Avrupa Haberleri

İngiltere Brexit anlaşmasını onayladı

İngiltere'de Bakanlar Kurulu, ülkenin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını onayladı. İngiltere Başbakanı May, anlaşma sonrası yaptığı açıklamada " Kesinlikle inanıyorum ki bu (anlaşma) İngiltere'nin bütününün çıkarlarına en uygun olanı." dedi.

Gürcistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi 28 Kasım'da

Gürcistan'da ilk turda yüzde 50 barajının geçilemediği cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 28 Kasım'da gerçekleştirilecek.

Paris metrosunda çaldığı keçi ile yakalandı

Fransa’da bir adam keçi ile birlikte metroya binmeye çalışınca görevliler ile sorun yaşadı. Adamın ikna edilmemesi üzerine olay yerine polis gelince keçinin çalıntı olduğu ortaya çıktı.

Almanya'da ırkçılar terör estiriyor

Almanya'da aşırı sağcılar bu yılın 9 ayında 12 bin 613 suç işledi. Alman İçişleri Bakanlığı, söz konusu dönemde işlenen suçlarla ilgili 886 kişinin yaralandığını açıkladı.

Avrupa'dan Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen bir kararda, üye ülkelerden Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu'daki çatışmalı bölgelere silah ambargosu uygulaması ve silah satışlarının sıkı kontrol edilmesi çağrısında bulunuldu.

Fransa'dan Trump'a tepki: Lütfen asgari nezaket göster

ABD Başkanı Trump, 'Avrupa ordusu kuralım' diyen Macron'a sert tepki göstermiş ve "Biz olmasaydık Nazilerden Almanca öğreniyordunuz" ifadelerini kullanmıştı. Fransa, Trump'ın açıklamlarına tepki gösterdi, asgari nezaket çağrısı yaptı.

Kati Piri: AB kapısı Türkiye'ye tamamen kapatılmalı

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, "AB kapısı Türkiye'ye tamamen kapanmalı" dedi. Piri'nin hazırladığı taslak raporun Ocak ya da Şubat ayında AP'ye sunularak oylanması bekleniyor.

Yunanistan'da kamu çalışanları grevde

Bir günlük greve giden binlerce kamu çalışanı, başkent Atina'da maaşlarının artırılması için yürüyüş yaptı.

Fransa'da öğretmenler grevde

Fransa’da öğretmenler, hükümetin eğitim reformu ve memur sayısında kesinti kararına karşı greve giderek ülke çapında gösteriler düzenledi.

Dost ateşi!

Geçen hafta sonu, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Paris’te bulunan ABD Başkanı Donald Trump, asker anma törenine yağmur gerekçesiyle katılmamıştı.

Merkel: Gerçek bir Avrupa ordusu vizyonu üzerinde çalışmalıyız

Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında tartışmaya neden olan Avrupa ordusu konusunda Macron’a destek vererek "gerçek bir Avrupa ordusu" oluşturulması çağrısı yaptı.

AB ile İngiltere 'Brexit' taslağı için anlaştı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış süreci (Brexit) için yürütülen müzakerelerde taraflar taslak anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

İtalya'dan Türkiye açıklaması: Üzgünüz

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekilmesinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: Yanlış anlaşıldım

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Türkiye'ye ilişkin dün yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını iddia etti. Le Drian'ın aslında Kaşıkçı olayında gerçeği tam ortaya koyacak bilgilerin eline geçmediğini ve cinayete ilişkin gerçeğin Türkiye'nin elinde bulunan ses kayıtlarıyla sınırlı olmadığını söylemek istediği savunuldu.

Türkiye Libya konferansından çekildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekildiğini açıkladı. Oktay, "Uluslararası toplum maalesef bu sabah tek vücut olamamıştır. Son dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur" diye konuştu.

Fener Rum Patriği: Beni Erdoğan ciddiye alıyor Çipras hor göremez

Yunan Başbakanı Çipras’ın laik bir anayasa için Yunan Kilisesi ile vardığı mutabakat İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nin tepkisini çekti. Patrik Bartholomeos, Çipras'a "Beni Erdoğan ciddiye alıyor, Çipras hor göremez" diyerek hesap sordu.

Almanya'da hidroklorik sızıntı

Almanya'da Franfurt sanayi bölgesindeki hidroklorik asit sızıntısı alarmı verildi.

AB'den Brexit açıklaması: Anlaşma metni neredeyse hazır

Brexit sürecinde düğüm çözülüyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier, Brexit sürecine ilişkin anlaşmanın ana öğelerinin Birleşik Krallık hükümetine sunulmaya neredeyse hazır olduğunu dile getirdi.

AB bayrağı yakıldı

Polonya’da 250 bin kişinin katıldığı bağımsızlık kutlamalarına Polonya, İtalyan ve Macar ırkçıları bayrakları ve marşlarıyla gölge düşürdü. Irkçı gruplar uyarılara rağmen Avrupa Birliği bayrağı yakıp, İslam, Yahudi ve Komünizm karşıtı sloganlar attı.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Tango çözüm olmaz

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis'in Doğu Akdeniz'de çıkan doğal gazın, Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasına çözümden sonra bile razı olmadığını belirterek, "Kısacası ona göre Doğu Akdeniz enerji politikalarında Kıbrıslı Türklerin de Türkiye'nin de yeri yoktur" dedi. Federasyon isteği nedeniyle eleştirildiğini kaydeden Akıncı, "Artık bir karar verilmeli. Gelecek kuşakların yeni acılarla yüz yüze gelmesine mi neden olacağız yoksa tarihi sorumlulukların bilincinde...

AB'den Yemen uyarısı: Siviller acı çekiyor

Avrupa Birliği, Yemen'in batısındaki Hudeyde kenti ve limanına yönelik saldırıların son günlerde arttığına dikkati çekerek, sivillerin çatışmadan en fazla etkilenen kesim olduğunu ifade etti.

NATO: Türkiye olmadan Avrupa'nın güvenliği sağlanamaz

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığa karşı mücadele ettiğini belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz" şeklinde konuştu.

Almanya'da Kaşıkçı açıklaması: Türkiye'den bilgi aldık

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin Türk tarafının Almanya'yı bilgilendirmesi konusunda, "Evet, burada istihbarat alanında bir bilgi alışverişi oldu" açıklamalarında bulundu.

Irkçı hükümetekarşı protesto

İtalya’nın başkenti Roma’da binlerce protestocu, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin liderliğindeki aşırı sağcı İtalyan hükümetini ve göçmen karşıtı politikaları protesto etmek için sokağa çıktı.

Çok kutuplu düzeni pekiştirir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerilime neden olan "Avrupa ordusu" fikrine destek verdi.

Putin 'Avrupa ordusu' fikrine destek verdi

Rusya lider Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un gündeme getirdiği 'Avrupa ordusu' kurma fikrine destek verdi. Putin, "Avrupa güçlü bir ekonomik oluşum ve ittifak. Bu nedenle üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanlarında bağımsız ve egemen olma isteği çok doğal" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Trump, Macron'un bu çıkışına tepki göstererek "Önce NATO'ya borcunuzu ödeyin" demişti.

Ukraynalı ayrılıkçıların tartışmalı seçimleri başladı

Ukrayna'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Luhansk ve Donetsk'teki ayrulıkçılar bugün sandık başında.

Erdoğan: Yeni Sykes-Picot'lara izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Le Figaro için kaleme aldığı makalede Birinci Dünya Savaşı'nın bitişinin 100. yıldönümüne ilişkin Fransa'da gerçekleşen etkinliklerle çıkarılması gereken dersleri hatırlayacakları değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, "Bölgemizde yeni Sykes-Picot paylaşımlarının yapılmasına izin vermeyeceğiz" mesajı verdi.

Sunday Times: Bakanlar Brexit'ten dolayı istifa edecek

İngiltere'de Avrupa Birliği krizi devam ediyor. The Sunday Times gazetesi, İngiltere'de dört AB'de kalma taraftarı dört bakanın, Brexit gerçekleşmesi durumunda istifa etmek üzere olduğunu belirtti.

Liderler Birinci Dünya Savaşı'nın 100.yılı için Paris'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda lider Birinci Dünya Savaşı’nın bitişinin 100. yıl dönümü anma törenlerine katılmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’teki Elysee Sarayı’na geldi.

Hapsi istenen Roma belediye başkanı beraat etti

Son dönemde Roma sokaklarının çöplüğe dönüşmesiyle gündeme gelen Roma Belediya Başkanı Virgina Raggi, yargılandığı yolsuzluk davasından beraat etti. 10 ay hapsi istenen Raggi, "Başım dik" dedi.

Alman ordusu siyasilere suikast planlamış

Almanya'daki Özel Kuvvetler'in suikast hazırlığı ortaya çıkarıldı. Ordudaki bazı askerlerin, Fransa Başbakan'ı Emmanuel Macron'dan Alman Die Linke( Sol Parti) Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch'a kadar farklı siyasetçilere komplo kurma hazırlığı yapmışlar.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.