto edildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.