Avrupa Haberleri

ABD’deki protestolar İngiltere’ye de sıçradı

ABD’nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen siyahi George Floyd için düzenlenen protestolar, İngiltere’ye de sıçradı. Göstericiler, “Adalet yoksa, huzur da yoktur” sloganlarıyla Londra’da yürüdü.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan, ABD açıklaması: Bombardıman uçaklarının önünü kesiyoruz

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz ve Baltık Denizi’nde ABD’ye ait B-1B tipi bombardıman uçaklarının tespit edildiğini ve Rus savaş uçaklarının, bombardıman uçaklarının önünü kesmek için mücadele ettiğini duyurdu.

Yunan Sahil Güvenliği ölüme terk etti: Türkiye kurtardı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin Türk karasularına bıraktıkları lastik bot içinde sürüklenen 23 göçmen, Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

AB, Hong Kong konusunda Çin'i karşısına almak istemedi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde uygulanması için Çin Ulusal Halk Kongresinde (Ulusal Meclis) kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası'ndan endişe duyulduğunu ancak Pekin yönetimine ilişkin yaptırımların gündemde olmadığını belirtti.

Rusya Hafter'e destek için Suriye'den yeni militanlar sevk etti

Rusya, Beşşar Esed rejimi kontrolündeki Şam'da yaşayan 150 kişiyi, para kaşılığında savaşmaları için Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in saflarına gönderdi.

Yunan merhametsizliği: Mültecileri polis zoruyla evlerinden çıkaracaklar

Yunanistan'da, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen mülteciler için uygulanan konaklama programlarının ay sonunda bitmesi, çok sayıda mülteci aileyi evsiz kalma riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Iraklı mülteci Asad Al Gulam, "Bu ayın sonunda evden çıkmamız istendi. Eğer kendimiz çıkmazsak, polis zoruyla çıkarılacağımızı söylediler. Burada da zorluklar bitmiyor" dedi.

KKTC Maliye Bakanı Amcaoğlu: Türkiye ile mali protokol tam da ihtiyaç olduğu dönemde imzalandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanı Amcaoğlu, Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması'nın ülkenin tam da ihtiyacı olduğu dönemde imzalandığını ve bunun yansımalarının çok kısa sürede görüleceğini belirtti.

AB Esed rejimine yönelik yaptırımları uzattı

Avrupa Birliği (AB), Beşşar Esed rejimine uyguladığı yaptırımları 1 yıl uzatma kararı aldı. Açıklamada, AB’nin, Suriye'de halka şiddet uygulanmasında rol aldığı için yaptırımlar listesine dahil ettiği kişi sayısının 273 olduğu kaydedildi.

Almanya hackerı buldu: Rus büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Rusya'nın Berlin Büyükelçisi Sergej J. Netschajew, Rus bilgisayar korsanının Federal Meclisin bilgisayar sistemine saldırmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Kosova’da camiler yeniden ibadete açıldı

Kosova’da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle bugün camiler yeniden ibadete açıldı

Norveç'te evli çift evlerini restore ederken Viking mezarına rastladı

Norveç’in Bodo kentinde yaşan evli bir çift, evlerini yenilerken eski çağlara ait bir Viking mezarı buldu. Tromso Üniversitesi Müzesi, evde kazı çalışmalarına başladı.

Galler’de yaklaşık bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi

Birleşik Krallık ülkesi Galler’de yaklaşık bin 700 akıl hastasının pandemi sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı: Yunan devleti önce kendi 'barbarlığından' kurtulmalıdır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'ye yönelik "barbar" açıklamalarına "Sınırda, tüm dünyanın gözü önünde masum insanlara her türlü vicdansızlığı yapanların Türkiye’ye 'barbar' demesi utanç vericidir. Yunan devleti, önce kendi 'barbarlığından' kurtulmalıdır." ifadeleriyle tepki gösterdi.

İngiltere’de ilk kez başörtülü bir kadın hakim olarak atandı: Büyük bir başarı

İngiltere’de ilk kez başörtülü Müslüman bir kadın, hakim olarak atandı. Hakim olarak atanan Arshad, "Bu sadece kişisel bir başarı değil, farklı bir kökene sahip herkes için büyük bir başarı" dedi.

İngiltere'de ilk kez başörtülü bir kadın hakim oldu: Kalıba sığma konusunda endişe etmeyin, o kalıbı kırın

İngiltere'de başörtülü bir kadın ilk defa hakim olarak atandı. BBC'nin haberine göre, başörtülü Raffia Arshad, geçen hafta Midlands bölgesine hakim olarak atandığına ilişkin mektubu aldı. Hakim olarak atanan Arshad, "Bu sadece kişisel bir başarı değil, farklı bir kökene sahip herkes için büyük bir başarı" ifadelerini kullandı.

Mülteciler Yunanistan'ı protesto etti

Yunanistan'da konaklama desteğinin sona erecek olması nedeniyle ay sonunda evsiz kalma tehlikesiyle karşılaşan mülteciler, başkent Atina'da gösteri düzenledi.

İtalya’da Roma dönemine ait bir villanın zemin mozaikleri bulundu

İtalya’da Roma dönemine ait bir villanın zemin mozaikleri bulundu. Mozaiklerin milattan sonra 3’üncü yüzyıla ait olduğu düşünülüyor.

Yunanistan'ın İrini operasyonu için gönderdiği fırkateyn arızalandı

Yunanistan'ın İrini operasyonu için gönderdiği YDRA fırkateyninin arıza nedeniyle görevinin iptal edildiği bildirildi. Avrupa Birliği'nin örtülü şekilde Hafter'i desteklemek için hazırladığı operasyon planı, üye ülkeleri ikiye bölmüştü.

Dinozorların neslinin tükenmesine neden olan asteroitin Dünya'ya en ölümcül açıyla isabet ettiği ortaya çıktı

Dinozorları yok eden asteroitin, Dünya'ya "mümkün olan en ölümcül" açıyla isabet ettiği bildirildi. Çalışmanın ayrıntıları "Nature Communications" dergisinde yayımlandı.

Almanya'nın beslediği PKK tarafından kızı kaçırılan annenin feryadı: Çocuklarımızı kurtarın

Almanya’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, Başbakan Angela Merkel başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken başbakanlık önüne eylem yaptı. Birçok çocuğun teröristler tarafından kaçırıldığını belirten anne Maide T, “Çocuklarımızı kurtarsınlar. Bu dernekleri sıkı gözetim altına alsınlar. Orası bir PKK köprüsü. Orası bir kültür evi değil PKK evi. Bunun farkına varmalarını isteyeceğim. Gerekirse kapatsınlar” dedi.

İngiliz hükümetinde danışman skandalı istifa getirdi: Olayda izaha muhtaç noktalar var

İngiltere'de Devlet Bakanı Douglas Ross, yeni tip koronavirüsle mücadele nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal eden başbakanlık danışmanının açıklamasının tatmin edici olmaması nedeniyle istifa etti. Ross, "Olayda hala izaha muhtaç kalan noktalar benim için sorun teşkil ediyor. Bu nedenle bakanlık görevimden istifa ediyorum." ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü hastane kundaklandı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başlangıcından itibaren birçok hastanın tedavi edildiği, Peçerskiy Bölgesi’nde bulunan Aleksandrovskiy Hastanesi kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi.

DSÖ koronavirüs hastalarında denenen hidroksiklorokin adlı ilacın kullanımını askıya aldı: Trump ilacı kullandığını belirtmişti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavilerinde kullanılan "Hidroksiklorokin" isimli ilacın denemelerinin "güvenlik endişeleri" nedeniyle geçici olarak askıya alındığını bildirdi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump koronavirüse karşı önlem amaçlı hidroksiklorokin kullandığını belirtmişti.

Bosna Hersek şehitleri dualarla anıldı: Çok gençti ama vatanseverdi

Bosna Hersek İslam Birliğinin 23 Ocak 1995'te aldığı kararla Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Şehitler Günü olarak kabul edilirken, bugün de ülke genelindeki şehitliklerde anma programları düzenlendi. Ülke genelindeki şehitliklerde düzenlene anma programlarında bağımsızlık için canlarını feda eden binlerce şehit dualarla anıldı.

İtalya'da İçişleri Bakanı Lamorgese'den gençlere uyarı: Her şeyin geçmiş olduğunu düşünmeyin

İtalya İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, yeni tip Corona virüse (Covid-19) karşı tedbirlerin gevşetilmesinin ardından, ilk hafta sonunda dışarıda toplu halde görülen gençleri sorumlu davranmaları, aksi takdirde salgının geri dönebileceği konusunda uyardı. İçişleri Bakanı Lamorgese "Elbette gençler dışarı çıkma konusunda özgür olduklarını, her şeyin geçmiş olduğunu düşünmüş olabilirler ama durum böyle değil." ifadelerini kullandı.

Fransız uzmanlar: Ruanda soykırımında Fransa'nın rolü var

Fransız uzmanlar, Ruanda soykırımında yüz binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan isimlerden Kabuga'nın başkent Paris'te yakalanmasının iyi bir gelişme olduğunu ancak Fransa'nın, Ruanda soykırımı yapanlarını desteklediğini ve bunlarla mücadele edecek güçlü siyasi bir iradenin bulunmadığını belirtti. Fransız yazar Graner, "Fransa'da Ruanda soykırımında devletin rolünü gizlemek isteyenler var. Bunlar çok güçlüler. Fransa bilerek ve sonuçlarından endişe etmeden soykırım yapan bir rejimi sonuna k...

Almanya'da akıl almaz olay: Kırmızı ışıkta bekleyen aracın üzerine kazma düştü

Almanya’da kırmızı ışıkta bekleyen aracın üzerine kazma düştü. 61 yaşındaki araç sürücüsü kazadan son anda kurtuldu.

Almanya’da yolcunun bagajında altın çıktı: Polis el koydu

Almanya’da gümrük polisi bir Türk yolcunun bagajında bulunan altınlara el koydu.

Almanya’da tehdit mektubu gönderilen camiyi Bakan Herrmann ziyaret etti

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Nürnberg yakınlarındaki Röthenbach kasabasında DİTİB’e bağlı İmamı-Azam Camisi’ne geçen ay mavi zarf içinde, bir adet mermiyle birlikte ‘Asla Güvende Olamayacaksınız’ yazılı tehdit mektubunun gönderildi. Söz konusu olaya ilişkin, Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ertelenen cami ziyaretini bugün gerçekleştirdi. Bakan Herrmann, yaşanna olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek,"Her türlü olayın takipçisi olacağız. Tehd...

Zelenski'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'vişivanka' hediyesi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a Ukrayna’nın geleneksel giysisi ‘vişivanka’ hediye etti.

Sığınmacıları zorla geri itiyor: Yunanistan’dan insanlık dışı uygulama

Koronavirüs salgınını fırsat bilen Yunanistan, uluslararası hukuku ve iç hukukunu hiçe sayarak sığınmacıları Türkiyeye gitmeye zorladığı belirlendi. Amerikan WSJ gazetesinin haberinde Atina’nın insanlık dışı yöntemlerle mart sonundan bu yana en az 250 sığınmacıyı zorla sınır dışı ettiği belirlendi. Sığınmacıların tartaklandığı, para ve cep telofonlarına el koyulduğu da kaydedildi.

İtalya'da tarım sektöründe çalışan düzensiz göçmenlerden eylem

İtalya'nın güney bölgelerinde tarım işçisi olarak çalışan çok sayıda düzensiz göçmen, yasal hakların tanınarak düzenli statüye geçirilmeleri için iş bırakma eylemi yaptı. Sendikalar Birliğinin çağrısıyla başta ülkenin güneydoğusundaki Foggia kenti olmak üzere pek çok yerde göçmenler dün akşamdan itibaren iş bıraktı ve bugün tarlalara meyve-sebze toplamaya gitmedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+