Avrupa Haberleri

Duvarı öptü Kur’an hediye etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ile işgalden kurtarılan Ağdam’ı ziyaret etti. Şehirde sağlam kalan tek yapı olan tarihi Kent Camii’nde incelemelerde bulunan Aliyev girişte duvarı öptü ve Mekke’den getirdiği Kur’an-ı Kerim’i hediye etti. Ağdam’ın yıkıldığını görmenin acı verici olduğunu söyleyen Aliyev, kiliselerin durumunu soran batılı liderlere ise tepki gösterdi: Hiç kimsenin, özellikle İslamofobik duyguları ateşleyen Batılı liderlerin endişelenmesine gerek yok. Onl...

NATO sekreterinden Türkiye’yi hedef alan Alman vekile cevap: Türkiye hayati öneme sahip

NATO Parlamenterler Meclisinde Alman Milletvekili Jürgen Trittin, “NATO’yu tehdit ediyor” diyerek Türkiye’yi hedef aldı. Alman vekilin bu sözlerine cevap veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye, sahada DEAŞ ile savaşan tek müttefik. Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı. Türkiye uluslararası terörle mücadelede hayati rol oynamaktadır” dedi.

Ukrayna’da korkunç olay: Bebeğini diri diri mezara gömdü!

Ukrayna'da bir anne bebeğini diri diri mezara gömdü. Hanna'nın dünyaya getirdiği bebeği kasti olarak tuvalet çukuruna düşmesine izin verdiğini belirten Ukraynalı güvenlik güçleri, "Kadın göbek bağını kesen kadın, tuvalette bebeğini boğmak istedi" ifadelerine yer verdi.

Alman bakan Türk gemisindeki hukuk dışı aramayı savundu: Alman askerleri yanlış bir şey yapmadı

Türkiye'den Libya'ya giden Türk gemisinde gerçekleştirilen hukuksuz aramaya ilişkin açıklama yapan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, “Alman askerleri doğru şekilde davranmıştır. Askerlere yöneltilen suçlamalar haksızdır” dedi.

Netanyahu ve BAE Veliaht Prensi Zayed Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, Nobel ödüllü İrlandalı milletvekili David Trimble tarafından Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Milli Görüş Fransa Teşkilatı ‘Macron’a destek‘ iddialarını reddetti: “Fransız İslam’ını kabul etmiyoruz”

Milli Görüş Fransa Teşkilatı Genel Sekreteri Fatih Sarıkır, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un "Fransız İslam’ı" oluşturma çabalarına destek verdiklerine dair haber ve değerlendirmelere karşı bir açıklama yayınlayarak, İslam’ın “reforme edilmesi, değiştirilmesi” gibi bir durumu asla tasvip etmediklerini ve İslam dinine liberal, seküler, Türk İslam’ı, Arap İslam’ı, Fransız İslam’ı gibi ideolojik veya milliyet üzerinden yakıştırmaları kabul etmediklerini bildirdi.

Alman gazete Neue Osnabrücker Zeitung: Türkiye yakında Avrupa'yı kıskaca alacak

Alman askerlerinin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Türk kargo gemisini arama skandalı dünya basınında geniş yer buldu. Alman basını yaşanan skandalın faturasını Türkiye'ye kesti. Neue Osnabrücker Zeitung gazetesinde yer alan haberde "Ankara'yı zapt etmek giderek zorlaşıyor. Türkiye yakında Avrupa'y kıskaca alacak" ifadelerine yer verildi. Alman askerlerinin hukuksuzca arama girişimini görmezden gelen gazeteler Türkiye'ye yönelik korku ve nefretlerini manşetlerinde gösterdi.

Fransız milletvekili: Sessizce otoriter devlete doğru gidiyoruz

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurucusu olduğu iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) Hareketinden milletvekili Nathalie Sarles, tartışmalara neden olan güvenlik yasa tasarısına tepki göstererek, "Sessizce kişisel özgürlüklerin ortadan kalktığı otoriter devlete doğru gidiyoruz." dedi.

Fransız polisi 2 bin kişilik mülteci kampını dağıttı

Fransa'da mülteci kampını tahliye eden polislerle mülteciler arasında arbede yaşandı. Tahliye edilen mülteci kampının ardından mülteciler, Paris’in 3,10 ve 11’inci bölge arasındaki sınırda yer alan Cumhuriyet Meydanı'na yerleşmek için toplandı. Fransız polisi mültecilere müdahalelerde bulundu.

Türk gemisindeki hukuk dışı aramanın emrini veren isim: Yunan Amiral Theodoros Mıkropoulos

Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi çeşitli maddeler taşıyan Türk bandıralı gemide arama gerçekleştirilmişti. Uluslararası hukuka aykırı şekilde yapılan aramanın arkasında, BM’nin Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için başlatılan İrini Operasyonunun Kuvvet Komutanlığını yürüten Yunan komutan Theodoros Mıkropoulos bulunuyor.

AB'den Fransa'ya basın özgürlüğü uyarısı: Gazeteciler özgürce çalışmalı

Fransa'da polislerin görüntülerinin çekilmesinin ve yayınlanmasının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısına AB'den tepki geldi. AB Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand, "Gazetecilerin özellikle kriz dönemlerinde görevlerini özgürce ve güven içinde yapabilmesi gerek" dedi.

ABD basını Fransa'da "terör" suçlamasıyla gözaltına alınan çocukları yeniden gündeme taşıdı

Fransa'da Louis Pasteur İlköğretim Okulu'nda sınıf içerisinde öğretmenleri tarafından kendilerine yöneltilen soru karşısında, "Hazreti Muhammed'e karşı yapılan karikatürleri sevmediklerini ve kötü olduklarını söylemeleri" üzerine polise ihbar edilmesi büyük yankı uyandırmıştı. Söz konusu çocuklar ve ailelerin yaşadıkları ABD basını tarafından yeniden gündeme getirildi. Aileler çocuklarının okula gitmek istemediklerini kendilerinin ise evlatlarına hiçbir konuda konuşmamaları konusunda sürekli tem...

İspanya’da yayım yapan El Pais gazetesi: Gökyüzünün yeni sahipleri Türk SİHA’ları

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais’te, Türkiye üretimi İHA/SİHA’lara övgüler düzüldü. ‘Gökyüzünün yeni sahipleri’ ifadesinin kullanıldığı Türk SİHA’larının, savaşlarda kullanılan diğer hava araçlarına göre maliyet ve etki açısından çok daha iyi olduğu belirtilerek “Yok ettikleri hedefleri kayıt altına alabildikleri için aynı zamanda güçlü bir propaganda silahına dönüşüyorlar. Düşmanın moralini bozmada çok etkililer” denildi.

Bir aşı müjdesi de Oxford'dan geldi: Yüzde 70 etkili

Koronavirüse karşı aşı çalışmaları devam ederken son müjde Oxford Üniversitesi'nden geldi. Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, devam eden çalışmalardan elde edilen veriler, aşısının yüzde 70 etkili olduğunu ortaya koydu.

Hollanda'da kuş gribi alarmı: İnsanlara bulaşma riski var

Hollanda'da geçen ayın sonunda ortaya çıkan kuş gribi birçok bölgeye yayıldı. Kanatlı hayvan çiftliklerinde 500 binden fazla tavuk itlaf edildi. Hollanda Tarım Bakanlığı'na göre, kuş gribinin az da olsa insanlara bulaşma riski bulunduğunu söylüyor.

Ermeni gencin yardım isteğine Macron'dan cevap: Karabağ Azerbaycan'ın toprağı müdahale edemeyiz

Ermenistan için yardım toplayan bir derneğe destek ziyaretinde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisinden Karabağ'a müdahale etmesini isteyen Ermeni gence, "Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Egemen devletin talebi olmadıkça da müdahale etme hakkınız yoktur" cevabını verdi.

Macron'a uyarı : Bunun için oy vermedik

Fransa'da genel güvenlik yasasına gelen tepkiler dinmiyor. 2017 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emmanuel Macron'a oy veren ve kamuoyunda tanınan otuz üç kişi Mediapart internet sitesinde yayınlanan açık mektupla genel güvenlik yasa tasarısı ve ayrılıkçılıkla mücadele düzenlemelerinin geri çekilmesi çağrısında bulundu. Mektupta "Size bunun için oy vermedik" denildi.

Fransa Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy yolsuzluktan bugün hakim karşısına çıkacak

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün yargıca rüşvet vermeye çalışmak iddiasıyla hakim karşına çıkacak. Sarkozy'nin 2007 başkanlık kampanyası için ünlü kozmetik firması mirasçısı Liliane Bettencourt'tan yasadışı ödemeleri kabul ettiği iddialarına ilişkin bir soruşturma hakkında gizli bilgiler talep ettiği yargıç Gilbert Azibert'e Monako'da iş bulmayı teklif ettiği iddia ediliyor.

39 sivilin bilerek öldürülmesine yönelik Avustralyalı komutandan ilk açıklama: Şok oldum

Avustralyalı askerlerin 2005 ila 2016 arasındaki davranışlarına ilişkin 423 tanıkla görüşülüp 20 binden fazla belge ve yaklaşık 25 bin görüntünün incelenmesiyle hazırlanan rapordan dehşet verici detaylar ortaya çıktı. Avustralyalı üst düzey komandoların acemi askerlerin "kan görmeye" alışması için 39 Afganistanlı sivili kasten öldürdüğü tespit edildi. Kan donduran cinayetlerle ilgili konuşan Avustralya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Rick Burr ise iddia edilen yasa dışı eylemlerin kapsamı ka...

Fransa'da sokaklar karıştı

Fransa’da sarı yelekliler ve güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik yasa tasarısı karşıtları gösteriler düzenlerken başkent Paris ve Rennes’deki eylemlerde olay çıktı.

Irkçılığa karşı gül

Stuttgart’taki Hz. Ömer Camii’ne Peygamber Efendimiz’e hakaret içeren karikatürlerle ırkçı çıkartmalar yapıştırıldı. Tepki için pazar ayinine giden Müslüman gençler, Almanlara kilisede gül dağıttı.

Fransız siyaset bilimciden çarpıcı açıklama: Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli

Fransa'da uluslararası üne sahip siyaset bilimi uzmanlarından Sciences Po Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bertrand Badie, Fransa'nın dış politikasının tamamen değişmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Fransa'nın, Afrika'da veya Lübnan'da tek başına hareket edilebildiği dönemin bittiğini bilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Badie, etkileşimlere ve karşılıklı bağımlılığa dayalı bir politika oluşturması gerektiğini aktardı.

Dünyanın en pahalı şehri Zürih

Dünyanın en pahalı şehirlerinin, sırasıyla Zürih, Paris ve Hong Kong olduğu bildirildi. The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan "Dünyada Yaşam Maliyeti 2020" endeksi ve endekse ilişkin raporda, Kovid-19 salgınının ekim ayı itibarıyla dünyanın 130 şehrinde mal ve hizmetlerin fiyatlarını etkilediği kaydedildi.

İngiltere'de testi negatif çıkanlara "Özgürlük kartı" verilecek

İngiltere'de haftada iki kez koronavirüs testi pozitif çıkan kişilere "özgürlük kartı" verilecek. Özgürlük kartı projesiyle tüm ülkenin bir hafta içinde test edilmesi öngörülüyor.

Pompeii’deki kazıda 2 bin yıldır korunmuş insan kalıntısı bulundu

İtalya'nın antik Roma kenti Pompeii'de sürdürülen kazı çalışmalarında arkeologlar 2 erkeğin son derece iyi korunmuş kalıntılarını ortaya çıkardı. Birbirlerine yakın yatan 2 adamın, şehir volkanik kül ile çevrelendiğinde patlamanın ilk aşamasından kaçtıklarını ancak ertesi gün meydana gelen patlamada hayatlarını kaybettikleri tahmin ediliyor. Birinin 18-25 yaş aralığında bir genç, diğerinin 35-40 yaş aralığında bir erkek olduğu tespit edildi.

Finlandiya’da yolcu gemisi karaya oturdu: 400’den fazla kişi mahsur kaldı

Finlandiya’da bir yolcu gemisinin liman yakınlarında karaya oturması sonucu 400’den fazla yolcu ve mürettebat gemide mahsur kaldı.

İtalya Başbakanı Conte: Tüm dünyanın aşılara erişim garanti edilmeli

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin ilk gün oturumuna katılan Conte, koronavirüs salgınıyla mücadelede tüm dünya toplumlarının teşhis, tedavi ve aşılara erişiminin garanti edilmesi gerektiğini ve bunların herkesin hakkı olduğunu söyledi. Suudi Arabistan'ın ardından dönem başkanlığını üstlenecek olmalarına ilişkin de Conte, Riyad Zirvesi'nden çıkan sonuçları takip edeceklerini ayrıca ekonomik krizin üstesinden gelmek için özellikle en ...

Fransız nazizmi!

Fransa Müslümanlara yönelik baskılarını artırıyor. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Peygamberimiz'e hakaret eden karikatürlere itiraz eden Müslümanları sınır dışı etmekle tehdit etti: “Bir öğretmene bu tip karikatürleri kullanma denildiğinde, cezai yaptırım olacaktır. Bu suçtan yargılanıp da hüküm giyen yabancılar sınır dışı edilebilir.”

Hollandalı gazeteci AB bakanlarının gizli toplantısına girdi

Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları Toplantısı'na katılan Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld'in bağlantı bilgilerini sosyal medyada paylaştığı fotoğrafı gören Hollandalı gazeteci, giriş şifresini kullanarak toplantıya bağlandı.

İsveç'te Türk asıllı subay kayboldu: İsveç'teki 3 önemli subaydan biri

İsveç'in başkenti Stockholm'de Silahlı Kuvvetler'de görev yapan 31 yaşındaki Türk asıllı Deniz Komando Subay Deniz Arda'nın kaybolduğu bildirildi. Oğlunun İsveç Silahlı Kuvvetlerinde farklı görevleri bulunduğunu söyleyen Deniz Arda'nın babası Yüksel Arda, "İsveç'e herhangi bir saldırı sırasında ülkede savunma silahlarını harekete geçirecek 3 önemli subaydan biriydi" dedi.

Hollandalı gazeteci, AB Savunma Bakanları Zoom toplantısına sızdı: Dünyanın gündemine oturdu

Avrupa Birliği Savunma Bakan’larının Zoom üzerinden gerçekleştirdiği gizli toplantıya sızan gazetecinin ortaya çıkardığı güvenlik açığı olay yarattı. Durumu Twitter’dan da paylaşan Hollandalı gazeteci Daniel Verlaan'ın ortaya çıkardığı gizli toplantı apar topar iptal edilirken, bu tür üst düzey çevrimiçi toplantıların güvenliği tartışma konusu oldu.

Fransa İçişleri Bakanı: Hz. Muhammed karikatürüne karşı çıkan yabancı aileler sınır dışı edilebilir

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Hz. Muhammed karikatürlerinin 'ifade özgürlüğü kapsamında' olduğunu belirterek bu karikatürlere karşı çıkan yabancı ailelerin sınır dışı edilebileceğini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+