Almanya'da 175 çocuk şiddete maruz kaldı

Almanya'da son yıllarda aşırı sağcı şiddete maruz kalan çocuk ve gençlerin sayısının arttığı tespit edildi.

AB'de bir sorun daha: Tek saat uygulaması

AB Komisyonunun mevsimsel saat uygulamasını sonlandırması teklifinin ardından ülkelerin yaz ya da kış saati uygulamasını seçmeleri konusunda serbest bırakılması, üyelerin uzlaşamama ihtimalini beraberinde getirdi. Üye ülkelerin, Nisan 2019'a kadar yaz veya kış saati arasında kalıcı bir tercihte bulunması gerekiyor.

Fransa'da bir mülteci tutukluluk merkezinde intihar etti

Fransa'nın Cornebarrieu kentinde bulunan adli tutukluluk merkezinde bir mültecinin intihar ederek yaşamına son verdiği bildirildi. Sığınmacının 30 günlük tutukluluk süresinin geçen pazar günü dolduğu ve sürenin 15 gün uzatıldığı belirtildi.

Yemenliler kıtlıktan ot yemeye başladı

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock, ''Yemen'de insanlar yiyecek hiçbir şey bulamadıkları için ot ve ağaç yaprağı yiyor, kıtlığa karşı mücadeleyi kaybediyoruz." dedi.

TEKNOFEST dünya basınında

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali “TEKNOFEST İstanbul”, uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. İngiltere’den Çin’e dünya medyasında bir çok haber kanalı gösterileri manşetlerine taşıdı.

İngiliz basını: May 'rezil oldu'

AB ile İngiltere arasındaki sorunlu Brexit krizi büyüyor. Uluslararası örgütün Londra yönetiminin planını reddetmesi depreme yol açtı. İngiltere basını, Avusturya’da düzenlenen Avrupa Birliği gayriresmi devlet ve hükümet başkanları toplantısında Başbakan Theresa May’in "rezil edildiğini” yazdı, May ateş püskürdü.

Avrupa'da büyük kavga

Avusturya’nın Salzburg şehrinde gayriresmi toplanan Avrupa Birliği liderlerinin, İngiltere Başbakanı There May’in Brexit planını (Chequers) reddetmesi taraflar arasındaki krizi derinleştirdi.

AB'den 'Brexit'te uzlaşı mümkün' mesajı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Birlik ile İngiltere arasında devam eden Brexit müzakereleri sürecinde uzlaşı sağlanabileceğini bildirdi.

Theresa May'den AB'ye sert Brexit yanıtı

Brexit süreci hakkında son gelişmeleri değerlendiren İngiltere Başbakanı Theresa May, "Bütün bu süreçte AB’ye saygılı davrandık. İngiltere de AB’den aynısını bekliyor" ifadelerini kullandı. Ayrıca May, "Müzakerelerin bu ileri aşamasında taraflardan birinin, diğerinin teklifini detaylı bir izahat ve karşı teklif olmadan reddetmesi kabul edilemez" şeklinde konuştu.

'Türkiye İdlib'de çok önemli bir rol oynadı'

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye'yi ekonomik olarak istikrarlı tutmanın Almanya'nın yararına olduğunu dile getiren Maas, "Türkiye İdlib'de çok önemli bir rol oynadı" ifadelerini kullandı.

Berlin'de Türk Eğitim Derneğine saldırı

Irkçılık ve Türk düşmanlığının arttığı Avrupa'da Türklere yönelik saldırılar giderek artıyor. Almanya'nın başkenti Berlin'de kimliği belirsiz kişiler, Türk Eğitim Derneği binasını kundakladı.

'Han el-Ahmer'i yıkma kararının sonucu felaket olur'

İsrail'in Han el-Ahmer'i yıkma kararının felaket olacağını kaydeden Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, "Bu karar 160’ı çocuk 230 kişiyi etkiliyor. Han el-Ahmer'i yıkma kararının sonucu felaket olur. Siyasi anlamda geri alınamaz sonuçları olabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Malta ile iş birliği mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, iki Akdeniz ülkesi Türkiye ve Malta'nın bölgenin ve uluslararası sistemin karşı karşıya bulunduğu sınamalardan doğrudan etkilendiğini belirterek, "Bu bakımdan ikili düzeyde ve çok taraflı platformlarda iş birliğimizi her alanda geliştirmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

İngiltere'de Brexit düğümü

Önceki yıl yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere’de süreç belirsizliğini koruyor. Başbakan Theresa May'in açıkladığı yeni müzakere yaklaşımı kabinesinden önemli isimlerin istifasına yol açtı. Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, May'in planını 'bombalı yeleğe' benzetirken, Londra Belediye Başkanı Sadık Han yeni bir referandum çağrısı yaptı. İngiltere'de, AB'den 'anlaşmasız ayrılıktan yeni bir erken seçime' kadar bir dizi kriz senaryosu gündemde.

AB zirvesi protestolarla başladı

Avusturya’nın Salzburg kentinde Avrupa Birliği ülkelerinin gayriresmi zirvesi başladı. Dün akşam yemeğiyle başlayan zirveyle ilgil açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Dün akşam kayda değer bir gelişme sağlanmadı" dedi. AB zirvesinin başladığı dün akşam saatlerinde Salzburg'ta protesto gösterileri düzenlendi. Avusturya Başbakanı Kurz'un eleştirildiği gösterilerde, "Sayın Kurz, kaç kişinin hayatını kurtardınız?" denildi.

'Benelüks' ülkelerinden saat referandumu

Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tek saat uygulaması için ortak referandum düzenleyecek. Kararı açıklayan Belçika Başbakanı Michel, referandumların sonuçlarına göre üç ülkenin aynı zaman dilimini tercih edeceğini duyurdu.

Merkel’e nispet atama

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasa’yı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in görevinden azledildikten hemen sonra, daha üst bir makam olan İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanması, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e karşı bir güç gösterisi olarak nitelendirildi.

Yeni doğan bebeğini satarken yakalandı

Rusya’nın Omsk şehrinde yaşayan bir kadın yeni doğan bebeğini internet üzerinden bir öğretmene satarken yakalandı. Kadının bebeği karşılığında 34 pound (yaklaşık 240 Türk Lirası) aldığı ortaya çıkarken, olay Rus kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

Irkçı Wilders'ten İslamofobik istek: Camiler ve İslam okulları kapansın

Hollanda'da Özgürlükler Partisinin lideri ırkçı Wilders, İslam'a kin kusmaya devam ediyor. Wilders, Hollanda meclisine İslamofobik bir yasa tasarısı sunarak camilerin ve İslam okulların kapanmasının yanı sıra Kur'an-ı Kerim ve burkanın da yasaklanmasını istedi.

Londra'daki saldırıya 'nefret suçu' soruşturması

İngiliz polisi, Londra'da dün gece bir aracın cami önündeki yayalara çarpmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Nefret suçu kapsamında soruşturma başlatılan olayda 4 kişi İslam karşıtı sözler söyleyerek araçlarıyla 3 kişiye çarpmıştı.

Almanya'da cin şişeden çıktı

Almanya'nın Chemnizt kentinde Neo-Nazi grupların protestosuyla başlayan tartışma Berlin’i sarsıyor. Almanya Başbakanı Merkel, aşırı sağ gruplarla arası iyi olan iç istihbarat sorumlusu Hans-Georg Maassen’i görevden aldı. Uzmanlar, "Almanya’da cin şişeden çıkmışa benziyor. Alman siyaseti ve devlet aklı, ne yapıp edip ırkçılık cinini şişeye geri sokmanın yollarını aramalıdır" diyor.

Yunanistan karıştı

Yunanistan'da ırkçı karşıtı gösteriler sırasında olaylar çıktı. Pire'deki Altın Şafak Partisi ofisine yakın bölgede polis barikatını aşmak isteyen yüzleri maskeli kişilerin taş ve molotofkokteyli atması üzerine çevik kuvvet ekipleri göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Almanya'da istihbarat başkanı görevden alındı

Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan İç İstihbarat Servisi Başkanı Hans-Georg Maassen görevinden alındı.

Fransa’da bir Türk çocuklarının gözü önünde öldürüldü!

Fransa'nın Tours şehrinde vatmanlık yapan 3 çocuk babası Ali Ünlü, Cumartesi günü bir park yeri için uğradığı saldırıda çocuklarının gözleri önünde vahşice öldürüldü. Olayla ilgili yürütülen soruşturmada 2 kişi gözaltına alındı.

AİHM'den başörtüsü kararı: Belçika'yı mahkum etti

AİHM, başörtülü olarak duruşma salonuna alınmayan kişinin başvurusunda Belçika'yı mahkum etti. Yüksek Mahkeme, kararda Belçika Mahkemesinin kadını duruşma salonundan çıkararak "dini aidiyetini özgürce gösterme hakkını" kısıtladığı görüşünü savundu. Dava, 24 Aralık 2008'de AİHM'e taşınmıştı.

Avusturya’da Müslümanları zor bir süreç bekliyor

Avusturya'da aşırı sağcı hükümetin başörtüsü yasağını daha geniş bir alana yayma girişimi, ülkedeki Müslümanların özgürlüklerini kısıtlayıcı yeni kanunların çıkartılacağı yönünde kaygılara neden oluyor. Avusturya İslam Cemaati Başkanı İbrahim Olgun, “Hükümetin herhangi bir alanda başörtüsünü yasaklaması durumunda, hukuki adım atmaya kararlıyız. Başörtüsü konusu bizim dini bir meselemiz, kimse buna karışamaz" ifadelerini kullandı. Sosyolog Dr. Farid Hafez ise, “Toplumun büyük bir kısmında tepkiye...

BM Arakan'da 'soykırım var' dedi

Birleşmiş Milletler (BM), Arakanlı Müslümanların Myanmar ordusu tarafından soykırım olarak tanımlanan 5 maddeden 4'üne maruz kaldığını bildirdi. Aynı şekilde geçtiğimiz da bir açıklama yapılmış, Myanmar’da ordu generallerinin Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım suçu işledikleri gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanması talep edilmişti.

Nazilerin hedefi Berlin

Chemnizt’de Neo-Nazi grupların protestosuyla başlayan tartışma Berlin’i sarsıyor. Almanya Başbakanı Merkel, aşırı sağ gruplara destek veren iç istihbarattan sorumlu Hans-Georg Maassen’i görevden almaya karar verdi. Neo-Nazi grupların da Berlin’deki tartışmalara paralel, Köthen kentinde Merkel’i “vatan haini” ilan eden pankartlarla gösteri yapması dikkat çekti.

Alman Gezi’sine sert müdahale

Ağaç bahanesiyle hükümeti devirmeyi hedefleyen Gezi Parkı eylemlerine koşulsuz destek veren Almanya, aynı olay kendi ülkesinde yaşanınca sert müdahaleden çekinmedi.

Irkçı Le Pen'e soruşturma

Fransız aşırı sağcı siyasetçi ve AP üyesi Jean-Marie Le Pen hakkında 2009'da bir radyo kanalında yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma açıldı.

AİHM'in başkanlık koltuğuna tekrar Raimondi oturacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Guido Raimondi'nin aynı göreve yeniden seçildiği açıklandı. AİHM Başkanlığı görevine 1 Kasım 2015'te getirilen Raimondi'nin, AİHM'deki yargıçlık görev süresinin sona ereceği 4 Mayıs 2019 tarihine kadar bu görevde kalacağı kaydedildi.

'AB içinde çok fazla gerilim var'

AB ülkeleri arasında çok fazla gerilimin olduğunu dile getiren AB Dönem Başkanı ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, "Avrupa Birliği ancak birlikte çalışıp hareket ederek başarılı olabilir" şeklinde konuştu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.