Avrupa Haberleri

İspanya'da koronavirüs kısıtlamaları protesto edildi

İspanya'da vakaların artması sebebiyle alınan kısıtlama kararları protesto edildi. Madrid'de 100'e yakın mahallede gösteriler düzenlendi. Protesto gösterilerine katılanlar bazı bölgelere karşı ayrımcılık yapıldığını savunuyor.

Türkiye İngilizler için en popüler tatil yeri: En çok "Türkiye'de tatil" aratıldı

Türkiye koronavirüs sonrası karantina kurallarının turizme zarar verdiği Avrupa ülkelerinden yaşayan vatandaşların bir numaralı tatill rotası olmaya devam ediyor. İngiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre İspanya, Portekiz ve Fransa'da uygulanan karantina kuralları sebebiyle çoğu İngiliz turist sonbaharda da Türkiye'yi tercih edecek. İngiltere'de 8 Eylül'den 15 Eylül'e kadar yapılan aramaların yüzde 30'u Türkiye'de tatil hakkında oldu.

Hollanda'dan "çevreci tabut" buluşu: Üç yıl içinde toprağa karışıyor

Hollanda'da "çevreci tabut" olarak bilinen ve mantardan üretilen tabutlar vücudun daha hızlı çürüyerek toprağa karışmasını sağlıyor. 'Mantar tabut', vücudun iki ila 3 yıl içinde toprak olmasını sağlıyor. Normal tahtadan yapılan bir tabutta bu süreç 10 yıldan fazla süre alabiliyor. Aynı çürüme durumu tabut için de geçerli. Tabutun özellikle verniklenmiş ve metal kısımlarının toprağa karışması bazen 10 yıldan fazla bir süre alabilirken, Bob Hendrik "çevreci" tabutta bu sürenin sadece bir ay olduğu...

Brüksel'de otomobilsiz gün: Sokaklar yaya ve bisikletlilere kaldı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleşen bir etkinlik kapsamında yollar bir günlüğüne trafiğe kapatıldı. Otomobillerin yasaklandığı günde sokaklar yaya ve bisikletlilere kaldı.

Pedofili yanlısı siyasi parti Hollanda'yı ayağa kaldırdı

Hollanda'da pedofili yanlısı PNVD partisi büyük infiale neden oldu. Ağustos ayında kurulan ve 2021'deki seçimlere katılmayı planlayan sapkın parti seçim programını açıklayınca ülkede büyük tepki çekti. Sokaklara dökülen Hollandalılar partiyi protesto ederek, ahlaksız oluşumun kapatılmasını istedi.

İtalya'da halk iki gün sürecek anayasa referandumu için sandık başında

İtalya'da halk, parlamenter sayısını belirlemeye yönelik anayasa değişikliği referandumunda oy kullanmaya başladı. Referandumun yanı sıra biri özerk bölge olmak üzere toplam 7 bölgede, bölge seçimleri, 957 beldede de belediye seçimleri yapılacak. Campania, Ligurya, Marche, Puglia, Toskana, Veneto ve Valle d’Aosta’da yaşayan 18 milyon 473 bin 922 seçmen, bölgesel yönetimleri için de oy atacak.

100 metrekarelik evde 110 kediyle yaşayan kiracı kovuldu

İspanya’da 100 metrekarelik evde 110 kediyle yaşayan kiracı tahliye edildi. Evsiz kalan kediler için hayvan barınakları harekete geçti.

Galileo ve Newton’ın ilk basım kitaplarının da bulunduğu 2 buçuk milyon sterlin değerindeki nadir eserler ele geçirildi

Romayna savcılığı tarafından yapılan açıklamada 2017 yılında İngiltere'deki bir depodan çalınan onlarca nadide, asırlık kitabı ele geçirdiklerini duyuruldu. Söz konusu kitaplar arasında Galileo ve Newton’ın eserlerinin ilk basımları, Dante’nin İlahi Komedya isimli başyapıtının 1569 tarihli baskısı, ayrıca İspanyol ressam Francisco de Goya’nın 80 çizimi gibi oldukça önemli eserler yer aldı. Eserlerin 2 milyon euro değerinde olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı'nın yakın koruması silahını unuttu

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ı ABD gezisi sırasında korumakla görevli güvenlik ekibinin bir üyesi Glock-19 model tabancasını uçakta unuttu. Yaşanan hata sonrası korumanın görevi askıya alındı. Silah, Raab ve güvenlik ekibi uçaktan ayrıldıktan sonra Londra Heathrow Havalimanında uçağı temizlemeye gelen bir temizlikçi tarafından bulundu.

Hacı olmak isteyen Hasidik Yahudisi binlerce kişi koronavirüs engeline takılıp sınırda kaldı

İbrani takvimine göre kutlanan yılbaşı (Roş Aşana Bayramı) kutlamaları ve hacı olmak için Ukrayna'ya girmek isteyen yüzlerce Hasidik Yahudi, Belarus ile Ukrayna sınırında kaldı. Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle girişi engellenen grubun içerisinde çocuklar da bulunuyordu. Ukraynalı yetkililer, sınırın dronelarla izlendiğini, hacı adaylarına daülkedeki Yahudi organizasyonlar aracılığıyla koşer yemek ve su dağıtıldığını bildirdi.

Yine Fransa yine tahrik

Fransa, Doğu Akdeniz’de yine provokasyon peşinde. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden Fransız AB Bakanı Clement Beaune ve Rum mevkidaşı Haralambos Petridis, askeri helikopterle Yavuz sondaj gemisi ve Kapalı Maraş’ın etrafında uçuş gerçekleştirdi.

Mesajı alay konusu oldu

Son dönemde bir numaralı Türkiye karşıtı haline gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron Twitter’de Türkçe mesaj yazdı. Ama ne dediği anlaşılmadı. “Ajaccio’da, Türkiye’ye net mesaj gönderdik; iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim” şeklindeki kötü Türkçe alay konusu oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları “Google Translate ile mi çevirdiniz” diye sordu.

KKTC Başbakanı Tatar'dan sert tepki: Birileri memnun olsun diye Türkiye'ye saldırıyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, federal çözüm önerilerine sert tepki gösterdi. Böylesi bir dönemde halkı bu risklere kimsenin sokmaya hakkı olmadığını dile getiren Tatar, maceraya sürüklenmek istemediklerini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın, Türkiye ile sağlıklı ilişkiler kurmak yerine "birileri memnun olsun" diye Türkiye'ye saldırdığını da belirten Tatar, Türkiye ile bu yolu yürümekten dolayı gur...

Emekli Tümamiral Yaycı’dan Doğu Akdeniz açıklaması: Savaş tehdidi hissedilirse Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin gereği yapılır

Emekli Tümamiral Yaycı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz meselesinde uluslararası hukuk nezdinde haklı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin devamlı barış ve demokrasiden yana olduğunu söyleyen Yaycı, ''Yunanistan devamlı süratle savaş ve çatışma söylemleri üzerine politika üretiyor'' dedi. Yaycı, Türkiye’nin Montrö’ye sadık olduğunu ifade ederek, “AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması halinde, sözleşmedeki maddeler uygulanırsa boğazdan ticari gemileri gündüz geçirebiliriz, kılavuzluk zorunlu kılınabilir, gem...

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Türkçe mesaj: Diyaloğu yeniden açalım

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, sosyal medya hesabından Türkçe paylaşımda bulundu. Macron, Doğu Akdeniz'de yaşanan krizle ilgili olarak diyalog çağrısında bulundu.

Haçlı tahrik

Yunanistan provokasyonlarını sürdürüyor. Meriç nehri sınır bölgesinde Kumçiftliği’ne (Orestiada) bağlı Yeni Bosna köyüne dev bir haç dikildi. Haç Türkiye’den de görülecek şekilde yerleştirildi ve ışıklandırıldı. Irkçı Yunan gazetesi “Dimokratia” gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ahlaksızca küfür etti.

ABD'den kritik iddia: Hizbullah, Avrupa'nın pek çok ülkesine amonyum nitrat stokladı

Beyrut limanındaki felaketle dünya gündemine oturan amonyum nitratla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı, "Hizbullah, Avrupa'nın pek çok ülkesine amonyum nitrat stokladı" açıklamasında bulundu.

KKTC'deki Kapalı Maraş adımı Yunan medyasının markajında: Konu çok ciddi, Akdeniz'in Las Vegas'ı olacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1974'ten beri kapalı olan 'Hayalet Şehir' olarak adlandırılan Kapalı Maraş için düğmeye basmıştı. Yunan yönetimi, KKTC'nin bölgeyi açma çalışmasını birçok kez engellemeye çalışmış ABD ve Rusya nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Yunan medyasından Ta Nea gazetesi yayımladığı haberde, Türkiye'nin 'Hayalet Şehir' Kapalı Maraş'ı açarak Las Vegas yapmak istediğini yazdı.

Fransız gazetesi Le Figaro: Macron, ülkeyi yönetirken Sarkozy'nin etkisinde kalıyor

Fransız gazetesi Le Figaro'nun özel haberinde Macron'un ülkeyi yönetirken, eski cumhurbaşkanı Sarkozy'nin etkisinde kaldığı belirtildi. Macron'un Sarkozy ile sık sık görüştüğü belirtilen haberde Sarkozy'nin "Tavsiyelerde bulunmuyorum ancak cumhurbaşkanı olsaydım yapacağım şeyleri söylüyorum. Fransa'da krizleri derinleştirecek hiçbir şey yapmayacağım." ifadeleri hatırlatıldı.

H&M, Uygur Tükleri'nin zorla çalıştırılması sebebiyle Çin'den pamuk almayı durdurdu

İsveç merkezli firma H&M, Çin'ın Uygur Türkleri'ne yönelik acımasız politikaları sebebiyle Çin'den pamuk almayı durduruyor. Firma Sincan Uygur Bölgesi'nden pamuk tedarik etmeyeceğini açıklafı. Huafu Fashion ile sözleşmeler iptal edildi.

Yunanistan, Meriç Nehri sınırına dev haç dikti: Türkler bunu her gördüklerinde bizi hatırlayacak

Atina yönetimi, Yunanistan ile Türkiye arasında sınır bölgesi köylerinden biri olan Yeni Bosna’ya (Nea Vissa) dev haç dikerek, yeni bir provakasyona imza attı. Düzenlenen törende papazlar eşliğinde haça dualar okunurken “Türkler bunu her gördüklerinde bizi hatırlayacak” denildi.

Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek

Doğu Akdeniz'deki gerilimin ardından Yunanistan, dev bir silahlanma programı açıkladı. Savunma harcamalarına 10 milyar euro gibi bir bütçe ayıran Atina hükümeti, askerlik süresini de 9 aydan 12 aya çıkarmayı planlıyor. Yunan askeri makamları, Fransa'dan Rafael jetleri satın alarak ve deniz kuvvetlerindeki fırkateynleri yenileyerek Doğu Akdeniz'deki güç dengesinin yeniden sağlanacağı görüşünde. Peki gerçekten öyle mi? Türkiye'nin hem hava hem de deniz kuvvetleri içim devasa savunma sanayi projele...

Fransa göçmenleri ölüme terk etti

Fransız donanması Manş denizinde boğulma tehlikesi geçiren 16 Afgan göçmeni kurtarmak yerine İngiliz sularına yönlendirdi. Göçmenler bir balıkçı teknesinin haber verdiği İngiltere donanması tarafından kurtarıldı.

Başörtülü öğrencinin bulunduğu parlamento toplantısını terk ettiler: Kılık kıyafet özgürlüğüne de Fransız vekiller

Fransa'nın başkenti Paris'te koronavirüs ve gençliğe etkileri tartışılan bir parlamento toplantısı düzenlendi. Toplantı sırasında bazı sağcı milletvekilleri ile iktidar partisi üyesi Anne-Christine Leng, öğrenci sendika temsilcisi Maryam Pougetoux'un başörtülü olmasını kabullenmediklerini belirterek toplantıdan ayrıldı. Daha sonra Twitter hesabından da paylaşım yapan Lang, demokrasinin kalbi ulusal mecliste düzenlenen bir toplantıda başörtülü birinin bulunmasını hazmedemediğini savundu. Öte yand...

Ege'nin kilit sorunu EGEAYDAAK: Ada ve adacıkların Türkçe isimleri acilen ilan edilmeli

Ege'de hukuki statüsü belirsiz olan ada ve adacıklar, Türkiye ile Yunanistan arasında uzun yıllardır devam sorunlardan biri. Uzmanlar bu adaların isim ve statüsünün 1923 Lozan ve 1947 Paris antlaşmalarında belirlenmediğine dikkat çekerek, "Dışişleri Bakanlığı, bu adaların Türkçe isimlerini acilen ilan etmeli. Yunanistan bu adalarda sadece egemenlik iddiasında bulunmuyor, aynı zamanda silahlandırıyor. Meis yakınlarındaki Kara Ada ve Fener Adası, Keçi adası, Hurşit adası, Koyun adası, Eşek adası b...

13 bin kişi yollarda yaşıyor

Yunanistan’ın Midili Adası’ndaki Moria sığınmacı kampında geçen hafta çarşamba sabahı çıkan yangın sonucu barınma ve hijyen imkanlarını kaybeden binlerce kişi tarlalarda ve yollarda yatıyor. Yeni oluşturulan kampa girmeyi reddeden sığınmacılar bir an önce adadan ayrılmak istiyor.

Macron Fransa’yı temsil etmiyor

Fransa’daki bir anket Fransızların %82 oranıyla Macron’u gerçek lider olarak görmediklerini ortaya koymuştu. Fransız siyaset bilimci Charles Saint-Prot da Macron’un ülkeyi temsil etmekten uzak olduğunu söyledi. Charles Saint-Prot şu yorumu yaptı: Macron’un Türkiye karşıtı siyaset izlemesi Fransa’nın siyasi geleneklerine aykırı. Macron Akdeniz konusunda hiçbir şey bilmiyor. Bir taraftan Akdeniz’e kıyısı olmayan Rusya, BAE ve ABD desteklenip diğer taraftan bir Akdeniz ülkesi (Türkiye) düşman yapıl...

Türkiye korkusu: Yunanistan’da askerlik 3 ay uzuyor

Fransa’dan 18 savaş uçağı alacak olan Atina zorunlu askerlik süresini de uzatıyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis zorunlu askerlik süresinin 9 aydan 12 aya çıkarılacağını açıkladı. Miçotakis, bu düzenlemeyle birliklerde yüzde 25-30’luk artış olacağını söyledi.

Lozan masaya sürüldü: Türkiye, Doğu Akdeniz'de provokasyonu alışkanlık haline getiren Yunanistan'a karşı Lozan kartını açtı

Akdeniz ve Ege’de tahrike hız veren Atina’ya karşı ‘Lozan’ kartı açıldı. Türkiye, gayri askeri statüdeki Sakız Adası’nda tatbikat yapacağını ilan eden Yunanistan’ı, Lozan vurgulu Navtex’le uyardı: Sakız Adası’nın 1923 Lozan Barış Anlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir…

Oruç Reis’in yeni rotası Meis’in güneyi: Bakım sonrası yola çıkacak Oruç Reis bölgede 2 ay boyunca araştırma yapacak

Son bir ayda yayımlanan üç Navtex ile Türkiye’nin deniz yetki alanlarının en güneyinden başlayarak kuzeye doğru ilerleyen Oruç Reis’in bakım sonrası rotası Meis’in güneyi olacak. Oruç Reis’in bu bölgedeki araştırmalarının 2 ayda tamamlanması bekleniyor.

Macron gerçek lider değil: Fransızların yüzde 82’si böyle diyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Doğu Akdeniz’deki saldırgan ve yayılmacı siyaseti ülke içindeki kaybını önleyemedi. Le Monde gazetesi ve Ipsos/Sopra Steria kamuoyu araştırma şirketinin ortaklaşa yaptığı kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 82’si “Fransa’da düzeni sağlayacak gerçek bir lidere ihtiyaç var” dedi.

Uluslararası STK'lardan BM'ye açık mektup: Uygur Türklerine soykırım yapılıyor

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insanlık dışı tutumuna ilişkin Uluslararası 22 sivil toplum kuruluşu (STK) Birleşmiş Milletler (BM) açık mektup gönderdi. Gönderilen mektupta, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 1 ile 1,8 milyon Uygur Türk'ünün "keyfi olarak kamplarda tutulduğu" bilgisi yer alırken, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Çin hükümetinin çoğunluk olan Uygurları ve diğer Müslüman Türk halklarını hedef alan politikalar yürüttüğü aktarıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+