Avrupa Haberleri

Dünya yanıyor

Türkiye’de yangın felaketi yürekleri dağlarken, gezegenin dört bir köşesinde ormanlar alevlere teslim oldu. ABD’den Yunanistan’a, İtalya’dan Kanada’ya, birçok ülkede milyonlarca hektar ormanlık alan yanarak kül oldu.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye: Yangın felaketiyle ilgili destek sağlamaya hazırız

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB'nin yangın felaketiyle ilgili Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

KKTC’de ormanlık alanda yangın

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne ilçesine bağlı Karşıyaka köyünde bulunan ormanlık alanda öğle saatlerinde yangın çıktı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Söz verdiğimiz gibi uçaklar yangınları söndürmek için Türkiye’de

Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkan orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Dost ülke Ukrayna Türkiye'ye yangın söndürme uçağı gönderdi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Söz verdiğimiz gibi iki yangın söndürme uçağı destek grupları ile birlikte geniş çaplı orman yangınlarını söndürmek için Türkiye’ye uçtu" açıklamasında bulundu.

Alman selzedeler şikayetçi: Eyalet hükümetleri yardımları zorlaştırıyor

Almanya'da 163 kişinin ölümüne neden olan sel felaketi sonrası Almanlar, eyalet hükümetlerinden şikayetçi. Selzedeler, devletin yardım çalışmalarındaki koordinasyonları zorlaştırdığı eleştirisinde bulunuyor. Yardımların dağıtımında çok fazla bürokratik işlemin gerçekleştirilmesi, eleştiri konularının başında geliyor.

Azerbaycan ve Ukrayna'dan Türkiye'ye destek: Yangınlar için uçak filosu yola çıktı

Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkan orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Dost ülkeler Azerbaycan ve Ukrayna'dan destek mesajları gelirken, Ukrayna'nın Türkiye'ye göndereceği yangın uçaklarının yola çıktığı duyuruldu.

Sığınmacı çocukları eğitim hakkından mahrum bırakan Yunanistan'a uyarı: Yaptırım yapılmalı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yunanistan'daki sığınma kamplarında yaşayan her 7 çocuktan 6'sının eğitim haklarından mahrum bırakıldığını, çocukların "ağır ayrımcılığa" maruz kaldığını ve bu nedenle Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) göç yönetimi direktiflerini ihlal ettiğini belirtti.

Polonya’da tren kazası: 8 yaralı

Polonya’da Szczecin-Berlin seferini yapmakta olan yolcu treni kırmızı ışıkta hemzemin geçide giren kamyona çarptı. Çarpmanın etkisiyle trenin bazı vagonları raydan çıkarken, kazada 8 yolcu yaralandı.

Macron Hitler'e benzetildiği afişlerle tahammül edemedi: Suç duyurusunda bulundu

Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürlerin "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirildiği Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Adolf Hitler'e benzetildiği afişleri asan Michel-Ange Flori'yi yargıya şikayet etti.

İsrailli düşünce kuruluşu INSS: Türkiye’nin KKTC’de hava üssü açması etkimizi azaltır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs meselesine dair kullandığı “Harcayacak bir 50 yılımız daha yoktur” sözü ve iki devletli çözüm girişimleri İsrail’de rahatsızlık uyandırdı. Yaşanan gelişmeleri gündemine alan düşünce kuruluşu INSS, KKTC’de Türk SİHA’larının konuşlanacağı bir hava üssünün kurulması halinde İsrail’in manevra alanının olumsuz etkileneceği değerlendirmesinde bulundu.

Boris Johson'un şemsiye ile zor anları güldürdü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un şemsiye ile yaşadığı komik anlar gündeme damgasını vurdu. Polis anma törenine katılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yağmur başlayınca şemsiyesini açmak isterken zor anlar yaşadı.

İngiltere'den yeni seyahat kararları! Türkiye'yi kırmızı listede tuttu

İngiliz hükümetinden bir yetkili, koronavirüs aşısının iki dozunu yaptırmış AB ve ABD vatandaşlarının İngiltere'de zorunlu olan karantinadan muaf tutulacağını bildirdi.

Yunanistan Türkiye'yi AB'ye şikayet etti: göçmenler acilen geri gönderilmeli

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan sığınmacıları her seferinde eziyet ve işkenceye maruz bırakıp, geri iterek uluslararası hukuku ihlal eden Yunanistan, Türkiye'yi suçlamaya kalkıştı. Ege adalarındaki mülteci kamplarında bulunan 1908 düzensiz göçmenin acilen Türkiye’ye gönderilmesi için Avrupa Komisyonuna ve Avrupa Birliği Sahil Güvenlik ve Sınır Ajansı’na (Frontex) mektup gönderdi.

Avusturya Mahkemesi'nden Sezgin Baran Korkmaz kararı: Tutuklu kalmaya devam edecek

Avusturya'daki Wels Yüksek Bölge Mahkemesi, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında aranan Sezgin Baran Korkmaz'ın tutukluluk halinin kaldırılmasına ilişkin yapılan itirazı kabul etmedi. Korkmaz'ın tutukluluk halinin 22 Eylül'e kadar devam edeceği öğrenildi.

Fransa’da insan hakları uzmanı Marwan Muhammad TRT’ye röportaj verdiği için hedef gösterildi

Kapatılan Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi’nin eski direktörü Marwan Muhammad, Fransa’da Müslümanlara yönelik baskıyı TRT'ye verdiği röportajda anlattığı için ülke medyası tarafından hedef gösterildi. Marwan, “Fransa’da İslam düşmanlığı hakkında bahsettiğiniz an tehdit edilip damgalanıyorsunuz” diyerek kendisine yönelik linç kampanyasına tepki gösterdi.

Franda'da büyük soygun: İki milyon euroluk mücevher çalındı

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ünlü Chaumet kuyumcusu, kimliği belirsiz bir silahlı soygunun hedefi oldu. Hırsız Chaumet'e elektrikli scooterla gelip, yaklaşık 2 milyon euro değerindeki mücevherle kayıplara karıştı.

Bosna Hersek'te "soykırımı inkar etmek" bugünden itibaren suç sayılacak

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko'nun 23 Temmuz'da "Bonn Yetkilerine" dayanarak çıkarttığı "soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa", ülkenin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AB'den Türkiye'ye Maraş tehdidi

KKTC'de Maraş'ın açılması ve yeniden eski günlerine döndürülmesine yönelik gelişmeler Avrupa Birliği'nde rahatsızlığa yol açtı. AB'den yapılan yeni açıklamada, "Türkiye, Maraş'ı yeniden açma kararından geri adım atmazsa, AB çıkarlarını savunmak için elindeki araç ve seçeneklerini kullanacaktır" denilerek tehdide başvuruldu.

Kanada'dan sonra şimdi de İngiltere çocuk istismarı skandalıyla çalkalanıyor: Yüzlerce çocuk kâbusu yaşamış

Kanada'dan sonra bu kez de İngiltere'deki çocuk istismarı ve şiddet olayları ülke gündemine oturdu. İngiltere'de çocuklara yapılan istismarı araştıran komisyon, Lambeth'teki bakımevlerinde kalan 5 yaşından küçük 700'den fazla çocuğun zulüm ve cinsel istismara uğradığını ortaya çıkardı. Ayrıca, belediyenin bakımı altındaki çocuklara, yurt personelleri tarafından yıllar boyunca zulüm ve cinsel istismar uygulanmasına sesiz kaldığı öğrenildi.

Almanya bunu konuşuyor: Evinin bodrumunda 2. Dünya Savaşı'ndan kalma tankı sakladı

Almanya'da hayret verici bir olay yaşandı. Bir vatandaşın evinde bulunan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma tank ve envai çeşit teçhizat şaşkınlık oluşturdu.

Yürüyen çelenk Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Tahiti ziyaretinde takılan çiçeklerin yoğunluğu alay konusu olurken Fransız Cumhurbaşkanı için ‘yürüyen çiçek’ benzetmesi yapıldı. Macron’un törenin ilk dakikalarında neşeli olduğu ve gülümsediği görülürken çiçek takma seremonisi abartıldıkça yüzünün asıldığı görüldü.

Maskot fok Kostis'i zıpkınla öldürdüler

Yunanistan’ın Alonissos Adası’nın sembolü haline gelen Kostis adlı fok balığı zıpkınla vurularak öldürüldü.

Almanya'da kimya tesisinde patlama: 'Evlerinizden çıkmayın' çağrısı yapıldı

Almanya'nın Leverkusen kentinde kimyasal işletmelerin olduğu bir atık yakma tesisinde patlama oldu. Patlama büyük bir kara bulutun havaya yükselmesine neden oldu. Yetkililer, halkı evlerinden çıkmamaları ve pençelerini açmamaları konusunda uyardı.

Macron'a çiçekli karşılama alay konusu oldu: Yürüyen çiçek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız Polinezyası ziyareti için Pazar günü Tahiti'ye geldi. Macron'un bu ziyarette üzerine takılan çiçeklerin yoğunluğu alay konusu oldu. Macron hakkında "yürüyen çiçek" yorumları yapıldı.

Zorunlu aşıyı protesto eden Fransızlar belediye binasını yağmaladı

Fransa'da zorunlu aşı uygulaması ve yaşanan ekonomik sıkıntıları protesto etmek için sokağa dökülen halk, Poitiers Belediyesi binasına baskın düzenledi. Öfkeli kalabalık, hıncını belediye binasında yer alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un portesinden aldı.

Maraş'ın yüzde 3,5'lik bölümü açıldı: 337 mal sahibi başvuruda bulundu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner, toplamda beş kilometrelik bir alanı kapsayan Maraş bölgesinin yüzde 3,5'lik kısmının açıldığını söyledi. Maraş açılımı konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kurallarına uygun şekilde hareket ettiklerini ifade eden Saner, şu ana kadar 337 mal sahibinin, takas, tazminat veya iade koşulları vasıtasıyla başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Avusturya'dan skandal açıklama: Mültecilerin sığınmak için Türkiye'ye gitmeleri daha doğru

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afgan mülteciler açısından Almanya, Avusturya ya da İsveç'tense Türkiye'nin sığınmak için daha doğru yer olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden Kıbrıslı Türklere pasaport tehdidi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kapalı Maraş ile ilgili açılım kararını duyurması ile birlikte Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY), Kıbrıslı Türklere yönelik tehditvari bir açıklama geldi. Anastasiadis, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip Kıbrıslı Türklerin pasaportlarını iptal etmeye hazırlandığını söyledi.

Fransa ve İsrail arasında Pegasus krizi

İsrailli NSO Group’un ürettiği casus yazılım ‘Pegasus’un hedefi olan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, telefon ve numarasını değiştirdikten sonra Tel Aviv’den izahat ve resmi açıklama istedi. Macron’un görüştüğü İsrail Başbakanı Bennett, Netanyahu döneminde gerçekleşen olayı soruşturacaklarını söyledi.

Atina’da aşı zorunluluğuna karşı protesto: Çatışma çıktı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaklaşık 4 bin kişi, hükümetin Covid-19 aşısını zorunlu hale getirme planına karşı protesto gerçekleştirdi. Göstericilerin polise taş, molotof kokteyli ve yabancı nesne fırlatmasıyla iki taraf arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, en az 25 kişi gözaltına alındı.

Hedef Fransız İslam’ı

Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi, siyaset bilimci Doç. Dr. Enes Bayraklı, Fransa’da yürürlüğe giren ırkçı yasayı Yeni Şafak’a değerlendirdi. Bayraklı, "Fransa’da devlet eliyle Müslümanları asimile etmeyi ve baskı altına almayı amaçlayan çok şiddetli islamofobik bir politika yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Fransa'nın 28 Şubat'ı

Fransa’da hükümet Müslümanları hedef alan ırkçı yasa doğrultusunda ilk icraatlarını gerçekleştirmeye başladı. Müslümanların hareketlerini raporlayıp bildiren “Fransız Değerlerini ve Sekülerizmi Koruma Platformu” kurulduktan sonra iki imam görevden alındı. Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada, bayram vaazında tesettürle ilgili okuduğu bir ayetten dolayı hedef oldu. İçişleri Bakanı Darmanin’in talimatıyla görevden alınan Ahamada’nın oturma izni de yenilenmeyecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+