Avrupa Haberleri

Soykırım inkarcısı Handke Kosova'da 'istenmeyen kişi' ilan edildi

Kosova'nın Birinci Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen soykırım inkarcısı Avusturyalı yazar Peter Handke'nin "istenmeyen kişi" ilan edildiğini duyurdu.

Fransa'da grev 7. gününde: Kamu hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor

Grev nedeniyle başta Paris olmak üzere büyük kentlerde kamu hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor. Başkentteki iki hat hariç diğer tüm metro hatlarının çalışmaması da ulaşımda kaosa yol açtı.

Yunanistan'ın nüfusu İstanbul'un yarısına denk olacak: Ülke yaşlanıyor

1944 yılından sonra ilk kez 2011 yılında Yunanistan’da ölümler doğumlardan fazla çıktı. 2017 yılında ise 124.501 ölüme karşılık 88.553 yeni bebek dünyaya geldi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komsic: Bugün soykırım ödüllendirildi

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Srebrenitsa'daki soykırımı inkar eden Peter Handke'ye Nobel ödülü verilmesine ilişkin açıklamada bulundu. Komsic, "Bugün soykırım ödüllendirildi. Ödülü verenler büyük utanç duymalı. Soykırımı inkar eden birinden nefret söylemleri beklenebilir, ancak ödülü veren taraftan gelen nefret son derece yıkıcı" ifadelerini kullandı.

Macron karşıtları sokakta: Gösteriler nedeniyle ülkede ulaşım felç oldu

Fransa'da, Macron yönetiminin emeklilik reformu, yaklaşık 800 bin kişinin katılımıyla perşembe günü başlayan ve 6 gündür devam eden grev ve gösterilerle protesto ediliyor. Protestolar nedeniyle başta Paris olmak üzere birçok kentte kamu hizmetleri ve ulaşımda ciddi aksamalar yaşandı.

İngiltere'de hasta çocuk 4 saat yerde bekletildi

İngiltere'de hasta bir çocuğun yerde 4 saat bekletilmesi infiale neden oldu. Başbakan Boris Johnson, zatürre olduğundan şüphelenilen 4 yaşındaki bir çocuğun boş yatak olmadığı için saatlerce hastanede yerde yatmak zorunda kalmasından dolayı özür diledi.

Dahi çocuk okulu bıraktı

Hollanda'nın Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği eğitimi alan ve 9 yaşında 'dünyanın en genç üniversite mezunu' olmaya hazırlanan Laurent Simons ailesinin kararı ile okulu bıraktı. Okulun mezuniyet tarihini ileri bir tarihe çekmesini kabul etmeyen aile Laurent'i okuldan aldı.

Fransa'da Macron karşıtları, yine sokağa çıkacak: Trafik yoğunluğu ve uçak seferlerinde aksamlar yaşandı

Havalimanı çalışanları, öğretmenler ve diğer kamu çalışanlarının katıldığı greve öğleden sonra başkent Paris dışından da yoğun katılım olması öngörülüyor.

Çekya'daki bir hastaneye saldırı: 6 kişi hayatını kaybetti

Saldırı, ülkenin Moravya-Silesiye bölgesindeki Ostrava kentinde bulunan bir hastanede meydana geldi. Yerel medya sabah saatlerinde meydana gelen saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

NATO'dan çarpıcı Türkiye açıklaması: Kilit öneme sahip

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, “AB üyesi olmayan ABD, Kanada ve Türkiye gibi ülkeler, NATO için kilit bir öneme sahip. Brexit gerçekleşirse, NATO savunma harcamalarının yüzde 80’i AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek” dedi.

Tarafsız ol AB

Türkiye-Libya yetki anlaşması sonrası Yunanistan’ın yanında saf tutan AB’nin, uluslararası bir mahkeme gibi hareket edemeyeceği vurgulandı. İspanya-Fransa, Slovenya-Hırvatistan, Malta-İtalya örnekleri hatırlatılan AB’ye bundan önce olduğu gibi “tarafsız kalması” uyarısı yapıldı.

TIR şoförleri mülteci krizini böyle çözdü

Türk TIR şoförleri Sırbistan’dan Hırvatistan’a geçerken mola yerinde dorselerine gizlice binen mülteciler yüzünden 4-7 bin Euro ceza ödeyince ilginç çözüm buldu. Uluslararası Nakliyeciler Derneği Sırbistan’a 2 karbondioksit ölçüm cihazı hibe etti. Böylece TIR’lar Hırvatistan’a geçmeden kaçak göçmen kontrolü yapılmaya başlandı. Karbon değerinin yüksek çıkması halinde araç detaylı incelemeden geçiriliyor. Sırbistan makamları da ceza kesmeden mültecileri indiriyor.

Türkiye Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacak

Türkiye, İsveç'in başkenti Stockholm'deki Nobel Ödül Töreni'ne, Srebrenitsa soykırımını reddeden Peter Handke'ye ödül verilmesi nedeniyle boykot ederek katılmayacak.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, fareye liyakat nişanı verdi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkenin en sevilen çizgi karakterlerinden biri olan fareye Liyakat Nişanı verdi. Steinmeier yaptığı açıklamada, “Fare bir ödülü hak ediyor. Çünkü uzun yıllardır çocuk ve ergenlerin sorularını yanıtlıyor” ifadesini kullandı.

Dünyanın en genç başbakanı oldu

Finlandiya eski başbakanı Antti Rinne'nin istifa etmesinin ardından göreve gelen 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç başbakanı oldu. Başbakan Marin, 2 dönemdir Tampera milletvekili olarak parlamentoda görev alırken Haziran ayından bu yana Antti Rinne hükümetinde Ulaşım ve İletişim Bakanı görevini yürütüyordu.

Akdeniz'de 4,5 büyüklüğündeki deprem korkuttu

Akdeniz'de günlerdir devam eden depremlerin ardından bu gece de Girit Adası açıklarında 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kızılaykart’a 500 milyon avro yüklenecek

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Türkiye’deki Suriyelilerin nakit yardımı aldığı Kızılaykart’ın 2020-2021’deki ortağının Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) olduğunu açıkladı. Kınık, “Federasyonumuz AB tarafından 500 milyon avroluk bir sözleşme ile ödüllendirildi” dedi.

Kızılay'dan muhteşem zafer: Kızılaykart'ın yeni ortağı Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu oldu

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye'deki sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında uygulanan Kızılaykart programının 2020-2021 yılları için yeni ortağının Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) olduğunu belirterek "Federasyonumuz, programın bir sonraki aşaması için Avrupa Birliği tarafından 500 milyon avroluk bir sözleşme ile ödüllendirildi" dedi.

BIG Partisi Genel Kongresinde Haluk Yıldız yeniden genel başkanlığa seçildi

Almanya’da 2010 yılında Bonn şehrinde özellikle göçmen kökenli insanların siyasi kurumsallaşmalarını sağlamak amacıyla kurulan Yenilik ve Adalet Birliği Partisi (BIG) Genel Kongresini Frankfurt’ta gerçekleştirdi. Kuruluşundan beri BİG Partisinin Genel Başkanlığını yürüten Haluk Yıldız, oy birliği ile yeniden genel başkanlığa seçildi

Gözleri morardı ve elmacık kemiği kırıldı: İngiltere’de Müslüman kıza saldıran çift gözaltına alındı

İngiltere’de otobüste 14 yaşındaki başörtülü kız çocuğuna saldıran kadın ve eşi polis tarafından gözaltına alındı.

Sarı Yelekliler de katıldı: Fransa'daki grev, önümüzdeki hafta da sürecek

Fransa tarihinin en kalabalık grevi, hayatı durma noktasına getirdi. Sendikalar, grevlerin önümüzdeki hafta da süreceğini açıkladı.

Yunanistan'da 4.3 büyüklüğünde deprem

AFAD: Yunanistan Rethymnon’da Saat: 06:42’de, 4.3 büyüklüğünde deprem oldu.

Fransa’da kriz giderek tırmanıyor: Genel grev üçüncü gününde

Fransa'da ilk gün 800 bin kişinin katıldığı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna yönelik protestolar ve grevler 3. gününde devam ediyor. Ülke genelinde blokaj ve iş bırakma nedeniyle ulaşım, eğitim ve sağlık gibi hizmetlerde aksamalar yaşanıyor. Louvre Müzesi ve Eyfel Kulesi gibi turistik yerler, ziyaretçi kabul etmekte zorlanıyor. Sarı yelekliler de emeklilik reformu protestolarına destek vererek sokaklara döküldü.

Barbarlar

Fransa, son 1 yıldır sarı yeleklilerle başlayan ve aralıklarla devam eden gösterilere acımasızca müdahale ediyor. Eylemlerde 26 kişi gözünü kaybetti, 5 kişinin eli koptu ve yaklaşık 500 kişi yaralandı. Son kurban önceki akşam Paris’teki emeklilik reformu protestolarında, AA foto muhabiri Mustafa Yalçın oldu. Yalçın, polisin fırlattığı gaz kapsülüyle gözünden yaralandı.

Gurbetçiye saldırılar kayıt altında

Avrupa’da gurbetçilere yönelik saldırılar bitmek bilmiyor. Kayıtlara geçen olay sayısı 9 ayda 88 oldu.

Fransa’da eylemcilerden polislere tehdit mektupları: Evimize üniformayla dönmeye çekiniyoruz

Fransa’da süren büyük grevde bazı vatandaşlar, onlarca çevik kuvvetin ve polisin evine ölüm tehdidi içeren mektuplar gönderdi.

Yunanistan: Türkiye ile anlaşma yapan Libya Büyükelçisi'ni sınır dışı etme kararı aldı

Yunanistan, Türkiye ile anlaşma yapan Libya’nın Atina Büyükelçisini sınır dışı etme kararı aldı.

Sahte sınır kapısı kurup göçmenleri dolandırdı

Rusya'da bir insan kaçakçısı kurduğu sahte sınır kapısı ile göçmenleri dolandırdı. Finlandiya'ya geçirme vaadiyle kandırdığı göçmenlerden 11 bin dolar alan kaçakçı tutuklandı.

Türkiye-Libya anlaşması Yunan'ı çıldırttı: Savaş şimdi değilse ne zaman?

Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat sonrası Yunanistan basını, Atina yönetimini topa tuttu. İki ülke arasındaki anlaşmanın, Yunanistan'ın bölgedeki gücünü felç ettiğini öne süren komşu basını: "Eğer savaş şimdi olmayacaksa ne zaman olacak?" başlıkları attı.

Irkçı muhalefet lideri Salvini Türk fındığını hedef aldı: Nutella yemiyorum içinde Türk fındığı var

İtalya'da ırkçı muhalefet lideri Matteo Salvini katıldığı bir mitingde Türk fındığını hedef aldı. Salvini bir göstericinin "Nutella yiyor musunuz?" sorusuna "İçinde Türk fındığı var, İtalyan fındığı olsa daha güzel olur" cevabını verdi. Türkiye dünya fındık üretim ve pazarının büyük kısmını eline tutuyor.

İngiliz sunucudan Greta'ya tepki: Kapa çeneni ve okula dön

İngiliz sunucu Jeremy Clarkson, iklim aktivisti Greta Thunberg'e ‘deli ve tehlikeli’ yorumunu yaptı. Clarkson Thunberg'e 'Kapa çeneni ve okula dön' diye seslendi. Clarkson Greta için daha önce de "Huysuz İsveçli" ifadelerini kullanmıştı.

Paris'te şiddet tırmanıyor: Polisin attığı gaz kapsülü AA foto muhabirini yaraladı

Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, Fransa'daki emeklilik reformu protestolarında polisin attığı gaz kapsülünün gözüne isabet etmesi sonucu yaralandı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.