Fransa Başbakanı Philippe İsrail ziyaretini iptal etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in ay sonu için planlanan İsrail ziyaretinin iptal edildiği açıklandı. Philippe'in İsrail ziyaretinin iptal edilmesinin arkasında, ülkedeki demiryolu reformu, kamu yayıncısı kurumların işleyişi ile ilgili düzenlemeler ve haziran ayında yapılacak çalışmalar nedeniyle başbakanlık ajandasının yoğunluğu olduğu belirtildi.

Avusturya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye için empati çağrısı

Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl, Türkiye'nin terörle mücadelesini hatırlatarak "Tüm eleştirilere rağmen 5 dakika için kendini Türkiye’nin yerine koyman gerekir." diyerek empati çağrısında bulundu.

Fransız Belediye Başkanı'ndan örnek davranış

Fransa’nın başkenti Paris'te Sevran Belediyesi, mahkeme kararına rağmen“teravih çadırını” kaldırtmadı. Belediye Başkanı Blanchet, mahkemenin 'Belediye, mülk sahibine mektup yollamayı unuttuğu' gerekçesiyle çadırın kaldırılması gerektiğine hükmettiğini hatırlatarak, "Bizim hatamızın cezasını Müslümanlar çekmemeli" dedi.

İngiliz bakandan Taliban açıklaması: Barış için resmi görüşme gerekiyor

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Afganistan'da barışın tesisi için İngiltere'nin Taliban ile resmi görüşmelerde bulunması gerektiğini dile getirdi.

Fransa’da yeni grev dalgası

Fransa’da ulaşım, enerji, sağlık ve eğitim gibi sektörlerde aylardır devam eden hükümet karşıtı grevlerin üçüncüsü yapıldı. İşçi sendikalarının çağrılarına cevap veren memurlar ve hastane çalışanları da yeni grev dalgasına katılarak sokağa çıktı.

Veba salgını gibi

Avrupalı siyasetçilerin Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıları artık bütünüyle İslam’ın temel kaynaklarına ve ibadetlere yöneldi. Belçikalı senatör Anke Van dermeersch, Kur’an’ın gözden geçirilmesi için AİHM’e başvuracak. Danimarka Göç ve Entegrasyon Bakanı da oruç tutan Müslümanların tehlikeli olduğunu söyledi.

Fransa'da memurlar yeniden sokaklarda

Fransa'da memurlar bir kez daha greve gitti. Ülkedeki başlıca sendikaların çağrısıyla memurlar 8 ay içinde 3. kez genel greve gitti. 180 kentte düzenlenen gösterilerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un politikaları protesto edildi. Başkent Paris'te 30 binden fazla kişinin katıldığı yürüyüşte göstericiler ve polis arasında gerginlikler yaşandı.

İtalya'da yeni içişleri bakanının fotoğrafı gündemi karıştırdı

İtalya'da yaklaşık iki haftadır hükümet müzakerelerine devam eden partiler, hükümet programı ile kabine listesini Cumhurbaşkanı Mattarella'ya sundu. Yeni hükümette İçişleri Bakanı olacağı açıklanan Matteo Salvini'nin geçmişte çekilen ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hayranlığını yansıtan görüntüleri tartışmalara sebep oldu.

Almanya’da ırkçı partinin foyası ortaya çıktı

Almanya’nın İslam, mülteci ve yabancı karşıtı partisi Almanya için Alternatif (AfD) Partisi bir skandala daha imza attı. Almanya, Saksonya eyaletinin AfD üyeleri Whatsapp grubunda radikal ve neo-Nazi içerikli fotoğraflar paylaştığı ve mültecilere hakaret ettikleri ortaya çıktı.

Krize yol açan çiçek

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Almanya Başbakanı Merkel'in görüşmesi sırasında Putin'in Merkel'e çiçek vermesi, Alman basınında tepkiyle karşılandı. Alman gazeteleri, çiçek olayını 'İyi bir şey gibi görünüyor ama hakaret' yorumunu yaptı. Rusya ise konuyla ilgili açıklama yaptı.

200 yıl sonra savaş hazırlığı

200 yıldır savaş görmeyen kuzey Avrupa ülkesi İsveç'te, 4.8 milyon hanenin tamamına 'Kriz veya savaş gelirse' başlıklı 20 sayfalık broşür dağıtılacak. Broşürde savaş, terör saldırısı ve doğal afet gibi durumlarda yapılması gerekenler yer alıyor.

Hitler'in ölüm tarihi doğrulandı

Fransız bilim insanları, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in 1945'te öldüğünü kesin olarak kanıtladıklarını ileri sürdü.

Doğumun yasak olduğu adada 12 yıl sonra ilk bebek

Brezilya'da çocuk doğurmanın yasak olduğu 3 bin nüfuslu Fernando de Noronha Adası'nda, 12 yıl sonra ilk bebek dünyaya geldi. Hafta sonu bir kız bebek dünyaya getiren 22 yaşındaki genç kadın hamileliğinin farkında olmadığını ve bu olay karşısında söyleyecek söz bulamadığını belirtti.

'Evsiz köyü'

İskoçya'nın Edinburgh kentinde, evsizlerin barınabileceği bir köy inşa edildi. 11 adet 2 odalı prefabrik evin bulunduğu köyde, ilk etapta 20 evsizin barındırılması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek ziyareti manşetlerde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saraybosna'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti, ülkedeki tüm gazetelerin manşetlerinde yer buldu. Önde gelen basın organlarından biri Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic'in kullandığı "Bizim Aliya'mız vardı, sizin Erdoğan'ınız var" ifadelerini de ön plana çıkardı.

Hitler'in ölüm sebebi doğrulandı

Rus Devlet Arşivi'ndeki kalıntıları inceleyen Fransız bilim adamları, mevcut delillerin Hitler'in siyanür alıp başına bir kurşun sıkarak öldüğü söylentilerini doğruladığını belirtti.

İsveç'te mescit kundaklandı

İsveç'in güneyinde bulunan Skane bölgesindeki Hesselholm kentinde 200 kişilik mescidin kundaklandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek'ten ayrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'teki temaslarının ardından özel uçak "TUR" ile TSİ 19.40'ta başkent Saraybosna'dan ayrıldı.

Fransa'da Filistin'e destek gösterileri düzenlendi

Strazburg ve Lyon kentlerinde düzenlenen gösterilerde İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamları protesto edildi. Gösteride Filistin, Türk ve Fransız bayrakları sallanarak atılan sloganlarda uluslararası toplum ve Fransa yönetiminin İsrail’in katliamlarına sessiz kalmaması çağrısında bulunuldu.

'Türkiye Balkanlar'da bazılarının projelerine ket vuruyor'

Uluslararası Saraybosna Üniversitesince tevdi edilen fahri doktora töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin Balkanlar'da barış ve istikrarı korumasının bazılarının projelerine ket vurduğunun farkındayız.Bunlar Balkanları kendi nüfuz alanı olarak görüyor. Biz ise, bu bölgenin gerilimle değil, istikrarla anılmasını istiyoruz" dedi.

İzetbegovic: Allah’ın size bahşettiği kişiye sahipsiniz

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, Avrupalı Türklere hitabında, "Bugün sizler Allah’ın size bahşettiği bir kişiye sahipsiniz. Bu kişi, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ona yardım edin, onu destekleyin" dedi.

'Türkler kardeşim' diyen başkana saldırı

Türkler ve Atatürk ile ilgili bazı olumlu görüşleri ile bilinen 76 yaşındaki Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris, anma toplantısında çok sayıda fanatik Yunanlının saldırısına uğradı. Saldırganlar, Butaris’i tekme, tokat ve yumruklarla dövdüler.

Erdoğan'dan Avrupa'daki Türklere dövizle askerlikte yaş müjdesi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen 6. UETD Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türklere müjde üstüne müjde verdi. Erdoğan,"Dövizle askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış ancak dövizle askerliğe başvurmamış kişilerin sorunlarını da yakında çözüyoruz. Yurtdışı vatandaşlar koordinasyon kurulu tesis ediyoruz. Yeni dönemde TBMM bünyesinde yurtdışı Türkler adıyla bir daimi komisyon kurulmasını talep edeceğiz. Yerel medyayı güçlendirm...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suikast haberi bana geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Boşnak lider İzzetbegoviç ortak açıklama yaptı. Erdoğan, "Suikast planı haberi bana MİT tarafından ulaştı, zaten o yüzden buradayım. Bu tür tehditler bizi bu yoldan alıkoyamaz. Yolumuza çıktığımızda yılmadan devam ederiz 15 Temmuz'daki gibi." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'e gitti. Erdoğan'ı, Cumhurbaşkanlığı binasına gelişinde "Hoşgeldin Reis" yazılı pankartlar taşıyan yüzlerce Boşnak ve Türk vatandaşlar kaşıladı.

Rus-Alman ilişkileriçiçek açtı

ABD'ye güvenini kaybeden Alman siyaseti Rusya kozunu oynuyor. Almanya Başbakanı Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. İki lider, İran'la anlaşmayı sürdürmekte kararlı oldukları mesajını verdi.

Makedonya'dan kriz için yeni isim önerisi

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Yunanistan ile yaşadıkları isim krizini çözmek için "Makedonya İlinden Cumhuriyeti" ismini önerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Balkanlar ziyaretinde suikast ihbarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek ziyareti öncesi alınan suikast ihbarları, istihbarat ve güvenlik birimlerini harekete geçirdi.

Hollanda'da işgalci İsrail'in katliamları protesto edildi

Hollanda Filistin Komitesi Vakfı Başkanı Robert Soeterink, "Dünya genelinde İsrail'in yaptığı vahşet yargılandı fakat gereken somut adımlar atılmadı" dedi.

Bayrak namustur

İngiltere'nin başkenti Londra'da elinden Türk bayrağını almaya kalkışan teröristlere direnen Fethiye Kubal, PKK yandaşının ise kendisinin engelli aracını gördüğü halde, elinden bayrağı alma teşebbüsünde bulunduğunu söyledi. Kubal, "Bayrak namustur. Bu benim namusum. Namusuma sahip çıkmalıyım. Hepimiz sahip çıkmalıyız” dedi.

Paris faşizmi: Araplar ve başörtülüler giremez!

Fransa’nın başkenti Paris’in popüler restoranlarından birinin Arapları ve başörtülüleri kabul etmediği ortaya çıktı. Restoran yönetimininin 'Arap ve başörtülüler rezervasyon için aradığında yer olmadığını söyleyin' talimatını verdiği tespit edildi.

Almanya'da Netanyahu'yu çizen karikatürist kovuldu

Almanya'nın tanınmış karikatüristlerinden Dieter Hanitzsch İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bir karikatürünü çizince Yahudi düşmanlığı ile suçlanarak işine son verildi. Sanatçı çizdiği karikatür nedeniyle pişman olmadığını da vurguladı. Hanitzsch'in daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakarete varan çizimleri olmuştu ancak 'basın özgürlüğü' gerekçesi ile herhangi bir tepki gösterilmemişti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.