Avrupa Haberleri

PKK yandaşlarından Londra'da TRT World binasına çirkin saldırı

Terör örgütü PKK yandaşı bir grup TRT World'ün Londra merkezine saldırdı. Güvenlik turnikelerini aşamayan terör örgütü yandaşları, daha sonra olay yerine gelen İngiliz polisi tarafından bina dışına çıkarıldı.

Hollanda laleleri selfie meraklılarından bariyerlerle koruyacak

Hollanda’nın alametifarikalarından sayılan lale tarlalarını 'selfie meraklısı' turistlerden korumak için artık tarla etrafına bariyer ve uyarı panoları yerleştirilecek. Turizm bürosu yöneticisi, "Turistler, lale tarlalarının kendileri için yapıldığını düşünüyor. Herkes mükemmel selfie peşinde" dedi.

Çöp yüzünden iki ülke arasında savaş çıkacak

Filipinler ve Kanada çöp krizi yüzünden savaşın eşiğine geldi. Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Kanada'nın ülkesine gönderdikleri çöpü almadıkları takdirde savaş başlatacaklarını açıkladı.

Almanya'yı korku sardı: 1920 haritasını bugün gibi yayınladı

TSK'nın büyük gayreti ve terörle mücadelesiyle bölge halkının huzur içinde yaşaması Almanya'yı rahatsız etti. Türkiye'nin, Suriye'deki toprakları kendi ülkesine katmak istediğini iddia eden Alman dergi, 1920 haritasını paylaşarak algı operasyonu başlattı.

15 metrelik kayadan uçurumdan yuvarlanmasını çekti

İngiliz motor yarışçısı Adrian Owen, kaskında takılı kamerayla 15 metrelik bir kayadan uçuruma yuvarlandığı anları çekti.

Mültecilere fare benzetmesi istifa getirdi

Avusturya'da koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortağı Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) bir üyesinin göçmenleri farelere benzeten şiir yayımlaması, siyaseti karıştırdı. Ülkede mültecilere yönelik ırkçı benzetmede bulunan aşırı sağcı partiden belediye başkan yardımcısı Christian Schilcher istifa etti.

Yeni IRA cinayeti üstlendi

Kuzey İrlanda'da Yeni IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) örgütü, perşembe günü gazeteci Lyra McKee'inin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi. The Irish News gazetesine açıklama gönderen örgüt, 29 yaşındaki gazetecinin, "düşman güçlerin yanındayken" vurulduğunu açıkladı. Yeni IRA; McKee'nin ailesinden ve dostlarından özür diledi. Kuzey İrlanda Emniyet Müdürlüğü, Lyra McKee'nin ölümüyle ilgili olarak "terör saldırısı" soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Rusya'dan ABD'nin İran kararına tepki: ABD'yi rahatsız ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İran'a yönelik yaptırım kararına ilişkin "Washington, bütün dünyanın karşısında boyun eğmesini istiyor. Bütün ülkeler, ABD'nin yaptırım tehdidi yüzünden 2 Mayıs'tan itibaren İran'dan petrol almayı durduracak" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Fransa'daki Türk derneklerinden Macron'a 24 Nisan tepkisi

Fransa'daki Türk dernekleri, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan eden kararnameyi onaylamasına tepki gösterdi. Derneklerin ortak açıklamasında "Fransa'daki Türk dernekleri, mezhepçi mantıktan ilham alan baskıcı grupların halkların arasındaki diyaloğu ve barışı zedelemek için tarihi araçsallaştırmasını reddediyor" ifadelerine yer verdi.

Londra'da çevreci eylemler: Gözaltılar bini geçti

İngiltere'nin başkenti Londra'da çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion'ın merkezi yerlerde gerçekleştirdiği işgal eylemlerinde gözaltına alınanların sayısı bini geçti.

Zürih Başkonsolosluğuna molotofkokteylli saldırı

İsviçre'de Başkonsolosluk binasına sabaha karşı molotofkokteyli ile saldırı düzenlendi. Polis saldırıya ilişkin 3 kişiyi gözaltına aldı.

Rusya'dan Zelenskiy'e sağduyu önerisi

Rusya Başbakanı Medvedev, yeni Ukrayna yönetimine sağduyu çağrısında bulunarak, "Ukrayna'daki tüm politik gerçekleri dikkate alan, dürüst, pragmatik ve sorumlu bir yaklaşıma ihtiyaç var. Bu yüzden en önemlisi yeni Ukrayna yönetimine sağduyu çağrısında bulunmaktır" ifadesini kullandı.

Ukrayna’da seçimi komedyen Zelenskiy kazandı

Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda ülke genelinde oy verme işlemi sona erdi. Sandık çıkış anketlerine göre komedyen Vladimir Zelenskiy sandıktan zaferle çıktı.

Sri Lanka'daki terör saldırısına dünyadan tepkiler

Sri Lanka'da yaşanan terör saldırısı dünyanın tepkisini çekti. 207 kişinin öldüğü, 450'den fazla kişinin ise yaralanmasına neden olan saldırılar, bir çok ülkenin gündemine oturdu. Malezya Başbakan Yardımcısı İsmail, "Sri Lanka’daki terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Paskalya Bayramı'nın neşeli geçmesi gerekirken böyle bir saldırının yaşanması lanetlenmesi gereken bir şey" ifadesini kullandı. Endonezya Dışişleri Bakanlığı ise, "İhtiyaç olması durumunda Endonezya hükümeti gerekli desteği vermey...

Avrupa'da kiliseye inanç zayıflıyor

Danimarka'da kilise üyelerinin sadece yüzde 43'ü Tanrı'ya inandığı açıklandı.

Kuzey Makedonya beşinci cumhurbaşkanını seçiyor

Kuzey Makedonya'da 1 milyon 808 bin 131 kayırlı seçmen bugün yeni cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullanacak. Seçilecek kişi ülke tarihinde beşinci cumhurbaşkanı olacak.

Ukrayna yeniden sandık başında

Ukrayna, devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu için bugün sandık başında. Ülke genelinde saat 08.00’de başlayan oy verme işlemleri 20.00’de sona erecek.

Fransa sokakları yanıyor

Fransa'da sarı yelekliler gösterilerin 23. haftasında yeniden sokaklara çıktı. Paris'te Macron yönetimine karşı gösteriler düzenleyen eylemcilerin, polisle arasında gerginlik yaşandı, 227 kişi gözaltına alındı. Araçlar ve barikatlar ateşe verildi. Ülke çapında düzenlenen gösterilere 27 bin 900 kişi katıldı.

Ukrayna’da halk ikinci kez sandık başına gidiyor

Ukrayna'da halk ikinci kez sandık başına gidecek. Ülkenin devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda mevcut Devlet Başkanı Poroşenko ve komedyen Zelenskiy yarışacak.

1 Euro'ya bile satılamayan müstakil ev

Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Braine - l'Alleud kasabasında bulunan bir müstakil ev, kimse istemediği için, 1 eurodan daha az bir fiyata bile alıcı bulamıyor.

Türk taksici İsveç'te kahraman oldu

Cüzdanını ve banka kartlarını evde unutan İsveçliye havalimanında kredi kartını veren Türk taksi şoförü Ömer Temel, İsveç'te kahraman ilan edildi. Temel, "Türklerin iyiliksever bir millet olduğunu gösterdim. Bizim milletimiz için bu tür iyilikler normal karşılanıyor. İsveç'te ise anormal" ifadesini kullandı.

Başörtüsü davasında örnek karar

Fransa’da Versailles Temyiz Mahkemesi, iş yerinde başörtüsü taktığı gerekçesiyle 2008’de işten atılan kadını haklı bularak şirketin 23 bin avro tazminat ödemesine karar verdi.

Macron PKK’ya kucak açtı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, SDG ismini kullanarak uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalışan terör örgütü PKK’dan bir heyeti Elysee Sarayı’nda ağırladı. Görüşmede Macron’un SDG’ye desteğini sürdüreceğini söylediği öğrenildi. Saraydaki buluşmaya PKK’nın sözde Fransa Temsilcisi Xalid İsa da katıldı.

FETÖ'nün Belçika'daki sorumlusuna dava

FETÖ'nün Belçika'daki yapılanmasında yer alan ve örgütle bağlantılı Belçika Türk İş Adamları Derneğinin bir dönem başkanlığını yapan Hüseyin Şahin hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Terör örgütü YPG/PKK'dan bir heyetle görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'dan bir heyet ile görüştü. Macron'un görüşmede, Fransa'nın Türkiye'nin güvenliğine bağlılığını da hatırlattığı bildirildi.

Kuzey İrlanda'da kadın gazeteci öldürüldü

Kuzey İrlanda'da ayrılıkçı grupların gösterilerini izleyen bir kadın gazeteci öldürüldü. Polis, ayrılıkçı grupların gösterilerini izleyen gazetecinin öldürülmesi olayını "terör" kapsamında soruşturmaya başladı.

Kısa devre Notre Dame Katedrali'ni yaktı

Fransa'da emniyet birimleri, dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'ndeki yangının elektrik tesisatındaki bir kısa devre nedeniyle çıktığını düşündüklerini açıkladı.

Londra'da çevreci eylemcilere müdahale: 460 gözaltı

Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion’ın Londra'nın merkezi yerlerinde gerçekleştirdiği işgal eylemlerinde gözaltına alınan eylemci sayısı 460’a ulaştı. Polis uyarılarını dikkate almayarak köprü ve kavşakları işgal eden eylemcileri

Fransız mahkeme başörtülü kadını haklı buldu

Versailles Temyiz Mahkemesi, iş yerinde başörtüsü taktığı gerekçesiyle 2008'de işten atılan kadını haklı bularak şirketin 23 bin avro tazminat ödemesine karar verdi.

Sarı yeleklilerin Paris eylemi yasaklandı

Fransa'da sarı yeleklilerin cumartesi günü başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi'nde ve Notre Dame Katedrali çevresinde yapmayı planladığı gösterisi yasaklandı.

Almanya'da 467 Neonazi sırra kadem bastı

Almanya'da aralarında şiddet eğilimlilerin de bulunduğu 467 aşırı sağcı hala aranıyor. Bu kişiler bulunamadığı için haklarındaki 600 tutuklama kararı infaz edilemiyor.

Almanya'da 4 PKK yandaşına hapis cezası

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde 4 PKK yandaşı hapis cezasına çarptırıldı. Bir Türk'e ait iş yerine ve bir otomobile yanıcı maddeyle saldıran sanıklar, ağır kundaklama girişimi ve terör örgütünü desteklemekten suçlu bulundu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.