Avrupa Haberleri

Merkel: AB ordusunun ilk adımını attık

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Elysee Anlaşması'nın 56. yıl dönümünde ülkesinin Fransa ile iş birliğini artırma hedefiyle yaptığı Alman-Fransız İş Birliği ve Entegrasyon Anlaşması'nın Avrupa Ordusu'nun ilk adımları olduğunu belirtti.

Almanya ile Fransa arasında tarihi Elysee Anlaşması

Tarihi Elysee Anlaşmas'ının 56. yıl dönümünde iş birliğini hedefleyen yeni bir anlaşma imzalanacak. "Aachen Anlaşması" olarak nitelenen yeni anlaşmaya, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron imza atacak. Yeni anlaşmanın hedefi "İkili ilişkileri yeni bir düzeye çıkarmak ve 21. yüzyılda hem iki ülkenin hem de Avrupa’nın karşılaştığı zorluklara hazırlanmak" olarak ifade edildi.

4 bin 500 yıllık tarihi eserler 20 yıllık çıktı

İskoçya'da Aberdeenshire bölgesinde keşfedilen ve 4 bin 500 yıl öncesine ait olduğu açıklanan taşların 20 yıl önce bir köylü tarafından dikildiği ortaya çıktı.

İtalya: Fransa Afrika'yı sömürerek göçü tetikliyor

İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'nun Fransa'yı Afrika'yı sömürmekle suçlayarak, göçü tetiklemekle suçladı. Bu açıklamaların ardından İtalya'nın Fransa Büyükelçisi Teresa Castoldo Fransa Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İngiltere B planını açıkladı

İngiltere Başbakanı Theresa May: Anlaşmasız Brexit'i dışarıda bırakmanın yolu, parlamentonun bir anlaşmayı onaylamasıdır. Hükümet de bunu amaçlıyor. Görevimiz ilk referandumun sonucunu hayata geçirmektir. İkinci referandumun yapılması, bu ülkede referandumları nasıl yaptığımızla ilgili önemli sonuçlar doğuracaktır.

Küresel eşitsizlikte zirve!

Yardım kuruluşu Oxfam’ın hazırladığı raporda dünyadaki gelir dağılımı adaletsizliğiyle ilgili çarpıcı sonuçlar yer alıyor. Rapora göre, en zengin 26 kişinin toplam serveti dünya nüfusunun yarısının servetine eşit düşüyor.

Theresa May Brexit için 'B planını' açıkladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, 'anlaşmasız Brexit'i dışarıda bırakmanın yolu, parlamentonun anlaşmayı onaylaması olduğunu belirterek "Hükümet de bunu amaçlıyor. Görevimiz ilk referandumun sonucunu hayata geçirmektir. İkinci referandumun yapılması, bu ülkede referandumları nasıl yaptığımızla ilgili önemli sonuçlar doğuracaktır" dedi.

Kırım açıklarında iki gemi alev aldı: 10 ölü

Kırım açıklarında 2 gemi alevli şekilde yandı. Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Rosmorreçflot, olayda 10 kişinin hayatını kaybettiğin, hayatını kaybedenlerin uyruklarının henüz belli olmadığını duyurdu.

Rusya ve NATO'nun büyükelçileri Brüksel'de bir araya gelecek

Rusya ve NATO'ya üye ülkelerin büyükelçileri, cuma günü Brüksel'de bir araya gelecek.

Üsküp'te hava kirliliğine karşı ücretsiz toplu taşıma

Makedon başkenti hava kirliliğini azaltmak için ücretsiz toplu taşıma hizmeti sunuyor.

İtalya: AB mülteci krizine daha fazla izleyici kalamaz

İtalya Savunma Bakanı Elisabetta Trenta: AB bu soruna daha fazla izleyici kalamaz. Sivil toplum kuruluşu Sea Watch: Libyalılara gönderildik ama bize cevap vermiyorlar. Onlarla konuşmanın hiçbir yolu yok, telefonlara bile cevap vermiyorlar.

Brexit’e bombalı mesaj

Kuzey İrlanda'nın Londonderry kentinde bomba yüklü bir aracın havaya uçması, İngiltere'nin 29 Mart günü Avrupa Birliği'nden olası anlaşmasız çıkışı (Brexit) sonrası yaşanabilecek olumsuz senaryoları gündeme taşıdı.

Prens Philip ehliyetsiz araba kullanırken yakalandı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip, yara almadan kurtulduğu trafik kazasından 48 saat sonra, emniyet kemeri takmadan araba kullanırken görüntülendi. Polis, 97 yaşındaki Prens'i 'uyardığını' açıkladı.

Sığınmacılar umuda yolculuk için baharı bekliyor

Soğuk kış günlerini Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Usivak Kışlası'nda geçiren 500'ün üzerinde sığınmacı, Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için çıktıkları yolculuğa devam etmek için ilkbaharın gelmesini bekliyor. Keşmirli Mehran Shahid: Hedefim İtalya'ya ulaşmak. Kışı kışlada geçireceğim, zira her şeyden önemlisi hayatta kalmak.

Nazilerdentehditmektubu

Almanya’da neo-nazilerin katlettiği 9 Türk’e ilişkin davada hayatını kaybedenlerin avukatı Seda Başay Yıldız, yine NSU 2.0 hücrelerinin tehdidi altında. Nazilerden daha önce defalarca ölüm tehditleri alan avukata bu kez uyarı mektubu yollandı. Açığa alınan 5 polise göndermeler yapılan mektupta Yıldız’a ağır küfürler ediliyor.

Macaristan'da 'fazla mesai' protestosu devam ediyor

Macaristan'da yıllık fazla mesai saatlerinin artırılmasını öngören yeni çalışma yasası dolayısıyla geçen yıl başlayan hükümet karşıtı protestolar devam ediyor.

Hollanda'da 'sarı yeleklilerden' sekizinci eylem

Hollanda'da "sarı yelekliler" sekizinci kez farklı kentlerde hükümeti protesto etti. Genellikle ülkedeki aşırı sağ grupların yer aldığı gösterilerde, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve hükümet politikaları protesto edildi.

Avusturya'dan Brexit tarihi ertelensin önerisi

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, İngiltere'de Brexit ile ilgili son günlerde yaşanan gelişmelere ilişkin, "Eğer Londra, düzenli bir strateji ve plan ortaya koyarsa birlikten çıkış tarihinin birkaç ay daha ertelenmesi düşünülebilir" dedi.

Akdeniz'de facia: 117 ölü

Libya açıklarında 120 göçmeni taşıyan bir botun battığı, aralarında 2 bebeğin ve bir hamile kadının da olduğu 117 kişinin boğulduğu ve 3 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

KKTC'de bayrak krizi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Sosyal Reform Birliği (OPEK) üyelerini kabulünde KKTC ve Türk bayrağının olmamasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaparak, "Bayrak üstünden ucuz siyaset alışkanlığı hala bitmedi" dedi.

Hollandalı muhabir çalıştığı gazeteden kovuldu

Suriye'deki örgütlerden El-Nusra'ya mensup olduğu gerekçesiyle Türkiye'den sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma'nın, çalıştığı Hollanda gazetesi Het Financieele Dagblad'daki (FD) görevine son verildi.

İtalya'da elleri ve ayakları bağlanan Tunuslu hayatını kaybetti

İtalya'nın Toskana bölgesinde yer alan Empoli kasabasında Perşembe günü bir polis kontrolü sırasında elleri kelepçelenen ve ayakları bağlanan Tunus asıllı 32 yaşındaki bir adam hayatını kaybetti. İtalya'nın aşırı sağcı İçişleri Bakanı Salvini ise polisi savundu.

Barselona'da taksicilerden olaylı eylem

İspanya'da internet üzerinden ucuz ulaşım hizmeti veren özel şirketlere yönelik kısıtlama taleplerinden olumlu yanıt alamayan Barselona'daki taksiciler süresiz grev kararı alıp, eylem yaptı. Uber ve Cabify gibi ulaşım şirketlerinin araçlarına zarar veren taksicilerden 3'ü gözaltına alındı

Boris Johnson'dan 'Türkiye' inkarı

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, 2016 referandumunda Türkiye ile ilgili sözleri inkar ederek "Referandumda Türkiye ile ilgili hiçbir şey söylemedim. Türkiye hakkında bir tek şey bile söylemedim" dedi.

İngiltere'yi sarı yelekliler korkusu sardı

Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sezgin Mercan: Brexit oylaması sonrası başlayan süreçte en korkulan senaryolardan biri, 'sarı yelekliler' hareketinin, İngiltere içindeki eylemelerini artırması. Eğer İngiltere'de hükümet güvenoyu alamaz ve 14 gün içinde yeni hükümeti kurmazsa, ülke genel seçime gider.

Berlusconi AP vekilliğine aday oluyor

Siyaset yasağı 2018'de kalkan eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, mayıstaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olacağını açıkladı. 82 yaşındaki Silvio Berlusconi, "Bu güzel yaşımda, sorumluluk duygusuyla dünyadaki derin düşünce eksikliğinin olduğu Avrupa Parlamentosuna gitme kararı aldım" dedi.

Kraliçe Elizabeth'in eşi Prens Philip trafik kazası geçirdi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip, Sandringham'daki kraliyet evinin yakınlarında trafik kazası geçirdi. Buckingham Sarayı, 97 yaşındaki Edinburgh Dükü'nün yaralanmadığını açıkladı.

Ev kirasını ödeyemeyen öğrenci canından oldu

KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da kaldığı öğrenci evinin kirasını ödeyemediği için evin kapısına gelen ev sahibinden korkarak pencereden atlayan genç hayatını kaybetti.

İngiltere'de yedek askerler 'anlaşmasız Brexit' görevine çağrıldı

İngiltere'de anlaşmasız Brexit hazırlıkları kapsamında yedek askerler göreve çağrıldı. İngiltere'de anlaşmasız Brexit hazırlıkları kapsamında Kuzey İrlanda'ya ilave 2 bin polis gönderilmesi kararı da alınmıştı.

Ukrayna'dan 'Bayraktar İHA' açıklaması

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan insansız hava aracı (İHA) anlaşmasını değerlendirerek, "Böyle bir iş birliğinden her taraf kazanmaktadır. Bunun sayesinde Karadeniz’deki güvenlik de sağlanıyor. O yüzden bu iş birliğimizi geliştirip, daha da derinleştirmemiz lazım" dedi.

14 kişinin bulunduğu asansör 6. kattan yere çakıldı

Hollanda’da içinde 14 kişi bulunan asansör altıncı kattan düştü. Düşen asansörde can kaybı yaşanmazken ağır yaralılar olduğu açıklandı.

Danimarka'da tepki çeken 'tokalaşma' yasası için tören düzenlendi

Danimarka'da yeni yıldan önce kabul edilen yasa çerçevesinde Danimarka vatandaşlığına geçenler için "tokalaşma" töreni düzenledi. Yasa, ağustos ayında İsviçre'nin Lozan kentinde, dini gerekçelerle karşı cinsle tokalaşmayan Müslüman bir çiftin vatandaşlığının iptal edilmesinden hareketle çıkartılmıştı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.